C VROUWENSPIEGEL J333I12M3WUOJJV Kousen in alle kleuren DE FEESTJES IN ONS LEVEN ZOMERSPE ELGOED IN AUSTRALIË KAN FANTASIE WERKELIJKHEID WORDEN Nixon droeg geen hoed.... TROUWBELOFTEN UIT DE GOEDE OUDE TIJD Dior brengt de magneetlijn Dameslingerie blijft zekere romantische lijn volgen DAGBLAD DE STEM Echtpaar uit Breda schiep zich nieuwe mogelijkheden „Hard werken, maar goede kansen" Huisvrouwen als industriëlen Risotto EEN EXTRAATJE VOOR BABY Het oog wil ook wat Met vis zo gezond als een vis Geen overdrijving bij vormgeving Gastvrouwe op kinderpartijtje maakt koekjes met gezicht Zelf in stemming Winkelnieuwtjt Hij kreeg er honderd gestuurd! i J S „We houden van wandelen; wandelen véél en de natuur hier is daar voor bijzonder aantrekkelijk", zegt mevr. B, A. Plekenpool-Vonk uit Australië. Haar echtgenoot vertelt mij over zijn plannen; een huis van twee ver diepingen; luiken er voor, spits dak; een flink stuk grond bij het huis, want er moet ruimte zijn voor een paard. De heer Plekenpool is dol op paardrijden, weet u? Het klinkt mis schien allemaal wat fantastisch, maar niet voor de immigrant, die weet wat hij in dit land bereiken kan. Bonegilla-kamp, nabij Melbourne. „Praat niet over het eten daar en de kamers.. erg was het. Het eni ge goede van dat kamp was de na- tuur; fantastisch mooi is het daar en we hebben heel wat gewandeld in die omgeving. Maar wat was ik blij, toen we er vandaan gingen!" Meen niet dat het echtpaar Ple kenpool uit de Leijstraat te Breda, in een droomkasteel leeft. Daarvoor zit het teveel in de harde realiteit van het emigrantenlot. Kwaad is het er niet in dat Cro- nulla-hostel; het is wel één van de besten in zijn genre, doch een hostel is geen eigen huis. En eerlijk gezegd, daar is het echtpaar Plekenpool nog een aardig eindje vandaan. ,,Ik heb er tien jaar voor gezet", vertrouwt de heer Plekenpool me toe en dat toont, dat hij oog voor de werkelijkheid beztit. Ook in Australië moet je hard werken om iets te bereiken, doch wanneer de wil er is, dan is er daar voor ook de weg. Voorlopig voelt mevr. Plekenpool zich best thuis in haar kamer in het genoemde hostel. Ze had een slechtere tijd in het Mevr. Plekenpool-Vonk houdt van wandelen. Van kamp tot hostel Er is eigenlijk niet veel verschil tussen een kamp en hostel; eigenlijk is dat slechts administratief. In een kamp is het goedkoper en mag je slechts een beperkte tijd blij ven; een hostel is duurder, doch je kunt er heel lang wonen; soms zes, zeven jaar. Het horstel in Cronulla is prachtig gelegen, dicht bij de baai. Vanuit de kamers is er het uitzicht over het water en de bossen, die zich tot dicht bij de kuststrook uitstrekken. Des zomers zijn er dus vele ge neugten in dat hostel en hoewel we thans in Australië in het hartje win ter zitten, is de zon zó mild, dat het verblijf aan het strand aantrekke lijk is. Hoe dan ook, me vrouw Plekenpool vond het lang geen slechte ruil om van Melbourne naar Sydney te komen. Cronulla ligt op plm. 50 km. afstand van deze metro pool. Vooral des zo mers is het er druk vanwege de grote stadsbewoners, die aan de zee verkoe ling zoeken. Het wordt de jeugd niet gemakkelijk gemaakt om aan de toekomst te wer ken in het vader land. Dat ondervond de heer Plekenpool althans. Hij had weliswaar twee maal uitstel ge kregen voor de mi litaire dienst, doch toen het eenmaal zover was, dat hij het uniform aan moest trekken, ver oorzaakte dit juist dat zijn studieplan nen voor architect omver werden ge haald. Hij had z'n avond school, doch kon niet aan het beno- Er viel in „de Goede Ouwe criminaliter mochte worden gestraft. Bovendien bijaldien een der Contrac- Tijd" - en we noemen in dit ver band het midden van de 18de eeuw - om de drommel niet met trouwbeloften te spotten. Wie eenmaal, hetzij „vrijster" of jongeman, 'n mondelinge of schriftelijke, door de Hoven van Holland en „Vrieslandt" als zo danig wettig erkende belofte had afgelegd, was gehouden die te volbrengen. En hij, die er zich valselijk en op- ztettelijk van los maakte werd niet zelden gestraft met uitkering van 'n „subsidie" of lijfrente aan „eiseres- se", die, eveneens niet zelden tot de f 2000.