Geen gymnastieklokaal bij Kath. School Middelburg E Belgisch jongetje vermist in 1940 werd Frans marinier Chinese kunst te Goes VLISSINGEN BLEEF IN 1955 ONZE DERDE ZEEHAVEN BEDRIJFS- AALMOEZENIER IN ZEELAND Dronken autobestuurder tot twee maanden veroordeeld Souburg beschikt weer over een voorraad bouwgrond DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 Wethouders tegen eigen voorstel FINANCIëN EN ESTHETICA De Ambonezenrel op Walcheren Chefarine „4" doetwonderen! Overdreven In vlug tempo 't Griffioen-relleHe Uienopslagvereniging Ons Belang hield haar jaarvergadering Ondanks onderbezetting een goed saldo HANDEN DESINFECTEREN G-U Kinderverlamming in Terneuzen Walcheren VLISSINGEN Jubilaris bij P.Z.E.M. kreeg koninklijke on dersch eiding Zuid-Bcveland GOES Dividend 7,5 pet. Benoeming ingenieur Vrije van Sluis ZEEUWSC'H- VLAANDEREN HULST Groiidtraiisacties in spoedeisende raad Officier eiste de hoogste straf chocolade in z'n fijnste vorm RAAD NAM BELANGRIJK BESLUIT Overleg geslaagd Jacques Dupont heet weer Maurice Bonenfant Boks-Ambonees koos vrijwillig de cel Halsterenaar door molenwiek geraakt Hoogwaterstanden LIKDOORNS wonderolie AGENDA Heden Morgen De raad van Middelburg liet zich gistermiddag niet van zijn beste zijde kennen door het voorstel van B. en W. inzake de bouw van een gymnastieklokaal aan de Bachtensteene, bij de katholieke lagere school, met grote meerderheid te verwerpen. Zelfs de twee wethouders van de P.v.d.A. haastten zich tegen hun eigen voorstel te stemmen, toen bleek uit welke hoek de wind ging waaien in de raad. Zo men weet nam de raad destijds het besluit om op Bachtensteene een turnlokaal te bouwen, bestemd voor de leerlingen van het gymnasium en van de katholieke school en voorts voor allerlei verenigingen. Aan dit besluit is de goedkeuring onthouden omdat het te kostbaar was. Wel werd toestemming gegeven voor een een voudiger plan en daarom waren B. en W. nu gekomen met het voorstel in het kader der gymnasiumplannen tot de bouw van genoemd lokaal over te gaar.. De financiële commissie was daar tegen op het laatste moment gaan ageren, alsof ze, zoals de voorzitter geestig zei, plotseling schoonheids commissie was, op esthetische gron den JVfet de benoeming van kapelaan C. Kroon te Vlissingen tot bedrijfs- aalmoezenier, kreeg Zeeland zijn eerste functionaris op dit gebied. J.U zaterdag is de aalmoezenier, wiens foto men hierboven ziet, ken nis wezen maken met mgr. Baeten, de bisschop van Breda, die hem voor genoemde functie vrij maakte. De aalmoezenier zal nadere instruc ties ontvangen van de hoofdaalmoe zenier, die momenteel met vakantie is. Met zijn opvolger in het Vüs- singse parochiewerk, kapelaan J. Jespers, die vrijdag a.s. naar Vlis singen komt, doet de eerste Bra bantse priester zijn intrede in het dekenaat Middelburg, dat dit jaar bij het bisdom Breda werd onder gebracht. Proc.-generaal kwam situatie bespreken Gisteren heeft de procureur-gene raal uit Den Haag, mr. v. Gils, die vergezeld was van de directeur-gene raal van politie, mr. v. d. Minne, te Middelburg besprekingen gevoerd met de justitie, de commissaris van politie en de commandant der rijks politie in Zeeland over de plaats ge had hebbende Ambonezenrelletjes te Westkapelle en Domburg. Diverse voorlopige Maatregelen ter verzekering van de orde werden on der ogen gezien. Besloten werd de op roerkraaiers in voorlopige hechtenis te houden en voorts zal er naar ge streefd worden hen zo spoedig moge lijk te berechten. Alles is nu rustig in de twee kam pen waar de aanhangers van de re bellerende groep in zijn onderge bracht. (Ad' ertentiet BIROeMOe CiHttSMWDtLtH IN ÉÉHTABltT 1 Tegen piinen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, fyartt die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Ze vond Bachtensteene een te mooie plaats om er een soort schuur neer te zetten en zag er liever een monu mentaal gebouw. Het gymnastieklo kaal zou ze dan liever plaatsen bij het voormalig militair hospitaal, dat omgebouwd gaat worden tot gym nasium. In hun schriftelijk antwoord daar op, net voor de raadszitting begon, hadden B. en W. daar krachtig stel ling tegen genomen. O.m. zeiden zij, dat de leerlingen van de r.