DE u: Zak Pijnlijke geschiedenis Bouwoffers onder de drempel .Meesterlijk Concordia NATIONAAL MUZIEKCONCOURS op SPORTVELD VLISSINGEN KING SIZE Vijf vondsten in Brabant «ccs VREDE NU GETEKEND Verdec Raad van Hulst subsidieert maskers voor Reinaertstoet -e-t-e-r-e Kinderverlamming te Leivedorp en Nieuiv dorp Eeni Nedet 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 16 JULI 1956 Onderbouw van de kerktoren gegund Hoogwaterstanden Oostburgse expositie geopend Door G.S.-lid v. Poelje Actie Nationaal Rheumafonds Na Wild West in een vliegtuig Walcheren MIDDEtLDURG Z.-Vlaanderen Boze geesten gevangen in de kruikenval Veel waardevols gaat verloren Zuid-Beveland Het geschil Schaeffer- Adenauer AGENDA Heden Morgen Bevo situat LUCH" Het eerste punt van de raadsagen- da betrof de gunning van de onder bouw van de kerktoren aan de firma Woudenberg uit Middelburg. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad hiermee akkoord. Diverse werken in plan Oost wer den gegund aan de laagste inschrijf- ster, de firma Sponselee. voor de som van f 389 000, De raad ging in principe akoord met het bouwen van een nieuwe U.L.O.-school. Het voorstel tot het verstrekken van een geldlening uit het cultuurfonds van f 2500,— aan het Stedelijk Feest comité voor het aanschaffen van mas kers voor de Reinaertoptocht, werd geen hamerstuk. Burgemeester Locke- feer deelde mede, dat terzake reeds contact was opgenomen met G. S. en dat hiertegen geen bezwaar bestond. Doch de heer Warnier meende een waarschuwend geluid te moeten la ten horen, daar hij in het voorstel niet een garantiebepaling had aange troffen voor de terugbetaling van het geld. Dit comité, zo betoogde hij, heeft geen enkele rechtszekerheid. De voorzitter repliceerde, hierin bijgestaan door de beide wethouders, dat dit comité toch een zekere be staanszekerheid heeft en men met mensen te maken heeft, die het als hun morele plicht zullen beschouwen, aan hun verplichtingen te voldoen. Bovendien heeft de gemeente een zeker onderpand in de vorm van de maskers. En blijkt later dat men niet in staat is om af te lossen, dan kan alsnog een beroep worden gedaan op de gemeentekas of op de bevolking- De heer Warnier verklaarde niet geheel bevredigd be zijn, doch stem de toch voor het voorstel van B- en W„ zodat aldus besloten werd. Onder de ingekomen stukken be- (Advertentle) vond zich een offerte van de Fa. Hol voor het aanbrengen van een as- faltdeklaag op het stuk weg Dub bel Poort-betonweg. De raad besloot het geoffreerde werk te laten uit voeren. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 17 juli, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 10.31 en 22.50 uur; te Ter- neuzen om 10.04 en 22.28 uur en te Vlissingen om 9.38 en 22.02 uur. Invoerverboden voor tomaten en bos peen Met ingang van vandaag heeft Bel gië de invoer van tomaten uit ons land verboden Zeer grote veront waardiging heerst er in Nederlandse tuinderskringen over dit besluit, dat België kon nemen op grond van de bepalingen in het Landbouwprotocol. Verder gaat vandaag ook de Ierse grens voor tomaten dicht. Ook deze maatregel wordt genomen ter be scherming van de tomatenkwekers in dit land. De afgelopen week was de tomatenexport naar dit land reeds afgeremd tot 500 ton. Tenslotte zal vandaag ook de Belgi sche grens worden gesloten voor de Nederlandse bospeen. Ook dit ge beurt op grond van de bepalingen in het beruchte Landbouwprotocol. (Advertentie) levensverzekering Maximale zekerheid Minimale premie Oudenoord - Utrecht - Tel 16591 (3 lijnen) OK. K. Schoondijke) behaalde meeste punten De Koninklijke Harmonie „Ons Ge noegen" te Vlissingen heeft als slotfeest ter gelegenheid van haar 65-jarig bestaan een groot natio naal federatief muziekconcours ge houden. Zaterdagmiddag