EGYPTE HEEFT GEEN- HAAST HEVIGE GASEXPLOSIE IN ZEVENBERGEN Vader en dochtertje in de Merwede verdronken Vandaag al rapport Hare Majesteit aan Van honger in de kampen blijkt geen sprake te zijn BIJNA 2000 DODEN IN CHINA Syrië dreigt oliepijpleidingen van het Westen af te snijden ronder meer Mont Blanc eist minstens acht doden Ook Ambonezenrelletjes in Steenwijk DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederland aanvaardt uitnodiging voor Londense conferentie Waarom moet dat nu Pineau licht ambassadeurs in „Wij zullen kanaal niet verwaarlozen" DE DOOD OP DE WEG Faroek op het vinketouw Dreigement Vier gewonden grote schade Margriet en Marijke naar Zwitserland Bulwark naar zee j Nog onweerachtig Door plotselinge temperatuurdaling LIEFTINCK HAD DRUKKE DAG KVP blijft gereserveerd het voornaamste de rebellen is Publiciteit doel van Regering kondigt maatregelen aan Politie werd getart Twee geroveerden Pust weergekeerd H. Laurentius patroon bisdom Rotterdam Kinderverlamming in Zeeland Egyptenaar ter dood veroordeeld Door wervelstorm 96e JAARGANG No. 22220 Citgave N. V. Uitgevers My. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaus; Breda, fielgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J. J. tl A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen C. J v. Hootegem Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr 11 U L de Rechter, L. J. v. t Westende, P. V M. Ver- cauteren Abonn.prys hij vooruithet t 6.65 p. kwartaal, p post t 6.55, p. week (uitsl by met postbestelL) t U.45 Incasso wordt berekend Losse numrn 13 ct Pust rek 376641 Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 7 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) By contract aan- tienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. reau voo, de Aeeuw^T^e,,. GOES Westsingel 96, Telefoon 3336 - bureau voo, Zeeuwsch VMaanderen: HUI.S1 Dubbeie Poort 7, Te.efoon 102 - (Bybureaus: TEENEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) Het Egyptische kabinet is gisteren bijeen geweest om zich te beraden over de uitno diging voor de conferentie te Londen, op 16 augustus a.s. Tevoren verklaarde een regeringsfunctionaris in Cairo, dat zijn land geen baast bad om op de invitatie te antwoorden. „Daarvoor", zei bij, „hebben we in feite tot 15 augustus middernacht de tijd". Overigens blijkt de Egyptische regering wel baast te hebben met baar militaire maat regelen. Alle jongemannen die daarvoor in aanmerking komen, moeten zo spoedig mogelijk met wapens vertrouwd worden gemaakt. De Nederlandse regering, evenals die van Zweden, Japan en Ethiopië, heeft intussen laten weten dat zij de conferentie over de kwestie Suez zal bijwonen. Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, ontving gisteren de ambassadeurs van Nederland, West-Duitsland, Italië en Ethiopië, om hen op de hoogte te brengen met wat op 16 augustus aan voorstellen ter tafel zal komen. In diplomatieke kringen te Cairo meent men te moeten verwachten dat Nasser de uitnodiging voor de Lon dense conferentie zal afwijzen. Men acht het evenwel niet onmogelijk dat hij suggesties zal doen voor een an dere conferentie, in Egypte of Zwit serland, waarop Egypte waarborgen voor vrijheid van scheepvaart in het Suezkanaal zal geven. De Egyptische ambassadeur in Rome heeft gezegd dat Egypte alle belang HELMOND. Op de weg naar Deurne botste een auto met twee- Engelse families tegen een boom. De driejarige Robert Brown werd hierbij op slag gedood. De viei andere inzittenden moesten met vrij ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Helmond worden op genomen. ROTTERDAM. - Een 58-jarige havenarbeider, die met zijn fiets nog juist voor een tramwagen linksaf wilde, werd door de tram gegrepen en zo ernstig gewond dat hij even later overleed. ROTTERDAM. De driejarige Charles van Duffelen werd bij het oversteken van de Zoomstraat door oen personenauto aangereden. Het ventje overleed in het ziekenhuis. FEN STRANDYVACHTER in Zand- yoort zag een kind i„ Hrjf Het bleek een 7-jarig jongetje uit' Haarlem te zijn. Drie uur lang heeft men vergeefs getracht de levensgees ten weer op te