g9agbla<> Pc£tem Rubens is Antwerpen ORCAM PAPIER VOOR UW PEN 2 ervaren verkoopsters 1 leerling verkoopster ONZE PUZZEL Auto- en Motorzegening Hoeven 29 juli 12 uur Bromfietsen zondag 5 augustus 12 uur DOUWE de pittige zware shag SCHUIMENDE LEEFDRIFT Amsterdamse raad vóór plan nieuw RAI-gebouw TILBURGENAAR STAL GELD UIT ZAK VAN CHINEES VIERDE BLAD ZATERDAG 21 JULI 1956 Expositie in h'et Antwerpse Rubenslïuis tot 2 september Niet helemaal Grafisch genie en OPLOSSING Nu een half jaar naar het gevang Himalayatop voor 't eerst bedwongen Politieke gevangenen Argentinië weer vrij Terwijl in ons land Rembrandt wordt herdacht en een expositie van zijn tekeningen duizenden bezoekers uit alle landen van de wereld trekt, is Antwerpen met een tentoonstelling van tekenmgen van Rubens een sterke magneet voor alle kunstminnaars. In het „woord vooraf" door schepen Wilms kan men in de kloeke catalogus lezen, dat men Rubens alleen maar in zijn eigen stad (An - werpen) kan leren begrijpen en aanvoelen. We zijn geneigd deze uit spraak tweezijdig en daardoor nog krachtiger te maken. Wie eenmaal Rubens in zich heeft opgenomen, zal Antwerpen als stad van barokke uitbundigheid en sterke leefdrift eerst op juiste waarde leren kennen en achten. (voor ons) nog altijd het grafische genie bij uitstek. Toch niet helemaal meer... De te kenmgen van Rubens, tot 2 septem ber in het Rubenshuis te Antwerpen te bewonderen, zijn immers te in drukwekkend om niet telkens weer onze aandacht te eisen. En even vaak is er een ander détail, dat om keu rende bewondering vraagt. Nu is het een uitermate krachtige lijn, die aan het geheel het kenmerk van meester schap schijnt mee te delen, dan weer is het een bijna lyrische vrijpostig heid buiten de eigenlijke compositie Het zal moeilijk vallen deze „stel ling" afdoende te bewijzen, althans binnen de beperkte ruimte van een dagbladartikel. De aan te voeren ar gumenten zou men moeten bijeen brengen in een boek, zoals over Rem brandt dezer dagen verscheen: een bibliobiografie. Het resultaat zou ver- jmoedelijk een mengeling zijn van 'n schilderachtige stad, waarin zowel de grafische als de picturale Rubens zou kunnen ademen. Voor ons is het steeds een merk- To3 dedi6terene^enSRutenseeStonbewrt om. Maar steeds" zijn we als het speuren naar de schilder, meer nog ware midden in een ontdekkingsreis dan naar het grafische genie. Mis- naar het land van de pure'Schoon- schien komt dat eenvoudig omdat de heid. De Meester is onze gids, die tekenineenal te lang vergeten goed'soms met driftige en welbewuste stap zijn geweest en mogrffjk zelfs ook, en later weer met voorzichtige geba- j omdat een Nederlander geneigd is re" en schijnbaar aarzelende lijn de te zoeken naar een vergelijking met paden elient. Rembrandt. Bovendien is Van Dyck Boven dit alles uit treft ons daji natuurlijk de overschuimende drang naar le vensgenot in de beste betekenis van dat woord. We moeten wel aannemen, dat Rubens telkens als hij buiten de stad Antwerpen verbleef (met na me zijn Italiaanse periode) won aan liefde voor en in zicht in het ka rakter van „zijn" stad. In zijn werk bevruchtte hij als het ware die tot dan toe al te ver trouwde omge ving en hij slaag de er in ons na zoveel eeuwen nog te overtuigen van de waarde volle kunst-een heid, welke door deze durende wis selwerking is ont staan. Deze kost bare tentoonstel ling dient als uit puttend bewijs voor de stelling, die we u hier- Zelfportret van Rubens Naar aanleiding van het feit, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zijn goedkeuring heeft onthouden aan de bouw van een tentoonstellings- en congresgebouw aan het Westerscheldeplein, ter ver vanging van het oude R.A.I.