Joy-riding" een plaag, die Zweden teistert VICTOR BORGE EN VERDIENT ER TONNEN MEE! Zundert biedt op 2 september zijn vijftiende bloemencorso verhaspelt Tsjaikowsky, beledigt zijn voorouders De brandweer van Gilze-Rijen gaat haar eeuwfeest vieren Ster Verbiest kent Bergens weekmarkt van haver tot gort Nederlandse ploeg voor wereldkampioenschap Zijn zijn lust leven en Welke Bacli? Veertig jaren vol met herinneringen EEN DAG WORDT HET TOCH VOLOP ZOMER Meer dan een miljoen bloemen Geen eigen bloemen Jeugdwetgeving in Zweden te soepel? Zelfs vliegtuigen en locomotieven geleendvoor plezierritjes JohannSebastian of O ff en?" Verordening vastgesteld op 8 augustus 1856 Geen spectaculaire wapenfeiten Rooie Mie Pittig DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 De corsokoorts heeft Zundert weer te pakken. Over een maand zal de Brabantse grensplaats weer het befaamde corso dorp zijn, dat op indrukwekkende wijze afscheid van de zomer gaat nemen. Het klinkt iets sarcastisch dit jaar: „het afscheid van de zomerWant Zundert zag nog geen zomer. Wél ondervond het 'n miljoenenschade van nachtvorsten en een vernielende hagelbui, welke tuinders en kwekers op de knieën dreven. Wél moest agrarisch Zundert óók toezien, hoe Pluvius zijn beroemde zachtfruitprodukten deed rotten en met één slag de welvaart van velen aan het wankelen bracht. En tóch wil Zundert dat afscheid op de eerste zondag in sep tember. Tóch zullen honderden mannen weer timmeren en zagen aan ruwe karkassen en grove geraamtes. Tóch offeren vele men sen in de grensplaats nu geheel belangeloos weer vele vrije avon den op aan spijkeren en hameren, aan gispen en tekenen, een hele maand augustus lang. Want op die eerste septemberzondag hopen Zundert en de zomer elkaar toch nog éénmaal te kunnen vinden, zodat dit afscheid uit zal groeien tot een hoogtepunt. deed groeien naar een florafestival, dat op het ogenblik in geheel west- Europa zijn meerdere niet vindt. Dat zegt wel iets over de afmetin gen van dit Brabantse bloemenfeest. Iedereen die al eens in Zundert ge weest is, hernieuwt dan ook vaak zijn bezoek aan de grensplaats, omdat Het bloemencorso, (een lustrum dit jaar, want het is het vijftiende), zal op 2 september a.s. gevierd worden met een schat van meer dan één mil joen bloemen. Zélf heeft Zundert dit jaar die bloemen bijna niet. De zo mer heeft zelfs de kweek van de dahlias en afrikaanders dermate be lemmerd, dat men nu hoofdzakelijk op o.a. de bollenstreek aangewezen zal zijn. Maar zelfs dat vormt voor de buurtbesturen geen bezwaar, om het organiserende oranje-comité de bouw van niet minder dan acht en twintig praalwagens aan te laten kon digen. Aan die praalwagens wordt nu met man en macht gewerkt. Nadat men de wintermaanden nuttig heeft be steed aan het uitkienen van originele plannen en het oplossen van techni sche vraagstukken is men nu defini tief gestart voor de tweede étappe van de corso-werkzaamheden: de op bouw der praalwagens, die straks als een overvloedige schat van de flora de zomer naar zijn hoogtepunt zullen voeren. Pronkjuwelen daar een sprookje werkelijkheid schijnt te worden. Daaraan lag het, dat er in Zundert het vorig jaar liefst 225.000 toeschouwers waren, die dat sprookje mee wilden beleven. Buiten landers hadden er verre reizen voor over om in Zundert mee te kunnen genieten van het florafestival, dat ro mantisch en indrukwekkend door de volgepropte straten trok. Het was weergaloos mooi, zoals het ook dit jaar weer zal zijn. Veel muziek Muzikaal zal dit lustrumcorso er zeker ook niet op achteruit gegaan zijn. Liefst zestien fanfares en harmo nieën zullen het