L VROUWENSPIEGEL J303I32M3WU0JIV INDUSTRIËLE VORMGEVING IS HARD NODIG AMBACHT EN FABRIEK r Zuurstof is uw vriend Vriendschap I Winkelnieuwtjes Gebreide hoedjes en hoedjes van wolvilt in zwang Modevisie Doe veel met vers fruit Avondjurk van Orlon Lelijke en fraaie vormen in uw omgeving „RUST ROEST', MAAR TOCH. Afbetalen Ligstoelen S ONZE MEUBELEN Grove voorbeelden Goede smaak Nieuw tijdschrift Kleurechte nylon Vitaminen voor hoedenindustrie Meer gelden voor wolresearch Eén mislukking Hebt Uzin voor orde? DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 JULI 1956 <XX><X>0<XXXXXXXX>00000<X><XXXXXX>00000000000000000000 Wie hard werkt, moet op tijd rusten. Dat is een wet, die nooit veroudert. Maar rusten en rus ten is twee! Onderzoekingen door mannen van de wetenschap hebben aangetoond, dat één (lange) rusttijd niet genoeg rust en ontspanning brengt om flink verder te kunnen werken. Be ter om niet te zeggen: ideaal is het „inleggen" van een paar kleine rustlijden per werkdag. Want, zo schijnt thans vast te staan, de daardoor regelmatig terugkerende „eerste minuten van rust" geven de doorslag. Dit alles werd uitgezocht door het Max Planckinsütuut onder lei ding van prof. dr. G. Lehmann. Vermoeidheid is eigenlijk een geheimzinnig verschijnsel. De handarbeider krijgt stijve of krachteloze spieren, de met zijn hersens werkende mens heeft last van gespannen of niet werkende zenuwen. Maar hoe komt dat alle maal? De geleerden zijn er nog lang niet achter. Voor de spieren ligt het overigens gemakkelijker dan voor de zenuwen. Het is vrij zeker, dat tijdens de arbeid melk zuur wordt gevormd. Wanneer we uitrusten verandert door een che mische werking het melkzuur in druivcnsuiker. koolzuur en water. En dan kan de mens daar weer een poosje op doorwerken! Om het nog eens anders en be grijpelijker te zeggen: door licha melijke inspanning raken we zuur stof kwijt, krijgen >we als het wa re een „zuurstofschuld" aan ons lichaam. Die schuld kunnen we dan, dank zij ons rusten, weer „afbetalen". Welnu, de onderzoe kingen van de Duitse geleerden hebben uitgewezen, dat die ,.afbe-ó talingen" steeds weer in de groot- ste hoeveelheid geschieden bij het begin van iedere rustperiode. Van daar de simpele stelling: rust vaak (en dan niet te langi inplaats van één keer een lange tijd, want dan herovert het lichaam zich de grootste hoeveelheid zuurstof. Voor geestelijk werk ligt het allemaal veel ingewikkelder. Her-Ö senen en ruggeinerg worden ver- moeid. De vraag is nu maar: kun- v nen we er achter komen, hoe dat in zijn werk gaat. Volgens profes- sor Lehmann is ook hier de zuur- stof het bepalende element. Als dat zo is, zo redeneert hij, dan is< het natuurlijk verstandig om de J „zuurstofschuld" niet al te hoog te laten oplopen. Ook hier dan weer: veelvuldig korte rustpauzen tijdens het werk. Maar dan niet alleen de zoge-< naamde afwisseling. Want ook< door sport, waardoor ..de zinnen worden verzet", verliezen we zuurstof. Dan schieten we dus niet veel op. Het is veel beter om vol komen passief te rusten, zich he- lemaal te ontspannen. Daarom pleit de geleerde heer voor het wegzetten van gemakkelijke lig- stoelen in de ruimten, waar hoofd arbeiders hun zuurstof-voorraad verspelen. Alles bij elkaar een bc- langwekkende zienswijze, die het< overdenken zeker waard is. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOtX^OOOOOOOO Zou er teel eens ooit één huisvrouw geweest zijn, die zich zelf de vraag stelde „Is mijn naainaald mooi genoeg IVaarschijnlijk niet. Ze neemt genoegen met een goede, bruikbare naald. En daarmee uit. 