Korban, de verschrikkelijke Zaken zijn zaken Uit het land van water en wind Ï1E AT EEN ONDERUJKE ERELD RADIO Kilo's slanker BonKorets ge. VRIJDAG 27 JULI 1956 Meningen en Commentaren MAGER RESULTAAT O.E.E.S. en Euratom KOUS OP DE KOP Nieuwe functie voor Dahlern „Verlaat Indonesië Vacantie Indonesië COMMUNISTEN HEBBEN RUZIE De rassenkwestie in zuiden der V.S. TELEVISIEPROGRAMMA'S door Percy King met del- op een ;ger v ei- van nde dat ten, eide aan de root van ide. erd, ;ha- |rga- co- de «en co- met eens mid- in- mt« ege- liks- oud- 'ter® irm« haar 3 stad- van t in te idag ge- ge- de- van ir. )liek t 24 uur juli uur. voor ster, :ikse 971-0 ?n niet isln men- naal- Ter- een lisslfe r.k.- ding bete- haar Ook king eea ond- me- toe- da ober De de ge- it iieel ien- ntla ge- da reen der 't op mij. :ister leïbt zee- ngen 7.30 jfilra anse De t de 4 u.r der •t op mij. r: lister >leibt zee- Ingen DERDE BLAD <M^>000<XX>00<XX>0<X>C-C>00<XXXXXX>0<><><>000<>000^0^0^000^<b ^<^o^<><>G<>^O<>G<>OO<>GOOO0O<><>OOO<><X><>OO0^^ die de nauwere samenwerking in Euratom-verband zou doen stran den. De klip der OEES schijnt dus om zeild te zijn voorlopig. De Brus selse werkcomité's kunnen dan des te geruster haar verdragsteksten voor Euratom en gemeenschappe lijke markt zien te voleindigen. De ministerraad van de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking (OEES) is vorige week te Parijs bijeen geweest o.m. om te beraadslagen over het verdere stre ven naar liberalisering van de han del tussen de 17 landen, welke brj deze organisatie zijn aangesloten. In januari van het vorig jaar was men overeengekomen de contingen- teringen voor 18 maanden zodanig te beperken, dat een liberalisatie van de handel tot 90 pet. verkre gen werd. Deze periode loopt in oktober af en de vraag was nu, wat er verder moest gebeuren. Men rekende eigenlijk tenminste op de consolidatie van de 90 pet. liberalisatie, die dan permanent zou worden en men verwachtte een verdere stap, waardoor ook de overblijvende 10 pet. vermindering zou ondergaan. Bovendien wilden de Scandinavische landen en Bene lux, dat nu ook een begin zou wor den gemaakt met verlaging van de douanetarieven. Het resultaat van de conferentie is, dat de 90 pet. liberalisatie niet permanent is verklaard, doch voor lopig slechts verlengd tot 31 de cember 1957. In plaats van direct tarieven te verlagen, gaat de OEES met de zes landen van Klein Euro pa, eerst confereren over de moge lijkheid van 'n Europese vrijhandels- zóne zonder gelijk douanetarief te genover derden. Dat men het liberalisatiepercen tage van 90 pet. niet kon verhogen, lag voornamelijk aan Frankrijk, dat in april van dit jaar pas aan een vrijmaking tot 82,3 pet. toe was en nu moest verklaren vooralsnog niet in staat te zijn de liberalisatie tot het overeengekomen percentage van 90 door te voeren. De strenge vorst in het voorjaar, de strijd in Algerië en de toegenomen invoer beletten dit volgens minister Ra- madier. Engeland van zijn kant stond weer huiverig, samen met Frank rijk, tegenover tariefsverlagingen, die vanwege de meestbegunstigings- clausules ook ten gunste van landen buiten de OEES toepasselijk zouden kunnen worden. Men heeft nu uit stel gezocht en verkregen door de voorgenomen bestudering van een Europese vrijhandelszone. Het resultaat is dus mager. Wat bereikt was, bleef bestaan; verder gekomen is men niet. JTR was een soort wedloop gaande tussen de OEES en het Brussels comité van Klein Europa inzake de plannen tot ontwikkeling van de kernenergie op ons continent. Daar om werd er met enige spanning