ORANJE-RIJDERS GISTEREN ACHTER SPAANSE FURIES NAAR MEER VOORSPRONG TOEMAtrmrjfs Nolten en Wagtmans top-figuren in pech-drama s PafiMaü P c jitem Een der Hoofdprijzen Deze Tour is „anders" Groene trui weer in bewaring bij Daan de Groot iTour-cijfers Poblet was de winnaar Een dag verblijf Zo'n prachtig PON Sportrijwiel :n 1 9 9 1 DERDE BLAD VRIJDAG 13 JULI 1956 Kroon-plaatsen Daan de Groot en Picot nog niet uitgevochten om groene trui Een complete borsteluitzet Grote voorraad Hebben is hebben Een waardebon van f 100,- EEN ACCORDEON Vraag Uitvinding Misverstand Sprint en Thor verbeteren records Kans gegrepen voor de grote TOUR DE FRANCE-PRIJSVRAAG van liet DAGBLAD DE STEM GINNEKENSTRAAT 61 BREDA Tegenaanval lllustere groep woond door de Nederlander van de Tal van factoren spelen mee Tour de France prijsvraagreglement van het DAGBLAD DE STEM 4 ilburg. A. I. lamer, export ot exp. cp. 153, i exp. doosje -167, 2 1 32-42, 1 22- 58-84 3 mei- l. Mar- >4, per- Indus en zon- J-161.20; 3t 1 en .70: II 1; afw. Ew. 188: Fram 9-206,40 r doos n 2 32! r kg 1 ;n per 18-21; 7; Rode Early rs 1 96 15; 2 71 - 2 67-82: ■ikersen :r doos: 160-180 Breek :ken 20 Geen verder 5 12) 16) l (+14), 26 (-3), -6), De mte 150 10 (+3), d 1092 i 1 m e r 1 B 5 I j t i koopt, n.i. »or de f 455.- f 695.- LA ROCHELLE, donderdagavond. (Van onze speciale verslaggever) Spanje kan gerust zijn. Het heeft in de Tour geen schuchtere équipe, die alleen maar met de grote hoop durft mee te fietsen en in elke slag mislukt. Vandaag, op weg naar de ruige Franse zeestad La Rochelle, ont waakte het nationale temperament. En de zuidelijke ploeg een ploeg van klimmerssloeg in deze vlak-etappe toe, zo vurig en zo bezeten, dat het Iwle spul dik een half uur vóór Goddets securetijdschema binnen storm de. En toch was de winst weer niet alleen voor de ploeg, die deze dag alles wilde en alles deed als het maar onderscheiding opleverde. Tevoren waren de Bretonnen zulke wilde vechters. Later de Italianen. Vandaag dus de Spanjaarden. Maar achter de icoest rijdende Spaanse locomotieven hing wéér de oranje-trein. Wéér zal Goddet met zijn uitgebreid journalisten-leger moeten zoeken naar andere woorden dan „de kapers uit het noordenen „de vernuftige, Nederlandse koers-zieners". An dere woorden om eens iets nieuws te zeggen voor iets, dat bijna elke dag hetzelfde is: Het geniale spel, dat de Nederlandse renners dag na dag spelen voor promotie in alle klassementen, die ze zowat uit het hoofd schijnen te kennen Dwars tegen alle reeds op ver wensingen lijkende uitspraken van C. Gaul („De echte ritten komen nog" en „Ik zal ze") rekenen onze landgenoten in de tijd, die de vlak-coureurs is ge laten dan. toch zo voordelig mogelijk. Thans, met de bergen eigenlijk al tegen de hori zon, staan ze op kroon-plaat- sen in de algemene rang schikking. Ver voor de na- (Van onze speciale correspondent.) LA ROCHELLE, donderdagavond. Een naar lucht snakkende Daan de Groot reed het middenveld van de wielerbaan van La Rochelle op: Hij was even tevoren derde in de sprint ge worden in een veld van dertien man, achter Poblet en Caput. Pas na enkele minuten was hij weer in staat om zijn tevredenheid te uiten. Met die derde plaats had hij weer wat geld in de kas van de Nederlandse ploeg toegevoegd, en dat stemde hem gelukkig: „Ik sprint toch al harder dan anders". Geen wonder