Achthonderd doden in Columbiaanse stad Wim wel Wout niet Nederlandse regering vraagt opheldering INFORMATIETAAK VOOR LIEFTINCK NASSER ZAL ZONDAG ZIJN ANTWOORD GEVEN Vier Nederlanders in Tirol omgekomen DE DOOD OP DE WEG Sovjet-Unie negeerde afspraken Opstand in Ecuador Gebied van drie vierkante kilometer volledig verwoest STRIJDFLITS IN STEENWIJK Steeds meer troepen naar Midden-Oosten Personenauto onder trein Vergi' issen is mens elijk DAGBLAD VOOR ZEELAND GROTE LADING DYNAMIET ONTPLOFTE BEVOLKING IN SLAAP VERRAST Wereldkampioenschap Westelijke wind I Eisenhower schrijft Boelganin DE SCHULDEN VAN DJAKARTA Het heeft in de krant gestaan AMERIKAANS PROTEST BIJ HONGARIJE Overstromingen in Pakistan Na rapport aan Koningin Brillen worden goedkoper Britse vrouwen en kinderen vertrekken uit Egypte Betog ingen in Calcutta Twee broers door bliksem gedood 96e JAARGANG No. 22221 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, fielgerstraat 16. rei.: Directie, Redactie en Administratie 335L Verantwoordelijk Hoofa- redacteur: J. J. H. A Bruna Redactieraad: 1. ld. A. C. v. Dongen, C J. V. tiootegern, Mr. Dr. A. J. J- M- Mes, Mr fcL M. L. de Rechter, L. J. v. t Westende, f V M. Ver- eauteren. Abonn-prys dij voorurtbet 1 s.85 p. Kwartaal, p. post t 6.5b, p. week luitsi. bij niet postbestefl.) t 0.45 incasso wordt berekend Losse oumm 13 ct Hos trek 378841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85, per m/m). Voor advertenties van plantaeüjka aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeeww editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.35 per m/m) Bij contract aan- cieniijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen ai te geven, worden vernietigd. bureau vooi de Zeeuwse Eilanden. UUES Westsingel 98, 1'elefoon 323b Bureau vooi Zeeuwsch v laanderen Hl)l.SI Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) In de Columbiaanse stad Cali zijn dinsdag naar schatting achthonderd mensen 0111 het leven gekomen en achttien honderd gewond, doordat meer dan duizend kisten dyna miet, die op zes vrachtauto's waren geladen, voor het hoofdkwartier van de militaire politie tot ontploffing kwamen. Een gebied van drie vierkante kilometer werd met de grond gelijk gemaakt. Tot op kilometers afstand zijn de ruiten verbrijzeld. Het hoofd van het bureau voor voorlichting en perszaken te Botoga, dr. Edgar Reina, verklaarde, dat men „kan aannemen, dat de ramp te wijten is aan sabotage". Volgens hem zijn ver scheidene personen aangehouden. De vrachtauto's waren de dag tevoren met hun ontplofbare lading uit de havenstad Buenaventura in Cali aangekomen. DEN HAAG. Op de hoek van Prinsegracht en Brouwersgracht reed een personenauto tegen een paal van de electrische tramlei ding. De 14-jarige P. Bellekom, die naast de bestuurder zat, vloog met zijn hoofd door de voorrruit en werd zo ernstig gewond dat hij later overleed. ROTTERDAM. Een Zweedse matroos werd in de Tolhuislaan aangereden door een motor met zijspan. Hij liep een schedelbasis- fractuur op en overleed even later in het ziekenhuis. EEN STORM in de buurt van Aba- dan, in Perziè, heeft aan zeventig mensen het leven gekost. DE HOOFDAALMOEZENIER van 't apostolaat ter zee, mgr. B J A Haa nen, is benoemd tot vloota'almoeze- nier van de Koninklijke Marine. IN DE begroting voor 1957 van de Nederlandse Antillen is het eindcijfer van de uitgaven een kleine 3,5 mil joen hoger dan dat van de inkomsten Men beraadt zich nu op de mogelijk heid tot overbrugging van het ver schil. ARTIS HEEFT van de Belgische re gering een okapi ten geschenke ge kregen, een van de zeldzaamste die ren. Okapi's komen in de Congo voor en zij zijn familie van de giraffe. TWEE BROERS uit -Helmond zyn door de officier van Justitie by de Bossche rechtbank van meineed be schuldigd. Zij zeiden zich niets van de verklaringen te herinneren die zij ten nadele van een beier van gestolen koperdraad voor de politie hadden af gelegd. TIJDENS een proefrit met een nieu we wagen, op de baan van Monza, is de Italiaanse autorenner Giovanni Deglipantom dodelijk verongelukt. DEN HAAG heeft gisteren weer zijn bloemenkoningin ingehuldigd. De