&tiu "finish BOURJOIS Zaken zijn zaken K WAT TA i £)agblaD Pejsfera Meningen en Commentaren koelheid en warmte in apart vak STORMSLACHTOFFERS GERED AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 Radio Cairo door Britten ..gestoord" GROTE BRAND IN ANKARA Geert wapens voor Libanon Overstromingen in Schotland IJslandse regering V.S.-TROEPEN KUNNEN NU VERTREKKEN Tegen prijsstijging in Engeland LE MAQUILLAGE INSTANTANÉ o/oiT'c/e tfalU&D Everest-bekliinmer in Zwitserland verongelukt Mollet krijgt geld voor Algerië Jongen in Geulhem viel van rots Kort in de kar Merkwaardig ongeval Reisplannen van Soekarno TELEVISIEPROGRAMMA'» MAAG BEZWAREN? DOPSPOEDER door Percy King ^0000<xxX>000<>000<>000<><><><>0<X>00000<XX>0<X>C>C>0OOOOOOOO (Van onze onderwijsmedewerker) A/IEN zegt, dat het Nederlandse volk nuchter, zakelijk is. Wij kunnen dit als een compliment op vatten en deze opmerking vertalen tot: stoerheid en mannelijkheid. Anderzijds kan men heden ten dage geen congres-verslag van psy chologen en sociologen ter hand ne men, of men ziet het als een gevaar gesignaleerd, dat de tussen-mense- "Mlijke verhoudingen steeds meer ver- I zakelijken. Vat men derhalve nuch al tere zakelijkheid in deze zin op, dan zou een minder vleiende om schrijving der vaderlandse volks aard moeten luiden: koud en liefde loos. Wij mogen aannemen, dat een aanduiding der realiteit tussen de beide genoemde uitersten zal moe ten liggen. En een spitsvondige zal ■wellicht opmerken, dat uiterlijke nuchterheid nog niet betekent, dat ook het hart onberoerd gebleven is. Op deze wijze zouden zowel de kool als de geit gespaard blijven: uiter lijk stoer, innerlijk een zacht ge moed. Menigeen zal bij een derge lijke zinswending denken aan: ie ruwe bolster met de blanke pit, die in de tijd der romantiek zulk een geliefde stijlfiguur was. In dit verband willen wij een ogenblik de aandacht vragen voor een verschijnsel, dat elkeen rond zich heen kan observeren. Het feit namelijk, dat zovele volwassenen niet in staat zijn, hun innerlijke gevoelens te openbaren. Taal, mi miek en gebaar laten hen vaak in de steek, wanneer het moment [vraagt om een uitdrukking der gees telijke warmte. Tengevolge hiervan groeien vele kinderen op in een gezin, waar zel den of nooit een liefdevol woord, een goedkeuring of een complimen tje worden gehoord. Wij zouden niet gaarne beweren, dat al deze gezinnen ook innerlijk door gevoel loosheid worden gekenmerkt. Men komt er eenvoudig niet aan toe, een expressie te zoeken voor hetgeen men voelt. Men is van mening, dat het weten der goede bedoeling vol- 4 doende is. Welk effect heeft deze levenssfeer op het kind? Eerstens zal het ge makkelijk door de koele uiterlijk heid worden misleid. Het doorzien van deze koele maskers is immers nog voor menige volwassene een te grote opgave. Vervolgens zal een zodanige ge zinssfeer gemakkelijk met zich me debrengen, dat ook de kinderlijke, spontane uitingen al spoedig voor „flauw, aanstellerig" worden uitge kreten. En dit laatste is erger dan het eerste. Hierdoor immers wordt bij het kind de indruk gewekt, dat spontaneïteit en zichtbare gevoelens te misprijzen zijn. Het gevolg daar van is, dat het kind zich over deze gevoelsmomenten gaat schamen en ^even spottend reageert op expres sieve uitingen van anderen. Men mene nu vooral niet, dat men de openbaring van het gevoel kan te rugdringen zonder het gevoel-zelf te kwetsen. Wanneer men de jonge mannen verwijt dat zij niet meer