Miliail Farkas werd uit de partij gestoten :namel cc in de Proteststaking Britse autoindustrie S.F.L. nabij Buitencentrum Delfts Rijsbergen geopend I NIEUWE VERRASSING IN HONGARIJE Drees heeft gefaald Meer dan honderd doden bij aardbeving in India Sjepilov vindt de Nijldam niet zö belangrijk meer Bijna 3,5 ton voor bisdom Groningen vakantie! „Democratiseringmaar liever toch geen democratie 10 troos DAGBLAD VOOR ZEELAND Bezoek van Russische „Jantjes" Geen twijfel meer Ook elders natuurrampen MIKOJAN KWAM EENS PRATEN RANK FN SIER» MK.... Westelijke wind i v* Min. Kernkamp naar laatste rustplaats Helikopter redt jongen uit zee Met ingang van vandaag Nasser speelde en verloor Torenfeesten in Hilvarenbeek NIEUWE BURCHT VAN NAASTENLIEFDE Deken van Delft zegende het in Pater Taksweg Aanslag op trein bij Rangoon II. Vader wijst Coëxistentie af Dr. A A. Weijnen rector van de R.-K. Leergangen Adenauer meent 3 VERMINDERING GEWONE' WAPENS GEVAARLIJK TAS MET „ATOOMPAPIEREN" GESTOLEN Keizer in blauwe kiel 5 PAS i/E^T z st van Wanttu in, maar vèl van het sterkste jnverwoestbaar ordt, U gemak rijsfolder bij PhO*nlX> brick te Leeuwarden jf verder trekken. »or er per motor- >r 2 personen Leverbaar in vijt kleuren ter staat ;ten-Leur. m 137-139 Dongen op Zoom I. 185.000 96e JAARGANG No. 22207 Uitgave N. V. Uitgevers Ml). Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16- fel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. a A. Bruna. Redactieraad: j IVL A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Ml. Dr A J. ->■ M- Mes^ Mr H. M L. de Reenter. L. J v. t Westende, P. V M. Ver- cauteien ADonn.prys mi voorultbet. t 5.85 p gwartaal, p. post t 6.55, p. week (ultsl. by niet postbestelL) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse oumm 13 ct Postrek 278841 Voor Gód, Koningin tn V.tAt£ond MAANDAG 23 JULI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarlel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau vooi Zeeuwsch Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Tele oor, 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Er wordt nu met stelligheid ver wacht, dat dr. Drees vanmorgen op het Paleis Soestdijk aan H.M. de Ko ningin zal verzoeken hem te onthef fen van zijn opdracht tot het vormen van een Kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het par lement te genieten. Algemeen neemt men ook aan, dat professor Komme nu een opdracht zal krijgen, wellicht iets ruimer gesteld. Een woordvoerder van de forma teur liet zaterdagmorgen weten ,,dat de fractievoorzitters van de AR en de CHU, hoewel zij natuurlijk over het program nog enige opmerkingen zouden hebben, bereid waren op de basis van dit program medewerking aan de vorming van het voorgenomen kabinet te verlenen. Onze inlichtingen weerspreken deze mededeling. Men heeft ons verzekerd, dat er speciaal bij de AR ernstige bezwaren leefden tegen het voorge stelde program, bezwaren, welke voor een belangrijk deel evenwijdig liepen met die van de KVP. Ten aanzien van de WD heeft bo vengenoemde woordvoerder gezegd, dat zij van het begin af aan enig voorbehoud heet gehad ten aanzien van de vraag, of tenslotte de VVD medewerking zou verlenen. In zijn laatste onderhoud met de formateur heeft dc liberale-woordvoerder zich niet definitief op dit punt uitgespro ken, aangezien op dat moment de formatie van een kabinet niet in uit zicht was. Inmiddels wordt bericht, dat de fractievoorzitter van de VVD, mr. Oud, in het Havenziekenhuis