zon was ook van de partij en vader Cats offreerde de koningin een ruiker bloemen. VAN VANDAAG af brandt in Am sterdam elke dag de feestverlichting. Vijftigduizend lampjes langs een route van tien kilometer. Op 2 sep tember worden de lichtjes voorgoed gedoofd. DRIE CUBANEN zijn door de politie van Havana gearresteerd, omdat zjj medeplichtig waren aan een complot tegen de huidige regering. Eind deze week wilde men een opstand ontkete nen. OP HET KARL MARXPLEIN van Leipzig is het grote standbeeld van atahn verwijderd. En dit zomaar, zonder afscheidsplechtigheid of wat dan ook. DE VIJFTIG Amerikaanse kranten- een reis naar Europa n.h» f" ™aken. zij" uit Zweden in het w gearriveerd. Ze werden op VanavondvearirSeekktendhUiS ontvange"' States. eKKen ze weer naar de Door de explosie, die zich in dé vroege ochtenduren voordeed, werden tientallen huizenblokken, de kazerne, waar een bataljon was gelegerd, en het hoofdkwartier van de politie ver woest. Cali. de derde stad van Colum bia, is een belangrijke industrieplaats. Toen de ramp gebeurde, slie pen de bewoners van de stad nog of troffen voorbereidingen voor de nationale feestdag, die dinsdag zou worden gevierd. De schade zou 75 miljoen gulden bedragen. Op de bevolking van Botoga, de hoofdstad van Columbia, werd een beroep gedaan, hulp te verlenen aan de slachtoffers. Per vliegtuig werden artsen, verpleegsters en medicamen ten naar de getroffen stad overge bracht. Bij de openbare gebouwen hebben zich talloze overlevenden gemeld met geld, voedsel en kleding voor de ge troffenen. President Gustavo Rojas Pinilla heeft in zijn buitenverblijf te Melgar, bij Bogota, zijn ministers en de leiders van fyet leger en de politie bijeen geroepen om te beraadslagen over de wijze, waarop het beste hulp kan wor den geboden. Toen de eerste ontploffingen zich voordeden, dachten de bewoners in de verder afgelegen wijken aanvanke- dinsdagavond 23.15 uu° m In de vroege ochtend hier en daar mist. Op de meeste pllatsen dr°°? en v°°ral in de ochtend vrij t zonnig weer. Zwakke tot matige i Wind uit westelijke richtingen Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. 1 J Vandaag: Zon onder 26.20 uur Moffen: Zon op 5.16 uur; Maan J op 9.29 uur. i De amateurs en professionals, die ons land op de weg vertegenwoor digen bij de wereldkampioenschap pen wielrennen te Kopenhagen, zijn thans definitief aangewezen. Bij de professionals vinden we onder meer de namen van Wim van Est, Piet van der Lijke, Gerrit Schutte en Gerrit Voorting. Wout Wagtmans is niet gekozen. Voor de wegwed strijd der amateurs is onder meer gekozen Piet de Jongh uit Made. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar een uitvoerig be richt elders in deze editie. lijk, dat dit hoorde bij de feestelijk heden ter herdenking van de door Si mon Bolivar gewonnen slag bij Boy- aca, te méér omdat het feest al door kanonschoten en het afsteken van vuurwerk was ingeluid. Spoedig werd echter bekend, dat de stad getroffen was door de grootste ramp, die het land ooit gekend heeft. Het geteisterde stadsdeel werd hoofdzakelijk bewoond door arbei ders, kleine winkeliers en ambachts lieden. In de stad zijn overal noodzieken huizen ingericht. Zweedse maatschappij „Stockholm" treft geen schuld De Zweeds-Amerikaanse Scheeps vaartmaatschappij heeft bij het Fede rale Hof te New York de zaak van de aanvaring tussen de Stockholm" en de „Andrea Doria'" aanhangig ge maakt. Volgens haar lezing treft de kapitein van het Zweedse schip geen schuld. De aanvaring zou een gevolg zijn van een verkeerde uitwijkma noeuvre, op het laatste moment, van de Italiaanse oceaanstomer. In een antwoord op Boelga- nin's boodschap van 6 juni j.l. heeft president Eisenhower nu verklaard dat ontwapenings maatregelen door de grote mo gendheden afzonderlijk niet vol doende zijn om de vrees in de wereld weg te nemen, maar dat er behoefte is aan een interna tionaal orgaan van toezicht. In de boodschap, die door de am bassadeur van de Verenigde Staten in Moskou, Charles Bohlen, op het Kremlin is overhandigd, geeft Eisenhower te kennen „zeer ver ontrust" te zijn door de ontwikke ling sinds de conferentie