Het Wespennest Route Ronde van Europa Tranen en maagzweren De provincie Wcst-Irian en en Commentaren Nieuw! Verrukkelijk! Nieuw vliegveld bij Chicago grootste ter wereld AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Ontploffing bij Niagara 8 TWEEDE BLAD Pagbtad Pekten» WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 3 78 38 98 98 43 I48 ■j 28 58 STRUIKROVERIJ AMERIKANEN SPAREN BENELUX-GEEST Ossèstaart soep Proef ze t Juwelendief gevat De heer J. F. KRAFT OVERLEDEN POLIO-CENTRUM IN MAASTRICHT Bepaald onderwijs vrijgesteld van omzetbelasting De Chinese troepen in Birma Ook de mannen moeten huilen TELEVISIEPROGRAMMA'» door David Duncan divers* 198 vissen, •^O^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOC <xxy><xxxx><>oooooo<x>oo<xxxxxx>oooooo LIET besluit van de Indonesische regering, waarbij ze haar schuld brieven aan Nederland verscheur de, heeft in de buitenlandse pers toch méér commentaar opgeroepen dan we verwachtten. Het meest te kenend is wel wat de gezagheb bende New York Times zegt. Het stelt de daden van Soekarno en Nasser op één lijn en ziet daardoor een werkelijk internationaal stelsel van krediet en vertrouwen onmo gelijk worden. „krediet moet gebaseerd zijn op het wederzijdse standpunt, dat ver plichtingen zullen worden nage komen en dat schulden zullen wor den betaald. Wanneer die voor waarde niet langer bestaat, wordt de kredietverlening een politieke gok". Nog sterker drukt zich blijkens een persoverzicht in „De Volks krant" de Brits-conservatieve „Dai ly Telegraph" uit. Ze spreekt van „struikroverij" en van een actie, welke een internationale sfeer schept, vergiftigd door bacteriën van wederzijds wantrouwen, onze kerheid en potentieel geweld. De les van Suez, onderlijnd door de coup van Djakarta, formuleert het blad aldus: Principeloos, voor niets staand na tionalisme is niet slechts een dreiging voor het ene westerse land, dat ge schaad wordt door de bepaalde uit spatting, maar ook een slag tegen de basis van een beschaafde inter nationale orde. Van „een heilloze geest" spreekt het Zwitserse „Journal de Genève", een geest, „die zich meester maakt van de betrekkingen tussen de in dustriële mogendheden en de lan den, die hun hulp nodig blijven hebben, maar geen verplichtingen ten aanzien van die mogendheden wensen na te komen". Het zal de Indonesische regering ongetwijfeld tegenvallen, dat haar eenzijdig tegen Nederland gerichte besluit zo hoog opgenomen wordt. Ze heeft met deze ene daad meer kwaad gesticht ten opzichte van In- donesies reputatie dan tien kost bare good-will-reizen van Soekar no weer goed kunnen maken. AMERIKANEN hebben over het 1 algemeen de naam, dat ze er een vlotte hand van geld uitgeven op nahouden. Ze kopen, dat het een lieve lust is en wat ze niet contant kunnen betalen, nemen ze op afbe taling. Hieruit zou men kunnen af leiden, dat de Amerikanen van de hand in de tand leven en allesbe halve spaarzaam zijn. Niets is minder waar. De com missie van Beursaffaires en Effec ten heeft berekend, dat particuliere spaargelden in de Verenigde Sta ten gedurende de eerste drie maan den van dit jaar niet minder dan vijf miljard dollar bedragen. In Ne derlands geld is dat 19,25 miljard gulden. Ongeveer 8,6 miljoen Amerika nen bezitten aandelen in effecten van overheids. en particuliere in stellingen. Tweederde van alle aan deelhouders zijn mensen met min der dan 7500 dollar inkomen. De besparingen op lange termijn belo pen bovendien nog een bedrag van 1200 miljard gulden. Sedert 1920 is de produktie van goederen en diensten in de Ver enigde Staten vier-en-een-halfmaal zo groot geworden, terwijl de be sparingen in die tijd tot het tien voudige zijn gestegen. De directeur van de New Yorkse Effectenbeurs verklaarde, dat het woord „volkskapitalisme" als korte en kernachtige definitie van het Amerikaanse economische stelsel de belangrijkste verschijnselen ten vol le dekt. Deze gegevens zijn wel in staat, om iedere werknemer te doen lik kebaarden. De vraag is op haar plaats, of het voor Nederland niet goed zou zijn om bij de Amerika nen in de leer te gaan. Er zijn al heel wat studiegroepen over de Oceaan getrokken om allerlei zaken te bestuderen. Van een studie in deze richting hebben we nog niets vernomen, gezwegen van de resul taten. 