de kunst verstaan, een compliment te maken, dan dient tevens erkend, dat menig meisje niet meer in staat is, een compliment in ontvangst te nemen. Wederzijds wordt aan de verkoeling Ier menselijke omgang voortge bouwd. Wij wensen geen pleidooi te hou den voor sentimentaliteit in denken Jn doen. Maar wel menen wij, dat 'et gezin kan bijdragen tot het handhaven van de naastenliefde in Ie wereld, door het kind van jongs- *f te doen ervaren, hoe goedwillen de mensen elkander liefdevol en respectvol bejegenen. Menige stren ge opvoeder heeft, zonder het te weten of te bedoelen, het hart van lijn kind dood gedrukt. [N de grote liberale bladen Nieuwe Rotterdamse Courant en Alge meen Handelsblad wordt nogal le lijk gedaan over „de uitzonderings positie", waarin formateur Romme de VVD zou hebben gedrukt. Aan haar heeft hij immers niet gevraagd, hoe zij zou staan tegenover het t.z.t. adviseren van geestverwanten in een kabinet van bevredigende sa menstelling, dat het programma van de formateur tot grondslag en richt snoer neemt. Op zich beschouwd is dit verwijt ongetwijfeld ongegrond. Immers, het is professor Oud zelf, die 'er een apart denkbeeld op na houdt om trent de procedure van kabinets formatie. Ook tegenover de heer Drees hield hij bij alle besprekingen afstand, omdat hij pas tot uitspra ken wilde komen, als program èn zetelverdeling in ontwerp kant en klaar voor hem lagen. Het zou dan ook niet logisch geweest zijn hem nu al een mening te vragen, welke hij tóch niet wou geven. De opmerking van professor Romme wilde juist alle eer laten aan de opvattingen van professor Oud. De liberale bladen bovengenoemd klampen zich bij hun verwijt ech ter vast aan een opmerking in de Volkskrant, luidend: De gang van zaken toont aan hoe on juist het verhaal is. dat de KVP zou spelen op een samenwerking van de katholieke en protestantse partijen met ..reactionaire liberalen" om de socialisten in de oppositie te kunnen drijven. Inte gendeel- de socialist Drees heeft de libe ralen erbij gehaald en de KVP'er Romme zet de liberalen in een afzonderlijk vakje en gaat volop verder met zijn poging om tot een akkoord te komen met de socia- listen. Hier wordt dus inderdaad gezegd: Romme zet de liberalen in een af zonderlijk vakje. We kunnen echter wel veilig aannemen, dat de forma teur deze woorden niet geïnspi reerd heeft. Als de VVD zich houdt aan de tekst van de door haar ont vangen brief, zal ze zien. dat de Volkskrant-exegese ernaast is. De Britse autoriteiten op Cyprus zijn begonnen met het storen van de uitzendingen in de Griekse taal van radio-Cairo, aldus wordt in gewoonlijk welingelichte kringen gemeld. In genoemde kringen wordt voorts gezegd, dat radio-Cairo in de afge lopen weken een aantal anti-Britse commentaren over de toestand op Cy prus heeft uitgezonden in haar pro gramma's in de Griekse taal. De sto ringen zijn vorige weck begonnen. Sedert de Britten radio-Athene begon nen te storen, hebben vele Griekse Cyprioten naar deze commentaren geluisterd. In Ankara heeft maandagavond een hevige brand gewoed, waardoor 55 huLen en een moskee werden ver nietigd. Een baby kwam om in de vlammen. Men vreest dat dokwerkers uit Li verpool zullen weigeren om wapens te laden voor het Libanese leger. Vrijdag zal het Egyptische schip ,,De Ster van Luxor" in Liverpool aan komen om een lading wapens en munitie voor Libanon in te nemen. Een woordvoerder van de dokwerkers heeft verklaard, dat de havenarbei ders van