naar uitgezien, wat de ministerscon ferentie der OEES te Parijs op atoomgebied ter tafel zou brengen. Het is echter geen botsing tussen de voorstanders van de lossere or ganisatie der OEES en die van de straffere binding van Euratom ge worden. De ministerraad der OEES kwam tot overeenstemming over brede lijnen van samenwerking op atoom gebied, waarbij vooral gezamenlijke studie en het stichten van bepaal de gemeenschappelijke installaties en ondernemingen in het oog zijn gevat. Van de zijde van Euratom-in-op- richting behoefde men daarom geen bezwaren tegen de plannen der OEES te hebben. Men wil echter wel Euratom als eenheid aan de activiteiten der OEES op dit ge bied laten deelnemen en minister Beyen heeft uitdrukkelijk ver klaard, dat men niet akkoord kan gaan met enige maatregel der OEES (Advertentie) {-JET is een goed ding geweest, dat Amerika en Engeland dictator Nasser van Egypte de kous op de kop hebben gegeven. Deze staats leider speelt al geruime tijd een dubbelhartig spel. Hij stookte met alle geslepenheid tegen de posities van het Westen in Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Hij liet zich wapens leveren door het Russische blok. Maar hij hield toch ook een deurtje open naar het Westen en voor dat deurtje stonden Amerika en Engeland met aanbiedingen van financiële hulp in de hoop, dat ze de machtige man toch nog buiten het Sovjet-kamp konden houden. Zo dacht Nasser een heel voordelige positie in te nemen, omdat hij vast van mening was, dat niemand hem durfde bruskeren. Gelukkig zijn Amerika en Enge land het spel moe geworden. Ze hebben ronduit gezegd, dat de fi nanciële steun voor de bouw van de Assoean-dam niet zal worden verleend. En nu blijkt het andere paard, waarop Nasser terzake van dit project gewed had ook te ver sagen. De voorspiegelingen van Russische financiering zijn droom beelden gebleken. Moskou levert wel graag oorlogsschepen en bom bardementsvliegtuigen verouder de types, welke het zelf niet meer gebruiken kan maar het wil geen goede roebels in de wankele Egyp tische staatshuishouding steken. Zo is het dubbelhartige spel van de Egyptenaar op een fiasco uitgelo pen Er is nóg een dictator, die zo'n spel speelt: Tito. Ook hij laat zich door West en Oost aanflirten. We geloven, dat het tijd wordt ook hem eens de kous op de kop te ge ven. Franz Dahlem, die indertijd op in stigatie van partijsecretaris Walter Ulbricht, naar aanleiding van het pro- ces-Slansky uit het centrale comité en het politieke bureau van de Oost- duitse communistische partij was ge stoten, blijkt na zijn eerherstel be noemd te zijn tot onderstaatssecre taris voor het hoger onderwijs. Donderdagochtend bleken op muren in alle wijken van Djakarta aanplak biljetten te zijn aangebracht, waarin „koloniaal denkende Nederlanders" worden aangespoord Indonesië „zo spoedig mogelijk te verlaten". Voorts bevatten zij een eis, dat de regering personen zoals een Han Swie Tik een Indonesiër van Chinese af komst, die onlangs een legerofficier bij een gevecht op straat verwondin gen toebracht zal „elimineren". (Advertentie) In d< auto oi in dr trein... aan hei s-liand of tn hei bos.. II1CI 4711 allij'1 In- eri montei 22.75 ECHTE EAU DE COLOGNE Iedere droppel ademt frisheid! Iedere droppel - kwaliteit! 