-k. school dan altijd naar het gymnasium zou den moeten lopen, een bezwaar dat, in omgekeerde richting veel minder zou gelden voor de veel oudere en veel geringer in aantalzijnde gym nasium-leerlingen. De voorzitter der financiële com missie, de heer Hoek (A.R.) zei niet bevredigd te zijn door het antwoord van B. en W. Hij smaalde op de ar chitectuur van het ontworpen lokaal, dat z-i. niet paste in dit stadsdeel, hoewel hij terstond zijn eigen argu ment onthalsde door even geringschat tend te spreken over de stijl der an dere gebouwen, die daar stonden, zo dat er z.i. niet veel meer te verknoeien was. Hij bleef er bij, dat men het lokaal maar zetten moest bij het nieuw in te richten gymnasium. Onmiddellijk sloten de leden van de P.v.d.A. uitgezonderd mevr de Vlieger en die van de V.V.D. zich bij hem aan. Het „monumentaal gebouw" dat dar. wel op Bachtensteene zou kunnen staan, deed opgeld en de heer Breel wierp nog een balletje op om het lokaal maar op 't Zand te bouwen. De voorzitter heeft het voorstel van B. en W. krachtig verdedigd Hij noemde de bezwaren teeer. de stiil schromelijk overdreven. Tenslotte is het geen schuur maar een gebouw van f 150.000,Bizonder fraai is het niet, doch evenmin bizonder lclük en ook de schoonheidscommissie hechtte er haar fiat aan, al was het niet met geestdrift De ligging is bij zonder gunstig en de grond heeft men ter beschikking, zodat alles vlugger te verwezenlijken is. Spreker zou niet weten welk monumentaal ge bouw men op het betrekkelijk kleine stuk grond zou moeten neerzetten. Voor het politiebureau bleek de om vang van het terrein ook al te klein. Vreemd zeu het afstemmen ook zijn tegenover de kath. school, die er steeds op gerekend heeft daar een lo kaal te krijgen. Het bestuur is destijds zelf aangemoedigd een grotere ver- wa**mingske!der onder haar school te maken om er ook de gymnastiekzaal mee te bedienen. Als curator van het gymnasium voelt spreker er natuurlijk alles voor I voelen om deze instelling te gerieven maar uit loyaliteit tegenover de katholieke school, wier belangen bij een lokaal lr. haar omgeving het grootste zijn, drong hij op aanneming van het voorstel aan. Het werd niettemin verworpen met 123 stemmen. Alleen wethouder v. 't (Vestende, mevr. de Vlieger en de heer Baars (C.H.) stemden voor. Toch was in de fractie-vergadering van A.R. en C.H. besloten het voor stel te steunen! De voorzitter zei te willen uitzien of men een geschikte andere plek in de stad zou kunnen vinden; men moet er evenwel niet op rekenen dat dit op 't Zar.d zal zijn, omdat daar de goed keuring zeker niet voor te bekomen is. De overige voorstellen zijn er zon der veel discussie doorgegaan Het voornaamste was dat tot het in het leven roepen van een stichting voor vivortgezet economisch onderwijs in de avonduren. De heer Hoek vroeg naar de finan ciële consequenties. Een rechtstreeks antwoord konden B. en W. daar niet op geven Groot zullen de tekorten wel niet zijn, meende de burgemees ter. Er wordt maar vier uur les per week gegeven en het lesgeld is ta- meliik hoog, n.l. f 240,— per jaar. B. en W. willen subsidie vragen aan de K.v.K. wanneer men tot daden komt. De raad zei toen ..ja" en benoemde tot bestuursleden de heren dr K Spruit, j Tukken en A. de Troye. Voor de vernieuwing van gas- en waterleidingbuizen werd resp f 7000 en f 9000 uitgetrokken en vóor net herstel van zoutschade aan Tooren- vliedt" f 6300.