J Moskou doet ontwapenings-concessie KKOORD OVER DE OMVANG ER STRIJDKRACHTEN Raket die even snel is als het licht NIET ALLE TOURINGCARS HOEVEN NAAR DE SLOPER VANDAAG VERDER OVERLEG Ontvoering uit wraak PAPOEA'S VERWERPEN OPROEP VAN SYNODE Gromyko wenst echter geen inspectie uit de lucht Geen nieuw RAI-gebouw PRINSES MARIJKE KAN OP SCHOOL GOED MEE Afscheid van groot Nederlander Nasser in Zuid-Slavië Japans protest bij de VS RUK NAAR DE ZEGE Van derde naar vierde klas „BOERENOORLOG" DAGBLAD VOOR ZEELAND Kabinetsformatie „ATOOMWAPENS MOETEN WORDEN VERNIETIGD" Warmer Tegen atoomproeven Veto van minister BOUWVAKKERS KRIJGEN DRIE PROCENT MEER Alleen voor rechtens geldende lonen Eden over Cyprus Eerst rustdan een grondwet Plan van Duitse geleerde: Stakingsonlusten in Tsjecho-Slowakije Bijna honderd doden bij scheepsramp Secretaris van de F.NOP. constateert: Peter Weinberger DRIE DAGEN ONDER PUIN Historische bindingen Verkiezingen VS Eisenhower toch op tournee Twee kinderen onder de tram Maar het liep nog goed af 96e JAARGANG No. 22199 Uitgave N. V. Uitgevers Mi). Neeriandla. Verschijnt eike werkdag. Bureaus: Breda, Kelgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: i. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M- Mes, Mr ti. M. L. de Rechter. U J. v. t Westende, P. V M. Ver- cauteren. Abonn.pnjs hi) voorultbet. t 6.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week lultsL bi) niet postbestelL) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm 13 ct Postrek. 278841. Voor God. Koningin en Vaderland VRIJDAG 13 JULI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.33 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede» delingen I 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingei 98, Telefoon 2236 Bureau vooz Zeenwsoh (Meanderen: HULST Dubbele Poort 7. Tele oor 102 - (B^bureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) De bijeenkomst van gisteren middag tussen de kabinetsfor mateur, dr. Drees, en de leiders van de vijf grote Tweede Ka merfracties heeft van twee uur tot kwart over zes geduurd. Na afloop deelde de woordvoerder van de formateur mede, dat het over leg over het regeringsprogramma van ochtend om kwart over tien zal wor den voortgezet. Gevraagd of dit betekent dat er moeilijkheden zijn gerezen zeide hij: „Er zijn geen bijzondere moeilijkhe den. De besprekingen hebben een gunstig verloop, maar nemen meer tijd in beslag dan was gedacht". Het schijnt niet uitgesloten te zijn dat reeds 1 januari 1957 de verhoging van de huren met 25 pet. een feit wordt. Wat de werkzaamheden van het ministerie van wederopbouw be treft acht men dit technisch niet uit gesloten. De vraag is echter of men de compensatie hiervan met de maat regelen inzake looncompensatie voor de ouderdomsverzekering op die da tum zal kunnen doen samenvallen. NAAR AANLEIDING van het besluit van het gemeentebestuur van Am sterdam, om de scholen om 9.15 te laten beginnen, heeft de Vereniging tot Bescherming van Voetgangers de regering gevraagd, een soortgelijke maatregel te overwegen voor alle ste den met meer dan 100.000 inwoners EEN HOUDER met zestigduizend liter zwalvelzuur is ontploft in een ura niumfabriek in Salt Lake City. Drie personen werden gewond, van wie één ernstig. De explosie had niets met atoomenergie te maken. HET ZEVENDE, laatste en grootste Nederlandse ereveld in Duitsland is gisteren in Düsseldorf geopend. Meer dan 1200 Nederlanders, die tussen 1940 en 1945 in Nordrhein- Westfalen zijn omgekomen, liggen er begraven. IN DE ST. PIETERSKERK te Leiden is gisteren onder auspiciën van de stichting „Rembrandt-herdenking" Nederlands grootste kunstschilder her dacht. Dr. L. G. Kortenhorst hield een rede en leidde de sprekers van de middag in. HOOFDCOMMISSARIS Kaasjager, die