trouwens, want na de Ronde van Italië heeft hij veel met Jan Derksen getraind en die heeft er wel voor gezorgd, dat de sprint van Daan beter werd. „Maar waar zit Picot?" Die vraag kon men in zijn ogen lezen. En toen men hem een overzicht gaf van de situatie der jagende groepjes achter het leidende peleton was het hem snel duidelijk, dat hjj de groene trui op de kleine Breton had heroverd. Een spierwitte Fernand Picot kwam in het hoofdveld de baan oprijden en toen een Frans journalist de volkomen weggetrokken man uit Potivy vertelde, dat hij, Picot, de groene trui had verloren, reageerde het dodelijk vermoeide kereltje uit Bretagne met de woorden: „Ca ne fait rien" (Dat geeft niets.) De wijze waarop deze enkele woorden tussen de samengeperste lippen van Picot kwamen, belooft niet veel goeds voor de Groot. De Amsterdammer heeft weliswaar voorlopig de tweekamp gewonnen, maar Picot is vast besloten, het kostbare groene ding weer om de tengere schouders te laten glijden. En de positie in het puntenklassement ziet er dan ook nog niet veilig uit. Snel en doelbewust stormt de vluchtersgroep van de achtste étap pe naar La Rochelle. De foto werd tijdens de tocht gemaakt. V.l. n.r. ziet men de Spanjaard Poblet, de Italiaan Conterno, Daan de Groot van de Nederlandse ploeg, Thomin van de Franse westploeg, de En gelsman Robinson van het Luxem burgse team en Privat van de Franse nationale ploeg. (Advertentie' (Advertentie) in Ontspanningspark „DE EFTELING" inclusief entrees, lunch, thee en diner, ter waarde van f 55 voor een gezin van 6 personen werd voor de Tour de France prijsvraag van het DAGBLAD DE STEM aangeboden door ONTSPANNINGSPARK „DE EFTELING" KAATSHEUVEL Ftappeklassement k.m.)?taPPe Angers"La Rochelle (180 - Robiet (Sp.) 4.14.56: 2 CaDut rw 1 3 de Groot; 4 Schellenberg«wito- 5 Quentin (W.); 6 Privat (Fr )- 7 Rn' binson (Gem. Lux.); 8 TonelloVti» France); 9 Adriaenssens (B.p i^Guf Oici 11 Conterno Ut.); 12 Mahé tFr.); 13 Thomm (W.), allen in dezelf de tijd als Poblet; 14 Darrigade (Fr 4.18.09; 15 Wagtmans; 16 Marigil (Sn 1 17 Beuffeuil (Z.W.); 18 Hassenford'ér (W.); 19 van de Brekel; 20 Bahamon- tes (Sp.); 21 Nolten, allen in dezelfde tijd als Darrigade; 25 Ockers 4.22.07- 30 Voorting z.t.; 33 ex equo een grote groep renners, bij wie Hinsen, La- haye, Stolker, van der Pluym en van Dongen, Brankart, Close, Impanis, Gaul, Walkowiak (N.O.C.), Lauredi (Z.W.) en Scodeller (N.O.C.), allen in dezelfde tijd als Ockers. bx equo Gem. Lux. ploeg, Zwitser land en lie de France 12.59.30; 10 Zuid West 13.02.43; 11 ex equo Zuid-Oost en Noord Oost Centraal 13.06.51. Algemeen ploegenklassement 1 West 125 uur 43 min. 58 sec.; 2 Nederland 125.52.44; 3 België 125.54.50; 4 Frankrijk 126.19.40; 5 Italië 126.27.06; 6 NOC 126.30.37; 7 Zuid West 127.21.17 8 Zuidoost 127.24.05; 9 Gem. Luxem burgse ploeg 127.34.28; 10 lie de Fran ce 127.48.35; 11 Zwitserland 127.54.48; 12 Spanje 128.01.37. Puntenklassement 1 de Groot, 118 pt.; 2 Picot, 125 pt. 3 Darrigade, 148 pt.; 4 Desmet, 154 p.; 5 Voorting, 157 pt.; 6 Bauvin, 168 pt.; 7 Ockers, 169 pt.; 8 Hassenforder, 172 pt.; 9 Rolland, 173 pt.; 10 Tonello, 210 pt.; 18 Wagtmans, 283 pt. De premie voor de strijdlustigste renner kwam donderdag in het bezit van Darrigade. (Advertentie) Alg. klassement 1 Walkowiak (NOC) 42.09.36; 2 Picot (West) 42.11.08; 3 Scodeller (NOC) 42.12.39; 4 