DE HELE WERELD ONTMOET ELKAAR BIJREMBRANDT Ongerustheid in Navo-kringen ut ion air" vond het atte mesje uit Amersfoortse jongens zingen voor de plaat d Vreemde dingen in deze wereld ONLUSTEN IN BULGARIJE Dreigende afbrokkeling der westelijke defensie De waakzaamheid neemt zienderogen af Luc en Godert werken met echte musici DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 JULI 1956 Voor de eeuwigheid U moet gelukkig zijn Zó uit Portugal Vijf continenten Dit was Afrika Herziening van de Britse defensiepolitiek Als Menzies komt, gaal Soekarno geen last meer van transpiratie Een man scheert elke dag 6,5 meter haar af MEISJE IN ZEE VERDRONKEN Dixieland Ook eigen composities Statistici spreken Dc lange messen De grote uitvinding |an kort en ter einder wees, lAls de tekenen l:ult ge spoedig |heid van mijn 1! Ziet ge die |:ich opstapelen voelt ge niet, Isteekt?" Where do you come from?' waag ik te vragen aan de klei ne jongen met de grote petdie met de handen in de zakken ernstig voor het portret van Titus staat te kijken. Hij kijkt me even verbaasd aan uit zijn ooghoeken alsof hij zeggen wil: Wat heb je daar eigenlijk mee te makenMaar dan zegt hij plotseling in onvervalst, knau wend Amerikaans: „From Siam Nadrukkelijk zegt hij nog eens, alsof ik het niet geloven wil: „Uit Siam", en weer tuurt hij vol intcyise belangstelling naar de krullen van de kleine Titus en kauwt, als een rasechte Yank, op zijn bubbelgum. Als wij rond kijkend om hulp zoeken, naar iemand in de overvolle zaal, die dit Siamese raadsel kan verkla ren, stapt een rijzig man op ons toe. „Mr. Donald Craig" stelt hij zich voor, ,,Mijn zoon zegt de waarheid" informeert hij me, ,,ik ben missionaris van de Pres byterian Church in Siam, op door reis van Siam naar de States, maar dit.... en hij maakt een weids gebaar, alsof hij alle schat ten wil omvatten, ,,dit, dit zou ik voor geen geld hebben willen mis sen. Stel U voor... vier jaar in de wildernis en dan plotseling, dit wonderschone en ik zeg U... de Nederlanders wéten hoe ze Rem brandt moeten tonen. Het licht in deze zalen is beter ^an in het Louvre, diffuus, zoals alleen de schilderijen in licht en donker, van de grote schilder gezien moe ten worden." Datzelfde heeft mij ook mon sieur Benetov gezegd, die wij uit een sportieve wagen zagen stap pen met een Engels nummerbord. Hij bleek een Rus van oorsprong te zijn, een Wit-Rus, wel te ver staan en hij woonde in Parijs, maar de auto had hij geleend van een Engelse vriend. Overi gens was hij schilder en verza melaar... drie Cézannes zijn van hem te zien op de tentoonstelling in Den Haag. Een kunstgenieter, deze beschei den Benetov, die al dagen achter een elke keer weer een paar uur komt genieten van de schoonheid van de grote Meester. Niet van de Nachtwacht, bekent hij, maar juist van de kleine, dikwijls on bekende werken. Hij slaat zijn fjj- ne handen naar de grijze lucht, en roept het uit: ,,Deze schilder deze grote mens is geschapen voor de eeuwigheid, en er zal nimmer iemand opstaan, die hem zal evenaren." Als hij wegrijdt in zijn grijze Riley, roepen wij: „Breng de vol- gende keer Picasso mee..." Hij stapt nog even uit, prikt met zijn vinger op mijn jas en zegt ,,Dat durft hij niet" en uitbundig toe terend rijdt Monsieur Benetov weg. Signor Duarte Pereira, rechter in Rio de Janeiro, zegt dat we blij mogen zijn in dit land te mo gen leven. Wij kijken bedenkelijk naar de grauwe lucht en zetten de kraag van onze jas hoger op. Maar dat alles maakt op hem niet de minste indruk. „Ik meen