Hel wespennest Zaken zijn zaken A Pa$b)a9 Pcj&ïcm JAPONKOFFER VOOR PRINSES IRENE GEVAPAN DE D I Meningen en Commentaren „Geef ook dat nu maar toe" Moordenaar van Giuliano door zijn vader vermoord MOSS AD EK IS WEER VRIJ AT EEN ONDERLIJKE ERELD Ge kil ZEELAND EN DELTAPLAN QUO VADIS? Baby moon vormt maansatelliet PLANNEN Apart van karakter - apart van smaak! Rotterdamse in bergen omgekomen Times stelt vragen aan Indonesië Niet overal regen Vreemde branden in New York door Percy King RAPjQ Mislukken is er niet bij! rolfilm G We TWEEDE BLAD DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 <xxx>o<xx>o<xxxx><xxxx>oooooooooo<xxxxxx>ooo<>ooooooooo oo o OC^O<><X><><><X>OO<><>C><X><X><X>oc><X>C^K><XX><XX><><><XXXXX><><>> £)E provincie Zeeland is tot de instelling overgegaan van een Dienst Deltaproblemen, waarin de Provinciale Waterstaat en Planolo gische Dienst, het Economisch Tech nologisch Instituut en de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk gelijkwaardig ver tegenwoordigd zijn. De bedoeling hiervan is de studies en ervaringen ten aanzien van de Deltaproblemen in Zeeland te coördineren. Dit streven is begrijpelijk, maar er bestaan in Zeeland met het oog op het Deltaplan tegenstellingen, die bezwaarlijk te coördineren zijn. Dit blijkt uit de uiteenzetting van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. de Casembroot, volgens wien Ged. Staten, voor het geval de Oosterschelde voor de visserij ver loren gaat, allereerst zullen stre ven naar zoveel mogelijk landaan winning. Ged. Staten hebben een dam van Noord-Beveland naar Zie- rikzee als nummer één op hun lijst je staan en overwegen een dam Gorishoek-Yerseke. Is het niet voorbarig en al te sug gestief al deze desiderata naar vo ren te brengen, terwijl dit nauwe lijks anders gebeuren kan dan ten koste van de specifiek Zeeuwse schelpdierencultuur? Het lijkt er zo te veel op, dat men in Zeeland reeds in de ondergang der Zeeuwse cultures berust, ter wijl toch het Deltaplan nog niet in kannen en kruiken is en zelfs zijn wettelijke grondslag nog verkrijgen moet. het besluit van de Indonesische regering, om een schrap te zet ten door de schuldverplichtingen aan Nederland, past wel in het po litieke klimaat van deze dagen. Wat zou men zich nog gelegen laten lig gen aan handtekeningen, welke plechtige beloften hebben bezegeld? De regering te Dakarta hoopt blijk baar, dat bij al de deining rondom Nassers optreden de buitenwereld aan deze eigenmachtige contract breuk wel niet veel aandacht zal besteden. Deze speculatie zou tot op zekere hoogte wel eens kunnen uit komen. De grote mogendheden ple gen het niet zo erg belangrijk te vinden, als kleinere landen onrecht lijden. De eenzijdige opzegging der RTC-overeenkomsten, een flagran te rechtsschennis, verhinderde Ame. rika niet Soekarno kort daarop als een vorst te ontvangen en zijn mooie praatjes over vrede, recht vaardigheid en vrijheid geestdriftig toe te juichen. De weigering om schuldverplichtingen aan te gaan kon echter we] eens andere gevol gen hebben ook in de verhouding tot andere landen. De Indonesische economie schreeuwt immers om buitenlandse investeringen. Maar de economen en financiers, die in dezen een zware stem in 't kapittel hebben, zullen deze eigenmachtige daad van Djakarta zeker niet onop gemerkt laten. Is het verantwoord Volgens een gisteren afgelegde ver klaring van geleerden van het Ame rikaanse laboratorium voor zeevaart kundig onderzoek kan de raket, die Amerika's kunstmatige satelliet „Ba by Moon" het volgend jaar zal afwer pen, zelf een tweede satelliet worden. De raket brengt de „Baby Moon" tot op een afstand van 300 tot 400 km. van de aarde. De geleerden deelden mede, dat vol gens de huidige constructiemethoden, de satelliet van de neus van het derde gedeelte van