BEREGENINGSPROEVEN IN ZEELAND ZIJN GESLAAGD Verbod op handel en vervoer van varkens NAAR HET LOF? MIJ NIET GEZIEN! POLITIEKE BRIEVEN MIDDELBURGS GYMNASIUM IN DE KLOVENIERSDOELEN SCHATGRAVERS VROEGER IN ZEELAND UIT TIJD Schat der twaalf apostelen De storm werd geen ramp voor Zeeuwse fruitoogst Geen subsidie voor ijsclub Duurder gas Geruchten uit ver verleden doemen telkens weer op 2 Meer kilo's en betere kwaliteit Bouw gymnastiekzaal gaat er mee gepaard HET ONGEVAL TE SLUISKIL Steeds meer mond- en klauwzeer Vervoermiddel moet ontsmet worden Bijna 20 procent waaide af Kerk zonder Walcheren MIDDELBURG Sen taxi, een paard en een tientje Renteloos voorschot Zilveren eremedaille Hoogwaterstanden Zuid-Beveland GOES Afscheid machinist In midden-Zeeland i Z.-Vlaanderen TERMEUZEN Beste Eduard, Pieter j Zomer en politiek - De j voortvarende Romme - Wat zegt de P.v.d.A. j - Er liggen nog meer klippen j Amice Pieter, Eduard. Burgerlijke Stand AGENDA Heden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 Op het fruitteeltbedrijf „Oost Ketelaar" te Lewedorp is door de commis sie Waterbeheersing en ontzilting in Zeeland gedurende drie jaar 'n berege- ningsproef uitgevoerd. De ingenieurs Buteyn en v. 't Leven publiceerden hierover belangrijk nieuws in de „Mededelingen directeur van de tuinbouw". Zij schrijven o.m. dat de oriënterende proeven in 1953 en 1954 geen resultaat gaven, hetzij door een te beperkte proefopzet, hetzij doordat de zomer te vochtig was. Het vorige jaar bleken de resultaten echter duidelijk. Het doel van de proef was na te aan, of op deze grond beregening mogelij.c is en welke invloed een kunstmatige beregening op het fruit zou kunnen uitoefenen. Bovendien leek het de moeite waard te onder zoeken of de bodembegroeiing de ver- slemping van de bovengrond kan te gengaan. In voorafgaande jaren was deze verslemping meermalen als hin derlijk en ongewenst beoordeeld. Er werden vier cirkelvormige proef- vèldjes aangelegd en per veldje kon den 5 bomen Cox Orange en een gelijk aantal bomen Jonathans in de proef worden betrokken. Voor de waterwinning is gebruik gemaakt van een reeds bestaande bron. De aanleg van de bron da teert uit 1948. Men wilde na het dro ge jaar 1947 nagaan, of het mogelijk was door irrigatie het benodigde wa ter aan de gronden ter beschikking te stellen. Teneinde de proef meer kans van slagen te geven, is in 1951 de bron ondieper gemaakt. Het filter is met beton volgestort tot een diepte van 4.50 m beneden het maaiveld. De lengte werkzaam filter is op deze wijze gehalveerd. Een gevolg hier van is een geringere onttrekking van water per tijdseenheid. Om niet op een bepaald moment tot ontdekking te komen, dat de zoet- waterzak is uitgeput, mag in het groeiseizoen gemiddeld niet meer water aan de bodem worden onttrok ken dan in de winterperiode weer door de neerslag wordt aangevuld. De zoet-zoutgrens moet in de winter door de grondwaterstroming ten ge volge van de neerslag weer op zijn oude plaats worden teruggebracht. De onttrekking per uur is in 1951 gesteld op 1 m3. Voor de proefop zet was dit juist voldoende. Men zag resultaten Na enige maanden beregening zag men reeds verschillen tussen de be rend? en onberegende velden, zowel wat de scheutgroei, de bladstand als de groei en de k.g. opbrengst der vruchten betrof. T.a.v. de opbrengst bleken glo baal genomen de beregende Cox- bomen bijna 50 procent en de beregende Jonathans bijna 20 procent meer vruchten in kilo's te hebben opgeleverd. Ook de kwaliteit was beter, wat eveneens bij het koelen voordelen gaf. Wat de geldopbrengst betreft: met beregende Cox zou men f 11.980 per h.a. hebben gemaakt en met onberegende f 7610; bij de Jonathans .,/aren deze cijfers resp. f 7580 en f 6330. Samenvatting en conclusies Op een