WESTEN OVERWEEGT RESOLUTE ACTIE TEGEN Naasting Suez-kanaalmaatschappij hoog opgenomen MOOIE BELOFTEN... MAAR DE SCHULD? Nijmegen verwelkomde juichend de kordate elfduizend Ouders vonden hun kind terug in het ziekenhuis Program belooft solide document te worden Egypte weigert de protesten van Londen en Parijs Barre blarenmaar bronzig bruin D£V/£ADAACS£ DAGBLAD VOOR Acht doden bij ramp Andrea Dona Onbestendiger In India Zeventig doden door waterramp Duivendief heeft bekend Poli lie bezette gebouwen Betogingen - - nieuw kanaal! Graaf een Egyptische vlaggen Romme doet gedegen werk Kind viel uit auto en werd gedood IN Stram en stoer Parade van meer dan vier uur In Apeldoorn Tunesië lid der Ver. Naties STRATEGISCHE GOEDEREN UITGEVOERD Eis van 10 maanden tegen Rotterdammers Juichende outsider Bezittingen van Peron aan Argentijnse staat 96e JAARGANG No. 222Ls Uitgave N. V. Uitgevers MIJ. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 335L Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. a A. Bruna. Redactieraad: 1 M. A C. v. Dongen, C. J. V. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J- M- Mes. Mr, B. M. L. de Rechter. A J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. AbonnprUs bi) voorultbet f 6.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsi. bij niet postbestelL) t Ü.45. Incasso wordt berekend Losse numm 13 ct Postrek 278841 Voor God. Koningin en Vaderland ZATERDAG 28 JULI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Tele oor. 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 3o) ^EGYPTE 250 k m -• N -21", Dif kaartje geeft zowel eert idee van de ligging van het Suez-kanaal (tussen Port-Saïd en Suez) als van Assoean, waar de Egyptische rege ring een Nijldam wil bouwen, die nu met de exploitatie-opbrengst van het kanaal bekostigd zou moeten worden. De naasting van de Suez-kanaalmaatscliappij door de Egyp tische regering heeft in heel de wereld grote beroering gewekt. Het drieste besluit vau premier Nasser beschouwt men algemeen als een brutaal ingrijpen in de rechten van de maatschappij, wier concessie eerst over dertien jaar af loopt. Zowel de Franse als de Britse regering heeft een fel protest laten horen. Frankrijk gaf zelfs te kennen dat het weinig voelde voor stappen bij de V.N., omdat die te omslachtig waren. „Wij hebben een snellere actie op het oog", zei Pineau. In de hoofd steden van de grote westerse mogendheden heerste een koorts achtige diplomatieke activiteit. Een onderhoud tussen Pineau en de Egyptische ambassadeur in Parijs kreeg het karakter van een incident. Pineau las de Egyptenaar namelijk een memorandum voor dat in uitermate scherpe termen was gesteld. De laatste weigerde het stuk te accepteren vanwege de „ontoe laatbare" taal en merkte op dat zijn regering wellicht de betrekkingen met Frankrijk zou moeten herzien. Ook het Britse protest is door Cairo geweigerd. Het directorium van de Suez-kanaalmaatschappij heeft in een com muniqué gezegd, dat de buitenlandse banken, die geld van de maat schappij hebben uitstaan, zich van de blokkeringsmaatregelen der Egyp tische regering niets hoeven aan te trekken. In de westelijke hoofdsteden vraagt men zich af hoe Nasser zijn belofte zal kunnen inlossen, de aandeelhou ders van de Suez-kanaal-maatschap- pij schadeloos te stellen voor de ge volgen van de naasting door Egypte. Ook wordt het in twijfel getrokken, of het mogelijk zal zijn, de bouw van de dam bij A ssoeau uil de inkomsten van de maatschappij te bekostigen, aangezien het merendeel van de som, die jaarlijks van de door het Suez- kanaal passerende schepen wordt