tien jaar lang de leiding heeft gehad van het Amsterdamse politie korps, heeft gisteren afscheid genomen van zijn mannen. AAN BOORD van een schip, dat in Dordrecht lag gemeerd, viel een grote mandfles met zwavelzuur uit een ta kel. Een dekkneeht viel languit in de gevaarlijke vloeistof en in de scher ven van de fles. Hij werd ernstig ge wond. IN EEN GEHUCHT bij de Franse stad Mayenne, waar een ware rattenplaag heerst, heeft een aantal ratten een baby van twee maanden zo toegeta keld dat het kindje is overleden. DE OOSTENRIJKSE Pax-Christi-be- weging heeft een beroep gedaan op Dag.Hammarskjoeld, alle proeven met atoom- en watérstofwapens onmiddel lijk te doen stopzetten. DOOR ONTPLOFFING van een land mijn is de bevelhebber van het on langs gevormde „Palestijns-Arabische vrijheidsleger", de Egyptenaar kolonel Moestafa Hafez, om het leven geko men. BIJ VIRGEN, in oost-Tirol, is de 48- jarige Nederlander P. Piart, op een steile bergwand uitgegleden en dertig meter gevallen. Met een zware her senschudding en kneuzingen in de borstkas is hij in een ziekenhuis te Linz opgenomen. "0'0<>000<><><><X><X>0<><>0<>00<XX>0 De Sovjelrussisclie delegatie op de ontwapeningsbespre- kingen der Verenigde Naties, die thans te New-York wor den gevoerd, heeft verklaard het van westerse zijde voor gestelde peil van de strijdkrachten te willen aanvaarden als een eerste slap naar overeenstemming over een onlwa- peiiingsplan. Dit werd medegedeeld door de Sovjet-delegatieleider An drei Gromyko. Het van westelijke zijde voorgestelde peil der strijdkrachten voor de „grote vijf" is: de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en (communistisch) China elk 2.500.000 en Groot-Brittannië en Frankrijk 750.000 man. Gromyko verklaarde in de bijeenkomst van de onwapenings- commissie der Verenigde Naties, waarin twaalf landen zijn ver tegenwoordigd: „De Sovjet-Unie is bereid het westerse voorstel als een eerste stap te aanvaarden en een desbetreffende overeen komst te sluiten, ofschoon zij er de voorkeur aan zou hebben gegeven de omvang der strijdkrachten in veel sterkere mate te beperken". Gromyko beschuldigde de westerse mogendheden ervan in het verleden te zijn teruggekomen van hun eigen voorstellen, wanneer deze uiteindelijk door de Sovjet-Unie waren aanvaard. „Wie waarborgt nu dat het westen niet van dit voorstel zal terugkomen en een hoger peil voor de omvang der strijdkrachten zal voorstellen?", vroeg hij. Gromyko verwierp opnieuw Eisen howers voorstel tot inspectie vanuit de lucht. Dergelijke inspectie zou vol gens Gromyko niets tot ontwapening kunnen bijdragen en zelfs gebruikt kunnen worden als luchtverkenning bij het voorbereiden van een aanval. Hij rangschikte de Russische voor stellen als volgt: j De grote mogendheden zouden atoomwapens moeten verbieden. 2 Overeenkomst zou bereikt moeten worden over een verbod van het gebruik van vernietigingswapens en over de vernietiging van alle voor raden atoombommen. Vele medewerkers van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen en deputaties van de diverse inter nationale organisaties die in Genève gevestigd zijn, hebben in Genève deelgenomen aan een défilé langs de baar van mr. G. J. van Heuven Goedhart, welke aan het hoofd van de staatsietrap, op het binnenplein van het Palais des Nations, het Ge- neefse V.N.gebouw, stond opgesteld. Naast de baar, gedekt door de vlag der V.N., staan, van links: jhr. van Asch Wijk, de heer Palthey, de waarnemend hoge commissaris Ja mes M. Read, die een krans aan de baar hechtte en jhr. C. H. C. Flug van Aspermont, de Nederlandse consul in Genève. Weersverwachting van het K.N. I M.I., geldig tot vanavond, opge- maakt donderdagavond 23.15 uur: Aanvankelijk nog veel bewolking en hier en daar wat regen of mot- V regen. Later afnemende bewol- king. