Een beetje mogen ze wel worden verwend Meerseldreef op een Processiezondag BOSCH Twee wereldrecords gebroken Tussen Wout en Voorting DOOR EEN VADERLANDS ACHTERDEURTJE NAAR Rita Schmidt uitgeschakeld Breda- Ginneken 8 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 21 JULI 1956 Doktersinstrumenten Echte treinen Radiozenders Stofzuig - Nog veel meer Geen spel BOEKENPLANK Geen arsenicum in plafond van kamer mevr. Booth Luce De Maanbloem Ze komen er ook allemaal om die eigen sfeer.... Pikken Bruine Uu£vmkrOt)ïe}- Bergen op Zoom Zeeuwsch- Vlaanderen Hou je taai Piet Gedurende een periode van tien jaar vestigt de verkoop van speelgoed in de Verenigde Staten ieder jaar opnieuw een re cord. Over 1955 beliep het totaal bedrag van de verkoop 1.250.000.000 en de verwachting is, dat de invoer dit bedrag in 1956 nog met 10 pCt. zal doen toenemen. Dat de invoer van speelgoed uit andere landen reusachtig is toegenomen, komt doordat de Amerikaanse ouders het gehele jaar door speel goed voor hun kinderen kopen. In tegenstelling tot voor enkele jaren, toen de verkoop van speelgoed voor het grootste gedeelte viel in he^ tijdvak rond Kerstmis, melden de verko pers nu het gehele jaar door grote omzetten met zelfs uitschieters tijdens de Paasdagen en tegen de zomermaanden, perioden waarin de verkopen vroeger terugvielen. maar wel met hard zakendoen. Ze deden bestellingen voor hun voor- jaais- en zomervoorraden, op basis van hetgeen ze op deze beurs gezien hadden. In tegenstelling tot de tra ditionele soorten speelgoed, brachten de fabrikanten nu vele nieuwe en meer opwindende speelgoederen. Er zijn elektrische fornuisjes, vlieg tuigen met electromotortjes, geiger tellers voor het registreren van ra dio-activiteit en zelfs radiozenders met 'n zendbereik van 10 mijl. Elek trische lokomotieven zijn nog steeds zeer populair bij de Amerikaanse kin deren. Ze omvatten de allernieuwste typen en ze zijn trouwe kopieën van hun grote broers. Er zijn wagens op rupsbanden en mechanische kranen die zichzelf voortbewegen. De televisie betekent een nieuwe bron van ideeën op gebied van speel goederen. Er zullen dit jaar poppen en gezelschapsspelen op dc markt worden gebracht die zijn geinspireerd op zeer populaire programma's en Een van de redenen van de uit breiding van de speelgoedindustrie is het steeds stijgende inkomen van de Amerikaanse bevolking. De steeds toenemende trek naar de voorsteden doet eveneens de vraag ontstaan naar speelgoed dat buitenshuis kan worden gebruikt. Enige tijd geleden werd te New York de jaarlijkse 10-daagse speel goedbeurs gehouden. Meer dan 1400 exposanten stelden hier hun ruim 100.000 artikelen ten toon voor ko pers uit alle delen van de wereld. Tegelijkertijd werden speelgoederen van 17 invoerende landen tentoonge steld op de zesde Internationale Speelgoed Tentoonstelling, in samen werking met de Amerikaanse Speel goedbeurs. De import was geëxpo seerd op drie verdiepingen van 't Gouverneur Clinton Hotel m het centrum van New York zij omvatte poppen; gezelschapsspelen, uitrustin gen voor allerlei sporten, sierraden, feestartikelen en artikelen voor de carnaval. Er was een speciale stand ingericht door de Amerikaanse im porteurs van kinderrijwielen. Landen vertegenwoordigd, op de. rijwieltento- stellüig waren o.a. Engeland, en Duitsland die het grootste aantal in- J zonden en Frankrijk, Oostenrijk, Ne- personen. Speelgoederen