Internationale Suezkanaal Engeland op mobiliseert conferentie augustus zijn specialisten-re ser visten RENE JARIG Ramp voor landbouw ZEER GROTE SCHADE AAN MOSSELCULTUUR PROT.-CHRISTELIJKE INFORMATEUR? PRINSES Jongeman trachtte meisje te vergiftigen NIEUWE VERKEERSBORDEN Mosselpercelen Waddenzee spoorloos verdwenen Gevolg van zware storm Overstromingen in Australië Prinses Gracia verwacht baby JU T1P-T0N1C BIDDENDE MEKKAGANGERS DAGBLAD VOOR Verloven op aantal luchtbases aan beperkingen onderhevig Franse vloot op alles voorbereid Heilige oorlog Aanhoudend koud j Douglas en Disney j De kabinetsformatie-crisis Lening van vijftig miljoen dollar voor Indonesië Wervelstorm over Chinese zee Scheuring in nieuwe IJslandse regering Stassen beschuldigd door partijgenoten Benzine en olie duurder Duitse koopvaardij in staking 96e JAARGANG No. 22217 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. herschijnt elhe werkdag. Bureaus: Breda, flelgerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 335L Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J. J. A. Bruna Redactieraad.' 1. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H. M. L. de Rechter, L. J- v- 1 Westende, P. V M. Ver- cauteren. Abonn.pnjs bi) vooruitbet t 5.86 p. kwartaal, p. post t 6.65, p. week (uit&i. bi) niet postbestell.) 1 Ü.45. Incasso wordt berekend Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Voer God. Koninflri* Vaderland V R IJ D A G 3 AUGUSTUS 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan- uenlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES WestsingeJ 98, Telefoon 2236 Bureau vooi Zeeuwsch Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 16 De Westelijke Grote Drie hebben te Londen sen akkoord bereikt. Besloten is op 16 augustus in de Engelse hoofdstad, een con ferentie te houden over het instellen van internationale controle over het Suezkanaal De Egyptische naasting wordt veroordeeld als partijdig en eenzijdig Behalve Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten zelf, zullen onder meer Egypte en Rusland worden uitgenodigd. Andere landen, die een invitatie gekregen hebben, zijn: Nederland, Italië, Spanje, Turkije, Australië, CeylonDene marken, Ethiopië, de Duitse Bondsrepu bliek, Griekenland, India, Indonesië, Per- sië, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pa kistan, Portugal en Zweden. Intussen blijft Engeland op alle gebeur lijkheden voorbereid. Koningin Elizabeth heeft gisteren het besluit ondertekend, waarbij specialisten onder de reservisten worden opgeroepen voor „dienst in nood toestand" in bet oostelijk gedeelue van de Middellandse Zee. Het besluit zou voor 250.000 man kunnen gelden. Van gezag hebbende zijde is evenwel gezegd, dat in feite een zeer gering deel van hen zal worden opgeroepen. De kranten schatten hoog uit 20.000. Een aantal tanklandingsvaartuigen wordt voor dienst gereed gemaakt, zo verklaarde een woordvoerder van de Britse admiraliteit. Volgens nog onbevestigde berichten zouden dit week einde voorhoede-eenheden van de Britse derde infanteriedivisie aan boord van het vliegdekschip Theuseus naar Cyprus vertrek ken. De verloven op een aantal RAF-bases voor bommenwerpers ziin beperkt en verloven der bemanningen van vier esca drilles Valiant-bommenwerpers zijn voor het weekeinde inge trokken. Het grondpersoneel heeft opdracht gekregen zich paraat te houden. Aan legereenheden is tropische uitrusting verstrekt, m afwachting van het bevel om zich in te schepen. Alle lopende uitvoervergunningen voor wapens en ammunitie aan Egypte zijn ingetrokken. Voorts wordt op hoog plan overwo gen een aantal