15. een bulletin van Fabrimetal, de Belgische organisatie van onder nemingen in de metaalindustrie, wordt het Benelux-protocol betref fende de openbare aanbestedingen onder de loep genomen. Dit geschiedt bepaald niet met grote geestdrift. Integendeel. Al bij na tien jaar lang heeft Fabrimetal trouwens de Belgische autoriteiten voorgehouden, dat het wederkerig heidsstelsel, belichaamd in het Voorunie-verdrag, in feite geen evenwichtstoestand zou brengen. Bij deze vooringenomenheid te gen het wederkerigheidsstelsel is het niet te verwonderen, dat Fabri metal aanmaant zich in acht te ne men voor de gevolgen. Men is ver dacht op moeilijkheden, die de Bel gische firma's op de Nederlandse markt zullen ondervinden en men wil aandachtig de ontwikkeling van de leveranties der Nederlandse con currentie op de Belgische markt volgen. In geval van verstoring van het evenwicht mag de regering een zijdig de toepassing van het pro tocol opschorten en Fabrimetal laat niet na al vast de toepassing der beschermingsclausules te eisen bij eventuele onevenwichtigheden. De mogelijkheid, dat de Belgische bedrijfssectoren van de Nederland se markt zullen profiteren, sluit Fabrimetal nu ook weer niet he lemaal uit, maar al met al is dit toch een beschouwing, waarbij men zich afvraagt, waar de Benelux- geest te zoeken is. (Advertentie) WH STUKJES RUN Het onlangs geopende nieuwe vlieg veld voor de burgerluchtvaart in Chi cago, het O'Hare Field, is, wat op pervlakte betreft, als de grootste luchthaven voor burgerluchtverkeer ter wereld te beschouwen. Met zijn 2.530 hectare is het 400 hectare groter dan het enorme vliegveld Idlewild in New York; het kan nog met 270 hec tare worden uitgebreid. De aanleg van het vliegveld in eer ste stadium heeft 10 jaar geduurd; de uitbreiding vindt mettertijd in nog twee volgende stadia plaats om te kunnen voldoen aan alle eisen, die aan een luchthaven kunnen worden gesteld, wanneer zelfs de meest opti mistische verwachtingen ten aanzien van het luchtverkeer werkelijkheid worden. Chicago's andere vliegveld. Midway Airport, kon het groeiende luchtver keer niet meer bijhouden, zodat voortdurend zeer kostbare voorzienin gen nodig waren; O'Hare Field wordt bijna elfmaal zo groot en zal accomo- datie kunnen aanbieden aan de straal- verkeersvliegtuigen, die non-stop vluchten zullen uitvoeren van en naar Zuid-Amerika, Europa en Hawai. Deze nieuwe toestellen, die voor afle vering in 1959 en 1960 in bestelling zijn, zullen de reis van Chicago naar Londen bekorten tot 7 uur. Enornw capaciteit Het eerste stadium van de plannen is dus nu voltooid en dit jaar zullen hier, naar verwacht wordt, 1,5 mil joen passagiers aankomen en vertrek ken. Op volle capaciteit kunnen thans evenwel slechts 2,4 miljoen passa giers per jaar worden verwerkt en dat is nog maar 30 procent van het passagiersverkeer op Midway Air- port. Wanneer evenwel in 1958 het tweede stadium is voltooid, dan zal de capaciteit zijn vergroot tot 15 mil joen passagiers per jaar en in 1963, wanneer ook het derde stadium is voltooid, is de gehele installatie be rekend op de verwerking van 30 mil joen passagiers. In feite blijven zelfs de meest optimistische ramingen met betrekking tot het toekomstig lucht vervoer via Chicago ver beneden deze 30 miljoen mensen per jaar: men