Nescafe oxo BOLS PagblaÜ pekten I Meningen en Commentaren ...dat is koffie! oxo ONDANKS STAALSTAKING GUNSTIGE KOERSEN Zaken zijn zaken AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO HAATCAMPAGNE BENELUX-GEEST VLEESPRIJZEN O de lucht van transpiratie Bloedtransfusiedienst krijgt f 250.000 van ziekenfondsen KIPPENSOEP Amerikaanse hulp aan Griekenland Rusland werkt niet mee aan film over Stalin VAN MIERLfl n ZOON i.I. De verkiesingen in Japan door Percy King •lac/d&L e^toc/i pittig 'n Barstende hoofdpijn een AKKERTJE TWEEDE BLAD DONDERDAG 12 JULI 1956 (Advertentie! <x>OX>0000^000000000000000000<>0000000000^00000000' ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC^ TN Amsterdam is gaan draaien een Tsjechische film over het leven van Johannes Hus. Ter opfrissing van het geheugen even dit: Hus was een Boheems boeteprediker uit de 14e en 15e eeuw, die met grote welsprekendheid wantoestanden in de Kerk aanklaagde. Onder invloed van Wiclef, een Schotse ketter dier dagen, ging hij echter ook de ge loofsleer aantasten. Hij verwierp het Pausschap en de kerkelijke hiërar chie. Met een vrijgeleide van Keizer Sigismond trok hij naar het Con cilie van Constanz, waar hij ver oordeeld werd en ondanks het vrij geleide op de brandstapel werd ge bracht. De Protestanten zagen hem om zijn ideeën als een voorloper van de Hervorming. De communis tische filmmakers in Praag hadden echter helemaal geen oog voor de religieuze drijfkrachten achter het optreden van Hus. Ze stellen hem slechts voor als een revolutionair, die optrad tegen een door-en-door schurkachtige adel en geestelijk heid. Het is dus een stuk geschied vervalsing, dat dienstbaar gemaakt wordt aan een ophitsing tegen kerk en godsdienst is het algemeen. Toch schijnt men van protestantse zijde deze opzet niet algemeen te door zien. Een medewerker van „Het Pa rool" constateert, dat er protes tanten zijn, die deze film als een bij uitstek aanbevelenswaardig ge val toejuichen en propageren. Chris telijke scholieren zullen straks zelfs en masse naar de bioscoop worden gedirigeerd, om deze film te zien. Maar, zo waarschuwt deze mede werker van het socialistische blad, het gaat er Praag niet om, het veer- tiende-eeuwse christendom achter af een paar verwijten te maken, waarvan iedere hedendaagse ka tholiek zal toegeven, dat zij niet ten onrechte gemaakt kunnen wor den (en daarmee heeft het dus ook geen zin meer ze te maken!) Het is er Praag om te doen tegen het huidige katholicisme, inzoverre zich dit immers in Midden- en Oost- Europa een anti-communistisch bolwerk betoont, een opzettelijke haatcampagne te ontketenen. Daarom zou deze schrijver het van zo'n belang vinden, als men van protestantse zijde liet blijken, dat men van dit communistisch- filmische anti-papisme niet gediend is. Ook uit doodgewone christelijke solidariteit niet gediend. Het doet ons deugd, dit geluid in een niet-katholiek blad te horen Omwille van de waarheid en de goede onderlinge Christelijke ver standhouding geve men geen voet aan dit geraffineerde stuk haat campagne. ^JNDER onze tuinders heerst weer grote ontstemming over de ge dragingen van onze Benelux-part ner België. Met de uitvoermogelijk- heden van tomaten wordt een spelletje gespeeld, dat de Neder landse kwekers voor de grootste moeilijkheden zet. Terwijl toch de invoer, van Nederlandse tomaten nauwelijks invloed kan hebben ge had op de prijsvorming voor to maten op de Belgische markt. „Groenten en Fruit" wijst erop, dat onze tomatenexport naar Bel gië van 25 tot en met 28 juni per dag achtereenvolgens 16,5, 17,5, 8 en 11 ton bedroeg bij een Belgische dagaanvoer van ongeveer 250 tot 300 ton. Dit betekent, dat de Bel gische tomatenteelt zich achter de beschermende -muur van het Land- bouwprotocol, welke ruim negen jaar geleden werd opgericht, zoda nig uitbreidt, dat de Belgische autoriteiten in de naaste toekomst elke invoer van