Nescafé Tien jaar Kath. Speeltuinwerk De bouwbedrijvigheid in Zeeland „D-da 5 Bond zonder naam OUDE GEN EVER BEIAARDIERS OP TOURNEE TE MIDDELBURG PROTEST VAN NEDERLANDS VRIJ EUROPA ...cföf is koffie! Moeite was onnodig Twee belangrijke conclusies Bijna overal grote activiteit SPORT'ux't KORT Naar positieve beïnvloeding van het Kind In Katholieke geest Installatie pas in oktober Louis Raemakers overleden Luisterwedstrijd voor het publiek De opzegging der R TC-overeenkomsten Hoeveel krijg ik voor een moord? BOEKENPLANK Kinderzorgen Nacht en ontij EEN DER HOOFDPRIJZEN EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 JULI 1956 Het Landelijk Verbond „Katholieke Speeltuinorganisaties" bestaat thans tien jaar en de herdenking van dit tweede lustrum is een ongezochte gelegenheid, om eens nader op het belang van het werk van het Verbond in te gaan. Want er zijn twee belang rijke conclusies uit de ervaringen van tien jaar katholiek speel tuinwerk te trekken: ten eerste is duidelijk gebleken, dat het speeltuinwezen op principiële grondslag dringende noodzaak is en ten tweede, dat tal van speeltuinen van tegenwoordig vol strekt niet voldoen aan de speelverlangens van het kind. Men moet om te beginnen onder scheid maken tussen de speeltuinen met commerciële inslag en buurt- of wijkspeeltuinen, die een maat schappelijke inslag hebben. Om de laatste gaat het hier immers. Het scheppen van speelgelegenheid voor de kinderen, waar zij beschermd zijn tegen de gevaren van het verkeer en de straat is in een overbevolkt land als Nederland een zeer belang rijke aangelegenheid. Vooral in de grote steden, maar ook elders, om dat steeds meer de gelegenheid tot het vrije spel, dat het kind juist zo nodig heeft om zich lichamelijk en geestelijk te ontwikkelen, gaat ont breken. Het ligt echter voor de hand, dat katholieke ouders dit middel tot opvoeding voor hun kinderen in ka tholieke geest gehanteerd wensen te zien. Dat is trouwens al geruime tijd ge leden ingezien. Want het begin van het katholiek speeltuinwerk dateert uit de tijd na de eerste wereldoor log, toen in Amsterdam op initia tief van de Paters Capucijnen en in Haarlem de eerste speeltuinver enigingen. werden gesticht. Er was toen van een landelijke organisatie nog geen sprake. Die is pas na de tweede wereldoorlog tot stand geko men op initiatief van Mgr. Verhoe ven, destijds directeur van het r.-k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Het begin was niet ge makkelijk, omdat slechts weinig kon worden gedaan bij gebrek aan gel delijke middelen, maar toen eenmaal de aandacht van de Katholieke Jeugd beweging op het katholiek speeltuin werk was gevestigd, kon het ver bond zich pas goed gaan ontplooien. Op het ogenblik zijn 130 speeltuin verenigingen aangesloten en het laat zich aanzien, dat binnen enkele ja ren dit aantal zal zijn uitgegroeid tot 300. Er zijn centrales gevestigd in Amsterdam, Haarlem en Eindho ven, die meerdere tuinen omvatten. Dat het katholieke speeltuinwerk een zaak is van positieve beïnvloe ding van het kind in katholieke zin, illustreert wel duidelijk de uit spraak van Mgr. Callier, die des tijds de eerste statuten goedkeurde op voorwaarde, dat een priester di recteur-voorzitter zou zijn, omdat het hier een werk van directe ziel zorg betreft. Daarmee werd het ka- karakter van het katholieke speel tuinwerk meteen bijzonder duide lijk gesteld. Afgezien van het feit of de priester tegenwoordig nog een zodanige functie zou moeten be- Kinderen kunnen