WIM VAN EST VOCHT VERGEEFS TEGEN BELGEN-RIJDERS Geen best onderdak Honderd renners voor nationale baantitels DE STUWDAM VAN ASSOEAN f f* - r.?. Dc mascotte van Tom van Oers sprak Frans! f c. Vannitsen (ritwinnaar) kwam ook in oranje leiderstrui Ronclecijfers a 0 Twee lekke banden WE GAAN NAAR ZANDVOORT.... Zeeuwse schutters streden in Heeze SPORTUi't KORT Tweede winnaar Meisje klaagde voor de radio Eoka aan Journalisten van VS. mogen niet naar China In Egypte Verkoop juwelen van koninklijke familie ,Dag der dapperen" nadert Seminarie komt in Noordwij kerhout BOEKENPLANK Rotterdamse artiest veroordeeld Kosmos reisgidsen Brons in den tijd if. 'V - politiek een hinderpaal voor I Westelijke hulp j EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN Iran Voo- |et bezit ker ging |0 straf- minuut kdorp 20 Poens 20 20 str. lie prijs J F. Ven- ■d van 2 Iveth 25 krachts- belonen libliek een Je en van tester De 1 program- pemencor- iens is in t terwijl hét water ezeld van it 20 km weer. de praal- zigeuhers, en Chine- ichthoorn- 'urken en •straten, -bloemen- begeleid elkleurige der DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 (Van onze sportredacteur). LEEUWARDEN, dinsdagavond Jos Defeyter had voor de start te Meppel, rond één uur en door een plensbui voorafgegaan, voorspeld dat vandaag de Bel gen zouden winnen. Dat deze zeer goed rijdende Belgische cou reur meer wist van de plannen in de escadrons onzer zuiderburen dan de buitenstaanders, is bewezen. De 21-jarige Vannitsen uit het Vlaamse stedeke Jeuk, ongeveer in de tachtigste kilometer weggesprongen met een elftal mededingers, nam onder de rook van Leeuwarden geen risico en had nog voldoende kracht in de benen omde benen te nemen. Hij volbracht de zeer zware opgave met succes. Want drievierde minuut voorsprong noteer den de chronometers toen de jeugdige, intelligente jongeman merkwaardig fris nog na deze werkelijk zware rit, zegevierend langs de jury stormde. Een groepjé van drie had een ge slaagde kans geschapen om de acht anderen uit het leidende peleton de hielen te laten zien. Met 36 seconden voorsprong kwamen zij door de fi nish: twee Belgen, Rik van Looy, die de sprint won, Jozef Schils en onze landgenoot Piet v. d. Brekel. In het tweede groepje bleek Adri Voorting de snelste voor Defeyter, Piet van der Lijke (puik gedaan) en Jef Derboven. Pas toen zag men de eerste Italiaan arriveren: Carlesi, vervolgens Rini Verhelst (eveneens prima in conditie) daarna, ver achter, Peter Post en ten slotte nog een Italiaan: Piazza. Twee maal „plat" Nu weet ge meteen door welk groepje van renners dat leidend groepje gevormd is geweest. Met de ze opsomming zijn echter lang niet alle wapenfeiten genoemd. De volgers in de karavaan zijn met name „ijzeren Willem" wel heel erg dankbaar omdat hij de meest aantrek kelijke dingen te noteren heeft gege ven. We spreken om te beginnen van die tweemaal bandenpeeh, welke de St. Willebrorder op zijn conto kreeg. (Advertentie) Gisteren kwamen we met een paar renners van de Maggi-ploeg aan het praten over mascotte's. „Zijn er wegrenners die met een mascotte rijden?" vroegen wij. ,,Ik zie het al!" lachtte Voorting, ..Hoog' in de bocht met een grote pop die aan. je stuur bengelt!" 