droogte-gevoelige, ondiep doorwortelde plant-grond, werd na enige jaren zonder resultaat in 1955 een grote meeropbrengst aan fruit verkregen door beregening van de appelrassen Cox's Orange Pippin op E.M. II en Jonathan op zaailing. Door beregening verliep de groei van het fruit in de warme periode vrijwel ongestoord. Dit leidde tot gro tere opbrengsten. Door de betere kwa liteit van de beregende Cox's O.P. werd het verschil in geldopbrengst na het bewaren nog vergroot. De be regende vruchten vertoonden veel minder stip dan de onberegende. (Jit bovenstaande kan men aflei den, dat de aanschaffing van een beregeningsinstallatie, gelet op de geldelijke meer-opbrengst vaak verantwoord is. Voor zoute gebieden, zoals Zee land, is echter het winnen van zoet grondwater een groter probleem dan de financiering van een bere geningsinstallatie. In vervolg op ons bericht van gis teren betreffende het dodelijk onge luk op l'Azöte te Sluiskil delen wij mee. dat een officieel onderzoek naar de oorzaak en de omstandigheden van het ongeval wordt ingesteld. Over het resultaat van dat onderzoek kon men ons nog niets meedelen. De huisvestingsmoeiiykheden voor het stedelijk gymnasium te Middel burg, zullen spoedig opgelost zijn, wanneer de raad de voorstellen goed keurt, welke B. en W. aan hen deed. De minister van Onderwijs heeft thans n.l. zyn goedkeuring gehecht aan het pla 1 om het voormalig mi litair hospitaal - de Kloveniersdoelen dienstbaar te maken aan de huis vesting van het stedelijk gymnasium. Deze ombouw houdt ook in, de bouw van een nieuwe vleugel. Reeds eerder droeg de raad de restauratie van het historisch gedeelte op aan ir. de Lussanet en het ontwerp voor de nieuwbouw aan ir. Klokke. B. en W'. stellen de raad thans voor, hen te machtigen aan beide architecten opdracht te geven de res tauratie en de nieuwbouw besteks- klaar te maken, opdat de vereiste goedkeuring kan worden aange vraagd. Bovendien stellen zij voor te be sluipen hun op te dragen, zodra deze goedkeuring ontvangen is, rijks- en provinciaal subsidie aan te vragen in de kosten van restauratie van het voormalig militair hospitaal. T.a.v. het gymnastieklokaal memo reren B. en W., dat destijds het plan om een turngebouw voor f 238.000 te laten bouwen aan Bachtensteine af gewimpeld is door Ged. Staten. Op het departement vernamen zij, dat dit gebouw niet mag worden uit gevoerd, omdat het te duur is. Van dit plan als zodanig moet dus wor den afgezien. Nu stelt het ministerie de eis. dat bij de bouw van nieuwe scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs tegelijkertijd moet worden voorzien in de behoefte aan gymnastiekruimte, welke voldoet aan de z.g.n. V.H.M.O. eisen. De kosten van een dergelijk lokaal mo gen, afgezien van de inrichting en de centrale verwarming, de f 150.000 niet te boven gaan. Dit gymnastieklokaal, aldus B. en W. wa'-e tot stand te brengen uit het krediet dat de raad eerder verleende voor het turngebouw. Zij stellen de raad dit voor en zullen zich gebon den voelen aan een krediet van f 150.000. Op deze basis maakte het archi tectenbureau Wessels en v. Voorst te Bussum een plan. Wij dalen de versleten treden van de stenen traf af, die naar de donkere kelder met zijn meterdikke muren leidt. Bij het licht van een walmende kaars in de hand van mijn geleider zie ik, dat er een aarzelend kruis op de muur getekend is. Hier is de plaats, waar de schat zich moet bevinden in deze gewelven, die zich uitstrekken onder de huizenrij in het stadje Veere, waar zelfs de tuinmuren nog afbrokkelen van ouderdom. In de loop der eeuwen is er nog al wat verbouwd aan deze huizen, waarvan de rode baksteen weer te voorschijn komt bij het afbikken van de kalklaag en waar even boven de grond zware kloostermoppen zijn ingemetseld: hier ziet men nog