ZEELAND NA TIEN JAREN GESTADIGE WEDEROPBOUW Het Zeeuwse Studiefonds en Gedeputeerde Staten Walcheren G.S. over de subsidiëring van bejaardentehuizen Katholieke Zeeuwse fruittelers vergaderden te Goes Neomist te Boschkapelle Auto contra bakfiets ZUID-BEVELAND Brandweerploegen hielden oefening in Ter neuzen ZEEl WS( //- VI. A ANDEREN Wijdingen in Oudenbosch De provincie en de federatie van verpleeginrichtingen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 25 JULI 1956 Watersnoodramp bracht nieuwe zorgen ennieuw werk Seissingel onder hoogspanning Drie-jarig kindje in Hank verdronken Het andere werk MIDDELBURG Vernieuwing buizennet Chetarine „4" doet wonderen GS. voelen niets voor subsidiëring Excursie naar proeftuin tot besluit Hoogwaterstanden Een barak voor de Planol. Dienst Een indrukwekkende feestelijkheid Grote omweg QOES Het dorp gaat feesten HULST Ziekentriduum weer begonnen GROOT FESTIVAL FANCY-FAIR TENTOONSTELLING OOSTBURG EERSTE H. MIS VAN PATER G. PARIDAEN AGENDA Heden Morgen Net toen men bij de dienst van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zee land op zijn verhaal begon te komen, bezorgde de watersnoodramp van februari 1953 opnieuw de heer Glerum en zijn staf bergen werk en deed ook weer een deel van het pas herbouwde te niet. Wederom was Zeeland do zwaarst getroffen provincie. Bijna de helft van de door de watersnood verwoeste woningen en gebouwen, bevond zich in ons gewest. bouwd of in aanbouw, dat de totale woningvoorraad weer op het peil van 31 januari 1953 is gebracht. Hierbij mag niet vergeten worden het grote aantal door het buitenland geschonken houten woningen. Zee land ontving 274 van deze woningen, benevens de reeds genoemde 140 zo merwoningen en een viergezinsba- rak. Bovendien werd zowel uit bin nen -als buitenland een grote hoeveel heid materialen ontvangen zoals hout, hard- en zachtboard, asfalt, papier, steen enz. Van de 389 door de stormramp ver woeste boerderijen zijn er thans 'n dertig .herbouwd en 'n honderdzestig in uitvoering of aanbesteed. Bij dit alles moet men bedenken dat grote gebieden, juist daar waar de mees te boerderijen verwoest waren, eerst laat droogvielen zodat pas in 1954 met de herbouw een aanvang kon worden gemaakt. Van de geboden ge legenheid om door zee-water bescha digde krotwoningen te vervangen door nieuwe is, zo deelde de heer Glerum ons mede, in 450 gevallen gebruik ge maakt. De twee en vijftig door de ramp getroffen Zeeuwse gemeenten telden op 31 januari 1953 36.614 woningen. Hiervan werd 3,4 procent (1244 wo ningen) verwoest. Het gemiddelde percentage verwoeste woningen in de rampgebieden bedroeg 1,4 procent. (Zuid-Holland 1,0 procent en Noord- Brabant 0,9 procent). In vele ge meenten was 't percentage verwoes te woningen echter belangrijk hoger, b.v. Kerkwerve 49,5 procent, Nieu- werkerk 53,6 pet, Ouwerkerk 52,7 procent en Stavenisse 32,1 procent. De zwaarst getroffen gemeente bui ten Zeeland was Oude Tonge, waar 24,5. procent van de woningvoorraad werd verwoest. Bij het herstel van de schade in de rampgebieden werd een dankbaar gebruik gemaakt van de ervaringen, opgedaan bij het herstel van de oor logsschade. Reeds op 7 februari 1953 werden de rampschadebureaus inge steld en onmiddellijk werd een aan vang gemaakt met de taxatie van de schade. Na opname van de scha de door deskundigen werd de betrok kene met het resultaat in kennis ge steld en later ter zitting opgeroepen om zich over het getaxeerde bedrag te kunnen uitspreken. Bij het bekend worden van het ontwerp van wet op de watersnoodschade op 18 mei 1953 was, althans voorzover het betreft de drooggevallen gebieden, grotendeels overeenstemming met de betrokke nen bereikt. Tegelijk werd de scha devergoedingsregeling bekend en kon men aan de Seissingel het herstel met alle beschikbare middelen aan vatten. Weer werden het maanden van hoogspanning op het Middelburgs bureau. Weer moest men zich bui gen over duizenden nieuwe plannen; moesten ingewikkelde financie ringsschema's worden ontworpen en stond men voor talloze puzzels, die om een snelle oplossing vroegen. Ruim 14.000 schade aangiften In totaal werden door de ramp schadebureaus 14.144 schade-aangif ten in behandeling genomen, waar van 1107 aangiften betrekking hadden op verwoeste panden, 12648 op her stelbare panden en 389 op boerderij en. In bijna alle gevallen werd over eenstemming verkregen over de geta xeerde schadebedragen. Ook in de