het", zegt hjj ernstig, „maar.... vertel me... waarom hebben jullie in vredesnaam in vroeger dagen al die Rembrandts verkocht?" Wij hadden hem eigenlijk wil len vertellen, dat we altijd een land van koekebakkers geweest zijn en dat we nog steeds alles wat waardevol is aan het ver sjacheren zijn. In alle geval, signor Pereira raakt niet uitgepraat. Zo iets al leen was een reis uit het verre Zuid-Amerika ten volle waard en zijn vrouw, slank en donker, wees °P haar figuur. „Het eten hier... veel te veel... waar moet mün hjn ooit blyven." „Morgen kom ik weer", zegt de kleine rechter, „en misschien overmorgen ook en.... als U ooit in Brazilië komt... mijn adres is in Alto Boa Vista". Het klinkt als een sprookje, maar vermoe delijk zal het voor immer een sprookje blyven. Als Ik ooit naar Brazilië gaan zal, gaan we over Portugal, want ergens in Estoril, waar de villa's der ex-koningen staan, ligt de witte villa van Diogo Fonseca en zijn vrouw, die de gracieuze naam draagt van Maria de Graca Gal- hardo, zal ons met alle gastvrij heid ontvangen. Diogo is één keer in Nederland geweest, het was vlak na de oor log, maar nu heeft hij met gro te ogen van verwondering gezien Kaarslicht schept sfeer, zeker als het valt over het oud-Hollandse interieur van het Rembrandthxiis in de hoo/ristad. hoe alles is veranderd En Rot terdam.... hij schijnt iets sterks te zeggen in het Portugees.... en Rotterdam, hy kon zijn ogen niet geloven. Nu is hij speciaal uit het zon nige Portugal gekomen om de Rembrandts te zien, dwars door de regen in Frankrijk en de ha- gei in België, „Zo iets", gebaart hij, „komt in een mensenleven maar één keer voor. Ik weet veel van Rem brandt, heb veel over hem ge lezen, maar nu pas gaat de schilder voor me leven. Ik zie zijn familie nu duidelijk voor me, „Saskia, zijn „femme gra- cieuseTitus zijn zoontje, zijn oude moeder met de Bijbel". Hij raakt niet uitgepraat en als Maria de Graca het niet koud had gekregen, had hij er nog ge staan. Morgen gaat hij nog een keer en dan in vliegende vaart weer terug met zijn Mercedes naar Estoril. waar zijn zaken hem wachten. „Au „revoir" wuiven ze. Misschien wordt het toch nog eens voor mij: April in Portugal, We willen U eerlijk bekennen, dat het werk van Rembrandt nooit verveelt. Integendeel en het is daarom kenmerkend, dat men knipkaarten krijgen kan voor vijf bezoeken en we verzekeren U, dat er ruim gebruik van wordt ge maakt. ook door vreemdelingen, die elke dag een paar uur komen kijken naar de weelde van de grote meester. Maar niet minder boeiend is het va et vlent der bezoekers, die elkaar bij deze gro te meester vinden, komend uit al le werelddelen. Generaal Kruis vinden we in volle aandacht voor het grote doek van de Ruiter te paard, prof. Romme heeft ondanks de kabi netsformatie tijd gevonden de moeilijke Anatomische les te be studeren, matroos Chamberlain van de Glasgow, die In Rot terdam ligt gemeerd, vinden we bij het portret van Saskia Hij staat er naast de heer Ekeham- mer, industrieel uit Stockholm, die met zijn zoontje Hans vol aandacht is voor de vele Rem brandts. Hans is dertien en was zeer teleurgesteld, dat de Nacht wacht bij de tentoonstelling in Stockholm niet te zien was. Er zijn trouwens honderden Scandinaviërs, zoals de pittige, blonde meisjes van het Gymna sium uit Bergen in Noorwegen, onder leiding van de jonge lec tor Ugland, die een behoorlijk mondje Nederlands spreekt. Pater Concordius uit Eindhoven tuurt ingespannen naar de figuur van Simson en zie, hoe wonder lijk, de grijze Simson