de raket automatisch wordt gescheiden, nadat de noodzake lijke „tot de hemelsferen behorende snelheid" is verkregen. Dit derde gedeelte van de raket zal dan niet alleen zelf satelliet worden, maar bovendien de satelliet, door verschil in gewicht en omvang, voor bij stijgen en naar men verwacht, boven deze rond de wereld draaien. Het is bekend, dat de Ver. Staten van plan zijn een of meer satellieten af te schieten tijdens het internatio nale geofysische jaar, dat in juli van het volgend jaar begint. een staat, die zo lichtvaardig met schuldverplichtingen omspringt, grote kredieten te verschaffen? Deze nuchtere vraag moeten zij wel stel len en het is voor Indonesië geen plezierige vraag. De commissie, welke voor de Indonesische regering de gevolgen van de opzeg ging der RTC-overeenkomsten moest bestuderen, durfde dan ook niet te adviseren tot schrapping der schulden zonder meer. De regering- Sastroamidjojo kende echter geen scrupules. Het is 'n hoogst gewaagd spel en dat op een moment, nu de Indonesische staatshuishouding er zó kritiek voor staat, dat alle in voervergunningen moesten worden stopgezet. Quo vadis, Indonesia? QNDER dit hoofdje hebben we de vorige week o.a. gewezen op het anachronisme, dat in west-Brabant nog verschillende telefoonverbin dingen door middel van 'n telefoon juffrouw tot stand moeten worden gebracht, terwijl men nu druk be zig is met internationale automa tische verbindingen. Daarbij haal den we als voorbeeld aan Breda- Wagenberg. Dit berust echter op een vergissing. Die zijn wel automa tisch verbonden. Niet echter Wa- genberg-Zwaluwe (afstand 3 km.) en Wagenberg-Made (afstand 4 km.) enz. Het is te hopen, dat zulke achterlijke toestanden spoedig uit de wereld zijn geholpen. (Advertentie; >.vs> xSifc wmmmm» «mmm* De 48-jarige J. Haek uit Rotter dam, die met vrouw en twee kinde ren een bergwandeling in de buurt van Lugano maakte, is bij een val van 200 meter om het leven gekomen. „Times" schryft over de verwer ping van Indonesië van haar schul den aan Nederland, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië slech ter zullen worden. „Het Indonesische volk vraagt een betere levensstandaard en meer vei ligheid. Djakarta heeft plannen aan deze twee eisen tegemoet te komen. Maar indien het alle Nederlandse be langen verjaagt, waar moet het dan zijn kapitaal vandaan halen om zijn plannen uit te voeren? Indien Dja karta faalt, zullen de communisten en andere extremisten hun kans waarne men en de regering overnemen. Hier is weer sprake van een nationalistisch onderontwikkeld land, dat iedere grond tot vertrouwen vernietigt", al dus de Times. MIX-BAAI! Door Douwe Egberts samengesteld uit vele met zorg gekozen mixture- en baaitabakken. Een zeldzaam geurige, goed brandende tabak! U geniet van de fijne, zachte smaak van baai en het karakteristieke, pittige aroma van mixture. DOUWE EGBERTS Zes Amerikaanse parlementsleden hebben de Russische partijsecretaris Kroestjev per brief verzocht toe te geven, dat Stalin verantwoordelijk was voor de massamoord op 4243 Pool se officieren, in 1940 in het bos van Katyn gepleegd. Te Palermo (Sicilië) werd Salva- tore Pisciotta er zaterdagavond na een gerechtelijk onderzoek van be schuldigd zijn eigen zoon Gaspare, de man die de bandietenkoning Salvatore Giuliano verraadde en vermoordde, met strychnine vergiftigd te hebben. Gaspare Pisciotta, schoonbroer en Ter gelegenheid van de 17de verjaardag van H.K.H. Prinses Irene heeft een deputatie van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" gistermorgen de prinses een japonkoffer als ver jaardagsgeschenk aangeboden. Daarna heeft een deputatie van de Koninklijke Landmacht, die dit jaar namens de drie strijdkracht-onderde len optreedt, de gebruikelijke cassette tafelzilver aangeboden. Op 31 