't Is waar, bij deze spQjtt wordt ieder grammetje onnodige belemme ring geweerd. „Spieren zijn de beste bagage", vond de ploegleider. Maar Tom van Oers knikte van ja „Heb je een mascotte?" vroegen wij. Tom vertelde toen het volgende Bij een wedstrijd in België had een dóch ter van een Belgische wielervriend hem een mascotte beloofd. Al Ge bruikte hij hem niet, hij zou er tóch een krijgen. En hij kréég iets 's Avonds in het hotel lag een pakje voor hem klaar. Wat kwam er uit? Een piepklein teddybeertje „Waarom een teddybeer?" vroegen wij. „Haha!" zei Tom, „dus jij begrijpt het ook al niet! Nou 't is heel ge makkelijk. Een van de andere he ren?" We haalden allemaal onze schou ders op. Toen vertelde Tom het maar.... Zijn Belgische vrienden wa ren Walen en in het Frans klinkt van Oers als „van Ours". En „ours" betekent béér! Allicht. „Weet je wat?" stelde iemand voor. „We zijn toch de Maggi-ploeg? We moesten allemaal met een dampend bord Maggi-soep op ons stuur rijden! Dat is pas een fantastische mas cotte Geen gek idee: is er een beter sym bool voor snelheid en succes dan deze in een wip bereide, méést ge liefde soep van Nederland' Dit kaartje geeft de route, die de Ronde-renners vandaag (woens dag) «oor, de wirtm fcrfgèn. Oorzaak dat hij er niet bij kon zijn toen eijkele kilometers voor Hoogha len (75 km) de slag viel, in deze be tekenis, dat toen uiteindelijk een weg looppoging slaagde. Sterke vluchters Voorbij Giethoorn kreeg Schoenma kers pech, evenals gisteren. Maar de ploeggeest werkte perfect: van Don gen, van Oers en van 't Hof wachtten hem op en brachten hem in het grote peleton. Ook de Duitsers hadden te genslag. Enfin de vluchtelingen van het eer ste uur werden spoedig bij de kraag gegrepen. Waarop (er waren 30 km weggedraaid) een viertal anderen het probeerde: de Duitser Debuchmann, Gerrit Voorting, Peter Post en Piet v.d. Brekel plus 9 anderen w.o. Wim van Est. Deze vluchtpoging be loofde veel, want Wim was in prima conditie, reed vinnig en zeer sterk aanvallend. Toen kwam die eerste bandbreuk, sein tot verhoogde spoed in de groep die zo'n concurrent liever kwijt dan rijk is. Ploeggenoten van van Est wachtten hem weliswaar op, doch intussen was het contact ver broken en toen hij terug in het pele ton naar de kop reed om kansen voor een nieuwe sprong te scheppen, bleek dat een uitermate moeilijke zaak. De ploegmakkers der vluchtelingen sta ken volgens usance onophoudelijke keren spaken in het wiel, door mee te springen, de kop te nemen en het ge bruikelijke spel van afremmen zo te spelen. Prima groep Een interessant kijkspel, dat vooral goed gespeeld werd in het grote pe leton toen daar bij Hooerhalen ten slotte de kopgroep, zoals die in Leeu warden zou binnen^etsen, definitief v/as tot stand gekomen. Met vijf landgenoten, evenveel Bel- j gen en twee Italianen, zonder de oran- 1 je-trui-drager en zonder Zwitsers of Duitsers, zag het er voor Nederland dus prima uit. De vluchtelingen hiel den een zeer hoog tempo (ruim 401 Km gemiddeld) en met medewerking van hun kornuiten in de hoofdgroep, konden zij een steeds stijgende voor sprong nemen Na 100 km koersen, meestal met wind in de rug of gunstig opzij, wa ren zij reeds een kwartier op het tijd schema voor. En Wim van Est kon zich het vuur uit de sloffen fietsen, geen enkele sprong naar de koplopers kon lukken. Het werd nu hoogst in teressant en dit zou nog toenemen na Groningen-stad, in de richting Dok- kum. Daar langs de Dokkumer-trek vaart kregen de renners de wind te gen. Het zouden dus zware kilometers worden tot in Leeuwarden. Ze wa ren het temeer, althans voor de zwoe gers en belusten in de hoofdgroep, toen bij het klein station Hoogkerk- Vierverlaten de spoorbomen neergin gen. Want op een paar honderd me ter naderde de meute. Dat kostte cir ca 3,5 min. in het nadeel, vooral