van Gene ve van vorig jaar. De afspraak dat Duitsland door vrije verkiezingen zou worden herenigd, heeft de Sov jet-Unie namelijk niet nagekomen. Eisenhower juicht het toe dat de Sovjet-Unie „pogingen doet om het kwaad uit een vroegere periode uit te wissen". Hij spreekt evenwel de hoop uit dat deze pogingen niet be perkt zullen blijven tot eigen partij en land. maar dat zij ook de gevolgen van Stalin's politiek op internationaal gebied zullen bestrijken. De Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, Herman Hagenaar, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, om opheldering te vra gen over de berichten dat Indonesië besloten heeft de schulden aan Ne derland niet meer te erkennen. Een woordvoerder in Den Haag deelde mee, dat de Nederlandse re gering nog geen officiële mededeling had ontvangen omtrent het besluit van Djakarta. Tijdens het gesprek met de heer Hagenaar verwees de vertegenwoor diger van de Indonesische regering naar de publikaties in de pers. De Indonesische regering publiceerde de verklaring over de schulden zaterdag. Maandag werd aangekondigd, dat de Nederlandse regering dinsdag offi ciéél van de Indonesische beslissin gen op de hoogte zou worden gesteld. De woordvoerder van de Neder landse regering in Djakarta heeft ge weigerd uitvoerig commentaar te ge ven op de verklaring van de Indone sische regering. Hij zei echter, dat de voorstelling van zaken, dat Nederland aan Indonesië de kosten van de poli tionele acties in rekening had ge bracht, geheel onjuist was. „Deze kosten waren inbegrepen in het be drag 2 miljard Nederlandse guldens, waarmee de Nederlandse regering ge durende de rondetafelconferentie de bestaande schulden van de voorma lige Nederlands-Indonesische rege ring, die door Indonesië moesten worden overgenomen, verminderde". De Verenigde Staten hebben pro test aangetekend tegen het optreden van Hongaarse functionarissen, die de Amerikaanse gezant in Boedapest, Christian Ravndal, beletten aan boord van 'n Amerikaans vliegtuig te gaan waarmee hij uit Boedapest wilde ver trekken. De Hongaren motiveerden hun optreden met te zeggen, dat de lucht onveilig was gemaakt door Amerikaanse propagandaballons. In Ecuador is een revolutie tegen president Velasco Ibarra uitgebroken. Volgens de eerste berichten zou de regering de toestand geheel mees ter zijn. De opstandige beweging wordt ge leid door luitenant-kolonel Arturo Davila, de commandant van het gar nizoen van Manabi, die via de plaat selijke radio een beroep deed op de overige strijdkrachten om zijn partij te kiezen. Dr. Ibarra, die zichzelf liberaal noemt, werd in juni 1952 tot president gekozen. Zijn tegenstan ders hebben hem van fascistische neigingen beschuldigd. Volgens hen is hij indertijd met financiële steun van 'de toenmalige Argentijnse pre sident, generaal Peron, aan de macht gekomen. Volgens berichten, die dinsdag Ka- ratsji bereikten, is de door zware regenval gezwollen rivier de Indus, buiten haar oevers getreden. Zij jaagt met groot geweld door West-Pakis tan en laat een groot aantal verniel de huizen en overstroomde velden achter. In het noorden van dit gebied is de noodtoestand afgekondigd. 30.000 mensen die in de voormalige pro vincie Sind wonen, zouden dakloos zijn. In Haiderabad worden per schip en vliegtuig voedsel en medicijnen aangevoerd. Te Sikkur zijn ingenieurs bezig een gat in de oever van de rivier te dich ten en versterkingen aan te leggen. In Karatsji vertoeven reeds 500.000 vluchtelingen, die door de zware re gens overvallen zijn. De tweede étappe van de Ronde van Nederland van Meppel naar Leeuwarden is gewonnen door de Belg Vannitsen. Op de foto ziet men de renners die door - Steenwijk trekken, I H.M. de Koningin heeft dins dagmiddag op Paleis Soestdijk wederom prof. dr- P. Lieftinck ontvangen en hem verzocht, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden die er zijn tot het vormen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrou wen van het parlement te ge nieten. Prof. Lieftinck heeft deze opdracht aanvaard. Aldus een mededeling van het kabinet der Koningin. Voordat hij door de Koningin werd ontvangen, had