'och zal diezelfde huisvrouw over haar meubelen geheel anders denken. Natuurlijk, een stoel en een tafel moeten allereerst praktisch zijn. Maar daarbij ook asjeblieft sicrlijk Nog erger de kleding moet voor veel vrouwen op de voornaamste plaats mooi zijn, zowel van stof als van lijn. En dan zwijgen we nog maar over de schoonheids middelen. De make up moet immers alléén maar fraai zijn, althans fraai make n. Wanneer we van de huisvrou wen overstappen naar de fabri kanten, dan ligt in bovenstaan de inleiding een wereld van moeilijke vraagstukken. Niet voor de naaldenfabrikant. Hij maakt eenvoudig een gebruiks voorwerp, dat technisch zo vol maakt mogelijk is. Basta! Maar neem nu een meubelfabriek. Weet u wel, dat er mensen zijn, die alleen al het woord meubel-fabriek niet kunnen uitstaan? Daar worden toch alleen maar „dooie series" ge maakt, zo menen zij. Met persoonlij- k. smaak wordt geen rekening ge houden. Alles is even gladjes afge werkt, de modellen kloppen tot op de milimeter nauwkeurig. Je kunt je eigen meubelen, eventueel voorzien van een andere kleur stof, ook bij de buren gaan bekijken. En daar hebben we het dan helemaal mee gehad. Een ander voorbeeld: het strijk ijzer. Moet zo'n nuttig instrument behalve bruikbaar ook sierlijk zijn? Heeft het zin een strijkijzer te stroomlijnen, opdat het „sneller" over het goed kan glijden? Moet het zwaar zijn of juist licht? Mag aan de lijn van het handvat „iets gedaanworden of moet het alleen maar gemakkelijk in de hand lig gen? Ziedaar een aantal vragen, die voor de fabrikant „problemen zijn We kunnen de voorbeelden ook in de meer grove afdelingen zoeken. Is de vorm van een brievenbus, een brug of een lantaarnpaal gebonden aan onwankelbare technische eisen of is het zaak ook deze voorwerpen naar het uiterlijk met de tijd mee te laten gaan? Het is wel duidelijk, dat een bevestigend antwoord al dade lijk gepaard zal gaan met de op merking: „Maar zo snel als meube len behoeft het toch beslist niet". Tus sen de opgesomde gebruiksvoorwer pen in ligt dan een reeks artikelen, waarover we vrijwel tot in het onein dige kunnen redetwisten: een auto, een fiets; een radio, sportkieding, keukengerief en vult u zelf maar ver der aan. U hebt natuurlijk allang begrepen, dat we u in alle bescheidenheid wil len wijzen op „de industriële vorm geving". Het is bepaald niet waar, dat we ons daar in deze tijd nog met een schouderophalen aan kunnen onttrekken. Alles wat te maken heeft met het zuiver ambachtelijke werk, het handwerk dus, heeft zo duide lijk slechts de belangstelling van een betrekkelijk kleine kring, dat we ons wel bezig moeten houden met wat de industrie biedt, ook dus wat de vorm van de produkten betreft. Dan treft ons het zeer verheugen de verschijnsel, dat steeds meer fa brikanten daartoe speciaal opgeleide krachten in dienst nemen. Zij heb ben tot taak de mogelijkheden van de vorm te bestuderen. Allereerst moeten zij dus het produkt technisch leren kennen. Daarnaast moeten zij hun studie-ervaringen toepassen op de uiterlijke schoonheid van het pro dukt. Zij houden met de gemiddelde smaak van het kopend publiek reke ning, al zijn zij er zich sterk van be wust, dat zij binnen zekere grenzen baanbrekend werk moeten verrichten Wat voor de ambachtelijke werker als hoogste goed geldt, de persoonlij ke bijna onbegrensde vrijheid, is voor hen verboden terrein. Zij mogen dan ook geen „foutjes" maken zoals de ambachtsman, die immers een fout je de volgende keer rustig kan ver beteren. Dat kan in een fabriek nu eenmaal niet. tenminste niet zonder grote financiële offers. Daarom kun nen we er ook zeker van zijn, dat een produkt pas in serie wordt vervaar digd, nadat op ieder onderdeel de mogelijkheden nauwkeurig zijn nage gaan en de kans op fouten tot vrij wel niets is teruggebracht. We kunnen er dan ook tame lijk gerust op zijn, dat de min der smaakvolle fabrieksproduk- ten allengs minder in getal zul len zijn om tenslotte te verdwij nen. Daartoe wordt schrikke lijk hard gewerkt, met name door „Het instituut voor in dustriële vormgeving" in Am sterdam, waar fantasie-rijke en intelligente medewerkers de voorliggende problemen met voortvarendheid te lijf gaan. Hetgeen hoopvol is voör de voorwerpen, die we dagelijks in onze omgeving moeten „dul den of (wie