van de gevaarlijke man in het grote pele ton: Wim van Est. Het dozijn vluchte lingen daarentegen had er een kost baar douceurtje aan. Want zij waren daardoor tot circa 12 minuten voor sprong gekomen. Ongedurigheid Nadat de spoorbomen omhoog wa ren gedraaid was er weer direct on gedurigheid in de hoofdgroep, die geen grotere achterstand meer op liep. Daar, in de allermoeilijkste fase van de strijd, zette Wim van Est nog extra de tanden op elkaar, maalden zijn sterke benen sneller rond en nu moesten zijn belagers capituleren. Het gebeurde op de weg naar Dokkum, circa 15 km daarvan verwijderd Wies van Dongen en Ari van 't Hof vóelden kennelijk alles voor dit laatste avon tuur en gingen met de St.-Willebror- der mee. In Dokkum had het drietal de ach terstand tot tien minuten en veertig het eerst in de geschiedenis van de Zeeuwse handboogsport Zeeuwen deel. De kampioen en de jeugdkam pioen kregen het in deze strijd zwaar te verduren. Zij wisten resp. een 16e en 17e plaats te behalen. De B-klassekampioen, L. Geus van „Juliana" wist een prachtige 4e plaats te bereiken. Zomeravondvoetbal De uitslagen van het zomeravond voetbal in de periode van 30 juli tot en met 4 augustus luiden: Rayon Goes: Gem. Werken-Haring- man 2-1, Keuringsdienst-Typo's 3-1, Comb. N.S.-Ford 4-5. De Typo's hebben zich teruggetrok ken. Rayon Vlissingen: WVV-PZEM 0-5. DE SPAANSE WIELERBOND heeft de volgende renners aangewezen voor het wereldkampioenschap op de weg: Bahamontes, Botella, Bover en Morales. DE ONLANGS te Haamstede opge richte Zeeuwse Aeroclub zal te Woensdrecht domicilie kiezen. Op dit vliegveld zijn dan vier aero- ciubs gevestigd, t.w. de W.B.A.C., d# Aeroclub Rotterdam, de Lucht- seconden teruggebracht. Het hoofd- peleton lag daar 13,5 minuut achter op de twaalf leiders. De laatste lood jes zouden nog zwaarder gaan wegen voor het dozijn aan de leiding zowel als voor het trio van Est. Ontknoping Tegen het slot, ongeveer tien km. voor Leeuwarden kwam immers die verrassende ontknoping in de kop groep. Vannitsen gleed glad en snel als een aal naar voren, met een tem po zo vloeiend dat geen concurrent in z'n kielzog kon blijven. Tegelijker tijd werd achter de tengere Belg de snelheid eveneens opgevoerd, met als resultaat, dat de leidersgroep in vier stukken werd gereten. Het resultaat in Leeuwarden schetsten wij hier boven reeds. Wim van Est en Wies van Dongen verloren in de laatste kilometers nog Ari van 't Hof wie het tempo te hoog was gegaan. De twee Brabanders kwa men in dezelfde tijd 5 uur 8 minuten 22 seconden binnen, Wies van Dongen het eerst. De oranje trui die we alleen maar definitief in het peleton hebben zien rijden (allicht) veranderde van eige naar. Zij viel vanavond om de schou ders van Vannitsen. Volkomen terecht, want volledig verdiend. Riuittslag De uitslag van de tweede etappe van Meppel naar Leeuwarden (202 km)1 Vannitsen (Belg. A) 4.56.55, 2 van Looy (Belg A) 4.57.30, 3 Schils (Belg A) z.t., 4 van de Brekel (Ned. A) z.t. 5 Voorting (Ned. B) 4.58.06, 6 de Feyter (Belg A) z.t., 7 van der Lijke (Ned. A) z.t., 8 Derboven (Belg B) zt 9 Carlesi (It) 4.58.23 10 Verhelst (Ned. C) z.t., 11 Post (Ned. A) 4.59.26 12 Piazza (It.) 5.01.23, 13 van Don- gen (Ned. C) 5.08.22, 14 van Est (Ned. B) z.t., 15 van 't Hof (Ned. C) 5.11.50, 16 Junkermann (Did), 5.11.55, 17 De- rijcke (Belg. B) 5.12.18, 18 Schulte (Ned. A) z.t., 19 Haan (Ned. A) z.t., 20 Martini (It.) z.t., 21 Fori (Belg A) z.t. 22 Saelens (Belg B.) z.t., 23 De- busmann (Did.) z.t. 24 Maas (Ned. B) z.t., 25 Kooyman (Ned. C) z.t. Algemeen klassement 1 Vannitsen (Belg A) 10.01.35, 2 van Looy (Belg. A) 10.02.40, 3 en 4 Schils (Belg. A) en van den Brekel (Ned. A) 10.03.10, 5 t.e.m. 8 A. Voor ting (Ned. B), Defeyter (Belg. B), van der Lijke (Ned. A) en Derboven (Belg B) 10.03.46, 9 en 10 Carlesi (It.) en Verhelst (Ned. C) 10.04.03, 11 Pi azza (It.) 10.04.52, 12 P. Post (Ned. A) 10.05.06, 13 en 14 van Dongen (Ned. C) en van Est (Ned. B) 10.14.02 15 Baroni (It.) 10.15.17, 16 Graf (Zw.) 10.16.17, 17 van 't Hof (Ned. C) 10.17. 