d>e betrek- .3 -- king hebben op het dagelijks leven derland, België en Italië. Vele Ame rikaanse zakenlieden die in speel goed handelen reizen op het ogen blik naar alle windrichtingen om nieuwe attractieve speelgoederen te zoeken. Er was een zakenman, die al meer dan zeventig jaar voor de zelfde zaak werkt, zijn eerste over steek naar Europa maakte in 1892 en dit daarna nog 66 maal herhaal de. Vertegenwoordigers van een speelgoedfabriek maken op het ogen blik een reis door Azië, waarbij men Japan, India, Birma en Thailand be zoekt. van de volwassenen worden steeds meer en meer gevraagd door de jeugd stofzuigers, breimachines, weefgetou wen, microscopen, muziek-instrumen- ten, doktersinstrumenten, drukpersen en bouwdozen voor het vervaardigen van kopieën van beroemde schepen en gebouwen. 0 Een nieuw snufje werd ge bracht door verscheidene fabrikan ten in de vorm van drie-dimensio nale tafelspelen. Tevens worden er verschillende boerderij - uitrustingen gebracht, die kunnen bewegen en waarmee inderdaad gewerkt kan wor den. Verder zijn er sprekende ro- Goedkoop zijn ze niet, deze nieuwe speelgoed- vliegtuigen. Maar geld speelt voor de Ameri kaanse ouders een on dergeschikte rol als liet erom gaat hun kinde ren te gerieven. bots zeepkistenracers en mechani sche bellenblazers. Spelen voor de buitensport zijn on der meer bobsleden op wielen, trei nen die op eigen kracht kunnen rij den en waarin de jeugd plaats kan nemen en een boomhut (tent die bo ven in de takken van een boom kan worden geplaatst! met een ijzeren platvorm, dat wordt bereikt door middel van een touwladder. De pop pen worden ook steeds levensechter. Door middel van bandrecorders kun nen ze nu bidden slaapliedjes zingen enzovoort. De architect van de villa Taverna, waar de Amerikaanse ambassadeur in Italië, mevr. Booth Luce, vergif tigd zou zijn door arsenicum in de verf van het plafond van haar ka mer, heeft in een verklaring in het blad ,,Paese-Sera", met nadruk ont kend, dat de verf arsenicum bevatte. De wet verbiedt trouwens al sedert dertig jaar het gebruik van derge lijke verf, aidus de architect, Nico la Paceila. Volgens het uiterst-linkse blad is het een merkwaardig iets, dat de archi tect, in tegenstelling tot wat men zou verwachten, niet door de politie is ondervraagd. (Advertentie) kauw' Wriglay Doublemlnt. Even kauwen een door en door frlise adem krijgen. En laat de kinderen kauwen - snoepen ze niet zoveel - krijgen ze witte tanden. Ze vinden Het lekker, dubbel lang lekker en heerlijk verfrissend. A Is ge tussen Galder en Meerseldreef de nationa le scheidslijn overschrijdt die wij grens noemen, dan bekruipt u het gevoel of ge Nederland door een achter deurtje verlaat. Er staat, weliswaar, een volledig ge- uniformeerde douanier, er staat, weliswaar, een totaal uitgeruste marechaussee, maar ge kunt u toch nau welijks voorstellen, dat ge via deze grenspost een reïs gaat ondernemen die u naar verre landen en grote ste den brengt. Trouwens, de douaniers en de gendarmen hebben er ook niet het echte grensgezicht dat u naar uw paspoort doet grijpen. Ze kijken u aan en ge kijkt te rug met een gezicht van Moet ik 'm pakken? Maar zover komt het niet. De wachters Han 's lands grens wuiven met één hand. Tot dadelijk, meneer! Natuurlijk tot dadelijk! Immers, ge gaat hier niet de meet over om in Antwerpen, Brussel of Parijs uit te komen. Ge gaat hier de meet over om