tomaten uit Neder land overbodig zullen achten, om dat aan de behoefte van de bin nenlandse markt geheel uit eigen produktie kan worden voldaan. Daartegenover staat, dat Neder land zonder enige beperking de Bel gische bloemkool toelaat, terwijl ook kersen dagelijks in grote hoe veelheden ons land binnen komen, waardoor de prijzen van de eigen kersen sterk werden gedrukt. Op zich kan men daartegen geen bezwaar hebben, als dan ook maai het beginsel van wederkerigheid wordt toegepast. Het befaamde landbouwprotocol werkt echter maar al te eenzijdig en dat kan de ware Benelux-geest slechts scha den. ETNIGE tijd geleden werd het pu bliek opgeschrikt door een nogal drastische prijsverhoging voor be paalde, veelgebruikte vleessoorten. Over de oorzaken daarvan liepen de meningen ver uiteen. Er was in ieder geval min der aanbod van slachtvee, maar er werd ook gewezen op een ver hoogde uitvoer. En tegen dat laat ste, meende men, moesten dan maar maatregelen getroffen worden. De ze mening vond ook haar weerslag in een aantal vragen van het com munistische kamerlid Wagenaar, die nu Beantwoording hebben ge kregen van de ministers Mansholt en Zijlstra. Deze ministers leggen uit, dat de uitvoer er toch niets mee te maken heeft. Die bedroeg in het jaar 1955 12 procent van de hele binnenland se consumptie en nu 14 procent, maar de invoer is ook omhoog ge gaan van 11.2 tot 17 procent, zodat er per slot nog een saldo is. Twee oorzaken hebben echter volgens de ministers de prijzen omhoog gedre ven: de toegenomen koopkrachtige vraag naar vlees en de verminde ring van de rundveestapel eedu rende 1955. Intussen verwachten de ministers, dat het aanbod op de markten binnenkort ruimer zal worden en dan komt er ook wel een ontspanning in de marktsitu atie. De vraag blijft intussen be staan, hoe men fluctuaties van een dergelijke om van t in de toekomst kan voorkomen. Want die druisen toch in tegen de priisstabilisatie- politiek, welke zo nuttig wordt ge acht voor het behoud van welvaart en sociale rust. Hierover zeggen de ministers echter niets. C9 100'/, KOFFIE 1007, KOFFIE 100'/, K O F FI ff" _^,'-f0 0 KOFFIE 100'/, KOFFIE (Advertentie) in enkele minuten verdwenen. MeJ. Jo Steel, Brlnkgrever- weg, Deventer, schrijft „Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want ik transpireer ontzettend en dat is ook voor an deren erg hinderlijk. Ik heb toen maar eens geprobeerd of Arrld crème zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hield de transpiratie •p en was da lucht ook weg." Een beetje Arrtd In de okselholten - een voudig en rlug. Meteen stopt de trans piratie, geen spoortje geur meer te be kennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waardoor de crème direct bü het aan brengen tot diep in de onderhuid door dringt. Daarom is het zo afdoende - al het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de erème waarvan specialisten hebben vast gesteld dat het anderhalf maal langer, zekerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. De algemene ziekenfondsen zullen voor de verplichte verzekering over 1956 een bijdrage aan de bloedtrans fusiediensten van 't Nederlandse Ro de Kruis van in totaal ongeveer f 250.000 verlenen. De ziekenfonds raad heeft dit goedgekeurd en voorts een dringend beroep op de fondsen gedaan om zo'n bijdrage ook te ver lenen voor de vrijwillige verzekering, waarvoor in totaal ruim 86.000 no dig is. Nieuwe gouverneur van Tanger geïnstalleerd Abdallah Guenoun is dinsdag geïn stalleerd als de nieuwe gouverneur van Tanger in aanwezigheid van di plomatieke vertegenwoordigers van de negen landen die onder het oude internationale regiem toezicht heb ben gehouden op de zone. Guenoun staat aan het hoofd van zowel het Marokkaanse als het inter nationale regiem totdat de zone deel gaat uitmaken van Marokko. (Advertentie) Uit beleefdheid aanvaard Premier Karamanlis van Grieken land heeft