DREES WIL OPDRACHT TERUGGEVEN Laatste strohalm reddingspoging prof. Zijlstra is van DIENSTPLICHT IN WEST-DUITSLAND Verpleegcent rum voor kinderverlamming in Tilburg ingericht ZWARE OVERSTROMINGEN IN WEST-DUITSLAND Soroptimisten waren drie dagen in Zeeland TITO-NASSER-NEHROE BRIONE KOEK EN EI DE DOOD OP DE WEG OOK GEEN PONDEN VOOR DAM VAN ASSOEAN Russisch smaldeel in ons land WAGTMANS IN GELE TRUI PAS EVEN TWEE DAGEN OP" DAGBLAD VOOR Nauwelijks een mogelijkheid Verdachte diamantroof gearresteerd Toekomst van Egypte is verpand Algerijnse hinderlaag kostte 24 Fransen het leven Wisselend bewolkt Lijkje ontvoerde baby Weinberger gevonden Ex-minister Djody naar gevangenis Verzet Duitse boeren tegen Britten Kindje in kokend water gevallen Ontvangst door prov. bestuur in Statenzaal TIEN ZWITSERS VERDRONKEN Noodtoestand in Neder-Saksen In één gebied al schade van 23 miljoen Waterstofbomproeven Beheerschapsraad Y.N. niet tegen Overweegt Indonesië devaluatie rupiah n 96e JAARGANG No- 22206 Uitgave N V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt eihe werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 18- Directie Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J- A Bruna' Redactieraad: m A C. v Dongen C. J v. Hootegem, Mr Dr A. J-'J' M MeS> Mr 11 M U de Hei 1> v. t Westende, P. V M. Ver- cautereii- Abonn.pnjs DIJ vooruitbet t 5.85 kwartaal, p. post t 6.55. p. week (uitsl hij niet postbesteiL) t 0.45. Incasso woidt berekend- Losse nuinm 13 ct Postrek 278841. Voor God, Koningin «n Vaderland ZATERDAG 21 JULI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeawse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan- zienlijke reductie; volledig tanel en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen ai te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUKb Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau vooi Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oor. 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OQSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. ^5) J\'(i enig wikken en ivegen om alsnog een kabinet op brede basis te kunnen redden, heeft Dr. Drees toch maar beslo ten om zijn opdracht aan Koningin Juliana terug te geven. Of dit nog vandaag zal gebeuren, hangt allereerst af van het feit, of Hare Majesteit hem zal kunnen ontvangen en vervolgens zou dit ook nog afhankelijk kunnen zijn van een poging, die prof. Zijlstra schijnt te willen ondernemen om het Kabinet-op'brede-basiste elfder ure te redden. Het is opgevallen, dat de fractie van de AR tegen vanmiddag in het gebouw van de Tweede Kamer is bijeengeroepen en het meest waarschijnlijke is, dat prof. Zijlstra, die eerst gisteren middag bij dr. Drees is geweest, hem zijn bemiddelingspoging zou hebben aangeboden- Daartoe zou prof. Zijlstra eerst te tegen stand van zijn eigen partij moeten overwinnen, die er inderdaad schijnt te bestaan, en vervolgens... wellicht ook de tegenstand van dr. Drees zelf, die zijn pogingen als geëindigd beschouwt. Met negatief resultaat. De officiële woordvoerder van de kabinetsformateur heeft gistermorgen al laten doorschemeren, dat dr. Drees geen mogelijkheid meer zag om zijn opdracht het vormen van een Ka binet dat geacht kan worden het ver trouwen van het parlement te genie ten te vervullen, na de ontvangst van het antwoord dat hij had gekre gen van de fractie van de KVP op z\jn laatste regeringsprogram. De mededeling was echter uiterst voorzichtig gesteld. Er werd gezegd dat dr. Drees „nauwelijks" een moge lijkheid zag. Van socialistische zijde Zaandam Een 39-jarige scoo terrijder ging aan de linkerkant vsR de weg door een bocht, waar hij in botsing kwam met een per sonenauto. Hij overleed in het ziekenhuis. EEN SNELTREIN naar Marseille is even buiten het station van Grenoble ontspoord. Een der wagons kantelde. Drie passagiers werden gedood en ze ven licht gewond. HET LEDENTAL van de Franse com munistische partij is in de afgelopen twee