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Hogere middagtemperaturen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit richtingen tussen J noord en oost. Opklaringen en hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 20.57 uur; J maan onder 23.03 uur. Morgen: zon op 4.38 uur; maan op 13.08 uur. >OOOQO<XXXXXXXXXX>QQQQQQ&Ï President Nasser van Egypte, die een officieel bezoek van acht dagen aan Zuid-Slavië brengt, is donderdag middag per vliegtuig te Belgrado aan gekomen. Hij werd bij aankomst door president Tito begroet. Woensdag a.s. zullen de presidenten op het in het noordelijk gedeelte van de Adnatische zee gelegen eiland waar, Tlt0 zijn zomerverblijf heeft, besprekingen voeren. De Japanse regering heeft aan de Amerikaanse autoriteiten inlichtingen gevraagd in verband met de schok golven die de afgelopen weken negen maal in Japan zijn waargenomen en waaruit is geconcludeerd dat de Ame rikanen in het gebied van Bikini nieu we atoomproeven genomen hebben. De Japanse minister van Buiten landse Zaken, Sjigemitsoe, verklaarde dat de Amerikaanse regering, volgens een getroffen regeling, de Japanse autoriteiten moet waarschuwen voor elke nieuwe atoomproef. Minister Witte heeft de burgemees ter van Amsterdam laten weten, dat geen toestemming kan worden gege ven tot het uitvoeren der plannen tot stichting van een nieuw tentoonstel- lings- en congresgebouw aan het Scheldeplein ter vervanging van het oude RAI-gebouw. De minister is van mening, dat de uitvoering van deze omvangrijke wer ken ten koste zal gaan van de wo ningbouw. T De troepenmachten van de Sovjet- Unie, China en de Verenigde Staten zouden verder verminderd moeten worden tot een peil dat de Sovjet- Unie, China en de V.S. een troepen sterkte van 1.000.000 tot 1.500.000 zou toestaan en Groot-Brittannië en Frankrijk 650.000. A Het atoomverbod en de verminde ring in bewapening en troepen sterkte zouden doeltreffend gecon troleerd dienen te worden. Gromyko verklaarde ook dat de Sov jet-Unie akkoord zou gaan met een geleidelijke oplossing van de ontwa- oenin»sr>roblemen, indien de overeen komsten betreffende atoom- en con ventionele wapens niet van elkaar afhankelijk worden gesteld. De Britse minister van Staat Antho ny Nutting heelt Gromyko's verkla ring bemoedigend genoemd. Hij en de Amerikaan Cabot Lodge hebben meegedeeld, dat de verklaring zorg vuldig zal worden bestudeerd. De Russische afgevaardigde heeft sommigen teleurgesteld door de oude eis, een onmiddellijk verbod van'kern wapens, te herhalen. Het grootste deel van zijn rede was gewijd aan kritiek op het westen en de militaire verdragen. Amerika en „monopolisti sche kringen" gaf hij er de schuld van. dat belangrijke internationale problemen nog niet zfjn opgelost. De bouwvakarbeiders krijgen een loonsverhoging van 3 procent op de rechtens geldende lonen. De verho ging is bedoeld als een eerste stap naar de sanering van de lonen en an dere arbeidsvoorvaarden in het bouw bedrijf. Zij zal in de prijzen doorbe rekend rï>ogen worden. Ook met betrekking tot de ziekte wet en de wachtgeldverzekering zijn er enkele wijzigingen ten voordele van de werknemers gekomen. Premier Eden van Engeland heeft gisteren verklaard, dat de Britse re gering voort wil gaan met' het tot ontwikkeling brengen van zelfbestuur voor Cyprus, maar dat de nieuwe grondwet niet van kracht kan worden voordat op het eiland de rust is te ruggekeerd. Hugh Gaitskell. de leider van La bour, zei deze laatste restrictie te be treuren. Als Engeland niet onmiddel lijk handelt, vond hij, zullen de Cy prioten niet in de goede bedoelingen van de Britten geloven. „Een grondwet kan niet worden na geleefd in een gebied waar terreur heerst," repliceerde Eden. Hij gaf te