Canberra-straalbom- menwerpers met spoed van hun Britse bases naar Malta over te brengen. En tenslotte heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken de Britse staats burgers in Egypte aangeraden het land te verlaten. Aan hen. die naar Egypte zouden terugkeren, is geadviseerd dit niet te doen, tenzij zij hiervoor ..drin gende redenen" hebben. De Franse legering treft semi-officiëel een soort gelijke maatregel. Aan de Franse oor logsschepen, die in Toulon voor anker liggen, is opdracht gegeven met onbe kende bestemming uit te varen. De Franse Middellandse Zeevloot meet in totaal 100.000 ton. Het communiqué Donderdagavond hebben de Weste lijke Drie een communiqué uitgege ven, dat uit vijf punten bestaat. On der het eerste punt wordt gesteld, dat Egypte in oktober 1954 het internatio naal karakter van het Suezkanaal heeft erkend. Onder de paragraaf twee erkennen Engeland, Frankrijk en 55 HET Detroit Institute of Art heeft te Detroit ontdekt, dat een onbekend 15de eeuwse schilderstuk, dat 31 jaar geleden voor 18.000 dollar was aangekocht, een meesterstuk van Jan van Eyck van onschatbare waar de blijkt te zijn. EEN NIEUW systeem voor ont snapping wordt thans in alle Engel se duikboten aangebracht. De be manning van een gezonken duik boot zal voortaan gebruik kunnen maken van drijvende duikerpakken, waarmee de mannen zich begeven in canvas zakken, die snel r.aar de oppervlakte gaan. DE IN BOULOGNE thuis behoren de Franse treiler Saint Michel heeft, veertig kilometer ten noorden van deze plaats, in zijn netten een 300 kg wegend Ned. kanon uit de zeventiende eeuw opgehaald. DE LAATSTE van de 43 aapjes, die er tien dagen geleden in slaagden uit een niet afgesloten kooi in de Hamburgse dierentuin te ontsnap pen, is op 16 kilometer van Ham burg gevangen, LOR/D RADCLIFFE, de Britse ju rist, die belast is met het opstellen van een grondwet voor Cyprus, is na een verblijf van drie weken op het eiland te Londen teruggekeerd. PRESIDENT Nasser van Egypte heeft de uitnodiging van koning Paul van Griekenland om een be zoek aan dat land te brengen, aan genomen. Een datum is nog niet vastgesteld. EEN KAPITALE boerderij te Hei- loo is door het vuur verwoest. Vijf- tien personen man, vrouw en dertien kinderen werden dakloos. BOEDAPEST is voor het militair gerechtshof een proces aan de gang iv e.n,.-a®en*en 'Jn dienst van het Westelijk imperialisme" Twintig Personen staan terecht, vend acht van spionnage. u,1* ijTJ MENU van een restaurant in Rotterdam staat thans, als spe ciale midzomerattractie 1956: erw tensoep en zuurkool met worst. Weersverwachting van het K.N. i tot vanavond, opge- maakt te donderdagavond 23.15 Uur: Enkele buien, hier en daar met onweer, maar ook verspreide op- l baringen. Matige af en toe krach- l tige wind, aanvankelijk tussen m zuidwest en west, later ruimend naar noordwest. Weinig verande- Z ring m temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: S Matige tot vrij sterke wind uit west en zuidwest. Zwaar bewolkt tot betrokken. Hier en daar regen- buien. Weinig verandering in tem- i t peratuur. J Vandaag: zon onder 20.29 uur. j Morgen: zon op 5.08 uur. Maan op 2.30 uur. De rector van de Al Azhar-uni- versiteit te Cairo heeft via Radio Cairo de Mohammedanen en Kop ten in Egypte opgeroepen tot „de heilige oorlog". Abderrahmane Taj wordt be schouwd als de hoogste dignitaris in de Egyptische Mohammedaanse wereld. Amerika de Egyptische staat als soe verein. Hierin is het recht van natio nalisatie begrepen, doch alleen als de genationaliseerde eigendommen geen internationaal karakter hebben. Dat personeel van de kanaalmaat schappij onder