Engeland vordert schepen der koopvaardij New York Times zegt: Desnoods bezetting van en Alexandrië Cairo ue van formulieren De Kabinetsformatie Legendarisch record van Jesse Owens verbeterd GOEDKOPE KOLEN.... Egypte mobiliseert thans bevrijdingsbeweging Wagon met fosfor in brand VOOR Lijk van Crabb aangespoeld DE DOOD OP DE WEG Nasser niet naar Suez-confercntie Dezelfde temperaturen j Duivenconcours DAX Honderd meter in 10J seconde Sensationele tijd van Willy Williams Een goed land Regen, ramp voor oost-Nederland Treinvertraging Helmond-Vcnlo Krediet exporteurs van aardappelen Indonesische schuld aan Nederland Koerillen blijven Russisch Sunarjo ambassadeur in Londen Russische lening aan Tito Persinstallatie voor drie-eilandenplan as 96e JAARGANG No. 22213 Uitgave N. V. Uitgevers MD- Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, fielgerstraat 16. Tel.: Directie. Redactie en Administratie 335L Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J- H. A Bruna" fcedacüeraad: 1 M. A. C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr Ur. A J- J- M Mes> Mr a M H de Rechter D J- v. t Westende. P V M. Ver- cauteren. Aöonn.prys DU voorultbet t 5.85 kwartaal, p. post t 6.55, p. week lultsi. bi) niet postbestelL) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuwse editie t 0.14 per tn/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.35 per m/m). BIJ contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. bureau voor de Zeeuwse Eilanden. GUES Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau vooi Zeeuwscb v laanderen HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) oefenplaatsen voor recruten worden gebruikt. Foster Dulles „Wij zullen geweld niet met geweld beantwoorden", aldus heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles bij zijn terugkeer te Washington van de Londense be sprekingen verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Ik hoop, dat op de voor zestien dezer te Lon den uitgeschreven conferentie een op lossing zal worden gevonden, die door alle landen, Egypte inbegrepen, zal worden aanvaard, zodat het gevaar van toepassing van geweld zal wor den vermeden". Dicht bij Portsmouth, de ha ven waar in april j.l. de Sovjet schepen voor anker waren ge gaan, die Boelganin en Kroest- jev naar Engeland hadden ge bracht, is donderdag een lijk aangespoeld, dat dat van de kik vorsman Crabb zou kunnen zijn. Men heeft echter nog geen spoor van het rubberpak teruggevon den, dat Crabb bij zijn duik in de buurt van de Sovjet-schepen aanhad. Het Britse ministerie van vervoer heeft be kend gemaakt, dat een aantal koopvaardij schepen ivordt gevorderd met het oog op het vervoer van leger-, vloot- en lucht machteenheden naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee. In Londense scheepvaartkringen werd gezegd, dat ten minste twaalf schepen waren gevorderd, doch dat in totaal waarschijnlijk veertig schepen zullen worden overgenomen. Men acht het waarschijnlijk, dat Nasser zal weigeren deel te nemen aan de internatio nale Sues-conferentie op 16 augustus. De New York Times meldt in dat verband uit Londen, dat de Britse militaire plannen in de eerste plaats zijn gericht op een actie in de zone van het Suezkanaal. Daarenboven worden voorbereidingen getroffen voor <l/> bezetting van andere delen van Egypte, zo als Cairo en Alexandrië, en de arrestatie van de Egyptische regeringsleiders, als dat in ,t kader van de kanaalzone nodig mocht zijn, aldus de New York Times. APELDOORN. Een 55-jarige bestuurder van een auto, die een andere auto wilde passeren, reed tegen een boom en werd op slag gedood. Zijn echtgenote werd zwaar gewond. Bij andere ver keersongelukken in Apeldoorn werden nog twee personen zwaar gewond. CLINGE. Door tot dusver on bekende oorzaak is onder Nieuw- Namen een auto tegen een boom gereden. De 21-jarige zoon van de bestuurder werd gedood. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar een uitvoeriger bericht op onze provincie-pagina. De Franse minister Pineau verklaarde, dat in dit stadium van de crisis geen militaire maatregelen worden overwogen. Niette min heeft het Franse kabinet daarna vergaderd om eventueel maatregelen te treffen voor een militair optreden in Egypte, wan neer de internationale conferentie geen resultaat zou opleveren. Inmiddels zijn alle verloven ingetrokken van de bemanningen van het Middellandse Zee eskader van de Franse vloot te Tou lon, waar de schepen voor eventueel optreden gereed worden gemaakt. .,Wij kunnen nu eenmaal niet toestaan, dat een dictator internationale wetten overtreedt", aldus Pineau. DE WERVELSTORM Wanda heeft ongeveer 10.000 mensen in Sjanghai dakloos gemaakt en 80 procent van de plaatselijke groentenoogst is ver nield. IN DE V.S. hebben zich vorig jaar ruim 6000 gevallen voorgedaan waarin een postbode door een hond werd gebeten. Dit betekent één beet op elke twintig postboden. een griekse Cyprioot Nicos Xeno- phontos, op wiens hoofd een prijs van f 50.000 was gesteld, is te Nicosia wegens poging tot moord ter dood veroordeeld. ALS REGENT van het Prins Bern- hard Fonds zal Z. K. H. de Prins he denavond om 7 uur over Hilversum I en om 8 uur over Hilversum II het eindstadium van de grote nationale Anjeractie inleiden, HET INDONESISCHE kabinet heeft Papare en Mohammed Padang, af komstig uit Nieuw-Guinea, benoemd tot ieden van het Indonesische par lement. Zij zullen optreden als ver tegenwoordigers van de provincie West-Irian. EGYPTE zal geen diplomatieke be trekkingen met Oost-Duitsland vesti gen zolang de Westduitse Bondsrepu bliek diplomatieke erkenning van de staat Israël achterwege zal laten. EEN VEERTIGTAL leidende figuren uit de Amerikaanse kapperswereld komt woensdag a.s. op Schiphol aan £°°r een studiereis door Europa. Te Rotterdam zullen zij een show van moderne kapsels geven. VAN DE ZIEKENTREIN van de 61ste Nationale Bedevaart naar Lourdes maakte o.m. deel uit de 58-jarige me- vrouw M Guntlisbergen-Loeffen uit Oss. Tengevolge van een hartaanval is zij te Lourdes overleden, waar zij ook ter aarde is besteld. Terwyl in de meeste landen het voorstel van een internationale con ferentie met instemming is begroet, werd dit in officiële Egyptische krin gen verworpen. Een officiéél ant woord kan echter eerst dit weekend worden verwacht. Ali Sabri, directeur van het kabinet van de president, zei van mening te zijn, dat uit de opschudding, die de Westelijke Drie hebben veroorzaakt, duidelijk blijkt, dat zij niet van plan zijn geweest om Egypte het Suezka naal te geven na het verlopen van de concessie in 1968. Andere medewerkers van presi dent Nasser wensen onder bepaal de voorwaarden wel te praten. Die voorwaarden zijn echter, dat, als het Suezkanaal onder internatio nale controle komt, er dan ook over internationalisatie gesproken zal moeten worden ten aanzien van het Panamakanaal op de allereer ste plaats en voorts ook over Gi braltar, Aden en de Dardanellen. Duidelijk is intussen, dat Nasser eerst Moskou nog wel eens zal raad plegen, alvorens hij officieel antwoord geeft op de invitatie van de Weste lijke Grote Drie. Terwijl het officiële Russische persbureau Tass het voor stel tot het houden van een interna tionale conferentie zonder enig com mentaar vermeldt, gewagen andere Russische persorganen onder meer het aan internationale vraagstukken gewijde tijdschrift Nieuwe Tijden van het feit, dat „de Suezkwestie door belanghebbende kringen in West- Europa kunstmatig wordt opgebla zen". Bedreigingen met geweld zijn een chantagemiddel, dat tegenwoordig minder uitwerking heeft dan vroeger, aldus het Russische tijdschrift. Vanuit andere Russische kringen deelt men mede, dat Rusland de invi tatie voor de conferentie zal aan