jaar met ongeveer vijftien pro cent verminderd. Op 1 juli van dit jaar bedroeg het 429.643. VOOR HET EERST is in Oost-Duits- S™ "aa!j Stalin genoemde straat herdoopt. In Leipzig wordt de Stalin- Allee voortaan genoemd naar Frie- di-itfv Ludwig Lnhn, de vader van de Duitse tonbeweging. LIEFHEBBERS van de Beaujolais- wijnen komen bij de oogst van dit jaar waarschijnlijk niet aan hun trek In het gebied van Bas-Beaujolais in oost-Frankrijk hebben hevige hagel buien gewoed, waardoor volgens dë eerste schattingen voor drie miljoen schade is aangericht. EEN AMERIKAANSE toerist hield van frisse lucht. Hij sliep in een Am sterdams hotel in een kamer, gele gen op de parterre aan de straatzijde. Op de tafel voor het raam liet hij een chequehoekje van 500 dollar en een kredietbrief van 2000 dollar lig gen. Die 2500 dollar waren verdwe nen, toen hij wakker werd. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft vrij dag unaniem de aanvraag van Ma- ï?tr om **et lidmaatschap van de V.N. goedgekeurd. is dat woordje nauwelijks aanstonds aangegrepen voor het lanceren van een aardige collectie fantasieën en journalistieke proefballons, die de avondhemel wederom fel kleurden met haat en aversie tegen alles wat KVP is. Het was een hele vloot van wensdromen, waarop de bladen hun lezers tracteerden. Sugesties Het rode Vrije Volk suggereerde nog netjes, dat de KVP een bar slech te beurt heeft gemaakt dat de libe ralen zeker niet bereid zouden zijn mee te doen aan een Kabinet met confessionele partijen. Het knal-rode Parool kwam op de aardige gedach ten om de katholieke socialisten in een Kabinet te plaatsen, waarin dan geen plaats meer zou zijn voor KVP- ministers. In de deftige liberale Nieuwe Rotterdamse Courant werd anderhalve kolom volgeschreven over plannen om een Kabinet samen te stellen, waar alle katholieken uit ge weerd dienen te worden en waarin naast zes socialisten alleen nog twee anti-revolutionairen, twee liberalen en twee CH's zouden kunnen zitten. Men wilde met deze twaalf ministers kennelijk in het straatje komen van professor Oud, die enige weken ge leden op een straffe bezuiniging heeft aangedrongen en geadviseerd heeft om ten minste vijf portefeuilles van de bestaande zestien af te schaffen. Bovendien werd gesuggereerd dat, als professor Romme ooit formateur zou worden, hij van Oiid slechts on wil te verwachten had om in een Kabinet van KVP-signatuur te gaan zitten. Het liberale blad is echter ken nelijk over zijn sentimenten gestrui keld. De inhoud werd door professor Oud zelf in een telefoongesprek met een onvervalst liberale col lega van A tot Z tegen gesproken en als getuigend van volkomen ondeskundigheid gekwalificeerd. „Wanneer Romme de opdracht krijgt van de Koningin dan zal ik voikomen objectief tegenover hem staan", zo luidde het commen taar. De rood-liberale hetze is thans waara gesignaleerd te wor den, met de valsheid erbij. Romme formateur? Inmiddels blijft het de vraag, hoe nu verder het verloop van de zaak zal zijn. Men neemt in politieke krin gen aan, dat de volgende opdracht aan professor Romme zal worden ge geven en dat die dan evenmin zal slagen als dr. Drees. Hij heeft er zich al min of meer op voorbereid. Zijn formatie zal echter anders zijn. Hij zal er zeker meer spoed achter zetten om tot een conclusie te ko men. Het is mogelijk, dat de Konin gin maandag eerst weer haar advi seurs wil ontvangen. Nodig is dat niet. Zij kan ook zonder meer aan een ander vragen een nieuwe poging in het werk te stellen. Of er tenslotte nog een parlemen tair Kabinet uit de bus zal kunnen komen, een Kabinet dus dat op een duidelijke meerderheid in het parle ment zal steunen, is nog niet te voor spellen. Het is niet uitgesloten dat men zijn toevlucht zal moeten ne men tot een ^pdere constellatie. Scotland Yard heeft een man aan gehouden, die ervan verdacht wordt de dader te zijn van de opzienbaren de diefstal van diamanten ter waar de van een miljoen gulden in het