in de vrije natuur naar hartelust bouwen. voorzitter van het Verbond, „maar dit is beslist onjuist. Wij zijn gèen voorstanders van oude auto's en der gelijke in een speeltuin. We wensen de speeltuinen in te richten op onge dwongen wijze, maar wel berede neerd, waarbij zo goed mogelijk al le aspecten van het kinderspel in acht worden genomen". In Djakarta is medegedeeld, dat de Indonesische wetgevende vergadering in oktober, na de terugkeer van pre sident Soekarno van zijn reis naar de Sovjet-Unie, Oostenrijk, Joegoslavië en communistisch China, officieel zal worden geïnstalleerd. Aanvankelijk zou dit geschieden op de 17e augustus, de Indonesische onafhankelijkheidsdag Het Indonesische kabinet heeft het besluit van vice-president Hatta be sproken om na de installatie van de constituante af te treden. De rege ringswoordvoerder weigerde medede lingen te doen over het besprokene. Hij zeide, dat het kabinet deze kwes tie binnenkort in het parlement ter sprake zal brengen. (Advertentie) In de ouderdom van 87 jaar is te Scheveningen overleden de tekenaar en schilder dr. Louis Raemakers. Louis Raemakers werd op 6 april 1869 te Roermond geboren. Hij volgde in zijn geboortestad middelbaar on derwijs aan de HBS en werkte ver volgens een jaar in de drukkerij van zijn vader. Vervolgens studeerde hij aan de normaalschool voor tekenon derwijzers in Amsterdam en aan de academie van Schone Kunsten in Brussel. Hij werd leraar aan de am bachtsavondschool te Tilburg, van welke school hij in. 1895 directeur werd. Hij was ook leraar aan de tuin en landbouwschool en de HBS te Wa- geningen. Louis Raemakers heeft grote be kendheid verworven als tekenaar van politieke prenten in dagbladen. Van 1907 tot 1909 werkte hij mee aan het „Algemeen Handelsblad" en na 1909 aan „De Telegraaf" In 1913 wijdde hij zich geheel aan de journalistiek. De tekeningen die hij tijdens de eer ste wereldoorlog maakte maakten die pe indruk. In de jaren 1914-1918 werden onge veer 1200 tekeningen van hem gepu bliceerd. Ook door allerlei buiten landse bladen werden zij opgenomen en albums tekeningen van Louis Rae makers zijn in achttien talen uitge geven. In 1924 werd hem door de univer siteit van Glasgow het doctoraat ho noris causa verleend: H.M. de Ko ningin benoemde hem tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De bond zonder naam is voorne mens om op zondag 26 oktober a.s. te Goes zijn z.g „D-day" te houden, om ruimere belangstelling te wek ken voor de Idealen en doelstellingen van de bond. Tussen de landelijke gezelschappen die optreden is ook een plaats inge ruimd voor ..Kasporgo", Aan deze club is n.l verzocht om gedurende een half uur' het program ma te vullen. Dit is door „Kaspor go" aanvaard. (Advertentie) kleden, hebben de ervaringen toch wel geleerd, dat de priester in het speeltuinwerk als geestelijk advi seur een zeer belangrijke taak heeft te vervullen. „Het is dan ook een taak van het Landelijk Verbond", zo vertelde ons kapelaan Drost, geestelijk adviseur van het Verbond, „om een gezonde opzet van het speeltuinwerk, juist om het principieel belang te handhaven en om de nieuw op te richten tuinen te doordringen van het belang van deze opzet." Modernisering Het is op het moment zo, dat tal van speeltuinen niet voldoen aan de speelverlangens van het kind. Daar om streeft het Landelijk Verbond naar modernisering en bedoelt daar mee heus niet, dat de soeeltuintoe- stellen gestroomlijnd zouden moeten worden of ingewikkelder van bewe ging of