mei 1940 werd H.K.H. Prin ses Irene gedoopt in de hofkapel van Buckingham Palace te Londen, waar bij als peetouders behalve koningin- moeder Elisabeth van Engeland drie officieren respectievelijk van de Ne derlandse zee-, land- en luchtmacht optraden. Na de bevrijding werd door de gezamenlijke strijdkrachten het plan geopperd, de prinses een ge schenk aan te bieden. Daartoe is in 1943 een commissie in het leven ge roepen, bestaande uit de toenmalige majoor S. N. Waringa van het ka binet van de chef generale staf en de adjudanten van de toenmalige chefs van staven alsmede een officier van het KNIL. Deze commissie „fonds verjaardag prinses Irene" besloot een inzameling te houden bij alle onderdelen van de strijdkrachten, waarvan het resultaat alle verwachtingen overtrof. Overeengekomen werd het ingeza melde bedrag te besteden voor een cassette tafelzilver, waarbij het in de bedoeling lag op iedere verjaardag van de prinses een deel hiervan aan te bieden, om beurten door een depu tatie van zee-, land- en luchtmacht. Dit zou geschieden tot de 18e verjaar dag van de prinses. De aanbieding van gisteren was dus de laatste Het resterende gedeelte van het destijds ingezamelde bedrag zal in de vorm van een cheque (f 1893,95) aan de prinses overhandigd wor den. De prinses, die als petekind van de drie strijdkracht-onderdelen dit jaarlijkse geschenk steeds op hoge prijs heeft gesteld, heeft de wens te kennen gegeven dit bedrag te bestemmen voor een fonds, dat zich belast met de verzorging van militaire slachtoffers en hun betrek kingen. Druk in Giethoorn In het plassengebied van noord- west-Overijsel is het op de eerste zondag in Augustus zeer druk ge weest. Bij de toeristen waren veel buitenlanders. Van de gelegenheid om de traditionele rondvaart door Giet hoorn te maken, werd ook een druk gebruik gemaakt. De botenverhuur ders kwamen vaartuigen te kort en tussen de bruggetjes bewoog zich een onafgebroken stroom van voetgan gers en fietsers. Op de grotere plas sen onder Wanneperveen was de zeil- sport zeer in trek en voeren hon derden zeiljachten en verscheidene speedboten, die echter nog geen wa terskiërs op sleeptouw hadden. Mohammed Mossadek, de voorma lige Perzische premier, die drie jaar geleden op grond van vele be schuldigingen, waarvan de ernstig ste wasdat hij tegen de Sjah zou hebben samengespannen, eerst ter dood werd veroordeeld en wiens straf later na tussenkomst van de Sjah werd veranderd in drie jaar eenzame opsluiting, is zaterdag in Teheran in vrijheid gesteld. Deze te- lefoto toont de grijze staatsman bij het verlaten van de streng bewaak te gevangenispoort, steunend op een stok en op de arm van zijn chauffeur. gewezen luitenant van de „Siciliaanse Robin Hood" Giuliano, die hij naar hij zelf beweerde, vermoord heeft, werd in de gevangenis te Palermo op 9 februari 1954 dood gevonden, nadat hij een kop koffie gedronken had. Een medisch verslag waarin medegedeeld werd dat hij vergiftigd werd. wekte sensatie in geheel Italië en de com munistische pers zinspeelde er toen op dat hij misschien wel door de po litie vergiftigd werd, omdat „hij te veel wist". Maar de onderzoekcommissie be schuldigde de vader die toen de cel met zijn zoon deelde. Zaterdagavond werd een aanhoudingsbevel wegens moord uitgeschreven tegen Salvatore Pisciotta, die nog steeds in de gevan genis verblijft. Volgens de theorie van de magi straten vermoordde de oude Pisciotta zijn zoon, nadat deze hem vermeld had als betrokken bij een zaak van ontvoeringen. Hij werd ingevolge deze verklaring veroordeeld tot een ge vangenisstraf. De leden van de onderzoekscom missie werden wantrouwig toen be wakers van de gevangenis verklaarden dat de oude Pisciotta zijn stervende zoon in het oog hield „met een on verklaarbare onverschilligheid" en