werden de voor zitters en dirigenten der deelnemen de verenigingen officieel door B. en W. in het stadhuis ontvangen. Daarna trok het tambours-, hoorn- blazers- en pijperscorps „Oost Arn hem" langs het stadhuis- Het muziekconcours op het ge meentelijk sportveld werd groten deels in stromende regen gehouden, waardoor de belangstelling van het publiek zeer minimaal was. Zondagavond kon de uitslag wor den bekend gemaakt. Uitzonderlijk is de behaalde pres tatie van Ó.K.K- uit Schoondijke (ere-afdeling harmonie), dat een zéér hoog aantal punten wist te behalen, n-1. 118. Het hoogst bereikbare was 120, zodat de jury deze harmonie de eerste prijs toekende met lof. De uitslagen Tambourswedstrijd: 2e afdeling: Harmonie Slikkerveer le prijs - 36 punten. Euphonia. Goes, 2e prijs - 31 punten. 3e afdeling Scheldegalm, Hansweert le prijs - 34 punten. Afdeling uitmuntendheid: „Ons Ge noegen", Rockanje, 2e prijs - 32 pun ten. Mars-wedstrijd: le afdeling fanfare: „Ons Genoegen". Rockanje, 2e prijs - 32 punten. Afdeling uitmuntendheid harmonie: ..Scheldegalm" Hansweert, le prijs - 32 punten. Concertwedstrijd 2e afdeling fanfare: „Crescendo" Oostkapelle 2e prijs (87 pnt.), „O.B K." Hoofdplaat 2e prijs (91 pnt.). lste afdeling fanfare: Euterpe" 's-Gravenmoer le prijs (105 pnt,), „Oranjevaan" Fijnaart 2e prijs (81 pnt.), „Concordia", Hooge Zwaluwe 2e prijs (80 pnt,). Vaandelafdeling fanfare: Apollo" Goedereede le prijs (103 pnt.), „Harmonie Slikkerveer" le prijs (108 pnt.). Afdeling uitmuntendheid fanfare: „E.M.OS." Borkel en Schaft le prijs (101 pnt.), ..Ons Genoegen" Rockanje 3e prijs (78 pnt.). Ere-afdeling harmonie: Oefening Kweekt Kunst, Schoondij ke le prijs met lof der jury. Ereafdeling fanfare: Harmonie, Oostburg eerste prijs met 106 pnt- De beschikbaar gestelde prijzen werden als volgt toegekend: le prijs: zilveren medaille van Mr. B. Kolf, Scheldegalm, Hansweert. 2e prijs: beker van de heer J. W. Hupkes, O.K-K., Schoondijke. 3e prijs: herinneringszuil van de heer S. Cra- cou, Apollo. Goedereede. 4e prijs: be ker Amstel Brouwerij, Harmonie Slik- keveer, 5e prijs; beker Alhambra Theater, Harmonie Oostburg, 6e prijs: beker Muziekhandel v. d. Burg, Scheldegalm, Hansweert, 7e prijs: lau wertak Fa. v. d. Hemel, O.K.K Schoondijke, 8e prijs: lauwertak de heer Donze (Amicus) E.M.O.S., Bor kel en Schaft, 9C prijs, medaille com missaris van politie. O.K.K., Schoon dijke, 10e prijs: medaille Sporthandet Goedbloed, O.B.K., Hoofdplaat. 11e prijs: medaille Opticien Tilroe, E.M O.S.. Borkel en Schaft, 12e prijs: medaille Brouwerij Cijvat, Drumband Oost Arnhem- De gedeputeerde, de heer M. J. van Poelje, heeft de te Oostburg in de hal van de watertoren door de Zeeuwse Kunstenaarskring ingerichte tentoonstelling van beeldende kunst officieel geopend. Tevoren was hij in geleid door de voorzitter van de Zeeuwse kunstenaarskring, de heer A. L. A. Borst. De heer Van Poelje schetste in eerste instantie de belangrijkheid van hel simetlgaail van de Zeeuwse kun stenaars, waardoor de toenadering tussen overheid, publiek en kunsle- naar kan worden bevorderd. De overheid heeft hier een taak; doch mag zich weliswaar niet het recht aanmatigen het publiek een bepaalde smaak voor te schrijven. Hoewel de heer Van Poelje van de huidige stoffelijke welvaart niet di rect grote voordelen voor de kunst verwachtte de culturele ontplooiing van de mens kost tijd en moeite zag hij toch verschillende lichtpunten. Nadat hij de tentoonstelling voor geopend had verklaard, hield de let terkundige Paul Raimond uit Maas tricht een inleiding over het tentoon gestelde we.rk. Zijn oordeel was vriendelijk. Tpznrcp&m. -se in de maanden juli en augustus houdt de stichting „Het Nationaal Reumafonds" een grote actie. Ter stimulering