BOSCH I obi Rix, die malle vent, ja ONZE PUZZEL SAHARA, DIOCEES VAN MILJOEN VIERKANTE KILOMETERS ZAND Meesterstukken Rembrandt komen nu naar Rotterdam Ondersoek naar gletsjers Portretten De Snob Aan de vooravond van een grote kentering Monseigneur Mercier onthult een toekomstgedachte Vier maal groter dan Frankrijk Ijsmassa's van ruim tien miljoen kubieke meter Men late de kans niet voorbijgaan Nationale Gebedsweek 15-22 augustus 1956 MIJN HART ZAL UW TOEVLUCHT ZIJN CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI Record-hitte op Kanarische eilanden DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 Een van de grootste en alsnog onvruchtbaarste missie gebieden van de Witte Paters is de Sahara-woestijn, ruim negen tig keer zo groot als Nederland. Er zijn tekenen die erop wijzen, dat we aan de vooravond staan van 'n ingrijpende kentering. Het is hierover dat de Sahara-bisschop Mgr. Mercier W.P. in een in terview enkele belangwekkende bijzonderheden heeft willen ge ven tijdens zijn bezoek aan Rome. Wij laten hier het interview volgen: Monseigneur, zoals u weet, hebben de mensen in Europa over de Sahara vaak zeer simplistische ideeën. Men stelt zich de woestijn voor als een enorme zandvlakte met hier en daar een oase, een bedoeïnentent en een paar kamelen. U, die de Sahara door en door kent, zult er wel anders over denken. Ja, zo eenvoudig is het allemaal niet. Mijn diocees, Laghouat ge naamd, dat practisch het hele tra ditionele Sahara-gebied bestrijkt, be hoort zeker tot de grootste bisdom men der wereld. Het heeft 'n opper vlakte van 2 miljoen vierkante kilo meter en is vier keer zo groot als Frankrijk. Het aantal inwoners is in verhouding tot de oppervlakte gering, zeer zeker, maar toch vindt men overal mensen. Daar zijn de mensen met een vaste woonplaats in de oasen Vervolgens de trekkende stammen tussen de oasen in. Maar er zijn ook een 3000 technici, die zich bezig houden met bodemonderzoek, om te zien welke mogelijkheden de nu nog onvruchtbare vlakten van de woestijn kunnen bieden. Dit werk zal nog wel een vijftiental jaren moeten duren, vooraleer men de inventaris van de Sahara kan opmaken en begrijpelijk zijn daar miljarden francs mee ge moeid. Reeds heeft men te Colomb- Béchar kolen gevonden, waar dan ook al enkele mijnen geëxploiteerd worden. De kolenlaag schijnt de uit gestrektheid te hebben van een Frans departement. Het is niet onmogelijk dat men nog lagen zal vinden, die belangrijk groter zijn. Meer naar het zuid-westen, te Tindouf, wordt ijzer gevonden, alsook te Fort-Gouraud en in Mauretanië. Fort-Gouraud ligt ong. 1900 km van Colomb-Béchar ver wijderd. Ik ben er de 30 technici gaan bezoeken, die er werkzaam zijn. De delfstoffen aldaar zijn van inter nationale kwaliteit: 60 - 70 percent ijzer, maar om ze te exporteren zal men een spoorweg tot aan de zee moeten aanleggen. Petroleum We hebben wel eens horen vertellen Monseigneur, dat in de Sahara rijke lijk petroleum voorhanden zou zijn en goede kansen heeft Inderdaad biedt voor het ogenblik de petroleum de beste vooruitzichten; Overal zijn maatschappijen boringen aan 't verrichten, soms tot op 3000 m diepte. Te In Salah heeft men aard- gevonden met een capaciteit van 300.000 kubieke meter per dag. Zou men een twaalftal van dit soort gas- mijnen