Drees heeft nog kans met kabinetsformatie Eerst eten ze in Bordeaux Nieuwe formule voor verdeling zetels EttS schade.r00t deel" ACHTTIEN DODEN SJEPILOF STELT STAKEN VAN PROEYEN KERNWAPENS VOOR Tito blijft West-Duitsland als souverein erkennen Arrestaties in Poznan Watersnood in Wezergebied Minister over tomatenstop Een greep van één miljoen Geen reden tot ongerustheid De bevolking van Nederland Formatiedruk handig in andere versnelling gemanoeuvreerd Welke ministers maken plaats? j Meer opklaringen j Vliegtuigongelukken Doodvonnis op Cyprus Romme bij Drees DE DOOD OP DE WEG Eenzijdige regeling an België Verenigde Staten en Engeland zijn niet van goede wil Ontwapening zonder Verenigde Naties NIEUWE FUNCTIE VOOR ZORIN Verkoeling heeft geen gevolgen tt n De kinderverlamming Schelde bouwt aan grootste order ooit ontvangen Niet Columbus, maar een missionaris 96e JAARGANG No. 22202 (litgav* W. V. Uitgever» Mij. NeerJandla. Vewchijnt elk» werkdag. Bureau»: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur. J. J. BL A. Bruna. Redactieraad: i U. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M- Mes, Mr. B. M. U de Rechter. U J- 1 Wettende, P. V. M. Ver- eauteren. Abonn.pnjs Dl) voorultbet 1 6.85 p rwartaal, p. pott 1 Ö.55, p. week (ultsl bij niet postbesteiL) t 0.45. Incasso wordt berekend Losse numm. 13 ct Postrek 278841. Vöer Coi, Koningin, <ri» DINSDAG 17 JULI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. HTi^iTiioMdê Zeeuwse Eilanden- GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oor. 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het schijnt dat dr. Drees de zwaar overladen formatie-druk met een handige beweging in zijn tweede versnelling heeft gemanoeuvreerd. Hij heeft althans de leiders van de vijf fracties, die gisteren voor de negende maal bij hem waren, medegedeeld, dat de fracties zijn regeringsprogram nu eindelijk eens moeten gaan accepteren of verwerpen. Discussies in deze fracties kunnen nu niet meer worden toegelaten, zo moet de forma teur zich ongeveer hebben uitgedrukt. Hij heeft echter nog ivel de bevoegheid tol dis cussie voor de leiders zelf opengelaten lllldtO - f C7 Voorts heeft dr. Drees maar meteen meegedeeld wat zijn plannen zijn in het volgende stadium van de nog altijd moeizame kabinetsformatie: hij wil de ministerszetels in het komende ka binet gaan verdelen volgens de formule: voor de PvdA en de KVP elk 5 portefeuilles, voor de AR 2 en voor de CH en VVD elk 1 ministerzetel. Het plannetje van de Liberalen-leider prof. Oud, om het aantal departementen nog drastischer te gaan beperken, tot niet meer dan 11, en de formule: 4-4-1-1-1 toe te passen, heeft de formateur van de hand gewezen. De heren Romme, Burger, Zijlstra en Tilanus zijn het daarmee eens, zodat prof. Oud eigen lijk een harde nederlaag heeft geleden. Het vreemde is echter, dat prof. Oud deze nederlaag rustig over zich heen laat gaan en de medewerking niet heeft opgezegd. obstakels in de weg. De indeling van In politieke kringen wint de me ning veld, dat de mogelijkheden voor dr. Drees, na deze laatste ma noeuvre, gestegen zijn en dat hij de motor, die zo langzamerhand warm begon te draaien, nog juist op tijd op een wat lager toerental heeft kunnen schakelen. Obstakels Dat wil niet zeggen, dat thans de baan voor een flink formatie-tempo reeds veilig is. Er staan nog allerlei DE 26-JARIGE Donald Bird heeft in Timmins, in Canada gelegen, een nieuw langspeelrecord op de piano gevestigd. Hij speelde 72 uren ach tereen. Toen hij klaar wasliep het bloed uit zijn vingers IN AMSTERDAM is de 72-jarige be woonster van een perceel aan de Ja cob van Lenn^>straat door gasverstik- king om het leven gekomen. IN DE HAVEN van Antwerpen zijn in de maand juni 1343 zeeschepen van in totaal 3.244.616 ton binnengelopen, tegenover 1069 schepen met 2.650.358 ton in juni vorig jaar. DRIE POLITIEMANNEN en een bur ger werden gedood, toen een bende van de Darul Islam een aanval deed op een politiepost te Tjiumbul, veer tig kilometer ten zuidoosten van Dja karta. PRINS BERNHARD zal vandaag