neemt aan, dat in 1975 het totaal der passagiers die met de geregelde lijn diensten van en naar Chicago vliegen 22 miljoen per jaar zal bedragen. De uitbreiding van de stations- en andere gebouwen, de methoden, waarop passagiers en lading aan- en afgevoerd worden, de brandstofvoor ziening en dergelijke vormen een fac tor, die de capaciteit van de startba nen beperkt. Er zijn nu vier startba nen. waarvan er twee zijn ingericht voor het landen op instrumenten, ter wijl er in de loop van dit jaar nog een derde startbaan van 2.430 me ter lengte in gebruik zal worden genomen, die eveneens is ingericht op het landen op instrumenten. Iets bijzonders van 't O'Hare Field is de tangentiële rangschikking der zes startbanen waarvan elk met de direct volgende hoek van 60 graden maakt; hierdoor wordt voorkomen dat de banen elkaar ergens snijden, zodat vliegtuigen op alle zes banen tegelijkertijd kunnen landen en opstij gen. De capaciteit van deze zes ba nen zal maximaal 360 vliegtuigen per uur bedragen. John Kelly, die betrokken schijnt te lijn in de recente Londense dief stal van ruim een miljoen aan ju welen, is door twee detectives van Scotland Yard te Kaapstad gearres teerd. Hij zal met de „Pretoria Castle" naar Engeland worden teruggestuurd. In het r.-k. ziekenhuis te Groningen is op 49-jarige leeftijd overleden de heer J. F- Kraft, directeur van Kraft en Co., vlees- en groentenconserven- fabriek N.V. te Groningen. De heer Kraft was lid van de raad van toezicht van de Katholieke Eco nomische Hogeschool te Tilburg, voor zitter van de r.-k. werkgeversvereni ging, kring Groningen en lid van het hoofdbestuur,, voorzitter van het Co mité Bijzondere Noden, bisdom Gro ningen. Hij vervulde in Gronfngen vele functies op maatschappelijk en sociaal gebied. Zaterdagmorgen zal het stoffelijk overschot worden begraven na een uitvaartdienst in de San Salvatorkerk De oprichting van een polio-cetv trum in het ziekenhuis „St. Annadal" te Maastricht, het tiende in Neder land, is in voorbereiding. Het cen trum te Maastricht zal de ziekenhui zen in Zuid-Limburg bestrijken. De te verwachten oprichting van het po liocentrum is een gevolg van het overleg tussen de inspecteur van de volksgezondheid in Limburg, de di recteuren van de ziekenhuizen in het genoemde gebied en de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag De negen poliocentra, welke reeds functioneren, zijn gevestigd te Am sterdam. Groningen, Enschedé, Nijme gen, Tilburg, Rotterdam, 's-Graven- hage, Leiden en Utrecht. i: (Advertentie) Zoals bekend is, bevat de wet op de omzetbelasting 1954 een bepaling, in gevolge welke het verstrekken van bij alg. maatregel van bestuur aan te wijzen onderwijs is vrijgesteld van omzetbelasting. Tot dusverre had aan wijzing nog niet plaats gevonden. Wel waren bij de inwerkingtreding van bovengenoemde wet de velerlei vrij stellingen, d'ie onder de werking van het besluit op de omzetbelasting 1940 op grond van ambtelijke voorschrif ten werden toegepast, tijdelijk ge handhaafd. De in uitzicht gestelde alg. maat regel van bestuur tot aanwijzing van het vrij te stellen onderwijs is thans bij kon. besluit van 30 juli 1956 ver schenen. In de algemene maatregel van bestuur wordt alle onderwijs ter opleiding voor een vak of een beroep aan de heffing van omzetbelasting onttrokken. Ook schriftelijk onderwijs wordt vrijgesteld en voorts alle on derwijs, verstrekt door ondernemers, die met het verstrekken daarvan geen winst beogen of maken. Onder het verstrekken van onder wijs wordt ook begrepen het afne men van examens. De vrijstellingen gelden met ingang ^Lan 1 januari 1955 De route, welke de Roned van Euro pa volgt. Ze begint vandaag in Za greb en gaat van Joego-Slavië door Italië, OostenrijkDuitsland en Frankrijk naar het eindpunt Char leroi