4711 KEULEN AM/lt HAUW GOUD Eli De Indonesische communistische partij, die bij de algemene verkiezin gen ongeveer zes miljoen stemmen be. haalde, is volgens betrouwbare be richten in Djakarta verzwakt door een scheuring. De oorzaak zou zijn de uit eenlopende mening tussen partijlei ders na de veroordeling van Stalin en de beschuldiging, dat de partij leiders opportunisten zijn. De waar nemende secretaris-generaal van de PKI, Lukman, heeft de leden van de partij geschokt door zijn jongste ver klaring, dat onder de huidige omstan. digheden „arbeiders een beetje kun nen worden geëxploiteerd door natio nalistische kapitalisten". Naar gemeld wordt hebben vele communisten in oost- en west-Java de laatste weken het lidmaatschap van de partij opgezegd. De jeugd van Marken en Volendam heeft een bezoek gebracht aan het M.S. Borneo en als echte kinderen van 't land van water en wind voel den zij zich aan boord onmiddellijk thuis. Toch bleef de hut van de ka pitein niet gespaard voor de nieuws gierige ogen van een viertal Vo- lendamse meisjes (foto rechts). Vol daan over hetgeen zij allemaal ge zien hebben verlaten de Marker meisjes via de valreep het schip, (foto links) Een rechter te Montgomery, in de Amerikaanse staat Alabama, heeft de „nationale vereniging voor de voor uitgang van gekleurden" de N.A. A.C.P.) wegens minachting voor 't Hof" een boete van 10.000 dollar op gelegd. De zaak betreft een onderzoek door de overheid van Alabama naar de wenselijkheid van een opheffing van het verbod voor genoemde organisatie om in deze staat op te treden. De procureur-generaal had in verband met dLt onderzoek inzage gevraagd van de ledenlijst van de vereniging, doch dit verzoek was door het be stuur afgewezen, teneinde de leden te vrijwaren voor „economische druk. persoonlijke bedreigingen en gewelddaden", zoals de secretaris van de N.A.A.C.P. verklaarde. Deze weigering is nu door een rechter be stempeld als „minachting voor het Hof" Als de vereniging niet binnen vijf dagen de gevraagde stukken overlegt kan de boete tot 100.000 dollar wor den verhoogd. (Advertentie) CAMERA'S Kleine kinderen en volwassen kinderen ge hebt de avonturen van onze vriend Aram al enkele jaren in onze krant met de grootste spanning gevolgd. Het oog ran Siva", een verhaal dat nu ten einde is, teas van alle avonturen het meest op windend. Het kan niet echter. Dat dacht U maar. Wij gaan nu beginnen met „Korban, de Verschrikkelijke". Een roverhoofdman zonder weerga, een weer- zinwekkend monster, die een groot ge bied terroriseert. Hij is ivreed als geen ander. Er moest een held als Aram ko men om aan die verschrikking e»en eind te maken.. En de aanleiding was: een lief- tallig meisje, prinses Allesandra, geraak te in de gruwelijke klauwen van Korban. Haar vader werd door hem vermoord, haar verloofde, prins Grubalt, wordt zijn gevangene. En aan Aram valt de „eer" te beurt om een hoog losgeld in goud te gaan halen. Aram vertrekt in gezelschap van Ramar, de trawant van Korban. Wat een avon tuurlijke tocht, wat een ontstellende ge varen, wat een gelukkige ontsnappin gen en wat een ontembare moed zijn hier in kort bestek bijeen-geschreven. Hoe Aram er tenslotte in slaagt om Allessan- dra en haar Prins in geluk te verenigen, moet U zelf de komende maanden maar lezen in het beeld-verhaal, dat wij U van harte aanbieden en. gunnen. Veel genoegen r WOmiSGRClL De filmster Diana Dors heeft te Hollywood bekend gemaakt, dat ze een bod van 540.000 gulden en veertien cent heeft gedaan op het huis van haar collega Lana Turner. Lana gaat toch in Mexico wonen en Diana vindt, dat het met de huidige woningnood onver antwoord is zo'n huis zo maar leeg te laten staan. Ring al die toeschouwers wel de moeite waard. Onder de bezoekers be vond zich een klein jongetje, dat in een van de cellen kroop en ver rukt zei: „Hier wil ik blijven, opoe." Opoe zei: Later, jongen." Boeken In de Verenigde Staten heb ben ze weer maar eens vast gesteld, dat er meer geld wordt besteed aan „comics" dan aan leerboeken, die je op de lagere school nodig hebt. Juffrouw Daphney Maxwell kreeg in Nice bloemen van een man op wie ze, zoals ze zich j'uist op tijd herinnerde, verschrikkelijk kwaad was. Daphney ging de ruiker dus driftig in een nabij gelegen rivier gooien. Onmiddellijk daarna had ze reeds spijt van haar stap. De worp was zo krachtig geweest, dat een platina-ring ter waarde van tien duizend gulden van haar vinger was gegleden en eveneens in het nat was terecht gekomen. En die ring is nog niet gevonden al is men al die tijd reeds fanatiek aan het dreggen. Trekken „Vooruit", dacht de vierjarige Ste ven Ahmed uit Huil, „ik zal maar eens aan dat knopje van die melk wagen trekken". Die melkwagen ging toevallig op elektriciteit en het knopje diende om het mechaniek in werking te stellen. De kar begon opgewekt op z'n eentje te rijden (want Steven zorgde wel, dat hij uit de buurt geraakte), verwondde vier afgeloze voetgangers, reed een personenauto aan flarden, ver anderde van koers en knalde een winkel binnen, waar alles wat van glas was, moest worden opgeruimd. Steven heeft de politie moeten belo ven, dat hij nooit meer aan knopjes zal trekken. Mode Het nieuwste snufje voor zonne- baadsters is er ook. Het is een pa piertje in de vorm van een sierlijke letter naar keuze, dat op de armen kan worden geplakt. De zon bronst de huid op dat ene plekje na en daar verschijnt dus automatisch in wit de beginletter van een naam van iemand, die de „draagster" lief is. Loon Een vijftienjarige jongen te Not tingham, die voor de rechter werd geroepen, omdat hij had geknoeid met zijn loon, vertelde terloops, dat hij in de kolenmijn, waarin hü werk te, precies tachtig gulden „schoon" per week verdiende. lijk je Tienduizend mensen hebben de nieuwe gevangenis te Santa Fe bezocht om er een kijkje te nemen. De bouw kostte bijna dertig mil- Nee mevrouw! Uw echtgenoot joen gulden en daarom leek het ligt in de kamer hiernaast! (Advertentie) MEI VREDESIEIN SANDEN ZATERDAG, 28 JULI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram .8,50 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uit geschakeld. caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10,2o V.d, arb. i.d. continubedr, 11.35 Strijkkwart. 12,00 Gram. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Nieuwe gram. 13.00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Promen.ork. 13,45 Sportpraatje 14,00 Lichte muz. 14,30 Licht progr. 15,05 Nieuwe gram. 15,35 Van de wieg tot het graf, caus. 15.50 Gram. Interm.: Rep. v.d. Ronde v. Frank rijk 16,00 Koorzang 16,35 Gram. 17,00 Act. 17,30 Lichte muz. 18.00 Nws. en comm. 18,20 Rep. v.d. Ronde v. Frankrijk 18,30 Gram. 18,45 Regeringsuitz.Atlan tisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Art, staalk. VPRO: 19,30 Passe- partout, caus. 19,40 De bijbel in het ker kelijk jaar, caus. 19,55 Deze week caus. VARA: 20.00 Nws. 20,05 Lichté muz. 21.05 Nabeschouwing Ronde v. Frankrijk 21,15 Voordr. 21,35 Soc. comm. 21,50 Lichte muz. en interv, 22,20 Roemeens ork. 22,39 Schimmenspel op zee, hoorsp 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V.d. vrouw 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 v.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angslus 12,03 Gram, (12.30-12,33 Land en tuinb.meded.) 12.55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,40 Gram. 14,00 Boekbespr. 