TIENDAAGSE VELDTOCHT DE WATERSTOFBOM-ONTPLOFFINGEN OORZAAK VAN NATTE ZOMER? Chinese troepen op Birmaans gebied sponrut'tmr Een der Hoofdprijzen Nederlandse Verschil van mening bij alle geleerden ter wereld Zeeuwse Textiel Combinatie N.V. Ronde-ploegen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 Vulkanen en atomen Weer normaal recht op Cyprus Poolse communisten Ook wij te laks...." voor de grote „Tour de France-prijsvraag'' van het DAGBLAD DE STEM EEN DROOM VAN EEN LINNENUITZET TER WAARDE VAN 500— geschonken door POSTBUS 8 HULST (Z.) TELEFOON 316 Familie-voetbal Een Nederlandse scootermobiel Hagenaar v. Egmond won in Biervliet Jubileumschieting in IJzendijke Ook Leo vil Pluym EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN Ongeduldig Van Speyk 125 Jaar geleden rukte het Neder landse leger op naar België Wapenschouw De gevechten De terugtocht r van werk rd een n van ING Ontelbare mensen ter wereld zijn er van overtuigd, dat de koude en natte zomer van dit jaar een gevolg is van de proeven met water stofbommen. Ook een aantal geleerden, zij het een minderheid, neigt tot deze opvatting. Dr. M. Rodewald, meteoroloog van het „Seewetter- amt" in Hamburg, de metereologische dienst voor de scheepvaart, komt echter tot andersluidende gevolgtrekkingen. Hij heeft er op gewezen, dat dergelijke abnormale zomers ook vóór het atoom-tijdperk van tijd tot tijd optraden en heeft geprobeerd meer „natuurlijker" verklaringen voor ons slechte weer te vinden. Aangezien voor het lopende jaar alle gege vens nog niet ter beschikking staan, heeft hij 't jaar 1954, dat ook buiten gewoon nat was en waarin proeven met waterstofbommen werden ge nomen, eens nader bekeken. De wetenschappelijke aanhangers van de hypothese, dat door het doen ontploffen van waterstofbommen het weer slecht wordt, worden vooral in Japan aangetroffen. Het is moeilyk zich bij dergelijke vraagstukken ge heel te onttrekken aan plaatselijke gezichtspunten, ook al wil men nog zo objectief zijn. Japan ligt het dichtst bij de plaats waar de proe ven met de bommen worden geno men en het heeft er om vele rede nen belang bij, dat de proefnemingen, tenminste in deze buurt, worden stop gezet. Dat wil niet zeggen, dat de vermoedens van de Japanse geleer den onjuist moeten zijn, zij kunnen zelfs maar al te juist zijn. Toch mo gen de plaatselijke omstandigheden niet geheel worden vergeten. Perioden van vier maanden In 1954 werd ongeveer vier maan den na de waterstofbom-proeven over al ter wereld sterke toename van de regenval geconstateerd, zodat dit jaar bijna het record-jaar 1916 evenaarde. In het Verre Oosten herinnert men zich nog heel goed de geweldige uit barsting van de Krakatau in de Soen- dastraat 1883. Deze uitbarsting werd na vier maanden gevolgd door een algemene atmosferische storing, geen regen, maar optische storingen, die op dat tijdstip hun hoogtepunt be reikten. De overeenkomst tussen dit optreden van een hoogtepunt na vier maanden, wordt thans als uitgangs punt genomen voor vérstrekkende conclusies. Japanse metereologen, name Dr. Arakawa, geloven, dat de waterstofbom overeenkomstige sto ringen in de circulatie van de atmos feer bewerkstelligt als destijds de grote vulkaanuitbarsting. Zulks doen de, aanvaarden zij de omstreden theorie van Humphreys uit 't jaar 113, die de klimatologische schommelin gen in het algemeen aan de invloed van vulkanisch stof weet. Ook wordt verwezen naar de storingen in de luchtcirculatie na de uitbarsting van de Katmai-vulkaan in juni 1912. Dr. Rodewald heeft de internatio nale weerberichten van de afgelopen decennia bestudeerd en aan de hand daarvan een curve der globale neer slag-afwijkingen sinds 1912 samen gesteld. Daaruit blijkt, dat het jaar 1912 het