vijftiende corso meer luister bijzetten en dit is al een record op zich. Ook uit België zijn er weer prachtige korpsen bij, want onze zui derburen worden vertegenwoordigd door de koninklijke katholieke harmo nie „Kunst na Arbeid" uit Hamme, en de harmonie „Vriendenkring La Brugeoise" uit Brugge. Van „boven de Moerdijk" komen dit jaar de pui ke korpsen uit Hillegom en Brielle, te weten de harmonie „Crescendo" en de H.O.V. „Libertatis Primitae". Ook Zeeuwse muzikanten zijn er deze weer bij, want de harmonie „St. Cae- cilia" uit Vlissingen komt ook al naar Zundert. De meeste muziekverenigingen komen echter natuurlijk uit Bra bant, want het is per slot van re kening een Brabantse aangelegen heid, daar in Zundert. Zo zullen we dan onder meer de fanfare St. Cecilia uit Rijsbergen kunnen zien defileren en dit zo pas geünifor meerde korps zal op de eerste sep- tembérzondag de optocht vooraf gaan. Dan hebben we verder de ko ninklijke muziekvereniging De Unie uit Breda, de Tilburgse kinder drumband De Schotjes, de harmo nie Musis Sacrum uit Eindhoven, de fanfare Hos jungxt Apollo uit St. Oedenrode, de koninklijke muziek vereniging Vondel uit Bredade Orthense harmonie uit Orthen bij Den Bosch, de harmonie Apollo uit Etten, de r.-k. koninklijke harmonie Musis Sacrum uit Dongen en de koninklijke erkende vereniging 's-Hertogenbosch muziekkorps. Er zit dus heel wat muziek in het a.s. corso, want bovendien krij gen we ook de fanfare „Na arbeid gezelligheid" uit Weurt bij Nijmegen en de muziekvereniging „Fanfare Vel den" uit Velden in Limburg te zien, terwijl ook de drumband van de r.-k. gymnastiekvereniging „Zundert" van de partij zal zijn. Iets bijzonders Zoals de papieren thans op tafel lig gen, mag men van het a.s. corso in Zundert dan ook weer heel wat ver wachten. Ongetwijfeld zullen de buurtschappen in Zundert van dit lustrumfeest iets uitzonderlijks willen maken en zo zullen op de eerste zon dag in september vele sprookjes- en bijbelfiguren leven krijgen, zullen his torische monumenten geheel in bloe men nagebootst door Zunderts straten gaan en zal de grensplaats weer ui ting geven aan een zeer belangrijke demonstratie van volkscultuur. Om van de eerste zondag in sep tember voor tienduizenden bezoekers een onvergetelijke dag te maken, kloppen nu driftig honderden ha mers In de Zweedse Rijksdag hief de afgevaardigde van de textielstad Boras, de dominee Gustavsson waarschuwend zijn vinger omhoog: ,,Dit wordt te gek, mijne herx. Ik voorzie, dat de openbare opinie ons voor gekken zal gaan verslijten. De lichtzinnige behandeling van de jeugdcriminaliteit ver oorzaakt uitsluitend nieuwe drama's. Wat komt er van deze generatie te recht Er moet toch ergens een grens worden getrokken Ik vind, dat als een jongeman tien auto's heeft gestolen en zich tenslotte nog vergrijpt aan een elfde wagen, hij een kleine straf moet ondergaan, ook al is de knaap nog geen 18 jaren.. Maar.... de afgevaardigden waren het er niet mee eens. Daders onder de 18 jaar gaan in Zweden vrijuit. In Zundert zeggen de kenners (en iedereen is daar feitelijk kenner), dat het a.s. corso zijn verworven faam weer met de prachtigste pronkjuwe len zal gaan verdedigen. Niets wil men dit jaar aan het toeval overla ten en vele ontwerpen werden maan den geleden al zorgvuldig op papier „uitgeprobeerd" om in elk geval wa gens te krijgen, die het zullen „doen" op 2 september. Vele buurtschappen komen ook dit jaar weer met twee praalwagens voor de dag en men heeft ons verteld, dat het niet van de kleinste zullen zijn. „Dat zit wel goed", knipoogden de bouwers, die er alles van af weten, maar er verder niet veel