Internationaal volksdans en gymnastiekfeest DIEF WERD BESTOLEN Zeeuwse kunstenaarskring exposeert te Oostburg Overzicht van de visserij op de Zeeuwse stromen Conclusie over vestiging U.T.S. in Zeeland van Goes is zijn witkiel kwijt Afscheid aan het station GVAY bijna in ere-divisie vrijdog-prijzen joo VROOM A ORKKSMA\\ Rondweg om St. Maartensdijk Landenkoers in Terneuzen BEKENDMAKING Voor fouten 55 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 JULI 1956 Demonstratie te Goes, Domburg en Oostburg Een overvloedige garnalenvangst Oesters Op noord-Sumatra Planters hoeven niet weg Mosselcultuur Jongste nummer Zeeuws Tijdschrift J aarvergadering Vrederust Insektenbestrijding in de fruitteelt Pensioenen voor ministers „Niet consequent SPORTui't KORT MARKTEN WATERSTANDEN Officiële publicatie telefonisch T 1" Van Kasporgo, de kath. sportvereniging te Goes, ontvingen wg het fees telijk program van het internationale gymnastiek- en volksdansfeest, dat op 20 en 21 juli a.s. te Goes wordt gegeven en waaraan, behalve de ont vangende vereniging, deelnemen groepen uit Salzburg, Würzburg en Niirnberg. De Oostenrijkse Salzburgers vor men de dansgroep en die uit Wurz- burg en Nurnburg zijn gymnastiek clubs van de Deutsche Jugendkraft de grote katholieke organisatie in Duitsland. Dat deze 70 jongens en meisjes de verre reis naar Zeeland maken is te danken aan het bezoek dat „Kaspor go" vorig jaar in Oostenrijk en Duits land bracht waarbij het toen waarde volle contacten wist te leggen. De Oostenrijkse en Duitse gasten, arriveren reeds op donderdagavond 19 juli in de oude Ganzenstad. Vrij dagavond zullen zij, begeleid door het pijperkorps, een tocht door de stad maken, waarna op het Marktplein de vlaggenparade plaats heeft en „Arti et Amicitiae" volksliederen gaat zingen. Met een gevarieerd volksdans en gymnastiekprogramma in de openlucht wordt dan de dag besloten. Zaterdagmorgen heeft ten stadhui- ze de ofliciele ontvangst plaats en des middags wordt weer 'n paar uur op de Grote Markt gedemonstreerd. In de grote zaal van „de Prins" heeft die avond het internationale volksdans- en gymnastiekfeest plaats, met een gezellig samenzijn tot be sluit. Na dit optreden te Goes, krij gen vervolgens Domburg en Oost' burg een beurt. haar optreden voor de Oostenrijkse radio. Een trio uit deze groep speelt de originele „Hackbrettmuziek en er wordt o.m. ook een jodelprogramma gebracht. De bonte Salzburger kle derdrachten worden mede vertoond. Wurzburg en Nurnberg brengen rit mische gymnastiek en volksdansen. Een 17-jarige metaalbewerker in Amsterdam is in de kuil gevallen, die hij voor een ander gegraven had. De jongeman kwam namelijk aan gifte doen van diefstal van zijn brom fiets. Inmiddels had de politie de bromfiets reeds gevonden en terug gegeven aan een andere Amsterdam mer, die op 13 juni aangifte had ge daan van de diefstal van zijn brom fiets. Het zaakje werd uitgezocht en spoedig viel de metaalbewerker door de mand. Hij had de bromfiets op 13 juni gestolen, maar was het vehikel zo'n beetje zijn eigendom gaan be schouwen, zodat hij nu meende de politie te kunnen inschakelen om „zijn" vervoermiddel terug te krij gen Vrijdag 13 juli zal het lid van Ged. Staten van Zeeland de heer M. van Poelje in de watertoren te Oostburg een tentoonstelling van de Zeeuwse Kunstenaarskring openen, welke daar tot 20 augustus zal worden gehouden. Deze expositie heeft plaats onder de auspiciën van de plaatselijke gemeen schap Oostburg, welke