meegedeeld, dat hij uit beleefdheid de hulp van één Ame rikaans schip teji behoeve van de slachtoffers van de aardbeving heeft aanvaard. Toen Amerika een een heid van de marine aanbood, had Griekenland geantwoord, dat dat niet nodig was, omdat er al genoeg Griek se schepen ter plaatse waren. De Griekse minister van Sultenland- Zaken heeft later nog eens de be richten tegengesproken, als zou hulp van de Amerikaanse marine gewei gerd zijn. Alleen Britse hulp hebben wij afgewezen, zei hij. J erzoek van producer tras beledigend De Sovjet-regering heeft als „bele digend een verzoek van de Hollv- woodse filmproducer Darryl F Za- nuck om medewerking bij het ver vaardigen van een film over de „misdaden van Joseph Stalin" van de hand gewezen. Zanuck, die in Spanje aan het fil men is, heeft via zijn vertegenwoor diger in Parijs laten bekendmaken dat hij bericht van de culturele at taché van de Russische ambassade in Washington heeft ontvangen, waar in gezegd wordt dat zijn voorstel „zeer veel verontwaardiging" heeft teweeggebracht op het Russische mi nisterie van cultuur. En de kip kan 't weten, want inderdaad, er zit kip in een pakje OXO „Chicken" kip pensoep zelfs het beste van de kip. Het is juist om die zuivere smaak van kip pensoep en het hoge vetge halte, dat de huisvrouw aan OXO „Chicken" de voor keur geeft. OXO kippensoep is niet zo maar soep uit een pakje, het is een verrukkelijk en voedzaam natuurproduct. Kies het beste en vraag Uw winkelier daarom met na druk OXO kippensoep in het bekende groen-geel- rode zilverzakje SOEPEN Chicken" - kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep De staalstaking in Amerika duurt voort en er is nog hele maal geen kijk op wanneer dat zij beëindigd zal worden. Er gaat geen dag voorbij of men kan in alle mogelijke financiële overzichten grote verhalen le- i over de invloed, welke deze staking op het verdere be drijfsleven in Amerika op de duur moet hebben, doch de beurs trekt zich van dit alles heel weinig aan en gaat rustig voort met bijna dagelijks ho gere koersen te laten noteren, ook voor staalfondsen. De laat ste beursdag is hier nog bijge komen de officiële mededeling van Eisenhower, dat hij zich na zijn tweede ziekte gezonder en sterker voelt dan ooit om zich voor een tweede regerings periode candidaat te stellen voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Deze mede deling was voor de Amerikaanse beurs een stimulans en prac- tisch over de gehele linie wer den dan ook dinsdag j.l. weder om hogere koersen genoteerd. In Amsterdam was het belang- rijkste feit een vaste stemming voor het hoofdfonds, welke stemming in eerste instantie werd toegeschreven aan de plannen, welke worden ge maakt om ook in Europa te komen tot de aanleg van een grote pijplei ding. Hoe men hieruit een hausse motief voor aandelen Koninklijke Olie kan destilleren, is niet erg gemakke lijk te begrijpen, aangezien toch moet worden aangenomen, dat deze pijp leiding niet door de Koninklijke alleen zal worden gebouwd, doch dat de andere grote internationale oliecon cerns hierin ongetwijfeld hun aan deel zullen moeten hebben. Ook in Amerika bleek plotseling kooplust voor Royal Dutch te be staan, welke mogelijk medeveroor- zaakt werd door een studie, welke door de firma Hirsch en Co. werd gewijd aan internationale oliewaar den, waaronder uiteraard ook Konink lijke Olie is opgenomen. Van acht maatschappijen, die ver geleken worden, hebben de beide moeders van het Shellconcern de gunstigste verhouding tussen de koerswaarde en winst per aandeel. Ook de verhouding tussen koers waarde en nettowinst voor afschrij vingen is voor de beide Europese maatschappijen al even gunstig in vergelijking met die van de andere 6. De koers van het aandeel Konink lijke Olie liep intussen in de over zichtsperiode op van 802 tot 844, ter wijl nabeurs zelfs op 851 zaken wer dén gedaan, toen de opening van New-York bekend