over zeggen. Hun kennis wordt immers op de eerste septem berzondag in overvloed geëtaleerd en tot zo lang is het zwijgen. Zwijgen, want het gaat er nog altijd geheimzinnig toe bij de bouw der praalwagens. Maar zelfs die geheim zinnige sluier, die steeds de plannen voor het a.s. bloemencorso voor een al te grote openbaarheid behoedt, heeft niet alle nieuws kunnen verber gen. Alhoewel de technische gegevens over de praalwagens en de uitveoring daarvan natuurlijk nog in de handen van de buurtmensen berusten, krijgt men toch al de indruk, dat er weer iets heel bijzonders te wachten staat. De buurtschap Laerheide, die het vo rig jaar de eerste prijs veroverde met de Walt Disney schepping, komt dit jaar bijvoorbeeld weer met twee ori ginele wagens voor de dag en uit Klein-Zundert komt men ook weer met twee verrassende onderwerpen naar een gooi voor de eerste prijs meedingen. We hoorden nog méér, Dat de toonaangevende buurtschap pen uit de eerste corsojaren, te we ten ,,De Molenstraat", het „Poteind" en de „Marktbuurt" ook hard van plan zijn om hun verloren terrein weer gauw goed te maken. En ieder een in Zundert weet, dat deze drie buurtschappen uitzonderlijke dingen kunnen doen als het hen ernst is. Praalwagens als een Noormannen- schip, een Bloemenkoningin, een Paashaas en een St. Hubertus, staan nog altijd met gulden letters in het corsoboek geschreven. Het zou dan ook niemand in Zundert verbazen, in dien deze „Grote Drie" van het eer ste uur al hun zeilen weer eens bij zouden zetten om opnieuw als win naars uit het a.s. corso te treden. Maar er is maar één eerste plaats en buurtschappen als „Helpt-Elkan- der" en „Wernhoutsburg" voeren ook al de corsovlag, welke hen werd uit gereikt bij vorige gelegenheden Weergaloos Strijd zal er dus weer volop zijn, daar in Zundert. De buurtschappen- strijd. die het Zundertse bloemencorso van een vrolijk kinderoptochtje uit Stel U voor: een concertpianist, die midden onder het spe len van Rachmaninoff's tweede pianoconcert achter zijn vleugel vandaan komt, naar de lessenaar van de dirigent toestapt, diens partituur drie bladen terugbladert en dan met hooghartig opge trokken wenkbrauwen door gaat met spelen! Stelt U DIT voor, en u hebt een idee van het soort dingen, waartoe Victor Borge in staat is! Het gebeurde vóór de oorlog in De nemarken. De jonge Borge was 'n ge slaagd kunstenaar. Op zijn vierde jaar waren zijn pianolessen begonnen en vanaf zijn dertiende jaar had hij op de internationale concertpodia ge speeld. Grapjes onder het spelen waren zijn gewoonte niet, maar toen bij de bo ven beschreven gelegenheid de diri gent niet voldeed aan de eisen van de partituur en de wensen van solist Borge, schoot hem dat in het ver keerde keelgat. Zijn driftig ingrijpen en mis schien nog het meest die opgetrokken wenkbrauwen ontketende een lach- orkaan in de zaal! Vlucht naar de vrijheid Het betekende een keerpunt in Bor- ges carrière. Hij en zijn publiek ontdekten zijn kwaliteiten als droogkomiek. Zonder dat hij iets van zijn ver bluffende techniek en begaafde stijl liet verloren gaan, ruimde hij in zijn werk een grotere plaats in voor de humor en de satire. Recitals met con férences werden dagelijks werk en hij ontzag zich daarbij niet, zo af en toe een zekere heer Hitier op de hak te nemen... Het jaar 1940, en daarmee de oorlog en de Duitse invasie in Dene marken. Victor Borge verwachtte geen al te harteiyke ontvangst. HM pakte «Mn schamele bezittingen, pikte nog op het nippertje een boot naar Amerika en stond een week later in New-York! Relaties had hij niet, geld even min. Het kostte hem maanden, eer hij de taal