weet) met geest- duit zullen begroeten! Er is weer een nieuwe ster ver schenen aan de toch al stralende Ne derlandse (geschreven) mode-hemel- „Modevisie". In het eerste nummer, dat er bijzonder aantrekkelijk en zeer deskundig uitziet, konden we niet ont dekken, of het nu per maand of per week gaat verschijnen. Wel wordt verteld, dat het tijdschrift „een scha kel wil zijn tussen fabrikant en de taillist", hetgeen dus insluit, dat het in hoge mate richting en smaak wenst te beïnvloeden. De medewerkers zijn dan ook nauw keurig gekozen: de heer Berkel, oud directeur van het Genootschap voor Reclame, Ben Groeneveld, een be kend binnenhuisarchitect Tosca Leen- ders (tevens redactie-secretaresse), Joke Versteege en Godfried Bomans. Uitstekende modetekenaars en illu strators werken eveneens mee, zoals Eppo Doeve, Lous Jaarsveld (die o.a. de sierlijke omslag verzorgde) en Fiep Westendorp. We hebben al met I al groot vertrouwen in dit nieuwe blad, dat wordt uitgegeven door „De 1 Kern" in Amsterdam. Een goed voorbeeld van mooie vormen voor doelmatige ge bruiksartikelen. Dit zijn plastic flessen, die gebruikt worden voor melk, eetwaren en (cos metische artikelen. Tot voor kort hadden zij het nadeel, dat zij maar éénmaal gebruikt kon den worden, omdat zij „in el kaar zakten", wanneer zij ge steriliseerd moesten worden. Daar heeft men intussen iets op gevonden. De flessen wor den nu ..atomisch" besimald. Daardoor krijgen zij de vereiste hardheid en weerstand tegen sterilisatie. Bovendien heeft de atoomindustrie methoden ont dekt. om te zorgen voor een overal gelijkmatige dikte van plastic platen en van laqen plas tic, die men op papier aan brengt. De foto laat op de voorgrond enkele flessen zien, die na sterilisatie in elkaar ge zakt zijn; daarachter staan er drie. die „bestraald" zijn en daardoor hard genoeg. Er bestaan plannen om nylon te gaan vervaardigen, waarbij de kleur stof in het materiaal zelf is opgeno men; tot dusver werd een kleurloze draad geproduceerd, die pas later, hetzij als draad of als weefsel werd geverfd. Het voordeel van het nieuwe procédé is natuurlijk een grotere kleurechtheid, terwijl vermoedelijk de kostprijs wordt verlaagd, omdat het verven na het spinnen komt te ver vallen. Er komen in de dierenwereld van die vreemde vriendschappen voor. Op een gegeven moment blijken twee dieren, die door de natuur als vijan den zijn aangewezen, toch met elkaar te kunnen opschieten; soms ook zijn het dieren, die alleen maar schijn baar niet bij elkaar horen. Wat te zeggen van een aap, die met een stel poesen stoeit, wat van een kanarie en een kat, die elkaar ver dragen en wat van honden en katten, die niet vechten maar eikaars vriend jes zijn Zo'n vreemde vriendschap is altijd een plaatje waard. Wat denkt U van het jonge leeuwtje op dit prentje De fraaie tropische vogel blijkt zich uitstekend op zijn gemak te voelen. Het gelukkige paar werd gefotografeerd in een Nederlands die renpark. Het voorlichtingsbu reau voor de voeding meldt: De tijd van het verse „kleinfruit" is weer aangebroken: dat bete kent voor de kweker druk werk vol span ning om de oogst goed en op een goed ogen blik aan de markt te brengen en voor dege nen die alleen voor eigen gebruik vrucht bomen en -struiken heb ben de drukte van een ruime hoeveelheid fruit ineens. Het beste is het om een groot deel vers en zonder veel omhaal te gebruiken. Wie daar enboven eens wat ex tra's met fruit wil doen kan er allerlei nage rechten mee opfleuren. Hoe rauw en gekookt fruit in het dessert te verwerken. Rauwe of gekookte vruchten van welke soort ook, kunnen met vanille-, maizena- of griesmeelpudding of vla gegeven worden, maar ook door koude of warme rijstebrij. De combinatie koffie met frambozen is zeer be kend in ijscoupes maar ook koffiepudding met frambozen (of bessen) is niet te versmaden. Naast beschuit met aardbeien kan men ook beschuit met bessen, kersencompote of prui men opdienen, desge