- ge bouw in Amsterdam, heeft de hoofd stedelijke gemeenteraad in vele toon aarden zijn „verontrusting en ver wondering" uitgesproken over deze afwijzende beslissing. De wethouder voor openbare wer ken, gaf een uitvoerige uiteenzetting over de onderhandelingen tussen de gemeente en het rijk. Om het ar gument van de minister, dat met de bouw schade zou worden berokkend aan de Amsterdamse woningbouw, te omzeilen is zelfs een grote aanne mingsmaatschappij aangezocht, die het project zou uitvoeren met 80 procent arbeiders uit Portugal. Dat desondanks de minister zijn goedkeuring niet aan de plannen heeft gehecht, heeft in Amsterdam bij ve len een ..duidelijk gevoel van wrevel"' opgewekt. B. en W. zullen alles in het werk stellen om alsnog goed keuring voor dit voor Amsterdam zo uitermate belangrijke project te verkrijgen. (Advertentie) (Advertentie) Er is bij ons plaats voor U vindt bij BATA een aangename werkkring in een moderne zaak, waar het prettig werken is uitstekende arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen goede salariëring en een aantrekkelijke vakantie-regeling. Voor nadere inlichtingen en persoonlijke solliciaties kunt U dagelijks terecht van 6-7 uur bij BATA. Ginnekenstraat 28 te Bredaf. U kunt ook schriftelijk solliciteren op het Hoofdkantoor (Verkoopaf deling) van de „Jong meisje," dochter v. B. Gerbier boven wellicht j een beetje onver hoeds hebben voorgelegd. Horizontaal: 1. niet dicht; 4. de somma van (afk) 6. familielid; 7. groente; 10. als eer der (afk); 12. luchtmacht (afk); 15. hetzelfde (afk); 16. roofdier; 19. goei erd; 22. reeds; 23. keurtroep; 24. rang in het leger (afk); 25. listig heid; 26. regel; 27. pers. vnw.29. verlaagde toon; 31. ons inziens (afk); 32. te zijner plaatse (lat. afk); 33. op de wijze van; 35. groente; 38. «vruchtennat; 39. meer in Amerika; 41. bejaard; 42. rekening; 44. pl. in Z.-Amerika; 45. meisjesnaam; 46. stof I maat; 48. voederbak; 50. steenmas- I sa; 52. klaar; 54. krachtig; 57. knol- i gewas; 61. water in Brabant; 62. «als eerder (afk); 63. vertroetelen; 167 pl. in Utrecht; 70. deel v.d. [bijbel (afk); 71. koraaleiland; 73. woe lde; 76. bestaat; 78. heilige (afk); I (9. handelsterm; 81. rom. keizer; 83 «jongensnaam; 85. vlek; 86. zijrivier Iv.d. Donau 87. soort aardewerk; 90 f Europeaan; 92. kindergroet- 94 in orde (afk); 95. de onbekende (afk) 97. titel (afk); 98. niet krachtig- 100 deel v.d. lucht; 101. voorzetsel-' 103' draagvat; 104. rondhout; 105 'scha: duw; 108 de volgende dag; lil. wind. richting (afk); 112. wandversiering 114. hetzelfde (afk); 115. nobel 116 onmeetbaar getal; 117. pers. vnw soort voetangel; 1118. Verticaal: 2. stok; 3. lidwoord; 5. inhoudsmaat (afk); 6. eenh. v. kracht (afk); 8. gebogen been; 9. nobel; 11. deel v.e. fr. ontkenning; 13. modder; 14. en omgekeerd (afk) 16. uitgestotene; 17. uitdrukking; 18. schriftelijk vergelijk; 19. buigzaam; 20. eur. hoofdstad; 21. i soort deksel; 28. grondsoort; 30. uit B eigen beweging; 31. regel; 32. verve lend; 34. leger; 35. als eerder (afk); 36. dubbelklank; 37. voegwoord; 38. Horizontaal: 1. netelig; 6. stroper; 11. ala; I fe'; 14. ooi; 15. r.o.; 17. porie; 1 w;- oo "iud: 22' rot; 23. koe; I S? S aderen; 29. straat 31 2- end; 34. oir; 35, 12. 19. 