door tege moetkoming in verschillend opzicht de kunstenaarskring tot het houden van deze tentoonstelling in staat heeft gesteld. Vrijwel alle leden van de kring zijn hier met werk vertegen woordigd: de dames Cl. Bonebakker en S, Qoth uit Veere, L. Messer-Hey- broek, Vlissingen en R. Wichers i VVierdsma, Domburg; voorts de Mid- ------ I delburgse schilders Hans Heeren In het Salzburgergezelschap tr Loujs Heymans, Reymond Kimpe, J. op Marianne Helmreich, bekend door Uit het pas verschenen overzicht der visserij op de Zeeuwse stromen in april j.l. blijkt dat de totale aan voer 676.000 k.g. bedroeg en de op brengst 379.000.—. Vorig jaar wa ren deze cijfers voor april resp. 322.000 en 297.000.—. De overvloedige vangst van gar naal en garnaalnest droeg tot dit gunstig verschil in belangrijke mate bij. Van de grotere soorten werd bij na 100.000 k.g. meer gevangen. De meerdere opbrengst in geld was 70.000.—. De groei der oesters was bevredi- meer was dan in april 1955. Er werden 845.700 oesters verzon den voor 169.700, wat 5000. meer was dan in april '55. De groei der oesters was bevredi gend.Op de meeste percelen was er weinig sterfte als gevolg van de strenge vorst te constateren met uit zondering van de percelep op de Kraa ijer, district Oosterschelde o.d. waar bedoelde percelen gedeeltelijk bij laag water droog hebben gelegen. Voorts werden nog 1.200 bennen zaai-oesters van 40 tot 60 kg. per dui zend stuks overgebracht naar de per celen op de Oude Tongsebank. En kele pannenleggers waren bezig met het afsteken hunner pannen, welke goed met oestertjes waren bezet. Ve le pannen, die de afgelopen winter in de buitenputten hebben gestaan, zijn door het vele drijfijs nog al be schadigd. Naar schatting is 45 pet. stuk gegaan. Een partij consumptie oesters van 250 bennen, welke door het Fonds van het Bedrijfschap voor De provinciale autoriteiten in noord- Sumatra zijn niet voornemens de bui tenlandse ondernemingen, waarvan de concessies binnenkort zullen aflopen, te nationaliseren. Zij zijn integendeel druk bezig maat regelen voor te bereiden om een ein de te maken aan de onwettige bezet ting van ondernemingsgronden door de bevolking, waardoor de exploitatie van tabaksgronden wordt belemmerd. De waarnemende gouverneur van nóord-Sumatra heeft aangekondigd, dat strenge maatregelen zullen wor den genomen tegen de illegale occu- panten. Provinciale bestuursambtenaren ech ter zien in, dat deze ondernemingen aanzienlijke bedragen aan belastingen en heffingen opbrengen en zij betwij felen, of dat ook het geval zal zijn indien de ondernemingen worden be heerd zonder de ervaring van de hui dige planters. Visserijprodukten was aangekocht, is vernietigd en tot schelpengrit verma len. Geconstateerd werd, dat de be doelde oesters zwaar waren aange tast met de schelpziekte. (Polydora). Een partijtje zaai-oesters werd ver kocht naar Engeland en een partij tje afsteeksel van de pannen naar België om te Nieuwpoort in een bas sin te worden gezet. Er was een ma tige handel in zaai-oesters. De prij zen waren echter zeer laag en onbe vredigend. De export van consumptie-oesters was matig. De totale verzending in april bedroeg 845.796 stuks, d.i. 33.438 stuks meer dan in april 1955. De mosselvisserij werd door 78 vaartuigen onregelmatig uitgeoefend. In het district Hammen werd niet meer op eonsumptiemosselen gevist. Er was weinig drukte waar te ne men omdat vele mosselkwekers met hun vaartuigen op de Waddenzee vertoefden om hun percelen