centrum van Londen. Tevoren was al iemand aangehou den, die beschuldigd zou worden van medeplichtigheid en heling van een auto. Nadat wij in onze editie van gisteren reeds konden berich ten, dat Amerika geen gelden voor de financiering van de stuw dam bij Assoean beschikbaar zou stellen, heeft de Engelse rege ring gisteren eveneens afwijzend beschikt op het desbetreffende verzoek van het Land van de Nijl. Onder de huidige omstandig heden acht de Britse regering het niet mogelijk aan het project deel te nemen. Het Amerikaanse State Department heeft inmiddels een officiële verkla ring uitgegeven, waarin wordt ge zegd. dat dit besluit geenszins een wijziging weerspiegelt of meebrengt in de vriendschappelijke betrekkin gen tussen beide landen. Amerika blijft bereid Egypte te helpen bij de verbetering van zijn economische toe stand. De redenen Amerika geeft twee redenen voor zijn besluit: 1) Het feit dat er geen overeen stemming tussen de Nijlstaten be staat over de verdeling van het Nijl- water. 2) De mogelijkheid voor Egypte om voldoende middelen op te brengen vor het welslagen van het project is „minder zeker dan in de tijd toen het aanbod gedaan werd." Over de Egyptische wapenaankopen van. het Sovjet-blok. waarop in het Westen veel kritiek is geoefend, wordt in deze verklaring niet gerept. Scherper is het commentaar van de New York Times. „Egypte heeft zijn toekomst op dusdanige wijze om- Franse reservisten en gendarmes zijn in het Tessalah-gebergte, veer tig km ten zuiden van Oran, in een hinderlaag gelopen. Er werden 24 Fransen door de opstandelingen ge dood, terwijl er tien werden gewond. Volgens onofficiële berichten zijn bij het gevecht, dat nog zou voortduren, naar schatting 260 opstandelingen ge dood. ■«k m. 0 0 0 0 0 J Weersverwacliting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt "^dagavond 23.15 uur. bewolkt met voorna- Una het zui(loosten van liet verspreid optredende tS *w?kka «ot matige wind J 5 iets hr ël en noord- Dezelfde of au gSteWn. """"«^temperaturen J We™kunmf int?, h,et BeISisch matige win i "atl'uut: Lichte tot J oost. Zwaar ÏU nonrd tot noord- ringen. Enkele™0"*1 met °PkIa" J met plaatselijk ka„»eRrSlagvlafren J Maan op 19.42 uur 20,48 uur- onrtev 4.32 "m,"";/4,,13 "u.r- Maa" J uur. Maan op^OHo",,™"^ 20,47 I Sr Sï.05 4,3,1 Maan ?iSÏZT}ïtend is het Russische smaldeel, dat gedurende enige da ge?! ons land zal bezoeken, in de Rotterdamse haven aangekomen. Hier zien we de kruiser „Sverdlov", die door een paar sleepboten naar de ligplaats wordt gesleept. Enkele uren later arriveerde een Neder landse vlooteenheid in Leningrad- wille van wapens uit het Sovjet- Russisch blok. verpand, dat het de Westelijke hulp voor de bouw van de stuwdam van Assoean, waar het om dingt, niet meer kan terugbeta len", aldus meent dit Amerikaanse blad. En het vervolgt: „In deze om standigheden konden de Verenigde Staten niet anders doen dan deelne ming aan het project weigeren. Het staat aan Egypte, omstandigheden te scheppen, waarin een dergelijke hulp mogelijk zou zijn". Ook wereldbank niet Bij de zetel van de Wereldbank te Washington wordt officieel bevestigd, dat de intrekking van de Britse en Amerikaanse aanbiedingen voor fi nanciële steun aan Egypte voor de bouw van de stuwdam bij Assoean automatisch tot gevolg heeft, dat het aanbod der bank voor een lening van 200 miljoen dollar voor de financie ring van het bet: effende project komt te vervallen. Egyptische bladen noemden de stap van het Westen brutaal. In de rivier de Hudson is gisteren het lijk van een baby, naar schatting een of twee maanden oud, gevonden, mogelijk dat van de ontvoerde zoon van de familie Weinberger. Dit wordt door de politie gemeld. Het schjjnt, dat het lijkje van de baby, die geen kleren aan had, al enige tijd in het water had gelegen. De voormalige minister van justi tie, Djody Gondokusumo, die door 't Indonesische Opperste Gerechtshof in januari jl. tot een jaar gevangenis straf is