—. De ijsbaanclub kreeg een renteloos voorschot van f 3000,—. Het voorstel tot verkoop van grond aan de PZEM en de melkfabriek ..Walcheren" werd teruggetrokken omdat zich nieuwe aspecten voordeden. Financiële tegenvaller T.a.v. de restauratie van het voor malig militair hospitaal en de bouw van Pen nieuwe vleugel ten behoeve var. het nieuwe gymnasium welke in het geding kwam bij het gym- nastiek-lokaal-voorstel kwam de voorzitter met een onprettige mede deling. De architecten hadden hun begro ting ingediend en die was zo tegen gevallen dat B en W. er van schrok ken. Zi| waren daarom niet van plan bun ondracht te geven de plannen b0s'ekk aar te maken; eerst moeten zij met de heren nog eens spreken. Bij de rondvraag vroeg de heer Hesselink of B. en W. nog van plan waren in beroep te gaan, nu de kan tonrechter hen in het ongelijk stelde ten opzichte van de huurverhoging der Griffioenwoningen. De voorzitter gaf te kennen dat B. en W. daar niet veel voor voelden. Het velletje dat de bewoners begon nen tegen de huurverhoging is niet in hun eigen belang geweest, al stelde de rechter hen in het gelijk. De huren in het park zijn nu van die aard, dat ook een werkman ze betaler, kan. B en W. zullen niet kunnen doorgaan LdJ? te, weren .tgnyiHe.van. ,de tegen woordige bewoners, die zich meer In de veiling te Krabbendijke werd werd herkozen en de heer de jaarvergadering gehouden van de Nieuwenhuyze eveneens, coöperatieve uienopslagvereniging „Ons belang", onder leiding van de C. V. heer M. Nfjsten uit 's Heerenhoek. In zijn openingswoord zei deze, dat het voorbije jaar wel een van de moeilijkste was en nog bezwaarlijker dan het jaar van oprichting 1949, toen ieder nog vol vuur was. De aanvoer van te bewaren uien was zeer gering, n.l. ruim 13.000 kg. terwijl de capaciteit der cel 100.000 kg. is. Omdat dit voor een lonende ex ploitatie te weinig was, zijn de aan gevoerde uien ondergebracht bij de heer Maas te Krabbendijke; de eigen cel is toen verhuurd aan de N.V. Mulder en de bakjes verhuurde men aan particulieren, zodat er nog een opbrengst was van ongeveer 2.000,-- Om alle kosten te dekken werd er een omslag gelegd op de aandelen van niet-in-brengende leden. Oorzaak van de geringe aanbreng was de te hoge prijs van het uien zaad, waardoor er te weinig leden toe overgingen het in te zaaien. Voor dit jaar zijn de verwachtingen beter, want er is al voor 75 ton opgegeven; wordt dit nog iets hoger dan zal men van succes verzekerd zijn. De heer Maas werd hartelijk be dankt voor zijn welwillendheid en het vele werk, dat hij voor de organisatie verrichtte. De balans en winst- en verlies rekening vertoonde nog een gering batig saldo. Ze werden goedgekeurd. Het bestuursvoorstel om interest uit te keren op aandelen die door de aandeelhouders niet zijn benut maar door derden aangevuld, werd aan vaard. Men stelde het bewaarloon vast op 10, 11 en 12 cent. De voorzitter, de heer Nijsten, Uit de vergadering gingen stem men op om over te gaan tot ge meenschappelijke verkoop van de uitjes. De voorzitter wees er op, dat aan deze zaak veel kanten zitten en dat een en ander nogal zeer ingrij pend is; hij is er voor de leden zo veel mogelijk vrijheid te geven. Hij stelde voor, om over deze kwestie in een speciale vergadering te be slissen om zodoende ieder tijd te ge ven een en ander nader te bezien. Besloten werd deze bijeenkomst in november te houden. (Advertentie) (Advertentie) maar dan ook goed doen I Wast Uw handen en die van Uw kinderen daarom dagelijks met DESINFECTERENDE ZEEP Verkrijgbaar in apotheek en drogisterij Door het UNESCO-centrum Neder land, gevestigd te Amsterdam, wordt naar wij reeds meldden, van 20 tot en met 25 