daar schoon te maken en onder het zaad te brengen. Van de Belgische hoofden werd nog 200 ton mosselzaad aangevoerd en uitgezaaid in de Oosterschelde w.d. De prijs van dit zaad bedroeg 11.per ton. In het district Grevelingen werd ook niet meer gevist op consumptie mosselen. Wel werden er nog 5.000 ton halfwasmosselen verzaaid en 800 ton mosselzaad aangevoerd. Vanuit de Eendracht werd 200 ton halfwasmosselen overgebracht naar de benedendistricten. Van de Belgi sche hoofden werd in dit district nog 125 ton klein mosselzaad uitge zaaid. Vanuit Duitsland en Denemar ken werd ongeveer 3.815 ton con sumptiemosselen aangevoerd te Yer- seke. Het mosselseizoen 1955-1956 liep op 21 april ten teinde. Op 24 april wer den de laatste consumptiemosselen verzonden naar Frankrijk en België Prince, Piet Ryken en Andries Min derhout, benevens J. van Schagen uit Domburg en W. Vaarzon Morel jr. uit Veere. Behoudens een enkele uitzondering valt hier uitsluitend nieuw werk te bezichtigen. De kunstenaarskring heeft zich n.l. als regel gesteld, dat bij voorkeur geen werk, dat reeds eenmaal in kringverband werd vertoond, opnieuw in zijn exposities zal worden opgeno men. Het getuigt van de activiteit dei- leden, dat zij niettemin in staat zijn, tegelijkertijd een tentoonstelling te Oostburg en te Middelburg die in het Kunstmuseum aldaar zal op 14 juli geopend worden te houden. Van deze beide zal die te Oostburg, in verband met de plaatsruimte, wel iswaar de kleinste zijn. er is echter tatief geen verschil met Middelburg uitdrukkelijk op gelet, dat er kwali- zal bestaan. Behalve het hier geboden kunstge not, dient in dit verband mede te worden gewezen op het feit, dat de kennismaking met deze Toren, die met recht een monument mag wor den genoemd, dat een groot deel van 't west-Zeeuwsch Vlaamse landschap beheerst, op zich zelf reeds zeer de moeite waard is. Van de torentrans af kan de toerist van een ver over land en water reikend panorama ge nieten. Weer stevig over tijd verscheen het tweede nummer van de zesde jaar gang van het Zeeuwse tijdschrift. De inhoud is zeer gemengd, onder houdend en interessant. G. de Kok schreef een goed artikel over Koos van Elsacker, de bejaarde Zeeuwse minstreel, die Rotterdam mer werd. „Tholen in beweging" is het levendig verslag van een discus siebijeenkomst op dit eiland gehou den en drs. Verburg van het Eti geeft de visie van Terneuzen, Vlissingen, Middelburg en Goes op de vestiging van een U.T.S. in Zeeland, objectief W00 rt De „algemene conclusie" luidt: „Het vorenstaande heeft genoegzaam aan getoond dat één U.T.S. voor geheel Zeeland illusoir mag worden ge noemd. Zeeuwsch-Vlaanderen en midden Zeeland hebben voor elkaar in dit opzicht geen betekenis. Gezien het grote belang van meer en betere opleidingsmogelijkheden in deze excentrisch gelegen provincie, waardoor de industrie-ontwikkeling kar worden gestimuleerd en het gro te vertrekoverschot kan worden afge remd, heeft het Eti voor Zeeland op een bespreking met geïnteresseerde partijen het voorstel gedaan om in midden Zeeland of in Zeeuwsch- Vlaanderen een school te stichten en in het andere gebied een dependance. Aldus kan de opleiding worden ge richt op de behoeften der streek; de lerarer.bezetting volledig worden be nut en het totale investeringsbedrag aanmerkelijk beneden dat voor twee scholen worden gehouden. Alle betrokken partijen konden zich hierbij aansluiten. „Wij ontveinzen ons niet, dat voor Zeeland meer wordt gevraagd dan is