30, 18 Junkermann (Did.) 10.17.35, 19 en 20 Schroeders (Belg A) en Gielen (Belg. B) 10.17.38. Punlenklassemen 1 Baroni (It.) 25 p., 2 Piazza (It.) 18 p. 3 A. Voorting (Ned. B) 17 p., 4 Graf (Zw.) 17 p., 5 Derboven (Belg. B) 16 p., 6 Schils (Belg. A) 12 p., 7 Junkermann (D.) 7 p., 8 Lurati (Zw.) 7 p. Ofschoon Zampini en Truetsch in de tweede etappe de tijdslimiet hebben overschreden, hebben zij van de orga nisatoren toestemming gekregen morgen, voor de derde etappe te star ten, omdat beide renners bij een val partij betrokken zjjn geweest. Wim van Est werd uitgeroepen tot de strijdlustigste renner van deze etappe. De organisatie heeft op zijn zachtst gezegd vele renners na de eerste etappe een grote teleurstelling be zorgd. In Meppel waren zes ploegen in één hotel ondergebracht en bij aankomst bleek, dat de ploegen Voorting en van Est, de beide Belgische ploegen en de Duitse ploeg moestcyr slapen in de to neelzaal, waar in allerijl een 70-tal bedden was gezet, tot op het toneel toe. Toen bovendien bekend werd, dat de renners, die van de dagvergoeding van 20 gulden rond moeten zien te komen, voor deze weinig comfortabe le slaapplaatsen met ontbijt moesten betalen, liep de maat over. Wim van Est riep zijn ploeg bij elkaar en zocht elders onderdak. Gerrit Voorting nam de zaak kal mer op. Hij legde zich bij deze onge wenste toestand neer, maar schroom de niet de nodige kritiek te uiten. Met enige ironie in zijn stem vertelde hij, dat de Italianen in hetzelfde hotel op kamers hadden geslapen. ..Die dur ven de organisatoren niet op een In een tent b(j de buitenmuur van het radiostation van Cyprus is dins dag" een bom ontploft. Men neemt aan, dat deze aanslag gepleegd is uit vergelding voor de radio-toe- spraak van het 21-jarige Grieks-Cy priotische meisje, Droscoulla Deme- triades, dat in deze toespraak de leider van de Eoka, kolonel Grivas, aansprakelijk stelde voor de moord op haar verloofde. Bij deze aanslag zijn geen slacht offers gevallen. De toespraak van het meisje was opgenomen voordat zij zondag met haar ouders en zuster in het geheim per vliegtuig naar Engeland was vertrokken. Haar verloofde, een Maltees politieman, werd op 25 juli in Nicosia doodgeschoten. De dag daarop werd haar moeder thuis over vallen en mishandeld. De Amerikaanse voorlichtingsdienst in Hongkong heeft meegedeeld, dat het State Department 15 Amerikaan se journalisten die naar China zijn uitgenodigd, geen toestemming voor dit bezoek zal geven. Als regel wor den geen paspoorten verstrekt voor landen waarmee Amerika geen diplo matieke betrekkingen onderhoudt. Een woordvoerder van het State Department heeft de uitnodiging als Propaganda" bestempeld. De Egyptische minister van finan cien heeft besloten, dat volgend jaar februari of maart juwelen van de vroegere Egyptische koninklijke fa milie verkocht zullen worden. Dit zal dan de derde openbare verkoping van deze aard zijn. De juwelen omvatten diademen van Egyptische koninginnen en prinses sen. Een van de mooiste