een beetje machtig was. Hij t begon op bruiloften en partijen in 1 Hollywood als pianist-entertainer 'n 1 beetje naam te maken, toen Bing Crosby hem huurde, om voor een van De sportcommissie van de KNWU heeft de renners aangeduid, die zul len worden ingeschreven voor de we reldkampioenschappen wielrennen, welke van 25 augustus tot 2 septem ber in Kopenhagen worden gehouden. Wat betreft de ploegen voor de weg wedstrijden professionals en ama teurs is de keuze reeds definitief be paald. Voor de baankampioenschap- pen is nog een enkele wijziging mo gelijk, hetgeen afhangt van de resul taten, welke tijdens de Nederlandse Kampioenschappen, op 11, 16 en 17 augustus, worden behaald. De aangewezen renners ziin- Wee- SM*Passion™" Wim van a l rord)' Daan de Groot nSrt piet van der L«ke> Mirhp?GV„Ti^im,7 ?sman (Haarlem, tc r if, (z,u!len)' Herrit Schul- te (Den Bosch), Adri Voorting (Haar- lem), Gernt Voorting (Roosendaal), lste reserve: Jan Westdorp Cs Hee- ïzunderti reserve: Thüs Roks helst flxèlL reS6rVe: MaHnUÏ V"- rp^Hh!Vedsirijd> amateurs: Jan Buis (Badhoevedorp), Piet de Jongh (Ma- de), Jacques Kersten (Siebengewald) wwL (Amsterdam), Coen Niesten (Beverwijk), Jan Rol (Alk- ,mair)öie reserve; Geurt Pos (Vree land) 2de reserve: Piet Steenvoorden (Heemstede) 3de reserve: Piet Da men (Lieshout). Sprint professionals: Jan Derksen (Amsterdam), Jan Hijzelendoorn (Amsterdam), Peter Post (Amster dam) en Arie van Vliet (Woerden). Sprint amateurs: Joop Capteyn (Amsterdam), M. Gerritsen (Amster dam) en H. Marinus (Amsterdam). Achtervolging professionals: Daan de Groot (Amsterdam), Peter Post (Amsterdam), Jan Plantaz (Eindho ven). Er zal wellicht nog een vierde kandidaat in aanmerking komen. Achtervolging amateurs: Piet van Heusden (Amsterdam), Arie van Hou- welingen (Sassenheim). Ook hier kan nog een derde kandidaat worden aan geduid. Stayers: Norbert Koch (Utrecht) met gangmaker Bertus de Graaf (Amsterdam), Jan Pronk (Egmond aan Zee) met gangmaker Jupp Mer- kens (Duitsland), Wil Vreeswijk (Al phen aan da Rijn) met gangmaker Leon vaa der Stuyft (Parijs). zijn radio-shows het publiek „op te warmen." Het resultaat was zo groots, dat men Victor Borge een contract van 56 weken als „gast" in de Crosby-show aanbood. Eénmans-show Er volgden engagementen in nachtclubs en hotels, o.a. het Wal dorf Astoria. De Borge-grapjes be gonnen in te slaan, maar het duurde toch tot 1953, eer hij de stap deed die vóór hem niemand had durven wa gen: op 2 oktober van dat jaar pre senteerde hij zich met zijn éénmans- programma in het John Golden thea ter op Broadway, het hart van uit gaand Amerika. Zijn enige attributen waren een vleugel, een pianokruk ert een microfoon! Daarmee en met mu zikale parafrases, „droge" verhalen en komische invallen hield hij op zijn dooie eentje de volle zaal twee uur bezig. Daags erna was Victor Borge een gevierd man. Zijn moeizame tocht naar de top was beloond. Men biedt hem nu 250.000 dollar om vier maal voor de televisie op te treden tweemaal een vol uur alleen en tweemaal enkele minuten als gast in het programma van een andere ster. Men betaalt het graag en vindt dan nog, dat een kwart mil joen voor een unieke dwaas als Borge niet te veel betaald is. Hoewel er vage plannen zijn om Victor Borge naar Nederland te halen kan men nu al aan de hand van de 2 „langspeelplaten („Caught in the act" en „Comedy in music") vaststellen wat het geheim is van zijn succes. Johann Sebastian of Offen Berge improviseert in elke show opnieuw. Hij peilt de reacties van zijn publiek, begint er dan mee te spelen, sleept het mee in zijn kronkelige ge- dachtenwereld. En de massa