- 's jaars kon klimmen. Zoals gezegd: er bestond een mondelinge en 'n schriftelijke trouwbelofte. Voor beide was een bepaalde, uit te spre ken of op papier vast te leggen, formule gesteld. Alle jonge mannen boven de vijf en twintig jaren en alle jonge doch ters boven de twintig jaren moch ten zulk een belofte afleggen of afge ven. Ook minderjarigen, doch enkel niet toestemming van de voogd. Werd «o'n belofte van een minderjarige ei gendunkelijk verbroken, dan viel deze niet in de termen om gestraft te worden. De trouwbelofte moest we- ,erjK zijn. Kwam die van één aant, dan was ze van nul en gener waarde. ^eermalen ook werd er van beide ri'„,en ®en,„Trouwpenning" overhan- n bestaan uit een voor eenrUVan z,']ver of goud, of ook wel He g strer>B opgevat volgens Hen moest zulk een belofte wor- ?e" ""gesproken. Woorden als: „ik haHHW U gee' u mÜn trouw" naoüen met de geringste rechtswaar- j!nbeiofte moest letterlijk lui- ve 'teu trouwen" of „ik belo- ze beweAfn UV^en j' Bovendien moest bewezen zijn door twee eetuieen den rnie°tr ^verwanten" of S den, omdat een 6getufgege wegend de geioofvenrd?ent10edVerWantSChap geen Ziehier de redactie van de schrif telijke trouwbelofte: ,,lk belove en verbmde mijn Persoon, om met U.. of G nede? m den Echte" staat, belMtn n bouwen". Wordt deze zelfrtl aange.nomen, door zich op de- heeft IUZe te verbinden, dan alleen tanten, staande de trouwbeloften, door ziekte of gebrek verminckt en mismaakt geworden was. Bijvoor beeld. overkomende Blindheit, verlies van Neus ot Lippen". Een jongeman, die in een vecht partij een diepe snede in z'n „Koon of Wang" ontving, werd door de jon ge dochter gedagvaard en de trouw belofte werd ongedaan gemaakt. Het gebeurde ook, dat een bruide gom beloofde een grote som geld in te brengen, terwijl later bleek, dat hij met zware schulden belast was. Reden waarom de trouwbelofte nie tig werd verklaard. Als, staande de trouwbeloften, de vader van de aanstaande bruidegom failliet ging als een der contrac tanten losbandig en verkwistend ging leven, of niet meer in staat werd ge acht een vrouw en kinderen in de toekomst te kunnen onderhouden, werd eveneens aangenomen, dat er redenen bestonden om de gedane be loften te verbreken. Er was veel mogelijk in die goede oude tijd, waarin, om maar eens iets te noemen, een vader z'n zoon onter ven mocht, als deze zich bij „koord dansers of toneelspelers" had aange sloten. Waarschijnlijk de eerste industriële onderneming, geheel opgezet en ge financierd door huisvrouwen in de Unie van Zuid-Afrika, is thans in vol bedrijf. De onderneming draagt de naam van Eerste Nationale Thee- en Koffiefabriek en werd in april van het vorige jaar door 1300 huisvrouwen opgericht. Het bedrijf voorziet thans geheel Zuid-West-Afrlka van één merk koffie en twee merken thee, terwijl het aantal vrouwelijke aan deelhoudsters gestegen is tot ruim 10.000, waardoor het aandelenkapitaal nu tien miljoen gulden bedraagt. De dames zijn van mening, dat slechts huisvrouwen kunnen weten, hoe koffie en thee gefabriceerd en verkocht kunnen worden. v tc veruinaei ÏÜTLde overeenkomst «acht voor de wet. waarde en Haken en ogen ontelbTe^h zaten er aan deze wet zen w=Vlhaken en ogen" e"- m- t«uw -befnv°lrH„S°T^B.t„ Ae"w_ige_ eeuwige - te u/ri„ ovenden zieh trachtten weg trei^nl g£A 01™?at ze hun staP be- 2 erL Zo luidde een der artike- °.ntsla« vaI> die belofte let- 200 g. rijst, 200 g. geraspte kaas, 2 uien, 4 dl. melk, 60 g. boter wat zout en peper. De gewassen rijst in water gaarko ken en de helft ervan in een vuur vaste schotel doen. Hierop de uien, die in een gedeelte van de boter zijn gefruit, leggen, daarop de helft van de kaas strooien en afdekken met de rest van de rijst. Over dit geheel de melk, waaraan wat zout en peper is toegevoegd, gieten en het schoteltje in 'n kwartier in een matig warme oven zetten, waardoor de rijstkorrels de melk geheel opnemen en zodoen- tprliib. -ueruiie let- OK. „Indien, staande de trouwbe- .