rampgebieden bestonden de eerste werkzaamheden uit puin ruimen het maken van wederopbouw- plannen en het bouwen van noodwo ningen. Ditmaal werd echter de nood- woningbouw zoveel mogelijk beperkt. Op het eiland Schouwen-Duiveland werden in opdracht van de regering 345 woonketen gebouwd, bovendien werden 140 door de Oostenrijkse re- gering geschonken houten zomerwo ningen tijdelijk voor de huisvesting van rampslachtoffers beschikbaar ge steld. Vele particulieren bouwden hun eigen noodwoning. Thans zijn in de rampgebieden van Zeeland reeds zoveel woningen ge- Bij de watermolen onder Har.k raak te het drie-jarig zoontje van de fami lie A. v. D„ spelenderwijs te water en verdronk. De vader heeft nog ge tracht het kind te redden, maar dokter van Vuuren uit Dussen, die geduren de lar.ge tijd kunstmatige ademha ling toepaste, slaagde er niet meer in de levensgeesten op te wekken. king zal brengen, kan nog niemand zeggen, maar dat er veel gaat ver anderen lijkt zeker. Het woord „Del taplan" is reeds een alledaags woord geworden voor de Zeeuwen. Wat er echter ook gaat gebeuren, met de gevolgen van oorlog en watersnood heeft Zeeland praktisch afgerekend en het is gereed nieuwe, grote wer ken met volle kracht aan te pakken. Op zondag 29 juli zal mgr. J. Bae- ten in de kapel van het pensionaat „St.-Anna" de priesterwijding toe dienen aan de diakens: J. van Oers, J. Brieffies, C. Rooijakkers en F. Bak ker; van de Congregatie der H. Fa milie. Het subdiakor.aat aan de fraters: A. van der Staak, P. Kruidenberg, J. Gottschalk, F. Groothuis en H, Lee- Het andese weik Men zou zich vergissen, indien men meende, dat de directie van We deropbouw en volkhuisvesting, door de omstandigheden gedwongen, zich alleen bepaald had tot de wederop bouw. Met evenveel energie is even wel ook gewerkt aan de normale bou werij. Zeeland, men weet het, heeft bij de toebedeling van bouwvolume, lange tijd aan de krappe kant geze ten. doch aan de Zeeuwse directie van Wederopbouw en volkshuisves ting lag dit zeker niet. Wat er bij voorbeeld voor onze provincie bereikt werd met het extra - contingent - halve - premie - huizen, is groten deels aan haar te danken. Ook de kansen welk de op de bouwcapaciteit gebaseerde regeling biedt, worden ten volle doo» haar benut. In de sector: openbare gebouwen en openbare werken is aan de Seis singel evenmin stilgezeten en als men weet, dat al die arbeid is verzet door een betrekkelijk kleine staf, dan dwingt die prestatie nog te meer de bewondering af. Zeeland, zo lazen wij in een rapport van de directie en waaraan we ook andere gegevens voor onze twee ar tikelen ontleenden, staat thans, na ruim tien jaar wederopbouw, aan het begin van een geheel nieuw hoofd stuk van zijn geschiedenis. Wat de toekomst voor Zeeland en zijn bevol- Het voorstel van Ged. Staten inza ke oprichting en subsidiëring van een Zeeuws studiefonds, heeft in de afdelingen der Staten tot heel wat opmerkingen aanleiding gegeven. Aan het antwoord van Ged. Staten ontlenen wij het volgende: De studie-bijdragen dienen niet uitsluitend te zijn gericht op de aca demische opleiding. Er zyn vele an dere studies die daarvoor in aanmer king komen. De verhouding tot de lokale fond sen zal nader met deze in een ge sprek moeten worden geregeld. De bedoeling is dat eerst het plaatselijk fonds helpt en dat daarna het pro vinciaal fonds zal suppleren, hetgeen in samenwerking wordt geregeld. De apparaatskosten Naar aanleiding van hetgeen in twee afdelingen werd gezegd over het door de stichting Zeeland in haar ad vies genoemde bedrag van ƒ5.000. a 6.000.—, dat vermoedelijk nodig zou zijn ter bestrijding van apparaats kosten, geven Ged. Staten als hun mening te kennen dat de werkzaam heden van de administrateur de eer ste maanden nog gering zullen zijn omdat ten tijde dat de stichting met de uitvoering van haa*- taak kan be ginnen de studies 1956-57 reeds zijn begonnen. Daarna zal zijn werk zich geleidelijk uitbreiden. Er moet op vertrouwd worden dat het stichtingsbestuur bij de vaststel ling van het salaris voor de admi nistrateur met beleid te werk zal gaan. De bepaling dat bij opheffing der stichting het vermogen uitsluitend mag worden bestemd voor een aan dat van de Stichting gelijk, gelijksoor tig of aanverwant doel is algemeen gebruikelijk en redelijk. De terugbetaling Aangaande de bezwaren, die in ce afdelingen werden geopperd tegen de bepaling, inzake de terugbetaling van renteloze