een ijzeren muuranker, dat scheef tegen de gevel hangt, en ginds wordt de zoldering geschraagd door een zware, eikenhouten balk, donker getint door de walm van turfvuren. klinkt achter de gesloten deur van een lege zolder, stemmen fluisteren in de gewelven en last' not least twaalf beelden van puur goud liggen er ver borgen, de beelden van de twaalf De geruchten spreken nog duide lijker over het ver verleden. Iemand heeft eens de toegang tot een onder aardse gang blootgelegd en weer dichtgeworpen; een ander zag de schim van een schaduw om de hoek van een gang verdwijnen; 's nachts kraken de trappen, deuren kieren van zelf open, een korte, droge kuch De minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening heeft een algemeen vervoer- en markt- verbod afgekondigd voor var kens, dat geldt voor het gehele land. Alleen vervoer van slacht- varkens (boven 70 kilogram) is toegestaan. Het ligt in het voor nemen het vervoerverbod te handhaven tot 20 augustus. Ondanks het onlangs ingevoerde vervoerverbod van lichte varkens in de strook langs de Belgische grens, valt een toeneming van het aantal gevallen van mond- en klauwzeer on der varkens in ons land waar te ne men, welke verontrustend is, aldus deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede. Reeds is mond- en klauwzeer - tot nog toe uitsluitend bij varkens - ge constateerd in vijf provincies. In vele gevallen kan worden aan genomen, dat de dieren hesmet wer den door besmette transportmidde len. Certificaat Na opheffing van het vervoerver bod zal transport van vee slechts mo gen geschieden indien het vervoer middel is ontsmet. Dit moet blijken uit een ontsmettingscertificaat, dat na ontsmetting onder toezicht zal worden uitgereikt. De ontsmettings certificaten zullen overeenkomstig ar tikel 6 bis van de veewet slechts één week geldig zijn, zodat elke veetrans portwagen minstens eenmaal per week dient te worden ontsmet. Het is een landsbelang, dat het mond- en klauwzeer zo spoedig mo gelijk wordt uitgeroeid, daar enkele landen hun grenzen voor ons vee hebben gesloten, aldus het ministe rie. apostelen. „Ik heb de hele grond van de kel der tot twee meter diep omgespit," zegt onze geleider, „maar ik heb alleen beenderen gevonden en een doodshoofd Toen zei een oud man tegen mij: je hebt het verkeerd ge daan; je moet niet graven, je moet hakken." Er is nog niet gehakt, maar wie weet wat er nog gebeuren zal. Die schat van de twaalf zilveren of gouden apostelen, die tijdens de beeldenstorm verborgen moeten zijn, heeft in Zeeland menigeen naar de spade doen grijpen. In Sluis heeft men er naar gegraven bij de vroegere Sint Janskerk, op een plek die eens de Twaalf Apostelen werd genaamd. In een met riet begroeide weel, er gens tussen Yerseke en Kapelle, moe ten ze ook liggen: Jan van der Plasse had reeds als kind gehoord dat ze van klinkklaar goud waren en Jan Boone wist te vertellen, dat tijdens de op stand tegen Spanje vluchtelingen hier al hun goudgeld en hun sieraden aan het water hadden toevertrouwd. Die schat moet er volgens hem nog liggen, want ze zijn nooit teruggekomen om hun bezit op te halen, maar misschien is de rietput sinds lang drooggelegd. Een ander bejaard man, Frans Hoo- gestegen genaamd, had als jongen ge hoord dat een soldaat, die op sterven lag. het geheim van deze schat had uitgebracht. De hevige storm met orkaanstoten die over Zeeland raasde, heeft zoals we reeds schreven ook lelijk huis gehouden in de Zeeuwse boomgaar den, vooral onder het vroege harde fruit als zomer-appels en peren, die reeds 'n zekere grootte hadden. Ook de pruimen, waarvan het sei zoen nadert gingen met duizenden tegen de grond. Het herfst- en winterfruit, dat klei ner is en nog veel vaster aan de Kr is een tijd geweest, dat in onze kleine steden