kunnen aanboren, dan kon 'n pijpleiding worden aangelegd tot Al- gler£\_ f Ediele' tussen Fort Flatters en Ghadames, vlak bij de Lybische grens, heeft men ook petroleum ge vonden. In het begin leverde de boor put 3 kubieke meter per dag, maar dit is intussen veel meer geworden. Elders in de omgeving worden steeds nieuwe boringen gedaan. De olie is van uitstekende kwaliteit, zuiver ge noeg om direct gebruikt te worden in dieselmotoren. Hierdoor is de stad Quargla voor verdere onderzoekingen een belangrijke basis geworden. Welke zijn bij Uw weten, Monseig neur, de plannen voor de toekomst? Die zijn allereerst talrijk. Vervol gens zeer groots. Te Colomb-Béchar zou men een enorm exploitatie-com plex neer willen zetten. Ter plaatse immers vindt men steenkool, en ijzer zou kunnen worden aangevoerd uit Tindouf. Er is ook koper en mangaan. Het water van de Guir zou kunnen worden vastgehouden door een stuw dam, zodat de industrieën over vol doende voorraden beschikken en het land geirrigeerd kan worden met het oog op de noodzakelijke levensmidde len. Een Maatschappij v«or Econo mische Expansie is onlangs te Co lomb-Béchar opgericht en wil daar beginnen met de bouw van hoogovens cementfabrieken, irrigatiewerken enz Alles dus even groots; de voorraden, maar ook de afstanden Gevolgen (Advertentie) Reedt meer dan 50 jaar d» Bougie voor iedere motor Imp. NV. Willem van Rijn HAAHUMMUtWEu 475 - AMSURDAM-W. Ift 86?11 (1 UINfN) ,j Gesteld, Monseigneur, dat deze plannen vroeg of laat werkelijkheid worden: wat zal dit dan aan maat schappelijke gevolgen met zich mee brengen? Deze plannen zullen zeer zeker eens verwezenlijkt worden. Maar dan zal de situatie in de Sahara ook grondig veranderen. U zult begrijpen dat de Kerk de gebeurtenissen van nabij volgt, om op die verandering volko men voorbereid te zijn en niet plot seling geconfronteerd te worden met onvoorziene verwikkelingen. Op het moment vindt men in de Sahara nog alleen maar oasen en schapen. Een onbarmhartig klimaat verhindert iedere standvastige welvaart. Op vette" jaren volgen onverwacht een serie magere. Tachtig procent van de bevolking moet met 30.000 francs per jaar rondkomen (300 gulden!). Worden de groot-industrieën een feit, dan zal de levensstandaard hoger ko men te liggen en stabiel blijven. De mensen zullen hun kost kunnen ver dienen en een baan hebben. Uiter aard zullen de nodige arbeidskrach ten moeten worden opgeleid, sahari- aanse krachten welteverstaan, daar in dit land van uitersten alleen ge boren saharianen het kunnen uithou den. Is de Missie intussen al bezig met de voorbereidingen op deze omme keer, Monseigneur? Zeer zeker. De Sahara-missie heeft nu reeds vijf vakscholen voor jonge mensen van 17 tot 35 jaar. Zij krij gen hun opleiding te Colomb-Bechar, Ain-Sefra, Laghouat, Ouargla en El Golea. Onze scholen leiden op tot monteur, elektricien, metselaar, die sel-chauffeur, enz. De gebouwen van deze vakscholen zijn opgetrokken dooi de Missie, maar de inrichting ervan werd bekostigd door het Departement van Arbeid te Algiers. Heeft U dan wel de nodige men- die scholen sen, Monseigneur, om goed te laten lopen? Voor deze vakscholen hadden wij natuurlijk leiders en onderwijzers no dig. Wij hebben die gezocht en ge vonden in Frankrijk bij de leken missionarissen. Deze