ontvangen honderd miljoen dollar besteed wordt aan het onderhoud van het kanaal. De aanleg van de dam zal naar schatting meer dan 1.300 miljoen dol lar kosten. Een andere kwestie is, dat de Suez-kanaalmaatschappij ook grote bedragen heeft belegd in onder nemingen in het buitenland, met na me in de V.S. en Canada. Men acht het moeilijk denkbaar, dat Nasser door zijn nationalisatie ook die beleg gingen kan treffen. Het Suezkanaal werd in 1869 ge opend. De Fransman Ferdinand de Lesseps, de bouwer van het kanaal, financierde het werk door een uit gifte van aandelen, waarvan Frankrijk er 207.000 in bezit kreeg en de Khedive (de Turkse onderkoning van Egypte) 177.000. (Door zijn suc ces aangemoedigd nam de Lesseps later ook de leiding op zich van een onderneming voor de aanleg van het Panamakanaal, maar dit werk eindigde voor hem met een debacle. Een tragisch proces naar aanleiding van het ..Panama-schandaal heeft zijn dood ongetwijfeld verhaast.) In 1888 werd in Konstantinopel de ,,Suezkanaal-conventie" gesloten tus sen Groot-Brittannië, Frankrijk, Rus land, Turkije, Spanje, Nederland, Duitsland en Oostenrijk, waarbij aan alle zeevarende landen doortocht door het kanaal werd gegarandeerd. Naar aanleiding van de opzegging van het Engels-Egyptische verdrag verlieten dit jaar de laatste Engelse bezettingstroepen de kanaalzone, doch het concessieverdrag heeft nog 13 jaar te lopen. In maart 1949 werd een verdrag gesloten, waarbij de kanaalmaat schappij beloofde 21 miljoen Pond Sterling in Egypte te investeren. Te vens werd het jaarlijkse winstaandeel van Egypte op iets meer dan een miljoen Pond Sterling gesteld. IN DE LEK zal een stuw worden ge bouwd met een krachtcentrale, die Utrecht in de toekomst van elektrische stroom zal kunnen voorzien. Dat be tekent natuurlijk een enorme kolen- besparing. IN DE ZAANDAMSE naven hebben gisteren op vier schepen de arbeiders het werk neergelegd. In de loop van de middag was de staking echter al afgelopen. DR. DEHLER, de voorzitter van de Vrije Democraten (liberalen) in West- Duitsland, heeft opnieuw aangedron gen op een serieus plan voor Duits' lands hereniging. EGYPTISCHE infiltranten hebben vrijdagmorgen een Israëlische neder zetting aangevallen. Twee Israëlische wachtposten werden licht gewond. IN EEN TRAMWAGEN van lijn 9 in Amsterdam heeft een 55-jarige Amerikaan een wervel gebroken. Hij viel tegen een stoelleuning toen de tram abrupt stopte. EEN ZEVENJARIG jongetje is ver dronken in het natuurbad te Wijde Wormer. Aan het strand te Noord- wijk is het lijk aangespoeld van een 16-jarige Belgische jongen, die zich te ver in zee had begeven. WERKGEVERS en werknemers in de Amerikaanse staalindustrie hebben in beginsel overeenstemming bereikt. Eerst als de nieuwe arbeidscontracten getekend zijn, zal echter het werk kunnen worden hervat. '"••••••••••••••••••••••••••••a Verwachting van het K.N.M.I. I tot vanavond, opgemaakt vrijdag- avond 23.15 uur: J Veranderlijke bewolking met J Plaatseli|k enkele regen- of on- weersbuien. In de zuidelijke pro- ra?cles iets lagere middagtempe- en' elders weinig verandering jn temperatuur. Zwakke tot ma- t tingen' Ui* uiteenl°Pende rich- Vandaag: zon onder 20.38 uur, Z maan op 22.12 uur. J Morgen: zon op 4.59 uur, zon J onder 20.37 uur, maan op 22.35 uur, maan onder 12.22 uur. Maandag: zon op 5.uur, maan onder 13.34 uur. I Zeventig personen hebben het leven verloren bij de overstromingen, die kortelings verscheidene streken van India hebben geteisterd. Deze mede deling heeft vrijdag een Indische mi nister gedaan. Hij voegde eraan toe, dat de schade