te Rot terdam is opgenomen en reeds zon dagmorgen moest geopereerd worden aan een gecompliceerde blinde-darm- ontsteking. De ondervoorzitter van de fractie, de heer Korthals, die met va kantie in Parijs vertoefde, is onmid dellijk naar Den Haag terug gereisd, om als onderhandelaar voor de VVD op te treden, aangezien verwacht moet worden, dat mr. Oud toch min stens voor enkele weken uitgescha keld is. Mihail Farkas, de gewezen Hongaarse minister van Defen sie, is van al zijn functies ontheven en uit de communistische partij gestoten. Volgens radio-Boedapest was Farkas grotendeels verantwoordelijk voor de „inbreuken op de socialistische wet tigheid". Hij zou oude communisten zonder reden hebben ver volgd en hij was verantwoordelijk voor de „geest van wantrou wen" die zich had ontwikkeld. Farkas werd tot kortgeleden als een van de drie krachtigste mannen in de Hongaarse commu nistische partij beschouwd. Alles wijst erop, dat het duchtig rommelt in Hongarije en dat de invloed van de „Petoefi-Club" een organisatie van intellectuelen die Rakosi en de zijnen duchtig heeft gekritiseerd groter is dan men vermoedde. De nieuwe partijleider, Geroe, heeft bekendgemaakt dat ook niet-communisten belangrijke functies in de nationale raad van het Volksfront en in het presidium daarvan zouden krijgen. De Hongaarse partij wringt ziph momenteel in allerlei bochten om het „democratise ringsproces" voor het gevaar van de werkelijke democratie te hoeden. Farkas was een intiem medewerker van Rakosi, die enige dagen geleden aftrad als leider van de Hongaarse communisten en ondergeschikte func ties mag behouden. Na de Spaanse burgeroorlog ging hij naar Moskou en in 1944, na en gedegen opvoeding in de Stalinistische school, keerde hij met de Sovjetleiders naar Hongarijë terug, waar hij assist.-secr.-gen. van de partij werd. Minister Mikojan van de 'Sovjet-Unie heelt inmiddels een bezoek aan Boedanest gebracht en men neemt aan dat hij daar niet alleen de mooie gebouwen langs de Donau heeft bezichtigd. Waarschijnlijk hield zijn bezoek verband met de deplorabele toestand van de Hongaarse economie en de ongerustheid die deze in Mos kou heeft gewekt. De arbeiders in Hongarije klagen steen en been en 'n tweede Poznan kan men momenteel niet goed gebruiken., Na zijn oponthoud in Boedapest is Mikojan naar Zuid-Slavië gereisd. Hij brengt daar, op het mooie Brioni, een „particulier" bezoek aan Tito. Premier Boelganin van de Sovjet Unie lieeft bij gelegenheid van de Poolse bevrijdingsfeesten War schau bezocht. Hij woonde er een parade bij en waarschuwde in een toespraak tegen afhrekende activi sten door misbruik van de strijd tegen de persoonsverheerlijking. In Parijs is Maurice Thorez her kozen als secretaris-generaal van de Franse communistische partij. Hij schijnt, ondanks de anti-Stalincam- pagne sterker dan ooit te zijn. Tho- ïoz stond bekend als een van de vu rigste aanhangers van Stalin. Michael Soeslov, de voornaamste vertegenwoordiger van Moskou op 't Parijse congres, heeft de Franse par tij geprezen als de eerste en belang rijkste in de Westeuropese landen. De secretaris van het politieke bureau der Franse communisten echter noemde een ledencijfer, waaruit te concluderen viel dat de partij in twee jaar tijds vijftien procent van haar aanhang heeft verloren. JAPAN en de Sovjet-Unie gaan deze week in Moskou hun besprekingen over een vredesverdrag hervatten. EEN Westberlijlns echtpaar is gear resteerd. omdat het op een tapere corder