zijn met de lekenkrachten der gewone scholen en ziekenhuizen momenteel 72 man sterk en betekenen een onschatbare hulp voor de 48 Witte Paters die met een legeraalmoezenier de ziel zorg van mijn diocees waarnemen. Het werk van de leken-missiona- rissen is van enorme betekenis en gaat zeer diep. Hun betrekkingen met de Muzelmanse bevolking zijn zeer vriendschappelijk, ik zou zelfs zeg gen broederlijk. Op financieel gebied geven ze de bisschop nogal wat zor gen. Begrijpelijk. Deze mensen heb ben recht op een behoorlijke levens standaard en daar komt heel wat bij kijken. Maar ik laat de moed niet zinken. We gaan te El Biar bij Algiers een soort gemeenschapshuis bouwen, waar de lekenmissionarissen bijeen wonen om zo hun krachten te kunnen bundelen tot grotere mogelijkheden. Zij zullen er ook een soort opvang centrum vormen voor leken-missio- narissen, die uit de missie terug ke ren of er heen gaan en onderdak bie den aan sahariaanse katholieken, die tijdelijk in Algiers verblijven. M Sham in edanen en Missie Hoe denken nu de Mohammedanen over Uw missiewerk, Monseigneur? De Witte Paters zijn sedert 75 jaar in de Sahara werkzaam. Hun invloed op de bevolking is werkelijk groot. Anders is het niet te verklaren, dat de muzelmannen hun kinderen zo graag aan de Witte Paters toever trouwen. Laatst was ik in Ghardiaia, de Heilige Stad der Mozebieten. Ik werd er door de voorzitter van de studentenbond uitgenodigd alsook door de leraars van de Ibaonite school een soort Mulo van de secte der kharedjiten. Deze notabelen wilden mij namelijk vragen te Gharcaia een school te bouwen voor uitgebreid la ger onderwijs. Ik, ,,de Man van God" moest dat doen en geen ander. Ik heb het verzoek niet kunnen weigeren In oktober 1956 begint de school. Wat denkt U van de naaste toe komst, Monseigneur? We staan aan de vooravond van een kentering. Een feit, waaraan men haast geen aandacht pleegt te schen ken, is, dat binnen de vijftien jaar het aantal scholen voor meisjes aan merkelijk zal zijn toegenomen. Tot- nog toe weigerden de muzelmannen hun dochters naar school te laten gaan. De evolutie voltrok zich zon der de vrouw en was desondanks al zeer merkbaar. Sinds enkele ja ren echter worden de scholen door de meisjes als het ware belegerd. Ze willen er allemaal heen. Over 10 of 15 jaar zullen er in de Sahara duizenden meisjes zijn, die de school hebben doorlopen en ken nis gemaakt met de westerse cul tuur. Dat dit zijn terugslag zal heb ben op de oude islamitische gemeen schap van Noord-Afrika, is voor ie dereen duidelijk. Trouwens, de mu zelmanse gemeenschap is voor de schok der moderne ideeën niet on gevoelig gebleven. Ook door het atheisme is zij niet ongemoeid gelaten, evenmin als door het materialisme, en het communis me. Het is de vraag of de oude godsdienstige waarden der muzel manse ziel de aanval zullen kunnen doorstaan. De beste onder de mohammedanen zoeken graag de katholieke priester op om bij hem n godsdienstig steun punt te vinden. Wij zijn tenslotte in onze dagen getuigen van een gigan tische strijd tussen proletenvolkeren en rijke naties, een soort klassen strijd op internationale schaal. Zo de kerk al niet tijdig aanwezig was bij de klassenstrijd der 19e eeuw, zij zal het in ieder geval wel moe ten zijn bij de geduchte botsing, die plaats