voor het Koninklijk Instituut voor inter nationale aangelegenheden te Londen een rede uitspreken over de betrek- kmgentussen West-Europa en de V.S. Hy blijft vier dagen in Engeland. PRESIDENT' NASSER van Egypte 7iPrf^l°P °8enblik een bezoek"aan «n KroJra V" hJj in de hoofdstad V i?ag. et museum en een aantal fabrieken heeft bezocht. DOOR BLIKSEMINSLAG is te Does burg een kapitale boerderij geheel uitgebrand. Terwijl het vee kon wor den gered, verbrandde van de inboe- PREMIER NEHROE van India heeft aan ae universiteit van Hamburg twee fnriaPC?raten sekregen: een in de juridische en een in de medische fa culteit, dit in verband met zijn stre ven om de levensomstandigheden van vol.k van India te verbeteren én begrip2'^ 1Jveren voor internationaal ff 1 ^STORMEN hebben apan en Korea geteisterd. In Japan zijn zeven personen om het leven ge- te hSl e" m „Kor-a zijn vier doden te betreuren. Er zijn tal van gewon- vernield 6 e" Zij" volkomen de taken van de 14 departementen zal nog een punt worden, waarover lang touw moet worden getrokken en ook het aanwijzen van de minis teriële functies zal de formateur nog menigmaal tot stoppen dwingen. Maar dr. Drees heeft ongetwijfeld iets meer bereikt dan waarop hij een maand lang heeft zitten studeren. Het valt aan te nemen, dat de frac ties deze week in ieder geval zullen beslissen over het regeringsprogram, waarvan de definitieve tekst aan hun leiders nog vandaag zal worden toe gezonden. In het stadium, waarin de kabi netsformatie thans is beland, komt allereerst de vraag naar voren, welke ministers open plaat sen gaan maken. De heren Beel (Binnenlandse Zaken), v. d. Kieft (Financiën), de Bruyn (P.B.O.), van Oven (Justitie) en Kern kamp (Overzese Rijksdelen) komen beslist niet meer terug. Wat de heer Mansholt betreft, die met succes tien jaar het departe ment van Landbouw heeft ge rund, dit is een twijfelachtige kwestie. Men verwacht wel, dat hij een an dere functie zal aanvaarden, wan neer hem die ooit wordt aangeboden. Onafgebroken regenval gedurende 50 uur heeft voor het gebied om de boven- en middenloop van de We/er een r#cuut overstromingsgevaar doen ontstaan. Bij Minden stond de Wezer maandagochtend vier en een halve meter boven normaal. De rivier stroomt, met een breedte van 600 tot 800 meter, wild door het land, aller lei vernielingen aanrichtend. Normaal is de rivier in deze tijd slechts 50 tot 60 meter breed. Als de regen niet zo spoedig ophoudt, vreest men in het gebied van de bovenloop ae ergste overstromingen in 33 jaar. In enkele dorpen moesten de afge lopen nacht huizen ontruimd worden. Grenspolitie en Britse militairen zijn behulpzaam bij het aanleggen van versterkingen en het in veiligheid brengen van vee en huisraad. Ook in het westen van Thueringen (Oost-Duitsland) is door hoog water aanzienlijke schade aangericht. In Nedersaksen zijn dit weekeinde vier mensen door de bliksem gedood. Zware waterschade wordt voorts ge meld uit Hessen, Noord-Beieren en Nedersaksen. i Weersverwachting van het KNMI, geicng tot vanavond, ongesteld maandagavond 23.15 uur: Veran 1 "'"kp fhewoll[in* met enkele j J "ie.n-.of onweersbuien, maar ook J opklaringen. Hier en daar tijde- of ietï hó ,iK wind' "«elfde J of iets hogere temperaturen. V""^ch'lns van het Belgisch '"f"'»"»: /.wakke tot r t westelijke en zuid- westelijke richting. Afwisselend J zTaar bewolkt met opklaringen "ier en daar mist. J Vandaag. zon onder 20.53 uur maan op 16.36 uur. „ff"™" °P iA3 uur' maan onder 0.59 uur. 5 s Een Dakota van de „Aerolineas Ai gentinas", die met elf passagiers en een bemanning van drie leden op weg was van Buenos Aires naar Tucuman, is boven Rio Cuarto, in de provipcie Cordoba, in brand gevlo gen en neergestort. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Op het vliegveld Nubia, in Oost- Columbia, zijn vier personen om het leven gekomen en vier kinderen ge wond, doordat een groep mensen over éen startbaan liep, waar juist een licht vliegtuig opsteeg. De be stuurder wist het toestel nog gedeel telijk op te trekken en op een naburig vliegveld aan de grond te zetten. De slachtoffers werden gedood door een schroef van het toestel. Een 18-jarige Griekse Cyprioot Chrysostomos Panayi is maandag in Nicosia ter dood veroordeeld wegens het gooien van een granaat naar een verblijf van de Britse militaire politie. Voorts hebben Britse troepen ze ventien verzetslieden gevangen ge nomen bij zuiveringsoperaties, die dezer dagen zijn uitgevoerd in het Troodosgebergte, ten zuidwesten van Nicosia. De^belangrijke post van directeur- generaal van de Wereld Voedsel- en Landbouworganisatie te Rome zal voor hem zijn weggelegd, maar daar over kan pas op 3 september worden beslist. Ministerie P.B.O. Een andere belangrijke vraag is, of een van de liefste wensen van prof. Romme, een eigen ministerie voor de F.B.O., voor verwezenlijking vatbaar zal zijn. Men i* daar niet zo optimis tisch over. De oplossing zal misschien zijn, dat de katholieke fractieleider tevreden wordt gesteld met een minister van economische zaken, die de P.B.O. een zeer goed har. toedraagt en die naast zich krijgt een bewindsman zonder portefeuille, die wederom speciaal met de P.B.O. en de bezitsvorming belast zal worden. Bij de zetelverdeling kan ongetwij feld ook het instituut van de staats secretarissen met een eigen en mis schien nog uit te breiden verant woordelijkheid, bijdragen tot een oplossing voor moeilijke kwesties. Vandaag (dinsdag om vier uur) zal dr. Drees prof. Romme ontvangen. Punt van bespreking zal de verdeling van de ministriële zetels zijn. BREDA Een 13-jarige wiel- rijdster werd op de Rijsbergse- weg, toen zij plotseling van haar rijrichting afweek, door een per sonenauto gegrepen en gedood. De Belgische regering heeft de vo rige maand een importverbod afge kondigd voor Nederlandse tomaten, waarover wij in onze editie van gis teren reeds het een en ander meld den) omdat de marktprijzen voor to maten in België waren gedaald on der de door België vastgestelde mi- nimum-importprijs. Minister Mans- holt is van mening, dat deze mini mumprijs zeer hoog is. Hoewel in het overleg met België over deze kwestie Nederland be reid was tot verregaande concessies, is men niet tot overeenstemming kun nen komen. Wel is er een Neder lands-Belgische werkgroep ingesteld, die gegevens gaat verzamelen, waar door men hopelijk in het seizoen 1957 tot een betere regeling zal ko men. De thans geldende minimum prijzen zijn door België eenzijdig vastgesteld. Nederland is met deze prijzen niet akkoord gegaan. Dit deelt minister Mansholt mee op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Groen, die gesteld had, dat door de exhorbitant hoge minimumprij zen het de Belgische regering te allen tijde mogelijk zou zijn de Nederland se tomaten van de Belgische markt te weren. De heer Groen had tevens opge merkt, dat ongeveer te zelfder tijd onze markt overstroomd werd met Belgische bloemkool, waardoor de prijs voor ons eigen produkt totaal werd bedorven. De minister zegt hier van, dat de prijsval vooral werd ver oorzaakt door een gelijktijdige over vloedige aanvoer van bloemkool op onze eigen veilingen en enige import van Belgische bloemkool. De term „overstromen" acht de bewindsman in dit geval te sterk. Hij heeft afge zien van maatregelen omdat te ver wachten was, dat de Belgische im port op korte termijn zou eindigen, waarna er mogelijk zelfs enige ex port van bloemkool naar België zou kunnen plaatsvinden. Deze verwach ting is bewaardheid, het prijsherstel heeft inderdaad snel plaats gevonden. De minister verklaart tenslotte, dat hij bereid is al het mogelijke te doen om een eenzijdige vaststelling van minimumprijzen te voorkomen. De Russische minister van buiten landse zaken Sjepilof heeft er, op 'n gemeenschappelijke bijeenkomst van de Opperste 'Sovjet, bij Amerika en Engeland op aangedrongen met de Sowjet-Unie besprekingen te begin nen over het staken van de proeven met kernwapens. Langdurige onderhandelingen zijn niet nodig, zei hij, want het gaat maar om drie landen. De Sowjet- Unie wil onmiddellijk met de confe rentie beginnen. Als Amerika en Engeland van goede