vorschotten, wijzen Ged. Staten erop dat bedoeld artikel twee- erlei vorm kent, waarin geldelijke steun kan worden verleend, te we ten het toekennen van renteloze voor schotten en van bijdragen a fonds perdu. Wordt de geldelijke steun verleend door toekenning van een bij drage a fonds perdu dan heeft in overeenstemming met deze vorm van steunverlening later geen terugvor dering plaats. Van de aanvang af staat dus reeds vast, wanneer tot terugbetaling in elk geval nimmer zal beliOwVen te worden overgegaan. De gehoudenheid tot terugbetaling doet zich slechts voor wanneer steun wordt verleend in de vorm van een renteloos voorschot, van welke ge dachte ook het bepaalde in artikel 8, lid 6. uitgaat. Ged. Staten achten het gewenst, dat de verplichting tot terugbetaling in beginsel gehouden blijft. Dit zal het lichtvaardig aanvragen van beur zen kunnen voorkomen en moet ook niet onbillijk worden geacht tegen over de begunstigden, die mede door de hun verleende hulp tot een zeke re welstand zijn gekomen. Gea. Staten willen echter toegeven dat de woorden bij hoge uitzonde ring" een beletsel kunnen vormen om waar nodig soepelheid te betrachten; een zekere afzwakking ware hier der halve gewenst. Zij stellen daarom voor aan de bezwaren tegemoet te komen door 't woord „hoge" te schrappen en deze zin derhalve te doen luiden: Het dagelijks bestuur is bevoegd, bij uitzondering, de schuld, voortkomende uit de verplichting tot terugbetaling van een renteloos voor schot, geheel of gedeeltelijk kwijt te schelden. Het aantal bestuursleden zal ma ximaal 50 mogen bedragen en het dag. bestuur zal uit 7 leden bestaan. I De gemeente-bedrijven hebben de laatste tijd nogal eens te kampen met breuken in de waterleiding in de Langevielesingel tussen de Grif fioen en de Koudekerkseweg. Op grond van een ingesteld onder zoek naar de bodemgeaardheid van dit traject, mag worden aangeno men, dat de gebreken aan deze lei ding veroorzaakt worden door de slechte grondgesteldheid. Er moet dus in toenemende mate met herstelwerken rekening worden gehouden. In verband hiermede komt het B. en W. verantwoord voor de water leiding in het betreffende traject te vernieuwen en deze dan buiten het gesloten wegdek in het trottoir te doen leggen en de oude leiding te laten liggen. Waar, wat de gasleiding betreft, dezelfde euvels zijn te verwachten, zouden zij tegelijkertijd de gasleiding willen vernieuwen. De kosten van een en ander bedragen voor de wa terleiding 9.000.en voor de gas leiding 7.000. B. en W. vragen de raad hun dat krediet te verlenen. ZEEUWSE STROMENBUURT. Burgemeester en wethouders heb ben besloten aan de straten, aan te leggen tussen de Baarsjessprink, de Lageweg en de Nieuwe Vlissingse- weg. de namen te geven van Zeeuw se stromen. Deze buurt, waar bin nenkort zal worden begonnen met de bouw van 336 woningen, zal worden aangeduid met Stromenwijk. (Advertentie) BCROtHDt CiHttSMWDniM IN £CM TABICT Tgen pijnvn en griep Ge«ch .kt voor de gevoel.g.t# meeg wen» d'* wordt b*«cberm<J door bef be»i enddeelCheUro» j de instanties het niet meer, of niet In de afdelingen der Staten kwam meer geheel kunnen doen, zal het ook ter sprake het afwijzend voor- provinciaal bestuur dit onderwerp op stel van G.S. inzake de subsidiëring nieuw moeten bekijken. Het aan het van het protestants bejaardenhuis te j woord zijnd lid van Ged. Staten con- Sluis. stateert daarom dat er geen princi- Een der leden meende uit het com- Dieel verschil van opvatting bestaat ïïfeiden' dat het coïler^van GJS.*™ ,ander lid °p- dat .een tehuls voor be' het standpunt staat, dat verzorging ^de"zijg| verplelgpdj^mortdu! van bejaarden geen taak is voor de To gesSd vordcn^dft de Srichting er financieel uit kan komen. Die provincie. Bedoeld lid is het met G. S. hierover niet eens en zou gaarne vernemen hoe in de afdeling over deze zaak wordt gedacht. Een der leden van G.S. antwoord de hierop, dat niet door G.S. is ge zegd, dat dit terrein nooit tot de taak der provincie zal behoren. Het is alleen de vraag „wanneer". G.S. staan alleen op het standpunt, dat de provincie er niet aan moet begin nen als kerkelijke instanties, instel lingen van liefdadigheid of de ge meenten hierin voorzien. Als genoem- Te Goes vergaderde voor de eerste maal de afd. Zeeland fruittecltvak- bond van de KNBTB. De heer M. Nijsten uit Borssele opende de bijeenkomst en verwel komde In het bijzonder de heer A. Kuylaars uit Eindhoven, voorzitter