- -• -f lotte, eenige ongelukkige toevallen de.Uoc" opzwellen' Dan Pas de over- JP een der lamilien komen te ge. Sebleven kaas erover strooien en de beuren; zo dat iemant uit deselve IF?".van de ®vergebleven boter in klontjes erop leggen. In de oven nog digd aantal diplo- ma's komen. Toen besloot hij te emigreren en vond daarbij zijn vrouw naast zich. „Binnen drie maanden wa ren we weg", zegt de heer Ple kenpool tevreden. „Ik had altijd graag willen emigreren, thans was het zover." Nu ja, het viel niet mee in Bo- negilla, maar er zijn erger din gen in de emigratie! En per slot van rekening is die tijd weer achter de rug. De overplaatsing naar Cronulla was het gevolg van de omstandig heid, dat het arbeidsbureau in het kamp Bonegilla voor de heer Pleken pool een baan had in de buurt van Sydney. Trouwens, het echtpaar prefereer de om deze richting uit te gaan en het kreeg zijn zin. Reistijden Men moet in Australië aan afstan den gewend raken, hetgeen voor een beginnend immigrant" niet zo ge makkelijk is. De heer Plekenpool bjjv. moet des morgens om vijf uur op, teneinde om half acht op z'n werk te kunnen zijn. Er zit een stevig uurtje reizen voor hem op! Het enige bezwaar is niet de tijd, We z^n er tegenwoordig wel achter, dat een aanstaande moeder geen „dubbele porties" meer hoeft te eten, om haar baby gezond en sterk te maken. Toch is het goed, als zij er zich van bewust is, dat haar voeding andere eisen stelt dan voorheen. Er zijn extraatjes nodig, niet voor haar zelf, maar voor het kind. Het kind moet worden gevormd uit materialen, die de voeding levert. De voeding moet stoffen bevatten met opbouwende eigenschappen. Dat zijn vooral kalkzouten voor de bouw van de beenderen, eiwitten voor de spie ren, ijzerzouten voor het bloed en vi tamines, om de opbouw van het li chaam goed te doen verlopen. Om van die stoffen genoeg te krijgen is nogal wat melk en extra vlees, vis, eieren of erwten en bonen nodig. Veel groente is ook noodzakelijk. Wit brood alleen is niet goed; daar moet wel bruin brood tussendoor. In de laatste maanden verdient het aanbe veling levertraan of een preparaat van vitamine A-D tot zich te nemen. Wil de aanstaande moeder zich goed voeden, dan verdient het aanbeveling, on dagelijks als bestanddeel van het menu te hebben: Een deel daarvan kan bijvoorbeeld in een liter melk, yoghurt of karnemelk. pap of pudding worden verwerkt. 25 gram ka.?,s (of 200 gram per week) Kaas is een uitstekend voedingsmid del. Jammer, dat het vaak te weinig doch ook de kosten en dat maakt gewaardeerd wordt. dat het sparen niet zo vlot gaat, als wel gewenst. Niettemin, het gaat in de goede richting en de heer Plekenpool toon de mij z'n ontwerp voor het huis van twee etages, dat hij zich wil bouwen, hetgeen in Australië overigens niets vreemds is, zoals ge uit vorige cor respondenties wel zult hebben gecon stateerd. De plannen gaan verder uit in de richting van een kleine farm en voor al: naar een paard. ,,M'n man is dol op paardrijden", verklapt mevr Plekenpool. Maar voor lopig werkt hij als timmerman en zijn vakmanschap wordt getoond uit het Zo mogelijk 100 gram vlees of vis of 50 gram vlees (of vis en een ei). Minstens 250 gram groente en 100 gr fruit. Meer en meer gaat men tot de goede gewoonte over, om een deel van de groente rauw te eten. Dat is zeer aanbevelenswaardig. Tja, een aantrekkelijke verpakking is nu eenmaal een streling voor het oog. Zoals kleren de man (kunnen) fraaie houtsnijwerk op tafels en an- maken, zo kan een aardige verpak- der meubilair, dat hij voor eigen huis houden vervaardigde. Zijn werkgever heeft trouwens reeds ontdekt dat