mechanisch zouden moeten worden. Integendeel. Onder modernisering wordt ver staan een betere aanpassing aan de werkelijke speelbehoeften van het kind, hetgeen wil zeggen, dat men het kind in de speeltuin meer de mogelijkheid wil geven naar eigen fantasie te spelen en deze verder te laten ontwikkelen. Schommel, draaimolen, wip en glij baan zijn kermisattracties die slechts voor korte tijd interessant zijn voor het kind. WÜ een speeltuin werke lijk aantrekkelijk zijn voor het kind en wil men bereiken, dat het er wer kelijk zijn fantasie kan uitleven, dan zal men in die speeltuin het kind de gelegenheid moeten geven te spelen, zoals het dat doet buiten de speel tuin. Het moet dus kunnen graven naar hartelust; er moet een open watergootje zijn. er zullen losse ste nen dienen te zijn, zodat het kind kan bouwen; eveneens losse planken, kisten etc; het zal tenten moeten kunnen bouwen; er zal een heuvel dienen te zijn en een laagte ;klimstel- lingen zijn welkom; het kind moet zij het op primitieve wijze zijn eigen speeltuintoestellen kunnen maken. Men zal dan zien, dat het kind veel intensiever en veel leuker speelt dan met de gelaste stalen buizenconstruc tie, die het meestal krijgt voorgezet. Minder kostbaar Aan een dergelijke speeltuin zit de grote aantrekkelijkheid dat de in richting goedkoop is. De losse ele menten, waarvoor men afval-mate- rialen of tweede soort kan gebrui ken zijn immers veel goedkoper dan speeltuintoestellen van stalen buizen. Dit voordeel spreekt nog meer, dat het streven is om aan de toestellen, die men toch plaatst zoveel moge lijk hout te verwerken. Speeltuinen kunnen voorts veel aantrekkelijker gemaakt worden door het aanbren gen van kleuren, omdat kleuren het kind sterk aanspreken. Dringend be hoefte is er verder in de speeltuinen aan balspelen en aan een goede spel- leiding, die kan zorgen voor het or ganiseren van wedstrijden, omdat het kind nu eenmaal graag in sportieve geest zijn krachten met een ander meet. „Men zou misschien kunnen den ken, dat het Landelijk Verbond een soort rommeltuin nastreeft", aldus de heer A. Hoynck van Papendrecht, „OUDE PROEVER" f 7.55 „OUDE WÊNNEKEB" L7-.1Ö Een twintig leden van de Ned. Klokkenspelersvereniging, die deze week een „beiaardtournee" ondernemen, arriveerden gisterenmorgen, na bezoeken aan Hilvarenbeek en oost-Brabant, te Middelburg. bliek gelegenheid het carillon van na- Zij werden 's morgens In de Bur- j bij te bezichtigen en de uitleg daar- 1 T J oyer ^an te horen en jjes av0n(js luir ving de luisterwedstrijd aan Vandaag bezoeken de beiaardiers Druten en Breda. gerzaal officieel ontvangen door B. en W. en verwelkomd door burge meester, dr. Bolkestein, die daarna de geschiedenis var. het verwoeste en nieuwe carillon memoreerde. Werd er vorig jaar eerst nog wat gesuk keld met het nieuwe klokkenspel; de kinderziekten is men nu te boven en het gemeentebestuur is uitermate ver heugd, dat de organisatie van klok kenspelers Middelburg in haar tour nee wilde opnemen en deze beiaard dag ontwierp. Mr. Romke de Waard, de voorzit ter, beantwoordde de speech, namens zijn organisatie. Vorig jaar kon men aan de uitnodiging van B. en W. van Middelburg een beiaardierswedstrijd te houden, geen gevolg geven, wegens verplichtigen elders; een speciale beiaarddag voor Middelburg stuitte op afstandsbezwaren, maar nu men toch op tournee ging, had men gaarne de Zeeuwse hoofdstad in de route op genomen. Het doel van de tournee, aldus spr„ is aan te tonen, dat het carillon