WAGTMANS ZETTE KUNDIG OPMARS GRANDIOOS VOORT EN INDRINGEND Iets te kort Gerrit! Een der Hoofdprijzen TOEN DE KLIMMERS 'M SMEERDEN STOND FELLE WAGTMANS KLAAR! „De acht van Chaam" EEN BATAVUSRIJWIEL N.V. BATAVUS BOKS-PROMOTOR GERDINGH GAAT NAAR AMERIKA Paijbtod §Ie£teiu Gerrit Voortingniets verleerd Jos. Hinsen plotseling naar voren Tour-cijfers WAGTMANS: „IK SCHIET OP" Groot vuurwerk in eindsprint i HAECHT BIEREN DERDE BLAD DONDERDAG 12 JULI 1956 Opnieuw is Tour-klassement hevig dooreen geschud Schokkend hoofdstuk Al s sneeuw voor de zon... Naampjes Dankbaar Oranje-invasie in bloemenstad Angers Op een haar na Nederlandse zege mm Radio en tv in de Tour Eten Royaal 12 Sierglazen Nieuwe baas, maar deselfde sport... Top-plaats leeg (Van onze speciale verslaggever) ANGERS, woensdagavond. Vandaag heeft er een veldslag gewoed, die verschrikkelijke ver- woestingen in vele gelederen èn de klassementen teweeg bracht en voor sommige favorieten èn ploegen wellicht fatale gevolgen zal hebben. Klappen van formaat zijn links en rechts uitgedeeld, dat het niet mooi meer is. Het furieuze offensief, dat deze woensdag middag bijvoorbeeld de Italianen wisten te ontketenen, misschien wel verwacht, maar niet met de nu bekende gevolgen, heeft in de Nederlandse gelederen onze twee best geklasseerden: Daan de Groot en Leo van der Pluym een zeer gevoelige duiv naar beneden bezorgd. Maar dat zijn dan voor wat onze landgenoten betreft zoivat de enige nogal beroerde dingen. Voor het overige is er onder ons niets dan vreugde beleefd in deze zevende rit van Loriënt naar Angers. Im mers, Gerrit Voorting flitste als tweede langs de jury. Zijn jump bleek net iets te kort om Toursprinter nummer één: de lla'iaan Fantini op de eindstreep te elimineren. En wat dacht u van die derde plaats, tvelke Piet van de Brekel. - aan de beurt om mee ten aanval te trekken vandaag! voor de neus van een serie wegberoemdheden weg pikte, lekker meegegaan aan het snelle wiel van de Roosendaalse Gerrit? En hoe prak kiseert het vaderland over Wouter Wagtmans, die vandaag nog vruchtbaarder dingen deed dan gisteren! Spanjaarden. Als Wout in conditie blijft tot aan de voet van de bergen, staaf hij in ieder geval heel gunstig om een gooi naar de eindzege te doen en ook Voorting telt in hetzelfde ge val ernstig mee. Maar laten we niet dieper op deze veronderstellingen ingaan. En eerst maar weer eens kijken wat het mor gen en vrijdag wordt. Zaterdag is het dan rusten in Bordeaux (nationale feestdag in Frankrijk: „Quatorze Juil- let") die gelegenheid genoeg zal bie den om de néus in de „boeken" te steken. De volgende rit voert de karavaan morgen naar La Rochelle, een vrij korte (184 km) maar nogal lastige etappe, die wederom aanleiding kan geven tot een snelle, misschien ver rassende ontwikkeling. Tot zo lang dus.' Op de barricaden? Vruchtbaar, niet zozeer vanwege het veroveren van de tiende plaats in het dagklassement, als wel ten opzichte van de zesde positie, welke hij nu inneemt in de algemene klassering en de enorme voorsprong mag men wel zeggen, die hij met name op Charly Gaul nogal timide bij het overzien van de werke lijke situatie en deze Stan Ockers, plotseling knock out en teruggedreven naar plaatsen in het veld, wist te verwerven. En dan die andere Belgen, zoals specialist-klimmer Brankart, eveneens „nergens" in de voorste gelederen te ontdekken. En de Franse tricolores, die