zijn knecht méér kan dan een spijker slaan en heeft hem belast met maken van tekenin gen en ontwerpen, zodat er grote kans bestaat dat hij in het huidige bedrijf vooruit kan komen, hetgeen de verdiensten ten goede komt! ,,Het is een land met toekomst; het is me alles hier geweldig meegeval len", aldus getuigt de heer Pleken pool. ,,Ik heb er niets geen spijt van te zijn geëmigreerd", vult zijn echtge note aan. ,,ik zou niet graag meer terug willen. Nu ja, voor vakantie wel". Ee nwens van vele immigran ten-vrouwen. king veel bijdragen om een bepaald artikel aantrekkelijk te maken. Edoch..., zo'n verpakking kost geld. Een frappant voorbeeld daarvan ont lenen we aan de Consumentengids, het maandelijks orgaan van de Ne derlandse Consumentenbond. De prijs van een doosje Droste's voorjaars bloemen. inhoudende nog geen 100 gram, bedraagt f. 1,50; dezelfde cho colade, los uitgewogen, kost 90 cent per 100 gram, aldus dit orgaan. Dan stelt de Consumentenbond zich de vraag, waarop meer wordt verdiend, op de chocolade, of op de verpakking Zaak is dus zich bij dergelijke aan kopen wel degelijk te realiseren, wat men aan werkelijk gewicht koopt en of men voor de fraaie verpakking hoge extra kosten over heeft. ,,Zo gezond als een vis" geldt voor het dier alleen zolang hij zich in zijn element bevindt. Zodra het daar echter uitgehaald is, kunnen wij gezondheid met le pels opdoen door hem te eten. Vis is niet al leen gezond maar ook lekker en bovendien wanneer u niet uitslui tend de allerfijnste soor ten kiest niet duur. Een vismaaltijd eens per week is dus geen luxe. Vergeet echter onder het genieten van uw vis je niet, dat ook een vis maal niet volledig is zonder groente. Geeft u er de voorkeur aan al leen aardappelen en vis tezamen te eten, geef dan b.v. een sla vooraf of presenteer er een na de vis. Laat u de vis in een heerlijke, fluwelige saus zwemmen, dan kunt u er wel eens rijst of gort bijgeven in plaats van aardappelen. Overigens zijn aardappelen, mèt rijst (of gort) ook denk baar, bij een zoutevis- schotel bijvoorbeeld. Enkele vismenu'a: gebakken schol, aard appelen, rodekool, sla, botersaus; gestoofde moten of filets kabeljauw (van bevroren of verse ka beljauw), aardappe len, wortelen (desge wenst gemengd met erwtjes); gekookte schelvis, rijst sla van witlof, appel en rode bieten, mos terdsaus; gebakken wijting, stampot van rauwe andijvie of savoyekool gemengde schotel van gekookte zoetevist, aardappelen, rijst en gebakken uien, krop sla; gebakken kabeljauw moten of filets, aard appelpuree, spinazie. Heeft uw vishandelaar onverhoopt geen verse of diepvries-vis naar uw smaak in voorraad, dan kunt u met koelhuis maatjes of zure haring, met een gerookte of gestoomde vissoort of met vis in blik een sma kelijke maaltijd berei den. Geconserveerde vis smaakt immers ook uit stekend bij aardappelen en bij de groenten, die wij noemden. Als besluit van een vismaal komen er ve lerlei toetjes in aanmer king. Een stevig besluit voor hen, die gekookte vis wat te licht vinden, is: gebakken grutjes, pannekoek, drie-in-de- pan of een broodscho teltje. Anders kunnen heel goed een pudding, vla of fruit worden ge geven. Na een maaltijd met gebakken vis en sla zal vla of pudding wel in de smaak vallen, beter dan fruit, dat toch ook wat zuur is. Gaf u wor telen of een andere niet- zure groente bij de vis, completeer het maal dan eens met vruchten sla, een gevulde appel, beschuit met appelmoes of yoghurt met vruch ten. Vis kan ook als voor berecht bijzonder sma kelijk zijn: koelhuismaatjes op geroosterd brood niet wat sla erbij; gerookte vis, goed schoongemaakt en vermengd met mayo naise en tomatenpu ree of -ketchup, sneet jes brood erbij; sla van koelhuismaat jes of zure haring of mosselen in azijn met blokjes aardappel, ap pel en biet. Rembrandt van Rijn, de schilder die dit jaar wordt her dacht, zal er niet van gedroomd hebben, maar ze zijn er nu toch: Gekleurde kousen voor dames. Nee, in zijn tijd zou dat hoogstens een tip voor de heren hebben kunnen zijn, in hun prachtige ge waden van zijde en fluweel, met kanten kragen. Zij koketteerden met hun forse, mannelijke kuiten! Deze zomer schijnen we 't, alles bijeen, trouwens van de benen te moeten hebben, want de rest komt zo weinig aan bod voor zonnebaden. Enfin, van zo'n zo mer met hollen en stilstaan moeten de kousenfabrikanten het héb ben, zullen we maar zeggen. De kleurentabel voor kousen heeft daar wel rekening mee gehouden óók, als we dat zo eens bekijken; Zonne- bruin, Hazelnootkleur, Rozenhout- kleur, Boombast, Mahonie, Kaneel, Cognac, Rose, Rookgrijs, Ne- velkleur, Platina, Seringenkleur. Er zijn nog 'ns naden aangebracht, maar nu van een duidelijk herken bare kleur, die in overeenstemming is met die van de schoenen. Hoewel geen nuances daarvan. De voornaam ste zijn: Rood, blauw, bruin en zwart. De hielen worden van een eenvou dige versiering voorzien, die niet in het oog loopt. Men doet er overigens goed aan, rekening te houden met de neiging van de mode, eenvoudige, naadloze kousen voor te schrijven en 't meer in de kleuren zoals de hogergenoem- de, te zoeKen, dan in versieringen. Dit houdt verband met het geleide lijk wat korter worden van de rok ken (nu 34 cm. van de grond). Lingerie De dameslingerie blijft de roman tische lijn volgen. De ontwerpers we ten wat ze willen, maar ze kunnen charmant zijn! En dat niet alleen voor suikeren en chocolade hartjes. Elegant en luxueus voor iedereen, luidt het recept. Dat wil zeggen: Wel ke kleur of 't ook is, champagne, wit, citroengeel, lavendel, theekleur, zwart, lichtblauw, nijlgroen of bier bruin, als 't maar exotisch is! Kijk maar naar de garnituurtjes, onder- kleding met permanentplissè. Fijne kant, prachtig stiksel, ruches en vo lants worden in overweldigende mate als garnering gebruikt. Uit de simpele onderjurk van vroe ger is een, het figuur modellèrend onderkleedje tevoorschijn gekomen, met deskundig aangezette „buste-par tij", duidelijk aanwijsbare taille en meerbanig rokgedeelte. Petticoat De petticoat is verschenen als een noodzakelijke vrouwelijkheid - er zijn deze zomer haast geen modellen, die er zonder gedragen kunnen worden - en ongetwijfeld op z'n best in per manent stijve „perion". Een stuk of drie van deze dragers der zwevende elegantie zijn in de hedendaagse gar derobe geen overbodige luxe, als de portemonnee dat toelaat. Men moet er dan op letten, dat onder verschillende modellen ja ponnen ook verschillende model len petticoats gedragen moeten worden; anders gaat 't effect ver loren. Er zijn er, die in de tail le al wijdte maken en andere die glad over de heupen begin nen. Het aantal étalages neemt dit seizoen nog toe. Behalve in uniekleuren, zijn er nu bij in rose, bleu en lichtgroen; ook in twee kleuren zoals wit of goud op zwart en zelfs Schotse ruiten (blauw met rood, geel met rood, rood met groen). Men heeft er ge maakt van een stof, die met Bieder meier motiefjes was bedrukt en een imitatie van (welgeslaagd) reliëfbor duursel (gefotografeerd en daarna ge drukt) zelfs een gerimpelde uitvoe ring (ook volgens die methode) ,die men op een afstandje moet bekijken om haar tot haar recht te doen ko men. De reeds gebruikelijke kwaliteiten voor petticoats zijn nu opgesierd met bandjes in contrasterende kleur; bij voorbeeld zwart „perion"- fluweel op rose ondergrond. Step-ins en korseletten Zoals altijd worden voor de zomer maanden extra lichte uitvoeringen Een leven zonder feest is als een lange weg zonder pleister plaats. Deze gedenkwaardige woorden van Seneca doen zeker ook nog in onze tijd opgeld. Van een feestje komt een feestje: van een verloving is een trouwpartij het gevolg, van een bruiloft komt niet zelden een nieuwe bruiloft. Huwelijk en werkkring lei den tot jubilea en aldus vinden we in ons leven altijd wel ergens een aanleiding om een wat