niet uitsluitend bedoeld is tot opluistering van festiviteiten, maar dat men erin bezit een instrument, waarop men ar tistiek verantwoorde concerten kan geven en er muzikale ontvoering mee kan veroorzaken. Spreker lichtte' het program van de dag toe en hoopte dat de luisterwed strijd evenzo in de smaak zou vallen als te Hilvarenbeek. Enkele boekwer ken vormen de prijzen en iedere goe de oplosser ontvangt een luisterdiplo ma. CONCERTEN. iDes middags werd er een drietal beiaardconcerten gegeven door de heren Broerse (Vlissingen), L 't Hart (Delft), v. Ooik (Zeist); Bakker (Nij- kerk) en v. de Bergh (Mechelen). Tussendoor was er voor het pu- Het Indonesische kabinet heeft voor de tweede keer de bespreking van het rapport van de Staatscommissie, die tot taak had de gevolgen van het opzeggen van de R.T.C.-overeenkom- sten te bestuderen, uitgesteld. Het rapport is twee weken geleden aan de regering voorgelegd, drie maanden nadat de commissie met haar werk was begonnen. Het rapport houdt aanbevelingen in over de Indonesische schulden aan Nederland, rechten en concessies geldovermakingen en scheepvaart. De minister van voorlichting, Sudibjo, verklaarde dat de bespreking van het rapport was uitgesteld om de minis ters ruime gelegenheid te geven de aanbevelingen te bestuderen. De hoofdcommissaris van politie in de Braziliaanse stad Sao Paulo heeft deze dagen een vreemd verzoek om inlichtingen ontvangen. De 53-jarige handelaar Julio Muller vroeg hem nl., hoeveel jaar hij zou krijgen, als hij een vrouw, van wier attenties hij niet gediend was, zou vermoorden. Ook wilde hij weten, hoe de voeding in de gevangenis was en of de gevan genen over een springveren matras kunnen beschikken. De vrouw in kwestie heeft inmiddels laten weten, dat zij Muller verder met rust zal la ten. Naar Mullers geestelijke ver mogens zal een onderzoek worden in gesteld. Meer dan ooit tevoren wordt van allerlei zijden aan de ouders hulp ge boden Bij de opvoeding van hun kin deren. Óok dit boek, waarin onder redactie van Minna Specht een 14-tal bijdragen gebundeld zijn van peda gogen en psychologen, biedt in vlotte stijl een aantal verstandige adviezen bij het optreden van opvoedings moeilijkheden. Frequente problemen als: stotteren! geringe eetlust, kop pigheid, duimzuigen, a-sociaal gedrag, enz. vinden hier een rustige, wijze be schouwing. Wij menen, dat dit boek aan vele ouders iets belangrijks te zeggen heeft De vertaling uit liet Duits is prettig leesbaar. (Uitg. De Toorts - Haarlem.) Bzd, Omdat de bundel „Voor en na middernacht" blijkbaar naar meer smaakte, heeft de uitgeverij „Else vier" nu een nieuwe bundel spook- en griezelverbalen doen uitkomen, on der de titel ..Nacht en ontij." De beste auteurs in dit genre ziin met één of meer van hun verhalen vertegenwoor digd. zodat het inderdaad geen slap aftreksel is dat men krijgt voorgezet. Niet iedeveen houdt ervan met spo ken. blauwbaarden en ander huive ringwekkend gespuis te worden ge confronteerd*. voor anderen echteT *.s griezelen op zijn tijd een levensbe hoefte. De laatste categorie mogen we dit boek gerust aanbevelen maar we willen het toch niet doen zonder de werkelijk goedgemeende waarschu wing het een beetje kalmpjes aan te doen. Wie zo vermetel is, het boek in één avond uit'te lezen, zal zonder een overmatige dosis slaappillen nachtrust tekort komen. De verhalen zijn ver zameld en ingeleid door B- Jessurun Lobo en uitmuntend vertaald door R. Meijer (Advertentie) der Russen, die zich