was. Goed en minder goed Unilevers, die de gehele week vrij vast in de markt lagen, konden per saldo van 416 tot 422,5 verbeteren. Minder goed deden het A.K.U.'s, die van 263,5 tot 256 terugliepen, en Phi lips die van 298.5 tot 287 achteruit ging. Calvé Delft was uiteraard in sympathie met Unilever beter en sloot op 340,75. Fokker maakte ook een uitermate goede beurt met een koerswinst van 13 punten en een slot van 318. Hoogovens verbeterden van 328,5 tot 338,75, terwijl Van Gelder met kleine schommelingen op 247 on veranderd sloot. Van Berkel's Pa tent verloor 2 punten en Nederlandse Ford 2,5 punt. Nederlandsche Kabel kon van 308 tot 319 verbeteren, terwijl Wilton Feyenoord met 312 als slot 2 punten hoger was. Scheepvaarten ontmoetten een re gelmatige vraag en konden in ver band daarmede alle iets in koers vooruitgaan. Holland Amerika Lijn 3 punten, Koninklijke Java China Pa- ket bijna 7 punten, K.N.S.M. 4,75 punt, Koninklijke Paketvaart 3.25 pnt. Rotterdamsche Lloyd 2,5 punt, Scheepvaart Unie 3 punten, Stoom vaart Maatschappij Nederland 3,5 punt en Van Ommeren 4 punten. Cultuurwaarden waren verdeeld. Rubber was over het algemeen lager. Amsterdam Rubber 1 punt, Bandar Rubber 3 punten, Oostkust 2 punten, H.V.A. verbeterde van 116.5 tot 119,5, Verg. Vorstenlanden van 42,5 tot 46.75 en Nisu van 69,5 tot 72. Ook tabakken lagen gunstig in de markt, zodat Verg. Deli 3 punten en Senembah 1 punt in koers vooruit kon gaan. Emissiemarkt Op de emissiemarkt stond men deze week werkelijk niet te dringen. De enige aandelenuitgifte, welke werd aangekondigd was van de N.V. voorh. Nierstrasz, welke maatschappij f. 350.000,-- gewone aandelen uitgeeft tegen de koers van 115 pet. met recht van voorkeur voor de oude aandeel houders in de verhouding van 3 op 1. De nieuwe aandelen -delen ten volle in de resultaten over het boekjaar 1956 en volgende. De theoretische waarde van een claim kan worden berekend op f. 77,50, terwijl de eerste verhandeling plaats vond op f. 75,--. Varv de obligatiemarkt valt niet veel nieuws te vertellen. De koersen zijn praktisch alle fractioneel terug gelopen, waarbij als belangrijkste uit zondering geattendeerd kan worden op een koersverbetering van de 3.25 pet. Nederland 1948, die van 89,75 tot 90,5 opliep. «Advertentie» Bankiert Anno 1884 iFFECTEN-COUPONS OBLIGATIES 3/7 '56 10 7 '56 3 Ned. '62-'64 95 18 94 7 8 33' Ned. '47 92 1 4 91 3 8 3 rr Ned. '47 doll.l. 92 13/16 93 3 Ned. '37 91 5 8 91 3 8 3 Ned. Inverst.cert, 95 L8 94 15 16 3 ""r Grootb.obl. '46 91 1 8 91 3 Ned.Indië '37 A 93 93 1 2 3 V 4 'zo 'Ned. '53 98 1 2 98 AANDELEN A'damsche Bank 235 235 3 4 R'damsche Bank 212 215 Twentsche Bank 222 1 2 225 Nat. Handelsbank 132 136 Ned. Handel-Mij 198 202 Alg. Kunstzijde Unie 263 1 2 256 v.d. Bergh's en Jurgens 292 294 1 2 Machinefabr. Breda 170 170 Van Gelder Zonen 247 247 Unilever 416 1 4 422 1/2 Nederl. Kabelfabr. 308 1/2 319 Philips' Gloeilampen 295 287 1 4 Kon. Ned. Hoogovens 328 1/2 338 3 4 Wilton Fijenoord 310 312 Intern. Gew.beton Bouw 140 1/4 144 Internatio 125 124 1/2 Billiton Mij II 245 245 Kon. Ned. Petroleum 802 844 Rubbercult. Mij A'dam 100 99 1/4 Bandar Rubber Mij 153 150 Holl. Amerika Lijn 184 187 Kon. Ned. St.b. Mij N. B. 167 171 3/4 Ned. Scheepv. Unie 175 178 Rotterdamsche Lloyd 177 1/2 180 Kon. Java China Pak.v. 176 3/4 183 1,2 Ver. Vorstenl. Cult. Mij 42 12 46 3/4 Handels-ver. A'dam 116 1 2 119 1/2 Ned. Ind. Suiker Unie 69 1 2 72 Ver. Deli Maatsohappijen 132 1 2 135 1 2 Senembah 80 81 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. M. C. 74 3 16 73 1 8 Bethlehem Steel Corp. 149 1 4 156 1/2 Ceneral Motors 49 15 16 46 58 Intern. Nickel 102 116 100 Rep. Steel Corp. 44 5 8 46 3'4 United States Steel Corp. 56 1 2 59 1 4 Cities Service Comp. 66 7 8 69 3/4 Shell Union Oil Comp. 80 7 8 85 Tide Water Ass. Oil C. 41 5 8 42 3 4 Southern Pacific Comp. 50 1 4 51 Union Pacific Railr. 