wil zijn, zal het niet moeilijk zijn om tot overeen stemming te komen, aldus de Rus sische minister. Men zou vvolgens hem op een van de drie volgende manieren te werk kunnen gaan: 1) Een overeenkomst in het ver band van de V.N. 2) Een drieledige overeenkomst, waartoe andere landen later kunnen toetreden, en 3 De drie regeringen verklaren ieder afzonderlijk, dat zij zich van de proeven met kernwapens zullen ont houden. Elk van deze drie mogelijkheden is voor de Sovjet-Unie aanvaardbaar. Over de langdurige onderhandelin gen over de ontwapening zei Sjepilof: „Zij die werkelijk vrede willen, moe ten van woorden op daden overgaan. Het is jammer, dat over deze kwes tie geen overeenstemming kon wor den bjreikt door het standpunt, dat Radio-Moskou heeft gisteren be kendgemaakt, dat Valerian Zorin, de Sowjet-ambassadeur in West-Duits- land, benoemd is tot onder-minister van buitenlandse zaken. Zaterdag werd in Bonn bekendge maakt, zoals wij hebben bericht dat Zorin binnenkort de hoofd stad van de Bondsrepubliek verlaten zou en een* nieuwe functie zou krij gen. Zorin was reeds onder-minister van Buitenlandse Zaken voor hij in de cember 1955 tot eerste Sovjet-ambas sadeur in Bonn werd benoemd. Gelijk met hem zijn Potolitsjef en Zakharof tot onderminister van Bui tenlandse Zaken benoemd. bepaalde westelijke mogendheden in nemen." De Sovjet-regering, die een volle dig verbod wenst van atoom- en wa terstofbommen en beëindiging van het nemen van proeven met deze wa pens, is van mening, dat deze kwestie apart van 't algemene ontwapenings- vraagstuk kan worden behandeld, zo zei de minister. VERZET VAN AMERIKA Voorts heeft de Opperste Sovjet een beroep op alle parlementen ter we reld gedaan om het voorbeeld van de Sovjet-Unie te volgen en op eigen gelegenheid tot ontwapening over te gaan, zonder te wachten op een al gemene oplossing van het probleem door de Verenigde Naties. Dit voorstel maakt deel uit van een resolutie van een lid van de commissie van buitenlandse zaken van de raad van de unie, Gafoerof. De resolutie is met algemene stem men op een gemeenschappelijke "H ting van beide kamers aangenomen. Gafoerof zei, dat Engeland en Frankrijk wel stappen hebben ge daan in de richting van vermindering van de internationale spanning maar dat Amerika „zich hardnekkig ver zet". Hij verwe.es in dit verband naar de opstand in Poznan en „de schen ding van het Russische luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen". Diamanten ter waarde van ruim een miljoen gulden zijn gis teren in Londen gestolen uit een auto, die door een verkeersop stopping opgehouden werd. De overvaller rukte de tas met ju welen uit de handen van een vrouwelijke employé van de fir ma M. Wijnberg en verdween in een auto. De heer Wijnberg wei gerde maandagavond commentaar. „Ik moet nog van de schrik be komen", zo zei hij. Een woordvoerder van de Bondsregering heeft meege deeld, dat de houding van Zuid- Slavië tegenover Oost-Duits- land ongewijzigd is gebleven. West-Duitsland blijft soeverein. Tijdens een gesprek tussen Tito en dr. Pfleiderer, de Duitse ambassa deur in Zuid-Slavië, heeft eerstge noemde gezegd, dat zijn verklaring in Moskou geen verandering heeft ge bracht in de houding van Zuid-Slavië tegenover Oost-Duitsland. Hoewel Tito in Moskou heeft ver klaard, dat het onjuist is, „het bestaan van twee Duitse staten te ignoreren" zal Zuid-Slavië, aldus de woordvoer der van de Bondsregering, slechts West-Duitsland als soevereine staat blijven erkennen. Tussen Zuid-Slavië en West-Duits land is in de laatste tijd een zekere verkoeling ontstaan als gevolg van 't feit, dat door het langdurige debat in de Bondsdag de tijd ontbrak om voor Met fietsen alleen, schiet je niets op. Er moet ook gegeten worden en alle renners zijn dan ook trouwe klanten bij de bevoorradingsposten aan de start en langs de route. Het Tour-kwartet van streek genoten is het, getuige deze ex clusieve plaat, volop met deze stelregel eens. Aan de start te Bordeaux „greep" onze foto graaf de vier Brabanders, die deel uitmaken van de Neder landse