in België. Zoals bekend was oorspronkelijk de bedoeling de Ron de in Rotterdam te doen eindigen, doch hiervoor konden de benodigde vergunningen niet worden verleend. BESLUIT Tijdens het spitsuur in Ham mersmith belden twee bejaar de dames in de bus, waarmee ze dus de wens te kennen ga ven er bij de volgende halte uit te willen. De chauffeur reed echter door. De dames gingen zich onmiddellijk bij hem beklagen. „Goed," zei de man. Jullie willen ruzie en jullie willen moeilijkheden. Goed." Hij klom achter het stuur uit en stapte in een bus, die de tegenovergestelde rich ting op reed. Dat deed hij als passagier. Tegenover z'n chefs heeft hij geen verklaring wil len afleggen. Straf Aangezien de rechter het nogal kinderachtig vond, dat de 50-jarige mevrouw Snowden uit Florida haar buurvrouw met een emmer water had nat gegooid, deelde hij ook een kinderachtige straf uit. Mevrouw talen vuilnisbakken verant woordelijk is voor een goed deel van het kabaal, dat de straten in de stad tot een hel maakt. Bestellingen De politie van Cannes in Frank rijk kijkt uit naar een jonge man, die weer op zijn eigen manier bezig is voor niks champagne te krijgen. De man belde de laatste dagen een. aantal leveranciers op en bestelde bij hen totaal zes kisten met flessen, van de allerfijnste champagne. De drank hoefde niet te worden, afge leverd. De klant, die zich baron Ko- ruthaiolos noemde, zou zijn secreta ris wel even langs sturen. De secre taris kwam inderdaad bij alle leve ranciers voor rijden. Hij zei vrien delijk, waar de rekening kon wor den gepresenteerd, maar de bena deelden hebben reeds uitgevonden, dat het adres niet bestaat. Anders Mevrouw Elizabeth Revor-Joneg uit Londen, die beschuldigd was van het achterlaten van „vuil" in een gesproken. De parkwachter, die haar ruw had bejegend en zelfs een ogenblik ge boeid had, om haar daarna op te sluiten in een optrekje van de park wachters, kreeg een stevige uitbran der wegens zijn gebrek aan tact. De park-autoriteiten moeten de kosten van het geding, 75 gulden, betalen. Snowden zal binnenkort een dagje Londens k omdat zij haar hond op het politiebureau moeten komen had kamd en het haar op het gras om daar duizend strafregels te |eVallen, is door de rechter vrij- schnjven, die als volgt luiden: Het tKBrsol(n past niet dat ik buurvrouw met em mers water nat gooi. IF erker Melkman Robert Thompson uit Omaha is tot tien gulden boete veroordeeld, omdat hij te hard op- schoot. Hij legde de weg van de fabriek naar zijn eerste klant in de binnenstad zo snel af, dat hij er elke morgen vóór zeven uur al was. Daarmee overtrad hij een pas aangenomen wet, die het over matig gerucht vóór 7 uur 's mor gens verbiedt. En het rammelen van zijn flessen bleek gerucht als bedoeld in de wet. Geluid In New-York overweegt men alle vuilnisbakken voortaan in plastic uit te voeren. Men heeft uitgezocht, dat het kner sende, holle geluid van de me- 'tKi. t 4- Oe Ba Swe, de Birmaanse premier, heeft op een persconferentie ver klaard, het niet waarschijnlijk te ach ten, dat Birma zijn toevlucht zal moe ten nemen tot gewapend optreden om de Chinese troepen in de staat Wa in noord-Birma tot ontruiming van het betrokken gebied te dwingen. De premier legde herhaaldelijk de na druk op de vriendschappelijke be trekkingen tussen Birma en China en zei dé grenssituatie niet gevaarlijk te achten. Zij zou door de besprekingen die thans gevoerd werden, opgelost kunnen worden. De grens van de staat Wa met China moest nog worden af gebakend en de Chinese troepen in Birma waren zich waarschijnlijk er niet van bewust, dat zij Birmaans ge bied geschonden hadden, aldus Oe Ba Swe. 2 Dat lachen gezond is dit te horen al voor ze experimenten hebben 2 weten we zoetjesaan, naar school gaan en thans afdoende bewe- 2 Maar dat