kennen dat Londen niet afkerig is van een gesprek over Cyprus in NAVO- verband. De politie van de Cyprische stad Paphos heeft donderdagochtend dertig vooraanstaande Griekse Cyprioten ge arresteerd. Volgens een mededeling van de regering te Bonn wordt de bouw van een raket, die even snel is als het licht, bestudeerd door prof. Saenger, directeur van het natuurkundig instituut te Stuttgart. Het plan van de Duitse geleerde, dat theoretisch vol komen uitvoerbaar zou zijn, bestaat uit het benutten van licht gevende energiedeeltjes voor de voortbeweging van een raket. Deze deeltjes planten zich voort met een snelheid van 300.000 k.m. per seconde, dat wil dus zeggen met de snelheid van het licht zelf. Het is bekend, dat het licht van de zon op de aarde een druk uit oefent van 400.000 ton. Een fractie hiervan is voldoende om een rake* naar een andere planeet voort te bewegen. Om een concentratie van lichtgevende energie te verkrijgen, wil Saenger een soort projectie-apparaat bouwen. Volgens Saenger moet er nog ongeveer 12 jaar door natuurkundigen worden gewerkt, voordat de eerste raket de lucht in kan gaan. Volgens de Westduitse „General Anzeiger" zou-ion zich in tie Tsjechi sche stad Gottwaidov stakingsonlusten hebben voorgedaan, die aan vier men sen het leven hebben gekost. Dertien personen zouden door het ingrijpen van de politie gewond zijn. De onlusten begonnen, zegt 't blad, toen arbeiders van de Bata-fabrieken optrokken naar het vakverenigings gebouw om hogere lonen en lagere levensmiddelenprijzen te eisen. Boven dien zouden zij hebben geëist dat Gottwaldov de oude naam „Zlin" te rugkreeg. Praag heeft ontkend, dat zich ergens in het land onlusten zou den hebben voorgedaan. ii Pakistan: Door het zinken van een boot zjjn 95 mensen verdronken in de rivier de Sjenab, op circa 130 kilometer ten noordwesten van Lahore (west-Pakis tan). Volgens niet-officiele berichten die in Calcutta ontvangen zijn, is maan dag eveneens op de rivier de Cossaye bij Binpoer, in India, een veerboot met 80 pelgrims omgeslagen. Slechts vier opvarenden werden gered. Men vreest dat de anderen verdronken zijn. De boot kapseisde toen er wat ge drang ontstond op het ogenblik dat de veerlui het geld voor de overtocht in den, aldus deze berichten. p^ooo<x>ooo<xxx>ooo<x><><x><><x>oc>o<xx><x>oooooooo<><><>o<><><><>< Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: Prinses Ma rijke is overgegaan van de derde naar de vierde klas van de nieuwe Baarnse school. Met dit bericht, waaruit blijkt, dat de prinses het onderwijs voor kin deren van haar lefetxjd zij is thans 9 jaren oud in normaal klasseverband en met succes volgt, wordt de, vooral in het buitenland nogal eens geopper de veronderstellingdat de jong ste prinses blind zou zijn, dui delijk weersproken. Op grond van deze onjuiste ver onderstelling hebben in de loop der jaren en in het bijzonder ge durende de laatste wéken de Ko ningin en de Prins uit alle delen van de wereld brieven bereikt van personen die hun bereidheid uitspraken om een of beide ogen voor prinses Marijke beschikbaar te stellen. Tegenover deze ontroe rende offervaardigheid staat het nuchtere medische feit, dat trans plantatie van een oog onmogelijk is Wel is het overbrengen van het hoornvlies mogelijk, maar prinses Marijke zou hiermede niet gebaat zijn. Zij is geboren met een ver troebeling van de lens van beide ogen en hoornvliestransplantatie kan daarop helaas geen gunstige invloed uitoefenen. Gelukkig is men er door medisch ingrijpen in geslaagd van een der ogen het gezichtsvermogen zoveel mogelijk te herstellen. Prinses Marijke is een gezond en vrolijk kind, dat ook bij het leren niet onder hoeft te doen voor haar leeftijdgenoten. >oooooo<x><x>o<x>oooo<>o<><xxx>o<x><><x>oc><><x><>o<><><xx><>o<x><><><: Uit de ongelukken, die zich nu en dan met autocars voor doen en de afkeuring van som mige ervan door de politie, mag niet geconcludeerd wor den dat alle touringcars in slechte toestand verkeren. Nederland bezit thans 2200 touringcars en hiervan werd de laatste tijd in het westen van het land, waar zij voor namelijk zijn geconcentreerd, slechts aan een negental ver boden te rijden. In enkele gevallen geschiedde dit alleen omdat het kentekenbewijs of rijbewijs niet geheel in orde was. Dit verklaarde de secretaris van de Federatie van Nederlandse Organi saties voor Personenvervoer (F.N- O.P.), A. J. F. Zorn, op een pers conferentie. De federatie laakt ech ter ten zeerste die ondernemingen die hun autocars met technische ge breken laten rijden, zoals een lek- kende benzinetank, versleten ban den en slechtwerkende remmen. Ook wordt ten zeerste afgekeurd de ge woonte die sommige bedrijven wel ke op het buitenland rijden hebben, hun bagageruimte te vullen met de goedkopere Nederlandse benzine. De ondernemingen die met dergelijke wagens rijden doen hiermee afbreuk aan de goede naam van het Neder landse toerwagenbedrijf. Bovendien wordt de nationale zaak schade be rokkend, want deze feiten komen ook onder de aandacht van een concur rerende touringcaronderneming, die hieruit munt probeert te slaan. De heer B. F. van der Meer, be stuurslid van de F.N.O.P. juichte de keuringen door de politie van auto bussen voor het vertrek toe. Het lijkt echter overdreven, zo betoogde hij, dat een dergelijke touringcar na b.v. in Den Haag gecontroleerd te zijn, 's middags nog eens in Amsterdam wordt gekeurd en dan even later nog eens in Utrecht, zoals gebeurd is. Eenieder van deze keurende leden van de motorpolitie meende zich niets te behoeven aantrekken van het bewijs van goedkeuring, afge geven door een collega in een andere stad. De uitstapjes, die b.v. kinderen maken, komen op deze wijze in miskrediet, daar de onderwijzers gaan geloven dat aan een bus die zovele keren wordt gecontroleerd inderdaad wel iets mis zal zijn. De heer Zorn deelde nog mee dat van de ongeveer 500 touringcaron dernemingen in ons land thans 350 in de F.N.O.P. zijn georganiseerd. De autocars worden één keer per half jaar door de Rijksdienst voor het wegverkeer gecontroleerd. Het eigenaardige is evenwel, aldus de heer Zorn, dat de maatstaven die de politie aanlegt bij de keuring van deze vervoermiddelen, afwijken van die welke de Rijksdienst gebruikt. Met een ferme ruk werpt de Span jaard Poblet zich over de eindstreep van de étappe Angers-La Rochelle, een „halve fiets" vóór de Fransman Caput. In derde positie onze uit stekend rijdende landgenoot Daan de Groot, die de groene trui heroverde! Agenten van het Amerikaanse Fe« derale Bureau van Onderzoek eB plaatselijke detectives hebben donder dag nieuwe aanwijzingen onderzocht in de ontvoeringszaak van de bab$ Weinberger. Het betrof hier een diept gaand onderzoek naar mogelijke mo tieven van wraak. De politie heeft donderdag bekend gemaakt, dat het briefje waarin orn een losprijs van 2000 dollar werd ge» vraagd, getekend was: „Uw baby- zitter" Mevr. Weinberger verklaarde, dat zij nooit een babyzitter, doch slechts kindermeisjes en dienstmeisjes had gehad. De politie van San Diego in Cali- fornië is bezig met het onderzoek vart een bericht, dat een „zenuwachtige en slordig geklede vrouw" met een baby donderdag per vliegtuig in San Diego is aangekomen en daarna, vergezeld van een man, per auto is vertrokken. Volgens dit bericht liet zij het voe dingsvoorschrift voor de baby, twee recepten en wat voedsel in een mandje achter. Een vrouw van middelbare leeftijd, die vermist werd na de aardbeving van maandag, welke het Griekse eiland Santorini teisterde, heeft zich zelf in de nacht van