veroorzaakt aan de oogst meer dan 90 miljoen roepia's bedraagt. Na dagenlange verhoren heeft de 35-jarige bciuwvakarbeider Johann Schonoff uit Gelsenkirchen (West- Duitsland) tenslotte bekend, dat hij toch de postduivendief is, die getracht had door middel van een eigen duif losgeld voor enkele door hem gesto len duiven toegestuurd te krijgen. De politie heeft, zoals gemeld, de vogel met vliegtuigen gevolgd en is zo ach ter de identiteit van de dader geko men, die evenwel aanvankelijk hals starrig bleef ontkennen. Nog voordat Nasser de naasting van de maatschappij die haar zetel in Parijs heeft, bekend maakte, wer den alle kantoren van de maatschap pij in Egypte door politiemannen be zet. De voornaamste fuiictionarissen werden onder directe controle gesteld en zij mochten geen telefoongesprek ken meer voeren. Nasser maakte bekend, dat de Egyptische regering een orgaan in 't leven zou roepen dat met het beheer van de maatschappij zal worden be last. Het zal een zekere onafhanke lijkheid krijgen van de Egyptische re gering. In de westelijke hoofdsteden ont veinst men zich niet, dat een even tuele blokkade van het kanaal door Egypte een ramp zou betekenen voor de Europese economie. De gehele olieproduktie van het midden-oosten moet door het kanaal zijn weg vinden naar de Europese markt. Veel maatschappijen hebben met een mogelijke naasting van het ka naal al enige tijd rekening gehouden. Zij hebben tankschepen laten bouwen met een grotere inhoud, die hun vaart rond Kaap de Goede Hoop zou den kunnen nemen. De mededeling van Nasser sloeg in Cairo en de andere Egyptische ste den felle anti-westerse emoties los. Grote mensenmenigten trokken jui chend door de straten. In Port Said trachtten opgewonden betogers het beeld te vernielen van Ferdinand de Lesseps, de bouwer van het Suez- kanaal. De politie kon met veel moei te hun plannen verijdelen. De monding van het Suez-kanaal te Port-Saïd, met het beeld van Fer- j dinand de Lesseps, dat gisteren door Egyptenaren met vernieling werd J bedreigd. i De directeur-generaal van de ka naalmaatschappij zei vrijdagmorgen dat er in de betrekkingen tussen de maatschappij en de Egyptische rege ring niets was dat een dergelijk be sluit deed verwachten. De waarde van de aandelen der Suez-maatschappij zou momentcel ruim 70 miljoen Pond Sterling be dragen, terwiji de reserves op 54 miljoen worden geraamd. De maat schappij heeft een personeel van 150.000 man, van wie ruim 130.000 Egyptenaren. De meeste buiten landse werknemers zijn Fransen. Er werken echter ook Nederlanders hij de maatschappij. Het personeel heeft aanzegging gekregen dat in de kanaalzone de staat van beleg heerst en dat iedere sabotage- poging als een militair misdrijf zal worden gestraft. De Nederlandse scheepvaartmaat schappijen, die belang hebben bij de vaart door het (Suez-kanaal, gaven gisteren nog nielx veel commentaar. Zij willen de ontw* ding van de toe stand afwachten Buitenlandse waarden als Kon. Olie e.d. reageerden gisteren ter beurze onmiddellijk op het nieuws. Van alle kanaalinstallaties die aan de maatschappij toebehoren waaiden gisteren Egyptische vlaggen. De ge bouwen werden door de politie be waakt. Een Egyptische minister zei dat noch de Veiligheidsraad, noch Internatio nale gerechtshoven het recht hadden zich met de kwestie te bemoeien. Alleen Egyptische gerechtshoven zou den geschillen over het kanaal kun nen behandelen' Koning Hoessein van Jordanië heeft president Nasser telegrafisch geluk gewenst'met de nationalisatie van het Suezkanaal. In de Jordaanse hoofd stad Amman waren grote menigten op de been, die