mid den in Meerseldreef af te remmen. By de kerk en het klooster van de blote voeten- paters, even voorbij de ker mis die popelend staat te wachten tot de plechtighe-' den in de processietuin ach ter de rug zijn. v-e gaat naar het bonte spel dat Meerseldreef het recht geeft om zich het Kempische Lourdes te noemen. En ge bent niet de enige, want eerlijk, de douaniers en de andere ambtenaren zouden onmogelijk alle paspoorten kun nen bezichtigen, die nu ongezien over de grens gaan. Dat zijn er honderden en honderden. Heel Meerseldreef, dat anders zo rusti ge klutske huizen, is er van mei tot augustus vol van, op de zon dagen dan dat de sprekende pro cessie door het park trekt. We zijn er geweest op één van die begenadigde zondagen, dat de zomer niet met bakken tege lijk uit de hemel kwam vallen. Nu en dan scheen de zon en de wind was onmachtig zelfs om de kaar sen aan de Lourdesgrot uit te blazen. Dat is het weer bij uit stek voor een bloeiende devotie. Voor een bloeiende negotie trou wens ook, maar dat komt pas la ter aan de orde. Buiten, op de De ruim 6500 inkopers die de New- Yorkse tentoonstelling bezochten, de den omvangrijke inkopen voor de gro te warenhuizen. Ofschoon de inkopers op trommels roffelden, treinen over de sporen lieten rijden, fietsen pro beerden, poppen bewonderden en speelgoedbeesten liefderijk streelden, had dit niets te maken met spel, (Advertentie) Beverley Nichols, die in zijn wer ken nogal eens graag moraliseert, heeft zich tor eiger: en anderer tijd passering ook aan het detective-gen re gewaagd. En met verrassend suc ces, tenminste te oordelen naar het boek „De Maanbloem", dat nu in vertaling voor ons ligt. De scherp- fSifege, die hïèr de politie klopt, is 'éeA 'onaanzienlijk mannetje met een j paar bijzondere hobbies, Mi. Green, i Het is al een heel wonderlijk raad- j sel, waarin hij verzeild raakt. Zowat alle figuren hadden reden om de oude onsympathieke dame te wur gen. En dan is er ook nog een ge vaarlijk misdadiger ontsnapt uit de gevangenis in de nabijheid. Genoeg stqf dus om ook de scherpzinnigste hérssens zwaar op de proef te stellen. Natuurlijk komt Mr. Green er tenslotte uit. Doch niet dan na dat we met veel interesse ons heb ben laten leiden in de sfeer van het Engelse landleven, zo boeiend gete kend, en langs de grillige paden van het onderzoek. (Uitgave Elsevier, I Amsterdam). Het hart van het processiepark: de Lourdesgrot in 't genade-oord Meerseldreef. weg, hoort ge al de ijle slag van het trommeltje, dat de kleurige stoet op zijn weg door het proces siepark voorafgaat. Achter het trommeltje en de fiere, blozende herauten, komt een harmonie van kranige jonge mannen met goud- of zilvergebiesde petten en dan begint de eigenlijke processie, ge vat in de luister van oud-testa- mentische klederdrachten, mis schien wat stijfjes gedragen, maar zo moet ge dit niet zien. Hier wordt, ten aanschouwe van dikke rijen mensen, een op recht gemeende hulde gebracht aan de Onbevlekt Ontvangene, die in het echte Lourdes van Bernadette eens Haar boodschap aan de wereld liet horen. Een hulde, haar gebracht door het kleine, blonde manneke, dat in een blank kleed loopt te profete ren tussen serieuze schriftgeleer den en dat met een te dun stem metje zegt: Ik ben een worm der aarde. Een hulde, haar gebracht door de stoere Romeinen met hun verzilverde lansen en hel men, door de maagden die hun taak niet te ernstig