dreigt te grijpen tussen ver hongerde en oververzadigde volke ren. Voltrekt zich op aarde een verande ring in het klimaat? Ziet het er naar uit, dat de gletsjers op de duur zul len verdwijnen? Zal het smeltende ijs eens enorme overstromingen in de kuststreken der continenten veroor zaken? Zal het verdwijnen van de ijsvelden de regenval doen afnemen en daardoor de groei van de gewas sen in gevaat brengen? Reeds jarenlang wordt op deze vragen een antwoord gezocht door de Amerikaanse geleerden, die daartoe uitgebreide onderzoekingen doen op de ijsvelden in het Rotsgebergte, in Alaska en Groenland. In de 18 maan den van het Geofysische ,,Jaar" (juli 1957 tot december 1958) zullen deze onderzoekingen uitgebreid wor den tot de noordelijke en zuidelijke poolgebieden, onderzoekingen die ge coördineerd zullen worden met die welke verricht zullen worden door een aantal van de 46 landen, die aan dit Internationale Geofysisch Jaar deelnemen. Het toekomstige gedrag van de uit gestrekte ijsvelden is voor de gehele wereld van zeer groot belang. Alle vastelanden, met uitzondering van Australië, hebben gletsjers en alle continenten ook Australië onder vinden tot op zekere hoogte de in vloed van deze gletsjers. Veranderin gen, die in deze zeer koude streken optreden, kunnen het oppervlak van de continenten verkleinen, de hoe veelheid delfstoffen die ter beschik king staan doen toenemen en de ver deling van de regenval, die aanspra kelijk is voor het bestaan van droge en van vruchtbare gebieden, wijzigen. GEWELDIGE IJSMASSA'S Over het gedrag van de gletsjers is tot dusver nog maar weinig bekend. Eertijds bedekten zij 32 procent van 't aardoppervlak en thans nog slechts De tentoonstelling van Rembrandt's schilderijen en etsen is in Amsterdam in een tijdsverloop van iets meer dan •wee maanden door 260.000 opgetogen kijkers bezocht, een aantal nimmer tevoren gehaald. Nu zijn de schilde rijen en etsen naar het Museum Boy- mans in Rotterdam gekomen, dat wil n.°* belangrijk dichter onder net bereik van Brabant en Zeeland. deïe beroemde meesterwerken B»h;;embrandt te zien, zou men naar f? TV. Hamburg, München, Keulen den rf moeten reizen, naar Lon- Ho?m P-°Tuen D«blin, naar Stock holm en Gothenburg, naar New York Wle zich nog de vorige Nationale Gebedsweek herinnert ts wellicht verwonderd na de grote intenties: dat allen een zijn - J vrede - de grote terugkeer - de titel te horen: mijn hart zal JUr toevlucht zijn. Maria sprak deze woorden te Fatima. De gedachte is oud. De legenden van de middeleeuwen spreken in hun roerend-een- v°udige taai het geloof uit van het christenvolk: Maria is helpster en j redster in alle nood. Zij kan een mens redden van een wisse dood, zij kan een brand blussen, zij kan iedereen, zelfs de zondaar die zijn Zf ver'£0cht aan de duivel, redden van het eeuwig vuur. Zij heeft streken en landen beschermd en was waarlijk: toevlucht voor allen. /-ij het ook nu: de stroom van pelgrims naar Lourdes en Fatima getuigt het. h 'N2e "Djeve Vrouwkes" lokken over het gehele land onweerstaan- 3ar hinderen m nood. Een peregrinatio Mariae bewerkt won- deren van bekering. trn..w^ktne.nutr00StV01 dU W0°rd Van Maria' Ieder durft v°' ver" Maria h ofa" gaan met de last en de moeilijkheden van het leven. de a °°rfvoor al,en: voor het *etob van de huismoeder en j protdemen van lln TgaXtit' m°ei"jkhed- d* a'b"d d« inwf, Ütel deZG Gebedsweek is groter dan alle vorige intenties, omdat zij niets uitsluit en alles omvat. 