demonstreerden en tegen Engeland, Frankryk en de V.S. gerichte leuzen schreeuwden. De koning verklaarde: ,,Wij zullen de eenheid van de Arabische wereld steunen tot we onze rechten hebben verkregen en ons gestolen deel in Pa lestina hebben teruggekregen". Lord Hore Belisha, oud-lid van het Britse Oorlogskabinet, zal maandag in het Engelse Hoger- huis voorstellen het graven van een nieuw kanaal in overweging te nemen, dat het Suez-kanaal kan vervangen. Volgens zijn voorstel zou dat kanaal door Israëlisch gebied lopen van de Middellandse Zee naar de Golf van Akaba, het noord-oostelijke uiteinde van de Rode Zee Het aantal doden tengevolge van de aanvaring van het Itali aanse passagiersschip „Andrea Doria" met het Zweedse passa giersschip „Stockholm" is tot acht gestegen. Onder de slachtoffers bevinden zich Camille Cianfarra, de correspondent van de ,,New-York-Times" 'te Ma drid en zijn twee kinderen, twee Ame rikaanse vrouwen, een lid van de be manning van de „Stockholm" en twee mannen, wier stoffelijke resten nog niet zijn geïdentificeerd. De vrouw van Cianfarra heeft twee gebroken benen. De hutten, waar-in t gezin aan boord van de „Andrea Doria" verbleef, werden geheel ver woest. Het duurde vier uur, voordat mevrouw Cianfarra uit de wrakstuk ken kon worden bevrijd. In de belen dende hut kwam een vrouw om het leven. Van de 7G0 geredden, die door de ,,Ile de France" aan land werden ge bracht, waren er ruim 20 zwaar ge wond. Een veertigtal leden aan een zenuwschok. Het vierjarig Italiaanse meisje Nol-ma. dat na de ramp met de „An drea Doria" door een helikopter in bewusteloze toestand naar een zieken huis aan de wal was gebracht, is vrij dag door haar ouders herkend. Toen ze haar dochtertje zag liggen, viel haar moeder, mevrouw di Sandro, flauw. De toestand van het meisje, dat inmiddels een operatie heeft on dergaan, is nog steeds ernstig. Een bedel-armband, die het meisje droeg, had de politie en de ouders op het spoor van de identiteit gebracht. Haar vader Tullio di Sandro, ver telde dat het kind al sliep en hij en zijn vrouw op het punt stonden naar bed te gaan, toen de aanvaring ge schiedde. „Ik hoorde schreeuwen, dat we het schip moesten verlaten en rende met mijn vrouw en kind naar het dek. Ik keek over de reling en zag een meter of vijf lager een red dingboot liggen. Ik schreeuwde naar een van de mensen beneden, wierp Norma in de boot en zag dat ze op gevangen werd. Toen hielp ik mijn vrouw in het water, springen en volg de zelf. Pas op de „Ile de France" zagen wij beiden elkaar weer. maar Norma konden we toen niet vinden." (Zie ook nog elders in ons blad). De kleine Norma di Sandroop hei moment dat zij op de brancard wordt gelegd, nadat zij met een helikopter naar de wal is gebracht. (Van onze Haagse correspondent) Lunch in het „Torentje" en laat geen minuut verloren gaan...." Dat was het parool, dat prof. Romme gis termorgen meebracht voordat hij be gon aan een tweede gesprek met de demissionaire minister van Econo mische zaken prof. Zijlstra. De dag eindigde met een gesprek met een niet-politieke figuur, namelijk dr. Holtrop, president-directeur van de Nederlandse bank. Daartussendoor is tot tweemaal toe de staatssecretaris Op de Loenense weg te Apeldoorn is het twee en een halfjarig dochtertje van de heer F. A. van der Hogen uit Apeldoorn op tragische wijze om het leven gekomen. Het meisje zat naast haar vader in diens bestelauto. Plot seling sloeg het portier open, waar door het kind uit de auto viel en onder de achterwielen terecht kwam. Zij was op slag dood. Vermoedelijk heeft het kind met de kruk van het