lijkt als twee druppels water op deze griisge- baarde Pater, die zelf ook schil dert en van deze techniek maar niet genoeg kan krijgen. Voor het portret van Rem brandts vader staat de pikzwarte Masanja, een stamhoofd uit Tan ganyika, wiens kraal vlak bij het Victonameer stond. De Heilige Familie heeft de volle aandacht getrokken van Kathleen. Felice, en S zware r"IMkken uit Zuid-Afnka getrokken ziin zwervend over alle Europese we-' gen. Uit Azië vinden we luitenant kolonel Sundara Roa van het le ger van India, zijn vrouw in een kleurige sari gehuld, zoekend naar woorden om de schoonheid van Bathseba te beschrijven. Uit Australië treffen we architect Ri ce met zijn blonde vrouw. Dan maar geen Olympische Spelen, is htm oordeel. Dit unieke Rem- brandt-kleurenfeest wilden ze niet missen. Sambo Leeocq, Amsterdams meest beroemde gids. die konin gen en keiiers heeft rondgeleid, stevent binnen. Vlak achter hem komt Amerika, typisch Amerika in de vorm van de vrijgevige mr. Rhodes, die uit Texas komt en wie men de cowboyhoed op zijn hoofd kan denken. In de gauwigheid weet hij nog te ver tellen, dat hij veertig paarden heeft en tweeduizend koeien dat hij voor 300 gulden klompen en molentjes gekocht heeft Bis sou venirs „For my friends, you see". Bij het weggaan wil hij ons wat zilveren guldens in ce hand drukken, voor vijf exemplaren van de krant, waarin hij beschre ven zal worden. Het kost ons moeite hem te overtuigen, dat wij dat niet gewend zijn, hij haalt zijn brede schouders op en zegt dan: Dan moeten we samen een drink hebben, in het Amstelhotel. Hebben we teveel gezegd, toen we schreven: De wereld ontmoet elkaar bij Meester Rembrandt? Uit Londen vernemen wij, dat de Britse regering en de generale staf op het ogenblik een algemene herziening van de defensiepolitiek bestuderen, die ook van betekenis zal zijn voor de Britse deelneming aan de N.A.V.O. en de legering van Britse troepen in west-Duitsland. De herziening zou ook betrekking hebben op de keten van Britse bases van Cyprus via Jordanië, Aden en Ceylon tot Singapore die gevaar loopt door eisen van plaatselijke na tionalistische aard. Wat de N.A.V.O. betreft, zou de herziening een gevolg zijn van de huidige moeilijke Britse financiële positie gebrek aan enthousiasme voor de bewapening in Duitsland, het terugtrek ken van een deel der Franse troepen uit Duitsland en de invoe ring van nieuwe wapens. De Australische minister-president, Menzies, zal op 26 augustus voor een driedaags bezoek aan Indonesië in Djakarta aankomen. Hij is uitgeno digd door de Indonesische regering Menzies zal dezelfde dag aankomen, waarop president Soekarno zal ver trekken voor zijn reis van 50 cagen naar Rusland en China. De Australische premier zal in de ochtend aankomen, zodat een gesprek met Soekarno, die in de namiddag zal vertrekken, mogelijk is. Hoogstwaarschijnlijk zal Soekarno worden vergezeld door de Indone sische minister van Buitenlandse Za ken, Roesland Abduigani. Op weg naar Moskou zal het In donesische gezelschap, dat uit 35 per sonen zai bestaan, de nacht doorbren gen in Teheran, Premier Eden heeft te verstaan ge geven, dat vermindering der Britse troepen in Duitsland niet zonder goedkeuring van de bondgenoten kan geschieden, In genoemde kringen ge- Looit men, dat de Britten van plan zyn een en ander op de Navo-confe- rentie in december ter sprake te brengen. In Londenae kringen wijst men er op, dat men zich ook in de Ver. Sta ten rekenschap geeft van de gevol gen van de invoering van nieuwe wa pens. De Britse autoriteiten