van de tuir.bouwvakbond NCB, dhr. van Opstal, algemeen secretaris en ir. van Hennik, de Zeeuwse tuinbouw- consuler.t. Spreker verheugde .ich erover, dat ook uit Z.V1. vele leden waren opgekomen. De heer Nijsten gaf een stukje voorgeschiedenis v. d. oprichting der afdeling, welke 31 oktober j.l. plaats had. Het besluit hiertoe is na rijp beraad genomen en mede omdat de wens der bisschoppen naar 'n orga nisatie op principiële grondslag uit ging. De voorbereiding en uitbouw Ns- ten veel werk van het bestuur en het ig om dezelfde reden, dat de sta tuten nog niet aangeboden kunnen worden: dat zal in de wintervergade ring plaats hebben. Spreker deelde nog eer. en ander mede over het werk der nieuwe or ganisatie, o.a. over het verzenden der waarschuwingskaarten aan de le den, waaraan ir. van Hennik zijn volle medewerking geeft. Sterke organisatie De heer Kuylaars zette uiteen oe de organisatie was opgebouwd en ,10e zij er naar streeft voorlichting te ge ven en technische bijstand te verle nen. Ook bij moeilijkheden kunnen de 'leden op bijstand rekenen. Spre ker zei dat de nieuwe vakbond uit zal groeien tot een sterke landelijke or ganisatie en vertelde nog een en an der over de verhouding die zal ont staan wanneer de LTB en de NCB Is opgenomen. Ir. van Hennik verklaarde zijn steun nisatie, die hem even r.a ligt als de NFO en zei op een prettige samen werking te hopen. De heer Nijsten waren heel veel no lent voor deze toezegging, evenals Na de vergadering werd onder lei ding van ir. van Hennik een tocht gemaakt naar en door Zeelands proef tuin te Wilhelminadorp. In de proeftuin waren veel veel no viteiten te zien op het gebied van perenhagen, onkruidbestrijding, grondbewerking, enz. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 26 juli, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert oro 5.05 en 17.09 uur, te Ter- neuzen om 4.22 en 16.34 uur en te Vlissingen om 3.57 en 16.05 uur. verpleegprijs zal dan echter voor zijn. De vraag rijst dan, of hier een taak voor de provincie ligt, of vóór sommige mensen niet te betalen armenzorg. Volgens genoemd lid ligt hier eerst een taak voor liefdadigheid, kerke lijke instellingen en de gemeente. Weer een ander lid kon zich voor een groot deel aansftiiten bij het be toog van de vorige spreker. Men zal zich er dan over moeten beraden op welke wijze die inrichtingen zich de nodige gelden kunnen verschaffen. Niet alles moet ten laste van de overheidsinstanties komen. Ged. Statett stellen voor: Ged. Staten stellen Prov. Staten die vrijdag a.s. bijeenkomen voor om 15.600.-* uit te trekken voor de bouw van een barak ten behoeve van de Planologische dienst te Middel burg. Zij schrijven hierover: „De huisvesting van de Planologische dienst biedt geen voldoende ruim te voor het daaraan verbonden en te verbinden personeel. De pogingen om in een ander pand tot een enigs zins voldoende huisvesting te gera ken zijn tot dusver mislukt. Het laat zich niet aanzien, dat men daarin op korte termijn zal kunnen slagen. Daarom zijn plannen in voorberei ding genomen om door de bouw van een stenen barak in de tuin van het ingebruik zijnde pand voor de eerst komende jaren een oplossing te vin den. weleerwaarde heer Domien Naessens priester van het H. Hart, in de pa rochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Boschkapelle z(jn eerste plechtige H. Mis op. De weersomstandigheden werkten mee om van dit feest een indrukwek kend geheel te maken. Een stoet van bruidjes, kerk en armbestuur, pas toor Vermeulen en de assisterende geestelijken kwamen de neomist aan de ouderlijke woning afhalen. Onder het feestelijk gebeier van de klok ken schreed pater Naessens met zijn familie door de bevlagde en feeste lijk versierde straten naar de kerk. Om tien uur droeg pater Naessens zijn eerste plechtige H. Mis op in de parochiekerk van zijn geboortedorp. ,„ii=„ a- 1 Hij werd hierbij geassisteerd door pa- ter Huibers, een confrater van de Onder grote belangstelling droeg dedoor de heer J. Magnus, Na de H. a bis ls le voor netgeen ruj ais recnniscn aavi- poerde op verdienstelijke wijze de ge- seur reeds voor de organisatie deed, j zangen uit, begeleid aan het orgel leomist, als diaken: pater Fermont jit Boschkapelle als subdiaken en pastoor Vermeulen als presbyter-as- istens. Pater Huibers hield tevens feestpredikatij. Het zangkoor Mis zong het koor het „Te Deum" en de cantate „Priester, door God uitverkoren" van