nemen om naar een vriendelijke jongeman langs de kant te knipogen, door de kruisdragende Christusfiguur, die vallend en struikelend blijft volhouden tot de processie ont bonden wordt. Owe weten wel dat Cecile B deMille de Ameri kaanse regisseur van specta- kulaire bijbelse films, er geen cent om zou geven. Maar dat komt omdat de intentie hier anders is. Een intentie waar Cecile, film en geldmaker van zijn stiel, niets van begrijpt, een in tentie die later tijdens het Lof aan de grot verwoordt wordt door een brede brui ne pater, in simpele woor den, die door al het volk aandachtig worden beluis terd. Simpele woorden, maar indrin gende woorden, met krachtige handgebaren onderstreept. En ze kunnen daar zingen dat het dreunt, tot spijt van het harmoniumke, dat ergens ge weet niet waar zijn veel te mager geluid voor zoveel volk naar de hemelen stuwt. Ge ziet van alles in die rijen volks, die de bankjes voor de grot bevolken. Ge ziet er Kempische boeren met versleten gezichten en in hun zondags pak. Ge ziet er Brabantse mutsen van alle snit en Zeeuwse kappen. Ge ziet er fris se meisjes op nikkelen fietsen en heren die uit auto's met hyperbe- schaafde geluiden zijn gekomen. Ze komen er allemaal kijken naar de sprekende processie, ze komen er allemaal hun frankske of hun dubbeltje gooien in de wijd open collectebakjes, ze komen er allemaal zingen en bidden en luis teren naar de pater, die zegt dat er hier en in Lourdes wonderbaar- lijfee genezingen gebeurd zijn. Ze komen er allemaal kijken naar de kruisweg en de zeven weeën van Maria in het park, naar de mach tige Kalvarieberg en het donkere graf van de gestorven Heiland. hLe komen er ook allemaal om die eigen sfeer van Meerseldreef te proeven, die er op die feeste lijke zondagen na de processie heerst. Als de caféstoeltjes be volkt worden door mannen ach ter schuimend bier en de kermismuziek tussen het loof van de bomen blijft hangen. Dan is het de tijd voor de negotie. In de kleine stallekes blinken kettink jes en medailles in de zomerse namiddagzon. Er worden enorme ijswafels gegeten, van die grote, die ge met vijf frank betaalt en met twee handen vasthoudt. Een koopman van het goede ras pro beert van zijn badhanddoeken en nylons af te komen. Eigenlijk zijn ze beneden de prijs, maar ,,ik heb ze ook maar gekocht van 'nen nachtwaker die sjuust sliep". Aan de overkant kunt ge voor vijf franken de laatste zak koeken ko pen. Toevallig liggen er nog zo'n kleine honderd zakken, maar ,.as ge over 'n uur komt is 't patat, zulle!" Over 'n uur? Dan zijn we weer thuis. Want een zomerse zondag middag is maar al te gauw ver sleten. Langzaam maar zeker loopt Meerseldreef weer leeg. Eerst gaan, druppelsgewijs, de fietsers, dan de grote, blinkende autobussen. Weer is er een pro cessiezondag voorbij. Nog één keer deze zomer, op 15 augustus, en dan is het weer voor een jaar ge daan. Dan ligt de grens er weer maandenlang voor niets. Maar zet volgend jaar de vaderlandse ach terdeur maar weer open. Want we komen terug. Met honderden. u- X Reeds meer dan 50 jaar de Bougie voor iedere motor Jmp. N.V, Willem van Rijft' HAARLEMMERWEG G5 - AMSÏERDAM.W, TEL. 86?iw7 IIINEN). - Aangaande tie prijsvraag van de Tour de France, aarzel ik tussen Wagtmans en Voorting. Ik heb er, in vertrouwen gezegd, zo'n voorgevoel van dat een van de twee dit jaar als grote overwinnaar het Pare des Princes zal binnenrijden. Ver