zichzelf bezighield met het afdrogen van de koffiekoppen waaruit zij juist gedronken hadden. Uit welingelichte bron werd ver nomen dat de politieëxperts sporen van strychnine vonden in een suikerpot en op het rek waar Sal vatore Pisciotta gewoonlijk de kop pen reinigde. De New-Yorkse politie zoekt naai de man of vrouw, die tijdens het af gelopen weekeinde brand heeft ge sticht in de kathedraal van Sint Pa trick en vier andere kerken te New York. Volgens de politie heeft de brandstichter(ster) benzine uit een sigarettenaansteker over de banken gegoten en deze daarna in brand ge stoken. Met genoegen kondigen we onze lezers ons nieuwe vervolg verhaal aan, dat we presenteren onder de titel „Het Wespennest", een verhaal, geschreven door David Duncan. De pechvogel in de story is Robert Fitzgerald, een Amerikaan die onder de naam Robert Finney in Mexico leeft, maar o zo graag naar de V.S. terug zou gaan. Het enige wat hem in de weg staat is een straf lijstje, waarop o.a. paspoortvervalsing voorkomt. Plotseling krijgt hij een kans. Hij wordt een andersmans paspoort rijk en daarmee kan hij ongehinderd de grens passeren. Maar spoedig blijkt hem dan, dat het paspoort, toebehorend aan Philip Tremaine, hem alleen maar ongeluk aanbrengt. Philip, wiens plaats hij nu inneemt, wordt gezocht wegens moord Het blijkt een doorgestoken kaart te zijn en Roberts tegenpartij speelt het spel vrij goed. Vrij goed, maar net niet goed genoeg. Er komt een lijvig vermogen aan te pas, een tóch wel aardige jongedame en zo meer. Wie er het fijne van wil weten, leze met spanning „Het Wespennest", dat wij vanaf morgen beginnen te publiceren. REISJE In Singapore zijn de 72-jarige Ray Swearing en zijn 10- jarige kleinzoon, David Bull, aangekomen, die beiden een reis om de wereld maken. Grootvader zegt, dat een reis om de wereld David meer zal leren dan welk boek ook. Hij is van plan om de broer van David, die nu zeven is, over enkele jaren eveneens op een wereldreis mee te nemen. Weken Tot de speciale weken, waarmee men Amerika de laatste maand pro beerde bezig te houden, behoorden onder meer de „Meer Melk Week", de „Houd Konijnen Week", een „Ge hoorapparaten Week", een „Figuur Week" en de „Slanke Lijn Week". Dieven Midden in Berlijn, op de plaats waar een groot bouwwerk onder handen was genomen, hebben dieven een enorm graafwerktuig gedemon teerd en het op enkele vrachtwa gens weggevoerd. Er stonden heel wat mensen bij te kijken en de politie hield de toeschouwers op een afstand. Later bleek pas, dat de noeste werkers eigenlijk met hun grote handen van het apparaat had den moeten afblijven. Maar toen was alles reeds weg. Muis Janice Marshal uit Elkin in de Verenigde Staten houdt sinds kort van muizen. Zij zag in een oude schuur op het erf een muis door een openingetje verdwijnen. En om dat Janice toen nog een gruwelijke hekel aan muizen had, groef ze een gat om de schuilplaats te ontdekken. In het hol van de muis vond ze bankbiljetten ter waarde van ruim 125 dollar beving op het Griekse eiland Santo- rini, heeft zichzelf na drie dagen levend begraven te zyn geweest, uit de bouwvallen van haar huis weten te bevrijden. Paniek In een dorp in het zuiden van Kameroen (Afrika) is het tot een paniek gekomen, toen voor een me nigte van ongeveer 1000 mensen een film vertoond werd van het be zoek van koningin Elizabeth van Engeland aan Niagare. Eén jongen kwam om het leven en drie perso nen raakten gewond. Het merendeel van het publiek had nog nooit een film gezien. Dank Een Milanese zakenman, die zijn auto een maand geleden als vermist had opgegeven, vond de auto op een plein met twaalf do zen chocolade, een nieuwe das en een briefje met: Dank u. Hij was naar het plein gegaan op aanwijzing van een onbekende, die hem had opgebeld met de mededeling, dat