maken plannen voor opheffing van de dienst plicht op een vroeger tijdstip dan aanvankelijk voor mogelijk werd ge houden voor vermindering van de defensie-uitgaven en aanpassing van de politiek aan de gewijzigde in ternationale omstandigheden. Ongerustheid I Uit Parijs vernemen wij, dat het ho- ge:e personeel van de Navo te Pa rijs er geen geheim meer van maakt, dat er ernstige moeilijkheden zijn en 't overkoepclingsinstituut oen gevaar lijke crisis beleeft. Vigilia pretium li- bertatis, aldus 't schild (Waakzaam heid is de prüs der vrijheid», maar de waakzaamheid neemt zienderogen af en velen, die nog klaar en duide lijk de grote gevaren zien, botsen op de onwil van regeringen en volkeren. Het is allemaal erg begrijpelijk: men wil wel eens gaan profiteren van de herstelde welvaart en overal leeft het verlangen om de verloren jaren van de oorlog in. te halen. Hoge lasten voor de defensie, langere dienstplicht en de aanmaak van oor logstuig zien de volkeren terecht als een aanslag op hunwelstand. Wie de ontwikkeling van de laatste maan den heeft gevolgd moet tot de over tuiging zijn gekomen, dat de crisis ernstiger is en het diplomatieke suc ces de züde van het Kremlin koos. Bij insiders te Parijs begint zelfs de stelling post te vatten, dat men de boot heeft gemist. Men had harder moeten werken en meer moeten of feren toen nog iedereen overtuigd was van de rode dreiging. Ontdaan van alle propagandistische franje staan de zaken momenteel als volgt: de vijftien landen van de Navo zijn militair zeker nog niet sterker dan de Sovjet-Unie ondanks hun kwa litatieve voorsprong met hun lucht strijdkrachten. Vermoedelijk kunnen ze niet eens onmiddellijk een gelijk waardige sterkte op de been brengen. Niettemin is de afbrokkeling het geen wil zeggen: de verzwakking reeds begonnen. Het roepen van de militaire experts om een gecoördi neerd. modern radarnet was gedeel telijk tevergeefs evenals trouwens de eis van een centralisatie der lucht strijdkrachten. K zijn ze nu systematisch doende de Navogedachte te ondermijnen en de toch al zwakke fundamenten van de Atlantische samenwerking te vermolmen. Dat ze hierbij in eerste instantie hun ogen gericht hebben op de sleutelstellingen van de vrije wereld is begrijpeiyk. Bijzondere aandacht geniet daarom het Middellandse Zeegebied, waar heel Europa nu volkomen bloot is komen te liggen. Van Nasser moet men niet te veel verwachten, de Brits Amerik. atoombases in Lybië zijn in gevaar, Marokko en Tunis wil de Franse troepen buiten smijten, in Al- gerië woedt een venijnige oorlog en Joego-Slavië heeft de banden met het Kremlin weer wat aangehaald. Temeer daar Italië en Frankrijk per manent leven onder de dreiging van een „Volksfront" zou het van on verstand getuigen vertrouwen te heb ben in de zuidelijke poort. Grootste tegenslag Even gevaarlijk is de ontwikkeling in het noorden. Men kan proberen het besluit van IJsland om de Ameri kaanse troepen weg te sturen te ba gatelliseren, maar twee zaken moe ten toch worden vastgesteld: IJsland wordt door Eisenhower persoonlijk be schouwd als de belangrijkste scha kel in het noordelijke verdedigings systeem (1); Moskou heeft hier een diplomatieke overwinning behaald, die vooral ook indruk zal maken op de Scandinavische landen. De Navo- Emstige gevaren I experts in. Parijs kleineren het ver De leiding van de 'Navo maakt zich echter nog ongeruster over de politieke ontwikkeling. In deze sector strijden de Sovjets met wa penen, waartegen 't Westen blijk baar niet is opgewassen. Het is