buitenlands be vinden? Weet de Nederlandse regering niet, dat de over de grens gezette anti communistische Russen tot de beste vrienden van de vrije wereld beho ren en hoe kan zij het in overeenstem ming met de NATO-politiek brengen zulke goede bondgenoten uit het land te verjagen en hen bij hun propa gandistisch werk, dat evenzeer in het belang van de strijd voor vrijheid' en democratie is, te hinderen en zelfs als vijanden te behandelen?" Verder spreekt de heer Goedhart als zijn mening uit, dat de Nederlandse regering het Sovjet-aanbod tot weder zijds vlootbezoek van de hand had moeten wijzen. Hij noemt dit een aan val in de rug van de voor hun vrij heid strijdende volkeren van Midden- en Oost Europa. Het lid van de Tweede Kamer, de heer G. Goedhart, zendt ons namens het „Nederlandse Comité Vrij Europa" het volgend protest; „Blijkens persberichten heeft de re gering een aantal anti-communistische Russen over de grens laten zetten. Het opvallende hierbij is, dat dit geschiedt op een ogenblik, dat de regering vriendelijkheden met de Sovjet-Unie uitwisselt, recepties voor bemanningen van oorlogsbodems van het Sovjet blok houdt en ter'ere van de Bolsje wistische beulen van het Russische volk saluutschoten laat lossen. Wat kan er op tegen zijn, dat anti-com munistische Russen in ons land in de Russische taal pamfletten versprei den onder de bemanning van Sovjet oorlogsschepen? Is het de zorg van de Nederlandse regering te helpen voorkomen, dat er anti-communis tische propaganda gemaakt wordt on- Advertentie) van de TOUR DE FRANCE-PRIJSVRAAG van het DAGBLAD DE STEM. Een herenkostuum naar keuze met overhemd en das ter waarde van 200. Aangeboden door; ?-D E S C H A A R" - Noordstraat - Terneuzen 100% KOFFIE 100% KOFFIE 100% KOFFlf^^^g 100% KOFFIE 100% KOFFIE Dank zij ook de nieuwe rege ling voor de bouwvolumeverde ling is er in Zeeland weer veel bouwbedrijvigheid. Zo is men bij de bouw van 130 huizen te Zierikzee aan het laatste blok bezig. Wel komen er nog zes woningen bij, waaraan men reeds be gon. De bouw van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis is enige maanden vertraagd; oplevering volgt pas dit najaar. De boerderijenbouw zal op Schouwen dit jaar klaar komen. In Kerkwerve begon men met de scholenbouw. De raad van Zierikzee besloot tot de bouw van een industrie-hal. In het rayon Tholen zijn in uit voering, de bouw der lagere tech nische school te Sint Maartensdijk, de gecombineerde O.L. school en Christelijke school te Scherpenisse, d® 7?u,w ,Yan 3 woningen te Tholen °ud Vossemeer en 9 woningen te Sint Annaland. ,,X°ar dlt iaar staat nog de bouw een gymnastieklokaal te Oud- Vossemeer op het programma. van m?eni men, bezl8 aan de bouw tphi.i? v ye. huishoudschool, een tehuis voor bejaarden, een gerefor meerde kerk, een lagere school en enige kleinere woningcomplexen. Bo vendien is men doende met de ver- bouwing van de plaatselijke wasserij. Verschillende objecten naderen him voltooiing. Men is begonnen met de bouw van 72 woningen in het z.g.n. bouwplan II. Goedkeuring is verleend voor de bouw v*B een nieuwe R.H.B.S., ter wijl de bouw van een lagere tech nische school op het programma, staat. In het rayon Kruiningen is de nieuwbouw over haar hoogtepunt heen In hei dorp Kruiningen zijn thans ver schillende grotere gebouwen verre zen, zoals een dorpshuis, een rijks gebouw, een school voor huishoud- onderwijs, een kleuterschool en een kerk. Hierdoor is een nieuw dorps centrum ontstaan, wat het aanzien zeer