Voorting 42.14.43 op 5.07; 5 Wagtmans 42.16.06 op 6.30; 6 Lau redi (ZO) 42.16.36; 7 Darrigade (Fr.) 42.17.06; 8 Adriaenssens (B.) 42.17.44; 9 de Groot 42.19.06 op 9.30; 10 Desmet (B.) 42.20.14; 11 Caput (West) 42.21.39; 12 Bauvin (Fr.) 42.22.07; 13 Beuffeuil (Zuidwest) 42.23.51; 14 Privat (Fr.) 42.24.07; 15 Padovan (It.) 42.25.35; 16 van der Pluym 42.26.31; 17 Barbosa (Gem. Lux.) 42.27.32; 18 Vlaeyen (B.) 42.27.48; 19 Robinson (Gem. Lux.) 42.28.33; 20 Thomin (West) 42.29.02; 23 Mahé (Fr.) 42.32,45 25 de Bruyne (B.) 42.36.55; 31 Ockers (B.) 42.40.38; 40 van de Brekel 42.44.39; 64 Hinsen 42. 56.40; 70 Nolten 42.58.48; 73 Stolker 42.59.19; 81 Lahaye 43.03.44; 91 van Dongen 43.14.21. Letendre van de Westploeg was bij het sluiten van de controle aan de fi nish nog niet gearriveerd. P loegenklassement 1 West (Caput, Quentin, Thomin) 12.44.18; 2 Frankrijk 12.48.01; 3 Spanje 12.50.14; 4 Nederland (de Groot. Wagt mans, van de Brekel) 12.51.14; 5 Italië 12.52.09; 6 België 12.55.22; 7 ter waarde van méér dan 100 gulden schonk voor de Tour de France prijsvraag van het DAGBLAD DE STEM „VERO" BORSTELFABRIEK v. h. J, Vermunt ROOSENDAAL sen naar de bergen om zich daar te laten afslachten. En een vurige jongen als Gaul mag dan kwaad zijn op ieder coureur, die hem r.u steeds kleiner probeert te maken, maar geen man (ook Gaul niet) zal ontkennen, dat hij cp „zijn" terrein in de cols menslievender zou doen De voordelige posities van Voorting en Wagtmans behoren tot de eerste „voorraad", die de oranje-ploeg al- .vast aanlegde. Bovendien bracht zij ook de Groot (negende) en Leo v. d. Pluym (zestiende) onder de eerste twintig. Verder bewaart zij de groene trui rond de schouders van de Groot (op wieng naam reeds de nodige Franse tongen zijn gebroken) en staat Ne derland als tweede brutaal-ver voor aan in het algemeen ploegen-klasse- ment, waarvoor alle équipes hebben gevochten. Het is uiteraard nog lang niet de tijd om stralend „Hoy hoy" te roe pen. De verslagen, die vanuit de bergen naar het vaderland zullen worden gebeld, zullen zonder twijfel wel eens dunner van toon moeten zijn. Er zuller. teleurstellingen ko men. Maar wat We hebben, hebben we We leven maar eens, zou je kun nen zeggen. Ook in de Tour de France te besteden voor aankoop van in het ACCORDEONPALEIS •T CENTRUM wordt voor de Tour de France prijsvraag van 't Dagblad De Stem beschikbaar gesteld door GABY DIRNE Bosstr. 64, Breda, tel. 4874. DE TOERELANTIJNTJES komen vandaag vooral uit de volgerskara vaan. Bij de renners kraamt Gaul nog steeds uit, dat hij in de Pyre neeën zal laten zien, wie er baas is en Ockers is nog steeds met jan en alleman aan het ruzie maken, zodat uit die kamp weinig nieuws is te halen. Wel, dit bliksem-verhaaltje handelt over een van de grootste volgwagens: een geweldige vrachtwagen, die is vol geschilderd met reclame-teksten voor een bepaalde firma. De kapitein van dit rijdende gevaarte kwam gisteren op de onzalige gedachte om juist voor de enige weg naar een dorpje te stoppen. Het gevolg was. dat er zelfs geen voetganger meer binnen kon. De plaatselijke politie kwam briesend om motieven vragen. „Hoho," zei de kapitein. „Het gaat hier altijd nog over kunst. Wij wil len kunst tonen. Kent u Picasso?" „Die gekke schilder?" vroeg een van de agenten. „Die gróte schilder. Hij heeft on ze wagen gedecoreerd. Die is nu een rijdend