vandaag praktisch evenmin in het stuk voorkomen. En die arme Spanjaarden, in geen velden te ontdekken en die collega's van het mannetje Gaul.... Nee. als we het slagveld overzien is de oranje-equipe alweer met veel glo rie uit de strijd gestapt. Want verheugen we ons mèt u over de toonaangevende prestaties, waarmee onze mannen over het geheel genomen dagelysk de in ternationale sportpers onafgebroken in beroering brengt (zelfs Goddet schrijft er opzienbarende stukkien over) extra in haar sas was de kleine Nederlandse kolonie over het „verschijnen" in de voorste gelederen, deze dag, van Jos. Hinsen. Meteen een zeer fraaie come back, nu hij na dit woelige, langdu rige duel een tellende zevende plaats wist te bevechten. Er is ongetwijfeld weer een hoogst interessant hoofdstuk, op deze zeven de dag van de monsterrace, aan deze hoogstmerkwaardig verlopende Ronde toegevoegd. De inhoud is zonder meer schokkend en, als we het goed zien, voor enige grote favorieten effenaf dramatisch, althans zonder weerga. Het is niet zo heel moeilijk een ver klaring te vinden voor die enorme verschuivingen. Geen sterveling heeft bijvoorbeeld tevoren kunnen weten, dat de weersomstandigheden temposlagen als we nu reeds dagen achtereen te aanschouwen krijgen, zouden in de hand werken. Behoudens één uitzon dering hebben de coureurs immers dagelijks de vrij terke wind in de rug gehad! Wind, men weet het is en uitermate krachtige medestander ook voor de sterken, doch vooral voor de snellen, de rouleurs. Het is een ge lukkige omstandigheid, dat onze ploeg er verscheidene van dat kali ber rijk is; de resultaten, zo ge wilt van zeven dagen tezamen gevoegd, liggen daar als bewijs. Twee uit het oranjekamp, die als Klimmers te boek staan: Jan Nolten ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Nederland minder S kwetsbaar Geen ploeg heeft zich zo sterk l'\j J>°wenste regionen genes- tela als de Nederlandse. En al 'le^ c'an waar zVn, dat in de Ronde van Frankrijk van het vorig Jaar Wout Wagtmans m ditzelfde Angers de gele trui op Louison Bobet heroverde O het is een niet te miskennen o feit, dat de ploeg van ons land O veel minder kwetsbaar is dan in 1955. •oooooooooooooooooooooooo (Advertentie) en Jef Lahaye, zijn bij al dit snelle geweld ernstig in de verdrukking gekomen en Wies van Dor.gen heeft teveel knechtenwerk moeten ver richten om „vooraan!' Ie kunnen, be-.. landen. Maar vlak zo'n baantje voor al niet uit; het is de meest opofferen de karwei ir. dit grandioze Rondespel, dat intussen le, wèl goed op! in feite pas maandag a.s. begint, als de karavaan de Pyreneeën over gaat trekken. Minuten voorsprong zullen dan voor talrijken, die nu in de voorste gele deren prijken, als sneeuw voor de zon verdwijnen; zelfs k w a r t ie - ren zullen in sommige gevallen dan gewonnen en ver loren worden. Het zullen de klimmers van professie zijn, die dan met la chen de gezichten, bloemen, fanfares en zoenen hun ho tels op gaan zoe ken. Zal Wagtmans er dan bij zijn En Jan Nolten Hoe zal Voorting, steeds een puike j naar de cols toe, 1voldoer.de energie 1 hebben overge spaard? Zien we dan de jonge Lim burgse „gems" La- haye te voorschijn komen? En wat gaan daar de Groot, van der Pluym, van de Brekel, Stol- ker, Hinsen en Wies van Dongen er in die hel van maken? Een. die er sinds twee dagen ge weldig gunstig voor kwam te staan is Wouter Wagtmans. Vooral ten op zichte van een aantal klimmers van - nature, die ge voor 't overgrote deel ver onderaan in de rangschik king kunt ontdekken: Gaul, Ockers, Brankart, en een heleboel knapen uit andere ploegen, o.m. de fameuze WAGTMANS .zeer gunstig.. Etappeklassement Zevende etappe van Loriënt naar Angers (244 km). 