telefoongesprekken had opge nomen, die voor de socialistische partij waren bestemd. De bandjes had het naar Oost-Berlijn gestuurd. Te gen betaling natuurlijlk. IN KEULEN is een Nederlandse vrachtauto gestolen. In de wagen be vond zich voor een waarde van 50.000 gulden aan schrijf- en boek houdmachines. BIJ CALLANTSOOG is het achtjarig zoontje van de familie Kremer uit Middenmeer in zee verdronken. Het jongetje had zich te ver in zee be geven. NA RUIM dertig jaar trouwe dienst gaat de ,,Indrapoera" van de Kon. Rotterdamse Lloyd afscheid van Ne derland nemen. Het schip is aan Ita lië verkocht. VOLGENS dc Zweedse chirurg prof. Olivecrona is het Sliedrechtse jonge tje Keesje Versluis naar Stockholm gezonden, voordat men in Nederland de behandelingsmogelijkheden tery dege had onderzocht. „MISS WERELDmag de 20-jarige Carol Morris uit Californië zich voortaan noemen. Haar uitverkie zing levert haar een filmcontract een auto, een contract als manne quin en een vrachtwagen vol bont jassen, juwelen, japonnen en schoonheidsmiddelen op. TWEE MENSEN werden zwaar en twee licht gewond, toen zondagmor gen in de Parijse voorstad Saint Denis twee flatgebouwen instortten. KLACHTEN over misdaden, die door soldaten van het Amerikaanse bezet tingsleger in Duitsland zouden zijn be gaan, zullen door een ondercommis sie van het Huis van Afgevaardig den in de V.S. terdege worden on derzocht. IN DE Nieuwe Haven te Schiedam is de 7-jarige Gustaaf Goddijn uit de Maasstraat te water geraakt en verdronken. OP EEN conferentie van Amerikaan se presidenten in Panama heeft Eisenhower de instelling van een commissie voorgesteld, die zich gaat bezig houden met de samenwerking a,le skaten van Noord-, Zuid en Midden-Amerika. het KN/ J avond 23VÏ5nuu°r:gemaakt Z0"daf Veranderlijke bewolking en op meeste plaatsen droog wee L'HiU,ke J"1 mat'ee wind" uit we telijke richtingen. Dezelfde ter peraturen of iets hogere. Vandaag: zon onder 20.46 u' S Maan op 20.35 uur. Morgen: Zon op 4.52 uur. Maan l l onder 6.^2 uur. Z Bij een aardbeving, die het gebied van Koetsj aan de west kust van India heeft geteisterd, zijn minstens honderd mensen omgekomen en enkele honder den gewond. De hoofdstad van Koetsj, Andjar. is het zwaarst geteisterd. Duizenden huizen zijn hier ingestort en de ver bindingen met de buitenwereld wer den verbroken. Tengevolge van de chaotische toestand in het getroffén gebied, zijn de berichten schaars en erg verward. De schokken werden langs dc ge hele westkust van India gevoeld. Ook Afghanistan is door een natuurramp geteisterd. Overstromingen van een aantal grote rivieren ruïneerden dui- In aanwezigheid van vrijwel het ge hele demissionaire kabinet, vertegen woordigers van de overzeese Rijksde len en een groot aantal andere auto riteiten, is zaterdagmiddag op de be graafplaats ,,Dennenrust" te Biltho- ven het stoffelijk overschot van mi nister prof. dr. W. J. A. Kernkamp ter aarde besteld. Een schat van kransen dekte de baar, toen deze de aula van de be graafplaats werd binnengedragen. Onder de sprekers bevond zich dr. Drees, die de karaktereigenschappen roemde van de nu overledene en die opmerkte dat de naam van prof. Kernkamp voor altijd verbonden zal blijven aan de totstandkoming van het Statuut voor de nieuwe rechts orde in het Koninkrijk. Treineontroleur gedood Bij het oversteken van het tweede naar het derde perron van het sta tion der N.S. in Arnhem is de trein- controleur L. van Schie zondag over reden door de Duitse trein uit