men door vrij- even goed als ze leren, zen, dat in de magen 2 uit te huilen vele maag- dat twee maal twee vier van de maagzweerpati- 2 klachten kan voorko- is even goed bereiken ënten een bijzonder 2 2 men is inderdaad gloed- ze in het algemeen, dat grote hoeveelheid lyso- 2 2 nieuw. Diverse geleer- ze hun tranen inhou- sym aanwezig is. Welis- 2 2 den, zowel in de USA den. Maar vrouwen mo- waar komt deze sub- 2 2 als in Duitsland en gen wenen zoveel ze stantie ook in gezonde 2 Frankrijk hebben zich zelfs een legaal middel magen voor maar niet 2 2 de laatste jaren afge- willen en tranen zijn in die hoeveelheid. Ook 2 2 vraagd, waarom maag- van de vrouwelijke di- de tranen bevatten veel 2 2 klachten en vooral plomatie geworden. Af- lysosym, een goedje dat 2 2 maagzweren zoveel va- gezien van enkele uit- onder andere dient om 2 2 ker optreden bij man- zonderingen, zoals bij de kiemen te doden. Het 2 2 nen, terwijl onze vrouw, oorspronkelijke India- feit, dat mannen niet 2 2 tjes er in het algemeen nen, die de vreselijkste huilen wil nog niet zeg- 2 minder last van heb- martelingen ondergin- gen, dat ze niet vaak i ben. Hun voorlopige gen zonder een spier te hun tranen moeten te- j antwoord is thans: de vertrekken of een traan rug dringen. Deze „te- tranen van de vrouwen te laten was het in on- rug gedrongen" tranen spoelen maagaandoenin- ze wereld enige eeuwen brengen grote hoeveel- gen weg. De mannen geleden nog anders. heden lysosym in de verbijten zich, houden Goethe hield van tra- maag, waardoor de vat- hun tranen in en ver- nen en ook in de ge- baarheid voor maag- oorzaken op deze wijze dichten van Heinrich zweren schijnt toe te ne_ maagzweren met alle Heine worden de tra- nen. j gevolgen van dien. Dus nen bijna verheerlijkt. De onderzoekingen op mannen-broeders, voor- Wie heeft uitgevonden, dit gebied duren voort. taan wenen. Geeft uw dat tranen onmannelijk maar er is inmiddels al tranen die vrije teugel als zijn dient op het scha- een Frans-Duits duo, de sokken stuk zijn, als vot zijn leven te ein- dat ernstige plannen 2 de huisbaas is geweest, digen. heeft om een huilkli- als de belastingaanslag HUILEN MAAR! niek te openen voor de 2 binnen komt en huilt Algemeen rekent men lijders aan maagzweren. 2 gerust met vrouwtje maagzweren tot de cul- De patiënten zouden er 2 mee als ze in de put tuurziektes. Gaarne een huilkuur ondergaan. 2 zit. Huilen is nog veel werden haast, onrust en Voorlopig lijkt ons 2 gezonder dan lachen. nervositeit aansprake- deze tranon kliniek over- 2 ..Mannen huilen niet, lijk gesteld zonder, dat bodig. We hoeven maar 2 mijn jongen. Kom wees men nochtans een in- goed over één en an- 2 2 een flinke kerelzicht had in de juiste der na te denken om 2 2 In vele toonaarden krij- stoffelijke samenhang, een niet te stelpen tra- 2 gen de kleine jongens De nieuwe biochemische nenvloed te verwerken. 2 DONDERDAG, 9 AUGUSTUS 1956 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenw. 10.00 Gram. 10,50 V.d. kleu ters 11,00 Kookpraatje 11,15 Omr.ork. 12,00 Orgelspel 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Pianospel 12,50 Rep. v.d. Ronde v. Nederland 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Tiro- ler muz. 13,55 Koersen 14,00 Mezzo-sopr. en piano 14,30 Klaver vier, hoorsp. 15.05 Gram. 15,15 V.d. zieken 16,00 Varianten 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Mr. W. Duk: Wie eens steelt blijft niet altijd een dief 18,00 Nws. 18,15 Sportprobl. en rep. Ron de v. Nederland 18,30 Dansmuz. 19,00 Gespr. brief uit Londen 19,05 Cosmopoli- tain ork. 19,30 Jazzmuz. 20,00 Nws. 20,05 Kamerork.. Omr.koor en sol. 20,55 Circus mensen, hoorsp. 21,40 Pianorec. 