stukken van de verzameling is de diadeem van prinses Sjivekkiar, waarop rond om een briljant van 16 karaat 3000 briljantjes zijn aangebracht. De verkoping wordt gehouden in het paleis van de vroegere kroon prins Mohamed Ali Tewfik te Mag- nal El, een wijk in het zuiden van |7 Het nieuwe seminarie van het bis dom Rotterdam zal niet te Leidschen- dam,' zoals vroeger gemeld, maar te Noordwijkerhout gebouwd worden, waar een gedeelte van het buitengoed de Leeuwenhorst daartoe is aange kocht. Na rijp beraad is de voorkeur ge geven aan dit terrein o.a. om zijn lig ging in een bosrijke en rustiger om geving. slaapzaal onder te brengen, omdat ze Cairo. In 1954 zijn reeds juwelen dan de volgende dag in de trein naar uit het bezit van ex-konmg Faroek huis zitten..." I verkocht. Ruim honderd renners professio- Est (kampioen 1955), Daan de Groot, nals en amateurs hebben inge- j Wies van Dongen, Piet Haan, Michel schreven voor de Nederlandse baan- i Stolker en Peter Post. kampioenschappen, welke voor de Voor de 50 km: dezelfde renners, amateurs gedeeltelijk op zaterdag 11 alsmede Arie van Vliet, Adri Voor- augustus in Utrecht en verder op don- ting en Piet van Kempen, derdag en vrijdag 16 en 17 augustus VoQr de sprint: de titelhouder Jan in het Olympisch s'Jadicn te Amster- Defkson ",en 'Arie van Vliet, dam zullen worden gehouden. Voor de stayers-wedstrijd: de kam- Onder de ingeschreven deelnemers S E™nk' N°rbert K°Ch 6" bevindt zich de 58-jarige vroegere ,,zesdagenkoning" Piet van Kempen, die op de 50 km voor beroepsrenners 'il meedingen naar een nationale ti tel. Zaterdag 11 augustus wordt in Utrecht het 50 km-kampioenschap voor amateurs verreden en zullen de voorritten voor de achtervolging, als mede de series voor de sprint, tot en met de kwartfinales worden gehou den. Hiervoor hebben zich o.a. ge meld de sprinters Capteyn (kampi oen) en Gerritsen. Voor de achtervol ging de titelhouder van Heusden, van Houwelingen, de Bruin, Buis, de Jongh en Pos. Adri Voorting. i Deze foto geeft een beeld van de winnaar van de tweede étappede De profs D T ,ir Tr t j Van de professionals, die in het Belg W. Vannitsen, op het olympisch stadion zullen rijden noe_ dat hij de finish te Leeuwarden 1 passeert. men wij: Voor de/achtervolging: Wim van De rechtbank te Rotterdam heeft de 43-jarige artiest en caféhouder J. A. H. uit Rotterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee weken en ontzegging van de rij bevoegdheid voor een maand. Hij zou in de nacht van 15 juni j.l. onder invloed van sterke drank met zijn auto tegen een mast van de elektrische tram zijn gereden. Daartegen stond een fiets, die hij verpletterde. De eis luidde twee weken gevange nisstraf en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Er zijn weer drie van die aardige reisgidsjes in de Kosmos-serie ver schenen. «Spanje, Noorwegen en Zwe den hebben ze tot onderwerp. Handig formaat, duidelijke druk, mooie fo to's en bovenal overzichtelijke behan deling van de stof, dat zijn zo van die eigenschappen, welke de reiziger ze ker op prijs zal stellen. Er is al heel wat geschreven over tin, het metaal dat door de vrien delijke lichtvlakjes en de soepele ,,huid" aantrekkelijk is voor schilders schrijvers en kijkers (lezers) Dit kan men beslist niet zeggen van het mannelijke, harde" brons. Alleen daarom al zullen velen met vreugde het boek Brons in den tijd" van de bekende deskundige A. J. G. Verster (een uitgave van de Bussy in Amsterdam) begroeten met grote vreugde en instemming. Zo althans verging het