5 van n Va" kerk' de nood van de wereld, de nood van de mensen is zo eindeloos groot ziin S !lmaar éin UitWeg: Het hart' dat onze toevlucht wil j jn en de weg, die ons naar God zal voeren. li en Boston, naar Montreal en Ottawa, naar Parijs, Wenen, Leningrad, Ma drid, Florence, Helsinki en Melbourne, Men zou vele duizenden kilometers af moeten leggen, men zou welhaast een reis om de wereld moeten maken om deze kunstwerken te kunnen be zichtigen. En nu is dat alles vlakbij gekomen. Het wordt van 8 augustus tot 21 ok tober tentoongesteld in het meest mo derne museum van West-Europa, het museum Boymans te Rotterdam. Het zal niet licht meer voorkomen, dat de weergaloze schatten uit de Ermi tage te Leningrad, uit de Italiaanse musea en de Dresdener kunstgalerij zo dicht bij huis worden gebracht. Voor het zuidwestelijk deel van het Beneluxgebied kan het voor de komende maanden de attractie bij uitstek zijn: de onsterfelijke Rem brandt te zien in Rotterdam! 10 procent. Men schat het volume van deze ijsmassa"s tussen de 10 en 20 miljoen kubieke kilometers. Teneinde verantwoorde plannen voor de toekomst te maken, moet de mens weten hoeveel ijs er aanwezig is. hoe snel het afsmelt, of een voortgezette wegsmelting van het ijs het klimaat op aarde zal veranderen en wat soort terrein en welke delf stof-afzettingen er verborgen liggen onder de dikke ijslagen, die honderd duizenden vierkante kilometers grond bedekken. Uit onderzoekingen van de ijskap op Groenland, die door Amerikaanse geleerden de laatste jaren zijn ver richt, kan worden opgemaakt wat voor werk er in de jaren 1957-58 zal worden gedaan. Bij een temperatuur die soms tot 65 graden Celsius onder nul daalde, moesten grotehoeveeL- heden instrumenten en voorraden over de verraderlijke ijswoestijn wor den vervoerd. Met Dehulp van seis- mografen en boorinstrumenten ma ten de geleerden de dikte en de struc tuur van het ijs en de aard van het daaronder liggende terrein. Zij ver richtten meteorologische waarnemin gen, bestudeerden de stralingsver schijnselen, temperaturen, windsnel heden, vochtigheid, het smelten van de oppervlakte-sneeuw, de waterstro men onder het ijs en de beweging van de ijsmassa's. Er werden geen details over het hoofd gezien, die in enig verband konden staan met het huidige of toe komstige gedrag van de ijskap, die zich over een breedte van 1.000 en een lengte van 2.500 km. uitstrekt. Uit eerder verrichte waarnemingen is gebleken dat in de laatste honderd jaar de meeste gletsjers in de gema tigde streken door afsmelting kleiner zijn geworden. Plaatselijk is het tem po, waarin de gletsjers zich de laatste dertig jaar hebben teruggetrokken veel sneller geweest dan in de daar aan voorafgaande decennia- DIEPGAAND ONDERZOEK Terwijl algemeen wordt aangenomen dat dit aan een warmer worden van het klimaat moet worden toegeschre- (Ad- erieiiiie# «,.kouw Wrigley Doublemint. Overal veel mensen - overal veel verkeer - overal veel drukte. En wat dan nog? Kauw Doublemint - pittig, tintelend, dubbel lang lekker - Doublemint geeft rust, rust bij het rijden - en Uw adem wordt zuiver als Zwitserse