wenst gegarneerd met wat uitgelekte yoghurt, stijfgeslagen room eiwifü'of schuimpjes. Wat meer werk ver gen flensjes of panne koekjes met vruchten gevuld. Deze worden bij voorkeur warm ge vuld en koud opgedaan met poedersuiker be strooid 150 g. rauw of 100 g gestoofd fruit is voor 4 a 6 flensjes of of pannekoekjes voldoen de. Ter afwisseling is voor al bij warm weer een vruchtengruel lekker fris. Vruchtengruel wordt bereid door gort in vrij veel water (of vruchtensap) gaar te koken en er vruchten naar smaak door te scheppen. Als vruchten soort kan men nemen wat het beste uitkomt en de hoeveelheid doet er niet toe. Wie graag vruchten sap maakt, behoeft niet de gehele vruchtensap- óogst in te maken. Vers vruchten-sap kan als drank dienst doen, het kan ook tot 'n puddingsaus worden verwerkt en gegeven met yoghurt, karne melk- of vanillepudding Gebakken reepjes brood met sap van aardbeien pruimen of kersen, bra men of bosbessen zijn zeker niet minder lek ker dan de meer be kende turfjes met bes sensap. Met behulp van eie ren kan van vrijwel ren kan van vrijwel ieder vruchtensap of -moes een schuimige pudding óf vla worden gekookt. Recepten. Schuimige vruchten pudding (4 personen) 500 g. aardbeien of andere zachte vruchten (een citroen), 100 g. (ruim 1/2 kopje) sui ker, liefst basterdsui ker, 18 g, (9 blaadjes gelantine, 3 dl melk. 2 eiwitten. De vruchten schoon maken en wassen. Een paar apart houden voor garnering, de rest door een zeef wrijven De gelatine in ruim koud water weken, totdat hij zacht is, daarna uit knijpen. De melk aan dé kook brengen, van 't vuur nemen en de gela tine en suiker er door roeren. De vloeistof la ten afkoelen tot zij enigszins drillig wordt. Het vruchtenmoes er door roeren. De eiwit ten stijf slaan en voor zichtig met de pudding massa vermengen. Deze desgewenst op smaak afmaken met citroen sap. De pudding over doen in een geoliede puddingvorm en op 'n koele plaats laten op stijven. Voor het storten de puddingvorm even in heet water houden. De pudding garneren met de achtergehouden vruchten, die met sui ker enige tijd weggezet zijn (en naar verkie zing met stijfgeslagen room of wafeltjes. Vruchtenbowl (8 a 10 glaasjes) 500 g. gemengde vruch ten (aardbeien, kersen druiven, bessen, stukjes peer, meloen, perzik pruimen, enz.), 5dl ap pelsap of ander vruch tensap, 3 dl spuitwater (2 kleine flesjes), 75 g. (5 eetlepels) sui ker (ilefst basterdsui ker) naar smaak De vruchten schoon maken, wassen en zo nodig klein snijden. De vruchten met suiker be strooid, enige uren in een kom wegzetten. Het appelsap (of ander sap) toevoegen en het meng sel nog enkele uren op een koele plaats weg zetten, zodat de smaak goed doortrekt. Vlak voor het opdienen het spuitwater er bij schen ken. Licht als een veertje zijn de uit Amerika geimporteerde dacron dek bedden, die veel praktischer zijn dan de donzen exemplaren. Deze dacron dekbedden kunnen in een ommezien in een lauw sop wor den gewassen en zijn snel weer droog. Zij zijn te koop voor eenpersoons- en tweepersoons bedden en worden ge maakt in zachte pasteltinten, als ro ze, lichtblauw of geel. Wie niet van deze kleuren houdt kan een witte kie zen of een vrolijk gebloemde. De da cron dekbedden zijn. zegt men, min stens even warm als de donzen dito. Een cadeau voor een echtgenoot, mannelijk familielid of mannelijke kennis levert altijd moeilijkheden op. Een doosje met zes „shoemittens" lost dit probleem echter op. Een shoe- mitten is een rekbaar tricot hoesje, waarin keurig een ^choen past. Op reis zijn deze schoenzakjes ideaal. Leeg nemen zij maar heel weinig plaats in en om de schoenen in de koffer zórgen zij ervoor, dat alle kle dingstukken even schoon uit de kof fer komen als zij erin gingen en niet worden bevuild door schoenpoets. De ze shoemittens worden gemaakt in verschillende kleuren en zijn te krij gen in herenmodezaken. In een stemmig donkergrijs, zwart of donkerblauw mantelpakje