museum." De man moest als een haas weg rijden, omdat hij anders ook nog een proces verbaal zou hebben ge kregen wegens het organiseren van een tentoonstelling zonder de ver eiste vergunning. IE En mèt Poblet als winnaar van de étappe Anger- La Rochelle kwamen er tevens 3 winnaars te voor schijn uit onze étappe-prijsvraag. Van de zeer vele inzenders had een vrij groot aantal veel vertrouwen in de Spanjaard Poblet, maar een nog groter aantal had het meeste vertrouwen gesteld in onze landgenoot Wout Wagtmans. Laten we hopen, dat hij in onze volgende étappewedstrijden als winnaar uit de bus komt- ER WAREN 121 GOEDE INZENDINGEN. Na loting werden de prijzen als volgt toegekend: Waardebon van f 25.Tony v. d. Bergen, Margrietstraat 4, Terneuzen. Waardebon van f 10.J. Roks, Margrietstraat 37, St. Willebrord. Waardebon van 5.P. van Twist, Beatrix- straat 16, Oosterhout. EEN PERSFOTOGRAAF is de uit vinder van 'n nieuw middel om niets meer te horen van het ontzaglijke kabaal, dat de reclame-karavaan iedere dag tot diep in de nacht in de etappe-plaatsen maakt en dat vele vermoeide mensen uit hun slaap houdt. Hij heeft zich een paar oor kleppen aangeschaft, die hij op zet als hij in bed stapt. Oorkleppen be horen thans tot de meest verkochte Franse produkten. DE SPAANSE renners, die tot op heden nog niet al te veel hebben uit gevoerd. dwongen ook hun landgeno ten, de journalisten, tot grote lijd zaamheid. Die hebben tot gisteren nog niet anders gedaan dan in een triest bijeen rijdend groepje auto's in de staart van de volgerskaravaan. hangen. Op een gegeven moment ging hes er echter Spaans toe. De hele kara vaan werd op stelten gezet door luid ^toeterende Spaanse wagens, die alle- maal opeens erg dringend naar vo ren moesten. Het werd een woeste rit, waaraan alle Spaanse radio-, televi sie- en persmensen deelnamen. De oorzaak was, dat een der Spaan se volgers via de speciale Tourradio iets over de nummers 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 en 50 had opgevan gen. „Verdraaid" schreeuwde deze man geestdriftig, „de hele Spaanse ploeg is ontsnapt. NIEUWS". De Spanjaarden zaten evenwel zonder uitzondering somber in peleton te fietsen. Later is gebleken, dat men de nummers alleen maar via; de radio had opgenoemd om te laten weten, wie er allemaal nog in de koers zaten. Bij de woensdag te Rotterdam ge houden estafette-wedstrijden slaagden het Bredase Sprint en het Roosen- daalse Thor er in de westelijke ploe gen hun suprematie op te leggen. Thor won de 4 x 1500 m in 16 min. 33.2 sec, en verbeterde hiermede het zuid-Ned. record. Sprint won de 4 x 200 m heren in 1 min. 34,2 sec. en de 10 x 100 m he ren in 1 min. 55,6 sec. Op de Zweed se estafette bracht Sprint twee zeer sterke ploegen in de baan die zich resp. in 2 min. 05,7 sec. en 2 min. 08,2 sec tweede en derde wisten te plaatsen achter Dos. Tenslotte slaagde de Sprint-dames- ploeg er in op de 4 x 200 m een nieuw zuid-Ned. record te vestigen met een tijd van 1 min. 55,9 sec. (Advertentie) WAGTMANS .