woensdag op donderdag uit de bouwvallen van haar huis weten te bevrijden. Hollandia in de resolutie geadviseerd het onderwijs in Nieuw-Guinea in be heer te nemen en te doen uitvoeren na de totstandkoming van de Evan gelisch Christelijke Kerk. Geëist wordt, dat „de verdediging meer zal worden behartigd, daar de oproep van de Synode mogelijk door Indonesië zal worden beschouwd als een goedkeuring om Nieuw-Guinea met geweld in bezit te krijgen. Naar aanleiding van de oproep van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk Inzake Nieuw-Guinea, hebben 17 vooraanstaande Papoea's een resolutie aangenomen, waarin de oproep „zeer concreet wordt verworpen". In de resolutie, die is toegezonden aan H.M. de Koningin, de voorzitter van de Raad van State, de Minister raad, de Staten-Generaal en diverse kerkelijke instanties, wordt gezegd, dat de oproep „alleen het zelfbeschik kingsrecht van de volkeren, die Afro- Aziatisch worden genoemd, op prijs stelt, doch het zelfbeschikkingsrecht van Melanesië volledig negeert." „Wij, volk der Papoea's, vertrouwen ten enen male niet, dat, zoals de Sy node verwacht, de toekomst van ons volk net zo gewaarborgd zal zijn door een andere regering, waarmee zeer in het bijzonder ons volk geen sterke en historische bindingen heeft, zoals met het Nederlandse volk", aldus de reso lutie. Voorts wordt in de resolutie gezegd, dat als gevolg van de oproep „wij bevreesd zijn de leiding van onze kin deren toe te vertrouwen aan de Ne derlandse Hervormde Kerk, vanwege de gevolgen van politieke beïnvloe ding. die onverenigbaar zijn met de ziel der Papoea's en in het algemeen schade berokkenen aan zowel ons land als aan het wezen van onze jongeren." Uit de overwegingen van de reso lutie blijkt, dat deze passage betrek king heeft op de Papoea-jongeren, die thans in Nederland verblijven onder toezicht van de Hervormde Kerk. Verder wordt het gouvernement in President Eisenhower zal een actief aandeel in de Amerikaanse verkie zingscampagne hebben. Dit is donder dag meegedeeld door de voorzitter van de republikeinse partij, Leonard Hall, Hij zei dat de president tijdens da campagne per vliegtuig naar verschil lende delen van het land zal reizen. Hall verklaarde dat de president wellicht niet meer dan vijf of zes grote redevoeringen zou houden, die dan door radio en televisie zullen wor den uitgezonden. Na zijn hartaanval van ettelijke maanden geleden had Eisenhower ver klaard, niet meer door het land te zullen gaan trekken voor het bedrijven van propaganda. Het 9-jarig meisje C. E. van B. en het 9-jarig jongetje W. van de H. stonden op het kruispunt Waldeck Pyrmontkade en Groot-Hertoginne- laan in Den Haag te wachten tot lijn 10 was gepasseerd. Zij staken toen achter de tram over, maar werden ge grepen door de tram uit de andere richting. Wonder boven wonder liep het ongeluk goed af. Het jongetje kreeg geen letsel, het meisje slechts schaafwonden. In liet zuiden van de Bonds- republiek, in Neder-Beieren, is een „boerenoorloguitgebroken tussen de dorpen Arrach en Hohenwarth. De aanleiding er van is een leiding voor elektrisch licht, die via Arrach naar Hohenwarth wordt aangelegd. De inwoners van Arrach hebben zich van het begin af aan tegen die plan nen verzet, en toen dezer dagen op het grondgebied van Arrach gaten gegraven werden voor de palen van het hoogspannings net, kwamen de Arrachezen in het geweer. Met rieken, hooi vorken en stokken gingen zij ondersteund door hun vrouwen, de indringers te lijf, en deze moesten het veld ruimen. Een politiemacht van 50 man heeft na hardnekkige gevech ten de rust kunnen herstellen. Onder bescherming van de po litie worden de werkzaamheden aan de leiding voortgezet, doch de boeren van Arrach hebben wraak gezworen.

de Stem | 1956 | | pagina 1