toegezegd. Wij menen dit echter te mogen, ja te moeten voorstellen, ge zien de uiterst moeilijke geografische situatie van onze provincie, die ons zo vaak parten speelt. Geen enkel ander gewest wordt daardoor zo ern stig gehandicapt in zijn streven naar ontwikkeling. FRAGMENT L. W. de Bree stond een fragment af uit het eerste hoofdstuk van zijn roman „Vechten tegen de bierkaai", die dit jaar verschijnt, te Middelburg speelt en de industrieel Schuilwerve als hoofdpersoon heeft. Onlangs is de aanleg van de rond weg om St. Maartensdijk in de pro vinciale weg TholenStavenisse aan besteed. Dit nieuwe wegvak, ten oosten van St, Maartensdijk is ongeveer 700 m. lang. De rUbaan krijgt een breedte van zes meter terwijl aan de westzijde van de rondweg een eenzijdig, vrijlig- gend rijwielpad van 2.40 meter breed wordt aangelegd voor het rijwielver- keer in beide richtingen. Langs het wegvak St. Maartensdijk Stavenisse, dat dus in de toekomst aansluit op de rondweg, komt aan de noordzijde een eenzijdig vrijliggend rijwielpad, zodat de wielrijders nabij de aansluiting met de rondweg de rijbanen moeten oversteken; de rij wielpaden worden daartoe nabij de oversteekplaatsen uitgebogen. Langs het gedeelte St. Maartensdijk Scherper.isse zijn geen vrijliggende rijwielpaden aanwezig; de weg be staat hier uit een rijbaan met aan liggende rijwielstroken. Men ver wacht, daj de rondweg om St. Maar tensdijk eind 1956 gereed zal zijn. Gezien het feit, dat momenteel het verkeer door de nauwe kom van St. Maartensdijk met enkele onoverzich telijke bochten wordt geleid, bete- De Vereniging tot Christelijke Ver zorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland zal woensdag 25 juli a.s. op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom haar jaarvergadering houden. Goes heeft van heden af geen kruier meer. De heer A. Joosse, die 28 jaar lang als witkiel optrad en dij zijn 69 jaren ten spijt, doeltreffend deed. heeft de koffers er bij neergezet. Gisteravond had in het stationsge bouw een kort maar hartelijk af scheid van hem plaats. De stationschef de heer Vermij, roemde de plichtsbe trachting van de heer Joosse, die men voortaan als witkiel niet alleen op het station, maar ook in het stads beeld zal missen. Spreker, die be treurde dat een opvolger niet te vinden is, wenste de heer Joosse, vi taal als hij is, nog menig jaar toe. Tenslotte schonk hij hem 'n souvenir. De directeur var. v, Gend en Loos te Goes, sprak heb eveneens met waarderende woorden toe en over handigde ook een klein geschenk. De heer Joosse dankte voor een en ander en bleef nog even „nakaar ten". kent totstandkoming van de rond weg een aanzienlijke verbetering voor het verkeer. Over enkele maanden zal, aldus de A.N.W.B. de omlegging om Poortvliet gereed komen. Ook zal t.z.t. het ver keer niet meer door de kom >-an Scherpenisse worden geleid, daar mo menteel de aanleg van een rondweg om deze plaats in voorbereiding is. B. Walrecht nam het duingebied van Schouwens westhoek onder de loep en de redactie tenslotte schreef een „Oratio pro domo", waarin zij de kritiek op haar blad, welke In de Sta tenzaal werd geuit op de hak neemt, en die inderdaad niet veel om de hakken had. 6 5 0 1 10 14-9 6 4 0 2 8 19-9 7 2 1 4 5 11-17 7 2 1 4 5 8-14 6 2 0 4 4 8-11 De Zeeuwse fruitkwekers krijgen weer werk in verband met- de be strijding van de insekten, welke in de ze dagen een aanval doen op het fruit. De eiafzetting van het fruit- motje en de bladrollers is thans