wekken heeft bij de ontwikkeling van de scheepvaart door het kanaal en dat bet land alle moeite zal doen om het kanaal te verbreden en uit te diepen. Hiervoor zou Egypte een groot deel van de winst der genationaliseerde maatschappij besteden. Men zou zich bovendien bezig houden met de tech nische kant van het gebruik van het kanaal. Men zou hieruit mogen afleiden dal l Cairo behoedzaam olie wil gieten op de golven die Nassers besluit veroor zaakt heeft. Aan de andere kant ech ter laten Egyptische regeringsverte genwoordigers zich verleiden tot uiterst agressieve taal, die zeker niet dienstig is om tot een akkoord te komen. Ex-koning Fa-roek van Egypte, die xn een hotel te Anzio in Italië verblijftheeft daar raad gevers ontvangen voor bespre kingen in verband met de Suez- kanaalkwestxe. De toegangen van het hotel werden door Ita liaanse politie bewaakt. Faroek laat zich niet builen zien. De telefoon in het hotel wordt door politie aangenomen en alleen hotelgasten hebben toegang tot het gebouw. Faroek heeft in de afgelopen dagen stapels tele grammen van overal ter wereld ontvangen, aldus vertelde een lid van het hotelpersoneel. Fariek woont in Italië sedert rijn abdicatie in juli 1952, na de staatsgreep van Nagui b. roorganaer van Nasser. De Britse ..Daily Mirror" en ..Daily Express" schrijven in hun commentaren dat Faroek niet moet denken nog enige kans op een nieuwe rol in wereldzaken te hebben. (Van onze correspondent.) Zondagavond, om ongeveer half twaalf heeft zich in een woning aan het St. Josephplein te Zevenbergen een gasontploffing voorgedaan, waar bij vier personen min of meer ern stig werden gewond en waardoor ern stige schade werd veroorzaakt aan de woning en het meubilair. Reeds eerder was er in de woning gaslucht waargenomen en waren door het gemeente-gasbedrijf maatregelen genomen door de gastoevoer af te sluiten en de leidingen na te zien. Zondagavond werd echter weer gas- lue.ht waargenomen en de bewoners, de familie v. M., waarschuwden de buren, de familie G. Deze kwamen en gezamenlijk werd gezocht naar een eventuele lekkage. Juist toen men hiermee bezig was ontstond er een geweldige ontploffing. De vloer werd gelicht en de balken kwamen over eind te staan. De binnenmuur werd De Koningin heeft gisteren, verge zeld van prinses Beatrix, haar jongste twee dochters, de prinsessen Margriet en Marijke op Schiphol uitgeleide ge daan, vanwaar de prinsessen omstreeks half drie met vakantie naar Zwitser land vertrokken. Prinses Margriet zal verblijven in het kindertehuis „Les Elves" tc Vil- lars sur Ollon en prinses Marijke in liet chalet „Le Génisé" te Arveyes- Villars. Mej. A. Broers, de verzorg ster der prinsessen, zal ze tot de plaats van bestemming vergezellen. De terugreis naar Nederland zal be gin september aanvaard worden. bekken. DE OPZIENBARENDE genezing van een Frapse vrouw te Lourdes dïï volledig verlamd was, is door de ker kelijke commissie inderdaad als won derbaarlijk erkend. TIJDENS een onderlinge wedstrijd met een Spaanse vriend, in de buurt van Madrid, is de Portugese autoren ner Fernando Mascarenhas dodeliik verongelukt. IN HET Hongaarse parlement heeft de hoofdredacteur van een voor aanstaand blad de regering gewe zen op de onduldbare pressie die wordt uitgeoefend op ouders, die hun kinderen godsdienstonderricht willen geven. ISRAëL is door de wapenstilstands commissie schuldig verklaard aan het incident in de Beisam-vallei, waarbij twee jonge Jordaanse burgerwachters de dood hebben gevonden. EEN eerste super-sabres voor de Ko ninklijke Luchtmacht zullen in de tweede helft van augustus door Ame rikaanse piloten van Noord-Afrika naar Soesterberg worden gevlogen. PRINS ASCHWIN. de broer van prins Bernhard, is in het Academisch Zie- SSüL" te_^.trec,1t ter observatie op- tnr van11 ns Achwin is conserva- tor van een museum in New York. Arbeiders in oost-Syrië hebben ge dreigd, de oliepijpleidingen door dit land te zullen afsnijden als het Wes ten militaire maatregelen tegen Egyp te neemt. De Syrische regering heeft zich volledig solidair verklaard met Nasser. Minister Dulles van de V.S. zei de militaire