jaar waarin de uitbarsting van de Katmai voorkwam, het droog ste jaar van de gehele reeks was, hetgeen aan het argument van het verband tussen vulkaanuitbarsting en zware regenval, wel enige kracht ont neemt. Het schunt dus niet zo te zijn, dat vulkanisch stof onvermijdelijk regen veroorzaakt. Nu kan de waterstofbom, behalve door stofmassa's, het weer nog op twee andere manieren beïn vloeden. Enerzijds door het vrijmaken en in de lucht stoten van geweldige hoeveelheden warmte, waardoor de luchtcirculatie in beweging zou kun nen worden gebracht, anderzijds door de vorming van ionen. De radio-actieve uitstraling, die immers nog lang blijft aanhouden veroorzaakt ionisering van de luchtkasdeeltjes, dat wil zeggen, dat deze elektrisch geladen wor den en dan ionen worden ge noemd. Ionen nu kunnen als condensa- tiekernen voor waterdamp optre den. Om de ionen kunnen zich dus druppeltjes vormen, die later neerregenen. Veel ionen, veel re gen dat is een eenvoudige ge volgtrekking. Nog geen speldeprik Het merendeel van de atoomge leerden en metereologen twijfelt er na diepgaande berekeningen aan, dat het weer in de wereld op deze wijze wordt beinvloed. De door de tot dus ver tot ontploffing gebrachte bom men vrijgekomen hoeveelheden stof bleven ver beneden de hoeveelheden stof, die door een sterke vulkaanuit barsting m de lucht worden ge slingerd. De hoeveelheid vrijkomen de energie, is vergeleken met ande re explosies weliswaar enorm, voor de aarde echter nog niet eens een speldeprik. En de overwegende meerderheid der geleerden gelooft er niet aan, dat de vrijgemaakte ener- voldoende is om de luchtcircu- gie zo sterk te latie en de neerslagen beinvloeden. Dit geldt ook voor de hoeveelheid ionen. Het aantal geproduceerde io nen kan ongeveer worden berekend. Derhalve ook de hoeveelheid neerslag, die zich eventueel rondom de ionen kan „ophangen". Deze hoeveelheid staat in geen ver houding tot de regen die werkelijk valt. Desondanks gelooft een minder heid van geleerden aan invloed van waterstofbommen op het weer, ten dele omdat de resultaten van hun berekeningen anders zijn, ten dele omdat zij het optreden en een me chanisme van processen veronderstel len, waaromtrent nog niet voldoende bekend is. Dr. Rodewald huldigt de opvatting dat er sprake is van een volmaakt natuurlijk proces. Met waterstofbom men van de tot dusver tot ontplof fing gebrachte omvang, zegt hij, kan het weer in de wereld niet worden veranderd. Mochten de bommen aan zienlijk groter worden, dan zou het vraagstuk nog eens opnieuw moeten worden bekeken. De lange curve ver toont hoogtepunten in de jaren 1916 en 1945, dieptepunten in 1919 en 1930. Van 1916 tot 1930 bewoog de curve zich in neergaande lijn, ook in de daarop volgende jaren waren de schommelingen niet buitensporig. Pas in 1945 sprong de curve weer om hoog, bereikte echter niet helemaal de hoogte van 1916. Ongetwijfeld ko men dergelijke natte jaren zelden voor, maar het is even zeker, dat zij al vóór de waterstofbom voorkwa men. De metereologie Dr. Rodewald wijst er op, dat al leen al het vaststellen of er werke lijk sprake is van „globale" toe name der neerslag, moeilijk heden oplevert. Tachtig procent van de aarde is bedekt door zeeën, waar niemand de neerslaghoeveelheden meet. Alleen de neerslag te land wordt gemeten en ook dit onvolkomen. 