21,55 Gram. 22,15 Lichte muz. 23,00 Nws. 23,15 Koersen en New York calling 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. huisvr. NCRV: 10,00 Gew. muz. 10,30 Morgend. KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Kamerkoor 12,00 Angelus 12,03 Gram. (12,30-12,33 Land- en tuinb. meded. 12,33-12,40 V.d. boeren) 12,55 Zon newijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Gram. NCRV: 14,00 Omr.ork. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gram. 16,00 Bijbeloverd. 16,30 Tenor en piano 17,00 Werk aan de winkel, klankb. v.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber, 17,45 Instr. trio 18,10 Zang 18,30 Friese uitz. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Verz.progr. 20,00 Ra diokrant 20,20 Radio-Vossenjacht 21.30 Gram. 21,45 Zigeunerkwint. 22,00 Orgel- conc. 22,25 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 12,55 Koersen. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14.00 Gram, 16.00 Kdersen 16,02 Orkestconc. 17,00 Nws. 17.10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Hoorn en piano 20,00 Gram. 20,10 Moderne tijden 20.40 Verz.progr. 22,00 Nws. 22,15 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 12,30 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,20 Gevar. muz. 14,00 Gram. 15,00 Solistenconc. 15,50 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 18,00 V.d. sold. 18.30 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 JazzmXCz. 22,45 Gram. 22,55 Nws. NCRV: 20,00 Journ. en weeroverz. 20,15 TV-encyclopedie 20,20 Filmprogr. NTS: 22,15-22,30 Ronde v. Nederland. FRANS BELG.: 19,15 Testbeeld 19,30 Reflets du Libéralisme 20.00 Act. 20,15 Journ. 20.40 Uitz. uit doofstommen-in stituut 21,20 Act. Hierna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,15 Testbeeld 19,25 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Nws. 20,00 Filmprogr. 21,40 Journ. In een fabriek van chemische pro- dukten bij de Niagara-watervallen in de staat New York heeft zich een ontploffing voorgedaan, die aan drie personen het leven heeft gekost. Twintig personen zijn gewond en een employe wordt nog vermist. De oor zaak van de explosie is onbekend. De leden van het Indonesische parle ment zijn over het algemeen niet te vreden over de aanwijzing van het kleine eilandje in de Noord-Moluk- ken, Tidore, als voorlopige hoofdstad' van de „autonome provincie West- Irian", aldus blijkt uit het parlemen taire verslag over de ontwerpwet ten aanzien van de vorming van de pro- vincie-West-Irian. Het parlement zal volgende week dinsdag beginnen met het debat over dit wetsontwerp. De provincie West-Irian zal be staan uit Nederlands Nieuw-Guinea en enige aangrenzende eilanden, die thans tot de provincie der Moluk- ken behoort. Sommige parlementsleden zullen bij de regering er op aandringen twee volledige radio-zendstations van radio republiek Indonesia in Ambon en Ternate op te riohten, „als tegenhan ger voor de propaganda van de Ne derlandse radiostations" in Sorong en Biak in westelijk Nieuw-Guinea. Liggend in een hangmat onder de palmen van Calisto luisterde ik naar he hoge branding, die in een telkens zwellend, telkens verstommend ge raas op de kust te pletter liep. Het was avond en hier en daar begon- licht3es te gloeien, kale om7n«lSC!?e PeerHes. omzwermd en een °,°.r reidansen van mug- hing «pkÏ!U eiten' zo n lichtje dorn d °mmelend midden in het bank als 'nVI?ar het land een zand Het gaf .WdVOOrpost in zee uitzond, gedroogd Pra aan de ge*e daken van hutten en ^ferp^n grond, waar kinderen w£rmg °P-, de telden als bonte vuSdl°reslden dar" hoteei van6 JimCTaynio?aéén h'" boven de tapkast, één h hmë terras en één scheen er bh rtTL f' Kde(b°^en gemeerd lagen Het hotel bestond uit een rii ppnw't f kamers met pannen deuren, die alle uitkwamen on o! terras. Voor tien pesos per ^aanó kon men een kamer huren. Voor zes ti* pesos extra kreeg je bovendien een