van deze actie heeft de stichting een affiche verspreid, dat een voor zichzelf sprekend beeld geeft van volksvijand nummer 1". Reuma blijft, van economisch en van algemeen standpunt gezien, ons nijpendste probleem. Tentoonstelling Z. K. K. te Middelburg geopend Zaterdagmiddag is in het Middel burgs kunstmuseum de tentoonstel ling van de Zeeuwse kunstenaars kring geopend, waar wij zaterdag reeds uitvoerig over schreven. De voorzitter van de kring, de heer Borst verwelkomde de benodigden, waarna jhr. Schorer, wethouder van Middelburg met enkele goede woor den de expositie voor geopend ver klaarde en zijn hoop voor het welsla gen er van uitsprak. Dank bracht hij nog aan de heer Borst voor diens voorbereidend werk. Nadat de letterkundige Paul Ray mond zijn visie op de kunst had gegeven, sprak de heer Borst het slot woord en kregen de genodigden ge legenheid schilderijen en tekenwerk te bezichtigen. Leonhard Huizinga schrijft in het Algemeen Dagblad: Naar ik verneem zal een van de eerste wetsontwerpen die aan de nieuwe Tweede Kamer zuilen worden voorgelegd zijn De Wet tot Voorkoming van Pijnlijke Ge schiedenissen." De voorgeschiedenis van de tot standkoming van deze wet is al even pijnlijk als de te verwach ten nasleep. De voorgeschiede nis begint in mijn nederige wo ning, waar kort voor de laatste verkiezingen een kleine envelop pe werd bezorgd.,,Weer een ver loofd stel" dacht ik. „Gaat mij weer geld kosten voor een cadeau Met tegenzin maakte ik het ding open. maar toen ik de inhoud had gezien verschoot ik van kleur. Mi nister president dr. W. Drees had mij persoonlijk zijn Kaartje ge stuurd met achterop 'n eigenhan- dig geschreven opwekking om toch satoren van deze pijnlijae geschie- e - - rif=>nic dhrnrlononr)! TJ/o* ie vooral te gaan stemmen. Gete kend en wel. Ik was ontroerd. „Goeie Wil lem", dacht ik. „Hij vergeet nie mand. Moet niet vergeten hem te bedanken". Ik was iets minder ontroerd toen mijn buurman opgewonden bij mij kwam binnenstormen. „Kijk eens, wat ik in de bus vind!..." Ook hij had een Kaartje van de minister president. Ook eigen handig geschreven. Hm. Even later mijn andere buur man. Van hetzelfde kaartje een verkiezingspak. De pret begon er echt af te gaan. Daarna de overburen. Ook al een kaartje Hm. Enfin, ik Kon geen mens tegen komen. of hij had het kaartje van dr. W.' Drees van beroep minis ter-president, gekregen. „Wat moet die man een werk ge had hebben", zei de tramconduc teur. Dat bracht mij op een gedach te. Ik bestudeerde drie verschil lende kaartjes en ontdekte, dat het handschrift van dr. W Drees een bedrieglijke nabootsing was Het was gedrukt. Toen ging ik verder op onder zoek uit en ontdekte dat vrijwel heel Nederland zo'n Kaartje had gekregen. En daar zitten wij nu met de aanleiding tot de „Wet op het voorkomen van Pijnlijke Geschiedenissen". Immers wat is er gebeurd? Onverantwoordelijke elementen hebben de naam en de functie van de minister-president misbruikt voor een verkiezingsstunt. Zij hebben als volgt geredeneerd: „Wanneer wij dergelijke kaartjes rondsturen, dan zullen die opge vat worden als verkiezingspropa ganda voor de partij van dr. Drees, de P. v.d. A. Al staat er nu duizendmaal alleen maar een opwekking op om de stemplicht te vervullen, dat neemt niet weg, dat iedereen die een dergelijk kaartje in deze bedrieglijke per soonlijke vorm gekregen heeft, daarmee even aan dr. Drees en zijn partij wordt herinnerd. On getwijfeld zullen deze kaartjes dus als partiipiopaganda worden op gevat die de minister-president voor zijn partij maakt." Zo hebben natuurlijk de organi- denis geredeneerd. Het is een re denering waaraan geen welden kend mens ontkomt. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat minister-president Drees zich nimmer tot een dergelijke on waardige stunt heeft geleend. Het behoeft geen betoog, dat de Par tij van de Arbeid er niet aan zou denken op deze bedrieglijke ma nier propaganda te naken met de naam en de functie van dr W. Drees. Dr. W Drees gaat dus vrijuit. De P. v d. A. gaat natuurlijk ook vrijuit. Dat is een gewoonte ge worden Rest slechts de vraag: Wie zijn de ridders van de treurige fi guur die deze pijnlijKe geschie denis op touw gezet hebben? Als U het mij vraagt, is het een komplot van reactionaire, kolonialistische neo-fascistische groot-kapitalisten, die hiermede een smet hebben willen werpen op dr. W. Drees en zijn Partij. Gelukkig twijfelt niemand er aan, of wij zullen op de kortste termijn een officiële verklaring krijgen dat noch de minister-pre sident noch zijn partij hiermee iets te maken heeft maar dat de veroorzakers van deze Pijnlijke Geschiedenis gezocht moeten wor den in de rijen van de politieke tegenstanders van Drees en zijn Partij. Het woord is aan dr. W. Drees en zijn partij. Te Lewedorp en te Nieuwdorp Bo,'Sh- heeft de burgemeester van Arendskerke, waar Lewedorp en Nieuwdorp onder ressorteren, alle sportdemonstraties verboden- De scholen zijn niet gesloten op ver moeden. dat de kinderen zich dan in hun vrije tijd meer zouden ver moeien dan op de schoolbanken en oververmoeidheid schijnt de vatbaar baarheid voor de gevreesde ziekte groter te maken. Wel zal geen gym nastiekles worden gegeven. zijn resp. twee en drie gevallen van kinderverlamming geconsta teerd. De patiënten zijn zeer jonge kinderen, die naar ziekenhuizen zijn overgebracht. In overleg met de inspecteur van .volksgezondheid, dokter van de SPREEKUUR GEMEENTEGENEES HEER MIDDELBURG Gedurende de periode van 16 juli tot 4 augustus a.s. zal het spreekuur van de gemeente-geneesheer in het Medisch Centrum, Eigenhaardstraat no. 2, gehouden worden op maandag, donderdag en zaterdag van 910 uur. Op dinsdag zal er dan dus geen spreek uur zijn. Burgemeester en wethouders van Middelburg 821-0 Breskens MOTORZEILJACHT IN NOOD WERD TIJDIG GERED. Zondagavond om ongeveer 7 uur kwam het Belgische motorzeiljacht de A D2 voor Vlissingen in moeilijk heden. doordat het motorpech kreeg en er praktisch geen wind stond. Door middel van de provinciale boot, die vlak langs het jacht passeerde, vroegen die opvarenden om assisten tie van de reddingsboot, „President Wiersma" te Breskens, die onmid dellijk uitvoer, het jacht op sleeptouw nam en het de haven alhier binnen bracht. Sas van Gent „DE VERENIGDE VRIENDEN" IN GENT. Traditiegetrouw zijn de leden van het harmoniegezelschap „De Ver enigde Vrienden" ook dit jaar weer uitgenodigd om bij de opening der Gentse feesten een avondconcert te verzorgen op de „Koornmarkt De uitvoering van zaterdagavond in Gent bleek een waar succes te zijn. Ook bij de sluiting van de Gentse feestweek zullen onze Verenigde Vrienden aanwezig zijn. Immers op 22 juli a.s. verzotgen zij het slotcon- cert op de „Kouter". GEMEENTE GAAT SCHILDERIJ AANKOPEN. In de raadsvergadering was er een voorstel van B. en W. om een lokaal van de neutrale kleuterschool tijdelijk te bestemmen als leslokaal voor de bijzondere meisjesschool. Verder stel len B. en W. voor om over te gaan tot aankoop van eer. schilderij, dat de uittocht van de Spanjaarden uit Sas van Gent in 1644 voorstelt en geschil derd is door Hendrik de Meijer. De prijs van I 4000.werd, mede blijkens een advies var. de directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam, redelijk genoemd. Besloten werd deel te nemen aan de stichting „Beschuttende Werk plaatsen voor midden Zeeuwsch- Vlaanderen" te Terneuzen. Voor het ontwerpen van een ontwikkelingsplan der gemeenten in de kanaalzone werd een bijdrage van 25 cent per inwoner verleend. Burgemeester R- A. J. den Boer en wethouder A. C. J. C. van Zantbeek werden als vertegenwoor digers in de commissie der samenwer kende gemeenten aangewezen. Op verzoek van de heer F. L. van Hullu om een tegemoetkoming in de extra kosten voor funderingswerken werd besloten hem een schadever goeding tot te kennen van f 725. Aan de r.