staat een witte bloes het aardigst, dat weet iedere vrouw. Zij weet echter ook, dat men een witte bloes na één keer dra gen moet wassen en dat de fijne stof van de bloes snel slijt door de vele wasbeurten. Een uitkomst is een ja bot, die men met een speld of een steekje op een katoenen of popeline bloes bevestigd. Het jasje van het mantelpakje bedekt toch de bloes, het enige wat men ervan ziet is een stukje van de kraag en het voorste gedeelte van de bloes, en dat wordt bedekt door de jabot. Deze jabots ko men weer in de mode. Af en toe ziet men ze al eens in een winkel liggen. In Parijs vieren ze op het ogenblik hoogtij en worden in alle kleuren, zelfs in stippen en strepen, gedragen. De schoenfabrikanten zitten nooit stil. Voor het komende winterseizoen ver schijnen zij met een nieuw soort wa terafstotende suéde, dat in kwaliteit en kleur past bij suéde jasjes. Water maakt beslist geen vlekken op deze suédesoort. Tegenwoordig maakt men het ge hele voorblad van de schoen elas tisch. Dit rekbare materiaal bestaat in allerlei tinten en uitvoeringen en laat zich goed combineren met tex tiel. Een schoen met een dergelijk voorblad sluit prachtig om de voet. Nieuw zijn rubber schoenhakken, voorzien van gevulcaniseerd gietstaal dat in bescheiden hoeveelheid is aan gebracht op het slijtpunt van de hak. Dit gietstaal garandeert een dubbele levensduur van de hak. Een uitkomst voor hakken onder jongensschoenen. Een lust voor het oog is een pas in de was gezette tafel. Jammer is het dat na een paar maaltijden al weer overal kringen en vlekken te zien zijn. Met Smewasilicoon meubelwas heeft U daar geen last meer van. Wanneer U het een paar maal gebruikt hebt wordt het meubilair bestand tegen bijtende inwerking van water, alco hol, hete thee, koffie, wijn, inkt en andere vloeistoffen. Het is zeer zuinig in het gebruik en geeft de meubels een prachtige diepe glans. Sinds jaar en dag klaagt de hoedenindustrie over het ge brek aan belangstelling voor haar produkten. De hoeden winkeliers klagen mee en de buitenstaander constateert al leen maar, dat steeds meer vrouwen het zonder hoed blij ken te kunnen stellen. Nu is dit laatste volkomen begrijpelijk- Een hoed is een traditioneel kle dingstuk, waarvoor werkelijk geen noodzaak bestaat. Een deel van onze vrouwen draagt het nog steeds, niet omdat ze anders verkouden worden, niet omdat zij vinden dat het mooi staat, maar omdat zij vinden dat het zo hoort. Was deze laatste groep uitgestor ven, wij zijn ervan overtuigd, dat de meeste winkeliers hun hoedenwinkels gerust konden sluiten: de kleine groep die met smaak een hoed weet te kiezen ter completering van hun kleding is zeer klein en heeft boven dien moeite om voor een redelijke prijs te slagen, omdat men tracht door lage prijzen de traditonele hoe- dendraagsters te behouden en daar mede de boot mist voor het jongere geslacht. Hogere omzetten In Engeland is men dit seizoen de malaise te lijf gegaan met twee wol len materialen. In de eerste plaats met breiwol, waaruit men een grote variatie van hoedjes heeft gemaakt, die zijn ingeslagen. Ook in ons land werkt men sinds enkele jaren in de ze richting, maar toch nog te beperkt in modellen en soorten. Daarnaast heeft Engeland het wolvilt in de hoe denindustrie gelanceerd en zulks met een bijzonder groot succes. Het fraaie haarvilt is o.a. tengevolge van de my- xomatose-sterfte onder de konijnen schaars en duur. Dientengevolge heeft men het vervangen door imitaties, die bij langena niet het uiterlijk heb ben van het originele materiaal, wat tot de conclusie leidde, dat dan maar eens met een ander eerlijk materi aal moest worden geëxperimenteerd, dat te lang veronachtzaamd was: wolvilt. Het resultaat is werkelijk bo ven verwachting. De omzetten in de hoedenindustrie zijn omhoog gescho ten! De verklaring moeten wij zoeken in de zeer redelijke prijs, in de mooie kleuren, in de eenvoudige modellen die men heeft