portier gespeeld. van Financiën, dr. van de Berge, de rechterhand van Min. v. d. Kieft voor belastingskwesties, in het Torentje 1 geweest. Wederom zagen wij verder mr. Laudy met stukken over de bezitsvor ming. gaan. Ook nog de voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman, heeft de formateur een bezoek ge bracht. In politieke kringen bevestigt deze duidelijke activiteit de reeds ge vormde indruk, dat prof Romme met grote ernst en uitermate gedegen zijn werk doet. Zijn regeringsprogramma zal in ieder geval een hoogst belang rijk document worden, dat voor even tueel volgende formaties zijn waarde zal hebben. Opmerkelijk zijn ook de reacties die loskomen over de grote kwesties waar het thans over gaat. Van AR-zijde is men zich duidelijk hoe langer hoe meer aan het distan- ciëren van socialistische suggesties. De CHU volgt schoorvoetend op hetzelfde pad. Van de VVD hoort men officieel niets. Het schijnt echter, dat de hoogst subjectieve interpretaties van de rood-liberalen in de Nieuwe Rotterdamse Courant in die kring verontwaardiging hebben gewekt. Men staat er volkomen neutraal te genover de huidige formateur en van de kwaliteiten van zijn program zal het afhangen in hoeverre men met hem mee zal willen gaan. Meer betekenis dan aan de houding van de kleine partijen moet onge twijfeld worden toegekend aan wat de PvdA per saldo zal doen. Het zal echter zeker in de bedoeling van prof. Romme liggen, om een program te maken, waarop de socialisten geen „nee" op kunnen zeggen zonder zich zelf in de vingers te snijden. Het wachten is op wat er zeer binnenkort aan de fractieleiders in het Torentje zal worden overgelegd. Met bruinverbrande of roodgestoofde ledematen, met natte ruggen en veelal pijnlijke onderdanen, beeft het Vierdaagse-legioen onder de oorverdovende toejuichingen en het schier niet tot bedaren komend applaus van een honderdduizend-koppige menigte zijn triomfantelijke intocht m de Vierdaagsestad gehouden. Tientallen muziekkorpsen hebben die laatste kilometers, van Mook tot het Nijmeegse Keizer Karelplein, helpen maken tot een glorieuze zege. Ln al heeft de overwinning voor velen aan een klein spiertje ge hangen, die het tot Mook wist te brengen moest en zou, al was het strompelend of hinkend, de eindstreep halen. Niet minder dan 11059 deelnemers hebben de Vierdaagse tot een goed einde gebracht. Een beeld van de zegevierende in tocht van de vrouwelijke Israëlische soldaten, die zo'n kranig figuur sloegen. Van half een tot ver over vijven duurde vrijdagmiddag de intocht en de zon brandde onbarmhartig op de menigte, die zich soms twaalf rijen dik langs de triomfweg had geschaard. Naar goed gebruik wachtte het hele legioen bij Mook op elkaar, om ver vervolgens in gesloten gelederen op te rukken. Het kwik in de thermo meter der geestdrift sprong ettelijke malen over de rode koortsstreep. In het begin waren het de inviduelen, de voorlopers, die een gul applaus in ontvangst mochten nemen e* toen tegen twee uur de eerste detachemen ten, begeleid door muziekkorpsen, in zicht kwamen, groeide het gejuich aan tot een blij makende orkaan. Het zweet liep tappelings onder de helmen uit van de volgelingen van Staf en de Coldstreamguards het meest gefotografeerde element van de Vierdaagse hielden hun gezichten in de flegmatieke Engelse plooi, al moeten hun hoofden onder de beren mutsen lijk broeikassen in de Sahara zijn geweest. Het was formidabel hoe kwiek de oude heertjes de laatste kilometers verslonden. Schotten en Engelsen marcheerden broederlijk achter elkaar op de klaag lijke tonen van de doedelzak, de Lu