1 Fantini (It.) 5.59.20, 2 Voorting, 3 van de Brekel, 4 Bauvin (Fr.), 5 de Smet (B), 6 Padovan (It.), 7 Hinsen, 8 Caput (W-ploeg) alleen in de zelfde tijd als de winnaar, 9 Wagtmans, 10 Dolhats (ZW-pioeg). 11 ex aequo een groep renners bij wie Bafti (It.), Co- letto (It.), Janssens (B>, Dotto (ZO- ploeg), Anzile (NOC). Scodeller (NOC), Pico (W-ploeg). Walkowiak (NOC), Lauredi (ZO-ploeg), Skerl (lie de France), Thomin iW-ploeg), Agut (ZW-ploeg), Gay (ZW-ploeg). Pianezzi (Zwits.), Sabbadini (ZW-pl.) Siguenza (lie de Fr.) en Beufleuil (ZW-pioeg). Voor al deze renners werd dezelfde tijd genoteerd ais Fantini. 32 Darrigade (Fr.) 6.18.06. 33 Poblet (Sp.)34 Ockers <B), 35 de Groot, 36 Hassenforder (W-ploeg) allen in de zelfde tijd als Darrigade. Vervolgens 37e ex, aequo in de zelfde tijd: 6.18.06, een groep renners bij wie Bergaud, Forestier Gemini- ani, Mahé, Mallejac en Rolland (allen Franse ploeg). Conterno, Fornara. Giudici en Nencini (allen Italië) Brankart. Close, de Bruyne, Impanis en van Genechten (allen België) 'i; verder onze landgenoten I.ahaye, Nol ten. Stolker, van der Pluym en van Dongen, zomede Gaul, Robinson, Kemp en Ernzer van de gem. Lu- emburgse ploeg. Alg. klassement 1 Walkowiak (NOC) 37.47.29, 2 Pico (West) 37.48.51. 3 Scodeller (NOC) 37.50.22.4 Voorting 37.52.56 op 5 mill. 7 sec., 5 Lauredi (Zuid-Oost) 37.54 29: 6 Wagtmans 37.57.57 op 10.28 7 de Smet 37.58.07. 8 Darrigade 37.58.57, 9 Bauvin 38.00.00, 10 Adri- aenssons 38 02.48, 11 Padovan (It.) 38.03.28. 12 de Groot 38,04.10. 13 van der Pluym 38.04.24, 14 Barbosa (Gem. Lux. pl 38.05.25, 15 Vlaeyen (B> 38.05.41, 16 Beulfeuil (Zuid-west) 38 05 42, 17 Caput (West) 38.07.13. 18 Monti (It.) 38.08.00. 19 Privat (Fr.) 38.09.11. 20 Robinson (Gem. Lux pl.) 38.13 37. 26 Mahé (Fr.) 38.17.49. 29 Ockers 38.18.31, 30 de Bruyne 38.18.46 ANGERS, woensdagavond. In geldwaarden uitgedrukt ver dienden de oranje-mannen te Angers aan prijzen f 1800. Terecht vroeg Piet van de Brekel, die in het algemeen klassement een sprong maakte van 79ste naar de 43e plaats, zich af wanneer de eerste etappezege voor Nederland zou ko men en Gerrit Voorting zuchtte, toen hij zich realiseerde, dat hij nu al voor de tweede maal tweede was ge worden bij de aankortist, eerst te Caen en nu te Ar.gers. Wagtmans kon een tevreden glim-, lach niet onderdrukker?,' föén hij' hoorde, dat het peloton met vele grote mannen als Darrigade, Ockers, Rolland, deBruyne, Mallejac, Bran kart, Gaul en Mahé niet minder dan 18 1/2 min. achterstand had opgelo pen. ..Het gehele klassement gaat weer eens onderste boven en ik kom nu toch heel wat korter te staan op de nieuwe man van de gele trui1'. Jacques Goddet kon zijn bewonde ring voor zijn „Bataafjes" (dat zijr. wij!) opnieuw luchten, toen hij aan de finish te Angers tegen ons zeide: „goed gezien Van de Nederlanders, ze waren weer mee in de slag. Zij zijn de belangrijkste animateurs in de Ronde tot dusver. Ik vind het heel verstan dig, dat ep iuu..op .Voorting -is ge speeld. ook al komen Daan de Groot en var. der Pluym daardoor iets ach ter. De Nederlanders zijn voorzichtig, zij zetten nooit iets op een kaart". 