bo ven iedere twijfel verheven, dat de Sovjets hun ontspanningspolitiek slechts zijn begonnen uit angst voor het slagen van de Navo-gedachte. Met het lachende maskei; van B en de fluwelen handschoenen van lies van IJsland niet, maar zien het als de grootste tegenslag sedert de oprichting van hun organisatie. In diplomatieke kringen is men er van overtuigd, dat bet Kremlin nu in volle zwaarte Noorwegen en Dene marken in behandeling zal nemen. Tijdens zijn bezoek aan Moskou kreeg de Zweedse minister van buitenland se zaken al te horen, dat het Kremlin een garantiepact wil geven aan alle Scandinavische landen, die besluiten neutraal te blijven of te worden. De Russische gezanten in Kopen hagen en Oslo zwaaien momenteel met voordelige handelsakkoorden. Wie de openbare mening in Noorwe gen kent zal begrijpen, dat vooral na het drama IJsland de belangstelling groeiende is voor een neutrale, Scan dinavische unie. De strategen be schouwen zulks als een acuut gevaar. Uit deze voorbeelden kan men aflei den wat de Russen willen: verzwak king van de westerse verdediging om t.z.t. eventueel met succes te kunnen toeslaan. Juist omdat hun streven zo duidelijk is moet het verwonderen, dat we er onze ogen voor dreigen te sluiten. (Advertentie) Het was opeens over Mevr. E. Bekkum, Bitchop- |f y: j weg, Amerfoort, schrijft: vil „Niemand nam meer notitie van me... Opeens bedacht ik m« dat hat wal eens door mijn transpiratie kon komen. Ik nam de proef op da som met Arrid-crème en was stomverbaasd zo snel als het transpireren ophield. En meteen veranderde ook de houding van mijn kennissen.** Een beetje Arrid in de okselholten - een voudig en vlug. Meteen stopt de trans piratie, geen spoortje geur meer te be kennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waardoor de crème direct bij het aan brengen tot diep in de onderhuid door dringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vast gesteld dat het anderhalf maal langer, zekerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prgs f. 1.65. Soms moeten we ons echt verbazen over de mensheid. Ze is zo ontzaglijk vlug in de twintigste eeuw. Nauwelijks heeft ze televisie uitgevonden, een methode om ppn man on honderd kilometer afstand te zien tapdansen, of ze vindt al weer kleurentelevisie. Ze hoeft maar op een paar knopjes te drukken en een werelddeel vliegt de lucht in. En ze is daartegenover in groter ver band gezien zo ontzaglijk traag. De Egyptenaren, de Chi nezen, de Romeinen, de Grie ken hadden hoge culturen en toch kon geen enkele geleerde, een fiets uitvinden. Wat is er In Scheveningen is de 10-jarige Rita Velthuize uit Wateringen ver dronken. Het meisje was met een vriendinnetje in zee gegaan Toen Rita op een ogenblik te ver in zee ging keerde het vriendinnetje terug om de beide dames, die de meisjes ver gezelden, te waarschuwen. Deze zagen niets en vermoedden dat Rita al weer op het strand terug zou zijn, hetgeen echter niet het geval was. Zij warschuwden daarop de po litie. Gistermorgen is het lijkje door een «trandwaodelaar gevonden. De droom van menige „teenager" Hjkt voor twee Amersfoortse jongelui in vervulling te zullen gaan. Luc en Godert van Colmjon heten ze en binnenkort zullen ze als „de Butterflies" door al hun vrienden als echte artiesten worden bejegend. Want ondanks hun leeftUd Luc is al zestien, maar Godert moet nog dertien worden hebben ze samen met bekende musici (de rebroeders Kees en Tinus Bruijn, Ack van Rooijen, Wim Sanders, Koos Kranenburg, Gerrit Daalhuijzen en Mar cel