797 weerstations verstrekken gegevens over het kli maat voor de internationale over zichten. Deze 797 metereologische sta tions bestrijken echter slechts drie vierde deel van de landoppervlakte der aarde. Grote staten zoals de Sovjet-Unie en China verstrekken geen informa ties over weer en klimaat, ook Ara- bië en enkele Zuid-Amerikaanse lan den ontbreken. Dr. Rodewald is dan ook van mening, dat een dichter net van dergelijke metereologische sta tions, waaraan alle landen zouden deelnemen, mogelijkerwijze een an der beeld zou kunnen opleveren. Voorlopig blijft het er echter bij, dat er sprake is van meer regen val. Deze regenval is echter nogal ongelijkmatig: in 1954 berichtten slechts 451 van de 797 stations, dat het een nat jaar was, terwijl 338 verklaarden, dat het een te droog iaar was. De acht overige stations deelden mede, dat het een normaal iaar was. Hieruit blijkt wel, dat de bewering, „dat 't overal ter wereld" méér regent, in het licht der feiten, niet helemaal klopt. De curve van Rodewald voor de eerste jaren be rust overigens op de weerberichten van slechts 350 stations. De geleerde heeft vastgesteld, dat .de maximale afwijkingen van 1916 en 1954 mèèr dan het drievoudige van het gemid delde bedroegen. Onbekende wetten De natuurlijke oorzaken voor der gelijke schommelingen in de regen val ter wereld kunnen worden ge zocht in de luchtdruk en de water verdamping. Daar de luchtdruk over de gehele aarde constant is, moet tegenover ieder gebied van hogedruk elders 'n gebied van lage druk staan, zodat globaal er niet al te veel kan veranderen. De waterverdamping kan door uitstraling van de zon en be paalde storingen in de luchtcirculatie worden beinvloed. Het is thans nog niet mogelijk over het verband daar tussen en de globale regenval iets nauwkeurigers te zeggen. En er kan best een wetmatigheid bestaan in de tussenpozen waarin natte jaren op treden wanneer zij dat werkelijk zijn. De oorzaken hiervan zijn echter nog onbekend. Zo wordt dus een bewering over iets waaromtrent men nog niets nauw keurigs weet, namelijk de invloed van de waterstofbommen op het weer, geplaatst tegenover een bewering, waaromtrent men eveneens nog wei nig nauwkeurigs weet, namelijk het optreden van globale neerslag-schom melingen en de daarvoor eventueel bestaande redenen. Dat wil niet zeg gen, dat de bommen helemaal geen invloed op het weer hebben, maar wél, dat men met pertinente bewe ringen voorzichtig moet zijn. Dat de meerderheid der geleerden deson danks aanraadt op te houden met de waterstofproeven in de gehele we reld, is niet vanwege het weer, maar wel, vanwege, de helaas veel duide lijker vaststelbare. radio-activiteit van de lucht en de regen, die een gevolg is van deze proeven. Hoewel deze radio-activiteit ongetwijfeld nog vér beneden de bekende gevaren- grens ligt, weet men over de invloed bij vaker herhaalde proeven nog te weinig om met zekerheid te zeggen of wij ons al dan niet al in de ge vaarlijke zone bevinden. Het Britse bestuur van Cyprus heeft medegedeeld de nieuwe nood maatregelen, waarin het gebruik van een „redelijke mate van geweld" werd toegestaan bij het arresteren, in tte gevangenis opsluiten of ondervragen van verdachten, te zullen herzien. Er was op deze maatregelen, waar bij het van geval tot geval aan de betrokken politieman(nen) of mili- tair(en) was overgelaten, wat onder een „redelijke mate van geweld" diende te worden verstaan, scherpe kritiek geoefend In een resolutie van het centrale comité van de Poolse (communisti sche) verenigde arbeiderspartij oefe nen de leiders van de partij zelfkri- pek omdat zij te traag zijn geweest in het opstellen van een „opbouwend program" ter bestrijding van de eco nomische moeilijkheden van het land. Volgens het Poolse persbureau PAP worden de onlusten, die zich onlangs in Poznan hebben voorgedaan, in de resolutie geweten aan economische moeilijkheden. De ongeregeldheden, waarbij 53 mensen werden gedood en Birma voert met de regering te Pe king onderhandelingen over de aan wezigheid van communistisch-Chinese troepen in de staat Wa, in noordoost- Birma, zo wordt gezegd in een com muniqué, dat