Over- hausen. Aan de zeer ernstige ver wondingen is hij kort er na overle den. De heer van Schie was 65 jaar en hij woonde in Arnhem. Over ongeveer twee maanden zou hij gepensioneerd worden. zenden mensen. De oogst is volkomen vernield. Bruggen en wegen zijn weg gespoeld. Men vreest dat veel bewo ners van de getroffen streek zijn om gekomen. In de Verenigde Staten vonden za terdag meer dan twintig mensen de dood tengevolge van overstromingen en wervelstormen. Vooral Pennsylva nia. Maryland, Virginia en Noord- Carolina zijn zwaar getroffen. Overstromingen in Perzië zouden aan 40 mensen het leven hebben ge kost. Meer dan 1000 personen zijn dakloos geworden. De helikopter van Aero Ypenburg n.v., met als piloot de heer E. J. W. Schuller, heeft zondagmiddag, toen hij een reclamevlucht boven Scheve- ningen maakte, een 11-jarige jongen, di^ te ver in zee was gegaan, gered. Daartoe moest de heikopter zijn re- clamepak afgooien. De machine daal de tot zij met de schaats" in het water kwam, waardoor het jongetje op de schaats" kon klimmen. De helikopter vloog weer naar de kust, waar het knaapje door enige mensen uit zijn veilige, maar nochtans min der aangename positie werd verlost. rivov# Bijna 50.000 arbeiders zullen van daag in 13 Britse automobielenfabrie- lcen i werk neerleggen als protest te en het ontslag van 6000 collega's. Deze dertien fabrieken maken alle deel uit van de „British Motor Cor- po-ation." De staking wordt gesteund door 15 vakverenigingen, die intrekking van het ontslag of uitbetaling van com pensatie eisen. De B.M.C. zag zich tot het ontslag genoodzaakt omdat zo wel in Groot-Brittanië als op de ex portmarkten de vraag naar haar pro- dukten daalt. De vakverenigingen doen al het mo gelijke om de staking volledig te doen zijn. Men beweert zelfs dat zij hogere stakingsuitkering zullen beta len om solidariteit te verzekeren. Nu Amerika en Engeland hun aan bod tot financiering van de Nijldam bij Assoean (in Egypte) hebben in getrokken, heeft minister Sjepilov van de Sovjet-Unie zich gehaast te verklaren, dat Moskou dat project eigenlijk niet zo belangrijk vindt. Wel wil het Kremlin ieder Egyptisch ver zoek om hulp voor industrialisatie- doeleinden inwilligen. Men beschouwt de uitlating van Sjepilov als een bevestiging van het vermoeden, dat premier Nasser het hoge politieke spel dat hij de laatste maanden speelde, verloren heeft. Nasser rekende erop, dat zowel de Ï.Iomenleel worth op de Loos- drechtse plassen de 15de Nieuw- Loosdrechtweek gehouden die na- tuurlïjk uit zeilwedstrijden bestaat. Op deze foto ziet men een vijftal schepen van de pampusklasse om de boei varen- V.S. en Engeland als de Sovjet-Unie zo vurig om Egypte's gunst zouden dingen, dat zij het geld voor „Assoe an" niet zouden durven weigeren Een raadsman van Nasser zei: „Na tuurlijk stuurt de weigering van Ame rika onze plannen in de war, maar de dam zal niettemin gebouwd wor den". De Egyptische bladen, blijkbaar nogal geschrokken van het resolute gebaai van Amerika en Engeland, noemden de weigering van deze lan den om geld te verstrekken voor de bouw van de Nijldam en de motive ring van dit besluit „uiterst brutaal". Met een officiële ontvangst op het Hilvarenbeekse gemeentehuis werd 't totstandkomen van de algehele res tauratie van de Middeleeuwse dorps toren ingezet. Burgemeester Meuwese zette in een opgewekt toespraakje de bijeengekomen autoriteiten en ge nodigden uiteen met hoeveel zorg de Hilvarenbeekse gemeenschap aan de