Liverpool geen enkel wapen zullen laden in schepen, die naar Egypte vertrekken. (Advertentie) Nadat Schotse rivieren, gezwollen door twee dagen stromende regen, buiten hun oevers waren getreden, overstroomden ze maandag landerij en. spoorwegen en de voornaamste wegen van het Schotse hoogland. Er zijn geen mensenlevens te be treuren, maar vele boeren en dorpe lingen moesten hun huizen ontrui men toen de watermassa's de dalen binnenstroomden. Men vreest dat vele schapen en runderen zijn omgekomen. Telefoon leidingen werden vernield en brug gen bezweken onder de drang van de woeste stromen. De internationale toestand is vol doende ontspannen om het vertrek van de Amerikaanse troepen te recht vaardigen, zo zegt een IJslandse re geringsverklaring die in Washington is gepubliceerd. De IJslandse minister van Buiten landse Zaken Gudmundur Gudmunds- son, betoogt hierin voorts, dat IJs land nu net onderhoud en het ge bruik van de verdedigingsinstallaties behoort over te nemen. De interna tionale toestand is nu minstens even rustig als in 1949, toen IJsland zich aansloot bij de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie, aldus de mening van de IJslandse regering. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde men commentaar op de verklaring te le veren Een woordvoerder zei dat men van de IJslandse regering geen offi ciële mededeling had ontvangen. Imperial Chemical Industries, het enorme Engelse concern, dat in che micaliën, verfstoffen, plastics en ex plosieven doet (kapitaal 5,5 miljard gulden) heeft de prijzen van meer dan tienduizend produktcn „bevro ren". De prijsstop geldt voor onge veer negentig procent van de pro ducten. die het concern maakt, en zal minstens een jaar duren. Het concern probeert op die manier het streven van de regering te steunen, die erop uit is, inflatie te voorkomen. (Advertentie) Geefi Uw gelaat de zachtheid van satijn PARFUMS - PARIS Thomas Bourdillon. een lid van de Britse ploeg bergbeklimmers, die in 1953 de Mount Everest bedwongen, en nog een andere Britse bergbeklim mer, R.M. Viney zijn om het leven gekomen bij een val van de bergtop Jagihorn in het Berner Oberland. De storm, die over West-Europa heeft geraasd, eiste van de scheep vaart een zware tol. De 103 ton me tende Engelse kaag „Moyana" is zondag op de thuisreis van Lissabon tienduizenden genoten vs voor oog en oor. TIEN militaire muziekkorpsen in schitterende gala-uniformen. Nu nog grootser en kleur, rijker dan voorheen, oa. muziekkorps uit de pruikentijd! feestelijke belichting en vrolijk carillonspet. Taptoe Delft: het hoogtepunt van Uw vakantieI Van 25 augosta» tfm 4 «epftmbe» 's avonds van 9 uur lot 10 30 (behalve zondags) Priizen f 160 t/m f 5.25 Kaarten te bestellen bij: 85a. Delft (Te!. K 1730 26100) in het Engelse Kanaal ten onder gegaan. Alle 22 opvarenden van het onfortuinlijke schip, onder wie 15 jonge kadetten van de zeevaart school in Southampton, werden aan boord genomen door de Glasgowse stoomboot ,,Clan MacLean". De linkerfoto laat zien hoe de geredden in Fowey langs een touwladder de „Clan MacLean" verlaten om met sloepen aan land te gaan. Op enige mijlen van de Engelse Kanaalhaven Dungeness kapseisde de 1246 ton metende Engelse kustvaarder „Tees- woodeen van de bemanningsleden kwam hierbij om, negen van de vijftien andere opvarenden werden door de reddingsboot van Dungeness in deze haven binnengebracht en de overige zes man pikte de Britse tanker „B. P. Distributor" op. Foto