maand lang drie maaltijden per dag. Een tam hertkalf scharrelde langs de tafels bedelend om wat brok- ken maar er waren weinig gasten en het dier moest zich met weinig tevreden stellen. Aan een der tafels zat een groepje van vier toeristen lieden van om en nabij de veertig Hun gezichten stonden neerslachtig en ze schenen het weinig naar hun zin te hebbefi; blijkbaar waren zii teleurgesteld over het feit. dat hun avontuurlijke vakantietocht hen zover van de beschaving gevoerd had. Aan een ander tafeltje zat een man, wiens naam Philip Temple was en die ge durig door het vallende duister naar mijn hangmat gluurde, als was hij half en half voornemens mij gezel schap te komen houden. Ik verroerde geen vin. Philip Temple kon mij ge stolen worden. Van tijd tot tijd kuierde Cayetano van achter de tapkast vandaan om zich ervan te vergewissen dat ik nog voldoende met bier bevoorraad was. Gewoonlijk was het Paquita, die mij van bier voorzag, maar nu meed zij mij. Eerst had zij gehuild toen ik haar vertelde dat ik ging vertrek ken, maar toen, ineens van stemming veranderend, was zij boos geworden. Wie achterblijft, voelt zich doorgaans versmaad en altijd bedroefd. Zelfs wanneer - ozals met ons het geval was - niets erop wijst dat de vriend schap van inniger aard belooft te worden. Reeds een week tevoren had ik op het punt van vertrekken ge staan en dat had tot hetzelfde toneel aanleiding gegeven. Misschien dacht zij nu dat ik opnieuw van plan zou veranderen. Daarop bestond geen kans. Paquita zowel als Calisto zou den weldra nog slechts herinneringen voor mij zijn - evenals de warme, talmende schemeruren, het aardige, mooie volk en de houtskoolgeur, die mij altijd als een van Mexico's ken merken zal bijblijven. Ik was nu drie maanden in Calisto De zomerregens waren voorbij en het landschap dampte en zweette, over dag onder 'n blauwe hemelkoepel, des nachts onder de goudgeel fon kelende sterren. Op de bergen woe kerde de plantengroei tot aan de ruige hoogste kammen. Hier en daar rezen uit het eeuwige groen vlam mend rode bomen, de laatste week waren wingerdaehtige planten de hele streek met pastelkleurige tinten ko men verzachten. Waar het oog de hellingen afzocht, ontmoette het lila f,?< CCl "ïf'kgeel en donkerblauw, uitgepenseeld over bomen en struik- gewas. Wandelde men des ochtends langs het strand dan trof men daar een veld van robijnrode schelpen en lag daar het water van de Icreek al* een grilli ge lap fijngerimpelde zijde. Je kon er je kleren afwerpen en in het war me water zwemmen temidden van vluchtende scholen gouden en zilve ren vissen. 's Middags wachtte je een hang mat onder een palmboom en kon je, al liggend, tot verzadigens toe zui gen aan de met brandewijn aan gelengde melk uit een kokosnoot. Zo lang je geldmiddelen het je toeston den, kon je dat dag aan dag doen. En 's avonds vond je een plekje op het terras van Jim Taylor's hotel, waar je het doen en laten der mensen kon gadeslaan. Een goddelijk oord - en o, hoe haatte ik het. Ik haatte het zoals een gevangene zijn cel haat: wat baatte het mij dat er in het zuiden een heel continent lag en dat ik weken ver naar oost en west kon reizen. Naar het noor den wilde ik, en daêr werd mij een halt toegeroepen. Een gevangene was ik mij gaan voelen vijf maanden ge leden in Mexico City, toen ik daar voor de lessenaar van de assistent consul der Verenigde Staten stond. Hij had mij op zijn bureau ontboden om mij het antwoord te overhandi gen op mijn verzoek wederom tot de States te worden toegelaten. Hij was zo kies geweest zijn ogen neer te slaan toen hij mij de brief ter hand stelde. Het was een kort en zakelijk bericht geweest: „Wij delen U mede dat aan Mike Finney's terugkeer binnen onze grenzen de voorwaarde verbonden moet worden, dat hij zich persoon' lijk