bedreiging van gevan genisstraf gedwongen wordt voor het nieuwe staatsbedrijf te werken, noe men zij een ontkenning van de Egyp tische regering van de fundamentele menselijke rechten. Onder deze omstandigheden aldus j punt drie worden de vrijheid en veiligheid van het kanaal bedreigd. Paragraaf vier gewaagt van het ne men van maatregelen om tot een in ternationaal stelsel te komen, waar door de voortdurende vrije doorvaart zal worden gegarandeerd. Tenslotte is dan onder punt vijf het voorstel aan de orde om een internationale confe rentie op te roepen, waarvan wij in onze inleiding reeds gewaagden. Nederlands standpunt De Egyptische regering heeft ook geïnformeerd naar de opvatting van de Nederlandse regering over de naas ting van het kanaal. Onze regering heeft hierop geantwoord, dat zij diep geschokt is door het unilaterale op treden van de Egyptische regering. Dit optreden wordt in alle beschaafde landen sterk afgekeurd, aldus het ant woord. Van bevoegde zijde werd hieraan toe gevoegd, dat men zich in Nederland bijzonder ongerust maakt over het unilaterale optreden van jonge landen in het algemeen. Men denkt hierbij aan het optreden van de regering van Indonesië inzake de Ronde-Tafel overeenkomst. t De Amerikaanse filmspeler Kirk Douglas en Walt Disney j zijn geen vrienden meer. Disney i heeft nl., zonder toestemming van Douglas, een film voor de televisie vertoond, die Disney in 5 J het voorjaar had gemaakt van een bezoek van het echtpaar Douglas met zijn kinderen aan het op het landgoed van Disney J gelegen lunapark „Disneyland"i J waartoe hij hen als vrienden had uitgenodigd. Kirk vraagt nu aan Walt een schadevergoeding van ongeveer anderhalf miljoen gul- denEn weg is de vriendschap. I Op de zevenenveertigste dag van de kabinetsformatie, die nu wel een ka binetscrisis mag heten heeft de Ko ningin in het huis Ten Bosch de voor zitters van de Eerste en Tweede Ka mers en de vice-president van de Raad van State ontvangen, alsmede de voor zitters van de vijf fracties in de Tweede Kamer, die bij de formatie betrokken zijn, om haar van advies te dienen. Daarmede was de druk bezette dag nog niet ten einde. In de In regeringskringen in Djakarta heeft men zijn voldoening uitgespro ken over het bericht uit Washington, dat het Monetaire Fonds Indonesië een krediet heeft verleend van 50 mil joen dollar. Men verklaarde, dat dit de deviezenpositie van Indonesië zal verstrerken en het land zal helpen de huidige periode te overbruggen, tot dat de uitvoerhandel zich zal hebben hersteld. In handelskringen echter bleek men van mening te zijn, dat de lening slechts een tijdelijke verlichting zal betekenen, tenzij de regering een brede nieuwe politiek zal gaan volgen om een einde te maken aan de ver slechtering van de nationale econo mische positie van Indonesië. avonduren kwam H.M. de Konin gin na een kort verblijf in Den Haag weer ten paleize in het Haagsche Bosch en ontving er de Minister van Staat mr. J. R. van Schaik cn als laatste adviseur ook dr. W. Drees. Het onderhoud met deze beide staatslieden was aanmerkelijk langdu riger dan dat met de eerstgenoemden acht adviseurs. Verwacht wordt, dat vandaag een beslissing zal worden ge nomen over de wijze waarop thans verder moet worden gehandeld. Rond het bezoek in de avonduren de conclusie te trekken, dat w ederom de procedure zal worden gevolgd van J952, toen aan mr. van Schaik en dr. Drees tesamen een opdracht werd ge geven tot samenstelling van een ka binet, lijkt nog voorbarig. Men houdt het algemeen voor waarschijnlijk, dat de informateur van prot. christelijke huize zal worden aangesteld. Dit zou het