Leo Sevens. Na de H. Mis verzamelde de familie zich in het Parochiehuis voor de koffieta' fel. Van 12.30 tot 13.30 werd in het parochiehuis 'n druk bezochte recep tie gehouden. Velen boden hier hun gelukwensen aan. De voorzitter van het feestcomité de heer Mangnus, sprak de neomist toe en bood na mens de gehele parochie verschillen de cadeaus aan, o.m. een aantal boeken, een reiswekker en een enve loppe met inhoud. Namens de fami lie sprak de heer G. de Bakker, die zijn woorden eveneens van fraaie ge schenken vergezeld deed gaan. Nog verschillende prachtige giften vieler te bewonderen, o.a. een door broers en zusters van de neomist geschon ken miskelk. Pater Naessens toonde zich zeer dankbaar voor al deze blij ken van belangstelling van zijn oud- oarochianen. Na afloop van de re ceptie celebreerde de neomist een plechtig Lof. Het feest werd daarna in de familiekring voortgezet. Bij het onderzoek in de afdelingen r Staten werd opgemerkt dat het afwijzend voorstel van G.S. om sub sidie te geven aan de fe-"eratie ver- p!eegini-'<,!'tipgen voor lang-'u 'ige zieken afwijkend wc d beoordeeld door de inspecteur van Vo'ksgeztmd- hexd en de stichting Zeeland. De ecr- 'e is voor en de tweede tegen sub sidie. Deze leden wezen er op dat bestu ren van andere p.'ovincies wel steun geven- Een dier leden gaf uitdrukking aan zijn verwondering over het feit dat Gedeputeerde Staten blijkbaar grotere waarde hechten aan het ad vies van de Stichting Zeeland dan aan dat van de inspecteur van de Volksgezondheid. Bedoelde 'leden zouden gaarne zien dat Ged. Staten informereen hoe iet onderhavige verzoek door hun ambt genoten in de andere provinciën wordt beoordeeld en welke voorstel len deze colleges aan de Staten doen. Ged. Staten antwoordden o.m. dat ze zeker niet het advies van de in specteur van de Volksgezondheid ach ter willen stellen bij het advies van de stichting Zeeland. Het college is met de inspecteur van de Volksge zondheid overtuigd van het belang van het werk der federatie. Het ad vies van de stichting Zeeland betreft echter meer het beleid van het pro vinciaal bestuur. Waar het hier een verzoek betreft van een nationale fe- (Advertentie) deratie zou inwilliging daarvan kun nen leiden tot consequenties t.a.v. andere nationale federaties, zoals b v. de kruisverenigingen. Daarom zijn Ged. Staten van mening dat deze kwestie opgelost zou kunnen worden indien de provinciale leden van deze federatie in de gelegenheid gesteld zouden worden om de Nationale fe deratie te steunen. Verwaarloos ze niet die Bheumatische Pijnen. Anders kunt U straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervin den en al spoedig. hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grij pen ligt Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonde ren. Op Uw hele gestel. Naar aanleiding van deze uitlating zegt een reeds eerder aan het woord geweest zijnd lid. dat hij het wel een erge grote omweg vindt om via pro vinciale instellingen een nationale fe deratie te steunen. Trouwens reeds nu steunt de provincie met kleinere bedragen landelijke instellingen. Bo vendien heeft dit lid in het advies van de inspecteur van de Volksge zondheid gelezen, dat het rijk een bij drage zal geven in de verwachting dat ook de provincie zal subsidiëren. Uit een ingesteld onderzoek bleek Ged. Staten dat twee provincies de federatie subsidiëren - Gelderland en Drente - vier namen nog geen standpunt in en vier deden een afwij zend voorstel. Ook Ged. Staten van Zeeland stel len afwijzend voor. Gistermorgen had op de Burge meester Stulemeijerlaan te Bergen op Zoom een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door J, G. uit Bruinisse, en 'n bakfiets. De aan rijding ontstond, toen de bestuurder van de auto moest afremmen voor '11 tegenligger en naar rechts uitweek. De personenauto botste bij deze ma noeuvre tegen de bakfiets. Persoon lijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Beide voertuigen liepen echter aanzienlijke schade op. Acht brandweerploegen hebben Terneuzen een onderlinge wedstrijd gehouden, waarvan achteraf met vol doening kon worden vastgesteld dat leiding en brandweermannen hieruit de nodige lessen hebben kunnen trek ken. De leiding heeft kunnen consta teren, welke manschappen het beste de eigenschappen tonen die 'n brand weerman nodig heeft en de mannen zelf hebben aan practische oefenin gen de theorie kunnen toetsen. Dj resultaten waren