vaarden.... mits Egypte hetzelfde doet. Alle eenheden van de Egyptische „bevrijdingsbeweging" zijn gemobili seerd. In de voornaamste steden en dorpen wordt de jeugd opgeroepen zich in militaire oefenkampen te verzamelen. Overal zijn kantoren voor de aanwerving van vrijwilligers ge Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: J Zonnige perioden, maar ook plaat- J seujk enkele buien, met een kans op onweer. Zwakke tot matige Z westelijke richtingen. J Dezelfde of iets hogere tempera- turen. J J Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Z Z Matige tot sterke wind uit zuid- west tot noordwest. Zware bewol- l king met plaatselijk opklaringen Kans op neerslagvlagen met on- J weer. Vooruitzichten voor het week- einde: aanhoudend tris met neer- slagvlagen. J Vandaag: zon onder 20.27 uur Morgen: zon op 5.10 uur. Zon onder 20.25 uur. Maan op 3 51 J 5 uur. Z Maandag: zon op 5.11 uur. Maan S °P 5.16 uur. 1 '"HMHM.HHMHomW.MtmWHli Eerste prijs naar Limburg Dank zij de grote activiteit van de rekenaars te Breda zijn wij in staat reeds vandaag de uitslag te publiceren van het nationaal duivenconcours uit Dax. De heer Ramakers uit Wijlre (Zuid Limburg) werd met zijn duif, die wer kelijk voor alles staat, berichtte onze medewerker aan de duivenrubriek, Dikken Bruine ons, winnaar (snelheid 1487 meter). De verdere uitslag luidt: 2 van de Wijer, Eys-Wittem; 3 P. Geerlings, Beesel-Reuver; 4 H. Visser, Blitters- wijk; 5 C. de Zeeuw, Eindhoven; 6 C. Koelen, Kerkrade; 7 J. Bloks, Hel mond; 8 W. Luiten, Beek (Limb.); 9 Reumkens, Nieuwenhagen; 10 A. de Kinderen. Geffen (N.B.); 11 J Hof- kens, Oosterhout; 12 A. Beunen, Ohé en Laak; 13 Jos. Hinsen, Blerick; 14 C. na Zeeuw, Eindhoven. Het legendarisch record, dat Jesse Owens in 1936 te Berlijn vestigde op de 100 meter hard lopen met een tijd van 10.2 se conde, is verbeterd. Willy Wil liams, een 24-jarige negersoldaat uit het Amerikaanse leger, is de nieuwe recordhouder: 10.1 se conde noteerde hij voor de 100 meter. Hij vestigde dit record te Berlijn, cp dezelfde baan, waarop Jesse Owens twintig jaar geleden n.l. tijdens de Olympische Spelen van 1936 de tijd van 10.2 seconden voor zich liet af drukken. Owens had toen een sterke wind in de rug, terwijl er thans geen beletsel is dit nieuwe record te er kennen. Het officiële wereldrecord dateert van 20 juni 1936 te Chicago. Merkwaardig is, dat Williams niet gekozen is in de ploeg, die de Ver enigde Stateh te Melbourne zal ver tegenwoordigen. Toen in Los Angeles de selectiewedstrijden voor de Ver enigde Staten den gehouden, was hij verhinderd aan die wedstrijden deel te nemen wegens beenkrampen. Williams is gehuwd en sportleraar van beroep. Na afloop van de race werd mee gedeeld, dat drie chronometers een treerd en een vierde 10.2 seconde. Bij een nauwkeurige meting bleek de baan 99.99 meter lang te zijn, waar mee aan de internationale voorschrif ten wordt beantwoord. Het record van Williams werd ge noteerd tijdens series van de interna tionale militaire kampioenschappen. Hij won zijn serie met 15'meter voor sprong. Het oude record van Owens werd nadien door tien lopers geëvenaard. opend en sportterreinen zullen als tijd van 10.1 seconde hadden geregis- Aangaande de Kabinetsformatie kwamen gisteren in Den Haag heel weinig berichten binnen en dientengevolge circuleerden heel veel veronderstellingen. De berichten luiden, dat de Konin gin op Huis ten Bosch de vice-president van de Raad van State en de heren Burger en Romme weer ontving. De veronderstellingen houden o.m- in, dat er ernstige aandrang op een sterk tegenstribbelende Dr. Drees wordt uitgeoefend, om toch nog eens te trachten de twistende grote partijen bij elkaar te brengen. In dit verband zou aan de drie genoemde heren een aauvulling op de door hen verstrekte adviezen zijn verzocht. Anderzijds lopen de speculaties over de vraag, welke