43 van de Brekel 38.26.30, 64 Hinsen 38.34.33. 72 Stolker 38.17.12, 81 Nolten 38.40.39, 84 Lahaye 38.41.37, 91 van Dongen 38.52.14. Ploegenklassement 1 Italië (Fantini, Padovan, Monti) 17.57.00. 2. Nederland (Voorting, van de Brekel, Hinsen 17,57.30, 3. ex aequo West, NOC, Zuidwest en Bel gië 17.58.00, 7 ex aequo Zuid-Oost en lie de France 18.16.46. 9. ex aequo Frankrijk, Gem. Lux ploeg en Zwit serland 18,35,32. 12. Spanje 18.54.18 Algemeen ploegenklassement 1 België 112.59.28. 2 West 112.59.40, 3 Nederland 113.01.30, 4 Noord Oost Centraal 113.23.46, 5 Frankrijk 113.31.39, 6 Italië 113.34.57 7 Zuid Oost 114.17.14, 8 Zuid-West 114.18 34, 9 Gemengde Luxemburgse ploeg 114.34.58, 10 lie de France 114.49.05, 11 Zwitserland 114.55.18, 12 Spanje 115.11.23. Puntenklassement 1 Picot 97 punten, 2 de Groot 115 pnt, 3 Voorting 127 pnt, 5 Darrigade 134 pnt, 6 Bauvin 137 pnt, 7 Ockers 144 pnt, 8 Rolland 146 pnt. 9 Lauredi 149 pnt, 10 Hassenforder 154 pnt. (Advertentie) rmEiA/fwrjis Vele buitenlandse en Nederland se renners van naam starten op 1 AUGUSTUS in 557-oo STANNEKE OCKERS is in deze Tour geweldig in het nieuws. Zijn naam ontbreekt in geen enkel ver slag, dat na elke rijdag naar verschil lende landen wordt getelefoneerd. Dat heeft hij niet alleen te danken aan zijn voortreffelijke fietsen. De Belg zorgt ook voor ander nieuws. Zo zijn er dagelijks verhalen te ma ken over hem en de Luxemburger Gaul, die elkaar op allerlei manieren dwars zitten. De verhouding is nu zo gespannen geworden, dat Ockers zijn rivaal nog slechts spottend aar/ spreekt met „Knaapje". Gaul heeft op zijn beurt ook iets bedacht. Hij noemt Ockers voortaan „Opa". De verzorgers van de Franse regio nale ploeg NOC hebben prettige her inneringen aan een oud vrouwtje te Loriënt. De renners wilden citroenen eten, maar die waren in de hele stad niet te krijgen. Ten laatste kwam een der verzorgers bij het winkeltje van een oude vrouw. Zij had nog een hele (Van onze speciale verslaggever.) ANGERS, woensdagavond. Een helikopter daalde gonzend en klapwiekend boven het cir cuit op de Place de la Rochefoucauld van de bloemenstad Angers. Er waren 31 renners in aantocht, met een enorme voorsprong van niet minder dan 18 min. 45 sec. en de Bataven, zoals de Neder landers hier in Frankrijk worden genoemd, zaten er met vier man bij. Vlak voor de aankomst op het circuit was de Belg Gilbert üesmet gedemarreerd uit de kopgroep, samen met de slanke Ita liaan Coletto. Wout Wagtmans, die vandaag mee op avontuur was gegaan, sprong naar voren en kwam daardoor vlak achter Desmet het circuit op. Fantini kreeg op de streep bijzonder felle weerstand te overwinnen van Gerrit Voorting, maar onze landgenoot, die zich ook nu weer onderscheidde moest zich tevreden stellen met een tweede plaats. Fantini dus eerste, Ger rit Voorting tweede, van de Brekel de derde, Jos Hinsen op de zevende en Wout Wagtmans op de negende plaats. Vier Nederlanders dus bij de eerste tien. van de grote TOUR DE F RAN CE-PRIJSVRAAG van f het DAGBLAD DE STEM model FLYING DUTCHMAN POPULAIR, zwart of in kleur met remnaaf. Naar verkiezing dames- of herenrijwiel. GESCHONKEN door: RIJWIEL- EN MOTORFABRIEK De Franse verslaggevers schreeu wen het in deze dagen als het ware van de daken van hun krantenge bouwen, dat de Bataven de grootste knokkers van deze Ronde zijn, waar op onze jongens niet weinig