voorbereidingen van Enge land volledig gerechtvaardigd te ach ten. De gereedheid om kracht toe te passen, zei hij, is dikwijls het beste middel om niet gedwongen te worden er gebruik van te maken.... In Egypte zouden meer dan een miljoen jongeren zich bereid hebben verklaard tot het dragen van wapens. Zij zullen worden ingedeeld in „vei ligheidsbataljons" of „nationalisatie bataljons". Ook is de mobilisatie aan gekondigd van alle Palestijnse Ara bische vluchtelingen. Donderdag of vrijdag zal de poli tieke commissie van de Arabische Liga bijeenkomen. De Suez-kanaalmaatschappij heeft de niet-Egyptische leden van haar personeel de keus gelaten tussen trouw aan de maatschappij en vrijwillige samenwerking met de Egyptische autoriteiten. Zelf beweren deze om- ployé's echter dat de nationalisatie- wet hen aan hun werk ketent en dat de kans om ontslag te kunnen nemen niet groot is. Na de „Theseus" is nu ook het Britse vliegdekschip „Bulwark" uit Portsmouth naar de Middellandse Zee vertrokken. De Amerikaanse zesde vloot houdt momenteel oefeningen in de Middel landse Zee en in Washington ver klaarde men dat het inderdaad niets anders dan oefeningen zijn. De Britse luchtmacht in de Levant •krijgt een nieuwe opperbevelhebber in de persoon van generaal-majoor W. J Crisham, een deskundige op het gebied van jachtvliegtuigen. Op de beurs van New-York noteer de men gisteren scherpe koersdalin gen voor de oliefondsen. Zij werden veroorzaakt door een golf van ver hopen naar aanleiding van de gebeur tenissen rond het Suez-kanaal. rcSefing van Libanon wil niet maftt? erhandelen met enkele olie schappijen die zich hebben ver- X,erv .achting van het K.N M I geldig tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur iZTt? ih6t zuidoosten van het enkele regen- of onweers- buien, maar tijdelijk ook vrij zon- mg weer. Zwakke tot matige wind Ult oostelijke richt- ing. Iets hogere temperaturen. ,WaCT g van het Belgisch Weerkundig Instituut; t,Licl?,te wind uit het zuidoosten Bewolkt met opklaringen en hiei en daar buien. Iets warmer. J Vandaag: zon onder 20 22 uur. Morgen: Zon op 5.14 uur, maan y °P 517 uur. zet tegen een wet, volgens welke de ondernemingen met terugwerkende kracht belasting op hun inkomsten moeten betalen. ,.De belastingdienst", zo werd gezegd, „zal nu de procedure volgen, die gebruikelijk is ten aan zien van belastingplichtigen die in gebreke blijven." De linkse Labourafgevaardigde Fen- Kleine Gilian neemt op het station van Aldershot afscheid van haar oom, die als sergeant bij de para chutisten naar het midden-oosten moet. Twee stukken chocola als troost voor de scheiding... ner Brockway heeft maandag in Lon den bekendgemaakt, dat woensdag een verklaring, ondertekend door een vijf tigtal parlementsleden van Labour, uitgegeven zal worden, waarin gezegd wordt dat Engeland niet het recht heeft zich te mengen in de nationali satie van het Suezkanaal. Op een zandplaat aan de zui delijke oever van de Merwede, tegenover de schutsluis te Har- dinxveld, zijn gisteren de 40- jarige winkelier K. G. de Rui ter uit Giessendam en zijn 12- jarige dochter door verdrinking om het leven gekomen. Het gezin, bestaande uit de ouders en drie kinderen, bracht aan de Mer wede met een andere familie zijn va kantie door. Het 12-jarig meisje liep achteruit in het water in een kuil en verdween in de diepte. Haar vader begaf zich te water om het kind te redden, hoewel hij de zwemkunst niet machtig was. Daar het eb was, werden vader en dochtertje door de stroom meegevoerd, i Een 18-jarige jongen van het andere gezin heeft nog tevergeefs getracht de vader te redden. O t Prof. mr. P. Lieftinck heeft, na het onderhoud van giste renmiddag met H. M. de Ko ningin in de middag- en avonduren oriënterende bespre kingen gevoerd met mr. J- R. H. van Schaik, minister van staat, dr. A. A. L. Rutgers, vice-presi dent van de Raad van State en dr. W. Drees, minister-presi dent. Vandaag zal hij een nader onderhoud hebben met Hare Majesteit. De professor heeft zich op dc eerste dag van zijn vermoedelijk slechts tij delijk verblijf in de Haagse politiek Tenminste acht bergbeklimmers heb ben