'C. 175 1 8 175 1/8 De Japanse verkiezingscommissie heeft woensdag bekendgemaakt, dat na een hertelling van de stemmen die zondag bij de verkiezingen voor iets meer dan de helft van de zetels van het Hogerhuis zijn uitgebracht, de socialisten een van de gewonnen zetels moeten afstaan aan de rege rende conservatieve partyen. De regeringspartijen beschikken nu in het Hogerhuis over 122 zetels. De socialisten bezetten er 80. De rege ringspartijen zijn er niet in geslaagd een meerderheid van tweederden te behalen, die zij nodig hebben om de grondwet te wijzigen teneinde alge hele herbewapening van Japan mo gelijk te maken. 18) De menigte was de stad ingetrok ken en weldra vulden zich de café's waar 't voorval druk werd bespro ken. In 't bijzonder moest Jesper, de leider het ontgelden. De meeste mannen waren totaal uit 't even wicht geslagen. Wanneer Jesper's toeleg, de onderkruipers te intimi deren en zodoende er toe te brengen 't veld te ruimen, was geslaagd, zou hij zonder twijfel de held van de dag zijn geweest. Thans werd 't échec uitsluitend aan zijn onverantwoorde lijk optreden geweten. Allerwegen heerste een geest van verslagenheid Wat zij hadden gedacht dat een ge makkelijke, spelenderwijs te behalen overwinning zou worden, grijnsde hen nu aan als zware strijd. Een strijd met ontbering, armoede, hon ger misschien wel op de achtergrond. Erik Larsen stapte een van de stampvolle café's in. Jesper was na verhoor en de stellige belofte, dat hij de stakers op 't hart zou druk ken zich van elk daadwerkelijk ver zet te onthouden, in vrijheid gesteld. Hij stond midden in een groep op gewonden mannen, die hem de bit terste verwijten maakten, en wend de al zijn welsprekendheid aan om zijn beleid te verdedigen. Toen bij' Larsen gewaar werd. brak hij rijn hartstochtelijk betoog abrupt af. „Je moest je schamen hier te ko men, kapitalistenknecht!'* viel hij heftig uit. „Je handen zijn met bloed besmeurd, de jouwe, die van Horn en van heel zijn vervloekte kliek! „Heb je 't tegen mij, Jasper? Wees dan iets duidelijker, wil je?" „'k Ben duidelijk genoeg geweest. Of wou je soms beweren, dat je niet weet wat op 't stationsplein is voor gevallen?" „Dat weet ik, ja. 'k Laat in 't mid den wie er schuld aan draagt. Maar je vergist je, als je denkt, dat ik er de hand in heb gehad. Horn gaf me gisterochtend mijn congé, omdat ik 't voor jullie' opnam." „Deed hij dat? Dan heb 'k niets gezegd. Je bent 't dus met ons eens, dat Horn smerig gehandeld heeft. Van meet af aan heb ik je voor een rechtschapen kerel aangezien. Weet je wat de radicale oplossing zou zijn? Dat héél Soroe als één man opstond, de fabriek bestormde en 't schorem naar Kopenhagen terugjoeg." ,,'k Geloof niet, dat het de juiste weg is, Jesper, Smidt heeft zijn bende gewapend en jullie hebben ondervon den, dat ze drommels vlug met schie ten zijn. Bovendien hebben ze de wet op hun hand. Als jouw advies werd gevolgd, draaide t op moord en doodslag uit." „Maar je geeft toch toe, dat iets moet worden gedaan?" „Vandaag of morgen zal iets ge daan worden." verklaarde Larsen met nadruk „Als jullie verstandige kerels zijn, forceer dan de boel niet." Hij verliet t café en begaf zich naar een publieke telefooncel. Horn was op de fabriek, derhalve bestond er niet 't minste beletsel. Ellen te bel len. Zij beantwoordde zelf de op roep. „Froken Horn, u weet, dat uw va der mij de toegang tot zijn huis heeft verboden. Schikt het u, met een half uur in het restaurant van 't Palace Hotel te zijn? 