-k. Vereniging „Het Wit- Gele Kruis" werd een subsidieverho ging van f 850.toegekend, terwijl de r.-k. Toneelvereniging „Excelsior" met een jaarlijkse subsidie van f 250.- werd bedeeld. St.-Jansteen BEGIN VAN BRAND- Zaterdagmorgen te lialf acht brak brand uit in de breigoederenfabriek van de Fa. v. Eerenburgh te Kapel- lebrug. Een omhulsel van een olie tank had door onbekende oorzaak brand gevat. De brandweer werd ge alarmeerd, maar voor deze hulp kon "verlenen, was de brand door aanwe zig personeel reeds geblust. Vanaf de vroegste oertijden tot aan onze dagen, nu wij leven op de drempel van het atoomtijdperk, is het bouwen door de mens steeds als een belangryke aangelegenheid beschouwd. Wanneer enkele eeuwen geleden een huis of een ander bouwwerk werd opgetrokken, dan zorgden de toekom stige bewoners er angstvallig voor om de goden en geesten gunstig te EÏSïSïï1?1' P,FI!u.k' dat tegenwoordig bij primitieve volkeren nog spring levend is, heeft ook in onze streken nog lang bestaan, want eerst tegen het eind van de zeventiende eeuw verdwenen er de laatste resten van. Wil' worden hier weer eens geconfronteerd met het bekende verschijnsel, dat aan bijgelovige prakt ijken een uitermate taai leven beschoren is. den als een val, waar de boze gees ten onherroepelijk inliepen, wanneer ze ook maar een voet in huis zetten. Deze „geestenval" doet sterk denken aan een muizenval, want soms be vatte de kruik etensresten, vooral eierschalen, die waarschijblijk dien den om de geesten binnen te lokken. Men moest natuurlijk zorgen, dat deze val niet vol zand geraakte en daarom begroef men de kannen met een wijde hals ondersteboven. In onze streken paste men deze methode niet toe, al was om een van de in Loon op Zand gevonden kruiken een smal lederen bandje geknoopt; kennelijk heeft men daarmee een stuk papier of een doek over de opening gebon den, zodat men toch hetzelfde bereik- 'te als met het ondersteboven ingra ven. De laatste drie jaren zijn in noord- Brabant een vijftal vondsten gedaan, die met dit animistisch gebruik ten nauwste verband houden, n.l. in Baardwijk (H.Essink), Dorst (J.Her mans), Raamsdonk (A.Hooymayers) en twee in Loon op Zand (A.Schel len en A.van der Lee). In al deze plaatsen vond men bij het afbreken van oude boerderijen onder de drem pel op ongeveer een meter diepte een lege kruik of kan. Alleen die van Raamsdonk bevatte loden afgietsels van munten; de andere waren- zo wij de vinders mogen geloven- leeg. Deze kruiken dateerden alle uit de tweede helft van de zeventiende eeuw, uitgezonderd wellicht het „baardman netje" van Dorst, dat iets ouder kan zijn. Men kan zich thans afvragen, waar voor deze kruiken onder de drempel van het huis begraven werden. Op dit punt nu geeft een werk uit de wereldliteratuur ons een» interessan te aanwijzing. In Ludovico Ariosto's romantische epos „Orlando Furioso", dat op een meesterlijke wijze de strijd van Karei de Grote tegen de Sara- cenen uitbeeldt, wordt ergens gespro ken over een kasteel, dat verwoest wordt, zodra de potten, die onder de drempel zijn ingegraven, gebroken zijn. In deze potten huisde dus waar schijnlijk een goede geest, de be schermgeest van het kasteel. Voorts heeft in Twente nog lang een eigen aardig bijgelovig gebruik bestaan, dat juist het tegengestelde geval de monstreerde. Hier werden namelijk de boze geesten van een betoverd huis in een pot gebannen, waarna ze met kar en paard