dinsdagavond door het ministerie van buitenlandse zaken is uitgegeven. „Het. is niet waar", zo wordt in de bekendmaking gezegd, „dat, zoals in „The Nation" (een Birmaans blad) is verklaard, Chinese troepen Ma- koengam, Nogmoeng en twee andere dorpen hebben bezet. In twee van deze plaatsen zijn op het ogenblik Birmaanse strijdkrachten gelegerd, die in radiocontact met het betrokken hoofdkwartier staan, en de andere staan onder toezicht". Het in het Engels verschijnende anti communistische blad „The Nation" had tevoren gemeld, dat verscheidene hon. derden Chinese militairen over een 800 km. brede strook de Birmaanse grens hadden overschreden. Naar aan leiding van deze „flagrante schending van de Birmaanse grens" had premier Oe Ba Swe een kabinetsvergadering belegd, die werd bijgewoond door de Birmaanse stafchefs, aldus „The Na tion". (Advertentie) Zaterdagmiddag wordt op het sportterrein in de villawijk te Sluiskil een zeldzame voetbalwed strijd gespeeld, die in de provin cie Zeeland nog niet is voorgeko men. Sluiskil speelt tegen een elftal, waarvan de spelers allen dezelfde familienaam dragen, inclusief de twee reserves: Vanhijfte. De 82-jarige wed- Vanhijfte-Pi- laat, die de grootmoeder is van het gehele Vanhijfte elftal, zal op verzoek van de organisatoren, de aftrap verrichten. De opbrengst van deze wedstrijd komt ten goede van het comité Reis van Ouden van Dagen. De plaatselijke muziekvereniging zal zijn medewerking verlenen. 300 gewond, hadden de partij en het volk „diep geschokt". De openbare kritiek op misstanden in verschillende gebieden van het Poolse leven, vooral op economisch terrein, werd niet ge volgd door praktische maatregelen om aan de grieven van de arbeiders te gemoet te komen, aldus de resolutie. Op de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Alweco te Veghel werd meegedeeld, dat de directie hoopt in februari 1957 op de RAI te kunnen komen met een Nederlandse scooter mobiel naar het type van de Bam bino. Dit project heeft vertraging on dervonden door de liquidatie van de Duitse fabriek in samenwerking waarmee de Bambino in licentie ge bouwd zou worden. Thans moet een eigen type ontwikkeld worden. Ter vergadering was men niet una niem enthousiast over dit plan. Men had te weinig vertrouwen in een pro- duktie voor de Nederlandse markt al leen, wanneer zelfs de grote buiten landse fabrieken steeds meer aaneen moet#i sluiten. Voor de 15e maal dit seizoen won de Hagenaar van Egmond de ere palm. In de ronde van Biervliet over 70 km won hij met groot machtsver toon. Reeds in de tweede ror.de liep Doeselaar (Sluiskil) weg en slechts van Egmond slaagde erin hem bij te benen, v. Doeselaar moest hem echter laten gaan. Toen deed v. Egmond het maar alleen. 1. van Egmond, Den Haag, 1 uur 43 min. 2. Verschuren, Hansweert; 3. van Hees, Hoogerheide; 4. Vernooy, Sluiskil; 5. Doeselaar, Sluiskil; 6. Wouterse, Kwadendamjme; 7. Huis- soon, Heinkenszand; 8. Raas, 's-Hee- renhoek; 9. van Rijn, Schore; 10. de Ruysscher, Hoofdplaat. Ter ere van het feit, dat de heer A. v. Waes 50 jaar schutter was, werd te Uzendijke een jubileumschieting georganiseerd. De 85-jarige jubilaris was ook van de partij. De uitslag werd: Hoogvogel: na verloting C. Neijs- sen, IJzendijke; Eerste zijvogei: Tien pond, Knocke; Tweede zijvogel: na verloting E. de Deckere, Watervliet; Eerste kal E. de Deckere, Watervliet; Tweede kal: Pr. Mussche, IJzendijke. Ondanks berichten, dat zijn advi seurs Leo van der Pluym aangeraden zouden hebben niet in de Ronde van Nederland te starten om niet te veel hooi op zijn vork te nemen, schijnt het dat de Dussenaar toch in deze ronde zal uitkomen. De directeur van Efor, de heer O. van Erp, die de ron de organiseert, heeft namelijk