der moeten wij De Groot en Van der Pluym ook niet uitvlak ken. Weliswaar willen ze ons bang maken van de Alpen, maar voor zulke mannen in de form van hun leven zijn dat tenslotte ook maar molshopen, nu u en dan ik weer. De Belzen schijnen lelijk met de poepers te zitten, ja dat komt ervan als ge zo'n groten dunk hebt van U zelf en ge wordt als het er op aan komt, bij de eerste demarrage van de Wout uit de wielen gelost. Ammaai, mijn voeten medoNe^na^fn Rita° Schmidt "uit Alkmaar, behoort niet tot de viif- mnCaWo™fdCn' die te Beach m Califorme verder mogen mee- tltel "miss Universe Van de dertig gegadigden ziin don- nen tanV°And d1- schoonheidskomngin- EngJanrf /ent,mie,' België' Brazilië, I rahkn)k, West-Duitsland Peru vJn ïSr£W Italië' Mexico, veriA™ Zweden en de twee ge atfn t t00^ fSt,ers van de v's- toe" 0 Aatea tot de halve finale. Nu ik toch in België zit, geef ik n'aüonJii" de uitslag van het inter- nationaal concours van Barcelona: 1. Janlsens tblnVUet tc S°ignies, 2. Fr. Janssens te Dessel (ras Vanbruaene) 4 Alfons 4.er te Momignies, 25 5 G a1® te Hekelg<=m UO lnïq /6 Ledeberg, 8. Marcel' Ker- schots te Oorderen (ras Horemans) 9. Fr. Roelandt te Berlaar en^O Th Vandegehuchte te Melle. Er vlogen een goeie honderd En gelse duiven mee, waarvan de priis- winners ook op de uitslag staan De eerste Engelsman is mr. J. Taylor te Walsall (Staffordshire) aan de 49e prijs, verder 56e prijs Gebr. Pinney te Yeovil (Somerset) en 62e prijs A. Howland te Folkestone (Kent). Ik zeg dat die mannen het niet slecht afgegeven hebben! Een bijzondere uitslag maakt Emiel Frappart te Blaugies in de Walen: 46 51 52 en 58 met vier duiven mee. Het enige wankantje dat er aan zit, is, dat er geen stuiver op gepould stond. Ze vlogen omzeggens alle vier in hun hemd Hier de uitslag van Montauban na tionaal. Hector Desmet speelt 7 13 24 42 enz. Stael-Vandaele 8 en 20. André Vanbruaene 18 en 22. 1. Omer Nolf te Bissegem, 2. D. La beeuw te Bissegem, 3. Gebr. De- scheemaecker te Antwerpen (36.025 fr.), 4 Remi Dubois te Lauwe (28.025 fr.), 5 J. Berthelot te Ledegem (7.225 fr.), 6 Marcel Van Parijs te Maleizen (32.825 fr.7 Hector Desmet te Ge- raardsbergen (17.245 fr.), 8 Stael- Vandaele te Oostende (10.225 fr.), 9 L. Merlier te Kwaremont, 10 L. Moeffaert te Gistel enz. Naar U ziet was er hier en daar toch wel een paar centen gezet. Op de Limoges van verleden zater dag vlogen 5300 duiven. André Van bruaene speelt er zeven bij de eerste honderd, misschien wel bij de eerste zestig, zo vroeg zit hij en zo dik pakt hij ze op mekaar. Hector De smet had niet ingekorfd. Ge kunt uw duiven niet alle weken achthon derd km. laten vliegen. In de provincie Antwerpen is de uitslag van Limoges als volgt: 1 Gebr Cortebeek te Stekene, winnen tevens het varken, ik bedoel de auto, 2 Louis Bogaers te 's Gravenwezel, 3 Robert Vangoethem te Klinge, 4 Roger Van- gulck te Kallo, 5 10 en 14 de Neder- ander M. van Tuyn te Schoten, resp. 13.630, 3.430 en 6.830 frank waarbij r?