hij de auto „geleend" had, omdat hij in de vakantie een beetje wilde rond rijden. ra- Begraven Die meneer wijst Hendrik waar Een vrouw van middelbare leef- het geheime vakje in de porte- t(jd die vermist werd na een aard- feuille zit! 40) ,,Je vergist je. Froken Hom vraagt niets. Haar vader evenmin. Integen deel, hij heelt wat aan te bieden. Hr. Larsen treedt namens hem en zijn dochter op". Rasmussen's wenkbrauwen gingen omhoog. „Hr. Horn wenst uw vierhonderd vijftig aandelen Verenigde Fabrieken te kopen. Hij is bereid, twee duizend kronen per stuk te geven". moet hem verkeerd hebben verstaan of hij heeft geijld", was 't ijzige antwoord. ,,Ik kan u verzekeren, dat 't hem volle ernst is." „Dan is hij kinds. Aandelen Ver enigde Fabrieken zijn groot elk twin tigduizend kronen. Als u op 't ogen blik er één kunt kopen tegen de no minale waarde, verklaar 'k de verko per zonder aarzelen stapel. Hij kan er minstens vijfentwintig mille voor maken." „Best mogelijk. Hr. Horn blijft bij zijn bod. Wat méér zegt; hij krijgt ze voor de prijs, die 'k heb genoemd." Rasmussen keek Aksel Ejnar Lom- holt-Randrup verstoord aan. „Liet je me de reis naar Kopenhagen maken om hier zinneloos gedaas te komen aanhoren? Je telegrafeerde, dat de zaak in orde was." „Deed ik ja. De zaak is ook in orde. Dat jij er uit distilleerde: voor de Verenigde, kan ik niet helpen. Ik bedoelde: voor Hom. Om je direct elke twijfel te ontnemen 'k sta onvoorwaardelijk aan zijn kant en on- trekken, weet u dersteun 't voorstel, dat Larsen na- heid zit." mens hem doet." „Met andere woorden: jij ziet me voor krankzinnig genoeg aan om op een voorstel in te gaan, dat een ver lies van nominaal acht miljoen en een ton kronen voor me betekent?" „Voor verstandig genoeg", verbe terde Lomholt-Randrup vriendelijk. „Kijk eens aan, je houdt nog negen ton kronen over. Bosjes lui moeten met minder rondkomen." Baron Thorvald Rasmussen stond op. ,,'k Bedank er voor, deze gekke- praat nog langer aan te horen. Maak Horn gelukkig met jouw dertig aan delen!" „Pardon. Honderdvijftig, 'k Heb Petersen's honderdtwintig op de kop getikt. Daar weet jij niet van. Na tuurlijk niet. 'k Adviseerde Petersen na de transactie, subiet een bui tenlandse reis te onaernemen. Hij was zo leep het advies niet in de wind te slaan. Je zult merken, dat 'k ook met jou 't goede voor heb." ,,'k Geloof, dat u een helderder kijk op de situatie krijgt, Hr Rasmussen", zei Mette met half toegeknepen ogen. „als 'k vertel, dat 'k één lijn met Aksel trek. Aksel heeft volmacht, met mijn vierhonderd aandelen zo te han delen, dat geld, in de Verenigde ge stoken, eindelijk ook eens iets goeds afwerpt. Indien u even knap optelt, als u daarstraks blijk gaf te kunnen af- waar de meerder- Rasmussen verbleekte. Hij begon lont te ruiken. Maar hij had nog 'n pijl op zijn boog. „Met mijn vierhon derdvijftig ben 'n een niet weg te vlakken minderheid. Wees niet zo zeker van jullie zaak. Achteraf kon wel eens blijken, dat jullie op 't ver keerde paard hebben gezet!" ,,'t Slaat op de Deens-Maroviaanse Vlees Trust, hè?" Lomholt-Randrup lachte zachtjes. „Niet aardig Ras mussen, om te veronderstellen, dat 'k mijn werk half zou doen! Zodra 'k zeker was van Mette en 'k Peter sen onder de duim had, gaf 'k mijn makelaar order, in Chigang zo voor zichtig mogelijk zo goed als alle aan delen op te kopen. Ga niet in Chi gang vissen, amice, want je vangt slib. Nu je besluit." Rasmussen nam een stoel op en plantte hem met kracht weer neer. ,,'k Ben niet gek! Nooit!" Lomholt-Randrup haalde de schou ders op. „Dan anders. We zullen aantonen, welke infame middelen Ba ron Thorvald Rasmussen te baat nam om een respectabel zakenman als Horn in de put te werken. Daar", Aksel Lomholt-Randrup wees op Lime „zit een levend bewijs van je smeer- pijperij, omgekocht om tot de onder gang van zijn patroon de hand te lenen. Dat is nog maar 't minst erge. We bezitten de overeenkomsten, aan gegaan tussen de Verenigde Fabrie ken en 't zogenaamde arbeidsbemid delingsbureau „S.O.S.", de schunni ge onderneming van 't duo Smidt- Lynge. Materiaal voldoende om de Verenigde onherstelbaar te compro mitteren en jou een onbehaaglijk lange tijd 't interieur van een gevan genis te laten bewonderen." Baron Thorvald Rasmussen bevoch tigde de lippen. „Grootspraak! 