berglucht. Ooit gehoord van Tobias Lacunus? Misschien herinnert u zich de naam nog, als u indertijd zo in 1938-1939 het „Cabaret der onbeken den" op het Amsterdamse Frederiksplein placht te be zoeken. Daar zong toen een jongeman van die naam in een trio met Maria Zamora en Bob Geskes. Waarschijnlijker is, dat hij géén indruk op u heeft gemaakt. Die Tobias Lacunus was niemand anders dan de man die nu onder de „vlottere" naam Tobi Rix triom fen viert; een muzikale excentriek die de „malle vent, ja" tot een nationaal begrip maakte Die plaat van „Malle vent, ja" (een parodie op het grote succes „Malaguena" van Los Paraguayos) heeft op slag een beroemdheid gemaakt van Tobi. To bi die in de bezettingstijd van zijn Amerikaans repertoire moest over - gaan op Spaanse lied - jes en pas enkele jaren geleden Hollandse nummers ging „bren gen", had bij de fijn proevers al een zekere vermaardheid door zijn parodie op „Uska dara" en het geestige gooi- en smijt opus „Heer in 't verkeer". Maar.... „Malle vent, ja" was 'n record waar Tobi Rix even van schrok: tien duizenden platen in weinige weken! Aan Tobi-in-'t-dage- lijks leven zie je niets dat aan een komiek doet denken. Hij is klein van pos tuur, voert een bor stelige haardos in top, en heeft een binnen pretjes-blik in zijn scherpe ogen. Niets op vallends, een werkelijk bescheiden figuur. Maar deze artiest in TOBI RIX Binnenpretjes onder een borstelige haardos hart en nieren heeft 'n verborgen genie voor t komische. Zijn „Toete- riks" zijn geen orkest maar een kolder-instru ment bestaande uit 18 toeters, een octaaf koe bellen, een sirene, een claxon van een T- Fordje, een bekken, ra tels. Oude rommel, die hij overal vandaan ge sleept heeft! Je moet er maar óp komen.To bi kan er alle toon hoogten op spelen, en hij is wel de enige die er wijs uit wordt! Tru cage komt er niet aan te pas weliswaar zingt Tobi op de plaat drie stemmig, maar dat is dan ook al. De rest is écht -wat Tobi haast dagelijks op de planken demonstreert. Dan is er nog zijn buitenmodel-harp, óók fabrikaat Rix. Die maakte hij speciaal voor de Paraguayos- parodie. Hard werken en een spitse, vindingrijke geest hebben van de 36- jarige Tobi gemaakt wat hij is: de grap penmaker-van-de-dag! ven, Is dit vraagstuk toch niet zo een voudig als het er oppervlakkig uitziet, zodat het nodig is in dit opzicht meer te weten te komen. Zo zijn er ook gletsjers, bijvoorbeeld in Alaska, die zich hoe langer hoe verder gaan uit strekken, zonder dat hiervoor een verklaring is te geven. Andere glets jers worden langer en trekken zich terug op een wijze, die niet in de eerste plaats een gevolg kan zijn van een verandering in het klimaat of van andere meteorologische omstandighe den- Van de metingen, die de laatste ja ren in het noorden zijn verricht, zal een uitvoerig rapport worden gepu bliceerd: de waarnemingen zullen worden aangevuld met de gegevens, die in de komende twee jaar op de ijskap zuilen worden verzameld. In samenwerking met Denemarken zullen tijdens het Internationale Geofysisch Jaar ook waarnemingen op andere gedeelten van de Groenlandse ijskap worden verricht. Bovendien zal het aantal waarnemingen op het Noord- amerikaanse continent worden uitge breid en zullen omvangrijke onder zoekingen plaats vinden in de noor delijke en