zeker waard' is'. Vlissingen aan de top Vooral in het rayon Vlissingen heerst nog een voortdurend grote bouwactiviteit. Successievelijk begin nen nu van de circa 800 in aanbouw zijnde woningen paden gereed te ko men. Daarnaast is te Vlissingen nog een tehuis voor bejaarden in aanbouw, terwijl een complex van 60 flatwo ningen in uitvoering werd genomen. In het rayon Middelburg was de activiteit van bescheidener omvang. Opgeleverd en in gebruik kon wor den genomen een 20-tal woningen be stemd voor het personeel van een fabriek. Als belangrijkste m uitvoering zijn de werken kunnen worden vermeld de restauratie van het Middelburgse stadhuis en Abdijgebouwen, de bouw van 2 scholen, eeh complex van 24 woningen en 'n complex van 8 win kels en 16 woningen. In het gewest. Terneuzen bleek voor opperlieden en bouwvak-sjouwers plaatsing niet in- alle gevallen di rect te verwezenlijken. Bij de over gang van het ene naar het andere object deden zich bij deze groepen korte werkloosheidsperioden voor. In het rayon Hulst is de bedrijvig heid niet onbelangrijk toegenomen. Wel waren op het einde van het kwar taal enkele grote objecten zo goed als voltooid, doch de bouw van nieuwe woningen en verbouw van bedrijfs panden hield de werkgelegenheid op peil. De werkgelegenheid in het rayon Oostburg was ruim. In totaal waren in aanbouw 150 woningen, terwijl daarnaast worden gebouwd 3 scholen, 5 boerderijen en 2 hotels. Gezien de omvang van de diverse objecten is er voor de eerste tijd voldoende werk voor handen. Het rayon Sas van Gent zag de werkgelegenheid ten opzichte van het vorige kwartaal beduidend toenemen. In uitvoering zijn de bouw van 15 woningen en een droogtoren voor de Coop. Handelsvereniging. De bestedingen in deze sector in het gebied van het rayon Terneuzen bleven dit kwartaal aan de lage kant. Aanbesteed werden de bouw van een nieuw schoollokaal en enkele kleine woningcomplexen. De bouw van de watertoren te Terneuzen kwam eind juni klaar. Het personeelsbestand Bij de nog in uitvoering zijnde wer ken, kon het personeelsbestand on geveer worden gehandhaafd, waar door de werkgelegenheid zich niet noemenswaard wijzigde. Van de vele in voorbereiding zijn de plannen, zullen er zeer spoedig verscheidene in uitvoering komen, waardoor voor vrijkomend aanbod van de op te leveren werken, nieuwe werkgelegenheid beschikbaar komt Naar thans blijkt, is alle moeite om voor een ziek kind te Leopoldstad een onontbeerlijk geneesmiddel uit de V.S. te laten komen, onnodig geweest. Het middel was nl. ook te koop in Leopoldstad zelf. Zoals gemeld, riep dezer dagen een arts in de hoofdstad van de Belgische Congo ten behoeve van een kind, dat in levensgevaar verkeerde, de hulp in van een radio-amateur, die contact zocht met een collega te New York, met het verzoek een bepaald genees middel te zenden. Dank zij de me dewerking van organisaties en par ticulieren werd het medicament per vliegtuig in allerijl naar Leopoldstad gebracht. De behandelende geneesheer wist klaarblijkelijk niet, dat het mid del ook te krijgen was in de voor naamste apotheek van zijn woon plaats. TE AMSTERDAM is donderdagmor gen plotseling de heer G, J. Bruins- ma (58) overleden, voorzitter van de centrale sportcommissie van de K.N.M.V. AAN DE Ronde van Europa zal ook een Mexikaanse ploeg deelnemen. De Mexikaanse amateurs zijn in training voor de wereldkampioen schappen op de weg te Kopenhagen. DOOR BIJZONDERE omstandigheden heeft de regelingsoommissie het con cours hippique