veroordeeld voor het aanne men van steekpenningen, toen hij mi nister was, is gisteren de gevangenis ingegaan. Djody bleef op vrije voe ten, in afwachting van de uitslag van zijn gratieverzoek- aan president Soe- karno. Gisteren heeft het staatshoofd hem de helft van zijn straf kwijtge scholden. Djody zal nog slechts 40 dagen in de gevangenis hoeven door te brengen, daar 4.5 maand voor arrest van de veroordeling wordt af getrokken. Inmiddels heeft de procureur-gene raal Supr'apto onthuld, dat Djody er van beschuldigd wordt in nog drie andere zaken te zijn verwikkeld. In Aix-en-Provence beleefde Wout Wagtmans een glorieuse dag. na. de vijftiende étappe in de Tour de France. Hier mocht hij zich tooien met de gele trui, die hij glunderend om zijn schouders liet glijden. Kees Pellenaars (links) is niet minder in zijn nopjes dan Wout. Over deze daverende successen leest u meer op onze Tour-pagina. De Westduitse Bondsraad heeft gis teren zijn goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel tot invoering van de dienstplicht. Dat ontwerp, dat veertien dagen ge leden door de Bondsdag is aangeno men, werd door de Bondsraad met 21 tegen 17 stemmen aanvaard. De ver tegenwoordigers van Bade-n-Wuert- temberg, Neder-Saksen, Rijn-Palts, Sleeswijk-Holstein en Hamburg stem den voor, terwijl de afgevaardigden uit Beieren, Bremen, Hessen en Noordrijn-Westfalen, waar de sociaal democraten aan de macht zijn, tegen stemden. Het ontwerp zal nu aan pre sident Heuss ter ondertekening wor den voorgelegd. Door middel van de dienstplicht wil de Bondsregering 500.000 man op de been brengen, van wie er 450.000 ter beschikking van de NAVO zullen worden gesteld. Of de dienstplicht, welke geldt voor mannen van acht tien tot 45 jaar, een jaar of ander half jaar zal duren, zal na het zomer reces door het parlement worden uit gemaakt, dat dan een apart wets voorstel hierover te behandelen krijgt. Nedersaksische boeren hebben zich in de afgelopen dagen heftig verzet tegen oefeningen van Britse pant sertroepen in 't noordelijke deel van de Lueneburger-heide. 'n Boer wierp zich voor een tank op de grond. Toen de commandant hem aanmaan de op te staan, omdat hij hem ander* zou overrijden, kwamen andere boe ren met een geweer en knuppels aan* gelopen. Men meldt uit andere dor pen, dat boeren met stenen naar de militaire voertuigen gooiden om ze uit hun velden te verjagen. Het tweejarig meisje B. R. te Oost burg kwam in een teil kokend waswa ter terecht. Het onderlichaampje werd deerlijk gebrand. Per Rode Kruis ambulance werd het kindje naar het St. Antoniusziekenhuis over gebracht, waar dokter de Jong hulp verleende. Het bezoek, dat een veertigtal le den van Soroptimistenclubs aan Zee land bracht, is beëindigd. Drie dagen heeft het gezelschap in Zeeland ver toefd. In de Statenzaal, waar de da mes door het prov. bestuur werden ontvangen, was het mr. A.J. van der Weel, lid van G.S., die zich zowel in het Engels als in het Frans tot de dames richtte. Bij deze ontvangst was tevens te genwoordig de griffier der Staten, mr. J. Pilaar. De echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. S.C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz had zich reeds bij het begin van de tocht bij het gezelschap aan gesloten. Mr. van der Weel, die de Commissa ris, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot - die verhinderd was - verontschuldig de, sprak de Zeeuwse vreugde uit over het bezoek van dit uitermate representatieve en internationale ge zelschap aan onze provincie. Hij me moreerde de februariramp. In dit verband zeide hij, dat Zeeland trots is op de wederopbouw, die volgde. Mr. Van der Weel uitte vervolgens Zeelands dank jegens de landen, die op zulk een spontane wijze na het bekendworden van de gevolgen van de rampnacht de helpende hand bo den. Het G.S.