persoon buiten de twee grote partijen het best als bemiddelaar-informa teur zou kunnen optreden. Hier treden dan vooral drie namen naar voren, die van professor Zijlstra, wat de A.R. niet erg am biëren, Ir. Staf, die door de K.V.P. niet de meest geschikte zou worden geacht en Mr. Donner, president van de Hoge Raad. Ook in Zuid-Afrika wordt ge klaagd. Over de belastingen na tuurlijk. Eén man is het met die klachten niet eens. Dat is de heer E .H. Louw, de Zuidafrikaanse Lieftinck. Hij zegt dat in zijn land de belastingen de laagste in de wereld zijn. Bij een inkomen van 11.500.per jaar betaalt een gezip met drie kinderen geen in komstenbelastingen. Gedurende twaalf uur is gisteren het baanvak Helmond-Venlo gestremd ge weest. Omstreeks zes uur des morgens is, door tot dusver onopgehelderde oorzaak, een wagon, geladen met tach tig vaten fosfor, in brand geraakt. Dat geschiedde tussen Horst-Sevenum en Blerick. De trein stopte bij Horst en de plaat selijke brandweer trachtte de brand te blussen. Uit de wagon sloegen steekvlammen en er volgden tevens Het produktschap voor aardappelen heeft besloten acht miljoen gulden be schikbaar te stellen voor het verlenen van kredieten aan aardappelexpor teurs, die door de exportstrop in zulke moeilijkheden zijn geraakt, dat hun zaken groot gevaar lopen. Deze beslis sing is genomen in een niet-openbare extra vergadering van het bestuur van het produktschap. explosies. De bovenleiding van het elektrisch net smolt weg. Door de brandende wagon, die nog zeer lang stond te smeulen, is ook het andere spoor onberijdbaar. De reizigers tus sen Helmond en Venlo werden met bussen vervoerd. De D-trein van en naar Duitsland werden over Roermond geleid in- plaats van over Venlo. Des avonds was de toestand weer normaal. De aanbevelingen van de Indone sische sub-commissie voor de schul den van de staatscommissie, die tot taak heeft de gevolgen van de op zegging der R.T.C.-overeenkomsten goed te keuren, zijn niet volledig door de Indonesische regering goed gekeurd. De sub-commissie had tot taak een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de schulden aan Nederland, die bij de soevereiniteits overdracht door Indonesië werden overgenomen. De sub-commissie zou hebben voor gesteld de betalingen, die kort na de opzegging door Indonesië van de R.T. C.-overeenkomsten zijn opgeschort, te hervatten op een „nieuwe basis". Het kabinet zou hiermede echter niet ge- heelt hebben ingesteld. De Sovjet-Russische minister van Japanse territoriale aanspraken op buitenlandse zaken Sjepilof heeft alle vroeger Japans gebied, dat thar.s door de Sovjet-Unie wordt bezet, afgewe zen. Aidus een mededeling van zijn Japanse ambtsgenoot Sjigemitsoe. Hij deed dit gedurende de besprekingen over het sluiten van een vredesver drag, die thans te Moskou door Ja panse en Sovjet-Russische delegaties worden gevoerd. Japan had verzocht om teruggave van de twee grootste eilanden van de groep Koerillen, die na de tweede wereldoorlog door de Sovjet-Unie werd bezet. President Soekarno heeft het be sluit ondertekend, waarbij de voor malige Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Sunarjo, wordt benoemd tot ambassadeur in Londen ter vervanging van prof. Supono Naar van betrouwbare zijde in Djakarta wordt vernomen, zal de In donesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kweedjiehoo, voorlopig zijn huidige functie behouden. De aanhoudende regen is een ramjj voor oost-Nederland gaan beteke4 nen: de velden kunnen de toevloed van watermassa's niet meer ver* werken, zodat de koeien en d4 paarden met de benen in de diepQ plassen moeten lopen (foto boven Ook voor de gewassen is de sla gl| regen en de wind funest. Hier (be# neden), zien we een boer die mis# troostig bekijkt, wat er van zijt$ roggeveld is overgebleven: alle hal men door de regen plat geslager* Krachtens