restauratie van de toren had meege werkt. Namens het Provinciale Bestuur feliciteerde drs. v.d. Poel Hilvaren beek met de energieke burgemeester en met het totstandkomen van in de letterlijke zin zo'n monumentaal werkstuk. Monumentenzorg was vertegenwoor digd in de persoon van jhr. van Nis pen tot Sevenaer. Een prettige Brabantse koffiemaal tijd vormde de overgang naar het tweede gedeelte van het feestelijke program namelijk de officiële opening van de tentoonstelling „Moderne re ligieuze kunst" van Egbert Dekkers. De expositie werd ingeleid door prof. dr. J. B. Knipping, hoogleraar aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. De nuzikale omlijsting van het Brabants Trio zorgde voor een passende sfeer rond deze uitingen van diep-door- voelde moderne kunst. In de avond uren werd onder leiding van de le luitenant H. v. Diepenbek door de Koninklijke Luchtmacht Kapel een concert gegeven. Een militaire tap toe door dezelfde Kapel in ceremo nieel tenue gestoken, was het waardig besluit van de voor Hilvarenbeek zo merkwaardige dag. (van onze speciale verslaggever) De inzegening en officiële ingebruik neming van het buitencentrum van het Delftse Sint-Franciscus' liefde werk te Rijsbergen, zaterdagmiddag geschied, is een waardige bekroning geworden van het werk, dat zijn ont staan dankt aan een waarachtige vloedgolf van naastenliefde. In niet meei dan acht weken tijds hebben hardwerkende mannen daar in de Rijsbergse dennenbossen een buiten centrum neergezet, dat aan de pupil len van het Delftse S.F.L. geestelijke en lichamelijke recreatie zal bieden. Er was buitengewoon veel belang stelling voor deze grote dag van pater laks s.cy., de president-directeur van het S.F.L. De heer Willemse, penningmeester van het Delftse Lief dewerk, kon dan ook heel wat be langrijke personen welkom heten Hij noemde o.a. mevr. Blankers, die drie ha. grond voor het werk heeft afge staan, deken H. J. Kuijper van Delft, rector Vinken s.c.j., een vertegen woordiger van de provinciaal van de congregatie, de priorin van het kloos ter Bethanië te Rijsbergen, burge meester en mevr. Raaymakers, de heer Gillis van Bouw- en Woningtoe zicht W. Brabant en zijn echtgenote, alsmede wethouder H. C. Grunde'l van Delft eh mr. J. A. Maks, ambte naar jeugdzaken in die stad. Tijdens de plechtige opening van het SFL-huis te Rijsbergen deelde burgemeester Raayma kers de ontstelde pater Taks mee, dat de gemeenteraad in zijn jongste zitting besloten had ie weg die naar het huis voert Pater Taksweg te noemen. In zijn dankwoord liet pater Taks uitkomen, dat hij zelf voorgesteld had om de weg naar Hugo de Groot te noemen, maar burgemeester Raaymakers had dit afgewimpeld met de woorden: „Die kennen wij lüer niet". Deze mededeling nu ver wekte weer groot opzien bij de Delftse wethouder, die nu des te blijer was, dat hij namens zijn burgemeester een fotoboek van Delft voor burgemeester mr- Raaymakers had meege bracht! Doel en noodzaak Het was pater Taks zelf, die zijn grote vriendenschaar nog eens het doel en de noodzaak van het tehuis verklaarde, waarbij hij vertelde te werken met dezelfde intentie die in de vorige eeuw de stichter van zijn congregatie, pater Dehon bezield had. „Hij heeft de sociale nood gevoeld met zijn hart en begrepen met zijn verstand." Deken Kuijper zegende hierna het gebouw in en toen schaarde het hele gezelschap zich rond de vlaggemast voor het gebouw, waar burgemeester mr. Jos. Raaymakers de totstandko ming van het gebouw vergeleek