trots zijn. Het kweekt ook een gezonde animo siteit en het verwonderde daarom niet dat toen in het begin van deze lange en vlakke etappe over 244 km van een onvluchting van klimmers als Poblet, Brankart P".. - ™jen tenslotte Gaul, <4ssa" en de Spanjaard Bahamontes spra ke was, nu ook Wout Wagtmans van de partij wil- I de zijn. Trouwens Gerrit Voorting en aanvankelijk ook I Daan de Groot bleven niet achter. -<•• «4 Maar de monster- achtige jachten, J welke de in de (startplaats Reims nog als favorieten gedoodverfde cracks in vertwij feling naar 't hoofd deden grijpen, ver hinderden, dat de- ze voorpostenge vechten snel in een definitieve ont snapping overgingen. Na 85 km kon men echter de vlam men weer uit het onrustig voortijlen de peloton zien slaan. De meeste gloed scheen te stralen van de oran jetrui van Wout Wagtmans, die door i. .vtHv#» VOORTING ...fameus... te zijn gelukt. Hij had 12 man met zich meegekregen, bij wie zich ook Jos Hinsen bevond en er kwamen spoedig nog 7 man bij, mèt van de Brekel en Picot, de grote concurrent van Daan de Groot. Daan zelf was dit keer niet mee kunnen komen en het zou hem inderdaad de groene trui kosten! Er waren nu dus 20 man bij elkaar maar hun aantal zou groter worden! Nog vóór de helft van de etappe was afgelegd, sprongen ook de Italiaan Padovan en twee Franse regionalen in de kopgroep en toen er 125 km waren afgelegd, arriveerden bij hen nóg eens 8 man, onder aanvoering van Gerrit Voorting, waardoor het getal leiders tot 31 was gestegen. Met 4 man in de leidersgroep: Wagtmans, Voorting, Hinsen en van de Brekel, was de oranjeplocg dus lang niet slecht af. Er waren voorts 5 Italianen bij, o.a. Fantini en Monti, 5i renners uit del Zuidwestploeg met Dolhats aan het hoofd, drie Belgen t.w. de Smet, Jan- sens en Adriaens- sens, drie rijders van de equipe Noord Oost Cen traal met o.a. Wal kowiak die maar 7 min. 18 sec. ach terstand had op de gele truidrager, voorts drie renners uit de Westploeg met Picot als lei der, drie van de lie de France, o.a. Siguenza, twee man van Zuid Oost Lauredi en Dotto en tenslotte de een- HINSEN ...eindelijk!... HEERENVEEN de gele truidrager Darrigade met.lingen Bauvin (van de tricolores), de angstige ogen werd gadegeslagen. I Zwitser Pianezzi en <ie Portugees Kort voor de eerste ravitaillering (94 Barbosa uit 'dé" gémengde Luxem- km) bleek een poging van Wagtmans I burgse ploeg. Na 136 km had deze grote groep van 31 leiders weer een voorsprong van 4 min. op het peloton veroverd en de voorbereidingen van Toerbaas Goddet konden nog maar net aan het doel beantwoorden, omdat de spits van de karavaan niet minder dan 20 minuten vóór lag op het officiële tijdschema van de doorkomsten. Aan de kop van het grote peloton zwoegden alle negen overgebleven Franse nationalen onder aanvoering van Darrigade om het verlies te her stellen en de gele trui benevens de leidersplaats in het ploegenklasse ment met hand en tand te verdedi- gen. Uiteraard ontmoetten zij in hun omgeving scherpe tegenstand van renners, wier ploeggenoten in de vuurlinie waren gegaan en die er niet aan dachten om de plannen van de Fransen of van mannen als Gaul te dienen. In de tweede bevoorradingsplaats (160 km) kon reeds een verschil van zes minuten tussen de twee ploegen worden geconstateerd en op dat ogen blik gaven de tricolores de leiding van deze krachten- en zenuwen slopende jacht uit handen. De