allerbeste iemand kun nen zijn, die de laatste tijd niet als practisch politicus is opgetreden. Hij zou geheel vrij dienen te staan van de beide grootste partijen, die na het mislukken van hun beide voormannen als kabinetsformateur thans eerder nog scherper tegenover elkaar zijn komen te staan dan voorheen. Sprekende over de situatie in de landbouw in Overijssel, Drenthe en Gelderland, als gevolg van de grote regenval van de laatste weken, heeft de heer H. D. Louwers, voorzitter van het Landbouwschap te Zwolle ver klaard, niet te schromen van een ern stige ramp te spreken. Deze zal erger blijken te zjjn dan de in 1954 geleden schade. Het ergst is z.i. ongetwijfeld Overijssel getroffen. Een 17-jarige jongen uit Eindhoven, P. A. H. U. heeft, gedreven door ja loezie, getracht een 16-jarig meisje van het leven te beroven. Hij had haar tijdens de kermis leren kennen en was verliefd op haar ge worden. Toen hij bemerkte, dat een van zijn vrienden het meisje het hof maakte, wilde hij meteen maar korte metten maken. Hij kocht bij een dro gist een doosje Rodent en liep daar mee een dag op zak. zonder vast om lijnde plannen. De dag daarna vulde hij drie rumbonen door middel van een glazen spuit met het vergif en bood het meisje er twee van aan. Gelukkig ontdekte het meisje door de vieze smaak dat er iets niet klopte en spuwde de rumbonen uit. De jongen is onmiddellijk aange houden, heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het meisje heeft geen nadelige gevolgen onder vonden van het gebruik van de ver giftigde rumbonen. De eilanden Formosa en Okinawa zijn getroffen door een wervelstorm, die in noordwestelijke richting over de Chinese Zee trekt. Op Formosa werden 5.000 mensen door overstromingen uit hun huizen gedreven, terwijl er vooral aan de oogst zware schade werd toegebracht, verklaring, waarin aangedrongen werd Twee IJslandse ministers, die in de regering de uiterst linkse partij van het volksbondgenoot schap vertegenwoordigen, heb ben verklaard niet te kunnen instemmen met een voortgezet IJslands NAVO-lidmaatschap. De ministers Valdimarsson en Josefs- son, die respectievelijk de portefeuil les van maatschappelijk welzijn en handel en visserij beheren, hebben verklaard niet geraadpleegd te zijn voor het uitgeven van een regerings De wervelstorm, die „Wanda" wordt genoemd, verplaatst zich met een snel heid van 20 km. per uur naar het ge bied van Sjanghai, op het Chinese vasteland. op het vertrek der op IJsland gele gerde Amerikaanse troepen, doch waarin tevens gezegd werd, dat IJsland lid van de NAVO wilde blij ven. Een nieuwe Deense uitvinding op het gebied van verkeerstekens langs de wegen bestaat %uit borden, die bij aanrijding doorbuigen om na- afloop weer in hun oorspronke lijke staat terug te keren. Op de foto ziet men een auto die een der gelijk bord heeft aangereden ••••••••••••••••••••••••••••••••a Harold Stassen is in een verkla ring van de leiders var. de commis sies uit de Republikeinse fracties in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, die zich beijveren voor de Republikeinse verkiezingscampagne, beschuldigd van „onverantwoorde lijke activiteit" door zich te verzet te" tegen de kandidaatstelling van Richard Nixon voor een nieuwe ambtsperiode van vice-president. Stassen is van oordeel, dat gou verneur Herter van Massachusetts beter geschikt is voor het vice-pre sidents chapt. Een vijftiental vissers uit Bruinisse, Yerseke en Tholen is door de storm van zondag j.l. zwaar gedupeerd. Bij een door hen ingesteld onderzoek, zo de len zij mede, is nl. gebleken, dat de onder de Texelse kust in de Waddenzee gelegen mosselper