ook ons, toen we de van wijze ervaren opmer kingen vervulde bladzijden lazen en de op het oog bijna „volmaakt" uit- gevoerde-reproducties (meer 'dan hon derd) bewonderden. Alleen moest ons de opmerking van de pén r waarom heet dit indrukwekkende boek èïêen- lijk niet ,,Het tijdeloze brons"? Immers, zuiver naar de tijd ge meten beslaat de auteur een betrek kelijk geringe periode, waarvan hij de maatschappelijke gebruiksvoor werpen technisch en esthetisch „meet". Daardoor komt hij tot een boeiende resultaat: hij wist brons (en koper) als het ware te onttrekken aan het tijdelijke, er de durende rust van vast te leggen en ons aldus een waar schuwend teken te geven. Het zal zeker niet aan hem liggen, wanneer de jachtende mens uit de atoom eeuw" dat teken niet zal begrijpen. Het zal niet aan Verster liggen, wan neer niet vele honderden in de naaste toekomst de tot rust en bezinning dwingende schoonheid van vorm en lijnen in de oude bronzen en koperen gebruiksvoorwerpen als vijzels en kan Het bestaande stuwbekken kan 2 en een half miljard kubieke meter water bevr.tten. Sedert de bouw in 1902 is deze dam al twee keer ver hoogd. Het- plan voor de Sadd el Ali is in 1952 eigenlijk ontstaan uit het voorstel, om de oude dam voor de derde maal te verhogen. Het fascinerende van het nieuwe plan is, dat het alle problemen, zo wel technisch als politiek, in een slag schijnt op te lossen. Een gewel dig stuwmeer, dat zich uitstrekt tot ver op Soedanees grondgebied, schept een ryke hoeveelheid water en ver der de mogelijkheid tot het opwek ken van elektriciteit, die tot in het verre Cairo tegen een spotprijs van 2 cent per kilowatt kan worden geleverd. De uitvoering van het gehele plan zal tien jaren duren, maar reeds na vijf jaren put de landbouw er de voordelen uit. Er zou in de land bouw plaats komen voor 2 miljoen mensen meer op 't ogenblik. Zou daarna de bevolkingsaanwas nog aan houden, dan lag er een uitgebreid industrialisatieschema gereed. In en woord: Egypte zou een welvarend land kunnen worden, zoals de wel vaart in de Soedan na de door de Britten uitgevoerde irrigatiewerken eveneens is toegenomen. E/ is ,echt?r n°g één kant aan de- «fwl le+, .le men niet ma6 onder- P ls het belang. dat de zuidelijke buurstaat, de Soedan, heeft bij de stuwdam van Assoean. Het stuwmeer dat door de dam ontstaat zal zich nl. ook op Soedanees grond gebied uitstrekken. In de Nubische vallei zouden 60.000 Soedanezen moe- ,\e,n V?,rt:'ekken- De historische stad Wadi Hafra zou als een tweede Tignes in de golven verdwijnen. Alleen reeds om deze reden heeft de Soedan het rechtvaardige verlan gen om een redelijk deel van het Nijlwater ter beschikking te krijgen. Momenteel gebruikt Egypte voor zyn bevloeiingswerken 45 miljard kubieke meter Nijlwater per jaar, de Soedan echte slechts vijf miljard. Weiis» waar wil Egypte de helft van het meerdere water, dat beschikhaaf komt, delen met de Soedan, doch dit 15, die daarna zou ont- In 1902 kwam de grote dam lal,a wenst een betere verhouding beneden de stroomversnellingen van Assoean tot stand, zes kilo meter ten noorden van de plek, waar thans de Sadd el Ali is ge projecteerd. dan de 55 staan. Nu op dit punt nog geen overeen stemming is bereikt, wordt dit feit door de westelijke landen gebruikt als 'n rechtvaardiging voor hun weige ring, om de toegezegde kredieten in derdaad te verlenen. Israël op de achtergrond Het is echter duidelijk, dat de oor zaken voor de weigering heel ergens anders liggen. Dat is dan in de eer ste plaats de onrust, die