ploeg. Links staat Wout Wagtmans, naast hem Leo van de Pluym en uiterst rechts Ger- rit Voor ting. Achter dit drietal is Wies van Dongen te zien. De man uit Princenhage behoorde toen nog tot de Tour-rijders. Diezelfde avond zou hij echter horen, dat de ziekte van zijn va der was verergerd. Wies reisde uiteraard onmiddellijk naar huis. Het viertal kon niet zo druk bezig zijn met het zorgen voor de benodigde proviand of het maakte nog even van de gele genheid gebruik om te zeggen: „Zet de hartelijkste groeten aan al onze familieleden, vrien den en supporters onder deze foto". Hetgeen graag wordt ge daan. Kort na de opstand in de Poolse stad Poznan zijn daar twintig pries ters gearresteerd wegens medeplich tigheid aan de opstand. Dertien van hen werden na langdurige Verhoren vrijgelaten. Zeven werden gevangen gehouden. Aldus verneemt het Bel gische persbureau CIP uit Polen. het reces de overeenkomst tussen Zuid-Slavië en de Bondsrepubliek over economische samenwerking te bekrachtigen. Deze overeenkomst voorziet in Westduitse prestaties ten behoeve van Zuid-Slavië ten bedrage van 300 mil joen mark (ongeveer 270 miljoen gul den). O In de week van 1 juli tot en met 7 juli zijn in Nederland 62 gevallen vart kinderverlamming geconstateerd. In Delft alleen werden een week latèr zeventien gevallen van kinderverlam ming aangegeven. Ook in het zuide lijk deel van Limburg zijn op dit mo ment diverse patiëntjes in behande ling. ,,Over het algemeen", aldus Dr. Koenen, Inspecteur van de Volksge zondheid in Limburg, draagt dè ziekte een bijzonder goedaardig ka rakter." Terwijl in Limburg gedurende het afgelopen weekend enkele zwemba den werden gesloten, was van bij zondere voorzorgsmaatregelen in Brabant nog geen sprake. ,,Er is niets bijzonders aan het handje", al dus de verklaring van Dr. Beyerman, Inspecteur van de Volksgezondheid in Noordbrabant. Er is één geval geconstateerd, in verband waarmee via de scholen een vermaan aan de ouders is gericht om de kinderen niet aan oververmoeidheid bloot te stel len. Zwembaden, Efteling enz. zijii normaal geopend. De N.V. Rspn. Maatschappij de Schelde te Vlissingen heeft thans de definitieve omschrijving ontvangen van een enige t(jd geleden door de N.V. van Ommeren te Rotterdam verstrekte opdracht. Ingevolge deze order zal de Schelde een 32000 ton grote tanker bouwen, die in het derde kwartaal van 1960 zal worden opge leverd. Deze tanker wordt qua afmetingen het grootste schip dat tot dusver op de werven van de Schelde gebouwd is. Ter vergelijking dient dat de Wil lem Ruys een bruto-tonnage had van 21000 ton. De N.V. Mavroleon Brothers in Londen en de Alliance Shipping in New York hebben voorts ieder aan de N.V. de Schelde opdracht verleend tot het bouwen van een motortank schip van 19000 ton. Deze twee laatste schepen zullêA respectievelijk in het tweede en vier de kwartaal van 1959 opgeleverd moeten worden. Volgens opgave van het C.B.S. be droeg het aantal huwelijken in Neder land in de eerste 5 maanden van dit jaar 33.845 tegen 33.031 in de over eenkomstige periode van 1955. Het aantal levendgeborenen bedroeg 99.223 tegen vorig jaar 97.328 en het aantal overledenen 39.342 tegen vo rig jaar 36.823. Het aantal immigranten bedroeg in de eerste 5 maanden van dit jaar 19.235 tegen vorig jaar 19.190 en het aantal emigranten 24.180 tegen vorig jaar 23.974. Het aantal inwoners van ons land bedroeg op 1 juni j.l. 10.875.876. C Niet Columbus is de ontdek ker van Amerika, maar de IJs landse bisschop Erik Gupson, die reeds in het jaar 1121 als bisschop-missionaris naar Vin- land zeilde, zoals de Scandina vische volkeren in vroeger eeuwen Amerika noemden. Deze historische vondst is gedaan door de Scandinavische geleerde Hjalmar Holand. Hij is tot die overtuiging gekomen ~N na een langdurige bestudering van zes IJslandse jaarboeken uit de 12e eeuw, waarin de rei zen van de bisschop worden be schreven en met tekeningen aangevuldBisschop Gupson werd in 1112 door Paus Pa- schalis II benoemd tot bisschop van Sandness op Groenland.

de Stem | 1956 | | pagina 1