gemaakt, in de aange name souplesse en het prettige aan voelen van het materiaal. Grote export Dat niet alleen de Engelse vrou wen en meisjes enthousiast zijn over dit nieuwe materiaal, blijkt wel uit het feit, dat de export al even voor spoedig is verlopen als de binnen landse verkoop. De gewone exempla ren worden in Engeland verkocht vanaf een gulden of zeven, terwijl er ook waterafstotende zijn die in de klasse van twaalf gulden vallen. Naast Ierland, Niew Zeeland, Ni geria en Zuid-Afrika, worden deze wolvilten hoedjes in ons land geïm porteerd. Het is voor de Nederlandse vrou wen en meisjes te hopen, dat Neder landse fabrikanten ook spoedig deze prachtige nieuwe materialen gaan verwerken die in een ontzagwekkend aantal kleuren verkrijgbaar zijn. Van één soort wordt vermeld, dat hij in vijftig kleuren beschikbaar is. De schapenhouders van Australië, Nieuw Zeeland en Zuid Afrika heb ben besloten tweemaal zoveel geld middelen als voorheen ter beschik king te stellen voor wolresearch. Te vens zal het budget voor wolpropa- ganda in veertien landen vergroot worden. Deze besluiten werden genomen op de vergadering van de Executive van het International Wool Publicity and Research Fund (dat het Interna tional Wool Secretariat beheert). (Advertentie) maar toert werd ze wijzer Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 31 ook. Maar &ij verzuimde te doenwat die ervaren moedert deden en nog doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet ïf letten, om zeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 3t binden van groentensoe pen en sausen 5? Zó ziet een van de nieuwste mo dellen korte-avondjaponnen van de Amerikaanse ontwerper Jacques Heim eruit. De kleur is rose De stof is vervaardigd van de nieu we 100 pet Orlon-vezel, die steeds meer opgang maakt en die in Ame rika gemaakt wordt door het enor me concern van Dupont de Nemours Hebt U sin voor orde Orde is het halve leven, zegt men wel eens en wij zijn ge neigd dit te onderschrijven. Te weinig zin voor orde maakt het leven gecompliceerder en moei lijker dan nodig is. Te veel orde echter is ook niet aanbe velenswaardig! Neemt u eens een potlood en telt u de pun ten, die met ieder antwoord op de onderstaande vragen ver diend worden, op. Dan zal onze test uitmaken hoe het met UW zin voor orde gesteld is! Ja BWB 1) Voelt u zich gedrongen scheef hangende schilderijen recht te trekken? 6 2 2) Legt u alle voorwerpen op tafel op de daarvoor bestemde plaats? 7 4 3) Verbetert u in een gesprek een persoon, die een woord verkeerd uitspreekt? 9 3 4) Raapt u een stuk papier dat u per ongeluk naast de papiermand werpt, direct op? g 3 5) Hangt u uw kleren direct bij het thuiskomen op een kleerhanger? 6 3 6) Hebt u een huishoudboekj'e (boekhouding)? 9 x 7) Vergeet u de planten water te geven? .-...3 5 8) Hebt u het land aan stof op de vensterkozijnen? ...57.... 7 3 9) Ruimt u iedere avond uw keuken (bureau) op? g 5 10) Geeft u de geleende boeken zonder aanmaning terug? 9 2 11) Hebt u hinder van een deur die open staat? 5 1 12) Laat u uw brieven onbeantwoord liggen? t.-#..ïï.-ï.v..ïs 7 8 6585 punten. U hebt een voorbeeldige zin voor orde. Zo voortreffelijk dat uw om» geving er last van heeft. Men noemt u ook wel in bedekte termen „pedant" Maar moet uw opruimwoede niet te ver drijven. Want dan hebt u (en uw huisgenoten) nooit rust. 4565 punten. U bent zeer ordelijk. Dat zal iedereen die u kent kunnen bevestigen, U moet er echter zorg voor dragen dat u bij haastige spoed geen dingen over het hoofd ziet. Want daarvoor bestaat bij u wel kans. Minder dan 45 punten. Uw eerlijkheid bij het beantwoorden van de vragen valt te loven, maar uw gebrek aan ordelijkheid te laken. Als u doorgaat zo slordig en weinig stelsel, matig te werk te gaan, zult u het vertrouwen verliezen van uw meerderen en uw vrienden. Probeer wat meer orde in uw leven en werken te brengen. Heue het ii nodig.

de Stem | 1956 | | pagina 13