14,10 Gram. 14,40 Jongedameskoor 15,00 Kron. van letteren en kunsten 15,40 Gram. 16,00 De schoonh v.h. Gregoriaans 16,30 Musette ork. en soliste 17,00 V.d. jeugd 17,40 Gram. 18,00 Ritm. muz. 18,15 Journ. weekoverz. 18,25 Gram. 18,30 Pari. overz. 18,40 Ballroom- ork. 19.00 Nws. 19,10 Gram. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Muz. progr. 21,30 Gram. 22,00 Vraaggespr. 22,10 Gram. 22,35 Wij luiden de zondag in! AansL: Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,25-24,00 Gram, BRUSSEL. 324 m. 11,45 Gram, 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Radio-Almarvak 14,30 Radiojourn. 15,00 Gram. (plm, 16,00 Rep. v.d. Ronde v. Frankrijk) 16,00 Accord.rec. 16,15 Gram. 16,30 Accord.rec. (verv.) 16,45 Eng lea 17,00 Nws. 17,10 Instr. trio 17,30 Orgelrec. 18.15 Instr. trio (verv.) 18,30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Omroep- Ommeganck 21.00 Ork.conc. 22,00 Nw». 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23,05 Gram. 22,30- 24,00 Idem. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 12,58 Idem 13,00 Nws. 13,15 Verz.progr. 14,00 La finta giardiniera. opera 16,35 Gram. 17,00 Nws. 17,15 Lichte muz. 17,30, 18,38 en 19,15 Gram. 19.30 Nws. 20,00, 20,30, 21,00 en 21,30 Gram. 22,00 Nws, 22,18 Lichte muz, 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. Eurovisie: 16,00-17,00 Ronde v. Frank rijk NCRV: 17,00-17,30 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weerber. KRO: 20,15 Moord onder de spoorbrug, film 20,45 Cabaret Eurovisie: 22,15-22,30 Ronde v. Frankrijk. FRANS BELG16,30 Eurovisie: Riep. v.d. Ronde v. Frankrijk 19,15 Testbeeld 19,30 Tuinb.praatje 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 TV-spel 22,15 Eurovisie: Filmovera. v.d. Ronde v. Frankrijk Daarna: We- reldnws. VLAAMS BELG.:-16,00 Ronde v. Frank rijk 19.15 Testbeeld 19,25 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Religieus progr. 20,00 Nws. 20,15 De week in beeld 20,45 Ca baret 22,15 Film 22,45 Journ. (Advertentie) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met w meedra gen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na ét maaltijd een dragee met een slokje wata* - en u verliest ponden per week. Bon- Korets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monterBegin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flaron* VERMAGERINGSDRAGEES 31) Dan moet hij rekening hou den met de schutter, die hem in ,u dad getroffen Smidt twij- leide er niet aan, of 't was Larsen geweest. Larsen mocht niet worden weggecijferd. Vandaag of morgen slaagde deze er zonder mankeren in, aan te tonen dat hij part noch deel naa aan de misdaad, welke hem iri ne schoenen was geschoven, en daar- ule„e, herkreeg hij zijn vrijheid van Sr^ia. i1', Altegader factoren, die d„ n mzler>. dat spoed dien- te worden achter de uit- VeiwSaVan cIe °Pdracht, door de dan be f ,verstrekt- Groter spoed lijk had geacV06 We"Se' dware* zaten mI?L.diAgen,_ die hem Larsen's inbraakZaw", ^oorbeeld bezit was gekomen de teBenPartÜ in ke zij nooit onde? deaVtukkhen,i Wel" gen kriieen °gcn had mo- aanzeggmg, dat ^de6'^' pla?ts de moesten ophoepelen n K°penhagers «''gelaten T?it 'eeds ,n die zin blik- 't m' P was voor 't ogen- m kr'tieke; 't kon alles duigen doen vallen. Loerend sloeg Smidt de bedrijfsleider gade. Juist, dat was de weg, Jensen mocht geen gelegenheid hebben zijn voornemen uit te voeren, 't Kwam voor elkaar hij kreeg een slot op de mond, voor een dag of wat. Smidt huldigde de leer, dat moord een kwestie van uiterste noodzaak was. Zó ver ging zijn bezorgdheid voor degenen, die hij de kastanjes uit 't vuur liet ha len altijd nog welals hij