celen spoorloos zijn verdwenen. Of de mosselen zijn weggespoeld, dan wel onder een laag zand be dolven, heeft men niet kunnen na gaan. Het resultaat blijft echter iet- zelfde. De schade wordt door de vissers zelf op ettelijke honderd duizenden guldens aan geringere opbrengst geschat. Zij hebben de visserij inspectie te Den Helder verzocht een officieel onderzoek in te stellen. Dat deze mosselcultuur van Zeeuwen in de Waddenzee gelegen is. is niet zo heel verwonderlijk. Wel bloeit, naar bekend; de mos- eëlcuütunr in Zeeland nog steeds, gestrooid. doch het voorkomen van de mossel parasiet heeft daar enkele jaren ge leden de vissers doen besluiten ook cultures aan te leggen in de Wad denzee. Twijfel Volgens de afdeling mosselzaken van het bedrijfsschap voor visserij- produkten te Bergen op Zoom be draagt de gemiddelde opbrengst /an de 16 mosselkwekers, die ons land telt, per jaar circa 500.000 ion aan mosselen (waarde circa 6 miljoen gulden). Een employe van het bedrijfs schap sprak zijn twijfel uit over de bewering van de 15 vissers, die thans op Texel zijn, volgens welke de totale schade van 18 onderzochte percelen in de Wad denzee bijna 1 y, miljoen gulden zou bedragen. „Er zijn in de Waddenzee alleen al 400 percelen," zei hij. „Dat 18 daarvan samen al een vierde deel van de totale gemiddelde opbrengst voor rekening zouden kunnen ne men, lijkt mij overdreven." De betrokken vissers houden daar entegen vol, dat in de Waddenzee dit jaar uitzonderlijk veel zaad is uit- Eert recente opname van H.K.H. Prinses Irene, die op 5 augustus a.s. haar zeventiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom) Australische militairen bestrijden thans, tezamen met duizenden burger- vrijwilligers, de gevolgen van over stromingen in het zuiden van de staat Nieuw-Zuid-Wales. In dit gebied en in Noord-Victoria zijn drie miljoen scha pen door het overstromingswater van de buitenwereld afgesneden en men verwacht, dat de meeste dieren niet voor oktober a.s. geholpen kunnen worden. Prins Rainier de derde van Monaco heeft bekendgemaakt, dat zijn echt genote, prinses Gracia, de vroegere Amerikaanse filmster Grace Kelly, in februari a.s. een baby verwacht. Met ingang van gisteren zijn de prijzen van verschillende aardolie-pro- dukten verhoogd. Deze wijzigingen betekenen een aanpassing aan stij gingen, welke reeds geruime tijd ge leden in de wereldmarkt en zeevrach ten plaats vonden. Per honderd liter bedragen de ver» hogingen: vijftig cent voor benzine; 1.50 voor lichtpetroleum en 1. voor dieselolie. Stookolie wordt 12.50 per duizend liter duurder. (Advertentie) De nieuivste tip voor Uw long drink: 'n TIP VAN BOOTZ Ongeveer 10.000 gezagvoerders, dek-officieren en machinisten van de Westduitse koopvaardij hebben donderdag van hun vakvereniging een stakingsoproep ontvangen nadat pogingen tot bemiddeling door de ministeries van verkeer en arbeid waren mislukt. De vakvereniging wil hiermee protesteren tegen de overeenkomst, die de Duitse reders met het transportarbeidersbond heb ben afgesloten en waarin de gages met 13 procent worden verhoogd. De koopvaardijofficieren wensen 'n verhoging van 20 procent. Negen Mohammedanen uit Senegal in Afrika hebben per vliegtuig een pelgrimsreis naar Mekka gemaakt. Op de terugreis hebben zij een tus senlanding gemaakt op het Duitse vliegveld Rhine-Main, waar zij in de schaduw van een Clipper hun traditionele gebeden in de richting van Mekka verrichten. Voordien hadden zij, zoals gebruikelijk, hun voeten gewassen waarvoor zij, bij gebrek aan beter, de theepot had den gebruikt die men rechts op, de foto ziet.

de Stem | 1956 | | pagina 1