in de zaal applaudiseert, grinnikt om zijn opgetrokken wenkbrauwen, giert wan neer het te pakken genomen is. Hij vraagt de zaal verzoeknum mers op te geven en verhaspelt ze dan. Hij speelt het Engelse ver jaardagsversje „Happy birthday to you" in de stijl van Rachmaninoff Tsjaikowsky, Mozart, Bach, Beet hoven en Khatchaturian. Wagner (hij noemt hem oneerbie dig „Dick Wagner") en Liszt („Schlitz") krijgen ook een beurt. Elk stukje is een meesterlijk staal tje van persiflage. Alleen een mu zikaal „vakman" als Borge ver staat de kunst, „happy birthday to you" zó te spelen dat u toch denkt, Beethoven te horen. Werpt men hem de naam Bach uit de zaal toe, dan vraagt hij: „Welke Bach Johann Sebastian of Offen?!' Rachmaninoffs tweede pianoconcert kondigt hij aan: „Nu ga ik een ge deelte spelen van Rachmaninoffs tweede pianoconcert, gecomponeerd door Rachmaninoff, die ook de mu ziek schreef, voor piano en orkest nummer twee..." Hij zegt dan, dat hij niet het hele werk kan spelen, want „het is ge schreven voor piano en een orkest van ruim negentig man, maar aan gezien we hier ongeveer negentig mu sici tekort komen, zal ik het zómaar moeten doen." Concurrent van Donald Duck ,gec't een „Mozart-opera", compleet met een zeer profane "P.lca..la- u hoort alleen zijn punt- mafrK0S V fnJ.zi-'n ..zang"stem, maar u herkent direct de stijl van de Salzburger meester. Hij vertelt over zijn voorouders op een manier, die hen in hun graf moet doen omdraaien. Hij leest een stuk voor van „Johann Sibelius Shakespeare" waarin hij alle punten, komma's en leestekens ver vangt door geluiden, waar Donald Duck jaloers op zou zijn. Het geheel laat de luisteraars ach ter, snikkend van de lach en door drongen van één onmiskenbaar feit: deze Borge kent zijn muziek en zijn Pappenheimers! Met de ijver, een heel wat betere zaak waardig, hebben de jonge Zwe den zich geworpen op de clandestiene autoritjes. Alleen in 1955 stalen jon geren onder de 18 jaren niet minder dan 11.000 automobielen, waarmee ze halsbrekende toeren uithaalden in het holst van de nacht om tenslotte de wagen achter te laten tegen een lan taarnpaal, bij een autosloper of aan de kant van de weg. Het is een "sport" geworden, waar aan zelfs jongens en meisjes van 15 jaar deelnemen. Des avonds laat breken ze uit de ouderlijke woning om ergens in de buurt de ruit van een auto in te drukken en ermee vandoor te gaan. Het sterkste staaltje leverde de 16-jarige Erik. die in Stockholm een zware Mercedes „leende" en die tweehonderd kilometer verder tegen een boom plantte. Hij ging te voet terug, maar nauwelijks had de knaap drie kilometer gelopen of de verlei ding, in de vorm van een tweede Mercedes stond langs de weg. Hij reed ermee naar huis en parkeerde de wagen voor de politiepost. Een andere jongeman, juist uit het gerechtsgebouw komende, waar hij beleefd was gewezen op het feit, dat zulke dingen toch ongepast zijn, maar die overigens weer geen straf kreeg, werd door 'n vriendje in een gestolen Lincoln naar huis gebracht. Stockholm wordt gevaarlijk voor Uw wagen. Maandelijks verdwijnen er 550 auto's. Het enige lichtpunt is dat ze merendeels worden terugge vonden, zij het in zwaar beschadigde toestand. Voor oudere wagens hebben de jongeren geen belangstelling: 'n karretje van 1948 kunt U overal langs de straat laten staan. Maar pas op, als U in een slee rijdt, die nog blinkt en comfort biedt. De staat lijdt alleen door deze autodiefstallen jaarlijks een schade van 25 miljoen kronen. Allen zijn het er over eens, dat in feite de wetge ving aansprakelijk is, want 't straf recht heeft op de jongeren vrijwel geen vat. De