het afgelopen weekeinde hun pogingen om de hoogste berg van Europa, de Mont Bianc, te beklim men, met hun leven moeten betalen Anderen hebben verwondingen opge lopen. moeilijkt. Sinds zondagavond zijn tal rijke reddingsploegen onderweg om de doden en gewonden te bergen. De zeer krachtige wind verhinderde deel neming van hefschroefvliegtuigen aan het reddingswerk. De verongelukten zijn een Duitser, drie Parijzenaars, twee Italianen, een Scandinaviër en een Zwitserse gids. Juiste cijfers zullen pas bekend wor- keerd ayne reddlng£ploe®en terugge- De gebeurtenissen in de Ambonezenkampen op Walcheren hebben hun weerslag gevonden in het kamp Beenderibben, bij Steenwijkerwold. In de loop van gisterenmiddag heeft een aan tal inwoners van dit kamp in Steenwijk inkopen gedaan zonder te betalen. „Stuur de rekeningen maar naar de minister", zei men. De politie verrichtte enkele arrestaties- Inmiddels hebben we ons over de relletjes met de Ambonezen in YY'estkapelle en Middelburg laten inlichten door enkele autoriteiten, die nauw bij de zaak waren betrokken. Het conflict, zeiden ze, blijkt door leden van de extremistische National Moluku Selatan-partij te zijn ge zocht. De Ambonezen in kwestie wilden in de publiciteit komen. doch ondanks dat is die meester ge bleven over haar zenuwen en het smalende: „Jullie durft toch niet te schieten" beroerde de politiemannen ook niet. Pas toen te Westkapelle openlijk door de Ambonezen tot de aanval werd overgegaan, zijn er drie schoten langs de grond op de aan vallers gelost. Doordat de kogels ri- cocheerden werden acht Ambone zen gewond, 'n Negende, die onder de voet werd gelopen, door zijn na de schoten, snel terugwijkende makkers, brak daarbij 'n been. Zeven van de getroffenen waren slechts licht ge wond. zij Vasthoudende aan de fictie, dat nog militairen in actieve dienst zijn, weigeren de rebellerende Ambonezen, die ondergebracht zijn in het kamp te Westkapelle en in dat te Middelburg, positief alle werk en stellen zich daar bij buiten de samenleving. Ook eisen zij complete verzorging en centrale Een plotselinge temperatuurdaling voedselbereiding zoals dit in 't leger had de beklimming aanmerkelijk be- p ats hêeit. mnn.'IKU 11 plaats heeft. Onder het motto „honger" is eind vorige week de rampok-beweging be gonnen, die culmineerde in het leeg roven van aardappelakkers, het over vallen van melk- en broodbezorgers, het stelen van kippen en het oplich ten van winkeliers. Dit spotten met recht en wet ging gepaard met het tarten van de politie. nister Drees, betaalden zij grif de ge huurde bussen. De kippendieven hadden zelf een toom kippen in hun hokken en uit het kopen van allerlei minder nodige za ken blijkt, dat zij voldoende fondsen onder zich hebben. Van honger, zo verklaarde men ons met de meeste klem, is in geen der twee kampen sprake. Zowel de 35 gezinnen van het YY'est- kapelse kamp als de 20 van het Mid delburgse beschikken over voldoende geldmiddelen. Toen zij onlangs en bloc naar Den Haag trokken om te demonstreren voor het huis van mi- Het is een order van de partij ge weest om tot stelen over te gaan en twee mannen in het Middelburgse kamp, die dit weigerden, werden prompt geroyeerd. De commandant van de rijkspolitie staat volkomen achter het scherpe optreden van zijn manschappen. Hier was sprake van noodweer. Gister hebben in Den Haag rege ring en justitie, opgeschrikt door de geweerschoten, zich beraden wat hun te doen staat en vandaag wordt de procureur-generaal te Middelburg verwacht. Het zal niet gemakkelijk zijn een juiste gedragslijn te bepalen; dat er echter stevig ingegrepen dient te worden, daarvan is thans ieder wel overtuigd. De regering heeft na het beraad van gisteren ook maatregelen aange kondigd. Gisteren was het rustig in de kam pen te Westkapelle en te Middelburg. Te Westkapelle konden de kampbe woners de gehele dag vrij in en uit lopen. Te Middelburg, werd de bewa king van gemeente-politie, en rijks politie, om twaalf uur 's middags op geheven. Daardoor kregen de vrou wen gelegenheid op normale wijze de inkopen te doen. Natuurlijk blijft de politie waak zaam en op alle