Thielemans) voor de microfoon gestaan. Het resul taat kan men op hun grammofoonplaat horen. Het is een merkwaardige geschiedenis met Luc en Godert. Ze stammen uit een muzikale familie, die echter geen beroepsartiesten rijk is. Maar het musice ren zit hen in het bloed en op de muziekschool zijn ze echte bolieboffen. Samen zongen ze wel eens als va der of moeder jarig was of op een ander familie feestje. Hun carrière als men het tenminste nu al zo mag noemen begon toen een vriend van hun ou ders, een tekenleraar, jubileerde. Hij wilde voor zijn tekenschool een feestje geven en vroeg of de jongens daarbij een liedje wilden zingen. Nu, dat kon natuur lijk wel. Maar op dat feestje zaten een paar journalis ten en een van hen heeft als gramofoonplatenrecensent n*S? eeti.e kijk op de prestaties in de wereld van .il.J Ae rrjuzlf'c- Hij hoorde de jongens en was enthou- H.r d te Saan: hij sprak met programmalei on hü Bper van Phonogram over Luc en Godert hootiJ hL8V was'. dat het tweetal, met toch wel een banriip 'n b,enen> in Hilversum een proef- trnkkpn sffno i"' deskundigen beluisterden dat, Daar wekon lJt 7mS uS .ln hun Kezicht en weer een den voor Ho n °?d het vast: Luc en Godert zou den voor de grammofoonplaat zingen. t.1 gemakke>ijker gezegd dan gedaan, want de Dus werd Plor.t"' ^aren, ""^oh'kt om op te nemen, oonia. fn -f f Wijnnobel ingeschakeld, liedjescom- ponist en repetitor van vele populaire artiesten Hii enkele maanden lang ieder week één of weAvonden naar Amersfoort getrokken om met „zijn" spruiten de twee liedjes in.te studeren, die hij voor hen gemaakt ié? i, D6nei.i1S eeH Nederlandse bewerking van de Muskrat Ramble, onder do titel „Dixieland", (het gaat over een schoolorkest) en het ander een gloednieuw liedje van Pierre: „Ik wou, dat ik maar weer een cow boy was Natuurlijk nebben Luc en Godert veel van hun men tor (en tater ook vriend) Wijnnobel geleerd. Die had er zelf ook aardigheid aan, want met zulke spontane bederlandse jongens werkte het gemakkelijk. Toen de liedjei er goed in zaten, volgde da tweede reis naar Hilversum. Maar nu was het bittere ernst want toen de broers in de studio kwamen zaten daar al enkele musici, die ze vroeger alleen maar hadden durven aanspreken om hen een handtekening te vra gen. Nu zouden ze er dan mee werken! Welnu, dat ging THE BUTTERFLIES Luc en Godert van Colmjon uitstekend. In twee en een half uur tijd stonden de bei de kanten van de plaat er op. Leuke, vlotte, spontane liedjes, met vuur gezongen en met niet minder enthou siasme gespeeld. Want het deinende ritme van de Van Colmjons, die geen ogenblik op hun plaats staan, om dat ze daarvoor vee! te veel van het ritme van hun liedjes houden, sleepte ook de musici mee. Godert kreeg een kistje onder zijn voeten om de mi crofoon te kunnen bereiken! The Butterflies (die naam kregen ze, omdat ze altijd vlinderstrikjes dragen) gingen dus de wijde wereld in. In spanning wachten ze nu af, of hun eerste plaat succes zal hebben. De schooljeugd zal er op af vliegen, geloven ze zelf en als we ons niet vergissen, zal me nig oudere tenminste evenveel plezier beleven aan de frisse jongensstemmen. En dan., als het succes groot genoeg is., komt er een tweede plaat en misschien een derde., een vierde! Luc en Godert.. pardon, de Butterflies! hopen het. Ze zitten vol plannen. Ze heb ben trouwens zelf een origineel ïepertoire, waarin „The Saints" (van de eerste tot de laatste maat geimpro- viseerd) een belangrijke plaats inneemt. En Pierre Wynnobel heeft ook nog wel Iets achter de