jeugdwetgeving verplicht name lijk de rechter om een kwestie tegen een jongen of een meisje beneden de 18 jaar, mits geen moord na 't onder zoek en na de berisping neer te leg gen „teneinde 't de jeugdspecialisten mogelijk te maken van de jonge boe ven bruikbare mensen te maken". Als er al een veroordeling volgt is het een voorwaardelijke. Er is natuurlijk iets voor het sys teem te zeggen. Er komt nog bij, dat hetgeen de jongens doen volgens de wet geen diefstal is, maar „eigen machtig gebruik maken van ander mans eigendom". De Zweedse oppositie heeft ten aanzien van dit drama de regering op de korrel genomen en gevraagd om onmiddellijke maatregelen Maar de meerderheid van de rijksdag, de sociaal-democraten en de boeren, vin den het jammer om de jeugd dit ge noegen te moeten ontzeggen. Maar de autoriteiten zijn toch tot een besluit gekomen. Alle auto's in Zweden zullen ongeveer 69 gulden duurder worden en er is een afspraak gemaakt met de importeurs, dat zij alle af te leveren wagens voor dit extra-bedragje zullen voorzien van 'n feilloze stuursluiting, hetgeen dief stal onmogelijk maakt. vliegtuigen en x locomotieven Een der oppositie-afgevaardigden steunde verschrikt: „Dan gaan de jongens verder met de vliegtuig- en locomotiefdiefstallen, waarop de mi nister lachend zijn schouders ophaal de en antwoordde: „Ook die kunnen we van stuursluitingen voorzien". In derdaad heeft kort geleden een knaap van 17 jaar een vliegtuig „geleend", waarmee hij het luchtruim koos en de brokken op een weiland achter liet. Een jongen van veertien stal een gloednieuwe locomotief van de spoorwegen „om er met zijn meisje een tochtje mee te maken". (van onze speciale verslaggever) In de jongste zitting van de gemeenteraad van Gilze-Rijen men heeft het in ons blad kunnen lezen hebben de vroede vaderen eenstemmig be sloten om een crediet van 1000 gld. uit te trekken, waarmee het 100-jarig bestaan van de brand weerkorpsen in de gemeente gevierd kan worden. Met dit punt van de raadsagenda heb ben de gemeentenaren dus ken nis gekregen van hét eeuwfeest van een instituut, dat men niet gaarne in werking' ziet, maar dat men evenmin graag zou wil len missen. Bij de viering van belangrijke ju bilea is het gebruikelijk, dat retori sche volzinnen worden samengevoegd tot feestredevoeringen, waarin de hoogtepunten uit het leven van de „jubilaris" worden opgesomd. Gilze- Rijen kan er zich gelukkig om prijzen, dat die hoogtepunten in het „leven" van de huidige eeuwling met een kaarsje te zoeken zijn. Het is maar beter dat een brandweer een rustig bestaan geleid heeft, waarin ze zich op de gepaste momenten heeft weten aan te passen aan de eisen van de tijd. Zó is het in Gilze-Rijen gegaan. De enige echte mijlpaal is eigenlijk de geboorte van het korps. Die vond (Van onze verslaggever). Als je met de „Ster" Verbiest praat, wordt één ding je al gauw duidelijk: „Ster" Verbiest kent de Bergse weekmarkt van haver tot gort en wat misschien meer zegt, hij beheerst het markt- vak tot in de knoken van zijn rimpelige vingers. Ja, de 78-jarige „nestor" van de Bergse donderdagse markt, die over een luttel aantal dagen zijn 79 jaartjes erop heeft zitten, weet over de markt van Bergen op Zoom, die dus morgen op de kop veertig jaar bestaat, heel wat te verhalen. „Ster" Verbiest, zoals iedereen in Bergen hem noemt, een naam die hij dankt aan het café, dat hij jarenlang dreef, zou er een boek over kunnen schrijven en het zou niet eens zo'n klein boek zijn- Dezer dagen hebben we de grijze marktkoopman, die nog een grote vitaliteit aan de dag legt, eens opgezocht en zoals ver wacht, heeft „Ster" Verbiest ons