zeer behoor lijk, vooral wanneer men in aan merking neemt dat vele van de man nen voor de eerste maal aan een dergelijke wedstrijd deelnamen. De wedstrijd waaraan werd deel genomen door 3 B.B. ploegen uit Ter- neuzen, 1 uit Sluiskil en 1 uit Drie wegen, de vrijwillige brandweer uit Terneuzen, Sluiskil en de Cokesfa- briek stond onder auspiciën van de brandweerinspectie in 't district Bre da, zodat ook de hoofdinspecteur uit dit district de heer van Schendel aanwezig was. De plannen waren uitgestippeld door de brigadier van de gemeentepolitie en plaatsvervangend hoofd van de B.B. de heer J. Smit en de hoofd instructeur van de B.B. brandweer de heer A. L. de Vin. Dank zij het vele werk van deze beide heren is de gehele wedstrijd met de regelmaat van een klok ver lopen. Ook de verbindingsdienst van de B.B. heeft aan deze organisatie veel goede diensten bewezen. Om 2 uur vertrok de eerste ploeg vanaf de brandweer naar het gemel de punt de autoplaatwerkerij van de heer de Vin, waar brand was uitge broken en waar het opaan kwam de autospuiterij en de opslagplaats van verf voor brand te behoeden. Toen om. ongeveer zes uur alles in kannen en kruiken was, kon de jury onder voorzitterschap van de heer Pilaar, brandweercommandant te Goes de heren Matthijsen comman dant te Middelburg en provinciaal- wedstrijdleider, de Hartog, Comman dant te Heinkenszand en Visser hoofd instructeur-adviseur van de Middel burgse brandweer, niet ander dan hun lof uitspreken over de prestaties. Tijdens de koffiemaaltijd in de brandweerkazerne werden veel woor den van lof gesproken. Burgemeester mr. Tellegen heette al len welkom en dankte de medewer kers voor de bereidwilligheid die was getoond om deze zo noodzakelijke oefeningen te houden. De wedstrijdleider, commandant Matthijsen uit Middelburg dankte spe ciaal B. en W. gaf een kort over zicht van de wedstrijd en zette de bedoelingen van deze wedstrijd uit een. PRIJZEN Nadat de burgemeester aan alle commandanten de herinneringsme daille had uitgereikt, ging hij over tot het uitreiken der prijzen, waarbij Terneuzen bijzonder goed uit de bus kwam. De eerste prijs plus wissel beker ging naar de ploeg van de vrij willige brandweer te Terneuzen met commandant R. Hamelink die een speciaal woord van waardering kreeg omdat hij de jongste was en voor de eerste maal als commandant iin plaats van de heer de Vin) optrad. De heer Hamelink bleek bovendien nog de beste commandant te zijn. De 2de prijs was voor de Terneuzen- se B.B. ploeg met commandant J. Rottier. De 3de prijs ging eveneens naar een B.B. ploeg uit Terneuzen onder com mando van de heer H. de Bokx. De 4de prijs was tenslotte voor de B.B groep Driewegen met de heer de Krakei als commandant. Na afloop dankte het hoofd van de B.B. de Terneuzense politie-inspec- teur de heer K. Reinders de aan wezigen. „Duizend jaar Chinese kunst" Nader vernamen wij dat de verfijn de tentoonstelling: „Duizend jaar Chi nese kur.st", welke door de Unesco is gearrangeerd, van 21 tot 25 augustus a.s. in de zalen van de heer Krijger zal worden gehouden. De burgemeester zal haar daags tevoren officieel openen. HEVIGE AUTOBOTSING Doordat hij geen voorrang verleen de botste de chauffeur P. K., uit Ter neuzen, op de hoek Vogelzangweg— Zonnebloemstraat, met zijn wagen in volle vaart op de nieuwe vrachtauto van de kolenhandelaar I. F. alhier. De bestuurder kwam er zonder veel kleurscheuren af, maar beide wagenc waren zwaar beschadigd. DUITSE EN OOSTENRIJKSE GASTEN WEER NAAR HUIS. Gistermorgen vertrokken per auto bussen de Duitse gasten van Kasppr- go resp. naar Würzburg en Neuren berg, en vandaag gaan de Oostenrij kers, die gisteravond r.og in Oostburg optraden, naar Salzburg terug. De groep uit Würzburg heeft maandag In St.-Joanna geconcerteerd en gis termiddag deed dit de groep uit Salz burg. 's-Heerenhopl' Zaterdag 28, zondag 29 en maandag 30 juli gaat 's-Heerenihoek weer zijn Orar.je-feesten vieren. Zaterdag begint met een traktatie van de schoolkinderen, 's Middags is een wielercourse georganiseerd voor nieuwelingen waarvoor reeds zeer ve le vooraanstaar.de renners met klin kende namen inschreven. De zondag wordt geopend met een muzikale rondwandelig door het dorp door de plaatselijke muziekgezel schappen. Daarna is er een voetbal wedstrijd tussen oud-Patrijzen (Pa trijzen uit de glorietijd) en het Pa- trijzen-elfal dat a.s. competitie uit komt, zodat er wel enige strijd te verwachten is. De kermis-exploitanten zijn reeds van alle kanten gekomen met diverse attrakties zodat de jeugd zich best kan vermaken. 