'k Tart je, de stukken te voorschijn te brengen je weet te goed was er voor jezelf aan vastzit! En al deed je 't wat nog? In de overeen komsten staat geen letter, die straf baar is!" „Zo op 't oog niet, daar heb je gelijk in. Maar 't gaat niet om de letter, wél om de geest. Bezien in 't licht van de gruwelijke dingen, die in Soroe zijn voorgevallen, krijgen de overeenkomsten heel andere be tekenis. Met al je gladheid zal 't niet lukken, je er uit te draaien!" „Als ik en de Verenigde naar de haaien gaan, gaan jij en je duizenden mee!" schreeuwde Rasmussen. Doch 't schreeuwen kon de angst niet ban nen, die hem in ijzeren greep had gevat. Meer en meer werd hij zich bewust, dat hij niet in staat zou zijn uit die greep los te komen. „Je begint iets van de toestand te snappen, merk ik. Ga verder en zet R.I.P. achter de Verenigde Fa brieken. Doe je aandelen van de hand tegen de prijs ,die Horn er voor wil geven. Hij is groter filantroop dan ik, want hij laat je nog een tien de van je vermogen. Komaan, wat zal 't zijn?" Rasmussen hield de blik naar de grond gericht. Er verliepen minuten vóór hij 't hoofd ophief. In zijn ogen was een slimme uitdrukking. „Waar- delen ver onder de waarde verkoop? om dring jij zo aan, dat 'k mijn aan- Je zou 't niet doen, als je de Ver enigde naar de keider wou helpen." „Ze worden opgelost in Horn's Fa briek van Verduurzaamde Vleeswa ren". antwoordde Lomholt-Randrup koeltjes. „Een heer van jouw gees telijke standing ziet zoiets niet in, maar ons is met 't oog op de fusie er wel degelijk aan gelegen, dat de reputatie van de Verenigde Fabrie ken niet nóg ongunstiger wordt dan ze al is. Er zijn twee mogelijkhe den. Smidt's zondenregister weegt wel zó zwaar, dat de Verenigde-aan gelegenheid op de achtergrond kan worden gehouden. Wil je daarentegen dwars ja, dan valt 't volle licht er op. 't Is tevens de secuurste weg om van je resterende negenhonderd duizend kronen of te komen." „Gesteld, dat ik op 't krankzin nig aanbod inging let wél, 'k zeg gesteld waarom is dan fusie no dig? Waarom kunnen beide onderne mingen niet naast elkaar bestaan?" „Omdat wij de moraliteit niet over boord hebben gesmeten. Aan de Ver enigde 'Fabrieken zit een -erdachte lucht sinds de belangengemeenschap met de Deens-Maroviaanse Vlees Trust tot stand kwam. De Augiusstal in Chigang wordt grondig gereinigd". Lomholt-Randrup plaatste zich voor Rasmussen. „Onbarmhartige geld wolven als jij, Poulsen, Petersen en je élite Maroviaanse vrienden hebben in de twintigste eeuw mannen en vrouwen tot slavernij gedoemd, hun levensvreugde geroofd, de arbeid die een zegen hoort te zijn, in een vloek doer, verkeren. Jaren lang zijn ze uitgebuit, met een loon afgescheept, nauwelijks toereikend om zich de maag '.e vullen. Ze worden wegge trapt als ze niet meer kunnen, als jullie ze de laatste sappen hebben uit gezogen. En waarom? Om dividen den, steeds hogere dividenden! Al leen daarom worden mensen met veel minder égards behandeld dan 'n machine! 'k Ben in Chigang geweest waar 'k de hei met eigen ogen aan schouwde. Toen heb 'k de gelofte af gelegd. dat k 't mijne zou doen om de komst van de dag te verhaasten waarop de ontrechten terugkrijgen, wat jullie hun in onverzadigbare hon ger naar dividenden ontstalen een behoorlijk bestaan, zelfrespect, ar beidsvreugde, levensblijheid." „Salon-socialist!" hoonde Rasmus WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Waterst. VPRO: 10,00 Het boek van de reis, caus. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Gram. 11,00 Metrppole ork. 11,40 V.d. jeugd 12,00 Gram. 12,3o Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Gram. 12,55 Rep. Ronde v. Nederland 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,18 Dansmuz. 13,45 De wereld werd ontdekt, caus 14.00 Gram. 15,00 V.d. jeugd 16.15 V.d'. zie ken 16,45 Gram. 17,00 Gram. 17,15 Ha- waiianmuz. 17,40 Rep. Ronde v. Neder land 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Jeugduitz.: Reizen en trekken in Suriname en de Nederl. Antillen, door Dr J. I. s. Zonneveld 18,00 Nws en comm. 18,20 Gram. 18,30 Act. 18,40 Ac cord.ork. en sol. 19,15 De consument in de maatschappij, caus. VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, comm. 20,15 Verz. progr. v.d. mil. 20,45 Het is waar, maar geloof het niet. hoorsp. 21.40 Gram 22,25 Med. kron. 22,35 Holl. Festival: Utrechts Stedelijk ork., koor en sol. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Socialistisch nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V.d. zieken 9,35 Lichte muz. 10,00 Gram. 10,30 Mor gendienst 11,00 Gram. 11,15 Nederlanders, vrachtvaarders van Europa, klankb. 12,00 Zang en piano 12,3o Land- en tuinb. meded. 12,35 Pianoduo 12,55 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,35 Kamerork. en sol. 14,35 Gram. 15,40 In- terscolair jeugdtoernooi Haarlem 1956 16,00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Orgelspel 18,15 Instr.trio en hobo 18.45 Spectrum v. h. christelijk organi satie- en verenigingsleven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Viool, orgel, clavecimbel en cello 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20.20 Omr.ork., koor en vrouwenkoor 21,10 Muz. luisterwedstr. 21,30 Trompet en piano 21,50 Wonderlijke wetenswaardigheden 22,05 Knapenkoor 22,35 Gram. 22.45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Musette-ork. 12,55 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Mozartprogr. 14,00 Dansmuz. 14,30 Symf.ork. 16,00 Koersen 16.02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Ka- mermuz. 17,50 Boekbespr. 18,00 Zang en piano 18,30 V.d sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21,20 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,15 Omr.ork. 14,00 Verz. progr. 15,00 Gram. 16.05 Lichte muz 17,00 Nws. 17.15 Gram. 18,00 V.d. sold. 18,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Groot symf.-ork. 21,20 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17,00-17,30 V.d. kind. NTS: 17,30-18,30 Eurovisie: Rep. v.d, opening v.d. Duitse evangelische kerkendag te Frankfurt am Main. FRANS BELG.: 17.15 Testbeeld 17,30 Eurovisie: kerkdienst 19,15 Testbeeld 19,30 Filmrep. 20,00 Act. 20,15 Journ. 20,40 Film. Hierna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,15 Testbeeld 19,25 Gram. 19,30 Ooeningsbeeld 19,31 Nws. 20,00 Film 21,40 Journ. «Advertentie) Telkens weer een handvol treffers mits u fotografeert met de „gemakkelijkste" rolfilm, die foto-amateurs voor teleur stellingen behoedt: Gevapan! Geschikt voor elke camera! Telkens weer een hand vol treffers! „Misschien. Wie zal 't zeggen? Maar 'k geloof er in, en dat geloof verzet bergen. Jij hebt de nederlaag geleden, Rasmussen. Jij betaalt. Na tuurlijk Is 't niet meer dan billijk dat je weet, hoe de ruim acht mil- lioen, die je er bij inschiet, worden besteed. Om te beginnen: tot her stel van de ravage, op jouw insti gatie aangericht. We kunnen niet wachten tot met de assurantie-maat schappijen een akkoord is getroffen. Vervogens ondergaan de varkenskot ten in Chigang, die jullie een