'k Had graag een onderhoud." „Natuurlijk ik kom." Tot de vele deugden, welke Ellén met haar vader gemeen had, behoor de ook deze, dat zij stipt een af spraak nakwam. Zij was zelfs een paar minuten vóór tijd en stak Lar sen kameraadschappelijk een hand toe. „Vader is totaal 't stuur kwijt," begroette zij hem. „Wat een dwaas heid, u te beschuldigen van heulen met zijn vijanden, 'k Heb hem di rect gezegd, dat hij zich wat op de mouw had laten spelden." „In zijn hart voelt hij op de ver keerde weg te zijn, maar hij is nog te koppig om het toe te geven. Smidt loog hem voor, dat Aksel Lom- holtRandrup en ik in 't belang van de Verenigde Fabrieken naar Soroe zijn gekomen; 't tegendeel is waar. Mogelijk was 'k er in geslaagd, hem een zuivere kijk op Smidt te doen krijgen, als de schurk niet handig Fru Runge in 't geding had gebracht. Daarmee werd de zaak in mijn na deel beslist." ,,'k Beweer niet, dat de staking zou zijn voorkomen als zij er niet was geweest, maar een feit is, dat ze vader herhaaldelijk heeft opge stookt, geen enkele eis in te willi gen." „In Kopenhagen heb 'k de dame als Jytte Hjort gekend. Ze was heel dikke maatjes met een gevaarlijk heerschap, Poul Lynge, en is het nog. Of ze werkelijk met een Kai Runge getrouwd is geweest, laat ik in 't midden, 't Doet er niet zoveel toe. Zij is een vrouw, die 'k niet kan dulden in de omgeving van uw va der en u." „Poul Lynge, Zo heet de man met wie vader zondag herhaaldelijk tele foneerde. Bij 't opruimen van zijn schrijftafel vond 'k de naam op een blocnote genoteerd en er onder: Bu reau „S.O.S." No. 61, Blaagaardsga- de, Kopenhagen." Larsen knikte. „Fru Runge kwam hier om uw va der te bewerken, zich met Lynge in verbinding te stellen. De schoft wist, wie hij een dergelijk karweitje kon laten opknappen. Inger Runge om haar voor 't gemak zo te blijven noemen palmde uw vader ia es TANDEM „Als een vrouw 70 wordt," J J aldus de 72-jarige Harry Jubb t uit Almondbung in Engeland, „begint ze epn beetje af te J takelen. Niets is daarvoor zo goed als 'n flinke fietstocht.'' Harry en zijn 7O-jarige gade J 2 gaan nu dan ook op een tan- dem een vakantiereisje van J J 500 km maken om in conditie t te komen. Zijn vrouw vindt 4 het best: ..Hij stuurt, ik hoef alleen maar mee te gaan," J zegt ze. Russen De enige hotelhouder in het mid deleeuwse stadje Dinkelsbühl in W. Duitsland kreeg een opgewonden telefoontje. Of hij onmiddellijk alle beschikbare wodka op ijs wilde zet ten, aangezien het Russische gezel schap dat die avond in zijn hotel zou arriveren een vrolijk avondje wilde hebben ..Berg," zo zei de „gids" van het gezelschap, die deze telefonische opdracht gaf, „alle breekbare wan weg. Russen begin nen daar direct mee te smijten, als ze drinken." De Russen kwamen, vroegen om eten, dronken een kopje koffie en gingen daarna naar bed... Pauze De koffie- en theepauzes bij fa brieken en kantoren zijn niet vol doende voor het stimuleren van de, arbeidsvreugde der werkne mers. Er hoort een denkpauze bij te komen. Dat is de mening van Harrison Gough, een psycholoog van de universiteit van Californië. Hij vindt, dat de werk nemers gelegenheid moeten hebben om eens rustig te gaan zitten en on gestoord over hun arbeids- en an dere problemen na te denken. Vlucht In het liefelijke dorpje Levico vlo gen dezer dagen de burgemeester, de pastoor, de gemeenteraad en nog een aantal notabelen eensklaps de bo men in. Ze waren aanwezig bü de plechtige overdracht van een staats boerderij aan een boer uit het' dorp en hadden daar alle verenigingsvlag- gen bij laten aanrukken. Het gewap per in de zomerwind irriteerde ech ter ook de dorpsstier en toen die eveneens aanrukte, zocht men zijn licil in de bomen rond het dorps plein. De „zitting" duurde een uur. Toen kwam er iemand, die de stier doodschoot'. Hij zal een grote schade vergoeding moeten betalen. Vondst Een voddenraper uit Oost-Eeklo, Theofiel van de Veire, heeft op een vuilnisbelt in het Belgische Ever- gem een ijzeren doos gevonden, waarin 25 ringen, een armband en een kunstgebit lagen. De man, die de waarde ervan niet vermoedde, stak de ringen en de armband in zijn zak, maar gooide het gouden kunstgebit weg. In een herberg ruilde hij de ringen voor enkele glazen bier. De veldwachter, die dit te weten kwam, stelde een onderzoek in en nam