een door van der Pluym getekend contract in zijn bezit. De Nederlandse ploegen voor de Ronde van Nederland zijn als volgt samengesteld: Schnlte-ploeg Kopman Schulte (Den Bosch), Suy- kerbuyk (Breda), Bergmans (Aalst), Rusman (Haarlem), van der Lijke (Groede), Haan (Mechelen), van de Brekel (Echt) en Peter Post (Amster dam). Van Est-ploeg Kopman Wim van Est (Willebrord), Maas (Pindorp), Roks (Zundert), Maenen (Valkenswaard), van den Broek (Breukelen), Adrie Voortir.g (Haarlem), Gijs Pauw (Utrecht) en van Breenen (Amsterdam). Voorting-ploeg Kopman Gerrit Voorting (Roosen daal), Leo van der Pluym (Dussen), Wies van Dongen (Breda), van Oers (Langeweg), Arend van 't Hof (Sas- senheim), Schoenmakers (Blerik), van Grinsven (Eindhoven) en Verhelst (Axel). De reden, waarom Wout Wagtmans niet aan de ronde deelneemt, houdt verband met het feit, dat hü een con tract heeft getekend met de directie van het Olympisch Stadion te Amster dam om op 10 augustus in een wed strijd achter grote motoren uit te ko men- Bovendien heeft Wagtmans vier contracten getekend voor wedstrijden in Frankrijk. Zomeravondvoetbal Zeeland De uitslagen van het zomeravond- voetbal Zeeland in de periode 23 tot en met 28 juli lulden: Rayon Goes: HaringmanTypo's 7-2; FordKeuringsdienst 62; De i Zon—Com. N.S. 2-2; PTT—VVZB 0-6. j Rayon Middelburg: StavastBlauw Wit 3-0, PingelaarsBlauw Wit 8-4. Rayon Vlissingen: PZEMUiterton 3-0, WVV—Coal I 0—3, PVS—VAW I 1-1; GPC—SBLV 4—0. Schieting te Ovezande „Zeelandia" te Ovezande gaf haar jaarlijks concours op de staande W1P- De uitslag was: Hoofdvogel niet af geschoten. Eerste klep P. Rentmeester Willem Teil Ovezande. tweede klep S. de Wilde Juliana Oudelande, derde klep H. Koens Spes Nostra Ovezande, vierde klep J. Corstanje Spes Nostra Ovezande» 1 zijvogel A. Rentmeester Willem Teil Ovezande, 2 zij vogel bij loting L. Verdonk Concordia 's-Hee- renhoek, 1 hoofdkal P. Rentmeester Willem Teil Ovezande, 2 hoofdkal. M. v. Steenbergen Willem Teil Ovezande, 1 onderkal. bij loting A. de Jonge PZ Willem Teil Ovezande, 2 onderkal. bij loting A. Geerse Zorgvliet Ellewouts- dijk- Schieting in Zuiddorpe „St.-Sebastiaar." te Zuiddorpe hield een schieting, waarvoor zich 49 schut ters meldden. De uitslag: hoogvogel P. van Hove, Koewacht; 1ste zijvogel Fl. v. Poecke, Koewacht; 2de zijvogel J. Brugge- man, Westdorpe; 1ste kal idem, 2de kal L. Goossens Zelzaete (B.) HET KAJ VOETBALTOERNOOI is weer geëindigd. Dit werd gehouden onder de kajotters van Hulst, Koe wacht, Steen, Nieuw Namen en Clinge. De finale werd gespeeld tussen Steen en Clinge. Clinge won met 53. De kajotters van Clinge zullen dus de hiervoor beschikbaar gestelde beker in ontvangst nemen. OP 16 SEPTEMBER zal waarschijn lijk eer. elftal van semi-profs als te genstander van het vertegenwoordi gend Zeeuws KNVB-elftal fungeren. Deze ploeg die als een Nederlands C-elftal kan worden aangeduid, zal ongetwijfeld een aantrekkelijk par tijtje voetbal kunnen laten zien. Het is nog niet bekend, waar de wed strijd zal worden gespeeld. K.MJ, BREDA Aan de Kon. Militaire Academte t« Breda zijn geslaagd voor het officiere- examer. Infanterie: J. Vos, A. de Brume, Bindeis, A. Sijstermans, H. Sohuitmaloe», T. Waanders, R. van Heerde, C. Knij pers. P. Snijders, J. Jans P. Kloeg, P. Kuijlaars, J. Lodders. H. Aalberet, E. Ter Meulen, T. Hoogeveen, P. v. Barneeni Sijthof, J. de Vogel, H. Kerkhof. HoB- zing, B. Haga, T. Hovenier, T. Lijten. G. Heezen N. Gerharz, C. Limonard, Jf. Staals, P. Ammerlaan, F. van Lom, T. Blaauw, A. Jongepier, J. Otten, W. Bikker. Cavaierie: J. Valstar, W. v. Riemsdijk» R. de Thouars, A. Beekes, V. Holsbo#. Artillerie: H. Leef lang, T. Roes, A- Kampers, H. Kormelink