Egypte in het Midden-Oosten heeft veroorzaakt door zijn grootscheepse wapenaan kopen in de communistische landen. Radio Cairo predikt dag in, dag uit de „heilige oorlog" der Arabische sta ten, enerzijds tegen Frankrijk in Ma rokko, Tunis en Algiers, anderzijds tegen Israël. Nasser, heeft verder in zijn land tal van duistere figuren verzameld waaronder Hadji Ahmin El Hoessei- ni, de befaamde „Groot-Moefti" van Jeruzalem, niet de onbeduidendste is. Men moet de invloed van deze aarts intrigant niet onderschatten, nadat de Nubiër Naguib, die het zo goed kon vinden met de Soedanezen, door Nasser opzij werd geschoven. In de De in 1902 gebouwde eerste stuwdam bij Assoean. I Kolonel Nassers I Eerste Wereldoorlog dook Ahmin El Hoesseini op in het Turkse leger, toen hij vocht tegen Engelsen en Fransen. Lang vocht hij niet: hij was te geslepen om zijn krachten niet op een ander vlak te beproeven. Spoedig stond hij in contact met geheime Duitse agenten. De werken van de Groot-Moefti Na de Eerste Wereldoorlog organi seerde Ahmin overvallen op Joodse nederzettingen in Palestina, dat zo juist door de befaamde Balfour-ver klaring voor de Joden was openge steld. Tijdens de Tweede Wereldoor log organiseerde hij als een welkome helper van Hitier een ondergrondse beweging in Perzië, die in actie zou komen zodra de Duitse legers, van uit de Kaukasus naar het zuiden op rukkend, Rommels' woestijnleger er gens in Klein-Azië zouden ontmoeten. Geen dezer stoute dromen werd verwezenlijkt: de Duitse legers in de Kaukgsus kwamen tot staan Rommel werd verdreven en de Britten bezet ten tijdelijk geheel Perzië met zijn kostbare oliebronnen, voordat Ahmin gevaarlijk kon worden. Later probeerde de Groot-Moefti het nog eens met fossadeq, die nu achter gevangenistralies nadenkt over zijn mislukte aanslag op de door westelijke landen gebouwde olie-in stallaties. Daarna vond hij een nieuwe bondgenoot: Sowjet-Rusland en een nieuw onderdak in Egypte. Het ge kuip van Hadji Ahmin El Hoesseini is, bij alle bedenkingen die in het westen tegen Nasser bestaan, een der vele doornen in het westelijke vlees, die nu dan geleid hebben tot een wei gering, om Egypte's grootse plan nen ten uitvoer te brengen. Kent u het meest rechtse zwem- stertje op deze foto? Niet? Dan zal dat vermoedelijk spoedig anders worden, want zij is Maria Meesters, het 17-jarige kantoormeisje, uit Bergen op Zoom, dat in de nacht van 11 op 12 augustus gaat deel nemen aan de monster zwemwed strijd over het Kanaal, welke start bij Kaap Gris Nez, en waarin ook de overige zwemmers en zwem sters op deze foto hopen uit te ko men. De foto werd gemaakt aan het strand van Calais nadat de dappe ren die straks de strijd met het Kanaal gaan aanbinden, hier in zee aan het trainen waren geweest. delaars, drinkkannen en tafelschel, wierookvaten of dozen zoeken en vin den om er in het rumoer van alle dag hun voordeel mee te doen. Zijn kostbare adviezen aan de „ko per van koper" zullen die zoekers bovendien op weg kunnen helpen om echt van vals te kunnen onderschei den. Een boek. dat in wijde kring aandacht verdient. TEXTIELBREVET Voor het te Rotterdam afgenomen exa men voor het Textielbrevet slaagde de heer L. de Jonge. ZWAKSTROOMMONTEUR De heer Th. d'Hooghe te St. Jansteen slaagde te Rotterdam voor het examen zwakstroommonteur VEV. Eerder be haalde hij te Gouda het diploma leer- hngenstelsel voor de praktijk in de tele communicatietechniek met het hoogste gemiddelde en de hoogste waardering voor zijn werkboeken. GOES, 7 aug. Export- en