en dorpen er 's zondagsmiddags door het jaar veel mensen naar het lof gingen. En ons eigen goede moeder stond er dringend op „dat wij gingen". Ik weet het nog goed, dat er een hevige strijd ontstond toen de leuze werd: voetbal óf lof. Ons moe der stond ons later toe, dat wij al met de voetbalschoenen aan de kerk ingingen en dat we er al uitgingen nd de zegen met het Allerheiligste; dus we hoefden kennissen weer 'ns ontmoette was nagenoeg in en bij de kerk De laatste tijd zijn er histori sche onderzoekingen gedaan over het ontstaan van genoemde para liturgische dienst uit de z.g. Ves pers en Completen. Omdat men geen latijn verstond, werd voor de gelovigen het bidden van het rozenhoedje gekozen etc Hoe het ook zij, wil men weer tot een zinvol lóf geraken dan zal men toch tot de oorspronkelijke samen- takken zit, had weinig last, vooral in de beschutte boomgaarden. Aanvankelijk hoorde men schat tingen over verloren fruit, die tot vijftig procent opliepen, maar gelukkig is dit heel wat lager. Op het tuinbouwconsulentschap te Goes, waar men al enkele gegevens binnen had, kwam men tot een ge schat verlies van vijftien a twintig procent. Van 'n ramp is dus geen sprake, al kregen enkele fruitkwekers gevoe lige tikken. Zo bracht één kweker te Krabbendijke maandag j.l. niet minder dan 2000 kg „val" op de vei ling wat nog nooit gebeurd is. het smeken of vragen in het ro zenkransgebed, het verzoenen in het berouw van het dankavondge bed. Wellicht is ook aan enkele minu ten persoonlijk stiigebed of schrift lezing (uit voormis van de komen de dag) behoefte, bij het huidige jachtende tempo van het moderne leven. Dit alles liefst in zo groot mo gelijke actieve deelname van de gelovigen in gebed en zang. Als parochieel avondgebed zou men dan deze avonddienst iedere dag kunnen houden, het gebruikelijke half uur niet behoeven te over schrijden enzou men voorlopig ook geen massale opkomst moeten verwachten. Dit laatste betekent ook geen verlies meer bij de hui dige (meestal) armetierige prak tijk. Wanneer wij een week hard werken, lijkt het mij niet te gen de goede katholieke ze- het (te) lange liedje-na niet mensen den, als men de zondagmid- Reeds in de late Middeleeuwen verschenen schatgravers in Zee land. Zeker, er waren onder hen bedriegers, „fielten ende rabau wen", ae zogenaamde Sefel- gravers. „Sy vermeten sich te kon- nen schat-soeken, en opgraven: vinden sy yemant die 't gelooft, dan seggen sy dat se Gout en Sil ver moeten hebben om de Pre kers (paters van de orde der Pre dikheren) te laten lesen (bidden), dieswegen bedriegt men de be- geertige Werelt, al lachende." ver haalt ons Adriaen van de Venne. De bona-fide schatzoekers uit die tijd waren er van overtuigd, dat zij schat ten konden lichten met behulp van toverspreuken en tovermiddelen. Een van hen, magister Videns, wilde zelfs als een tweede Faust, de duivel oproepen, opdat deze hem alle schat ten zou geven, die de ze-e verzwolgen had. Tijdens de regering van keizer Karei de Vijfde trok deze necromant met enige van zijn leerlingen naar een van de Zeeuwse eilanden, om zijn geluk te beproeven. De gedragingen van deze vreemde lingen wekten al spoedig de achter docht van de bevolking op, en toen er zware stormen losbraken, meende ?n, dat zij daar meer van wisten en ze moesten in allerijl vluchten, nog voor ze goed en wel met hun bezwe ringen begonnen waren. Anderen hadden meer succes, zoals Wilem van Dijke, die op een van de hoeven van de Teekenburg bij Kapel le woonde. In de Franse tijd had de oude Vlasman, die toen eigenaar van de boerderij was, een stuk land ver kocht. De vijfhonderd Vlaamse ponden, in grof goud- en zilvergeld, die hij daar voor gebeurd had, had hij in een ko- renzak gestoken en verborgen, zonder iemand in zijn vertrouwen te