-lid sprak zijn bewonde ring uit over het zo succesvolle Sor- optimistenwerk, dat wordt gedaan ter bevordering van de internationale verdraagzaamheid, de saamhorigheid en het begrip. Hij meende, dat mannen het er in het verleden vaak slecht afbrach ten Namens de buitenlandse gasten dankte mevrouw Olga Monsani uit Florence de heer Van der Weel voor de ontvangst en het gesprokene. Voordien maakten de dames een wandeling door Middelburg. Met na me de donderdagmarkt had hun aan dacht. Na afloop van de ontvangst begaf het gezelschap zich naar ..Miniatuur Walcheren". Per bus werd de terug reis naar Den Haag aanvaard. De leden van de Zeeuwse Soroptimisten clubs deden de buitenlandse gasten uitgeleide. Op verzoek van de Inspectie van de Volksgezondheid is in het St. Elisa- hethsgasthuis te Tilburg een ver- pleegcentrum ingericht voor patiën ten van kinderverlamming. Dit cen trum is voornamelijk bedoeld voor zieken uit de provincies Brabant en Zeeland. Mocht onverhoopt blijken, dat Limburg thans op Nijmegen georiënteerd in moeilijkheden dreigt te komen, dan zal men in Til burg ook bereid zijn patiënten uit die provincie ter verpleging op te nemen. De aanwijzing van dit centrum ons land kent er zo negen moet ge zien worden als een onderdeel van de maatregelen die men genomen heeft De drie regeringsleiders van Zuid-Slavië, Egypte en India Tito, Nasser en Nehroe heb ben, na afloop van hun overleg op het eiland Brioni, een ver klaring uitgegeven, waarin zij hun bezwaren tegen het vor men van militaire blokken uit eenzetten, de Duitse en Alge rijnse kwestie aan de orde stel len en hun oproep tot het ver bod van atoomwapens herha len. In hun verklaring, die 1500 woor den telde, zeiden zü over de proble men in Midden-Europa, nauw ver bonden met het Duitse vraagstuk, dat deze geregeld moeten worden" in overeenstemming met de wensen van Men vreest, dat 10 of II personen verdronken zijn bij een scheepsonge- Iuk op de Rijn. Drie onderling verbonden boten van het ponton-type botsten door de sterke stroming tegen de pijler van een brug tussen Balzers en True- bach in de buurt van Buchs in oost- Zwitserland en sloegen om. Volgens een communiqué van de politie zijn 20 van de uit 31 koppen bestaande bemanning gered. Een lid van de bemanning verdronk en 10 worden vermist. Zeven mannen werden gered op 1,5 km afstand van de brug. Zij hadden zich vastgeklemd aan de boten, die op een modderbank waren gestrand. De bemanning was lid van een Zwit serse club van pontonniers uit Rhein- felden. Overstromingen ten gevolge van zware regenval gedurende de afgelopen dagen hebben in grote gebieden van West-Duits- iand dorpen geïsoleerd. Tal van wegen staan onder water en zijn onbegaanbaar. Op vele plaat sen zijn de oogsten volkomen vernield. Bijzonder precair is de situa tie ook in de gebieden van Fal- lingsostel en verder Neder-Sak sen, waar de noodtoestand is af gekondigd. De sterk gezwollen rivier de Aller heeft op verscheidene plaatsen de dijken doorbroken. Vele dorpen staan onder water en zijn door het water ingesloten. Reddingsploegen van de „Technische Hulp" hebben zich naar de getroffen gebieden begeven en trachten het vee te redden en de bles sen met zand te dichten. Omroepwagens van de politie rijden door de dorpen en houden de bevolking op de hoogte van de waterstand. Men schat, dat de schade alleen al in het gebied rond Omdetmold in oostelijk Westfalen rond 23 miljoen gulden beloopt. De Aschaff Tussen Frankfort en Neurenberg is de rivier de Aschaff buiten haar oevers getreden. Daardoor is het dorp Laufach volkomen geïsoleerd, terwijl de hoofdweg tussen Wurzberg en Frankfort onbegaanbaar is. Op sommige plaatsen was het dal van de Aschaff veranderd in een reusachtig meer, waar de kolkende stroom alles vernielde, wat op haar weg lag. Nog ernstiger is de situatie gisteren geworden, omdat in West- falen ook de Diemei op een aantal plaatsen buiten haar oevers is getre den. Koortsachtige pogingen van vele honderden landarbeiders om dit te beletten hebben gefaald. Zeer critiek kan de toestand wor den, als zich in het gebied van de Weser