xemburgers in hun camouflagepakken kregen een ovatie te verwerken en de kwieke Belgische parachutisten zullen deze laatste marsdag niet licht vergeten, zo klaterde het handgeklap en klonken de toejuichingen. De spectaculaire Canadian Royal Signalsband, met Nederlanders in zijn gelederen, pufte onder de kolbakken, maar blies Canadezen en Britten naar de finish. De Britse mariniers in hun stevige uniformen en de Belgische ja gers, de Koninklijke Luchtmachtman nen uit Gilze-Rijen, de „LOKS" uit Breda, de grenadiers en jagers, zij allen marcheerden in stramme pasen de voldoening straalde van hun ge zichten. De Israëliërs zongen uit alle macht het Vierdaagselied, al was het dan zonder woorden en begeleidden zich zelf met handgeklap. De ketel van de geestdrift kookte over, toen matrozen, mariniers, Mil- va's en adelborsten voorbij marcheer den. Zo werd deze laatste dag onver getelijk voor allen die erbij zijn ge weest, of ze nu een klapzoen hebben gekregen van moeder de vrouw, van verloofde-lief of van een onbekende schone, of ze één dan wel tien boe ketten mee naar huis mochten torsen. En zelfs de vaders, die hun kroost langs de weg zoet hebben moeten houden en tenslotte nog met stoelen en banken op de nek huiswaarts moch ten keren, hebben een ogenblik de Tour vergeten. En dat wil toch wel wat zeggen. Ook de Apeldoornse Vierdaagse is in alle opzichten een groot succes ge worden. De 719 deelnemers, die deze Vierdaagse volbrachten hebben een glorieuze intocht beleefd. De belang stelling van de bevolking was groter dan ooit tevoren en de wandelaars en wandelaarsters werden rijkelijk voor zien van bloemen. De voorzitter van de N.W.B., mr. W. J. Korn, heeft over deze groeien de belangstelling van de Apeldoornse bevolking zijn vreugde geuit tijdens de sluitingsceremonie op de markten de deelnemers (deelneemsters) hulde gebracht voor de tijdens de Vier daagse getoonde discipline. De Veiligheidsraad heeft met alge mene stemmen aanbevolen Tunesië tot de Verenigde Naties toe te laten. Frankrijk had het Tunesische lid maatschap voorgesteld. De aanbeve ling wordt thans aan de in november a.s. bijeenkomende algemene verga dering voorgelegd. Habib Bourguiba, zoon van de Tu nesische premier, die is benoemd tot Tunesisch zaakgelastigde te New York, heeft op een informele pers conferentie in het hoofdkwartier der Verenigde Naties verklaard, dat Tunesië de Verenigde Staten om hulp heeft gevraagd bij het oplossen van zijn „zeer ernstige economische moeilijkheden". Hij voegde hieraan toe begrepen te hebben, dat dit verzoek ,,het zij reeds ingewilligd is, of zal worden." Hij besloot mot de mededeling, dat er in Tunesië 400.000 werklozen wa ren. Twee directeuren van een Rotter damse firma, C. K. en G. K„ hoorden gisteren voor de Rotterdamse recht bank tien maanden gevangenisstraf tegen zich eisen, waarvan vier voor waardelijk. De kapitein van een kust vaartuig, H. K., kreeg vijf maanden. De drie mannen werden beschuldigd dat zij z.g. strategische goederen naar Oost-Duitsland hadden uitgevoerd. Het ging hier om kobalt, nikkel en nikkel legeringen. De lading werd in Rotter dam aan boord genomen, nadat het schip, dat de goederen moest vervoe ren, al ingeklaard was. Dit is de Spanjaard Miguel Bover, die - bij grote verrassing - de tijd rit won van St. Etienne naar Lyon. Het Argentijnse Beheersinstituut heeft bepaald, dat alle bezittingen van de ex-president Peron zowel in Argentinië als in het buitenland eigendom zullen worden van de Ar gentijnse staat. De raad heeft zich niet uitgelaten over de grootte van Peron's bezit.

de Stem | 1956 | | pagina 1