gebeurlijkheden voor bereid. in het Torentje genesteld, waar pro fessor Romme enkele dagen geleden nog bezig was om een kabinet te for meren. Hij kwam er om drie uur bin nen, vertrok weer om half vijf, na een groot aantal telefoongesprekken, doch was om zes uur reeds terug. Vandaag zal hij H.M. de Koningin dus voorlopig rapport uitbrengen van zijn eerste bevindingen en daarbij ant woord geven op de vraag of en hoe hij een taak als bemiddelaar moge lijk acht. Voortvarende beoordelaars zijn van mening dat professor Lieftinck door te studeren op deze voorlopige vraag reeds „informateur" is. Anderen zeg gen dat van een informateur eerst ge sproken kan worden, wanneer de Ko ningin hem heeft verzocht deze func tie op zich te nemen. In welke kwaliteit professor Lief tinck ook aan het werk zal gaan, hij zal rekening moeten houden met weerstanden die voornamelijk uit de KVP-kring kunnen komen. Men zal hem ongetwijfeld een reële kans ge ven om te slagen, maar men zal uiteraard meer critisch staan tegen over een bemiddelaar, die, al is htf jaren uit Nederland weg, toch tot de rasechte socialisten behoort. Men hoort in KVP-kring verluiden, dat Lieftinck daar niet wordt gezien als iemand die boven de partijen zou staan. Zijn benoeming zou een een zijdig karakter dragen omdat er twee strijdende partijen zijn. Naast een vertegenwoordiger van de PvdA, zo meent men, zou er eigenlijk een tweede figuur uit KVP-kring moeten kunnen werken. In de prot.christ.- hoek vindt men het verheugend, dat niet iemand uit deze groep verder met de formatie wordt belast. Men acht het bezwaarlijk, dat het de rol van prot.-christ. partijen zou moeten zijn, om steeds maar te bemiddelen tussen KVP en PvdA. finaal weggeslagen, de buitenmuur scheurde en werd ontzet, deuren en kozijnen werden losgerukt en de zol derbalken en planken scheurden. Al het meubilair werd zo goed als geheel vernield. Door de druk der ontploffing werd de vrouw des huizes naar het andere einde van het vertrek geslin gerd, doch zij bekwam slechts lichte verwondingen. Een der buurvrouwen werd door de vallende binnenmuur geraakt cn liep enige gekneusde rib ben op. De andere buurvrouw moest met een zware shock naar het ver- pleegcentrum „Sancta Maria" worden vervoerd, terwijl een zoon der buren verwondingen opliep aan een der benen. De schade aan woning cn meubilair wordt geschat op 6 a 7 duizend gul den. De opeenhoping van gas schijnt voortgekomen te zijn uit een onder grondse lekkage. De bisschop van Rotterdam heeft gisteren uit Rome de mededeling ont vangen, dat zijn bisdom onder patro nage is gesteld van de H. Laurentius. Op het patroonsfeest van deze heilige, 10 augustus a.s., zullen in het Rotter damse diocees avondmissen mogen worden opgedragen. Patiëntje overleden te Kwadendamme Er zijn de laatste dagen weer en kele gevallen van kinderverlamming op Zuid-Beveland bijgekomen. Er worden nu twaalf patiënten met ver dachte verschijnselen in dc zieken huizen verpleegd. Eén patiëntje af komstig uit Kwadendamme, is aan de ziekte bezweken. Ook op Walcheren is enige toename te constateren. Over het algemeen echter zijn dé gevallen niet van ernstige aard en nemen de verlammingsverschijnselen na enige dagen af. In Israël Een Israëlische krijgsraad heeft maandag een jeugdige Egyptenaar ter dood veroordeeld. Men zegt dat hij vier maanden geleden tijdens een ge vecht van man tegen man in de Negeb- woestijn tussen een Israëlische pa trouille en een groep commando's ge vangen is genomen. Tengevolge van de wervelstorm Wanda" zijn in de Chinese provin cie Tsjekiang 1.960 mensen om het leven gekomen en 1.200 gewond. Meer dan 38.000 huizen werden verwoest, terwijl veertig procent van de katoen oogsten en een derde van de rijst oogst verloren zijn gegaan. In de provincies Hopei en noord- Honan zijn een miljoen Chinezen in actie gekomen om te voorkomen, dat de rivier de Haiho, die tengevolge van zware regenval sterk gezwollen is, buiten haar oevers treedt. Prof. Lieftinck bij het verlaten van het paleis na de bespreking met de Vorstin. Naast de professor loopt de heer W. Bisschoff v. Heemskerck

de Stem | 1956 | | pagina 1