eerst maar zichzelf gedekt wist. Een dokter en enige verpleegsters met een brancard traden binnen. Mi nuut na minuut verstreek in gespan nen stilte, terwijl de geneesheer zich met de gewonde bezighield. Toen stond hij op en gaf op korte toon zijn mannen instructies. „Wie legde 't noodverband?" „Ik," antwoordde de bedrijfsleider ,,U hebt 't mèèr gedaan." De dok ter knikte waarderend. „Wat dunkt u van Hr. Horn?" „Een lelijke wond, maar 't had erger kunnen zijn. Hr. Horn heeft een ijzersterk gestel. Dit én zorg vuldige verpleging doen 't beste ver wachten." Jensen wees op Smidt. „Daar zit nóg een slachtoffer." „Niet de. moei te waard", weerde Smidt haastig af. We hebben zelf reeds voor eerste- hulpdienst gespeeld. De schurk had geen kans om zuiver te mikken." „Zag u dan wie 't deed?" „Zoals 'k u zei. Erik Larsen. De zelfde die in 't stadspark Fru Runge overhoop stak. Jensen en ik kwamen overeen eerst uw oordeel af te wach ten om Hr. Horn's dochter niet node loos te verontrusten, en daarna de P°Wie te waarschuwen, 't Uitstel be duidde niets, want Larsen kan Soroe met uit." De stoet vertrok. Jensen wilde vol gen teneinde de geneesheer nog 't een en ander te vragen, doch Smidt weerhield hem. „We hadden 't er over, Froken H.or.n.,'P te lichten," zei hij. „Achter af lijkt t me beter, 't niet telefo- nisch te doen." „Neen? Waarom niet?" „Dan zeg je allicht een woord dat een verkeerde indruk kan maken. Als jij naar Horn's huis ging, en je deelde haar voorzichtig mee wat gebeurd is? Je kunt iemand met zo'n tijding niet op 't lijf komen vallen." De bedrijfsleider gaf met 'n hoofd knik zijn instemming te kennen en verliet 't kantoor. Even later volg de Smidt De wond in zijn kuit brand de en «•?-" eniinia hij zette de tan den o el nr om de pijn te ver bijten Een van de mannen, die de hoofdingang van 't directiegebouw be waakten, keek om toen gefloten werd. Smidt wenkt* hem te naderen. „Je kent Jensen, de bedrijfsleider, niet?" „En of!" „Hij is op weg naar de poort, gaat naar Horn's huis. Volg hem .De vent is een lastige bemoeial. Maak er een ziekenhuis-geval van. Niet hier." „Wordt voor gezorgd." Zodra de kerel achter Jensen aan was, wendde Smidt zich tot de ande re wachter. ,Ga naar de grote pakloods en breng Paul Lynge bij me. 'k Moet hem zonder uitstel spreken." Hij ging op een trede van de trap zitten. Staan viel hem al even moei lijk als lopen; de kuitwond gloeide als vuur. Een sigaar opstekend, ver beidde hij de komst van zijn compag non. Lygne liet zich niet lang wach ten. „Werk aan de winkel, Poul," licht te Smidt hem in. ,,'k Weet wie met de vingers in onze safe graaide Erik Larsen. Hij kwam met de ge stolen bullen naar hier en gaf Horn inzage. Vervloekt jammer, dat hij de benen kon nemen. Zit hem achter de vodden. Larsen heeft kamers in Vimmelskaftet, nummer 18. De sloe ber zal het wel uit zijn hart hebben gelaten, door de poort van 't ter rein te komen; dan was hij zó de sigaar geweest. Waarschijnlijk ont dekte hij aan de achterkant een gaat je. Wat wil zeggen, dat hij de stille Eigilsgade volgt. Pak een auto en doe wat van je verwacht wordt. Daarjuist gaf 'k een van mijn man nen een ziekenhuis-geval op te knap pen. Dit is er één voor de begrafenis ondernemer. Gesnapt?" „Komt in orde, Ernst. Wat zijn Horn's plannen nu hij weet, hoe de vork in de steel zit?" „Horn maakt geen plannen." Smidt grijnsde. „Hij werd op zijn kantoor door Larsen overrompeld en neerge- paft. Al blaast hij de kraaienmars niet, dan wordt 't voor de ouwe toch te laat dag om nog roet in ons eten te gooien. Vooruit