J. Kramer, L. Resing, H. Rademaker, H. Mulder, L. Louwerse. H. Niemeijer. K. Enters, W. v. Oorschot. Militaire administratie: H. Verbeme. E. Schouten, P. van Even, M. ten Brinke, W. v.d. Berg, E. Pals, H. Leijen, J. van. Dalsen. Verbindingsdienst: L. Hardy t J. v. Dijk, J. Schuiten, S. Wiltink, F. Baert, H. Snel, N van Veen. Technische dienst: J. v.d. Meulen. H. Huigen, G. v.d. Laan. J. Hendriks. H. Best, W. Koen. J. Takens. J. Leuring. Genie: W. Versprille. T. Sedee, H. Schalkwijk. W. Jense Jr. Smit. Koninklijke Luchtmacht: H. Bruggki'k. W. Bezemer, T. den Hartog, M. v.d. Horet A. van Buuren, B. Lelieveld, J. Stoor vogel. R. Comans, W. Hartman, J. de Graaf, H. Faasen, P. Roelse, J. Heze- mans, C. Stapper, W. Louwerse, J. Wehren F. Nelissen, C. van Swieten, C. Rudolph, J. Sjollema, J. Spaans, K. van. Beusekom. J. Hartog. C. Jansen. M. Ak kerman, H. Huppen, W. Smits, W. Blee- ker, J. de Roo. H. Rieter, M. Kroes, H. Tragter. R. Weiss. COUPEUSE Voor het examen coupeuse, dat te Roo sendaal werd gehouden slaagden de vol gende dames: M. de Jonge en N. Mar tens uit Ovezande. L. Boonman uit Nisse, A. Kaas uit Kwadendamme, T. Goense uit Baarland en S. v. d. Maas u-rt linge. MACHINISTENSCHOOL Het diploma werd behaald doort Duijnhouwer (prijs), Goes. W. Goedharik Ritthem. H. de Groot, J. Hollander, Vlis singen. H. Nieborg (prijs), Nieu-w Lei»- kerland. J. Bakker, Middelburg. A. Burgh, Haamstede. J. de Hulster dijke. L. Nieuwdorp. Goes. D. T Breskens en H. van Haastert, MIDDENSTANDSDIPLOMA Op het te Bergen op Zoom gebowfeQ examen voor het middenstandsdiptowHi slaagden de dames M. Malcontent, Picavet, T. Schillemans, I. Verscheiden en de heren A. v.d. Lavoir, O. Roamaactt en A. Schillemans uit Hulst. VAKBEKWAAMHEID SCHILDERS Voor het examen vakbekwaamheid in, het schildersbedrijf slaagde te Tilburg de heer W. A. M. Buijsse uit Hulst. M.O. NEDERLANDS A J. Koutekamer te Zoutelande slaag de te Utrecht voor het examen M.O. Nederlands A. MIDDENSTANDSDIPLOMA Voor het te Terneuzen gehouden Middenstandsexamen slaagden de volgende kandidaten: volgende candidaten: J. Baay, A. Boerbooms, A. Dees, M, Dieleman, M. Gazan, A, van Gel deren, N. Kayser-Bakker, G. Klaas- sen te Terneuzen; J. Baart, A. Bril te Sluiskil; A. Bogaard, G. Doolaege te Sas van Gent; F. Antheunis, J. Die leman, J. Geensen, J. v. d. Hout, J. de Hullus, D. de Jager, E. Jesoirens te Axel; J. Bakker, C. den Hamer, H. Houg te Zaamslag; P. Baart, M. Kips te Koewacht; P. Boone, J. Kool te Hulst; E. Kint, R. Kint te Kloos- terzande; R, de Koek te Hontenisse; M. v. Damme te Terhole, J. Kips te Graauw; W. Brouwer te Sint Jan steen; J. van Deursen te Hengstdijk; H. Coens te Philippine; E. Bevin te IJzendijke; A. Buysse te Biervliet; A. de Groote te Hoek; J. Duste te Oost burg; J. Kayser te Aardenburg; R. Dusebout, M. Ghijssels, J. v. Kam pen te Breskens; E. Driedijk, J. Fremouw te Cadsand; W. Groosman, W. Gijzeis te Sluis; J. Bourgraaf te Wemeldinge te Cadsand; W. Groos man, W.Gijzels te Sluis; J. Bourgraaf te Wemeldinge; J. Coppoolse, C. Eversdijk te Kapelle; A. Gijzel te Kapelle-Biezelingen; A. v. Garsel te Lewedorp. AKTE HANDENARBEID Te Eindhoven slaagde voor het exa men handenarbeid de heer J. Koene, on derwijzer te Hulst. MULO Voor het Mulo-diploma en het midden standsdiploma slaagde te Huijbergen Joh. de Bruijn uit Hulst. MULO Te Bergen op Zoom slaagde voor het mulo diploma mej. Lea Leetens uit Hulst. GOES, 31-7-'56. Exp. en Ind. vei. ling: Zwarte bessen exp. 234.60 II 216.90: Duitse zure II 83.80, III 78.20, Framb. v. h. vat 175.10. afw. 76; Dubb. pr. bonen I 71.10-73.20, II 65.30- 68.50, Yellow Transp. kroet 5.50. Gewone veiling: Yellow Transp. S 65 71-80, H 63 72, val 14-38, Rode bessen II 97-101, Kruisbessen II 31-58, Klerken II 65-72, III 40-57, Amb. de Moulon II 68-71, Krieken II 35-36; Vleeskersen II 37-53, Varikse zwarte II 67, Ruth Gerstetter F 36, val 12-28, Early Laxten I 84-121, II 47-92, F 50- 66, val 18-22, Oranje pruimen grof 44-76, F 31, Groenten: Kropsla All 15. 