„voorraad", men van Brankart, van Gaul en zelfs van super-favoriet Ockers prijken Boorting (4e) en Wagtmans (5e), meege nomen als troeven, óók in de bergen. En al zal het veld in de col-ritten, die maandag al beginnen, stellig ta lentvoller klimmers herbergen, feit is toch, dat én Wagtmans én Voorting in het verleden niet van de eerste de beste helling zijn geschrokken en dat ze hun vele minuten winst tot het uiterste (en dat is heel veel) zullen verdedigen, te meer omdat die voor sprong door strategisch rijden zo be duidend is. Het heeft er alle schijn van, dat de niet-klimmers in deze zonderlinge Tour sterker dan ooit tevoren zijn vertrokken met de bedoeling om de grimpeurs zo goed en zo stevig moge lijk „in het pak" te doen en niet van plan zijn geweest gedwee mee te fiet- LA ROCHELLE, donderdag avond. (Van onze speciale verslaggever.) Op het kleine knusse wieier- baantje van de eeuwenoude vis sershaven en oesterkweekplaats La Rochelle kreeg Daan de Groot vanmiddag een ovatie van duizenden toeschouwers. Niet als winnaar van de étappe of als drager van de gele trui, maar als heroveraör van het groene tenue. Dit dank zij zijn aanwezigheid in de kopgroep van dertien. In het volgend groepje van tien achterstand arriveerde, zaten Wagt- man, dat met ongeveer drie minuten mans, van de Brekel en Nolten. Het peloton had een groter verlies, onge- overige Nederlanders kwamen er in mee. We hadden dus weer vier man in de snelste groepen zitten en mochten daarmede zeker tevreden zijn. Toch had het succes Nederland had in de aanvang nog van deze dag aan- meer pech gehad. Terwijl er jacht op merkelijk groter jacht werd gelanceerd kreeg Wagt- kunnen zijn, als mans een gebroken derailieur. De Jan Nolten weer reparatie mislukte en Wout moest op eens niet de hoofd- een reserve-fiets overstappen, die hij *a^Peeldm verder gedurende de gehele etappe heeft gehouden. Gedurende het oponthoud had de complete Nederlandse ploeg met uit zondering van Voorting op hem ge wacht. Het resultaat was, dat onze mannen geruime tijd een niet gering deel van hun krachten moesten be- een klein wieier- drama, dat zich ongeveer 50 voor het einde af speelde. Nolten wie het nu eindelijk ook eens was ge lukt zich bij de va gebonden aan te sluiten, maakte metde Groot deel uit van een kleine zwerm van vijf- tien man, toen hij moest afstappen om van wiel te ver wisselen, notabene bij een kanaal, dat het Canal des Hollandais" heet te. Voor de zoveelste keer in zijn carrièe had hij voor niets op een eer volle plaats gehoopt. zaten Nolten en de Groot bij, in het illustere gezelschap van Poblet, de Italiaan Giudici, de Frans nationale wachtslieden Mahé en Privat en o.a. de Belg Adriaenssen. In het peloton hing uit de wagen van de Tourdirecteur vrijwel voort durend de rode vlag, ten teken, dat er nog meer ontsnappingen aan de gang waren. Toen er in St. Hermine 125 km wa ren afgelegd, bleek het aantal deel nemers in de escapade tot vijftien te zijn gestegen en de voorsprong 4 mi nuten 4 seconden te bedragen. Inmiddels was in de hoofdgroep een tegenaanval ingezet, door Wagt- steden aan het inhalen van de ach- mans, Bahamontes en de Bruyne. Er terstand, wat echter gelukte. volgde nog een tweede tegenzet uit de achterhoede, geleid door de Frans- t;i man Darrigade, maar tevens bijge- De kopgroep, waarmee de Groot Brekel. Die twee overbruggings- tenslotte op de wielerbaan van la Ro- groepjes vielen later samen en vingen chelle arriveerde, vond zijn oorsprong onderweg pechvogel Jan Nolten op, in een na verscheidene mislukte po- alsmede de zich verbijtende Span- gingen en een steeds wisselend strijd- jaard Lorono, die door zijn ploeglei- beeld gedane nieuwe sprong van 'n der Luis