Paul! Opschieten." Smidt keerde naar 't privèkantoor terug. Hij verfriste 't verband om zijn kuit en was vervolgens een mi nuut of tien in de weer met 't tref fen van voorbereidingen. Toen bel de hij Ellen Horn. d XXIX Larsen had 't directiegebouw op dezelfde wijze verlaten als hij geko men was; wederom stond hem een ingespannen, tijdrovende kruip- en sluippartij te wachten. Ongehinderd bereikte hij de plek waar hij over de muur was geklauterd en consta teerde met voldoening, dat niemand zijn materiaal in de gaten had ge kregen. Smidt bleek een goed pro feet te zijn: Larsen nam inderdaad de stille Eigelsgade om zijn kamers te bereiken, 't Was een gezegende tippel en hij rekende er maar niet op, in een zo desolate buurt beslag op een taxi te zullen leggen. Tegen een flinke wandeling had hij geen overwegende bezwaren, ook al lieten de weersomstandigheden te wensen. Veel erger was de doorlopende pro testbetoging in zijn maag; van de vroege morgen af had hij geen hap meer naar binnen gekregen. Uit dien hoofde begroette Larsen de gelegen heid, welke hij aan een kromming van de weg ontdekte. Zij maakte wel iswaar 'n ver van florissante indruk, doch daar stapte hij overheen. Lar sen kon 't zich trouwens begrijpen: 't was een uitspanning met speelge- legenheid voor de jeugd en die moest het van de zomermaanden hebben. Niettemin vertrouwde hij, dat iemand die zijn eisen aan de zeer matige kant hield niet geheel en al onver- kwikt zou worden heengezonden. En zo was het ook. Doch zelfs Larsen's voorbeeldeloze bescheidenheid werd op een zware proef gesteld. Hij zette na een kwartier de tocht voort. Aan beide zijden was de rij weg door lage heesters van 't voet pad gescheiden; dagen regen hadden dit laatste in een modderpoel her schapen, zodat Larsen aan de straat weg de voorkeur gaf. Hij liep er trouwens ongehinderd en zonder te hirideren, want van verkeer was geen sprake. Een twintig minuten had hij flink doorgestapt, eer hij de eerste auto zag; ze kwam hem tegemoet. De bestuurder hield zich aan de leer, dat langzaamaan 't lijntje niet doet breken en reed met een slakkengang. Naast hem zat iemand, die blijkbaar op de Eigilsgade wonderen van schoonheid hoopte te aanschouwen. Hij had althans 't hoofd naar buiten gestoken en tuurde de weg af. ,'t Was Larsen's onveranderlijke ge woonte op alles wat vreemd, onlo gisch aandeed extra scherp te letten. Ware hij er ditmaal van afgeweken, dan had hij van 't avontuur vermoe delijk niets naverteld. In een oog wenk gebeurde 't. Wie niet beter wist, zou hebben verondersteld, dat de chauffeur eensklaps de macht over 't stuur had verloren en in zijn ver bouwereerdheid vol gas gaf. Larsen doorzag de manoeuvre echter. Op 't zelfde moment, dat de wagen in ra zende vaart op hem toeschoot, was hij met een vervaarlijke sprong over de heesteraanplanting heen en liet zich plat vallen. Geen tel te vroeg een kogel floot over zijn hoofd. Een tweede plofte vlak naast hem in de modder. De auto schoot, ondanks krachtig remmen, door de afzetting heen en botste tegen een boom ter zijde van 't voetpad. Er ging enige tijd mee heen om de wagen weer op de weg te brengen en te doen keren. Larsen had geen seconde ver spild. Onmiddellijk was hij op de been en zette er een spurt in, zigzag lo pend om zo min mogelijk trefkans te bieden voor 't geval opnieuw ge schoten werd. De auto reed in snel le vaart voorbij toen hij de bewoon de wereld reeds had bereikt; de schut ter achtte 't niet raadzaam, hier een proeve van zijn talent af te leggen. W "-ril vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3