augustus voor de provin cie Zeeland te Goes in de zalen „Krij ger" een tentoonstelling gehouden: „2000 jaar Chinese Schilderskunst". De burgemeester van Goes, zal op maandag 20 augustus des avonds 8 uur de expositie openen, waarna de heer C. Schilp, kunstrecensent en Chinese kunstkenner een inleiding zal houden. Van 21 tot en met 25 augus tus 1956 is daarna de tentoonstelling geopend voor het publiek. De expositie bestaat uit 60 fraaie reproducties, die een beeld geven van de evolutie van de Chinese schilder kunst gedurende 2000 jaar. De verzending van de kunstwerken zal worden verzorgd door de direc teur van het Frans-Hals-Museum te Haarlem. Er zijn muurschilderingen (zwart wit) die worden beschouwd als de hoogste grafische kunt, welke ooit ontstond. Ook in Terneuzen is thans een ge val van kinderverlamming geconsta teerd. Het patiëntje is naar het zie kenhuis te Tilburg overgebracht. Gisteren vierde de heer J. Burgers, boekhouder le klas ten kantore van de centrale Zeeland der PZEM, alhier zijn 40-jarig dienstjubileum. Des mor gens werd de jubilaris met zijn fami lie ontvangen in de conferentie-zaal der centrale Zeeland, waar hij op zeer hartelijke wijze werd toegespro ken door de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F, C de Casem- broot, die, in zijn kwaliteit van voor zitter van de Raad van Bestuur der PZEM, de jubilaris dank bracht voor de belangrijke aan het bedrijf bewe zen diensten en de verheugende me dedeling deed, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd de heer Burgers de eremedaille, verbonden aan de Oranje-Nassau-orde, in zilver, toe te kennen, waarna hij hem het ereme taal op de borst speldde. De directeur der PZEM, ir. T. Mi- chielsen, wenste hiern? de heer Bur gers van harte geluk met zijn onder scheiding. De bedrijfsingenieur der centrale, de heer A. F. Linse, roemde hierna de werkkracht en toewijding van de jubilaris. Namens het perso neel bood spreker een blijvend aan denken aan. Namens het Gemeente bestuur van Vlissingen wenste burge meester mr. B Kolff de jubilaris ge luk met zijn jubileum en de hem ver leende onderscheiding. De heer J. Hu- ser sprak gelukwensen uit namens de Personeelsvereniging. De jubilaris dankte ten slotte. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marinus zv M. Clarijs en P. Oosthoek; Pieter zv J. Baarends- Braam; Christina dv P. Liplijn-de Kooning; Johannes zv S. Korstanje- Klompe; Anna dv G. de Jager-Smal- legange. Huwelijksaangiften: A. Murman 51 j. en H. Smit 37 j.; M. Sonke 25 j. en J. van Hese 21 j.; W. Stans 28 j. en J. Smith 24 j. Uit het jaarverslag over 1955 van de N.V. Haven van Vlissingen blijkt, dat het aantal zeeschepen toenam, evenals de tonnage, die bijna 5.000.000 bruto registerton bereikte. Daar door bleef Vlissingen zowel wat het aantal schepen betreft als wat be treft de bruto registertonnage de derde haven van Nederland. Van de ladende, lossende, repare rende en andere schepen bunkerden er tevens 39, zodat het aantal olie bunkerende schepen 1438: (vorig jaar 1334) bedroeg. In de vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Haven van Vlis singen werd goedkeuring gehecht aan hei voorstel om over 1955 een divi dend uit te keren van 7,5 procent en aan de investeringsreserve f 115.375, toe te voegen en op de nieuwe reke ning over te brengen 763.93. Aan de balans en winst- en verliesrekening werd eveneens goedkeuring gehecht. Dinsdag wordt in „De Eenhoorn" te Oostburg een algemene vergade ring van het Vrije van Sluis gehou den. Daarin zal beslist moeten wor den, inzake de benoeming van een ingenieur voor het waterschap, in de door het overlijden van ir. I. van Sandick ontstane vacature. Op de voordracht die het bestuur heeft op gemaakt staan de drie volgende kan didaten: ir. I.A. van Cruijningen, Oostburg ir. H. Machielsen Vianen en ir. G.C. Streefkerk, De Steeg. Nadat van het exploitatiesaldo wer den afgetrokken die in 1956 over de winst van 1955 te betalen tegoeden, alsmede de aan de directie en het personeel te betalen tantièmes en nadat de in 1956 te betalen belastin gen werden gereserveerd, bleef er een saldo van ƒ174.252,21 over. Als commissaris voor het Rijk voor de N.V. Haven van Vlissingen, trad af de heer W.C. Donker, hoofd inspecteur ter directie der registra tie en domeinen te Breda. In zijn »mJ mr JX Thielen inspecteur der domeinen te Goes. Herkozen werden als .commissarissen Mr. M.G. de» Bru-in, chef "dan de dienst van economische zaken van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht, alsmede Mr, B. Kolff, burgemeester van Vlissingen. De raad kwam in spoedeisende ver gadering bijeen voor een grondtrans- actie. Ze besloot een perceelsgedeel te van 375 M2 aan te kopen van Aug. Aerts tegen ƒ2,50 en hem een an der perceelsgedeelte, ter grootte van 625 M2 gelegen aan de Oude Drij- dijck, te verkopen voor 0,50 per M2, waarbij de erfpachter van het eerste perceel een vergoeding werd toegekend. De vergadering was spoedeisend omdat ten gevolge van deze trans actie een vlasloods op rekening van de gemeente van het ene perceel naar het andere verplaatst moest worden. Als binnenkort de nieuwe vlasoogst binnen is zouden de verplaatsings kosten veel hoger worden. Door deze aan- en verkoop is de gemeente in het bezit gekomen van een flink perceel bouwgrond. Met algemene stemmen werd ook besloten tot aankoop van een gedeel te sloot van de Polder Sint Jansteen, lopende van de Wilhelminastraat tot de Oude Drydijck, voor de prijs van ƒ1,- de massa. Er werd tevens een vaste lening aangegaan aan de r.k. Zeeuws-Vlaam se Woningbouwvereniging te Kloos- terzande, voor de financiering van de bouw van 20 woningwetwoningen in de gemeente, waarvoor de Raad bereids de ingevolge de Wortingwet vereiste medewe'-kmg heeft verleend. Hierna ging de Raad in besloten ver gadering bijeen. St.-Jansleen NIEUW GEMEENTERAADSLID In de vakature die ontstaan is door het overlijden van de heer G. Boeck- ling, zal in de gemeenteraad worden benoemd de heer George Engels. HET KERKKOOR GAAT NAAR FRANKRIJK Op speciale uitnodiging zal het be kende Steense koor van zondag tot en met woensdag a.s. een bezoek brengen aan Solesmes (gelegen 250 km achter Parijs). Deze plaats is de bakermat van de Gregoriaanse kerk muziek. Bij verschillende plechtighe den zal het kerkkoor hier optreden. BRAND IN VLASSERIJTOREN In de toren van de vlasserij van de gebr. Dobbelaer aan de Hogeweg ontstond brand. De ijlings gewaar schuwde brandweer kon gelukkig voorkomen, dat de brand zich uit breidde tot de opslagplaats van vlas. IJtpnclijkp VEILIG-VERKEERSTEST Voor de tweede keer werd er te IJzendijke de Veilig-verkeerstest ge houden. Ondanks het slechte weer namen hieraan 24 auto's en 2 motor rijders deel. Door opperwachtmeester Vennix was er met behulp van diverse ver keersborden door de gemeente een parcours uitgezet, dat door de deel nemers die om de twee minuten ge start werden, zoveel mogelijk zonder fouten moest worden afgelegd. Het meeste aantal fouten maakte men doordat men niet voorsorteerde en bij het achteruitrijden. In de kennis van de verkeersbor den en verkeerstekens was er, ver geleken bü.Jiet vorig jaar een op merkelijke vooruitgang waar te ne- ,men. Na afloop van-'de rit door het dorp moest men op de markt nog een behendigheidsproef afleggen. Daarna werd door burgemeester „Dit vind ik wel bijzonder schan dalig en onverantwoordelijk", riep de Officier uit, „cn ik eis in dit geval de hoogst mogelijke straf: zes maan den onvoorwaardelijk". Kleintjes stond daar voor hem de 52-jarige J. C. F. uit