feestelijker gezicht dan het alledaagse te zetten. In het tijdschrift van de Nederland se Vrouwen Electriciteitsvereniging Bulletin geheten troffen we en kele goede tips aan over het organi seren van een feestje en een aller aardigst receptje voor een kinder feestje. Het slagen van een feestje is van vele factoren afhankelijk. Als „de stemming er in" is aldus dit Bul letin maken we ons geen zorgen, maar als de gasten om tien uur zit ten te gapen, voelt de gastvrouw wel, dat er iets mis Is. Nu kan men zeggen, dat de stem ming van de gasten moet komen, maar laten we onszelf niet voor de mal houden: een goede organisatie en een vlotte bediening komen voor rekening van de gastvrouw, onver schillig of u tevens ceremoniemees ter of jubilaresse bent of dat u 's avonds met uw man naar de buren gaat, omdat de jongelui nu eenmaal liever „onder elkaar" zijn. Als u zelf aan het feest deelneemt, ver wacht .nen u -*ri.- en stralend en met een vriendelijk woord voor iedereen. U bereikt dit alleen, wanneer u van te voren alles tot in de puntjes organiseert en dus uw energie op de feestdag niet behoeft te verspillen aan kunst en vliegwerk om catastro fes te vermijden. Het is geen schan de, uw eigen of andermans dochter tot opperste assistente te benoemen; vele jongens en meisjes vinden dat „enig", vooral als er onverwacht nog een attentie uit de bus komt. En voor u spaart zoiets veel zorg. Ook op huishoudscholen kan men u mees tal van hulp voorzien en, als dit al les niet mogelijk of voldoende is, is er altijd wel een dienstbode of werk ster in de buurt, die graag een ex traatje verdient. Indien u „iets" moet organiseren, maar u niet over de beschikbare ruimte of hulp beschikt, laat uw gas ten en uzelf dan buitenshuis verzor gen, dat spaart uw zenuwen. Wij zul len dit keer een voorbeeld van hui selijke feestjes behandelen, n.l. het kinderpartijtje, waarbij dan natuurlijk de nadruk op spijs en drank valt, zo als dat in een receptenrubriek nu een maal de gewoonte is. K inderpartijtje Het kinderpartijtje komt het eerst aan de beurt. Op een vrije middag of na schooltijd staat daar een drom netjes aangeklede kleuters voor de deur vol verwachting van de dingen die komen gaan. Thee valt bij zulke dreumessen meestal niet in de smaak evenmin als te veel hartigheden. Fel gekleurde limonade met een rietje en een koekje - met - een - gezicht is veel geschikter voor de ontvangst. En dan gaan we spelletjes doen. De Stichting Commissie Huishoude lijke en Gezinsvoorllchting, Dr. Kuij- perstraat 8 te 's-Gravenhage, geeft een vouwblad uit „Kinderspelen op verjaardagen", waarin u hieromtrent veel kunt vinden. Daarna komt het tweede glaasje limonade en de grote verrassing: de verjaardagstaart met kaarsjes! Als snoepjes „tussendoor" kunnen opzet- kaakjes, yruchtenkoekjes, of choco- laadjes dienen (alles uit de winkel) Koekjes met gezicht Mariabiscuit of gekartelde koekjes poedersuiker 1 eiwit rode en gele kleurstof cacao enkele krenten en Franse vruchtjes Bereid eiwitglazuur van de gezeefde poedersuiker, waarbij telkens een wei nig eiwit wordt gevoegd. Roer met een theelepel of een volk en bedenk dat het eiwit gauw te dun is. Leg krenten kleine stukjes sucade, dragées en gesne den Franse vruchtjes met een mes op een plankje klaar, evenals de koekjes op een vet boterhampapier. Begin nu met het glazuur. Breng eerst het witte glazuur op de plaatsen, waar dat gewenst is, daarna kan het glazuur in tweeën wor den verdeeld. ,,Verf" dan deze kleu ren op de koekjes en druk onmiddellijk ogen, neuzen en monden in het nog niet verharde glazuur. (Houd eventueel iets wit apart voor ogen en monden.) Met cacao door het glazuur kunt u brunettes en zelfs negertjes maken. Was u niet van plan om gebakjes of verjaardagstaart te tracteren, dan kunt u de koekjes-met-een-gezicht nog feeste lijker maken door er een tweede koekje met crème au beurre onder te plakken. aanbevolen op het