verhaald van zijn marktleven, een verhaal, dat zeker waard is, aan de vergetelheid ontrukt te worden. Ik sta al veertig jaar op de Bergse weekmarkt, vertelt „Ster" Verbiest, die zich nog heel wat van die eerste jaren uit het bestaan van de markt weet te herinneren. Ster is één van de promotoren van deze markt, die hij met nog enkele andere doortas tende Bergenaren, stevig in het zadel hielp. Ik heb altijd met groenten en fruit en aanverwante artikelen op de markt gestaan en ik heb er altijd be hoorlijk de kost mee verdiend. In die eerste jaren kwamen er ook heel wat Belsen hun waar op de markt uitventen; zij waren van huis en haard verdreven door een ver schrikkelijke oorlog. In Bergen op Zoom vonden zij een nieuw bestaan. Maar meneer, het moet me van het hart: de markt van vandaag Is toch wel mooier dan die van veertig jaar geleden. Er is veel mooier, veel beter spul. „Ster" Verbiest lacht, als hij denkt aan die kostelijke morgen, die hij met „Rooie Mie", een Bossche markt vrouw, die van wanten wist, op de markt doorbracht. Het is alsof de diepe rimpels in zijn voorhoofd zich ontspannen, als „Ster" de kostelijke geschiedenis levendig opdist. Die morgen wilde het bij „Rooie Mie" maar niet lukken; ze kon haar gladgesteven servetjes, haar hagel witte tafellakens niet kwijt. Wat ze ook deed, het lukte niet. Ik heb er nog een ouwe jood op afgestuurd, vertelt „Ster" Verbiest, maar die moest van „Rooie Mie's" waren niet veel hebben. Toen begon het te regenen en op het moment dat de hemelsluizen werden geopend, kwam er bij „Rooie Mie" leven in de brouwerij. Je lakentjes worden nat, moet ik gegild hebben. Geeft niet „Ster" antwoordde het vrouwke doodbe daard: laat maar regenen: ik ver koop nu alles uit, mèt waterschade! En ja hoor, de tent van „Rooie Mie", kreeg plotseling iets van een bijenkorf weg. Van alle kanten kwamen de koopgrage vrouwtjes opzetten. Mie deelde haar natte la kens grif uit. Ja, en toen moest ik toch twee emmertjes water halen, want Mie was aan de droge lakens toegeko men en die wilde het publiek niet. Roets, twee emmers water erover en ja hoor, de door water „bescha digde" lakens vloaen de tent uit Die „Rooie Mie", „Ster" Verbiest grinnikt nog van de napret. Ja, meneer, van alles maak je op die markt mee. De ene keer vries je zowat van je sokken en de andere keer moet je je sokken uittrekken van de hitte, maar verkopen doe je. „Ster" Verbiest is er maar wat trots op, dat hij in al de veertig jaar Bergse weekmarkt, nog nooit één klant heeft verloren. De markt kent „Ster" en „Ster" kent de markt. „Ster" Verbiest heeft plezier in de verkoop op de markt. Hij komt er nog iedere donderdag, om er de sappige vruchten, het groene slaatje van zijn zoon te verkopen en het verveelt hem nooit. Ja, concurrentie is er ruimschoots, maar die heb ik graag, meneer. Het hoeft niet allemaal „rozegeur en ma neschijn" te zijn. Deze uitspraak typeert de kloeke marktkoopman: „Ster" Verbiest is uit het goede, pittige hout gesneden, het hout, dat tegen een stormpje kan. De levensstormen zijn over „Ster" Verbiest heengegaan: ze hebben hem gebeukt en ze brachten rim pels in zijn voorhoofd, maar „Ster" Verbiest bleef de marktkoopman, die Bergen nu al vijftig jaar kent. Sterren stralen overal, maar op de Bergse donderdagse markt straalt één ster bijzonder en dat is „Ster" Verbiest, die tot aan zijn laatste levensdagen deel van het marktvertier wil uitmaken plaats op 8 augustus 1956. De gemeen teraad stelde toen een „verordening op het brandweerwezen" vast en dat betekende, dat wat tot dan toe zuiver als burgerplicht werd gezien voortaan in georganiseerd verband