naar een moe ras werden gebracht om daar letter lijk en figuurlijk ten onder te gaan. Er zijn echter ook in Twente vondsten gedaan, die gelijkenis vertonen met de Noordbrabantse, doch blijkbaar moet de kruik daar beschouwd wor- Surrogaat Hoe enige Hongaarse studenten, na dat zij de bemanning van de vlieg machine hadden overmeesterd, in West-Duitsland terecht zijn geko men (waarvan wij in onze editie van zaterdag en ook van heden ge wag hebben gemaakt) tonen u deze foto's. Boven zien we enkele beman ningsleden en passagiers op de gras mat van het vliegveld. De onderste foto toont de studenten, van wie er een paar flink gehavend uit de strijd tevoorschijn zijn gekomen, voor de machine. Bij de recente Brabantse vondsten is maar weinig van het oorspronke lijk „offer"-idee over gebleven. Zo als reeds opgemerkt, bevatte alleen de Raamsdonkse kruik loden afgiet sels van munten. Helaas zjjn deze door onachtzaamheid verloren gegaan zodat een nauwkeurige datering niet mogelijk was. Het feit, dat niet de munten zelf, maar een waardeloos „surrogaat" ervan in de grond ge stopt werd, wijst er intussen reeds op, dat de ware betekenis van het oude gebruik in de zeventiende eeuw niet meer bekend was en dat het enkel nog als een traditie voortleef de. Een gebruik, dat nog zijn volle betekenis heeft, verdwijnt immers niet. De bouwoffer-traditie hield ech ter, voor de aanvang van de acht tiende eeuw, wél op te bestaan, na dat zij al geruime tijd door het con servatisme van de boerenbevolking had voortgeleefd. Is het toeval, dat juist in Brabant en Twente, drie honderd jaar geleden nog „uithoeken van de wereld", een dergelijke prak tijk het langst bleef voorbestaan? Ook in Engeland De Brabantse vondsten trekken sterk de aandacht van Engelse folk loristen. In Engeland, waar het bij geloof door alle eeuwen heen welig tierde, onderzoekt men thans een ge bruik uit de zeventiende eeuw, dat naast grote verschillen ook merk waardige overeenkomsten met het Nederlandse vertoont. Men heeft er onder de drempel of de haard van oude h izen vele baardmankannetjes gevonden, welke alle uit het Rijn land zijn ingevoerd. De Engelsen noemen het „bellar- mines", omdat zij de kop met baard die op elk kruikje is afgebeeld, be schouwen als 'n caricatuur van kar dinaal Bellarminus, hoewel de „bel- larmines" eerder bestonden dan de kerkvorst. Deze kannetjes hebben soms een zeer gevarieerde inhoud: naalden, spelden, spijkers, menselijk haar, nagels, dorens en soms een stuk vilt of andere stof, geknipt in de vorm van een hart en met spelden doorstoken. Dit alles diende als mid del tegen betovering. Merkwaardig is, dat de „bellarmines", die met een kurk gesloten zijn, toch nog vaak ondersteboven werden begraven, in navolging waarschijnlijk van de Ne derlandse gewoonte. De befaamde Engelse folklorist R.Merrifield is van mening, dat het gebruik van de witch-bottle" omstreeks 1640 vanuit Nederland moet zijn ingevoerd. Vóór die tijd bestond er in Engeland niets, dat met het begraven van baardman netjes verband houdt. Merrifield trekt dan ook een regressieve lijn van de Engelse vondsten naar de Brabantse en zo via de vondsten van Overijsel en Gelderland uit de vijftiende en zestiende eeuw naar de oude bouw offers, die tot in het verre, duistere verleden teruggaan. Een traditie van eerbiedwaardige ouderdom! Zwarte rommel Het is lang niet onmogelijk, dat in Brabant nog meer vondsten zullen worden gedaan. Waarschijnlijk gaat het grootste deel ervan door achte loosheid en vooral door onwetend heid verloren. In de gunstigste ge vallen blijft de kruik nog behouden, maar de inhoud, die juist het be langrijkste is, wordt vrijwel nooit be waard. Een vinder zei ons eens, dat het door hem gevonden kruikje alleen „wat zwarte