nemen. De dood verraste hem en hoe men ook zocht, het geld werd niet gevonden. Eerst jaren later vond van Dijke de schat, begraven in de paardenstal. Een Westkappelaar, Christiaan Ga- briëlse, zou op de plaats, waar de hof stede Klinkerh'of aan de Pauluswege- ling had gestaan, een pot met geld gevonden hebben, en een landbouwer uit Burgh kreeg ook zo'n pot in han den, toen hij de dorsvloer vernieuwde en de grond opbrak. Als schatgravers hun mond voor bijpraten kunnen ze gemakkelijk in moeilijkheden komen. Voor hen geldt, meer dan voor wie ook: spreken is zilver^ maar zwijgen is goud. Er blijft niet veel van de buit over. als de be lastingautoriteiten er achter komen, dat je een gelukkige vinder bent. Veel meer mensen dan men denken zou, hebben er tijd en geld voor over gehad om verborgen schatten op te sporen, deels omdat ze afgingen op familieoverleveringen, deels omdat ze in het bezit waren van oude papieren. Een grote aantrekkingskracht heb ben ook de ruïnes van kastelen en kloosters, en verlaten forten en schan sen, die meestal gebouwd zijn op veel oudere verdedigingswerken. Wie heeft er in westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen nooit gehoord van de schatten van de Batterij bij West- dorpe of die van 't Ronduutje bij Overslag? Archeologen kunnen er van mee praten dat het geloof in verborgen schatten nog rotstvast in het hart i van velen ligt verankerd. Vaak is er heel wat moeite en overredingskracht nodig, om van de eigenaar van het land toestemming te krijgen tot gra ven voor wetenschappelijke doelein den Je kunt immers nooit weten... nietwaar?! In Nijkerk houdt een der vroede vaderen niet van halve maatregelen. Een taxi-chauf feur, die de weg was kwijt ge raakt, opende op een stille weg een hek, doch vergat het te sluiten. Zodoende kon een paard weglopen, het paard van een raadslid... De man van het edel- ichtbaar college bracht niet al leen zijn paard terug in de wei, maar volgde, samen met zijn zoon, in een auto de taxi. Toen de chauffeur uitstapte, vakten zij hem beetfoulleerden hem en dwongen hem om tien cmlderi af fe staan... De chauf feur deed later aangifte bij de politie wegens afpersing. Twee jaar geleden besloot de ijs- club tot aanleg van een ijsbaan aan de Breeweg en kreeg daarvoor van de gemeente f 1000 subsidie. Het bestuur hoopte, dat de dienst aanvullende werken" 90 procent der arbeidslonen zou betalen, maar van wege de geringe werkloosheid ging dit niet door en moest de Heidemij. het grondwerk in vrij bedrijf uitvoe ren, wat veel meer kostte. Voor de verlichting moet er een aparte hoogspanningskabel komen met transformator wat f 17.000 vergt en aansluiting op de waterleiding kost f 2500. Bij het overleg dat tussen B. en W. en de ijsclub plaats had, stelden B. en W. zich op het standpunt, dat de kosten van deze uitbreidingen ten laste van de ijsclub zouden komen. In verband hiermede heeft de ijs club op haar plannen drastisch moe ten bezuinigen. Het plan, dat zij thans wenst te realiseren zal naar raming rond f 19.000,- kosten. Hiervan kan de ijs club zelf, met inbegrip van het reeds toegekende subsidie van de gemeen te ad f 1.000,-, f 16.000,- dekken, Er blijft derhalve een bedrag van f 3.000,- te overbruggen. De ijsclub heeft verzocht het eenmalige subsi die met dit bedrag te willen verho gen. B. en W. menen dat hiervoor geen reden is, gezien de inkomsten der club 't laatste seizoen gaf 'n batig saldo van f 2000,- en zij stel len de raad nu voor een renteloos voorschot van f 3000 te verstrekken. Ter gelegenheid van zijn 40- jarig dienstjubileum werd de heer J. S. Adriaanse te Souburg, stationschef bij de N.V. Stoomtram Walcheren" alhier, door H.M. de Koningin be giftigd met de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. Deze onderscheiding werd hem tij dens een huldigingsbijeenkomst ten kantore der Stoomtram Walcheren persoonlijk uitgereikt door de Com missaris der Koningin, jhr. Mr. A.F.C de Casembroot. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 2 augustus de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 10.20 en 22.58, te Ter- neuzen om 9.58 en 23.32 uur en te Vlissingen om 9.29 en 22.06 uur. Gistermiddag is aan het Goese sta tion afscheid genomen van de heer A. Hamers, die 'n kleine veertig jaar als machinist bij de Nederlandse Spoor wegen gefungeerd heeft en nu de dienst met pensioen heeft verlaten. De stationschef, de heer Vermij, heeft eerst de heer Hamers waarde rend toegesproken en hem, nu hij een maal „van de kar is afgestapt" nog menig goed jaar toegewenst. Als sou venir overhandigde hij hem een fraaie ingelijste ets. Vervolgens sprak de heer de Koster, namens de sport- en ontspanningsvereniging, in het licht stellend, dat Hamers nooit iets teveel was; hij overhandigde hem een „spor tieve" asbak- De heer M, Rovers voerde het woord namens het ran geer- en tractiepersoneel, de heer Ha mers prijzend om zijn prettig karak ter en goede samenwerking. Niet min der dan drie kisten sigaren overhan digde hij de scheidende collega. De heer Hamers kon slechts weinig woorden vinden, zo was hij onder de indruk, maar zij kwamen recht uit het hart, evenals de invitatie om in de wachtkamer enige verversingen te consumeren. De Gasmij. Midden Zeeland", waaronder ook het gasbedrijf te Goes ressorteert gaat met ingang van he den tot een drastische verhoging ruim 50 procent van haar vast rechttarieven over. Zij brengt dit n.l. van f 0.65 per maand op f 1.- Een en ander staat in verband met de sterk gestegen kolenprijzen. (Advertentie) Geknipt voor de modieuze vrouw en... de goedgekled* man! meer uit te zitten. Wij kwamen dan meestal op het veld aan, als de elftallen al geko zen waren, de netten gehangen en... de grootste plassen droogge legd. - Later heb ik begrepen, dat er een tijd geweest moet zijn, dat het voor onze ouders geen bijzondere verdienste was 's mid dags de dienst bij te wonen; want er was eenvoudig uog geen sport en ontspanning. De enige bijeen komst waar men z'n vrienden en hang, tot hét centrale gebeuren in onze kerk: het Offer, moeten komen. Deze samenhang is in het bewustzijn van de gelovigen te veel zoekgeraakt. Ons lijkt wel degelijk een kans van slagen aanwezig als men salvo episeopi indicio - de volgen de elementen harmonisch zou ver mogen te laten samenvloeien: aanbidding- en dankgebed geput uit de oude liturgieën der kerk, dag benut voor enige vorm van gezelligheid en ontspan ning. En 's avonds een korte dankdienst in de kerk heeft al bewezen, dat daar wel de gelijk een redelijk begrip en zelfs enige interesse voor be staat. Nu ik dit schrijf, staat de zon zo fijn te braden, dat het de (blauwe) hemel geklaagd is over politiek te denken. Ik heb het diepste mede lijden met professor Romme, zete lend in zijn Torentje, van het ene gesprek in het andere vallend, en dan 's avonds druk met zijn huis werk, het program, dat allen be vallen moet. Bovendien kan hij geen krant opslaan, of het grijnst hem tegen: Dat wordt een misluk king. Daar zou zelfs de zachtmoe digste de brui van geven. Hij doet het niet en hij is toch waarachtig de zachtmoedigste niet. Ik weet niet, of jouw hersens ernaar staan, maar ik zou toch wel eens antwoord willen hebben op de vraag, of je er enig gat in ziet. De enige kans, welke ik de KVP-fractieleider gaf, was gebaseerd op een paradox; Als iedereen het zo hopeloos ziet, dan kon er toch wel eens hoop zijn. Daar is nog iets bijgekomen. De PvdA buit op het ogenblik weer fijn het voordeel uit, dat ze in de VARA een gewillig instrument heeft, steeds gereed staand om ook met afwijking