voorsprong van de kopgroep groeide nu zienderogen en daar zaten behalve voor Frank rijk ook voor Nederland consequen ties aan vast, n.l. dat de Groot en van der Pluym, die niet vooraan za ten, de tweede en derde plaats in het algemeen klassement kwijt wa ren. Maar men kon toch moeilijk ver langen, dat Nederland met 6 man in de kopgroep de lakens zou uitde len... Die Walkowiak Nadat 169 km waren afgelegd, be droeg het verschil 7 min. 30 sec. en toen reed Walkowiak, die op de 5e plaats in de algemene rangschikking had gestaan, theoretisch reeds in de gele leiderstrui. Terwijl de Tour op het laatste deel van zijn dagtraject door de land streek Anjou trok, met zijn zilveren korenvelden rond de merkwaardige stijle windmolens met hun spitse kap pen, daalde het tempo in de grote groep steeds verder. Met nog 20 km te rijden bedroeg het verschil ruim een kwartier en in de kopgroep zweepte een verbeten Gerrit Voorting zijn metgezellen nog steeds op tot feller activiteit. Met als resultaat, dat het publiek in Angers, na de aankomst van de leidersgroep 18 min. 46 sec. moest wachten aleer het André Darrigade, voorlopig voor het laatst in zijn gele trui, de sprint van het grote peloton zag winnen. Oei, oei Een nadere bestudering van de al gemene rangschikking der 108 nog overgebleven renners is de moeite waard. Gaul en Brankart die bij de favorieten behoorden, staan respec tievelijk 44 min. 37 sec. en 45 min. 4 sec. achter leider Walkowiak. Oekers en de Bruyne iets minder ongunstig, maar een achterstand van 31 min van beide Belgen geeft toch wel te denken. En dan zwijgen wij nog maar over Jan Nolten, die 53 min. tijdverlies heeft op Walkowiak! Het sprint-duel te Angers, v.l.n.r.: Alessandro Fantini, de Italiaan die won, de Fransman Gilbert Bauvin, die op de vierde plaats eindigde en Gerrit "Voorting, die tweede werd. Op Hilversum II (298 m) komt vrij dag tussen 15 en 18 uur de directe reportage van de aankomst in de Tour. De herhaling volgt om 18.45 uur. Om 21.30 uur praat Cottaar nog eens over de gebeurtenissen na. De Vlaamse televisie geeft om 22.15 uur de filmreportage. kist vol. „Neem maar mee", zei ze royaal. Ze weigerde bovendien om ook maar één cent aan te nemen. Toen jullie vorig jaar de stad pas seerden, verkocht ik zoveel, dat ik best eens wat terug wil doen", ver klaarde ze. DE RENNERS zijn kennelijk niet zó druk bezig met fietsen, dat ze andere zaken; zoals eten. vergeten. Als be wijs volgt hieronder de voorraad voedsel, die men bij één willekeurige bevoorradingspost had klaar staan: 16 kg kalfsvlees, 240 rijsttaartjes, 240 fruittaarten. 360 sandwiches. 18 kg gedroogde pruimen, 120 stukken chocolade. 24 kg suiker, 240 bana nen en 240 sinaasappelen. Het ging allemaal op. LETENDRE, een bescheiden, verle-> gen rennertje van de westploeg, heeft iedereen verbaasd door opeens met de allure van een reclameman „Calvados" te gaan ronddelen. Hij deed dat bij de start in St. Malo. Daar liep Letendre rond met in zijn ene hand twee flessen met de fa meuze cognac uit zijn geboortestreek en in de andere hand twee glazen- Beminnelijk glimlachend offreerde hij een glaasje aan officials, journa listen, renners en wie het maar wil de opdrinken. Telkens als hij een klant gevonden had (en daar was niet veel moeite voor nodig) dronk Letendre een glaasje mee voor de gezelligheid. >ooooooooooooooooooo<x>c*x 0 Die soigneurs weten o hoe 't moet