25. let; oir; 35. lui; 37 eree- ÏRn; .40,HtoV 42' ia; 43' 44 a,n p eek- A?' J'a?: 51. olm 53. 61 !»t4' R0e ,5fi' e.kster; 59. sahara IA 3 teJ: 64- dam 66. at, 68. ieder; 71 74. eem; 75, idolaat. mat; 65. lijn; na; 72. aas; 77. rendier 78. Verticaal: 1. normaal; 2. t.a.; 3. elp- 4 la- 5'. grot; 6. slik; 7. r o 8 'ook- q' pon- ri°80Ster; m 16' °ud: 22'. rete; 24.' eton; 25. tfarV re" li °urn; dp ad®laar; 45- post: 46.smét°47' rJJh 63. leer; 64. demi- |75 'm o! 76.' t7°a. 71 30 73' 59. 67. si; tegenvaller; 40. dierengeluid; 43. in orde; 44. strik; 45. anno (afk); 47. bergruimte; 49. speelgoed; 50. gods dienst (afk)51. naamloze yennoot schap (fr); 53. zangnoot; 5. eng. lid woord; 56. onbeschaafd; 58. hoeveel heid spijs of drank; 59. voor; 60. aanzien; 61. tegen; 63. afgelegen- 64 neerslag; 65. voegwoord; 66. en' an deren (afk); 67. inhoudsmaat'(afki 68. muziekinstrum.69. nieuw (lat); 72. jongensnaam; 74. meisiesnaam 75. bijwoord; 77. Weekdier 79 ma^,'- i 80' het7-<dfde; 82. voor zetsel; 84. fr. voegwoord; 85. te zij ner p aatse (afk. lat); 86. afgod- 88 schaakstuk; 89. geweldig; 91. bewijs van verdriet; 93. vochtig; 96. werk tuig; 99. overheidsbetrekking; 102. deel v.h. hoofd; 104. verstand; 106 afgemat 107. voegwoord; 109 fr on: bep. vnw. 110. kreet; 112. vogelDro- duct; 113. zangnoot. gp SCHOENFABRIEKEN te BEST (N.Br.). Op 26 maart waren ze met zijn vie ren in Tilburg bij de Chinees gaan eten. Verdachte C. H., diens broer diens zwager en een vriend. Eerst vóór in het restaurant. Later (omdat ze nogal lawaai maakten) werden zij door de restaurateur naar achteren gedirigeerd. Daar hadden ze soep gegeten. „Haaivinnensoep", zei een der ge tuigen. Maar dat kon de president van de rechtbank niet schelen. Hij wilde weten of het juist was, dat C. H. geld uit de zak van de Chinese restaurateur gehaald had, toen deze laatste de lege soepkommen kwam afruimen. ,,Ja", zei de Chinees, ,,ik voelde een tik tegen mijn zak en even later merkte ik dat het geld wat ik erin gestopt had, verdwenen was." De Chinees had gezegd: „Geef me mijn geld terug". Verdachte had toen ongeveer tien bankbiljetten van tien gulden gegeven. „Maar ik weet zeker dat ik nog twee biljetten van 25 gul den miste", zei de getuigende restau rateur in zeer moeilijk verstaanbaar Nederlands. „Die kreeg ik niet en ik heb uiteindelijk de politie gebeld." Op verdachte werden twee briefjes van 25 gulden gevonden. Van de drie an dere getuigen, die met verdachte aan het tafeltje hadden gezeten, werd men niet veel wijzer. „C. H. was geen kwaaie vent en niemand had hem het geld uit de zak van de Chi nees zien halen." De verdachte zelf stond groot en breed zwaaiend van zijn onschuld te getuigen. De verklaringen tegenover de politie afgelegd (waarin hij de diefstal bekende) trok hij schielijk in. Alleen voor de rechter vertelde hij de waarheid, was zijn commentaar. ZELF ONDERTEKEND De officier hekelde vooral deze laatste houding. Verdachte had reeds elf veroordelingen achter de rug en hij twijfelde niet aan de juiste ge tuigenverklaringen der politieambte naren. Verklaringen, die verdachte nota bene zelf had gelezen en onder tekend. De eis was 12 maanden. Negen maanden cel onvoorwaardelijk met aftrek en drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien moest verdachte zich aan een drankkuur onderwerpen. De verdediging van mr. Fabricius was gebaseerd op de mogelijkheid, dat C. H. de twee missende briefjes van 25 gulden in rechtmatig bezit had. Deze basering steunde op getuigenverkla ringen van het meefeestende drie manschap. C. H., die beweerde het stapeltje bankbiljetten van de grond te hebben opgehaald, zou niet gehan deld hebben met het oogmerk van diefstal. De verdediger wilde het hele gebeurde als een grapje zien. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging. De zitting werd gesloten en de uit- .spraak volgde na een kwartier. Negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden onvoorwaarde lijk met aftrek. Voorts drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een drankkuur. (Advertentie) PRETTIG WERK In uw onvolprezen dagblad mocht ik dezer dagen een artikel lezen betreffende de luchtwachtdienst afd. Breda over het prettige, gezellige werk (als het ten minste druk is) wat daar door de baro nessen verricht wordt. Nu ben ik maar een doodgewone (ik zie daar geen verdienste in) hoewel standbewuste kleine zelfstandige, wiens geestelijke ontwikkeling niet verder gaat dan 4 klassen van een 5-jaflge HBS (met voor mij althans 6-jarige cursus). Waarmee ik maar wil zeggen dat ik geenszins pretendeer de hooggeleerden in de moderne krijgskunde een lesje te willen lezen. Toch gingen er na het le zen van dat luohtwachtdienstproza een serie vragen door mijn zelfstandige kren ten tellershoofd, waarbij de voornaamste vraag resulteerde in een simpel reken sommetje. In simpele rekensommetjes was ik op school reeds een uitblinker. Ik heb mij nl. wijs laten maken dat een modern oorlogsvliegtuig een snelheid, van pak weg zo'n slordige twaalfhonderd ki lometer per uur kan maken. Dat houdt in dat zo'n ding b.v. om 4 uur in Duits land kan zitten om 10 over 4 via ons land boven de Noordzee zit. En dat zit me nou wat je noemt niks lekker. Ik vraag me af wat die juffrouwen in 10 minuten tijd buiten de gezelligheid (als. het tenminste druk is) denken te berei ken. Daar mij dit zeer hoog zit heb ik deze vraag voorgelegd aan een deskun dige, mijn neef Kees, die verstand heeft van krijgskunde (hij is korporaal hospik) en van snelheid (hij gaat van zijn soldij een skoeter kopen). Ook hij nam het zeer hoog op en was van mening dat het .vliegtuig in 10 minuten al lang óf uit bns luchtruim verdwenen zou zijn óf hier of daar de boel in de prak gegooid zou hebben. Het deed er volgens hem dan geen donder toe (zoals hij zei) te weten (als ze dan tenminste nog iets weten) waar die kist 10 minuten te voren zat sol dateske woorden zoals u ziet. Deze lucht wachtdienst doet mij zo'n beetje denken aan 1940 toen wij met paardentractie, ge wapend o.a. met 'n sabel, als verbin dingsmiddelen beschikkend over een slui- terf!) en telefooncentrales uit de 80-jarige oorlog (toegegeven, uit de 2e helft) op moesten, tornen tegen gemotoriseerde horden, gewapend met machinepistolen in het bezit van radio-telefoon e.d. Daarom is het deze luchtwachtdienst, van de vele diensten (gezellig of niet) waarvan mij het praktisch nut ontgaat, diegene die mij het meest intrigeert. Mis schien is er een generaal onder de lezers die het mij uiteen kan zetten, of een gewone kolonel, of desnoods een kapi tein. Als het helemaal niet anders kan dan maar een luitenant. Ik zou zelfs te vreden zijn met een gemeen soldaat - liefst met het maarschalkspotlood in zijn betteldres. Heren, doe mij deze moeilijke affaire deskundig uit de doeken,. Ik kan dan fs avonds het moede (zelfstandige) hoofd rustig neerleggen. Ik dank u. J. VERKEERSZUIL Het zou misschien veel eenvoudiger zijn aan de verkeerspolitie te vragen hoe het volgende vraagstuk te