van de programs gauw de actualiteit te betrappen en er het rode licht over te laten schij nen. Zo heb ik dan ook een deel van mijn luistergeld terugbetaald gekregen door een speech van Evert Vermeer, die met zijn joviaal-bluf- ferige stijl schijnbaar eenvoudige waarheden, maar in werkelijkheid nare insinuaties stond te verkopen. Zo bijvoorbeeld, dat Welter in het mislukken van Drees de grote hand had. Zo dat de KVP pas begon te chicaneren ouer het program, foen was gebleken, dat ze de post van Financiën niet kan krijgen. Zo dat de bezitsvorming door het dagblad De Tijd" was afgewezen. En zo nog het een en ander meer. Bij al deze rimram was echter geen herhaling van het Voskuilse woord, dat pro fessor Romme bij de PvdA de deur gesloten zou vinden. Is dat een regiefout of steekt daar meer ach ter? Kijk, dat zou ik toch wel eens willen weten. En zet jij je hersens en je pen nu maar eens aan het werk. Ik luister. Adios amigo, Het eerste Pieter, wat mij over de formatie van het hart moet is wel, dat nü een formateur bezig is die èn een grote bekwaamheid èn een efficiënte werkwijze demon streert. Een formateur, die zich in het oog van vrijwel iedereen aan een kansloos pogen waagde, maar die desondanks op de meest serieu ze wijze aan het werk ging. Een man, wiens papieren al na één dag werken gingen stijgen. Zal die sfeer zich doorzetten? Zal met name de PvdA de stelling opgeven: Drees faalde, dus Romme moet ook falen? Het is niet uitge sloten. Als we de ontwikkeling in de PvdA nagaan, dan hebben we eerst het woord van Voskuil: Rom me zal bij ons een gesloten deur vinden. Enkele dagen later schrijft dezelfde Voskuil in het Vrije Volk, dat het een moeilijke zaak zal zijn de PvdA mee te krijgen. En weer een paar dagen later verklaart de voorzitter van de socialistische par tij voor de radio, dat de PvdA niet ingesteld is om oppositie-partij te zijn. Maar ook al zou Romme niet sla gen, dan heeft hij toch zeer nuttig werk verricht. Hij heeft een pro gram gemaakt, dat uiteraard in overeenstemming zal zijn met de christelijke beginselen, dat de in nerlijke redelijkheid der katholieke politieke ideeën zal weerspiegelen, dat daardoor voor anderen aan vaardbaar zal kunnen zijn. Uit de aard der zaak zal het geen program zijn in details uitgewerkt, maar het zal de vaagheid van Drees' ontwern missen. En het zal van groot belan? zijn voor een eventuele volgende formateur of informateur. Gelijk te verwachten was heeft prof. Romme zich met zijn ontwerp- program gewend tot de vijf con structieve partijen. Hij heeft ge vraagd een oordeel te geven over zijn werkstuk. En aan vier van de vijf fractievoorzitters heeft hij te vens gevraagd hoe ze geestverwan ten zouden adviseren als ze door de formateur gepolst zouden worden om als minister op te treden. Die vraag werd niet gericht aan de VVD; heel begrijpelijk, want py>f. Oud heeft zich tot dusverre op een heel wat minder constructief stand punt geplaatst dan de andere par tijen; hij wil vrij staan tot op het allerlaatste ogenblik. Een houding, waardoor zijn partij groot gevaar loopt bij de formatie uitgeschakeld te worden. Hetgeen blijkbaar ook zijn bedoeling is, tenzij de VVD een zeer attractief en belangrijk depar tement zou worden aangeboden. Hoe moeilijk het al zal zijn over eenstemming te krijgen over het regeringsprogram, nog moeilijker zal de formatie worden. En wel, omdat de KVP één van de drie de partementen in de sociaal-econo- misch-financiële sfeer verlangt. Een alleszins redelijke eis van een partij met 33 zetels in de kamer. Maar een eis, die gelet op de situatie, de grootste moeilijkheid bij de forma tie zou kunnen worden. De PvdA heeft nl. blijk gegeven èn Sociale Za ken èn Financiën te willen houden; voor het laatste departement wordt zelfs de naam