rechts: geredden komen aan land. De Franse senaat heeft met 295 tegen 14 (communistische) stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, dat de regering machtigt tot een aanvullen de post voor de financiering van de militaire operaties in Algerië. Pre mier Mollet had zaterdag j.l. aan dit wetsontwerp de vertrouwenskwes tie verbonden. De 11-jarige Jackie Duijkers is van een dertien meter hoge rots van de Geulhemmer berg gevallen. Met ern stige, doch niet levensgevaarlijke verwondingen werd hy naar het zie kenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Tijdens het spelen met vriendjes viel de jongen achterover van de rots. Hij wist zich nog even vast te grijpen aan een struikje, kwam zes meter lager tegen een uitstekende punt en viel toen nog ongeveer zeven meter lager met zijn hoofd tegen een boompje. De jongens hadden juist de school rapporten ontvangen en verkeerden in een uitgelaten stemming. Een grondbezitter in het dorp Caais de Espinho (op ongeveer 60 kilome ter van Lissabon) heeft zijn vrouw, twee zwagers en drie anderen dood geschoten omdat zij kritiek oefenden op de wijze waarop hij zijn bezit be heerde. Auto duwde jongelui de gracht in Een jongen en een meisje, beiden zestien jaar en uit Utrecht afkomstig, z(jn op de Gageldjjk even buiten Utrecht gewond geraakt b(j een niet alledaags ongeval met een auto. De jongelui zaten in het gras langs de gracht, toen een driewielige bestel auto uit Maartensdijk bij het maken van een bocht door de sterke wind werd gegrepen en over de berm heen in het water terecht kwam. De jonge lui werden door de auto gegrepen en in het water geduwd. Het meisje C. van L. bekwam ernstige inwendige kneuzingen en een hersenschudding, de jongeman eveneens een hersen schudding. Beide slachtoffers zijn in het St.- Antoniusziekenhuis opgenomen. De vier inzittenden van de auto kwamen er af met een nat pak. President Soekarno heeft medege deeld, dat zijn reisprogramma voor dit jaar bezoeken behelst aan India, Pakistan, Afghanistan, de Soedan, Egypte. Ceylon en Irak. Op 26 augustus zal hij uit Djakarta vertrekken voor het bezoek aan de Sovjet-Unie, waarna hij zal door reizen naar Joegoslavië, Tsjechoslo- wakije, Oostenrijk en China. De Indonesische president ontving voorts uitnodigingen voor een bezoek aan enige Zuidamerikaanse landen en Nieuw-Zeeland. Hij deelde niet mede, wanneer hij aan deze uitnodigingen gehoor zal geven. TANDPIJN Om ook eens met de tandart sen in zijn gemeente St. Louis kennis te maken besloot de nieuw benoemde burgemeester een bescheiden feestje te ge ven, waarvoor de in totaal 55 dokters werden uitgenodigd. Op het laatste moment moest de partij echter worden afge zegd wegens ziekte van de gastheer. Hij had kiespijn. Troost Dit is de troost voor mensen, die in juli van een regen-vakantie heb ben genoten. ïn New York heeft het precies twintig dagen van die maand geregend. Het weerbericht voor de volgende dagen luidt: Nog meer re gen. Het weerbureau, dat deze ge gevens verstrekte, vermeldde voorts, dat de stad sinds begin juni geen enkel droog weekeinde heeft gekend. Familie Rin Tin Tin een achterkleinzoon van de befaamde filmhond. die jaren Zeieden iedereen verbaasde omdat hij zo slim was beleeft op het ogenblik triomf op triomf voor de Amerikaanse televisie. Deze Rin Tin Tin doet in slimheid weinig voor zijn voorouders onder. Vooral de jeugd, die de echte Rin Tin Tin toch nooit heeft gekend, loopt ver met de nieuwe „star" weg. Brand De heer Daniël Abse heeft van zijn uitgevers een beroerd bericht ontvangen. Hij had een boek geschreven, dat juist van de pers was gekomen en opgeslagen lag in de druk kerij, toen er brand uitbrak- De hele druk werd as. De titel van het betreffende boek luidde: „Vuur aan de hemel". Chauffeur De tachtigjarige heer Charles Card- well uit het Engelse Weston Bath zal opnieuw een rij-examen moeten afleggen om te bewijzen, dat hij nog wel degelijk in een auto uit de voe ten kan. Charles is vol zelfvertrou wen over de afloop, want hij heeft al vanaf 1903 gereden zonder ooit een ongeluk van betekenis te maken. De zaak kwam ook ditmaal niet door een verkeersongeval aan het rollen. Charles werd' gewoon gesnapt, omdat hij veel te hard reed. Jutters Hoofdonderwijzer Roberts uit het Engelse kustplaatsje Pendor- lan wil twee schooljongens aan stellen als strandjutter. „Dat is een van de mooiste baantjes, die een jongen zich kan denken," meent Roberts. „Het is avontuur lijk en met al die frisse lucht nog eens gezond ook.'' De hoofdonderwijzer kwam op de gedachte, toen in de gemeente raad werd geklaagd over het toe nemend aantal voorwerpen, dat door badgasten werd verloren. De jonge „jutters" zullen die moeten gaan opsporen. Voor elke vondst zullen ze een kleine beloning krij gen. Jas De jas van de heer Ronald Vieker. man uit Huddersfield was zo oud en versleten, dat hij het niet meer de moeite waard vond nog aandacht aan hef kledingstuk te besteden. Hjj gooide het in de vuilnisbak en dacht, dat hjj van het geval af was. Daarin vergiste hjj zich. Uren en uren heeft hjj op de gemeentelijke vuilnisbelt zoek gebracht met het speuren naar de jas. Zijn zoontje had een van de jaszakken namelijk tot zijn spaarpot ingericht. Elk dubbeltje duwde hij erin. Het bedrag was opgelopen tot dik honderd gulden. Vader Vicker- man heeft de jas nog niet gevonden. Stop es even Piet! Ik heb mijn zakdoek nodig.' (Advertentie) CHOCOLADE DONDERDAG 2 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gr. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Kookkunst 11,15 Lichte muz. 11,45 Internat, bezinning op onderwijsvernieuwing, eaus. 12,00 Orgel en viool 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land en tuinb. meded. 12,33 Interview en muz. 13,00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Promenade ork. 13,55 Beursber. 14,00 Ba riton en piano 14,30 Klaver vier, hoorsp. 15,05 Gram. 15,15 V. d. zieken 16,00 Voor dracht 16,15 Muz. caus. 16,45 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,45 Regeringsuitz.Neder land en de wereld. Het maandelijks over zicht v. d. werkzaamheden der Ver. Na ties, door mr. C. Schürmann, Nederl. per manent vertegenwoordiger bij de Ver. Naties 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Mil. ork. 19,00 Gesproken brief uit Londen 19,05 Ritmische muz. 19,25 Amus. muz. 20,00 Nws. 20,05 Strijkkwart. 20,35 Aan de zelfkant van het Koninkrijk,'caus. 20.45 Viool en piano 21,35 Aan de zelfkant van het Koninkrijk, caus. 21,50 Gevar. progr. v. d. militairen 22,40 Journ. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Beursber. en act. of gram. 23,25-24,00 Lichte muz. HILVERSUM II 296 m 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9,00 V. d. vrouw. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Franse chansons 12,00 Angelus 12,03 Mil. Kapel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Wij van het land 12,40 Gram. 