rommel" bevatte, geen gouden munten, zoals de man ge hoopt had, maar deze „zwarte rom mel" zou voor de folklorist goud waard zijn geweest. In de toekomst zal men wellicht overgaan tot sys tematische onderzoekingen op dit ge bied. Hopelijk is het dan nog niet te laat! Tom Erich trok publiek Zaterdag was de attractie van de uitvoeringen, welke het actie-comité uit de middenstand in Schuttershof geeft, ongetwijfeld het optreden van Tom Erich en zijn orkestje. Omdat vanwege het slechte weer, de op- •voering niet in de tuin plaats ^on hebben, was men gebonden aan de zaalruimte. Daardoor moesten een paar honderd belangstellenden te leurgesteld worden. Tom Erich trad pas na de pauze op met zijn medewerkers en wel in de grote zaal, waar hij de dansvloer een paar uur dicht bevolkt deed zijn. Deze week zaterdag wordt de reeks voorstellingen beloten met het optreden van het Reuver-gezelschap. „Bezige handen" De door de Goese schildersstudie club georganiseerde tentoonstelling „Bezige handen", bracht zaterdagmid dag en zaterdagavond vele belangstel lenden naar de Ambachtsschool. Onder de dertig inzendingen waren er ook verscheidene van niet-leden. Het opmerkelijkst vonder, wij de stand van de heer J. Polfliet, een amateur-beeldhouwer, die verant woord werkt met natuurlijk talent. Buitengewoon goed was het meisjes kopje in gebakken klei, dat sprekend geleek op het model, zoals wij met eigen ogen konden zien. Het houtsnijwerk van de heer Fren- ken was ook zeer knap evenals het aquarel- en knipwerk van mevrouw Marsman. Voorts kon men prachtig scheeps- bouwwerk bewonderen en tientallen andere soorten van kunstzinnige han denarbeid. Bij de werkstukken der landelijke prijsvraag hingen de met de eerste prijs bekroonde tekeningen van onze stadgenoot, de heer de Dreu. De olieverfschilderijen waren over 't algemeen afschuwelijk; etsen en te keningen daarentegen verrieden aan leg. MOTOR TEGEN AUTO. Door een verkeerde manoeuvre botste de motorrijder F. v. d. H., uit Oosterland zaterdagavond óp de hoek var. de Zaagmolenstraat tegen de auto van J. E. uit Goes op. De motorrijder alsmede zijn 12-jarig zoontje gingen tegen de grond, waardoor de vader een beenbreuk en de jongen gewond werd. De dokter liet v. d. H. naar het gasthuis brengen. SCHUURTJE AFGEBRAND. Zondagnacht werd de brandweer gealarmeerd, omdat er vlammen sloe gen uit een schuurje van gebr. de Jonge aan de 's H. H. kinderendijk. Veel konden de blussers echter niet meer doen en alles brandde uit. De oor zaak is onbekend en de schade niet zo heel groot. NAAR BEIAARD WEDSTRIJD. De heer W. L. Harthoorn, stads- beiaardier alhier, zal deelnemen aan de internationale beiaardwedstrijd, die op 23 en 24 juli wordt gehouden te Hilvarenbeek. Rilland GELDLENING VAN f 1.500.000 GOEDGEKEURD. De raad kreeg van de voorzitter de prettige mededeling dat G. S. een kasgeldlening van 1 1/2 miljoen gul den heeft goedgekeurd. Tevens kreeg de raad goedkeuring voor de aankoop van een krotwoning aan de Hoofd weg van de diaconie der Herv. Ge meente. De heer P, van Wouwe werd be ëdigd als waarnemend secretaris en waarnemend ontvanger. De Herv. kleuerschool kreeg een subsidie van f 1759.r.-k. kleuterschool van f 856,50. Als gemeentelijke lijkschouwers werden benoemd: dokter G. J. Noome en dokter J. R. Roos, beiden uit Krab- bendijke. Uit Rilland zelf werd be noemd dokter J. A. Kamps. Tot onderwijzer aan de O L school werd D. P. van Vooren uit Oostburg benoemd. Yerseke GROTE BELANGSTELLING VOOR MOZART". De overdracht van de uniformen aan de muziekvereniging „Mozart" tiok, zoals te verwachten was, zeer veel belangstelling. Te half vijf had °p het gemeentehuis de overdracht plaats. De uitvoering van de unifor men is buitengewoon geslaagd- Na de officiële overdracht mar cheerde