® komt de verdubbeling in de union die ook niet misselijk is 7 chelfaut te St- Gillis Waes» StnnMo en te Brasschaet, 8 Jan te Wiin»„»rasschaet- 9 J' van Hoof een 7w»rÜm *nz\ Er ston(* trouwens wat iTbedoeSl rtWmd' alS U VOelt _Jn. belVlndMassement van de Bel- 'VvSport" staat de Beigië- De w^Tb.lnaVe Vandenbroucke- De Weerd te Wielsbeke nog altifd |a" de, le!dinS- Nog twee vluchten San Sebastian en Perigueux en wii gesloten dE boeken worden af- gen °nZe Stukken werd Corbeil gevlo- Ih de Bredase Bond waren het nog 324 duiven, wat indirect niet van de poes is om deze tijd van 't jaar nu veel duiven reeds aanstalten maken hun frakske gaan uit te schieten Zie hier de uitslag: 1 A. Blewanus G. Opdebeek, 3 J.A. Mol, 4 Gebr Oomens, 5 G. Uitdehaag, 6 Jac. van Gils, 7 A. van Sluys, 8 C. Jaspers, 9 L. Goderie, 10 A. Bastiaansen, 11 Piet Vermeulen, 12 M. Heijnemans, 13 A. Horward, 14 W.J. Jansen, 15 C. Brosens, 16 D. Scheerhoorn, 17 Jan Sloekers, 18. A. Spronk, 19. A Klee- mans, 20 Jos Roks, 21 M. Remie, j 22 C. Meeuwessen, 23 L.A. Verheijen, 24 F. Vlemminx, 25 A.J. Roovers enz. j De serie van honderd is voor de watervlugge Piet Vermeulen met lie en 45e prijs. In de C.C. Ginneken is de uitslag als volgt: 1 Jan Antonissen (zeer j groot kampioen), zit los vooruit, j 2 Rinus Dielemans, 3 Van Eil en Ko, i 4 Janus Martens, 5 J. Wilthagen, j 6 L. Paulissen, 7 C. Wijgaerts, 8 Fr. t Heiblom, 9 K. van Endschot en 10 de niet te kloppen Jac. de Kort, scheert met en zonder zeep en doet ze den baard af. C.C. Bergen op Zoom en omstreken, Corbeil met 440 duiven. 1 P. de Mooy 2 8 en 18 A. Boogaart (ras Huyskens- Van Riel), 3 J. Stuyts, 4 A. Koopman, 5 Chr. Jonkers, 6 Gebr. Van Tilburg, 7 C. van Oevelen, 9 A. Verbiest, 10 C. Gabriëls, 11 H. Kerbusch, 12 en 17 J.B. Stok, 13 A. van Elzakker, 14 P. Demmers, 15 Gebrs. Mulders, 16 P. de Bruyn, 19 J. Govers en 20 A. Boer enz. En dan hebben we hier de kampi oenschappen, ook een prachtwerk om uit te zoeken als het eens een avond slecht weer is, wat deze zomer trouwens niet dikwijls voorkomt. Vitesse: 1 en kampioen L. Groffen met 388 pnt., 2 M.P. Buuron met 351 pnt., 3 F. Vlegels met 349 pnt., 4 Gebr. Denijs met 338 pnt., 5 Baasje van Elzakker met 332 pnt. Aangaande de stand van het kam pioenschap fond, met inbegrip van het concours op Limoges kan ik U het volgende mededelen: 1 Gebr. Van Dessle te Halsteren, hou je taai Piet en Willem, 381 pnt, 2 Chr. Jonkers 378 pnt., 3 C. Govers 338 pnt., 4 L. Stok 332 pnt. allen te Halsteren, 5 C. van Oevelen 283 pnt. en 6 Gebr. Vriens eveneens 283 pnt., die had ik dus evengoed 5 kunnen zetten. Ook de gevreesde Bergen op Zoomse Krabben vlogen Corbeil: 1 F. Segers, 2 F. Lambregts, 3 Dook de Nijs, 4 en 12 J. Sebregts, 5 en 16 J. L. Jansen, 6 C. van Overveld, 7 en 8 J. Segers, 9 C. Iriks, 10 F. Geers, 11 Jac. Adriaansen, 13 C. de Bonte, maakt het tegenwoordig ook bont, 14 S. Mertens, 15 E. Hoeks, 17 en 18 J. Sep, 19 J. van Opdorp en 20 J. Weischot enz. De stand van de kampioenschappen ziet er hier eveneens best uit. Daar spreken wij nader over bij een vol gende gelegenheid. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen zaten ze met hun tractement op Dourdan: 1 Gebr, Risseuw te Oostburg, 2 en 3 de grote krak P. de Smit te Sluis (ras Cattrijsse), 4 Staf Dusarduyn te Groede, die rap soort heeft bij gehaald om ook op deze ritten kun nen uit te blinken, 5 en 12 G. Van- poucke te Biervliet, 6. U. Maes te Eede, 7 Th. de Smit te Breskens, 8 Jaap van der Linde te Biervliet, 9 S. Aalbregtse te Draaibrug, 10 en 19 J. Barra te Oostburg. 