indus trieveiling: Yelow transp. st65-75 88.90, st55 en op 53.10-56.10. h65-75 85- 86, h55 en op 47.50-51.50 2 32, kroet 11, Óomskinderen h45 64, 2 43. zure mo rellen 1 en 2 96, 3 91, afw. 38, Duitse zure 2 86, 3 84.60, zw. bessen 2 110, frambozen v. h. vat 164.90, dubb. pr. bonen 1 55.80-56.70, 2 55.80-56.60, afw. 48.50, verpakt fruit: Beauty of Bath h60-65 98-101, h55-60 77-94, Gewone veiling: Yellow transp. K 39-54, fa.br. 23-43, kr. 11, val 17-28, Oomskinderen F 20, Beauty of Bath H 75-89, 2 35-48, Krieken 3 50-76. vleeskersen 3 77-83, rode bessen 2 86-110, 3 60-84, kruis bessen 2 57-59, druiven 1 250, oranje pruimen grof 32-46, Early Laxton 1 106-127, 2 52-87, gr. 93-124, F 33-85, Groenten: kropsla BI 11, komkom mers Al 20-21, A2 14-21. BI 14-18. Cl 10-15, tomaten A 58-63, B 52-63, C 54, dubb. pr. bonen 44-52, snijbonen 86- 90, saxa bonen 42-44, pootuien 12, wor telen 31-33, andijvie 23. meloenen 101, eerstelingen 9-11, id. bonken 23. KAPELLE. 7 aug. Industrie- en exportveiling: rode bessen 84.70. zwar te bessen 119, dubb. princ.bonen 1 55.80-58.20, 2 54.50-54.60, zure morellen zonder steel 2 94.90. 3 89. stek 33.30, appelen en peren: Yellow transp. st65 85.40, st60 66.80, st55-65 56.80, st55-60 47.50, h70 83.80,h65 87, h60 64.60-64.90, h55-65 54.10-56.70, h55-60 45.50-46.10, h2 33.60-35.10, k 41-58, fabr. 24-41, val 11-27, kroet 7.30-8.30. Oomskinderen- peer h55 96, h50 85, h45 46-62. h2 38- 45, k 58, fabr. 24-42. val 6-14. kroet 6. Kersen: Klerken 70t127, Krieken 67- 86, Abesse de Moulon 102-114, vlees kersen 77, zure morellen 90. Wilhel- minakers 59, frambozen p. doos 1 35- 43, 2 30-42. rode bessen p. kg 53. kruis bessen 34-49, pruimen: Early Laxton 1 102-137, 2 56-84, grof 74-112, fabr. 27-52, gesch. 38-73. val 13-33, tolle- naarspruimen 1 40-53, orangepruimen 1 52. Czar 1 96, 2 60, Eldense blauwe 1 58, 2 32. •uaz ROTTERDAM, veemarkt, 7 aug. Aanvoer in totaal 3035, weektotaal 4000. vette koeien en ossen 420, ge- bruiksvee 1050, vette kalveren 140, graskalveren 353, nuchtere kalveren 328, paarden 106. veulens 87, schapen of lammeren 516. Vette koeien le kw. 3.24-3.48. 2e kw. 2.80-3.14, 3e kw. 2.60-2.80. Vette kal veren 3.00-3.20, 2.80-2.90, 2.40-2.60, graskalveren 525 400 300, nuchtere kalveren 87 73 58. slachtpaarden 2.50 2.30 2.10, veulens 550 425 300, schapen 140 120 100. lammeren 115 105 90, kalf- koeien 1200 950 750, melkkoeien 1200 950 750. vare koeien 860 750 600. vaar zen 880 750 600, pinken 650 500 400. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen stabiel, enkele prima's boven notering. Vette kalveren, al* vorige week. goed. 1ste kwal. ruim prijsh. verder stabiel. Graskalveren, groter, redelijk, als vo rige week. Nuchtere kalveren, iets kleiner, vlot, vooral niet lager. Slacht paarden, gewoon, kalm, als vorige week. Veulens, iets ruimer, levendig, iets stijver. Schapen, groter, kalm, on veranderd. Lammeren, groter, kalm, ruim prijshoudend. Kalfkoeien, tame lijk, stil, als vorige week. Melkkoeien tamelijk, stil, als vorige week. Vare koeien, iets ruimer, stroef, niet geheel prijshoudend Vaarzen, redelijk, kalm, onveranderd. Pinken, redelijk, kalm, onveranderd. Mannheim 05 (-012), Kaub 315 (+015), Trier 274 (+012), Koblenz 305 (+015), Keulen 295 (+009), Ruhrort 513 (+002) Lobith 1142 (-001), Nijmegen 520 (+005), Arnhem 916 (+002), Eefde 54 (+004), Deventer 348 (+002). Namen la Plante 167 (+008), Maastricht hoofdsluis 4400 (+005), Borgharen 3948 (-007), Belfeld 1106 (-056), Grave 473 (-021).

de Stem | 1956 | | pagina 3