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Sopr. en piano 13,35 Gram. NCRV: 14,00 45ste Zendingsdag te Driebergen-Rijsen- burg 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Viool-cello en clave- cimbel 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Promenade ork. en omr. koor 18,30 Gram. 18,45 Idem 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Idem 20,00 Radio krant 20,20 Radio-vossenjacht 21,30 Gram. 21,45 Klein vrouwenkoor 22,00 Or- gelconc. 22,25 Gram. 22,45 Avondoverden king 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 12,15 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Engelse les 14,15 Vlaamse liederen 14,30 Franse les 14.45 Gram. 15,00 Klassieke muz. 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,15 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Verz. progr. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Pianorecital 22,40 Gram. 22,55- 23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 12.30 Or gelspel 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 14,00 Gram. 14,30 Amus. muz. 15,00 Conc. door de jeugd 15,50 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 18,30 en 19,05 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22,45 Gram. 22,55 Nws. DONDERDAG 2 AUGUSTUS NTS: 20,00 Journ. en weerber. VFROt 20,15 De Wallace Collectie, filmdocumen taire 20,45 Penny whistle blues, film. FRANS België: 19,15 Testbeeld 19,30 De socialistische gedachte 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Verv. v. h. progr, v. Parijs. Daarna wereldnws. VLAAMS België 19.15 Testbeeld 10.28 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Nws. 30,0o Van uitvinders... en patenten 20,30 Twee experimentele films 20,55 Filmmontefe 22,05 Journ. (Advertentie) brengt ver/Seht/nQ J 35) Hij wachtte tot hij niets meer hoor de en stapte door de opening, die in derdaad groot genoeg bleek om een optocht doorgang te verlenen. De veiligste tactiek volgend kroop hij op handen en voeten langs de muur in de richting van de hoge boog lampen. 't Frappeerde hem, dat er thans aanzienlijk meer brandden dan bij z n eerste clandestiene bezoek aan Horn's domein. Nauwelijks had hij °Rmer^ing bij zichzelf gemaakt, oi alle lichten floepten uit. 't Fa- gehuld WaS *n vo*s*a£en duister w*aISe? *ende de weg en 't donker mn Jlem n*et ongeAegen. Alleen f-- j drommels op zijn hoede zijn .9 grote loods schuin tegen- jt i directiegebouw passeerde. In t aardeduister kon iemand over hem ruikelen en dan werd geen pardon gegeven. Hij was de gevaarlijke Plaats dicht genaderd toen een hele colonne de loods verliet. Een gedeel te van de mannen droeg brandende toortsen; anderen rolden onder gelach en gevloek vaten voort en de krachts inspanning, die 't vergde gaf alle grond aan de veronderstelling, dat t gewicht om de drommel niet mee- viel Larsen keek verbijsterd de won derlijke stoet ne» die ticb in de rich- ting van 't fabriekscomplex bewoog Bijna kwam hij in de verleiding hen te volgen en zich te vergewissen, wat de kerels gingen uitvoeren. Bijna... Want eensklaps rees een beeld voor hem op, dat elke gedachte aan iets anders uitdreef, al dat an dere waardeloos deed zijn. Met een sprong was hij overeind. Ellen! Hoe had hij haar kunnen vergeten! Wat kan 't hem per slot van reke ning schelen, welke misdadige motie ven achter Smidt's ,,bal-champetre" zaten! Een mensenleven liep gevaar een leven, dat voor Larson meer betekende, dan alle fabrieken ter we reld! Hij bekommerde zich niet om eigen veiligheid, maar snelde de open ruimte tussen loods en directiegebouw over, beklom de trap en was reeds halverwege de antichambre, toen hij stokstijf bleef staan op 't geluid van stemmen uit Horn's privé-kantoor. „Nu kunnen we tenminste zien wat we zeggen, al is de verlichting pri mitief", lachte Smidt. Hij zette eni ge brandende kaarsen op tafel neer. ,,'t Komt van pas, dat 'k bij Horn kind aan huis ben, kapitein. Ja, hij laat ongeveer alles aan mij over. 