11 Izak Porrey te Cadzand, 13 S. Boeije te Retranchement, 14 J. van de Sande te Retranchement, 15 en 17 M. de Smet te Geraardsbergen ik bedoel Eede, 16 en 20 Gebr. Dupuy te Bier- bliet, 18 A. de Putter te Cadzand enz. Hier de uitslag met de jongen, eerste proefrit voor Orleans 1 U. Maes te Eede, 2 A. de Putter te Cadzand, 3 A. Mabelis te Cadzand, 4 M. de Smet te Ede, 5 en 7 J. Boer man te Eede, 6 'J. van der Linde te Biervliet, 8 W. van Unen te Oost burg, 9 M.Simpelaar te Oostburg, 10 11 en 12 G. van Bellegem te Eede, 13 18 en 20 Gebr. Dupuy te Bier vliet, hou je taai mannen, 14 M. de Smet te Eede, 15 en 19 A. Vasseur te Cadzand, 16 L. van Weel te Oost- burg, 17 C. Demeyer te Sluis enz. En dan hebben we hier de uitslag van de Kringvlucht Dourdan in oost- Z.-Vlaanderen gegeven door de machtige maatschappij Boschkapelle- Hengstdijk, deelname 460 oude dui ven en 95 jonge! U moet dus niet vragen hoe ver ze in Zeeland met de training van de jonge garde ge vorderd zijn 1 R. Deguytenaer te Rapenburg, 2 A. Stallaert te Bosch- Is apelle, 3 J. Boogaert te Rapenburg, 4 en 13 J. de Klerk, Boschkapelle, 5 R. van der Veke te Zaamslag, 7 P. van Damme te Rapenburg, 8 H. Wijn- acker te Rapenburg, 9 Koster-Van Hoorn te Axel, 10 M. Bombelijn te Philippine, 11 R. Cappaert te Sas van Gent, 12 P. van der Voorde te Rapenburg, 14 H. Koch te Terneuzen, 15 J. Dieleman te Axel, 16 J. van Oppen te Sas van Gent, 17 J. Be gijn te Sas van Gent, 18 W. van Broekhoven te Axel, 19 Th. Goet- hals te Westdorpe en 20 J. Fruytier te Rapenburg. En het geheim van het sterke spel van de mannen van Rapenburg? Men neme een gewone raap of pee (beta vulgaris) en snijden daarvan enige duimdikke schijven. Deze over giet men met brandewijn van een dikke veertig percent en doe dit hele zaakje in de drinkpot. Probaat mid del en succes gegarandeerd. Volgens een recept van de grote kampioen P. Mangelaars t.e Dinteloord. Hou je taai Piet. Idem jonge duiven: 1 en 2 Th. Borgstein te Axel, 3 en 8 M. Batier te Axel, 4 R. de Groot te Sas van Gent, 5 E. van Dorsselaer te Axel, 6 R. Geernaert te Sas van Gent, 7 G. Vermeulen te Sas van Gent, 9 Adam Schieman te Axel en 10'W. Vinke te Terneuzen. De sneleheid van de eerste prijs winnende overjarige duif bedroeg 1276 m. per minuut, die van de rapste jonge vogel 1155 meter. Hiermede waren die jongen van Borgsteijn nog vele ouden te glad af. Tot slot nog een uitslag van Duffel, namelijk die in de Bredase Bond met 5191 duiven. Hïer wint de ge vreesde J. Snoek, die speciaal werkt met karnemelkspap van ,,De Hoop", de eerste prijs met liefst zeven minu ten los vooruit, wat op zo'n afstandje het wereldrecord is: Hoop doet leven Jan Snoek, 2. G. Struyer, 3 K. Joosen, 4 A. Pauly, 5 M. Claassen, 6 J. van Gils, 7 L. Smeekens, 8 Willem Verdaasdonk, 9 J. van Steen, 10 G. Uitdehaag, 11 A.A. van de Rijk 12 G. Feskens, 13 A. Blewanus, 14 L. Remie, 15 K. Braun, 16 A. Renne, 17 G. Koevoets, 18 Jac. Horward, 19 Jac. Joosen, 20 Th. Abbenhuis enz. Serie van hon derd Th. Abbenhuis voornoemd met 58 en 216, serie van vijftig Kees Hen driks met 181 en 223. Verder volgen nog zes en vijftig series twee. M. van der Straate sluit de rij met 466 en 952. Is me dat een uitzoekerij! Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE De Hongaar Sandor I. Haras heeft 42,8 sec tijdens de nationale kampioenschap pen twee wereldrecords gebroken. De 10.000 meter liep hij in 28 min. 43,8 sec. Op de rechter foto ziet men Haras tijdens de 10.000 meter, op de foto links wordt Haras (links) mijl in 27 min. een trofee overhandigd door Ferenc Mezo, het Hongaarse lid van het Internationaal Olympisch Comité.

de Stem | 1956 | | pagina 9