met de Tour de France. Hij toonde zich verheugd dat in zijn gemeente dit werk van naastenliefde verricht was kunnen worden in een tijd, waarin de welvaart het egoisme en het materia lisme in de hand werkt. Met het hij sen van de vlag, die hijzelf geschon ken had, verklaarde hij het gebouw voor geopend. Dankbetoon Pater Taks had hierna ettelijke mi nuten nodig om iedereen te kunnen noemen aan wie hij dankbaarheid verschuldigd was. In zijn dankwoor den begreep hij alle mensen, die het zij ambtelijk, hetzij door giften, het zij door hun daadwerkelijke arbeid zijn ideaal hadden helpen verwezen lijken. Tot slot bracht hij hulde aan de gemeente Rijsbergen, die hem zo onschatbaar tegemoetgekomen is. En kele cadeaus natuurlijk Delfts blauw onderstreepten zijn dank woorden. Tot besluit van de feestzitting werd no^ het woord gevoerd door deken H. Kuijper, door wethouder Grundel, door de heer Dekkers, inspecteur van de arbeidsvoorziening en door de penningmeester van het S.F.L., die de pater een radio voor zijn nieuwe tehuis aanbood. Na de zitting was er gelegenheid om het huis te bezichti gen, terwijl er verversingen geser veerd werden. 's Avonds kwam de harmonie St.- Caecilia de nodige luister bijzetten bij de opening van het nieuwe vakantie centrum. Ook nu werden pater Taks weer vele woorden van lof en dank toegezwaaid. Hij wentelde die lof ech ter op de schouders van hen, die dit gebou v in zulk een korte tijd hebben opgebouwd. Zondag was er nog gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Voor het laatst, want reeds vandaag zullen de eerste vakantiegangers arriveren. In het afgelopen weekeinde zijn de vakbondsleiders bijeen geweest om plannen te voltooien voor een langdu rige staking. Een hunner verklaarde: „Het zou dwaas zijn om te verwach ten dat dit geschil in twee of drie da gen zal zijn opgelost." Krantenberichten spreken echter van „hevig verzet" tegen de staking van de zijde van geschoolde arbei ders. Heel wat Nederlanders die gister ochtend een lot gehaald hadden van de bliksemactie „Bijzondere Noden" van het bisdom Groningen, hebben dit gisteravond betaald gezien, toen tijdens een speciale KRO-uitzending de prijzen werden bekend gemaakt. Er waren vijftig prijzen te verdie nen, wel niet van die heel hoge deze keer, maar toch royaal genoeg, om er een prettig douceurtje aan te hebben. In de studio, waar een ge zellige sfeer heerste, wachtte men met spanning de telefoontjes van de gelukkigen. Mgr. Nierman zal zich overigens niet de minst gelukkige voelen om het resultaat van de actie. De loten- verkoop heeft niet minder dan 443.262.opgebracht. Daar gaan dan de onkosten af ten bedrage van een ton, zodat er 343.262.over blijft, om de noden van het nieu we bisdom te helpen lenigen. Door een aanslag van rebellen op een trein tussen Rangoon en Prome in Birma, op tachtig km afstand van eerstgenoemde plaats, zouden een honderdtal personen gedood en meer dan tachtig gewond zijn. De rebellen hadden vier zware mij nen op de spoorbaan gelegd en brach ten deze vanuit een hinderlaag in het oerwoud onder de trein tot ont ploffing, nadat zij eerst een gepant serd escorte-voertuig voorbij hadden laten gaan. Een gedeelte van de trein vloog in de lucht. De rebellen open den het vuur op het escorte, plun derden de trein, staken een wagon in brand en namen een aantal reizi gers als gijzelaars mee. „Er zijn thans mensen, die een wereld willen opbouwen op de ont kenning van God of die God willen bannen uit school, fabriek