'k Mag hem graag en hoop van harte, dat 'k hem door deze beproe ving heenbreng." Larsen drukte de nagels in de handpalmen. Svane zat dus bij Smidt! Speelde frère-compagnon met een aartsschurk en had geweigerd geloof te slaan aan 't woord van een eer lijk man „De stoornis in 't licht moet spoe dig zijn verholpen", zei Svane afge meten. „Volgens uw mening is het een nieuw stukje sabotage van de kant van de stakers?" „Positief. Eerst de telefoondraden vernield, nu dit. 't Rapalje staat voor niets. Gelukkig heb 'k een paar be kwame elektriciens hier." Smidt zuchtte, ,,'k Begrijp niet, hoe de plaatselijke autoriteiten zo lang de stakers als engelen hebben kunnen beschouwen. Ze moesten wel ziende blind zijn". Na een kleine pauze. „Eh dat was met recht: twee zielen één ge dachte kapitein. U kwam naar mij terwijl ik verlangend naar uw komst uitzag. Maar 'k kon u onmogelijk telefonisch bereiken." „U had iemand kunnen sturen". „Geen denken aan. Hij was zó ge lyncht „Tja." De luisterende Larsen werd op merkzaam. Iets in Svane's stem had hem getroffen. Er klonk twijfel in door, zo niet argwaan. ,,'k Ben bezorgd, kapitein", ver volgde Smidt. „Zelfs Jensen, een man dia toch altijd het volle vertrou wen van de arbeiders had, is koel bloedig door een heethoofd neergesto ken. Ze ontzien niemand meer." „Inspecteur Buhl telefoneerde een andere lezing. Hij had nog een reden om er bij me op aan te dringen, hier poolshoogte te gaan nemen, 't Ver ontrustte hem zeer, dat Froken Horn naar de fabriek was gegaan en nog steeds niet teruggekeerd is. 'k Ben 't met hem eens, dat dit allerminst een plaats voor een jong meisje kon worden geacht. Waar is ze?" „Precies mijn opinie. Maar Froken Hom is er eentje van ras 't bloed van de vader verloochent zich niet. Ze wilde met de gang van zaken op de hoogte zijn. Ook dit heeft zij met de oude heer gemeen: ze vertrouwt mij door en door. Haar eerste woor den waren: „Doe wat je kunt Smidt om de stakers te verslaan. Ze ver dienen nu geen medelijlden meer. Froken Horn gaf me absolute vol macht." „Ja?" Opnieuw dat accent van twijfel, van argwaan in Svane's toon. „Daar vroeg 'k niet naar, Hr. Smidt. 'k Vroeg waar Froken Horn zich op 't moment bevindt." „Hierachter. Een rustkamer, kapi tein, die Hr. Horn gebruikt als de werkzaamheden te veel van hem heb ben gevergd en hij een kwartiertje met gesloten ogen wil liggen. Froken Hom hield zich goed, maar mij kon ze niet verbergen, dat de zenuwen haar de baas waren. Geen wonder, 'k Gaf haar de raad wat te gaan rus ten en ze nam mijn raad dankbaar aan." ,,'k Wil haar zien." Larsen hoorde stoelen verschuiven, daarna zich verwijderende voetstap pen. Vreugde doorgolfde hem met Ellen kon niets ernstigs zijn gebeurd! Anders had Smidt 't niet aangedurfd Svane mee te delen, dat 't meisje zich in 't rustvertrek ophield. Hij zou nu ook wel oppassen, Ellen een haar op 't hoofd te krenken: 't risico was te groot. Larsen voelde zich 'n pak van 't hart genomen. Er waren slechts