bij de bevoegde instanties meldt teneinde bijzonderheden te verstrek ken aangaande zijn verleden." Daar is geen woord Frans bij. had ik verklaard terwijl ik de brief op de lessenaar van de assistent-con sul had geworpen. Hij krabde eens aan zijn oor en dacht na. U moet doen wat u het beste lijkt, zei hij maar ik zou u aan raden terug te keren. En mij aan een verhoor bloot stellen? Welzeker. Waarom? Ik heb u reeds alles verteld wat er te vertellen was. Als ze mij m'n zonden niet willen verge ven terwijl ik nog in Mexico ben, dan heb ik weinig hoop dat ze het wél zullen doen wanneer ik terug ben in de States. Ik kan u niets garanderen, zei hij; maar ik geloof dat men u na uw verhoor niet in hechtenis zal hou den. Ik heb mij schuldig gemaakt aan vervalsing van een paspoort, zei ik, - Dat kan drie jaar gevangenis straf betekenen. Dat is niet gezegd. Hij bladerde enkele ogenblikken in zijn dossier en las toen voor: - U had een paspoort voor Edinburgh. U hebt het veran derd en bent in plaats van naar Edin burgh naar Spanje gegaan, waar u aan de zijde der regeringstroepen ge streden hebt. Hij zweeg even en wreef het pa pier tussen vinger en duim. Het veranderen van een paspoort is natuurlijk een overtreding, maar u hebt het niet met misdadige be doelingen gedaan. Die gedachte is ook geen mo ment bij mij opgekomen. Hij krabde aan zijn oor. - Kijk, de kwestie is deze. Wanneer een Ame rikaan zich naar het buitenland be geeft, heeft hij recht op bescherming van zijn persoon door de Verenigde Staten. Dat wil zeggen dat onze land genoten zonodig een beroep op hun regering om hulp kunnen doen. Maar dan moet hij ook niet beginnen met op slinkse wijze de grens te passe ren, want anders kon hij, behalve zichzelf, wel eens heel wat meer mensen in moeilijkheden brengen. Dat zal ik niet bestrijden, ant woordde ik. Maar het is al tamelijk lang ge leden dat dit gebeurd is, vervolgde hij, - en op uw gedrag is sindsdien niets meer aan te merken geweest. —Dat hangt ervan af hoe je 't bekijkt. U hebt in de Franse verzets beweging gewerkt. Dat spreekt in uw voordeel. Ik speculeer niet op voordeel. Ik wil naar huis terug en aan de slag. Ik denk dat men u weinig in de weg zal leggen, mijnheer Finney. Maar u kunt mij niets garan deren. Hebt u de laatste tijd de Ame rikaanse dagbladen bijgehouden? Hij glimlachte. De pers is erg vatbaar voor opwinding. Maar u kunt een krant moeilijk als een officieel stuk beschouwen. Hij zweeg en boog zich weer over het dossier. - Behalve dat geval met het paspoort kan ik niets anders vin den waar u last mee zou krijgen. Voor ik naar Spanje ging, heb ik in San Francisco gewerkt, zei ik. Ja, dat hebt u mij al verteld. Maar er zijn in die tijd zoveel men sen geweest, die zich voor de vak beweging spanden. Dat druist geens zins tegen de wet in.' Hij borg het dossier weer in de kast. Dat dossier zat me juist dwars. Niet dit hier, maar andere dossiers, op andere plaatsen, die waarschijn lijk een tikje uitgebreider waren. Pas poortvervalsing was een misdrijf te gen de federale wetgeving; de fede rale recherche moest dus Ook een dossier over mij hebben. En ik wist wat voor documenten dat waarschijn lijk bevatte. Op de eerste plaats mijn foto op de dag, dat ik mijn studie voltooid had. Ik herinnerde mij die foto opperbest - ik stond erop met een suikerzoet glimlachje, want ik had er een toenmalig vriendinne tje mee willen verrassen. Daarenboven zou het dossier mel ding maken van mijn activiteit in San Francisco, van mijn twee jaar in Spanje, mogelijkerwijs ook van mijn werk bij de ondergrondse in Frankrijk - en bovenal van tie fal sificatie in mijn paspoort. Ik begin er toch maar niet aan, zei ik tegen de consul. Maar niette min bedankt voor Uw moeite (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5