te Heinkenszand moeten uitstellen. Het zal nu ver moedelijk op zaterdag 4 augustus plaats vinden. DE VOETBALVERENIGING Yerseke heeft in haar jaarvergadering be sloten, het komende seizoen met 2 elftallen deel te nemen aan de zon dagcompetitie. HET MIDDELBURGSE Swift, dat voor het eerst in de landelijke korf balcompetitie zal uitkomen, is in gedeeld in de derde klasse A van Zuid-Holland met Charlois, Over- kanters, Unicum en Wion uit Rot terdam en Merwede, ODO en TOV uit Dordrecht. TIJDENS de rondvraag op de jaar vergadering der V.C. Vlissingen ontstond een fel debat tussen de voorzitter dezer vereniging en de voorzitter van Rood Wit, de suppor. tersvereniging, welke sinds geruime tijd niet meer door de V.C. Vlissin gen wordt erkend. Het debat had tot gevolg, dat de voorzitter van Rood Wit met nog enkele anderen de vergadering verliet. R.K. HUISHOUDSCHOOL HULSV Aan de r.-k. huishoudschool St. Martha te Hulst zijn de volgende diploma's uit gereikt. Vormingsklas: Jac. Vinck, Hulst. Mi- mie Fassaert, Hansweert. Annie Staal, Lamswaarde. Els Schuller, Terneuzen. Emie Hallegraaff, Sluiskil. Caroline v. Kook, Hontenisse. Dinie de Jager, Axel, Adrie Buysse, Lamswaarde. Assistentenklas: Paula Adriaenssens, Clinge. Ria Vael, Graauw. Julia Baecke. Boschkapelle. Magda Wouters, Zuiddorpe. Hedwig Swagemakers, Bep v. Zwieten, Westdorpe. Costumière: Maria Durink, Antwerpen. Annie de Theye, Koewacht. Costuum- en lingerienaaien: Tilly Koe ne, Hulst. Annie de TTCieye, Koewacht. Irène Boudewijn, Graauw. Hilda de Waal, Axel. Landbouwklas, primaire opleiding: Truus Kouwijzer met lof, Hontenisse. Marianne Vioen, Vogelwaarde. Ria Ver- durmen, Ossenisse. Odette Smet. Clinge. Irène Vervaet Westdorpe. Ria Verstraeten Graauw. Maria Baert, Koewacht. Ria de Waal, Drieschouwen. Wies v. Bellegom, Eede. Iréne Sponselée, Vogelwaarde. Ro sa de Kerf, Vogelwaarde. Ireen de Decke- re, Clinge. Gerda v. d. Velde, Vogel waarde. Maria de Vliegher, Koewacht. Ireen Versijp, Zuiddorpe. Greta Heyens, Sluis, Frida de Buck, St. Jansteen, 1 af gewezen. Primaire opleiding huishoudschool: Jean ne Lippens met lof. Aardenburg. G. de Vree, M. Sohillemans, Kitty de Baar, Hontenisse. T. v. V^aesberghe, St. Jan steen. Ria Daelman, Graauw. T. Matthijs- sen. Axel. P. v. d. Walle, Hulst. H. Ja cobs, Vogelwaarde. E. de Waele, Koe wacht. E. Smink, Terneuzen. N. Vonk, Clinge. R. v. Kerkhoven, Hontenisse. A. Vonck, St. Jansteen. L. Vermoet, Sas van Gent. José Martens, Annie Boussen. St. Jansteen. Cecile Praet Corry Praet, Clin ge. Leen Prenen, Hulst. Loes Polfliet, Vo gelwaarde. Els Loete, Clinge. Els Prenen, Hulst. Erna Kindt, Clinge. Tilly Martens, Zuiddorpe. Lilian de Bruijn, Ria de Wil de, Hulst. Alleen voor praktijk: Ria r. d, Heuvai. HANDENARBEID Te Eindhoven slaagde voor het t handenarbeid mej. C. de Winter uri Hoedekenskerke HOOFDAKTE In Breda slaagde voor zijn hooftfte9tH de heer P. Hamelink uit Vogelwaard^ De heer Hamelink is thans als ondeak wijzer werkzaam op Rapenburg. HORLOGEMAKER Voor het examen vakbekwaamheid horlogemaker slaagde te Rotterdam de heer Jos. Bos uit Hulst. MULO A Voor het Mulo examen (A) en het examen middenstandsdiploma slaagde J. de l^ruyn uit Hulst aan het pensionaat St. Marie te Huybergen, KAPELLE, 26 juli. Export- en industrieveiling: aardbeien zonder dop: Jucunda afw. 157.10, Mad. Mou- tot afw. 139.90, Climax afw. 138.90, zw. bessen exp. 233.20-234.50, 2 221.90, 3 68, rode bessen (Prolific) 83.60-87.50, 2 83.60-85.70, 3 81.30, Duitse zure 2 81.80, 3 78.30-81.80, frambozen in tuba 172-178.20, frambozen in kratten per kg 247.60, kersen: Markiezen 1 97, 2 55-99, 3 48-53, Klerken 1 103-113, 2 68. 