Kwadendamme, die op 17 maart te Goes in beschon ken toestand met zijn auto was weg gereden en geen gehoor had gegeven aan de sommatie van hoofdagent De K. Laatstgenoemde beleefde zelfs ha chelijke momenten, toen F. op de Vlasmarkt vlak langs de muur reed en de politieman die zich aan de wagen had vastgeklampt bekneld dreigde te geraken. F. kon zich niet veel meer herin neren, maar de hoofdagent De K. en de kelner J. L. hielpen hem wel een handje. F. was reeds dronken toen hij het hotel aan de Vlasmarkt binnenging. Hier nuttigde hij nog een viertal cog nacjes. Tegen sluitingstijd kreeg hij het aan de stok met de politieman, Van uitermate groot belang was het besluit, dat de raad van O. en W. Souburg dinsdagmiddag in haar open bare zitting nam, n.l. het aanvaarden van het voorstel van B. en W. om diverse gronden achter de Ritthem- sestraat aan te kopen. Souburg kwam enige tijd geleden zonder een enkele meter bouwgrond te zitten, waardoor de voortgaande woningbouw en uitbreiding van de*e nijvere gemeente in het gedrang kwam. Overleg met verschillende eigenaren van landerijen werden ge voerd om de benodigde bouwgronden aan te kopen, hetgeen praktisch ge slaagd is. Thans beschikt de gemeente over ruim viervijfde gedeelte van de benodigde bouwgronden. Slechts één opmerking werd gehoord bij dit belangrijke voorstel en wel van dhr. M. Pterens (PvdA) die be zwaren uitte tegen de lage ligging der gronden en graag deskundig zag uitgemaakt of bouwen hier verant woord is. De burgemeester kon hem echter geruststellen omdat deskundi gen deze grond wel degelijk voor bouwgrond geschikt achten. Inder daad ligt het terrein zeer laag, doch vrijwel ieder terrein moet door een gemeente bouwrijp worden gemaakt. Of dit bij het bewuste terrein zal ge schieden door ophoging dan wel door het aanbrengen van een perfecte rio lering en drainage moet nog worden bezien. Dank bracht de burgemeester aan alle raadsleden voor het aanvaarden van dit zo belangrijke voorstel voor de toekomst van Souburg. Wanneer G.S. hun goedkeuring eveneens ver lenen kan de woningbouw in stijgen de lijn door bfejven gaas. De Franse matroos Jacques Dupont, die zich aan boord van de te Cherbourg voor anker liggende Aldebaran bevindt, mag zich sinds gisteren Maurice Bonenfant noemen, geboren te Hornu in België op 1 juli 1936- Dit als gevolg van een rechterlijke beslis sing, waarmee een gelukkig einde komt aan een drama uit de mei dagen 1940. In mei 1940 sloeg de familie Bo nenfant met duizenden andere Bel gen op de vlucht voor het oorlogs geweld. Te Jeanlain, nabij Valen ciennes, zaten zij echter volop in een moorddadig bombardement. Een der zonen Bonenfant werd gedood. De vader en een jongetje van drie jaar de kleine Maurice, werden gewond. Dadelijk werden zij weggevoerd door een ambulancewagen van het Franse leger, terwijl mevr. Bonenfant achter bleef met haar dode zoontje. Nooit nog zou zij haar geliefden weerzien. NASPORINGEN VRUCHTELOOS In België weergekeerd deed me vrouw Bonenfant echter talrijke stap pen. Parijse radio herhaalde keer op keer de oproepen, het Rode Kruis deed langdurige nasporingen. Tever geefs. Drie weken na het bombardement te Jeanlain had er een nieuw drama plaats. Een Franse Rode Kruissol- daat. André Dupont bevond zich met zijn eenheid te La Ferte-Saint Aubain dat door da Italiaanse luchtmacht onder vuur werd genomen. Na de aanval, die vele slachtoffers eiste, militairen zowel als burgers, be merkte Dupont een verloren jongetje dat schreide. Hij ging het troosten, opbeuren, verzorgen en te eten geven. Na 18 dagen nam hij het jongetje mee naar huis. Het signalement van het kind werd in alle Franse kranten mede gedeeld. Opsporingen werden gedaan. Alles vruchteloos. Zo werd de kleine vondeling een kind van den