en van de Rijn ook nog over stromingen zouden voordoen. De kansen hierop zijn niet denkbeeldig, want beide rivieren stijgen snel, ter wijl aan de regenval nog steeds geen einde as gekomen. het Duitse volk". Voorts betuigen zijn hun sympathie voor het verlangen van de Algerijnen naar vrijheid, doch zij erkennen, dat in Algerië een „aanzienlijk aantal" mensen van Europese afkomst woont, wier belangen moeten worden be schermd. „Een wapenstilstand en on derhandelingen tussen de belang hebbende partijen moeten leiden tot een vreedzame regeling van deze Al gerijnse kwestie", zeggen zij. De Beheerschapsraad der V.N. heeft een verzoek om zich uit te spreken tegen het houden van Britse proeven met een waterstofbom in het gebied van het eiland Christmas van de hahd gewezen. De proeven zullen volgens de plan nen het volgend jaar in de Stille Oceaan, op een afstand van ongeveer 2.000 km van West-Samoa, worden gehouden. om de verspreiding van de kinder verlamming zoveel mogelijk te beper ken en te bestrijden. Het Tilburgse ziekenhuis is aangewezen om zijn goede outillage. Men wilde vooral verzekerd zijn van een uitstekend in strumentarium en van een staf van getraind personeel. In Tilburg worden momenteel circa twintig patiënten verpleegd, een ge tal dat overigens zo deelde men ons mee met de dag varieert. Eni ge verplichting tot transport van pa tiënten naar het Tilburgse centrum is er uiteraard niet. Ook in de andere Brabantse en Zeeuwse ziekenhuizen kunnen zij verpleegd worden. In verband met de heersende kin derverlamming zijn alle vaccinaties stopgezet. Er worden geen amandelen geknipt en bij jeugdige personen wor den zo weinig mogelijk tanden en kie zen getrokken. Voorts geeft de In spectie van de Volksgezondheid het advies om de jeugd iedere overmati ge lichaamsinspanning te laten ver mijden, waar uiteraard schoolvoetbal- toernooien e.d. onder lijden. Een drin gend advies is ook toe te zien op goe de hygiëne, waarbij vooral wordt aanbevolen handen te wassen na ge bruik van het toilet. Het hoofdbestuur van de r.-k. Gid- senbeweging heeft zich met een aan tal voorzorgsmaatregelen tot de groepsleidsters gewend. Zo ontraadt het hoofdbestuur met gidsen en ka bouters die jonger zijn dan twaalf jaar in Limburg te gaan bivakkeren. Het in Djakarta verschijnende dag blad „Keng Po" meldt, dat „volgens waarnemers" de Indonesische rege ring ernstig de voor- en nadelen zal overwegen van een devaluatie van de rupiah als oplossing voor de huidige financiële moeilijkheden. Het blad schrijft, dat alleen een schenking of lening van 50 miljoen dollar van het internationale mo netaire fonds, door Indonesië aange vraagd, op het ogenblik de koop kracht van de Indonesische rupiah kan bevorderen. „Wilt u twee dagen op mijn dochtertje passen? Ik ga even naar mijn familie in Duitsland", vroeg vorig jaar juli de 31-ja rige van geboorte Duitse vrouw E. L. den H. D. aan haar buren. Deze vonden het goed. Gisteren is de vrouw teruggekomen. Noodgedwongen, wamt haar paspoort werd niet verlengd. De vrouw, die in Den Haag woont en wier man destijds in de gevangenis zat, had bij de buren haar adres in Duitsland achtergelaten. De buren schre ven, toen de moeder vorig jaar na een dag of veertien nog niet was teruggekomen een brief naar dat adres. Zij kregen ant woord. De moeder schreef, dat zij een zeer been had en nog niet kon komen. De buren hebben nog enige weken gewacht, maar tenslotte de politie ingescha keld. Deze gaf het kind over aan de Voogdijraad, die het in een tehuis onderbracht. Onlangs kwam van een Nederlandse con sul in Duitsland de vraag of het paspoort van de moeder verlengd kon worden. „Neen!" zei de Haagse politie. De moe der kreeg hierop een beuiijs, dat zij de Nederlandse grens over mocht gaan. In Zeyenaar wachtte de marechaussee haar op. De vrouw zit thans in voor lopig arrest. Nu verklaart zij, dat zij terug is gekomen, om dat zij zo naar haar kind ver- lan gde

de Stem | 1956 | | pagina 1