zou gaan gebeuren: het helpen van elkander bij het blussen van een brand. Wie zich een voorstelling van die eerste georganiseerde brandweer wil maken, die moet echt proberen om het tegenwoordige korps eerst te ver geten. Want dat i? zeker geen verge lijkingsmateriaal. Er zal wel niemand zijn die nog precies de gang van za ken van een eeuw geleden kent, maar een indruk krijgt men toch wel als men een praatje gaat maken met de oud-commandant, de heer C. Jacobs sr., te Gilze, die bij zijn ontslag in 1946 ruim dertig jaren als actief brandweerman achter de rug had en er daarvan 24 als commandant had meegemaakt. Zijn verdiensten voor het korps waren groot genoeg om hem het erelidmaatschap aan te bie den. „Spuit proberen" Ook vroeger was een geregeld te rugkomende activiteit van de brand weerkorpsen (Gilze telde 18 man) het oefenen. Dat heette niet zo. Als de tijd voor de oefening gekomen was eenmaal in het voorjaar en een maal in begin oktober dan was het „spuit proberen". Meer hield een oe fening niet in. Tussen die oefeningen in kwam de brandweer alleen maar bijeen voor een teeravond en.... ja, natuurlijk ook als er brand was. Dan luidde in de toren de spe ciale brandklok en dan kwam „het materiaal" voor de dag. Dat mate riaal bestond uit twee handpompen en een beperkt aantal meters slang. Ladders behoorden niet tot de vas te uitrusting van de brandbestrij- ders, maar dat was ook nauwelijks nodig, wa.nt het moest al gek gaan .als er niet bij de een of de ander een ladder te lenen was. Het water moest gehaald worden uit de brand putten die in de onderscheidene wijken voorhanden waren of uit de bronputten van de fabrieken. Was de brand buiten het dorp uitgebroken, dan was hij de ge lukkige, die het eerst in volle galop op zijn paard het dorp bereikte en zijn paard voor de brandspuit kon spannen. Daar stond n.l. een premie van vijf gulden op. Modernisering De modernisering van het mate riaal is gekomen ten tijde van de luchtbescherming. Toen kwam het korps in het bezit van een motor- pomp en gevoegelijk aan is de moder nisering van het korps zover doorge voerd, dat men thans, niet alleen in Gilze maar ook in Rijen, beschikt over een 2000-literpomp, een 1000-li- terpomp en een losse trekker. In Mo lenschot is bovendien nog een baby spuit gestationeerd. Ook de sterkte van het korps is uiteraard verbeterd. In Gilze telt het thans 24 leden en 2 adspirant leden. Twaalf oefeningen per jaar zijn voorgeschreven. De meeste leden zijn brandwacht twee de klasse en een aantal is op studie voor brandwacht eerste klas. Over dit laatste kan thans, naast de commandant, de heer J. Kamp, ook de ondercommandant, de heer H. Donders, het fijne vertellen. Zelf is hij al meer dan 25 jaar in actieve brandweerdienst en dat zijn liefde voor dit werk gewaardeerd wordt, blijkt wel- uit zijn benoeming in de huidige functie, die reeds van 1946 dateert. Nogmaals, veel wapenfeiten heeft de brandweer van Gilze-Rijen niet te noteren gehad. Spectaculaire branden zijn in die honderd jaar nauwelijks of niet voorgekomen. Een uitzondering op dit alles maakt natuurlijk de oorlogstijd, een tijd die voor de korpsen, wier werkgebied zo dicht bij het vliegveld lag, vol geva ren geweest is. Dienstbaarheid Maar hoe dan ook, georganiseerd of niet georganiseerd, steeds is het werk van de brandweerlieden in wezen een werk van dienstbaarheid geweest aan de medemens. En gezien vanuit dit oogpunt is een viering zeker op haar plaats. Dat gaat op 25 augustus ge beuren in de vorm van een feest avond. En er zijn grotere plannen voor een viering in 1957 met een heus concours.

de Stem | 1956 | | pagina 7