zuidelijke poolstreken. Ge combineerd met de onderzoekingen die talrijke andere landen zullen uit voeren, zal, naar in wetenschappelijke kringen wordt verwacht, het Geofy sisch Jaar voor het eerst een samen hangend beeld geven van het gedrag der gletsjers in de gehele wereld. Ze heeft thuis al de werreken van Sjeekspier en van Ibsen. Nou ja; ze leest ze niet, maar vindt dat het wel sjiek is. „Het Philharmonisch is wel knal maar 'k héb iets tegen Flipse; let wel: als vent, hij is natuurlijk een bekwaam mezxekus." En o, op reizen is ze dol en op die vreemde talen, op typisch volksvertier, vissers in pittoreske hoekjes. Kort na een Britse reis kwam ze wat eetwaar halen en zei: „eh.... bhakker, give me is enen eh... phound khoekjes Ze houdt zó van de kunst en Aafjes zelf heeft laatst en hij deed zo gewoon, hij is zo'n lieve man in 't Voetreisboek zijn nooble signatuur geplaatst. Maar Bomans niet, die humorist, daar is geen bliksem an. O bitterheid, die haar somtijds komt kwellen; nu kan ze niet meer terug, dat is haar levensdoem. Ze zou zó graag aan Cor de Groot eens vragen om haidewietsjka en sjie boem, sji.e boem, sjie boem. HORIZONTAAL: 1 godsdienst (afk.) 3 boom, 6 sportartikel, 9 namelijk (afk.), 11 geestelijke, 14 drank, 16 het romeinse rijk (Lat. afk.), 17 meisjes naam, 18 stad der oudheid, 19 Fr. onbep. vnw., 20 Ind. dakbedekking, 22 iedere, 25 bevel, 27 onbegroeid, 28 afzonderlijk, 30 kleur, 31 en anderen (afk.), 32 herkauwer, 34 verlangen, 35 pers. vnw., 36 maanstand (afk.), 37 scheel, 40 rijtuig, 42 houding, 43 familielid, 44 modern hulpmiddel op vliegvelden, 47 strijdperk, 50 lidwoord, 51 slede, 52 bedrag, 54 bekende motor races (afk.), 55 kindergroet, 57 wer kelijk, 58 kleinood, 60 naar beneden, 61 godsdienst (afk.), 62 windrichting, 64 plaats in Estland, 66 maanstand (afk.), 67 meisjesnaam, 69 aanzien, 70 bevestiging, 71 raam, 74 volgzaam, 78 de oudere (afk.), 79 godin, 80 jongens naam, 81 vr. munt (afk.) VERTICAAL: 1 muziekterm (afk.), 2 zeediertje, 3 jongensnaam, 4 brand baar koord, 5 soort onderwijs (afk.), 6 naamloze vennootschap (Fr.), 7 klem In een Amerikaans blad stond: „Zeer voordelig te koop: verzameling be-bop en swingplaten van mijn zoon. Telefoon nr.... Als een jongensstem antwoord geeft, belt U later maar terug". Een Engelsman zei: hoe ouder een man wordt, hoe beter hij als jongen kon zwemmen. Definitie van een kampeerterrein: weide, waar ouders in vier weken tijds enige honderden guldens uitgeven om hun zoon te leren, hoe hij een asbak van een kwartje kan snijden. En van de wetenschap: een goed gerangschikte verzameling van de dingen, die op het ogenblik geacht worden, feiten te zijn. Twee sultans tegen elkaar: Ali leeft als een kluizenaar; hij heeft maar drie vrouwen. Een juffrouw uit Kansas zei: misschien is de mens wel de koning van de schepping, maar het is wel vreemd, dat nooit iemand anders dat gezegd heeft dan de mens zelf. Een Engels cabaretmeisje: ik heet Minnehaha. Het moest eigenlijk Mina geworden zijn maar de ambtenaar van de burgerlijke stand kreeg de hik. En haar mannelijke collega: Het leven wordt afschuwelijk duur. Ik zei laatst tegen mijn vrouw, dat ze een miljoen waard was en ze vatte het op als een belediging. Irma Cohen aan het woord: het is onzin, met andere mensen over je