reeds 19 van de 25 ringen in beslag. Wie de eige naar van de doos is, weet men nog niet. Gans Brievenbesteller John Derschon uit Oklahoma City (VS), reeds lang wantrouwend tegenover hon den, vertrouwt andere dieren nu ook niet meer. Een gans heeft hem zó duchtig in de benen gepikt, dat hij enige tijd geen brieven rond kan brengen. Langspeelplaat Een Duitse grammofoonmaatschappij heeft een nieuwe langspeelplaat uit gebracht, waarop men een half uur lang het kloppen van menselijke harten kan horen. De plaat zal bü het medische onderwijs worden ge bruikt. (Advertenties) VRIJDAG 13 JULI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 7,55 Wie weet hoe..? 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V.d. kleuters 10.40 Pro menade ork.. ens. en sol. 11,30 Viool en piano AVRO: 12.00 Amus.muz. 12,30 Land- en tuinb.rrieded. 12,35 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Theaterork. 13,55 Koersen 14,00 Pianotrio en sol. 14,35 Boekbespr. 15,Oo Gevar.progr. v.d. mil. VARA: 16,00 Gram. 16.30 V.d. jeugd 17.00 Muz. caus. 17.40 Hammondorgelspel 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,50 Vakverenigingsnws. 19,00 V.d. kind. 19,10 Mannenkoor VPRO: 19.30 Het godsdienstig leven in ons gezin, caus. 19,45 Op bezoek bij anderen, rep. 20,00 Nws. 20,05 Rembrandtherd. 20,10 Holl. Festival 1956: Vocaal kwart, en vier handig pianospel 20.30 Bespiegelingen aan de East River, caus. 20,40 Ouder en oud worden, caus. VARA: 21,00 Gram. 21,4o De vijf verbonden ringen, klankb. 22,00 Lichte muz. 22,25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avondwijding VARA: 23,00 Nws. 23,15-24.00 Omr.ork. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8.00 Nws. en weerbebr. 8,15 Gram. 9,00 V.d. huisvr. 10,00 Gram. 10,40 Ork. conc. 11,00 V.d. zieken 11,40 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12,33 V.d. plattelands vrouwen 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dansmuz. 13,45 V.d. vrouw 14,Oo Piano en Ham mondorgel 14,25 Gram. (Tussen 15,00 en 18,00 Rep. v.d. Ronde v. Frankrijk) 15,00 Pianorec. 15,25 Gram. 16.00 V.d. zieken 17,00 Boekbespr. 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17.45 Pianorec. 18,05 Lichte muz. 18,30 Vragenbeantw. 18,45 .Rep. v.d. Ronde v. Frankrijk 19.00 Nws. 19.10 Re- geringsuitz.: Rubr. Verklaring en toelich ting: W. Hussem: Wat betekent Rem brandt voor een hedendaagse schilder? 19,20 Regeringsuitz.Emigratiepraatje v. H. A. van Luyk. Emigratierubr. 19.30 Verz.progr. v.d. mil. 20,20 Act. 20.35 De gewone man 20,40 Lichte muz. 21,00 Gram. 21,30 Nabesoh. over de Ronde v. Frank rijk 21,40 Lichte muz. 21,55 Strijkkwint. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Ork.conc. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12.55 Koersen) 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Operettemuz. 15,30 Gram. 16,00 Koersen (Óm 17,00 Rep. v.d. Ronde v. Frankrijk) 17,00 Nws. 17,10 Dansmuz. 17,45 Gram. 18,00 Hongaarse volksliederen 18,10 Voor- dr. 18.20 Hongaarse volksliederen (verv.) 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Idem 20,15 Ork.conc. 21.00 Gram. 21,15 Ork.conc. (verv.) 22,00 Nws. 22,15 Int. Radio-Universiteit 22,30 Gram. 22,55- 23,00 Nws; BRUSSEL 484 m. 12,00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,50 en 14,00 Gram. 15,00 Ork.conc. 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 en 18,30 en 19,15 Idem 19.30 Nws. 20,00 Gevar.muz. 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22.15 Vrije tijd. 22,55 Nws. FRANS BELG.: 22,00 Testbeeld 22.15- 22,30 Eurovisie: Rep. v.d. Ronde v. Frank rijk (relais v. Parijs). f VLAAMS BELG.: 19,15 Testbeeld 19,25 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Nws. 20,00 Schippernaast Mathilde 20.40 Nieuwe films 21,10 Sportuitz. 22.00 Journ. 