van de heer Hofstra genoemd, die in '52 door een afwij zende houding der niet-socialisti- sche partijen geen kans kreeg. Als gevolg van deze moeilijkheid kan Romme, stel dat men het eens wordt over het program, nog falen. Want ook de positie van de AR die nu Economische Zaken bezet, speelt hierbij een rol. Op het ogenblik is het echter nog niet zo ver. We moe ten eerst maar eens afwachten, hoe het program ontvangen wordt. Ik eindig zoals de vorige keer: de vol gende week weten we meer. Met hartelijke groeten t.t. Geboorten. Gerard, z. v. A. de Smet-van Grimberghe; Cornells z. van J. Neijssen-Engelvaart; Victor, z. van H. den Hartog-de Lannoy; Ma rion, d. van R. Wegman-de Coninck; Adrianus, z. van A. Nuijten-Duden; Pieternella, d. van A. Dekker-Wal- hout; Herman, z. van H. de Baare- Sijnesael; Jacob, z. van P. van de Velde-Rottier; Marinus, z. van G. de Zeeuw-Ollebek. Huwelijksaangiften. C. Wieland, 25 j. en J. Hamerlinck, 24 j.; A. Dour- leijn, 32 j. en M. Scheele, 34 j.; A. de Feijter, 23 j. en G. Nieuwenhuize, ,23 j.; R. Dieleman, 26 j. en J. de Jonge, 22 j. Huwelijksvoltrekkingen. C. Ribbens 23 j. en J. Romeijnsen, 21 j.; H. de Zwarte. 21 j. en A. de Pooter, 20 j. Overleden. E. de Graeve, 69 j. echtg. van L. de Maesschalck; A. Oudijk, 69 j. echtg. van J. de Groot; O. van Waes, 69 j. echtg. van M. de Nijs; J. Riemens, 62 j. echtg. van H. van Kommer, geh. gew. met M. Hamelink; S. Florussen, 69 j. echtg. van M. de Pooter. Clinge NAAR LOURDES Twaalf kajotsters en 14 kajotters zullen aanstaande zaterdag vertrek ken naar Lourdes. Voor het maken van deze mooie bedevaart hebben zij geruime tijd gespaard. Kapelaan Giel- liet heeft hen op dit idee gebracht en thans zijn zij zover gevorderd, dat de reis kan aanvaard worden. De reis wordt gemaakt per autobus, terwijl onderweg in tenten gekampeerd zal worden- Stoppeldijk Zilveren medaille voor A. van Overmeeren Onder grote belangstelling vierde de heer Aug. van Overmeeren alhier zijn 40- jarig jubileum als werknemer bij de Zeeuws-Vlaamse Hoefijzerfa- briek Kerckhaert. Gedurende deze 40 jaar heeft de jubilaris zeer veel bijgedragen tot groei en bloei van de fabriek. Reeds vele jaren is de heer van Overmeeren bedrijfssmid tevens werk meester. In café Compiet werd een receptie gehouden, waar velen van hun belangstelling blijk gaven. Werkgever en personeel waren hierbij tegenwoordig. Hoogtepunt van de dag werd het moment waarop de burgemeester van Vogelwaarde de jubilaris de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, uitreikte. St.-Jansteen DE TRAGEL-WERKEN De aannemer van de Tragel is aan de bestrating van de laatste 100 me ter van deze geheel vernieuwde weg begonnen. Alhoewel men met het aan leggen van nieuwe trottoirs nog niet zo ver gevorderd is, hoopt men toch hiermede voor de officiële opening op 25 augustus volledig klaar te zijn. Boschkapelle Benoemd Tot onderwijzer aan de r.-k. lagere school alhier is be noemd de heer E. Hiel te Ossenisse. IJzendijke AVEREESTER KUNSTKRING GAF UITVOERING Op uitnodiging van de V.V.V. IJzen dijke gaf de Avereester Kunstkring een uitvoering van de bekende ope rette „Der Vogelhandier" Beide avon den speelde men voor een volle zaal in het jeugdhuis. Evenals in 1954 toen deze Kunst kring „Het Lied der Woestijn" op voerde kan men ook nu niets dan lof spreken over de wijze waarop „Der Vogelhandier" opgevoerd werd. GOES Grand: Een keerde niet terug. MIDDELBURG Electro: Gitarren der Liebe. OOSTBURG Ledel 8 uur: Vergeef mij. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Hel den in het wit. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Pete Kel ly's Blues. VLISSINGEN Alhambra:: Omstreden huwelijk. Luxor: Het miljoenen-complot ANTWERPEN Rtibenshuis: Tekeningen van P. P» Rubens.

de Stem | 1956 | | pagina 2