huize bij de Dupont's te Chereng. In februari 1955 ging „Jacques Du pont" zich aanmelden bij de Franse marine en bij deze gelegenheid deed het parket van Rijsel een laatste op roep, overgenomen door de Franse kranten en verschillende Belgische dagbladen. EINDELIJK GEVONDEN Op 6 maart 1955 ontdekte een lezer uit de vroegere'Belgische woonplaats van de betrokkene, de heer Dutilleul, deze oproep. Hij werd erdoor getrof fen en bracht mevrouw Bonenfant op de hoogte, 's Anderendaags reeds was de moeder, vol goede hoop, te Chereng, op zoek naar haar zoon. De Franse gendarmerie stelde da delijk een onderzoek in. Het parket van Bergen deed hetzelfde. Tientallen getuigen werden onder vraagd. Alle gegevens klopten, behal ve éen enkele, van uitzonderlijk be lang: De jonge matroos vertoonde geen littekens van een of andere ver wonding, terwijl de kleine Bonenfant dat stond vast - gewond werd tijdens het bombardement. Eindelijk kwam ook op dat stuk bevestiging: de mili taire geneesheer van Toulon onder zocht nauwkeurig de matroos „Du pont" en ontdekte onderhuids het spoor van een verwonding en het litteken van een brandwonde. ZEKERHEID Alle twijfel was nu weggenomen, Jacques Dupont was ongetwijfeld Maurice Bonenfant. Wie is er bij machte het stralende geluk te beschrijven van mevrouw Bonenfant, die na zoveel jaren van leed, haar vermiste zoon terugvind? Op dit ogenblik is „Jacques Du pont", de Franse marinier op weg naar Cherbourg, waar hij om ont slag uit de Franse marine zal ver zoeken. Vandaar zal hij oversteken naar Chereng, het dorpje waar hij, dank zij de edelmoedigheid van de arbeider Dupont en diens vrouw, een gelukkige jeugd kon slijten... Voor Dupont zelf, zijn vrouw en de andere kinderen zal het afscheid be grijpelijker wijze zwaar vallen, in aar Maurice Bonenfant zal toch terugke ren naar zijn werkelijke moeder in België. die echter zo vriendelijk was een ka mer voor hem te bespreken in het hotel. De verdachte stelde deze geste blijkbaar niet op hoge prijs, want anderhalf uur later sloop hij omzich tig naav zijn geparkeerde wagen en wilde er vandoor gaar.. De agent had dit voorzien, liep voor de wagen, riep „Halt, politie!" en sprong op de treeplank. Hard bonkte hij op de ruit, maar F. joeg onver moeid voort, zodat De K. zich in vei ligheid moest stellen. Hoe Kwadendamme tenslbtte is be reikt en hoe F. erir. slaagde zijn auto zonder een schrammetje in de garage te parkeren, is nog een raadsel. Maar de Officier meende de hoogst moge lijke straf te moeten eisen. Na het pleidooi van Mr. Adriaanse, die F. also een driftkop met een blanc straflijst schilderde, wees de rechter vonnis: 2 mnd gevangenis en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De 49-jarige Ambonees A. W. uit Kruiningen, die op 15 juni de post kantoorhouder te Hansweert met een boksbeugel bewerkte, toen deze een postwissel voor hem verzilverde, zal nog een maand moeten „brommen", voor de zaak tegen hem opnieuw door de politierechter wordt behandeld. Gistermorgen verscheen de boks- lustige, die n°2 steeds in hechtenis is, voor Mr. Abbing. Toen hij op geen enkele vraag antwoord wenste te ge ven, besloot de politierechter de zaak aan te houden tot 4 september en dan als getuigen de PTT-ambtenaar en diens huishoudster te horen. De Ambonees had aanvankelijk ge weigerd van de diensten van de toe gewezen tolk en advocaat gebruik te maken. Ook voor de balie handhaaf de hij zijn standpunt Dit behoefde echter geen enkele moeilijkheid op te leveren W. bleek n.l, zeer goed Nederlands te spreken ware het niet, dat verdachte op elke vraag van de politierechter antwoordde: „Neemt U mij niet kwalijk, meneer de rech ter, ik strijd voor rechtvaardigheid en naastenliefde..". Tenslotte zag Mr. Abbing, na veel vijven en zessen, maar