Als men de heren soigneurs zo - bekijkt, lijkt het wel of zij de di- recteuren van het hotel zijn. Zij vertellen de kok in de keuken hoe de eieren gebakken moeten - worden, de vis gestoofd of het 1 vlees gebraden. De soigneurs be- palen de grootte van de porties en J het tempo, waarmee een en ander moet worden opgediend. En als de kelr.ers niet vlot genoeg wer- ken. omdat er vaak ook vele andere gasten ip dat hotel loge- ren, dan dragen Guerlache en Torsin zelf de dienbladen aan, zodat de renners, die aan hun zor- gen zijn toevertrouwd en die 1 onveranderlijk een enorme honger hebben, niet te lang op hun vol- gende schotel behoeven te wach- ten. Zij commanderen en informe- ren alles in het Frans en hun 1 ogen gaan overal tegelijk. O x>o<x>ooooooooooooo«ooo<x>< (Advertentie) van de bekende merken: Super, Export, Adler, Scotts Haecht Bieren ontvangen 4 Inzenders van de Tour de France-prijsvraag van het Dagblad De Stem van Met de „Maasdam" vertrekt volgende week donderdag een man, die velen slechts node zien gaan. Het is Piet Gerdingh uit Breda, die een nieuw be staan gaat opbouwen in Amerika. In Philadelphia wacht zijn nieuwe job: letterzetter of in zijn toekomstige moedertaal: linotype-operator. Waar schijnlijk wacht hem daar ook iets anders. Dat hoopt hij ten minste van ganser harte: de sport, die hij hier met iets van weemoed in de steek moet laten, maar die hij aan de overkant van het water weer met dezelfde geest drift wil gaan propageren. Mensen, die Gerdingh kennen kan men de vraag, welke sport hier is bedoeld, niet als een raadseltje voor zetten. Ze Weten dat het boksen is. Niet van dat wilde. Gerdingh ziet er in het dagelijkse leven zo kalm en gedistingeerd uit, dat hij in de sport zeker niet aan de verkeerde kant wil staan. Geen woest geknok met als hoogste ideaal een snelle knock out, maar „the noble art" in zjjn eerste vorm: het mannelijke, vaardige spel van schermende vuisten. De kampioenen, die zijn „groot gebracht door Gerdinghs lessen, brachten genoeg titels naar huis. maar niet éénmaal kwam er k.o. aan te pas. Het ging steeds strikt volgens de principes van de meester: in stijl. Behalve om zijn kwaliteiten als mens is het dan ook om nóg een re den jammer, dat die Gerdingh met zijn gezin naar de Verenigde Staten trekt. Die reden is, dat de amateur boksers in Breda en verre omgeving een propagandist verliezen, die de sport voor iedereen acceptabel wist te maken en die metterdaad bewijzen leverde, dat het echt niet wreed en onmenselijk hoefde te gaan. PIET GERDING Noble art.... Gerdingh bokste in zjjn jonge jaren als amateur, had op 22-jarige leeftijd het diploma boksleraar op zak en begon toen aan een snelle opmars in de sport. Thans laat hij een plaats aan de top leeg. Niet alleen voor de Bredase Ring maar ook voor de Nederlandse Boksbond betekent zijn vertrek een groot gemis. Maar goed, Piet gaat en iedereen wenst hem het allerbeste. Men begrijpt best, dat Gèrdingh, die zijn vak van typograaf, ondanks zijn geestdrift voor het boksen trouw bleef, in Amerika wellicht veel betere kansen voor zijn beroep vindt dan hier. En daarom zeggen de mensen, die hem kennen (en dat zijn behalve een hele serie titel-winnaars ook andere bekende sportfiguren, zoals de NAC-ers Goedhart, Jan Hoogenhuyzcn en anderen, die de sport als indoortraining be oefenden) van harte en gemeend: .Het ga je goed".

de Stem | 1956 | | pagina 9