behandelen. Maar als de afd. verkeerspolitie ook op deze wijze een antwoord zou kunnen ge ven dan hebben meerdere mensen voor deel hiervan. Mijn probleem. Beeldt u in kruispunt Baronielaan Ginnekenweg KoninginnestraatPark straat en Wilhelminastraat. Hoe moet men nu om de verkeerszuilen, om van uit de Koninginnestraat de Ginnekenweg op te gaan met een voertuig? De eerste zuil in de Koninginnestraat heeft alleen voor en achter een pijl en voor de Baronielaan (onder knipperlicht) heeft de zuil aan alle vier de kanten een pijl. Hoe moet dat om geen fout en ver keersmoeilijkheden te maken? DE WEGGEBRUIKER BREDA. H. G. v. R. OPROEP Het „Activeringswerk Geestelijke Weer baarheid" (AGW) schrijft ons: Een reeks van Oosteuropese landen zucht op dit ogenblik onder de dictatuur van het communisme. Onder deze landen bevindt zich ook het vaderland van onze Poolse bevrijders. Ook zij ondervinden nu dagelijks, wat wij hier gedurende de ja ren 1940-1945 hebben meegemaakt. Ook zij zijn verstoken van vrijheid. Ook Polen kent zijn folterkamers, zijn concentratie kampen en... zijn executie-pelotons. Maar ook daar wordt, evenals tijdens de bezetting hier in ons land, de ver- ze tsfakkel brandende gehouden. Want ook daar zijn velen, voor wie werkelijke vrijheid iets anders is, dan vredes-slogans van het communisme, en die zich dan ook niet kunnen verenigen met de in hun land heersende toestanden. De jongste gebeurtenissen in Polen, met name de opstand van de bevolking van Poznan, dient men tegen déze achter grond te bezien. Nederlanders, met de gedachte aan de Poolse bevrijders van ons land, roepen wij u op uw stem te verheffen ten gun ste van hen, die de moed hebben opge- j bracht ten strijde te trekken tegen de communistische dictatuur. Toont dan je gens de Polen van 1944-1945 uw dank baarheid, door nu uiting te geven van uw medeleven met en sympathie te betui gen jegens de vrijheidslievende Polen van 1956. U kunt dit doen door schriftelijk adhe sie te betuigen met deze oproep en met een resolutie, welke door het AGW, na mens het Nederlandse volk, bij de Ver enigde Naties zal worden ingediend. Hier in zal worden verzocht al het mogelijke te doen, ten einde een eventuele berech ting te doen geschieden in overeenstem ming met humanitaire rechtsnormen. Te vens zal in deze resolutie een dringend beroep op de Verenigde Naties worden gedaan, die maatregelen te treffen, welke zouden kunnen leiden tot de onafhan kelijkheid van het dappere volk van Polen. Zendt uw adhesie-betuiging aan Post bus 254 te 's Gravenhage! Het Activeringswerk Geestelijke Weerbaarheid, JOH. MEIJER, voorzitter. J. FONTEIJN, secretaris. ENKELE VRAGEN Vorige week ontvangen aanslag grond belasting bijna 39 pet. vermindering. Werd destijds goed gelezen dat de rege ring dit (mede) als een (kleine) com pensatie voor de huiseigenaren bedoelde? Eveneens ontvangen, over hetzelfde perceel, aanslag straat- en rioolbelasting ruim 108 procent verhoging! Wat het Rijk „gaf", „nam" de gemeen te weer ruim terug. Houdt dit laatste wellicht verband met de grootscheepse werkzaamheden (kapitaalsuitgaven) op het terrein van riolering in onze stad? Er moeten wel klemmende redenen voor gezeten hebben om de betreffende aan slagen zo rigoureus te verhogen. Een en ander is volkomen te billijken wanneer niet een bepaalde groep (die der huis eigenaren) hier de lasten draagt, waar van de gehele Bredase gemeenschap pro fiteert. Het „gelijke monniken, gelijke kappen" zou dan niet opgaan, waaraan nog