kinde ren te praten, want andere mensen heb ben er zelf óók of hebben er zelf tóch géén. Dit is van een Chinese dichter: Als een vrouw tot U spreekt, glimlach en luister niet. In Parijs zei iemand, na een druif geproefd te hebben, tot een groentevrouw: ze zijn niet te eten. Waarop ze antwoordde: ik eet ze toch niet Ik verkoop ze. Orson Welles was zó op zijn chauffeur ge steld, dat hij hem een maandsalaris van duizend pond gaf, onder voorwaarde, dat hij hem maar één maand per jaar betaalde. En toen een man zei, dat zijn schoonmoeder twee keer per jaar bij hem kwam logeren, ant woordde zijn vriend, dat dat bést meeviel. Maar hij zei: gaat nogal, ieder bezoek duurt zes maanden. Groucho Marx gaf de dame, die vertelde dat ze dol op de natuur was ten antwoord: wat edel van U, nu de natuur U zo slecht behandeld heeft. Een dame in een tram vroeg aan de acteur Edward Robinson, waar ze moest uitstappen om op Rockefeller Plaza te komen- En hij zei: Let U maar op mij en stapt U één halte voor mij uit. Toen een jeugdig schilder tegen Bernard Shaw zei, dat hij met over schilderkunst had te schrij ven, omdat hij zelf niets van schilderen kon, antwoordde Shaw: Jongeman, ik kan ook geen eieren leggen, maar ik weet precies hoe ze moe ten smaken. En ergens in Amerika moet een bord staan nabij een school, waarop deze aanmaning voor automobilisten voorkomt: rijd de kinderen niet over; wacht tot de onderwijzer komt. YORICK 8 hetzelfde (afk.), 9 op geen plaats, 10 laatst leden (afk.), 12 zangnoot, 13 vlugge, 14 verlichtingsartikel, 15 dub belklank, 19 in orde, 20 plant, 21 water in Brabant, 23 rang in het leger (afk.), 24 insecteneter, 26 bergweide, 29 verhoogde toon, 33 deel van een muziekinstrument, 35 maand, 38 bid (Lat.), 39 Eng. titel, 40 mil. opleidings school (afk.), 41 lidwoord, 44 beroep. 45 dagtekening, 46 onvruchtbaar, 46 vulkaan, 49 roofvogel, 50 boom, 52 bosgod, 53 vogel, 56 woonschuit, 58 naschrift (afk.), 59 Ch. maat, 65 jon gensnaam, 65 wederhelft, 68 Fr. on bep. vnw., 70 bevestiging, 71 deel van Amerika (afk.), 72 'selenium (afk.), 73 verlaagde toon, 75 dun, 76 op deze wijze, 77 lengtemaat (afk.) OPLOSSING HORIZONTAAL: 1 krot, 3 peluw, 5 rome, 7 wie 9 ade, 11 pa, 13 eend, 15 glas, 16 s.g., 17 oder, 19 stil, 21 pinas. 23 banjo, 27 eem, 28 rondo, 32 1.8., 33 epe, 35 het, 36 ar, 37 alm, 38 men, 39 d.d., 41 aai, 43 tel, 45 li, 47 orgel, 49 pro, 51 tijger, 53 slang, 54 alom, 57 belg, 60 r.m.. 61 veen, 63 elan, 65 ijk. 67 eis, 68 ida, 69 snor, 70 paard, 71 klok. VERTICAAL: 1 kip, 2 twee, 3 pen, 4 wal, 5 rest, 6 erg, 8 ier, 10 das, 12 ao, 14 drie, 15 gram, 16 s.l., 18 dun, 20 ion, 22 net, 23 b.l., 24 as, 25 je, 26 opaal, 28 renet, 29 ot, 30 da, - 31 er, 34 eli, 35 het, 39 do, 40 dr. 41 a.e., 42 dra. 44 lij, 45 ie, 46 ir, 48 gal, 49 plan, 50 onze, 52 gil, 54 a.m., 55 over, 56 mei, 57 bad, 58 enak, 59 gij, 60 ras, 62 esp, 64 lid, 66 kok. Op de Kanarische eilanden heeft men over het zomerweer niet te kla gen. Of wel misschien, maar dan toch anders dan in Nederland. In de streek van Arrecife de Lanzarote was het donderdag namelijk 53 graden Celsius in de zon. Alle werklieden staakten het werk de wijngaarden leden schade en veel huisdieren stierven van de hitte. Dan toch maar liever een Neder* lands eomertje.

de Stem | 1956 | | pagina 7