18, BI 10-12, Bloemkool afw. 14-39, Komkommers AI 23-25, All 20-21, PI 22-23, Cl 16-21, Dubb. pr. bonen 66-70, Poot uien 13-18, Andijvie 23-25, Wor telen 11-29, Eerstelingen 5-7. KAPELLE, 31 juli Rode bessett industrie: prolific 2 93.70, duitse zure 2 82.90 3 82.90-83.10, zw. bessen exp. 228.10 2 215, dubb. princ.bn. 68.60- 72.40 2 63.80-65, zure morellen ont steek! 2 60.50, yellow transp. val kroet 5.40-5.90. Kersen: klerken 1 91-113 2 52-100 3 31-52, krieken 1 65 2 37-70, vleeskersen 2 40-52, abesse de moulon 2 41, hedelfinger 2 103, zure morel len 1 78 2 58-76, varikse zwarte 2 41-47, frambozen p. doos 1 63-74 2 48- 61, rode bessen p. doos 1 37-39 2 29- 32, rode bessen p. kg. 1 120 2 81-108, kruisbessen 1 48-64 2 21-45. Pruimen* earley laxton 1 91-121 2 52-85 gr. 73». 88 F 23-48, valpruimen 16-48, ruth Gestetter 1 68-86 2 35-45, orangeprui- men 1 68. Appelen: yellow transit St. 65 79-84 H 65 75-81 val 11-34 K 54. Mannheim 384 (-8), Kaub 274 (-18), Trier 146 (+8), Koblenz 280 (-20), Keulen 279 (-13), Ruhrort 509 (-17), Lobith 1148 (-26), Nijmegen 934 (-16), Arnhem 928 (-21), Eefde 468 (-15), Deventer 363 (-13), Namen la Plante 157 (+5), Maastricht hoofdsluis 4383 (-2), Borgharen 3848 (-37), BelfeM 1081 (-9), Grave 459 (-9). Honderdvüfentwintig jaar geleden - 2 augustus 1831 - rukte 't Neder landse leger op naar het zuiden, om zijn vermeende rechten te verkrii- gen. Het Belgische volk had in 1830 te kennen gegeven, dat het zich van Nederland wilde afscheiden. In sep tember van dat jaar waren tussen de Belgen en de Nederlanders in Brussel zware gevechten geleverd. Eerst door tussenkomst van de grote mogendheden was er een zekere wapenstilstand ontstaan. Van deze grote mogendheden za gen Frankrijk en Engeland dat het koninkrijk der Nederlanden, dat op weg was geweest zich gunstig te ont wikkelen, door de Belgische afschei ding een groot deel van zijn kracht verloor. Duitsland en Rusland had den binnenlandse zorgen. Zo bleef de Belgische kwestie langzaam aan de conferentietafels voortsudderen. knnfnamiwuf meer kort aangelegde nfet lanllr kon dit getreuzel hifi 1M1 Jf rkr0PPen. Toen op 17 Cobnt-B nn xV18 ^?°p°ld van Saksen- te Brussel wfa'jk vorstelijke wijze vier dalen 1^»! d ,ve™elkomd, om den ingehuldigd^ wasset"'geduld°in Nederland ten eindl* Mef llTL™ kende proclamatie, die waarlijk be lachelijk was in zijn bewoordingen, werden de vrijwilligers in ons land opgeroepen. Van alle kanten stroom den de vrijwilligers toe, ondanks zin nen als: „Welaan te Wapen! Op de dwingende Beden van Uwen Vorst; te Wapen, voor de zaak van orde en recht." Het ls niet zeker, of men kwam om de „zaak van orde en recht" te steunen, dan wel dat men de beledigingen of wat er toentertijd voor doorging van de Belgen moe was. In on ze tijd zouden wij er waar- Mogelijk waren zestien jaren van rustig thuis zitten hen wel eens wat tè rustig geweest. Misschien ook, dat de heldendood van de jonge luitenant ter zee Van Speyk menig braaf huisvader in die jaren zal hebben geïnspireerd. Van Speyk was bevelhebber op een kleine kanonneerboot, die op 5 febru ari 1831 voor Antwerpen tegen de wal was gedreven. Het grauw had toen getracht de boot te veroveren. schynlyk om lachen, wanneer een van onze ministers in een buitenlands blad als volgt werd toegesproken: ,,Gij zijn eene on deugende Gek, die men voor de rust van het menschelijk ge slacht voor altyd moest kneve len en somstqd geesselen." w* £et nu door dit ..somstüd gese- ™,„,k"aTj.,weten wiJ fiet. In