gebied van be- haatjes, gordeltjes, step-ins en kor seletten. Vooral de laatste, zonder draagbandjes, is sterk op de voor grond gekomen Een laddervrij, dun en poreus weefsel als „perion" met rubberdraad, is hiervoor heel wat waard. Helaas zal het ons land voor het einde van het seizoen wel niet meer in voldoende mate bereiken. Overigens zal de jonge garde - voor al meisjes, die hun werk achter een schrijfmachine, toonbank of balie moeten verrichten - er goed aan doen hun aandacht in de eerste plaats te geven aan dat deel van 't lichaam dat 't meest te zien komt. De mode beweegt zich weer in de richting van een gezonde „vormgeving". Er zijn genoeg beha's in de handel met on dersteunende stof aan de onderzijde van de cups en een dunne z.g. foam- rubberpadding. 't Verschalt trouwens meer zelfvertrouwen; hoedt u echter voor overdrijving! Niet insnoeren Alle insnoeren van het figuur Is in principe fout, omdat men daarmee op de ene plaats iets wint, dat men op een andere verliest, terwijl men bovendien te weinig ruimte overlaat voor fantasie. Een goede keuze van handig ontworpen modellen is veel nuttiger. Laat ze bovendien regelmatig „uit rusten", want zelfs het beste Horse- let etc. zal zich van lieverlee voegen naar de natuurlijke proporties van de draagster, als men 't iedere dag weer aantrekt. Bij de nachtkleding voert het luxu euze nog meer dan vorig jaar de boventoon. Een grote plaats wordt ingenomen door het syntetische ma teriaal. zoals voor de hand ligt voor de zomermaanden. Het van 't voor jaar m zwang gekomen korte nacht hemd - in Amerika reeds verschei dene jaren populair - neemt in be langrijkheid toe. Er zijn tal van va riaties op bedacht, met kant, met borduursel, met volants en plissè-ver- sieringen. De pyjama s, bij voorkeur met drie kwart broeken, hebben ook visioenen van kant als garnering; voor jonge meisjes thans met tamelijk korte pijp jes. Ochtendjaponnen en kamerman tels worden zowel effen als gebloemd gedragen. De tijd nadert dat de school deur voorlopig voor de laatste maal achter de leerlingen wordt gesloten. Dan gaat deze van le venslust tintelende schare meisjes en jongens de vakantie in. Dan willen ze zich eens met iets anders bezig houden dan met het speelgoed dat ze met Sint Nicolaas of Kerstmis heb ben gekregen - wanneer ze ten minste niet pas jarig zijn ge weest - en liefst willen ze dat buiten doen. Ook de Nederlandse speelgoedin dustrie levert haar aandeel voor de vrijetijdsbesteding. Zij brengt bijvoor- Houten trekwagen met stuurwiel beeld 'n eenvoudig badmintonspel op de markt, pluimbal geheten. Een stel bestaat uit twee ovalen houten plank jes van multiplex en een pluimbal. Deze pluimballen zijn los bij te ko pen. Het is een sierlijk spel, een soort terugkeer tot de hoffelijkheid. Het kan overal worden gespeeld, het is gemakkelijk mee te nemen en kan tegen een stootje. De aanschafkosten zijn niet hoog. Meisjes en jongens hebben er plezier van en ook volwas senen nog wel. Voor de meisjes is er een spring touw, dat in het midden is verdikt, waardoor het zo lekker in de bocht blijft staan. Het is in twee lengtes verkrijgbaar, als solo-springtouw en om met een groepje te gebruiken. Hebt u een tuin of een zolder denkt u dan eens aan een stel ringen, rek stok en schommel. De Nederlandse industrie maakt ze en goed ook. Een bijzonderheid van de ringen is dat zij van gelijmd multiplex zijn, prettig in het gebruik en die met minder harde slag tegen de gebruiker sto ten. Een poppenwandelwagen van me taal met plasticdoek zal zeer in de smaak van de meisjes vallen, terwijl de rubber voetballen met nerf door de jongens wel niet met rust zullen worden gelaten. Uitgezonderd de gebreide artikelen wordt alle poppenkleding in Neder land gemaakt en wel in een zeer gro te collectie, die de mode op de voet volgt. Laat de meisjes zelf wat pop penkleding uitzoeken. Ze leren dan al vroeg hun smaak te ontwikkelen. Een pop