prof. Lieftinck nog een onderhoud gehad met dr. M. W. Hol- trop, president van de Nederlandse Bank. Gisteravond heeft hij zich in zijn werk kamer in het ministerie van Binnen landse zaken verdiept in enkele spe- De Nederlandse opticiënsorganisa- ties besloten de prijzen van brillen te verlagen. Zij zullen geen kortingen meer geven op brillen, welke aan zie kenfondspatiënten worden verkocht. De verlaging van de prijs der bril monturen zal echter zo groot zijn, dat het nadeel van het wegvallen van de kortingen voor ziekenfondspatiënten ruimschoots wordt gecompenseerd. De brilmonturen zullen aanmerkelijk goedkoper worden, de prijzen voor de glazen zullen ook verlaagd worden, zij het dan niet in zo'n sterke mate.'De prijsverlaging gaat 15 augustus in. ciale problemen, welke samenhangen met zijn taak. Om tien uur ontving hij mr. H. L, s' Jacob, uitsluitend in diens kwaliteit van voorzitter van de regeringscommissie tot onderzoek van het vraagstuk van de subsidie-bepae lingen voor bijzondere universiteiten en economische hogescholen. Onze parlementaire correspondent tekent hierbij aan: Uit deze mededeling van het Kabl* net der Koningin blijkt, dat de op dracht aan professor Lieftinck niet meer dan een informatief karakteg draagt. Vandaar ook, dat hij deze op* dracht aanstonds heeft kunnen aan* vaarden. Had de Koningin hem ver* zocht als formateur van een nieuwf Kabinet op te treden, dan zou hij deze opdracht zoals het officieel heet: „hj beraad hebben gehouden." De functie van informateur houdt eigenlijk slechts het instellen van een onderzoek in naar de mogelijkheid om partijen tot elkaar te brengen en het aangeven van mogelijkheden out een regering te vormen. Daaruit groeit in de praktijk vaak een be* middelend optreden, maar dan komt een informateur reeds spoedig op hel terrein van een formateur. Een ty pisch voorbeeld daarvan vormt het optreden van ir. Staf in 1952, waarbij ook de vreemde figuur ontstemd, dat de partijen wel uit de hand van de informateur wilden eten, maar dat ze onder voorgaande formateurs niet tot elkaar konden worden gebracht. Ongetwijfeld zal professor Lieftinck vandaag besprekingen gaan voeren met zijn voorganger in „Het Toren* tje", professor Romme, en waarschijn, lijk ook met de fractie-leiders van do verschillende partijen in de Tweede Kamer. In K.V.P.-kringen wordt het op zich zelf minder juist geacht, dat de keuze is gevallen op een figuur, die alleen binding heeft met één van de beide partijen, die bij de vorige pogingen steeds meer tegenover elkaar zijn ko men te staan. Het antwoord van president Nasser op de uitnodiging voor de Londense conferentie over de kwestie Suez zal zondag op een persconferentie in Caïro worden bekendgemaakt. Dit is gis teren in de Egyptische ho.ofdstad meegedeeld. Er zou een „gede tailleerde verklaring" worden uitgegeven. Intussen gaan Frankrijk en Engeland verder met hun militaire voor bereidingen. Een woordvoerder in Parijs heeft verklaard dat de beide landen, in geval van miiltaire operaties in het Midden-Oosten zeker een gemeenschappelijk opperbevel zullen oprichten. Over de conferentie in Londen zei de woordvoerder, dat Frankrijk en Engeland internationali satie van het kanaal zullen voorstellen, maar dat elk land met zijn eigen voorstellen kan komen. fo,?JL r?unkaanse minister van De- Wilson, verklaarde gisteren op een persconferentie dat de Verenigde Staten al het mogelijke ZU-iani n um de Suez-kwestie door middel van besprekingen op te lossen „liever dan de vuist te ballen en te dreigen". Het Britse vliegdekschip „Ocean" is dinsdag met honderden soldaten aan boord naar de Middellandse Zee ver trokken. In de Britse havenstad New port zyn grote konvooien legervracht- auto'*, tanks en pantserwagens voor verscheping aangekomen. Ook werden diverse treinladingen munitie aange voerd. Grote passagiersschepen wor den gevorderd voor het troepentrans port naar de Middellandse Zee. Alle 900 vrouwen en kinderen van de Britse employé's der ondernemin gen, die betrokken zijn bij het in stand houden van de bases in de Suez-ka- naalzöne zullen zo spoedig mogelijk naar Engeland worden overgebracht. Intussen hebben ook Ferzië, Ceylon en West-Duitsland laten weten, dat zij aan de conferentie in Londen zul len deelnemen. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Sjepilov, heeft de am bassadeurs van Engeland en Frank rijk ontvangen en zich van hun opvat tingen omtrent de kwestie Suez op de hoogte laten stelten. Men acht het niet onmogelijk dat premier Nasser van Egypte toch nog met tegenvoorstellen zal komen en bemiddeling zal vragen aan de Ver enigde Naties. De Sovjet-Unie heeft het veto-recht in de Veiligheidsraad. Syrië en de andere Arabische sta ten hebben contact opgenomen met de landen van het Colombo-plan om overleg te plegen. De Arabieren zou den een conferentie willen beleggen, waarin dan een gezamenlijke gedrags lijn tegenover Engeland en Frankrijk zou worden bepaald. De Syrische bla den maken gewag van een mogelijk verdrag van wederzijdse beveiliging tussen Rusland en Egypte. In Calcutta hebben vierduizend men sen gisteren een pro-Egyptische be toging gehouden voor het gebouw van de Britse Hoge Commissie. In Caïro heeft men voor vrijdag a.s. een massa betoging uitgeschreven. De NAVO-raad heeft gisteren in Parijs de kwestie Suez besproken. Intussen zijn er besprekingen begon nen tussen Israël, de Verenigde Sta ten en Engeland over de aanleg van een pijpleiding, dwars door Israël. Door die leiding zou vier miljoen ton olie per jaar kunnen stromen. De Franse ambassadeur in Egypte, die door Pineau naar Parijs was ont boden, is inmiddels weer naar Caïro teruggekeerd. Minister Dulles van de V.S. heeft gisteren de ambassadeurs van de Zuidamerikaanse landen ontvangen en met hen „de juridische basis voor het gebruik van geweld in de kanaal zone" besproken. Israël heeft verklaard de naasting van de Suez-kanaalmaatschappij niet af te keuren. Wel staat het op vrije doorvj^rt voor alle schepen. Op vele plaatsen in Egypte zijn kampen ingericht voor de training van vrijwilligers, die eventueel het Suez-kanaal zullen helpen verde digen. Deze foto laat zien hoe een aantal van deze vrijwilligers op het sportterrein van de leraren-club in het stadje Gesira onderricht krijgt in het gebruik van lichte wapens. Tijdens een kort onweer, dat zich gisteren te ongeveer tien uur boven het dorpje Drouwen ontlastte, zijn d* twee zoons van de landbouwer Zwinderman dodelijk door de blik# sem getroffen, toen zij bezig waren landbouwwerkzaamheden uit te voe« ren. Toen de jongens om half een niet thuis kwamen voor het middag* maal, ging de vader naar het land om hen te waarschuwen. Hij vond da ontzielde lichamen van de 20-jarigs Hendrik en de 16-jarige LambertuSf Op een onbewaakte overweg in de buurt van Reutte (Tirol) is gisteren een personenauto uit Groningen door een trein gegre pen. Van de vijf inzittenden werden er vier op slag gedood, de vijfde zwaar gewond. De omgekomenen -zijn de 39-jarige assistent-accountant H. van Dronge- len uit Groningen, zijn echtgenote, de 37-jarige mevrouw van Drongelen- Meihuizen, zijn moeder, de 59-jarige mevrouw M.E. van Drongelen-Berg uit Delft en zijn twaalfjarige doch tertje Maria. Het negenjarige zoon tje Christiaan is met een schedel- basisfractuur en verscheidene ander» verwondingen in het ziekenhuis te Kreckelmoos opgenomen. Zijn toe stand is zorgwekkend. De auto werd door de locomotief van een goederentrein in de flanls gegrepen cn verscheidene meters meegesleurd. Met snijbranders heeft men de wrakstukken van elkaar moe ten halen, teneinde de slachtoffers te kunnen bevrijden. Reutte ligt 80 km ten noord-westea van Insbruck. Het is een toeristen- plaats, die momenteel door veel Ne derlanders wordt bezocht. De Oostduitse PTT wilde met een postzegel de honderdste verjaardag gedenken van het afsterven van de grote compo nist Robert Schumann. Zij gaf een zegel uit met de beeltenis van de componist, met op de achtergrond een gedeelte van de partituur van een muziek werk. Laat men nu tot de ontdekking komen dat de compositie in kwestie niet van Schumann, maar van Schubert was. De postzegels zijn in allerijl uit de circulatie genomen. Voor postzegelverzamelaars echter is de jacht nu geopend...

de Stem | 1956 | | pagina 1