het korps door een groot ge deelte van het dorp, zodat velen de gelegenheid kregen de aanwinst te bewonderen. Zaterdag maakte ook het pijperskorps uit Goes onder gro te belangstelling een muzikale wan deling. Te half negen gaf „Mozart" een concert op de muziektent, waar bij de drumband assistentie ver leende. De kanselier van West-Duitsland, dr. Adenauer, heeft in het openbaar een einde gemaakt aan zijn onenigheid met de minister van financiën, F. Schaef- fer. De Bondskanselier heeft minis ter Schaeffer medegedeeld, dat hij zijn volle vertrouwen genoot, zowel in zijn hoedanigheid van minister als per soonlijk. Men is van oordeel, dat deze ver klaring een einde maakt aan het ge schil, dat openbaar werd toen Ade nauer in het publiek kritiek oefende op de recente verhoging van het bank- disconto, die de instemming van mi nister Schaeffer had. AXEL Het Centrum 8 uur: Tweemaal begeerd. CLINGE J. v. d. Bergen 3 uur: Schie ting. Staande wip 3 uur: Schieting. Zaal v. Duyse: Bal. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Dagboek ener verliefde; en Di plomatiek paspoort. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De prins student. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zo lang je nog een moeder hebt. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: To. catch a thief. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De zoon van niemand. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen van P, P. Rubens. CLINGE J. v.d. Bergen 4 uur: schieting Zaal v. Duyse: Bal. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De prins student. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De slavin der Minnetarees. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De zoon van niemand. ANTWERPEN Rubenshuis: Tek»"4"**» van P. P. Rubens. Nu het een feii bare tjjd een uitf kennis te nemen een school voor 1 uitgebracht door Vlaanderen", gev in 3 hoofdstukken heid van een U.T en tenslotte een Mede door het volkingspolitiek, nis van Zeeuwscl belangstelling kei gewest. Daaruit sche School heel is het doel van geslaagd. Het rapport wij: op dat de noodz; U.T.S. voor Z< kan worden gevor sche de bevolkir ciaal-economische west. De geografische van afgezonderdh Naar het noord< Vlaanderen afge; Schelde in de Ze< landse eilanden, met de bevolkir randstad Holland, trekkende econor culturele ontwikk streekse verbindi: west naar het zu kundige samenha: is het vooral dooi mentaliteitsverscl hebben aan de n andere evoluties doen. Tot dusverre geen tegenwi schade der kunnen on Zeeuwsch-Vlaa éénheid vormt. West- en Oost ren zijn twee heel streken tot voor k de Braakman, me la-Sluis een nauwe Vormt West Z< een zeker geheel, Vlaanderen valt onderscheiden gel zone het agrar (Vogelwaarde, Hc en Langendam) land van Hulst (I Clinge en Koewacl dige verdeeldheic Zeeuwsch-Vlaande lijk geografisch, schappelijk en cult nen vormen, dat west van overheer zijn en van waa: h; i kunnen plaat krachten tot verh west. In dit tweede gei port worden zeer i tt - .fiüfstv, In de polder Zesti nuten rijden van Rotterdam, wordt hard gewerkt aar Rotterdam", het waarop in septen diensten van twe vaartmaatschappij re 21) Hij dacht er pre inspecteur: dat di Soroeërs was gew een andere menin: en ontkende heftig 't gebeurde bij de liggen. „Niet één van een voet buiten dé zekerde hij. „Hebt u soms „Maak geen gra Daar is de toesta 'k Weet, dat de kers als suikerbe Let op mijn voorst opbreken. De dwa dat burgemeester de werkwilligen van terrreur k sprookje opdist ovi Kopenhagen, die h ten zetten - allei schoon te wassen Kopenhagen! Bela ,,U hebt uw mei wij hebben de o Madsen koeltjes. en acht hen tot zi in staat. Wel mei pas van excessen Kopenhaagse gesp ,,'k Zie 't aL

de Stem | 1956 | | pagina 2