's Avonds zai in verschillende café's dansgelegenheid zijn. Het jaarlijkse Ziekentriduum be leeft thans een record: niet minder dan 135 zieken nemen er aan deel. Gisteren is het triduum ingezet en als ieder jaar gaf het weer een hele bedrijvigheid rond de Basiliek te zien. Een legertje van vrijwilligers zorgt ervoor dat de zieken worden afgehaald, op hun plaats in de kerk en weer naar het pensionaat ge bracht, waar zij als gasten van de organisatoren van het triduum ver wend worden. Dit triduum, dat een schone tradi tie is geworden en dat voor zieken uit de dekenaten Hulst en Hontenis- se is bestemd, is telkenjare het hoog tepunt van het Wit-Gele Kruiswerk in Hulst. Er werken ook vele anderen aan mee: zo zijn de vele dragers on misbaar en ook de talrijke autobezit ters, die drie dagen lang hun auto en zichzelf beschikbaar stellen, zijn onmisbaar bij dit werk van naasten liefde. Van de dankbaarheid der vele zie ken zijn ieder jaar weer ontroerende bewijzen. NIEUWE POLITIECOMM AND ANT. Tot groepscommandant van de Rijkspolitie zal worden benoemd op perwachtmeester H.J.A. Awater uit Utrecht. Waarschijnlijk zal hij op 1 augustus a.s. zijn functie aanvaarden. Graauui Onze fanfare Nooit Gedacht organi seerde een groot muziekfestival, waar aan door een" zevental gezelschappen wc *d deelgenomen nl. Kloosterzande, Westdorpe, Clinge, St. Jansteen, Hei kant, Lamswaarde en Nieuw-Namen. Om 2 uur stelden de gezelschappen zich op en maakten een muzikale rondwandeling door het dorp. Hierna had de officiële ontvangst plaats op het gemeentehuis. De burgemeester prees zich geluk kig in zijn gemeente thans een fan fare te hebben, die, ofschoon slechts een drietal jaren geleden opgericht, reeds meerdere malen blijk heeft ge geven van goede prestaties en reeds vaak heeft meegewerkt om de vele festiviteiten in de gemeente muzikaal te kunnen opluisteren. Ook de voorzitter der organiserende fanfare heette de zusterverenigingen welkom. Hierna werd de erewijn ge dronken. De voorzitter van De Scheldezonen van Nieuw-Namen was de eerste spre ker, die én gemeente én fanfare Nooit Gedacht geluk wenste. Na hem voerden diverse bestuurs leden van al de aanwezige verenigin gen nog het woord, die allen beklem toonden, hoe een muziekgezelschap in staat is, het saamhorigheidsgevoel in ons gewest te stimuleren en een geest van echtf kameraadschap aan te kweken. Daarna werd de verloting gehouden, die de volgende uitslag gaf: 1ste prijs Kloosterzande; 2de Nooit Gedacht te Graauw; 3de St. Jan van St Jansteen; 4de Vrijheid Eendracht te Lamswaar de; 5de Weldoen door Vermaak te Clinge; 6de De Scheldezonen van Nieuw-Namen; 7de Heikant van Hei kant; 8ste Eikels worden Bomen van Westdorpe. Onder grote belangstelling van het publiek concerteerden de aanwezige gezelschappen op de kiosk, die mid den in het dorp stond opgesteld. De Graauwenaars, die zo'n evenement niet gewoon zijn, toonden hun grote belangstelling voor deze uitvoeringen, waarbij elk der gezelschappen zijn beste beentje vóórzette. Aan de zustervereniging van Clin ge viel de eer te beurt het avondcon cert te verzorgen. De uitgevoerde stukken oogstten een welverdiend succes. In het patronaatsgebouw werd een fancy-fair georganiseerd, waarvan de opbrengst ten bate van het Kerkbe stuur zou komen voor verrichten van de nodige herstelwerkzaamheden aan het patronaatsgebouw. Weken en dagen tevoren is er aan de voorbereiding gewerkt, zodat de inrichting ervan wel af was. Alhoe wel de belangstelling en het bezoek niet erg denderend waren, toch schijnt de opbrengst nogal mee te vallen. Het was trouwens 's avonds ook de ge wenste temperatuur niet om daar in een open tent een glaasje bier of li monade te gaan consumeren. In het gymnastieklokaal der lagere school werd een tentoonstelling ge houden van een greep uit de door de schoolkinderen gedurende het laatste schooljaar gemaakte handwerken. Zeer velen, speciaal de ouders der schoolgaande kinderen, hebben de tentoonstelling, die gratis toegankelijk was, met een bezoek vereerd Allen zonder uitzondering waren ze vol lof over de resultaten, die tegenwoordig op het terrein van de handwerken op de lagere school worden bereikt. Uit sluitend en alleen een gevolg van de zoede lessen door een speciale hand- werkonderwijzeres, de laatste jaren aan onz« school