ver bonden moge worden, dat er ook nog twee waterleidingtarieven zijn in onze stad. Dank voor de plaatsruimte. BREDA. v. d. B. STRAA VERLICHTING Graag wil ik ook eens gebruik maken van uw rubriek ingezonden stukken en wel inzake het volgende. Ik lees als abonnee regelmatig uw blad, dus ook de rubriek „Wat een Wondere Wereld' waarvan het nieuws gewoonlijk van verre komt. Zoek niet zo ver, want ook in Breda ontmoeten wij de rubriek „Wat een won dere wereld" Nemen we nu eens de stadsverlichting bijvoorbeeld. Straten waar zeer weinig verkeer is: behoorlijk verlicht; wegen waar het verkeer enorm is: volslagen duisternis, wat wel blijkt uit het feit dat hier en daar de bomen zijn voor zien van witte banden om de bewoners er opmerkzaam op te maken, dat zij daar de weg huiswaarts in kunnen slaan. Ik heb hier op het oog de Rijsbergse- weg met zijn duisternis en druk verkeer en de Rithstraat met zijn weinig verkeer en mooie verlichting. De Rijsbergseweg waar het voor een vrouw, als het eenmaal donker is, ge vaarlijk is om er gebruik van te maken (wat reeds herhaaldelijk is bewezen). Iemand vertelde mij, dat de oorzaak van de duisternis is, dat dit een Rijks weg is, maar mij komt dat vreemd voor, want de Liesboslaan is wel verlicht en toch ook een Rijksweg. De Rijsbergseweg heeft nu sinds een paar jaar waterleiding gekregen, doch gas, riolering en straatverlichting ont breken geheel. Vooral de verlichting is een zeer groot gemis voor de bewoners langs die weg. Velen hopen dan ook, dat zich hier eens een raadslid of een andere functionaris van de gemeente vestigt: dan hebben zij volgens hun mening nog wel eens kans dat er een einde aan deze ellendige toe stand komt! Bij voorbaat dank. GEDUPEERDE. TANKS IN LHASA Ook de ontwikkeling in Tibet versohaft ons zo nu en dan een leerzame blik ach ter de coulissen tijdens de opvoering van wat wij noemen de Internationale Vredes Komedie. Mogen de marxisten overal ter wereld in de bres staan voor de „vrij heid van door het Westers Imperialisme onderdrukte volkeren", binnen hun eigen invloedssfeer blijken ze over het algemeen minder scrupuleus met de „vrijheid der volkeren" om te springen. Zo wordt het allengs duidelijker dat de destijds als een „vreedzame bezetting" gepropageerde overrompeling van Tibet werkelijk een van de meest-onbeschofte staaltjes van agressie moet zijn geweest waar de Vei ligheidsraad zich ooit mee zou hebben dienen te bemoeien. Het Tibetaanse volk wil geen marxis tisch regiem. Het heeft gespuwd op alle pogingen om ook in Tibet de walgelijke volksrechtbanken te organiseren. Het weigert te collaboreren met pluimstrij kende verraders en met de door Mao- persoonlijk geselecteerde afgezanten van het schuim van China. Tibet heeft in Azië een roeping te vervullen en een re putatie op te houden: de roeping van een geestelijk-cultureel centrum en de repu tatie van een hoogstaand en werkelijk vrijheidslievend volk. Daarom vechten de Tibetanen, het ver. standigste en vreedzaamste volk ter we reld. Ook al hebben ze volgens Bartjea 9 pet. kans het onderspit te delven* Dat is het mooiste wat men op de we» reld kan doen: het toppunt van sportivi teit: te vechten voor een ogenschijnlijk verloren zaak. God is met de kanslozen. L. PISON. NAASTENLIEFDE Woensdag 18 juli waren we in Geer- truidenberg van de Polder naar de bus, toen zich een onweer ontlastte en w« bij het eerste huis rechts schuilden en vroegen binnen gelaten te worden. We stonden met 6 groten en 2 kinderen van 4 