enkele minuten verstreken, toen zij terugkeerden. „Vreemd", zei Svane peinzend. „Uit uw woorden maakte 'k op, dat Froken Horn, hoewel nerveus, overi gens zichzelf was. Ik begrijp niet, waarom zo iemand zich van een slaapmiddel bedient als ze de bedoe ling heeft, maar een ogenblikje te gaan rusten. Afgaande op haar slaap moet ze zelfs een krachtig middel hebben ingenomen. Ze is gewoonweg niet wakker te krijgen. Eh op een tafeltje bij de divan lag dit kokertje luitenant Ege. Kent u de tabletten bij geval?" Uit de vraag bleek Larsen, dat nóg iemand in 't privé-kantoor was. Van waar hij stond kon hij hem niet zien. De aangesprokene nam een tabletje tussen de tanden, beet het door en proefde, ,,'k Durf 't niet met zeker heid te zeggen, maar naar mijn me ning bevat 't veronal!" ,,'k Zal 't laten onderzoeken." Svane wendde zich tot Smidt. „Weet u zeker, dat Froken Hom de tabletten bij zich had?" „Zeker? 'k Opperde een denkbeeld meer niet." Smidt's lachje klonk onverschillig, maar 't nam de onrust niet uit hem weg. 't Dreigde verkeerd te lopen, 't Bezoek van de officier was op zich zelf reeds een onaangename verras sing geweest; Smidt had vergeefs ge vist, wel motief er achter zat. Nu begon 't hem duidelijk te worden. Svane was zonder twijfel gekomen in verband met Ellen's aanwezigheid op de fabriek. Vervloekte pech, dat hij haar had willen zien 't Was een onmiskenbaar teken van wantrou wen. En dat wantrouwen zou er wel niet op verminderd zijn, nu hij 't meisje had aangetroffen in een toe stand, die hem met recht verdacht moest voorgekomen zijn. Smidt's slu we brein overlegde, hoe hij de offi cier zou wegkrijgen vóór Ellen ont waakte en de oorzaak van haar diepe slaap kon verklaren. „Ach zo. U opperde een denkbeeld meer niet", herhaalde Svane effen. „Natuurlijk. Hoe zou 'k met zeker heid kunnen zeggen, dat Froken Horn met een slaapmiddel in haar tasje naar hier kwam U veronderstelt toch niet, dat 'k haar gefouilleerd heb?" „'t Kon haar zijn toegediend." „Door wie?" vroeg Smidt op de man af. Svane bleef, 't antwoord schuldig. Er viel een pauze waarin de kapitein zijn horloge raadpleegde. Toen: „Eh 'k zou naar de fabriek zijn gekomen ook als inspecteur Buhl er niet op aangedrongen had. 'k Hoopte hier iemand te vinden met wie 'k een appeltje heb te schillen, zekere Erik Larsen. Kent u hem?" „Dat doe 'k kapitein. Maar 'k heb niet de minste reden er trots op te zijn. Een zeer gevaarlijlk sujet. Lar sen drong zich onder valse voorspie gelingen bij hr. Horn in. Gelukkig had deze hem gauw door en wees hem 't vierkante gat. De snuiter wordt gezocht voor moord en dat is lang 't enige niet wat hij op zijn kerfstok heeft". „Hij belde me. Van wat Larsen meedeelde zal u in 't bijzonder in teresseren, dat hij u van de moord aanslag op Hr. Horn beschuldigt. Hij beloofde met een half uur hier te zullen zijn om ook deze beschul diging waar te maken." Smidt grinnikte, ,,'k Zie hem niet. U soms?" De deur van de antichambre werd open geworpen. Larsen stapte 't kan toor in. „Kijk dan eens goed uit je doppen, Smidt!" XXXIII In niet minder tijd dan Larsen nodig had gehad voor zijn theatrale entree, was 't Smidt klaar geworden, hoe hij zich eruit kon draaien. Als zeker mocht hij aannemen, dat Lar sen een revolver op zak had en niet zou aarzelen haar te gebruiken, wan neer de nood aan de man kwam. Met de handigheid, hem eigen, goochelde Smidt zijn wapen te voorschijn. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5