en par lement. In deze dikwijls bittere, soms open soms bedekte strijd, worden de vij anden der kerk vaak bijgestaan door mensen, die zich Christenen blijven noemen. Evenmin ontbreken dege nen, die een coëxistentie trachten te bereiken en vergeten, dat de doel stellingen onverenigbaar zijn". Dit zei gisteren de H. Vader in een toespraak tot een aantal over heidsfunctionarissen en politici, die in Rome congresseerden. Zaterdag heeft de bemanning van het Russische smaldeel, dat momen teel een bezoek brengt aan Neder land en in de Rotterdamse haven voor anker ligt, een krans gelegd op de Russische militaire begraaf plaats te Amersfoort. Op deze foto ziet men de Russische militairen die na de kranslegging de begraaf plaats verlaten. Op de achtergrond is het gedenkteken voor de Rus sische gevallenen zichtbaar Het curatorium van de R.-K. Leer gangen heeft, ter voorziening in de vacature die ontstond door het aftre den van mgr. prof. dr. Th. Goossens tot rector benoemd dr. A. A. Weijften te Tilburg. Dr. Weijnen werd geboren te Fij naart 28 december 1909. Na in Nij megen het doctoraal examen Neder landse Taal en Letterkunde te hebben afgelegd promoveerde hij in juli 1937 op een proefschrift getiteld: „Onder zoek naar de dialectgrenzen in Noord Brabant", Tot september 1946, toen hij werd benoemd tot vast docent aan de R.-K. Leergangen, was dr. Weijnen rector van het St. Norbertus- Lyceum te Roosendaal. In 1955 werd hij tot con-rector benoemd en in ja nuari 1956 belast met het waarne mend rectoraat, in verband met ziekte van mgr. Goossens. De nieuw benoemde rector heeft zich vooral bewogen op het gebied van de lin- guistiek. Hij verwierf zich hierdoor een grote wetenschappelijke naam. Een vermindering van de troepen sterkte en van de conventionele be wapening, ten gunste van de atoom wapens, zal het gevaar voor een atoomoorlog in geval van een con flict vergroten. Dit is de mening van Bondskanselier Adenauer. Hij heeft die mening bevestigd ge zien tijdens een onderhoud met de Westduitse ambassadeurs te Londen, Washington, Parijs en Rome. De ambassadeurs waren naar Bonn ontboden. Zij zullen nu het standpunt van Adenauer aan de westelijke mo gendheden kenbaar maken. Adenauer is inmiddels vertrokken voor een flinke vakantie naar het Zwarte Woud. Eerder had hij Boelga- nin in een brief laten weten, dat hij diens ontwapeningsvoorstellen sympa thiek vond, maar dat de Sovjet-Unie eerst de belofte van vrije verkiezin gen voor een herenigd Duitsland moest inlossen. Uit de auto van een Beierse mini ster is vrijdag een tas met bijzon derheden van de plannen voor de Beierse atoomontwikkeling gestolen. De tas bevatte geen atoomgeheimen maar bijzonderheden van onderhan delingen over de oprichting van een reactor voor wetenschappelijk onder zoek in Beieren, welke naar verwach ting in de V.S. zal worden gekocht en door de Beierse staat en de in dustrie gezamenlijk geëxploiteerd. Een foto van de Chinese ex- keizer Poe-Ji, van wie men in tien jaar niets had ge hoord, is zaterdag in een of ficieel Pekings dagblad ge publiceerd. Poe-Ji, die in het begin van deze eeuw nog als kind drie jaar heeft ge regeerd, en die in 1945 door de Russen in Mantsjoerijë werd gearresteerd, getuigde nu op een proces in Mant- sjoerije „onder bewaking" tegen 8 Japanse oorlogsmis dadigers. Op de foto draagt de nu 50-jarige Poe-Ji, eens gekleed in met gouddraad bestikte keizerlijke mantels, de gewone Chinese blauwe kleding.

de Stem | 1956 | | pagina 1