een te Moskou ge» tekende overeenkomst verstrek» ken de Sovjet-Unie en Oost» Duitsland gezamenlijk een le» ning van 700 miljoen roebel voof de ontwikkeling van de alumi- niumindustrie in Joegoslavië. De lening zal worden gebruikt vooï uitbreiding van de Joegoslavische alu. miniümcapaciteit tot 100.000 ton per jaar. Dit is de eerste fase van een ontwikkelingsplan, die in 1961 vol- tooid zal zijn. Later zal worden on derhandeld over verdere kredieten van de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland voor de volgende stadia van het plan. De werkzaamheden aan de werk en aanvoerhaven van materialen voor het drie-eilandcnplan. even buiten Veere, in de richting Vrouwenpolder, daar waar eens een stuk land aah da zee moest worden prijsgegeven, gaan gestaag voort. De baggermolen „La» bor II" graaft met metalig geluid 09 de plaats, waar de haveningang kom» Met het baggeren hiervan is men thans voor de helft gereed. Tevens i3 men thans begonnen met het storteni van mijnsteen, nodig voor de aan ta leggen havendam aan de zeezijde. Dit mijnsteen wordt gebruikt voor de be. kleding van de dijk, die zeer binnen, kort zal worden opgespoten- De pers» stijger is reeds geslagen. Maandag a.» arriveert de persinstallatie, die hef zand voor de dijk naar (de havendami. de bestemde plaats zal dirigeren. Na het persen zullen draglines na het werkterrein komen voor het pr fileren van de dijk. Spoedig zal dan meer tekening in de werkzaam» heden komen. Met het persen zal 09 10 of 11 augustus worden begonnei De werkzaamheden verlopen tot o; heden geheel volgens het schema, bestaande dam van de polder Walcha» ren, die zich als onderdeel van d» zeewering in zee strekte, is thans doorgegraven. Deze lag namelijk in d# loop van de geprojecteerde havenin* gang, die in de richting Veere zal moa» den- Met duizenden, met tienduizenden - karrevrachten vol - zijn ze bin nengestroomd: de prijsvraagformu lieren van de Tour de France, Vele nijvere handen zijn aan het gras duinen geslagen in die complete Aubisque van formulieren. Met een ijver, als gold het het verorberen van een doos gebakjes, wordt die stapel aangetast. Een Tourmalet van formulieren, waarop Walko- wiak als favoriet is aangeduid blijft over. De Caubergen van pa pieren, waarop Wagtmans en Bau- vin als favorieten zijn getipt, ver dwijnen achteloos in de prullebak. Nijvere handenen pientere hersens! Want het is waarachtig geen kleinigheid om al die secon den verschil met betrekking tot de juiste tijd te berekenen. Maar re kenen kennen ze, de dames en he ren van de administratie van uw lijfblad. Het klopt er volgens Bar- tjes. E11 het zal volgens Bartjes blijven kloppen, tot de bestudering van het laatste formulier. Dan wordt de gok en de rekenkunde van de inzenders beloond. Maar intussen moet ge niet gek opkijken, als vandaag of morgen een uwer bekenden u netjes groet met „Ha, die Walkowiak". Geloof dan maar, dat dat een lid is van het illustere gilde, dat de prijs vraagformulieren controleert: „Walkowiak..., Walkowiak..., Wal kowiak..." Als het geen Tour de France was, zoudt ge er nog gek van wor den Gisteren hebben te Goes enige mannen uit Rotterdam geopereerd met „goedkope" an traciet, waarvan ze een wagen vol bij zich hadden. Doordat ze bij de mensen met het ver haal kwamen, dat ze die ko len een paar gulden goedkoper konden geven door bijzondere omstandigheden, maakten ze verschillende burgers lekker en kwamen van hun vrachtje af. Natuurlijk dachten de kopers, dat ze per mud 70 kg. kochten, doch alras bleek, dat de zakken een belangrijk min der aantal kilo's bevatten, zo dat er van de goedkoopheid weinig over bleef. De gewaarschuwde politie heeft de zaak onderzocht, maar omdat de Rotterdammers noch over 'n mud, noch over 'n hec toliter hadden gesproken, was er weinig tegen hen te onder nemen.... f

de Stem | 1956 | | pagina 1