hand. Eerst komt Godert nog alleen aan de beurt. Hij zal een kerstlied zingen. Een eigen compositie, die hij maakte, toen hij eens een kerstgedicht had gelezen, dat hij bijzonder mooi vond. Het melodietje is volgens de mensen die het weten kunnen waarachtig de moei te waard. En zo zal hij dan voor de microfoon zijn Butterfly afleggen om ook een serieus lied op de plaat te laten vastleggen. De compositie is al uitgegeven en de tekst is in vier talen vertaald. U zult er meer van horen, als het zover is. Maar eerst die cowboy. Let u er maar eens extra op. De jongens verdienen het. eenvoudiger voor een geleerde, zou men zeggen, dan een fiets samen stellen; er waren im mers in het Romeinse Impe rium dat zegt Churchill in zijn Geschiedenis van het Brit se Imperium meer centraal verwarmde huizen dan thans in het Britse. Enige verbazing is dan toch wel ver antwoord. Zie de schrijfmachine; welk een doodeenvoudig mechaniek Zeker; men moest eerst een hefboom bezit ten, maar die had Archimedes al. Hij zei: wijs me een plaats in het heelal aan, waar ik kan gaan staan, dan zal ik de aarde opheffen. Er waren vijf entwintig eeuwen schriftgeschiedenis voorbijgegaan vóór iemand op het doodgewone idee kwam, een letter te snijden en die af te drukken. Dat ging vlotter dan het schrijven zelf. Is er iets doodgewoner? Toch had nooit iemand eraan gedacht. Bovendien moest men in de allereerste periode nog niet zo heel veel van die uitvin ding hebben; het is bijvoorbeeld be kend, dat de Medici geen concessie wensten te doen aan datgene, wat de progressieve drukkers zo toegewijd aan de man brachten. Zij hielden zich bij de „echte", met de hand geschre ven boeken en alles, wat gedrukt was, vonden ze een pover surrogaat. Men zou in dit opzicht aan vele andere zaken kunnen denken; aan zulke doodgewone dingen als potloden, vul pennen en scheermesjes. Ik wilde iets meer zeggen over de laatste. Statistici, die overal met hun cjjferhoofden achterheen zitten, hebben uitgerekend, dat er op de scheer-bare oppervlakte van een mannenhoofd gemiddeld elke vier entwintig uur< 25.000 haartjes groeien, die samen ongeveer 6,5 me ter lang zijn. Elke man, die tijd van leven heeft, scheert zich wel gedu rende een periode van vijftig jaar; dat komt dan hierop neer, dat hij van zijn eigen gezicht vierhonderd zesenvijftig miljoen haartjes ver wijdert. Nu goed, hij kan ze ook laten staan, maar niet al te lang, want dan kan men hem op een gegeven ogenblik niet meer vinden. Verder hebben de H.H. statistici uitgevonden, dat de ge middelde man, die per dag tien mi nuten met seheerarbeid bezig is (kap pers uiteraard uitgezonderd) aan het eind van zijn leven mag zeggen, dat hij in totaal achttien weken lang zichzelf geschoren heeft. Rekent u het maar na; het klopt aardig. Intussen moeten we wel bedenken, dat in onze beschaving een glad ge zicht nog niet zo heel lang tot de bon ton behoort. Er waren vijftig jaar geleden heel wat meer snorren en baarden dan thans. Wij behoeven de mannen uit de tijd van de Ghaplin- filmpjes daarop niet lelijk aan te kij ken; elke tijd heeft zijn eigen gelaat en dat kan er best toevallig een met een baard zijn. Nieuwe hygiënische inzichten, alsmede de populariteit van de sport zullen wel tot verandering van de mode in dit opzicht hebben bijgedragen. Er zijn tenslotte altijd le vende wezens, die graag door het oer- woud van een baardgewas op wande len gaan en wat de sport betreft: als men zich toelegt op oefeningen aan de rekstok kan een al te lange baard levensgevaar betekenen. Een