Puig was teruggegroepen groepje van negen man na 95 km in ten behoeve van Bahamontes. Deze de buurt van het plaatsje l'Oie. Daar toestand bleef tot het einde. (Van onze speciale verslaggever.) LA ROCHELLE, donderdagavond. Weer ligt er een zware in record tempo afgelegde étappe achter ons. En opnieuw is er van het begin tot het einde over 180 k.m. strijd geleverd en konden verscheidene renners tijdwinst nemen, al ging het ditmaal niet zo bont als op vorige dagen. Vooral de regionalen speelden van Angers naar La Rochelle een rol van betekenis. Speurende naar de factoren, die dit jaar hun sterke invloed doen gel den op het revolutionaire verloop van de ronde, komen wij tot de vol gende conclusie: IDe oude aanvoerders, de grote sterren, waar het in vroegere jaren om draaide, zijn verdwe nen. Er is geen Louison Bobet meer, geen Fausto Coppi, geen Fiorrenzo Magni, die bevelen konden uitdelen, waarnaar het veld, in slechts drie of vier machten gesplitst, luisterde. Dat Frankrijk geen uitgesproken favorie ten meer heeft is ook te merken aan het weinig enthousiasme van het Franse publiek. 2 De regionale ploegen en ook de buitenlandse teams zijn op een enkele uitzondering na aan het vrijbuiten. De meeste ploegleiders zijn hun pupillen niet meer de baas. Vooral de regionale Franse ploegen, die nu ein delijk niet eens staan tegen een over macht van een sterk Frans nationaal team, voelen zich vrjj van knellende banden. 3 De verjonging van het deelne mersveld over de gehele linie heeft de Tour een volkomen ander karakter gegeven. Stromen van enthousiasme, van energie, van dol le strijdlust en ongekend uithoudings vermogen komen los en niemand kan deze invasie van nieuwe krachten te gen houden. 4 Niemand is bij machte de koers in iedere etappe te controleren De ene uitlooppoging volgt op de andere en ondanks het feit, dat ook de ploegleiders door het gebruik van speciale radiouitzendingen beter op de hoogte zijn dan ooit vroeger het geval is geweest, moeten ook zij vaak vermoeid en niet begrijpend het hoofd in de schoot leggen. 5 De vijfde factor, welke de Tour sterk heeft beinvloed is de po ging van talrijke renners van het tweede plan en vooral de trein- lopers, om de uitgesproken klimmers tot aan de Pyreneeën een zo groot mogelijke achterstand te bezorgen, 'n taktiek, welke zonder twijfel suc ces heeft gehad. 1. De prijsvraag staat voor iedereen open; 2. Alleen personeelsleden en agenten van het Dagblad De Stem zijn van deelname uitgesloten, evenals hun gezinsleden; 3. Van iedere deelnemer wordt slechts één inzending in aan merking genomen; indien blijkt, dat geen of niet voldoende inzenders vraag 2 op de juiste wijze hebben beantwoord, worden de prijzen toe gewezen aan degenen, die vraag 1 op de juiste wijze hebben beantwoord en het juiste antwoord op vraag 2 zoveel mogelijk benaderen; Bij meerdere inzendingen met de juiste antwoorden, en/of bij meerdere inzendingen, die de juiste antwoorden op dezelfde wijze het meest beantwoorden, beslist het lot; In onvoorziene omstandigheden beslist de directie van het Dagblad De Stem naar redelijkheid en billijkheid; Alle beslissingen van de directie van het Dagblad De Stem zijn bindend; Correspondentie over de uitslag, kan niet worden gevoerd; Alle inzendingen moeten uiterlijk op dinsdag 24 juli om 24.00 u. in ons bezit zijn.

de Stem | 1956 | | pagina 5