van zodanige betekenis geworden dat de waarschuwingsdienst van de kring Zeeland der N.F.O., van de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst en plan- tenziektekundige dienst de fruitkwe kers adviseert om in de periode van 12-17 juli een bespuiting uit te voeren tegen deze insekten. Enige leden der Eerste Kamer heb ben de aandacht van de regering er op gevestigd, naar aanleiding van een wetsontwerp tot wijziging van de pen sioenwet der politieke bestuursfunc- tionarissen, dat in bepaalde gevallen door het samengaan van pensioen en uitkeringen, de inkomsten van minis ters en staatssecretarissen, boven het bedrag van het laatst verdiende loon uitkomen. Deze leden vonden het een minder juist voorbeeld bij de politiek van aanpassing ambtenarensalarissen, die niet boven het laatst verdiende loon mogen uitkomen. Door vele andere leden "wordt er echter op gewezen, dat het hier slechts een tijdelijke regeling betreft, die te zijner tijd zal vervallen door een herziening van de pensioen wet. Zij willen daarom hun oordeel voorbehouden tot de definitieve voor stellen zijn ingediend. Een en ander wordt gezegd in het voorlopig ver slag dat de Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp heeft uitge bracht. Na NOAiD is ook GVAV thans ste vig op weg naar een plaats in de ere-divisie De Groningers wonnen gisterenavond van RCH. De uitslagen van gisteren waren: Hermes DVSKFC 4-2. RCH-GVAV 2-3 De stand: NOAD GVAV KFC RCH Hermes Evenals vorig jaar organiseert het wielercomité van de bond van oud militairen te Terneuzen een wieler wedstrijd op zaterdag aanstaande. Was het eerste wielercriterium dat in het Oranjekwartier" werd ver reden een groot succes, de organisa toren hebben dit jaar niet minder hun best gedaan om een sportevenement voor te bereiden dat voor het eerste zeker niet zal onderdoen. Op de eerste plaats is het 1200 meter lange parcours dat loopt van de Zuidlandstraat via Hondiusstraat, Jacob Catsstraat, Zuidlandstraat ze ker beter. Op de tweede, maar zeker niet laatste plaats presenteren de orga nisatoren een veld van renners dat stellig in de smaaK zal vallen. Piet Rentmeester uit Yerseke, de winnaar van het eerste criterium te Terneu zen, de winnaar van de ronde van Nederland 1956 Kees van de Zande, Arend van 't Hof uit Haarlem, de IJmuidenaar Jaap Bruggenkamp, de Goesenaar Theo Wychen, zijn allen ernstige kandidaten voor de over- winningspalm. Daarnaast zal de volledige Engel se ploeg die in de „Kaperprijs" te Heinkenszand heeft meegereden van de partij zijn: Allan Jackson, Brian Hier. Brian Leigh, Berry Bodenham, Keith Miller, de Schot Johny Morris en de Australiër Don Matthews. Een selecte groep Brabantse ren ners gaat deze keurcollectie comple teren. JV ater polocompetitie In de tweede klasse F van de lan delijke waterpoloeompetitie kreeg RZ PC in eigen bad een zware 113 nederlaag te slikken van DVZ, In de derde klasse M kwam Baro nie uit Breda zowel bij Luctor te Middelburg als bij SZV te Souburg op bezoek. De ploeg uit Breda wist de vier punten mee naar huis te ne men. Van Luctor werd met 12 ge wonnen, terwijl SZV, dat drie minu ten voor het einde nog een 20 voor sprong had, met 25 geklopt werd. De stand is nu: Baronie 3—5; RES 2—3; Krabben 1—2; SZV 2—0: Luc- tor 20. Bij de heren in de Kring Zeeland behaalde Scheldestroom twee over winningen, beide in uitwedstrijden. Bruinvis 2 werd in Sas van Gent met 04 verslagen en SZV 2 kreeg in Souburg met 13 de kous op de kop. De stand is: Scheldestroom 34; Zee hond 1—2; SZV 2 1—0; Bruinvis 2 1—0. DE RONDE van Duitsland, die in september gehouden zou worden gaat niet door. DE schoolsportdag te Oostburg voor de lagere scholen van Oostburg, Waterlandkerkje en IJzendijke, die eerst door het slechte weer niet kon doorgaan, zal nu morgen plaats vinden. DE coureur Gilion Naessens uit Koe wacht, die dit seizoen met wielrennen begon, heeft zijn eerste zege bin nen gehaald. Hg won met groot machtsvertoon in de Ronde van Kalken in België. TIJDENS de 6e etappe van de Ronde van Oost-Duitsland is de 42-jarige Duitse renner Erich Schulz veron gelukt bij een val in een afdaling, die met een snelheid van ongeveer 60 km per uur werd gereden. DEN BOSCH, 11 juli. Op de markt van heden werden aangevoerd 4705 stuks vee, zijnde: 1503 runderen, 519 vette kalveren, 106 fokzeugen, 376 slachtvarkens, 308 nuchtere kalveren, 63 lopers, 1513 biggen, 93 schapen, 215 lammeren, 9 geiten. Prijzen als volgt: melk- en kalf- koeien 775-1125, guiste koeien 675-890 zware soorten boven notering, kalf- vaarzen 690-1060, klamvaarzen 590- 690, guiste vaarzen 675-790, pinken 490-600, graskalveren 275-410, nuch tere fokkalveren 135-185, nuchtere slachtkalveren 62-77, zware soorten 82.50-107.50, lopers 80-92, biggen 45-66, drachtige zeugen 280-385, weischapen 75-100, weilammeren 80-95, zuiglam- meren 85-105. Aanvoer slachtvee: 598 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen 3.50- 3.60, le kw. 3.25-3.40, 2e kw. 3.00-3.10, 3e kw. 2.80-2.90, vette stieren 2.85-315, worstkoeien 2.75-2.85, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren prima soorten 2.70- 3,05, vette kalveren middenklasse 2.40- 2.60, vette kalveren lichte soorten 2.10-2.25, nuchtere slachtkalveren 1.62 -1.825, zware soorten 1.92-2.10, slacht- zeugen 1.60-1.67, jonge slachtvarkens 168-1.75. Verdere mededelingen: korter aan bod van rundvee. Handel in melk- en kalfkoeien verliep slepend duur, nor male aanvoer van guiste koeien han del willig en ruim prijshoudend. Kor te aanvoer van jongvee, vlotte han del met hogere prijzen. Normale aan voer van vette kalveren, handel even trager, prijzen bleven nauwelijks ge handhaafd. Korter aanbod van nuch tere slachtkalveren, vlotte handel, prijzen vaster. Groter aanvoer van fokzeugen, de handel verliep redelijk goed, prijzen onveranderd. Minder aanvoer van biggen, handel vlot en ruim prijshoudend. De handel in scha- ipen, wei- en zuiglammeren even kal- Imer en niet geheel prijshoudend. Min- per aanbod van slachtvee. De extra ■n le kwaliteiten vaarzen werden troef duur verhandeld. Mindere soor- en handel rustig, prijzen bleven ge- andhaafd. Korter aanvoer van slacht- eugen, vlugge handel met hogere rijzen. GOES, 11 juli. Jucunda export 14.20-154.40, 2 144.20, afw. 69, Mad. outot exp. 14360, 2 135, afw. 69, Cli- ax exp. 153.20, 2 112, afw. 64, zwarte ssen exp. 212, aardbeien per doos 1 36, 2 27-31, per kg 1 117-139, 2 106- i, afw. 76-96, rode bessen per kg 68-76, 2 44-82, 3 45-62, meikersen p, 2 53-70, Hollanders 2 74-92, Mar szeil 2 98-107, Br. Bruine 2 86-100, imbozen per doos 1 34-41, 2 30-32, rziken per stuk 8-23. Groenten: opsla Al 3-4. bloemkool Al 41-44, A2 37-38, BI 35, Cl 23, afw. 12-16, komkommers Al 13-17, A2 9-11, BI 8 10, Cl 8, alles per 100 stuks, doperw ten 14-25, tuinbonen 15-19, dubb. pr. bonen 130-160, stamsnijbonen 90-95, eerstelingen 10-12, drielingen 7-8, to maten 60-80, andijvie 21-26, rabarber 8, peulen 60-65, rode kool 6, spitskool 