fabriek durven noemen, een radicale verbe tering; 't zullen menswaardige werk plaatsen worden. De Sodaanse order wordt door de voormalige Verenigde uitgevoerd. Horn's beste arbeiders verhuizen tijdelijk naar Kopenhagen; de rest blijft hier op twee derden van 't loon, dat vóór de staking werd betaald, tot de Fabriek van Verduurzaamde Vleeswaren is her bouwd. Je ziet; van je' geld ma ken wij een nobel gebruik." Lom- holtRandrup's stem werd hard. „Voor de laatste maal ja of neen op Horn's bod?" „Neen!" Rasmussen liep met gro te stappen naar de deur. Hij legde de hand op de knop, aarzelde, kwam terug. „Ja!" snauwde hij. „Maar er komt een volgende keer voor me houd je dat voor gezegd!" „Deze zonnige kijk op de toekomst zij je gegund je zult 't nodig hebben. Lees de overdracht door, die Erik Larsen daar heeft. Ze is naar de letter van de wet opgesteld. En boter bij de vis, als je getekend hebt." Rasmussen ging zitten en bestu deerde de tekst van de akte, waarbij hij afstand deed van zijn vierhonderd vijftig aandelen Verenigde Fabrieken voor negenhonderdduizend kronen. Lange tijd staarde hij op de gezegel de verklaring 't leek hem alsof hij werd geprest, zijn eigen dood vonnis te bekrachtigen. Verschillen de malen bracht hij de vulpen naar de plek, waar zijn handtekening ver eist werd; telkens kwam zij onver richter zake terug. Tot Randrup zijn geduld verloor en hem op de schou der tikte. Na een laatste aarzeling tekende Rasmussen. Aksel Ejnar LomholtRandrup knikte na in orde bevinding en borg de akte in zijn portefeuille. Larsen telde negenhonderd biljetten van dui zend kronen uit. „Met de raad, die 'k Petersen gaf.' zei Lomholt-Randrup, „kan jij ook je voordeel doen, Rasmussen, ga gauw buitenlands en ver, ver weg Mogelijk vind je in Lime een niet al te stuntelige huisanecht. Per slot van rekening heeft hij aan jou verlies van zijn baantje te wijten e» al blijft hij een smiecht in 't kwa draat, hij moet toch bikken. Maar haast jullie, want 'k ben al lerminst zeker, dat de politie juUie een voorgift van betekenis gunt. ZÜ" 't er negenhonderd?" En op Ras mussen's toestemmende snauw ver volgde LomholtRandrup: „Snij uit jullie allebei! Je doet de deur goed achter je dicht, Thorvald? Moet spuien na 't bezoek van zo'n-~ enfin, je snapt wat 'k bedoel." Lomholt Randrup grinnikte e" schoof de ramen op. „Dat is dai. zei hij. ,,'t Volgende punt van oe agenda zal geen zwarigheden oni1?0^ ten, wed ik een fles Moët et Cnah" don op de succesvolle afloop! E® hartige dronk komt de burger zo'n corvee toe EINDE 96e JA Uitgave Perschiji Reigersti Ad mints redacteuj J. M. A. Mr. Dr. Rechter, cauteren. p. gwart bij niet berekend on red Li v In de Cc uchthom honderd miet, die lioofdkw, kwamen, met de g zijn de ri Het h Botoga, d dat de ra scheidene De vr lading uit DEN H) Prinsegra( reed een paal van ding. De die naast - met zijn 1 en werd hij later ROTTEI matroos v aangeredei zijspan. H: fractuur o in het zie EEN stor: dan, in Pei mensen het DE HOOFD apostolaat te nen, is ben- nier van de IN DE beg: Nederlandse van de uitg joen hoger d Men beraadt heid tot ove schil. ARTIS HEE gering een kregen, een ren. Okapi's en zij zijn fa twee bro door de offi Bossche ree schuldigd. Zi verklaringen nadele van koperdraad gelegd, TIJDENS ee we wagen, o de Italiaans Deglipantoni DEN HAAG zijn bloeme De zon was vader Cats een ruiker 1 VAN VANDi sterdam elk< Vijftigduizen route van ti tember wori gedoofd. DRIE CUBA van Havana medeplichtig tegen de hui week wilde nen. OP HET Leipzig is h Stalin verwi zonder afsch dan ook. DE VIJFTK jongens, die mochten ma Nederland g het Amsterd Vanavond ve States. Weersve: M.l. tot dinsdagavo In de v daar mist. droog en zonnig we wind uit Ongeveer als gistere Vandaag Morgen: op 9.29 uu

de Stem | 1956 | | pagina 6