100, 3 32-57, Krieken 1 43-61, 2 33-60, morellen 2 41, Varikse zwarte 2 46- 54, 3 22, Hedelfinger 2 109, 3 40, vlees- kersen 2 35-41, Abesse de Moulon 1 36, zure morellen 1 62-73, frambozen, pef doos 1 49-64, 2 46-49, rode bessen per doos 1 32-45, 2 27, rode bessen per kg 1 88, 2 71-85, 3 45-58, witte bessen per kg 2 23-29, kruisbessen 1 45-64, 2 13-39, pruimen: Ruth Gestetter 1 96, 2 58, val 24-45, aardbeien per kg 2 124-127, afw. 81, dubb. princ.bonen 1 136-146, 2 122, GOES, 26 juli. Export- en indus trieveiling: Jucunda 1 en 2 158, afw. 91, Mad. Moutot 1 en 2 126, afw. 66, framb. in kratten 2 246, zw. bessen exp. 230.20-232.60, 2 225.20, 3 90, rode bessen 2 93, 3 79.30, afw. 45, D. zure 2 83.10, 3 79.80. Gewone veiling: rode bessen 2 81-110, kruisbessen 2 24-56, witte bessen 2 27-69, Klerken 2 78-86, 3 59-67, Varikse zwarte 2 46, Krieken 2 47-62, vleeskersen 2 22-50, zoete mo rellen 2 28-42, frambozen per doos 1 62, 2 46-53, perziken per stuk 22-30, druiven 260-290. DEN BOSCH, 25 juli. Op (te markt van heden werden aangevoerd 4965 stuks vee, zijnde: 2112 runderen, 502 vette kalv. 222 nucht. kalv. 109 fok- zeugen, 279 slachtvarkens, 20 lopers, 1248 biggen, 93 schapen 371 lammeren, 9 geiten. De prijzen waren als volgt; melk- en kalfkoeien 775-1225, guista koeien 675-900 zware soorten boven notering, kalfvaarzen 710-1085, klam- vaarzen 600-705, guiste vaarzen 685» 825, pinken 515-625, graskalveren 290- 425, nuchtere fokkalveren 135-185, nuchtere slachtkalveren 65-80, zware soorten 85-110, biggen 45-66, drachtige zeugen 285-385, schapen 90-110, wei- lamineren 75-92, zuigiammeren 90-110. Aanvoer slachtvee: 726 stuks. Prijzen, extra kwaliteiten vaarzen 3.50-3.60, le kw. 3.30-3.40, 2e kw. 3.05-3.20, 3e kw, 2.80-2.95, vette stieren 2.95-3.20, worst koeien 2.80-2.90, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren prima soorten, 2.80-3.05, vette kalveren middenklasse 2.55-2.70, vette kalveren lichte soorten 2.15-2.35, nuchtere slachtkalveren 1.65- 1.85, zware soorten 1.95-2.15, slacht- zeugen 1.54-1.63, jonge slachtvarkens 1.67-1.75, alles per kg levend gewicht. Verdere mededelingen: Groter aan bod van rundvee. De handel in melk en kalfkoeien verliep lui-duur. Guiste koeien werden tamelijk willig verhan deld en ruim prijshoudend. Ruime aanvoer van jongvee, handel rustig, wel prijshoudend. Normaal aanbod van vette kalveren, kalveren geschikt voor export werden tamelijk vlot ver handeld tegen iets hogere prijzen, zware soorten handel rustig, prijzen iets lager. Korte aanvoer van nuch tere slachtkalveren, hand'el vlug, prij zen bleven 'op gelijk niveau. Fokzeu- gen handel redelijk met weinig ver- anderingen in prijzen. Minder aanvoer van biggen, vlotte handel en ruim prijshoudend. De handel in wei- en zuigiammeren verliep redelijk goed en even vaster in prijs. Normale aanvoer van slachtvee, handel lui-duur even eens voor de vette stieren en worst koeien. Minder aanbod van slacht- zeugen, handel vlug, prijzen even, vaster. Mannheim 442 (-16), Kaub 350 (-15), Trier 162 (-10), Koblenz 342 (-12), Keulen 362 (-15), Ruhrort 606 (-20), Lobith 1255 (-11), Nijmegen 1029 (-5), Arnhem 1011 (-6), Eefde 561 (+7), Deventer 447 (+6), Namen la Plante 159 (+15), Maastricht hoofdsluis 4390 (-1), Borgharen 3867 (-27), Belfeld 1096 (-2), Grave 463 (+1).

de Stem | 1956 | | pagina 11