22,15 Eurovisie: Ronde v. Frankrijk. (Advertentie) IJ voelt U weer "stralend" had gemakkelijk spel met hem. Ze is ontegenzeggelijk mooi, ze weet zich charmant voor te doen, maar met dat al moet u lang zoeken om een intrigante te vinden, even geweten loos als zij." ,,'k Mag haar niét, dat weet u. Toch zou ik zonder meer niet dur ven zeggen, dat ze zo laag kan zijn geweest." „Laat het u voldoende wezen, dat ik haar ken. Vraag eens, hoe de vier maanden haar bekomen zijn, die ze wegens diefstal in de gevangenis moest uitzitten. Heeft ze er nog al tijd niet op gezinspeeld, dat ze weg gaat?" „Met geen woord." ,,'k Vergeef me nooit, dat 'k zater dagavond op 't sociëteitsbal niet ener gieker ben opgetreden en uw vader direct waarschuwde, met wat voor vrouw hij te doen had. Mijn enig excuus is, dat 'k toen nog niet wist, waar zij precies op uit was. Nu heeft ze 't werk kunnen ver richten, waarvoor ze werd gehuurd. Froken Horn, u hebt invloed op uw vader. Overtuig hem, dat hij zich ge bonden heeft aan individuen, die zijn arbeiders tot staken wisten te bren gen, waardoor zogenaamde werkwil ligen hun plaatsen konden innemen boevenpak uit Kopenhagen. Allemaal 't werk van de Verenigde Fabrieken, die zich van schurken als Smidt, Lynge en Inger Runge bedienen om zijn zaak in de grond te boren. Laat hij een soiled bureau opdracht geven een onderzoek naar haar anteceden ten in te stellen. U bent de enige, die misschien nog voor Inger's gif een tegengif bezit." „Verwacht niet te veel van me, Hr. Larsen." Ellen stond op. „Een week geleden zou ik 't mogelijk heb ben geacht. Natuurlijk zal ik 't pro beren, maar 'k weet bij voorbaat, dat 't niets uithaalt. Vader is als was in Inger's handen." „De laatste trein naar Kopenhagen vertrekt 10.07. Fru Runge zal die van avond nemen, al moest ik haar 't huis uitsleuren. Geen twaalf Horns zullen 't me beletten." Inger Runge zélf maakte zulk een drastisch op treden overbodig. XVII Toen Erik Larsen zijn zitkamer binnentrad, trof hij er twee personen aan. De dame kende hy Fru Inger Runge. De man was een vreemde voor hem. Met een ruk had hij halt gehouden, de ongenode bezoekers fixerend, 't Was zijn gewoonte niet met een revolver op zak te lopen. Thans betreurde hij geen wapen bij de hand te hebben. Inger Runge scheen zijn gedachtengang te raden. Zij glimlachte. „De witte vlag waait van de vesting, Larsen. Als je ons boze bedoelingen toeschrijft, infor meer dan bij je hospes. We hebben ons netjes voorgesteld en hij maakte geen bezwaar, dat wij hier je komst afwachtten." „Voorzichtigheid is de moeder van de porseleinkast. Er gebeuren vreem de dingen in Soroe, Jytte Hjort." „Inger Runge, als je per se fami liaar moet zijn. 't Is geen smoesje, mijn huwelijk met Runge. Kai vond Inger een passende voornaam. Ik meen je dat al eens te hebben ge zegd." ,,'k Herinner me zoiets. Mag 'k je visite als een afscheids-eere- mome opvatten?" „Dat kun je. Maar ik laat een remplacant achter en hoop, dat je hem accepteert, Jens Holt." Fru Runge duidde met een hoofdbeweging op haar metgezel. Larsen rimpelde het voorhoofd. „Jens Holt? 'k Heb niet de eer." ,,'k Ben een van de lui, die Ernst Smidt heeft geworven om voor de nodige poppenkast op Horn's fabriek te zorgen," lichtte de man hem in. ,,'k Heb nooit last van eenkennig heid gehad en als er voor betaald wordt waarom niet? Maar de pop penkast die ze hier vertoond willen hebben is minder naar mijn smaak Aan schietpartijen heb ik een broer tje dood. Al vallen de vierhonderd kronen, die me beloofd zijn, er in als een preek bij een ouderling waar kogels vliegen blijf ik liefst op behoorlijke afstand. Dat zei ik ook haar," met een knik in de richting van Fru Runge. „Ze gaf me de raad een Hr. Larsen in de arm te nemen. Inger en ik zijn nog oude kennissen. Dus deed ik haar zin." Daar Holt na deze uiteenzetting zweeg, animeerde Larsen: „Ga door! Je inleiding heb ik voor kennisge ving aangenomen. Kom nu met de hoofdzaak op de proppen." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5