met uitzet mee op vakantie en u zult „geen kind" meer hebben aan uw dochtertje. Zo'n aardig rubber popje is goed voor de kleintjes. Daar mee kunnen ze beslist geen kwaad. Voor uw zoon is er een cowboy- of indianenpak met bijpassende gordel en hoed of hoofdtooi. Wilt u de kleintjes op gemakke lijke wijze meenemen naar strand of bos en hei dan is de houten trekwa gen met stuurwiel zeer geschikt. De houten wielen met rubberbanden draaien onder de wagen door, waar door geen wegslijten van de zijkan ten optreedt. De trekstang kan ook worden uitgeschakeld waardoor één Mousse nylon dameskousen zijn al weer een tijdje op de markt. Mousse nylon kniekousen voor kinderen zijn echter nieuw. Deze kousen, die in al le mogelijke kleuren worden geverfd, sluiten strak om het been en kunnen niet afzakken. Een euvel, waaraan alle kniekousen lijden. Vooral voor meisjes, die nog te jong zijn voor ny lons en zich eigenlijk al te oud voe len voor sportieve sportkousen zijn deze mousse nylon halve kousen ge schikt. en op rubberbanden. kind de wagen kan duwen, terwijl het andere het stuurwiel houdt. Spelen kinderen in een zandbak of op het strand dan zullen ze veel ple zier hebben van een houten kiep-zand- wagen En mocht het eens slecht weer zijn, dan is er keuze uit zo'n grote voorraad puzzels, dat zo'n re gendag zelfs een vakantiehoogtepunt kan worden. Er is keuze genoeg. Christian Dior heeft de heupen van de Nederlandse vroutc ontdekt. Zijn rokken zijn, op een enkele uitzonde ring na, gevulden gesne den „a la Hollandaise" plooitjes onder de taille mas keren de heup en.... de taille zit op de plaats, waar men de taille ook verwachten mag. Rond en bol staan de rok ken dus om de heupen. Dat is dan de zogenaamde „ligne aimant", de magneetlijn, waarbij de heup omvat wordt door de ronding van de mag neetpolen. Boven die mag neet zit een kleinere mag neet om de schouders heen en een torenhoge cloche op het hoofd van de vrouw is de derde magneet. De rok kan beslist niet lang genoemd ivorden zo,n veertig centimeter boven de grond. Dit zijn dan de voor naamste kenmerken van de modelijn voor de komende winter, tvaarvoor Dior de openingsshow heeft gehou den. Naar verluid heeft zich enige maan den geleden, bij gelegenheid van het officieel bezoek van Churchill en Eden aan Washington iets merk waardigs voorgedaan, dat later heel wat herrie heeft gegeven. „Groot schandaal", schreven de Amerikaanse dagbladen, met de ge bruikelijke „koppen". Wat was er ge beurd? Nadat het toestel met de bei de Engelse staatslieden was neerge streken op het vliegveld, verschenen zij weldra in de deuropening en daal den het haastig naderbij gerolde trap je af, terwijl vice-president Nixon toe snelde om hen te begroeten. Ze bereikten elkaar nagenoeg ge lijktijdig vlak voor het trapje en Churchill nam met een buiging zijn hoed af, welk voorbeeld onmiddellijk door de niet minder galante Eden werd gevolgd. Maar Nixon maakte dat gebaar niet. Hij volstond met een buiging en ging handen schud den. Mixon draagt namelijk nooit een hoed. Een kleinigheid, zult u zeggen. Jawel, maar om een of andere re den ergerden de aanwezige journa listen zieh eraan en daar had je de poppen aan 't dansen! „Uw hoedloosheid betekent 'n schan daal voor de Verenigde Staten van Amerika. Uw onbedekt hoofd geeft de doodsteek aan onze hoogontwikkel de Amerikaanse hoedenindustrie. We dagen u uit. onmiddellijk een hoed op te zetten." Genoemde industrie liet het daar trouwens niet bij, want ze stuurden vice-president Nixon dezelfde dag nog honderd verschillende herenhoeden toe. D volgende dag in een zitting van de Senaat werd de vice-president ge vraagd, waarom hij eigenlijk geen hoed droeg. Dit werd de heer Nixon te gortig en hij verklaarde van ge voelen veranderd te zijn; hij zou er voortaan een opzetten. Zo is 't ge beurd ook. De honderd hoeden stuur de hij met een bedankbriefje terug.

de Stem | 1956 | | pagina 9