ieder spontaanf Vele du,zcnden *ich Wij moeten hierbij echter niet ver geten, dat er in ons land toen heel wat oudgedienden waren, die in de legers van Napoleon veteranen waren geworden. Zij hadden met de Bel gen en de Pruisen schouder aan schouder de zege bij Waterloo bevoch ten. Van Speyk had daarna de beroem de woorden geroepen „Dan liever de lucht in" en een brandende sigaar in een kruitvat geworpen. Zijn kanon neerboot was met manschappen en volksmenigte in de lucht gevlogen. In de loop van de maand juli was in Brabant het leger, dat België moest trachten te heroveren, bij el kaar getrokken. Het waren 36000 man met 80 stukken geschut. Op 23 juli defileerden de troepen voor Ko ning Willem I, die vergezeld was door de Prins van Oranje. Dezelfde, die bij Waterloo had gezegevierd, maar bij de opstand in Brussel alles in de lap had laten hangen. De Prins werd benoemd tot opper bevelhebber en men ontwierp een veldtochtplan. Men wilde regelrecht naar Brussel marcheren. Doch toen men inlichtin gen van een soort geheime dienst had gekregen, wijzigde men deze plannen. Er werd beweerd, dat zodra de Ne derlandse troepen de grens over schreden, in België een algemene op stand zou losbarsten met als cen trum Luik. Men besloot daarom meer oostelijk dan Brussel te gaan. Later bleek, dat deze hele mede deling uit de lucht was gegrepen. Hierdoor kon het Franse leger, dat aan de Franse noordgrens was opge steld, nog tijdig genoeg ingrijpen en werd de bezetting van de Belgische hoofdstad voorkomen. Op deze wijze misten wij dus „de trein". Maar laten wij hierom niet treuren, want als wij deze beeld spraak even mogen vervolgen), men zou kunnen zeggen, dat men van bei de zijden nog „nooit het spoorboekje" had ingezien. Zowel de Belgen als de Nederlanders misten telkens weer hun kans. Aan de andere kant was dit gelukkig. Hierdoor is deze bescha mende broederoorlog heel wat min der bloedig geworden dan hij had kunnen zijn. In drie divisies drongen de Neder landse troepen op 2 augustus vanuit Noord Brabant België binnen. Vanuit Maastricht, dat nog steeds onder leiding van generaal Dibbets een Nederlandse bezetting had, wer den kleine aanvallen gedaan om de aandacht van de vijand te verdelen. Het grote veldleger leverde minia tuurveldslagen bij Hasselt en Leu ven. Hier werd de overwinning gro tendeels bevochten doordat in het Belgische leger de eenheid ontbrak. Eindelijk lag op 12 augustus de weg naar Brussel voor ons open. Men had overigens vrij lang over de geringe afstand van nog geen 125 km ge daan. Toen naderde een Engelse koerier het Nederlandse leger en overhandigde de Prins van Oranje 'n gezamenlijk schrijven van de Engelse en Franse regering en deze eisten 'n onmiddellijke stopzetting van de vij andelijkheden. Tevens werd medegedeeld, dat een Frans leger in opmars was om de Belgen te steunen. Op het ogenblik van de overwin ning. toen het Nederlandse leger de rest van de Belgische strijdkrachten met hun konmg had kunnen omsin gelen verscheen Maarschalk Gérard met 40.000 Fransen. De Prins van Oranje nam de teleurstelling. Men sloot opnieuw een wapenstilstand. Op de 20ste bereikten de Nederlandse troepen, bewaakt door de Fransen, onze grens. Het avontuur van de Tiendaagse Veldtocht was ten einde. Er was niet veel bereikt en het blijft een vraag, of de zaak van pres tige. dat men meende te moeten handhaven, opwoog tegen de 700 do den en de talloze gewonden, die de ze veldtocht ons had gekost. De politieke toestand bleef zoals hij was. Koning Willem I had niets ge leerd. Hij bleef koppig aan zijn ver meend recht vasthouden en het zou nog enkele jaren duren, voordat de toestand met onze Belgische buren in een dragelijk stadium was gekomen.

de Stem | 1956 | | pagina 3