var. verdere ondervraging af en besloot hij de zaak aan te houden tot 4 september. Onbe wogen gTlnr.ekend hoorde W. aan, dat hij nu nog een maand in de cel zal moeten wachten, alvorens de zaak opnieuw in behandeling komt. Al sputterend over „rechtvaardigheid en naastenliefde" (met boksbeugel?) werd hij weggeleid. van Bonninghausen in hotel van Voo- ren de prijzen uitgereikt. De uitslag was als volgt: De wisselbeker, die in het bezit was van de heer A. de Kraker ging naar A. van Hyfte met 20 straf- punten en een tijd van '1.5 minuut voor de behendigheidsproef. 2e prijs; de heer van Opdorp 20 str.p. tijd 2 min. 20 sec. 3e prijs; Wethouder C. Doens 20 str.p. tijd 3 min. 30 sec.. 4e prijs; de heer Everaard 20 str. p. tijd 4 min. Bij de motoren ging de le prijs en wisselbeker naar de heer F. Ven nix met 25 str.p. en een tijd van 2 min. 2e prijs; de heer A. de Veth 25 str.p. tijd 3 min. (Advertentie) Geknipt voor de modieuze vrouw en... de goedgeklede mant St. Niklaas BLOEMENCORSO DRUK BEZOCHT „Moge een stralende zon de krachts inspanning van allen komen belonen en voor het geestdriftig publiek een feeërie opwekken van weelde en van kleuren" schreef burgemeester De Vidts ter inleiding van het program maboekje over de elfde bloemencor so te St. Niklaas. Deze wens is in vervulling gegaan, want terwijl in de omgeving van Hulst hét water uit de hemel stroomde vergezeld van een hevig onweer, was het 20 km verder een prachtig zomerweer. Onafgebroken defileerden de praal wagens, dansende ijsberen, zigeuners, Tirolers, kadetten, gladiatoren Chine zen, Italianen, jagers die jachthoorn- geschal ten beste gaven. Turken en narren, door de overvolle straten. Tevens waren er bij deze bloem en- stoet tien miniatuurwagens, begeleid door schoolkinderen, in veelkleurige klederdracht. Dat deze gebeurtenis ook door vele mensen uit Holland is bijgewoond, bleek duidelijk aan de verschillende grensposten, waar het een drukte van belang was. (Advertentie) Bij Rhenmatische Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Krnschen nitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit het is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen, dat het bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kun nen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzakene die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. 003-oo De Halsterenaar A F. kan zeggen dat hij een klap van de molen heeft gehad, al zal hij hieraan met weinig vreugde terug denken. Toen hij na melijk de Molenberg van de Sint An- toniusmolen wilde bestijgen, besteed de hij te weinig aandacht aan de wentelende molenwieken. Een der wieken gaf F. een slag tegen 't hoofd waardoor hij tegen de grond werd gesmakt en met een bloedende hoofd wonde bleef liggen. Op doktersadvies werd hij overgebracht naar het A.B. G. te Bergen op Zoom, waar hij enige tijd zal moeten verblijven wegens 'n lichte hersenschudding. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 9 augustus, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.05 en 17.12 Uur; te Terneuzen om 4.08 en 16.26 uur en te Vlissingen om 3.38 en 15.52 uur. (Advertentie) VERWIJDERD HET Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NÓXACORN. neemt de pUn weg ln 60 seconden, Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (502) GOES Grand: Die dwaze mr. Jones. MIDDELBURG Electro: Karavaan.. OOSTBURG Ledel 8 uur: Meisjes in nood. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Jupiters darling VLISSINGEN AAhambra: Ongetemd. Luxor: Op de Reeperbaan. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen van P. p. Rubens. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Car men Jones, 18 j. ANTWERPEN Rubenshuls: Tekeningen van P. P. Rubens.

de Stem | 1956 | | pagina 2