en 6 jaar. Een hond zou je nog naar binnen gehaald hebben. Maar het mocht niet. Toen we straal doorregend waren, mérkten ze ons aan de overkant op en mochten daar in de gang staan. Er was een heer uit Den Haag bij, die zei: Dan spreken ze van Brabantse gemoedelijk heid. Het is schande, dat zulke mensen zo weinig gevoel hebben voor een ander, A. J. RAADSVERGADERINGEN TE PRINSENBEEK De gemeenteraad van Prinsenbeek komt vaak in vergadering bijeen. Nu is het merkwaardig, dat de meeste verga deringen althans de laatste tijd geheim zijn. Ze worden bovendien, niet aangekondigd en van de genomen beslui ten verneemt men niets. Men kan zidh afvragen of dit allemaal niet in strijd is met de gemeentewet. Natuurlijk kunnen geheime vergaderin» gen verantwoord zijn. Zo b.v. als er per soonlijke kwesties aan de orde zijn. Me» zou dan zo gemakkelijk personen kunnen treffen, die zich niet verweren kunnen, terwijl het de indruk wekt> dat het daar juist om begonnen is. Nu had vrijdag 6 juli 1.1. weer een ver gadering plaats en weer werd er geen bekendheid aan gegeven. Ben ik juist in gelicht, dan was het zelfs een openbare vergadering. Maar waarom kwam er dan geen verslag in de pers? Als het enigszins kan behoren de ge meentebelangen in het openbaar behan deld te worden. Zo niet. dan beltaat er gevaar, dat men in conflict komt met de principes van wat men noemt „een democratisch bestuur", VER. NASCHRIFT: Onze redacteuren zijn helaas niet helderziende. Wanneer we toevallig op de hoogte zijn of tijdig worden ingelicht, komt er natuurlijk een verslag in de krant. (Red.) VLEESPRIJZEN In het artikel waarin de slagers hun prijzen motiveren komen o.m. de volgen de onlogische zinsneden voor: 1. Een vleesopslag van 15 procent be tekent voor de slagerij minstens 18 procent neerslag in de omzet. Als dat waar zou zijn, dat bij iedere ver hoging van prijzen de omzet 15 proeent daalt, hadden de slagers helemaal geen debiet meer. Hoe dikwijls zijn de prijzen niet verhoogd? 2. Bij dit bedrag moeten nog f75 wor den opgeteld. Meer zegt men niet. Men had even goed kunnen zeggen f 175. Papier is geduldig. 3. Dat Wijst op een noodtoestand in het slagersbedrijf. En dan als gevolg van die noodtoestand zoveel moderne slagerijen in Breda? Kan dat allemaal van het verlies? 4. In Tilburg en Eindhoven zijn de prij zen hoger. Als dat waar is, (volgens een mededeling van een Tilburgenaar is het niet zo) dat alleen daar en dus in eerste klas gemeen ten de prijzen hoger zijn, is dat alleen maar een bewijs dat de slagers in Breda van alle tweede klas gemeenten het duurst zijn. Ik ben ervan overtuigd dat ieder die deze motivering goed leest, deze onlo gisch en tegen alle werkelijkheid in zal vinden. ABONNEE. Een Oostenrijkse expeditie heeft de tot nu toe onbeklommen top van de ruim 8700 meter hoge Gasjerbroem in de Himalayaketen bereikt. Dit meldde een telegram van de Weense expeditieleider Fritz Mora vee aan het Oostenrijkse gezantschap in Karachi. Het telegram, dat verzon den was uit Skardoe in Kasjmir, be richtte, dat drie expeditieleden de top op de avond van de 7de juli hadden bereikt. Meer dan honderd politieke gevan genen, voor het grootste deel Pero nisten die tien maanden in arrest zijn geweest, zijn in Buenos Aires vrijgelaten. Onder hen bevinden zich ex-congresleden. Leiders van de conservatieve groe peringen hadden dezer dagen een be roep gedaan op president Pedro Aramburu om een eind te maken aan politieke vervolgingen.

de Stem | 1956 | | pagina 13