gegeven. FOLKLORISTISCHE AVOND Groot was de belangstelling voor het Salzburgse gezelschap, dat in sa menwerking met Kasporgo uit Goes een muziek-, dans- en zangavond ver zorgde, Vooral de jodelzangeres vond veel bijval. Naar men ons mededeelde ligt het in de bedoeling van de V.V.V. door te gaan met het organiseren van dergelijke evenementen. Aarrlpnhiirg Op zondag 29 juli a.s. zullen in Aardenburg de jeestklokken luiden ten teken dat weer een der zonen van de parochie, die priester in eeuwigheid is geworden, zijn eerste H. Mis in zijn parochiekerk, temid den van zijn vroegere parochianen zal opdragen. Het is Gerard Pari- daen uit het dorp Sint Kruis, zoon van L. Paridaen en M. de Meijer en broer van het raadslid uit St. Kruis A. Pavidaen-Doolaege. Het is na lange jaren dat een Inwo ner van het dorp Sint Kruis weer tot het H. Priesterschap wordt geroepen. Pater Paridaen ontving zijn priester opleiding aan het klein-seminarie der paters Lazaristen te Wernhoutsburg in Noorbrabant en aan het groot-seml- n- ie te Helden-Panningen in Lim burg. Het spreekt vanzelf, dat deze bij zondere gebeurtenis in de parochie Aardenburg en ook in het dorp Sint Kruis, niet zonder meer zal voorbij gaan. Om 10 uur zal de jonge priester zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk te Aardenburg. 't Muziekgezelschap „Elk naar zijn krachten" uit Sint Kruis zal hem aan het woonhuis van zijn moeder in Aardenburg afhalen en met muziek en voorafgegaan door een erehaag van bruidjes zal de stoet dan naar de parochiekerk trekken. Het kerkplein en de kerk zelf zullen stemmig wor den versierd, waartoe een comité te Aardenburg werd opgericht, waarin zitting hebben kapelaan Joh. Sweere, R. de Wispelaere en Alb. de Rijck. Maar ook St. Kruis bleef niet achter. Ook daar werd een comité opgericht en wel om pater Paridaen namens de parochianen uit Sint Kruis een ge schenk te kunnen geven. Het comité uit Sint Kruis bestaat uit de heren P. de Backere, G. Bonte, H. Noé en R. Snouwaert. Op de pastorie zal een koffiemaal tijd worden aangeboden en zal de re ceptie worden gehouden. Voor de Eerste H. Mis heeft 't zang koor een speciale priestercantate in gestudeerd ën zal kapelaan Jos. van Disseldorp, oud-kapelaan der parochie die thans in Sprundel staat, komen assisteren. Tweedaags tuinfeest is goed geslaagd Voor de eerste maal werd gedu rende 2 dagen een tuinfeest gehou den dat goed verzorgd was en als zodanig geslaagd mag heten. De Kon. Muziekvereniging Aardenburgse Fan fare gaf de eerste avond een con cert en er werd ook een zangcrochet gehouden, dat meetelt voor het kam pioenschap van Vlaanderen, waar van de jury bestond uit leden van genoemde muziekvereniging. 17 zang- lustigen hadden zich voor het cro chet opgegeven en onder hen bevon den zich enkele veelbelovende jonge ren. De prijswinnaars waren: 1. M. Heijboer, Breskens; 2. A. de Clercq, Sluis; 3. Mevr. Vermeersch, Assenede; 4. P. de Lijzer, Cadzand; 5. P. Leenhouts, Oostburg; 6. Mej. Elly Cambier, Aardenburg. Verdere prijswinnaars waren Mej. Hetty Bre vet en Mej. L. de Rooze uit Aarden burg, het meisjes-duo Brakman-Ver- planke uit Aardenburg, Mej. de Ges- quiére uit Oostburg en G. de Smet uit Maldegem-Donk. Aan het tuin feest werkten verder mee de beken de zanger Henk de Bruin, het show duo „The Morgan Sisters", de tenor der Gentse Opera Gaston Lemeij, en het orkest van Johnny Hells. Als con ferencier trad op Renaat Verween uit Maldegem, beter bekend onder zijn artiestennaam „Modest". De Vlaam se kermis werd gehouden op de ter reinen van Mevr. Wed. M. Blondeel- de Paepe aan de Sassenstraat. Voor de schutters was er een gaai- schieting aan verbonden, waaraan door 30 schutters werd deelgenomen. Dc hoog- en zijvogel werden afge schoten door W. Coppejans uit Mid delburg in Vlaanderen, terwijl J. de Rijcke uit Aardenburg - Heille de meeste vogels, 6 stuks naar beneden wist te halen. GOES Grand: Heersers der vallei. MIDDELBURG Electro: De roman van Richard Tauber. OOSTBURG Ledel 8 uur: Jacht op het groene vuur. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Rhap sody in blue. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De witte non. VLISSINGEN Alhambra: Geen mo ment zonder student. ^TTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen, van P. P. Rubens. vJSL Het Centrum 8 uur: Morgen zie ik ie weer. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen van P. P. Rubens.

de Stem | 1956 | | pagina 2