voetbal veld vol wapperende-baardmannen is trouwens ook geen zicht en aan een Tour de France met begroeide ren ners kunnen we niet zonder huive ring denken. Maar ook de uitvinding van de scheermesjes zal wel een oorzaak van deze vernieuwing van het aanschijn der aarde geweest zijn. Men bedenke wel, dat de lange messen, die onze grootvaders en onze ooms hanteerden om hun overtollige gelaatsgroei weg te werken, niet zonder gevaar waren. Ik herinner me, dat mijn broertje eens een oom afsctouwel.ijk._storid te plagen, toen de laatste zich voor de spiegel stond te scheren met zo'n kleine, vlijmscherpe degen. De grote tnan maakte zich nerveus, sneed zich raak en mijn broertje kreeg een schop, waarvan men de indrukken nu nog ergens kan zien; hij heeft de oom allang vergeven, want hij heeft be grepen, hoa zo'n snee aankomt. In feite was het toch maar zo, dat men deuren en vensters moest sluiten wan neer men zichzelf met een mes ging bewerken; opdat er niet plotseling iemand, die haast had', binnenkomen en tegen de scheerder aanbotsen zou. Het is allemaal heel anders gewor den sinds King C. Gilette de kleine platte scheermesjes uitgevonden heeft. Dit was weer zo'n uitvinding, die mij tot de overtuiging brengt, dat eigen lijk heel de wereld vol Columfous- eieren zit. Gilette had eigenlijk heel andere plannen. Hij was wel voor nemens, iets aan de verniewing van het menselijk lot te doen, maar hij had nooit gedacht, dat dat met een mesje zou lukken. Hij werdi in Wis consin geboren en deed zijn uitvin ding omstreeks de laatste eeuwwis seling. Dat was nog in de dagen waarin alleen bohémiens en snobs (die tegenwoordig zoveel mogelijk ■baarden en snorren hebben) het waag den, in het openbaar met een geheel bloot gezicht te versohijnen Gilette had grote belangstelling voor sociale en industriële problemen en hij schreef daar drie dikke boeken over ook; in 1894 The Human Drift, in 1907 Gilette's Social Revolution en in 1908 Gilette's Industrial Solution. In 1910 stichtte hij een „Wereldorga nisatie", die zich ten doel stelde, alle regeringen af te zetten. Een onder nemend man, zoals u ziet. Maar tussen de bedrijven door, toe valligerwijs eigenlijk, vond hij zo'n klein, dun scheermesje uit en zijn naam werd daarop miljarden malen gedrukt, zodat iedereen hem kent. Het kan soms wel heel eigenaardig gaan en het gaat in elk geval dikwyls heel anders dan we allemaal denken. Shakespeare en Mozart hebben zich zelf waarschijnlijk als hard-werkende vaklui beschouwd en nooit van het eeuwige roemleven op aarde ge droomd. Gauguin zat zo maar een beetje te schilderen en toen hij met zijn zoon op hoge leeftijd zijn eerste tentoonstelling inv Parijs betrad, zei hij: kijk nou toch 's; ze hebben ze ingelijst. En Gilette, die de wereld wilde her vormen en de regeringen wilde weg jagen, werd beroemd door een scheer mesje. Het sterkt my in de conclusie, dat de wereld heel, heel vreemd is. Yorick. Volgens te Athene ontvangen be richten uit het gebied by de Bul gaarse grens, zouden zich de afgelo pen dagen in Bdlgarije ernstige on lusten hebben voorgedaan. In Sofia, Philippopel en Varna zou de staat van beleg van kracht zyn. Over de aard en de omvang van de ongeregeldhe den werden geen bijzonderheden ge geven In kringen te Athene, waar men nauwlettend de ontwikkeling in Bul garije volgt, vraagt men zich af, of er sprake is van een poging tot een militaire staatsgreep. Het schynt ech ter, dat de Bulgaarse regering en de communistische partij de toestand meester zijn.

de Stem | 1956 | | pagina 11