7-10, gr. sav. kool 8, wortelen 10-17, kroten 7, radijs 5. KAPELLE, 11 juli. Industrie- en exportveiling: aardbeien Jucunda 154.20-157.30, 2 148.50-150.10, Madame Moutot E 144.80, 2 143.60-144.30, Cli max E 15870, 2 154.80, aardbeien di verse rassen 2 112, afw. 110, frambo zen E 196.80-198.80, 2 172.10-175.70, ro de bessen 2 62.60-70.50, afw. 40, zwar te bessen E 216.10, afw. 180, aardappe len 1 950-10.55, Doré 1 11. kersen; Ear ly Rivers 1 104, 2 56-83, Hollanders 1 99-115, 2 58-86, Markiezen 1 1 KL 112, 2 100, meikersen 1 94-101. 2 50-96. Vroe ge van Werden 1 94-103, 2 56-75, Brus selse Bruine 1 76-98, 2 55-71, kasper- ziken 13-27 p. stuk, aardbeien per doos Climax 1 32-49, 2 26, Yden 1 32, Re- gina 1 29-30, 2 19-23, Lefeber 1 26, aardbeien per kg: 1 117-176, 2 88-117, rode bessen per kg: 71-88, idem per doos 1 16-26, 2 15-17, frambozen per doos E 34-58, 2 31-32. Groenten: dop erwten 25-31, kropsla 3-8, boskroten 6-7, bosuien 11-16, bloemkool 20-31, komkommers 15-16, bospeen 24, tuin bonen 23-24, rabarber 9, postelein 26- 27, aardappelen bonken 12-14, drielin gen 2-4, kriel 1. TERNEUZEN, 11 juli. SU 3-5, bloemkool B2 18-33, A 28-41, C afw. 9-31, groene komkommers B 24, C 17, witte komkommers B 24-25, C 18-24, selderij 5-7, peen 10-20, kroten 5-6, uien 7-10, sjalotten 6, eerstelingen bon ken 13-17, 1 9.50-10.60, 2 4-8, kriel 2-3, andijvie 16-26, kassnijbonen 112-114, princ. bonen 115-136, tuinbonen 12-18, doperwten 12-24, peulen afw. 12-51, rode kool 15-17, sav. kool 23-34, was- peen 26, rabarber 10-12, spinazie 2 14 23, tomaten A 56-60, B 54-59, C 47-50, zilveruien 23-40, aardbeien per doosje 1 37-44, 2 28-38, afw. 23-25, afw. per kg 70-81, rode bessen per doosje 23-34, per kg 60-70, frambozen per doosje 31 41, kersen B2 71-87 per kg. Mannheim 334 (+10), Kaub 234 (-0), Trier 176 (+48), Koblenz 239 (-0), Keulen 224 (+2), Ruhrort 428 (-8), Trier 176 (+48), Koblenz 239 (-0), Lobith 1050 (-6), Nijmegen 829 (-9), Arnhem 842 (-6). Eefde 367 (-1), De venter 267 (-1), Namen la Plante 157 (-2), Maastricht hoofdsluis 4387 (-5). Borgharen 3886 (-32), Belfeld 1115 (+24), Grave 469 (+8). van het MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN, De tussen Japan en Nederland on langs gesloten overeenkomst krach tens welke door de Japanse Regering gewen ter beschikking zullerworden gesteld voor het doen van een uitke rir.g aan burgerpersonenrNederlan- ders, die ongeacht leeftijd. tjj dens' de oorlog door de Japanners U Azië geïnterneerd zijn, is thans va kracht geworden. Tot het doen van bedoelde uitkeringen kunnen'derhfl; ve thans de nodige maatregelen wo Degenen0ndie' tijdens hun internering Nederlarder waren, doch nadien een andere nationaliteit hebben verwor ven, zijn ook deelgerechtigd. Degenen, die tijdens de internering Nederlandse on?er<*ane™wtteT thars het Nederlanderschap bezitten, zuUen eveneens als deelgerechtigd worden aangemerkt, „ttlcerinz Naar schatting zal de uitkering, waarvan door Nederland geen belas ting zal worden geheven per Persen ongeveer f 300,,— bedragen. Het juiste aantal ex-geïnterneerden is niet bekend. Derhalve kan het be drag, waarop leder belanghebbende recht kan doen gelden, niet reeds thans worden vastgesteld. Voor de uitkering komen in aan merking; 1. Zij, die voor 15 augustus 1945 ge durende tenminste in totaal zes maanden door de Japanners in Azie geïnterneerd zijn geweest Met internering wordt gelijkgesteld, de aanhouding in gevangenissen of andere als zodanig gebezigde ge bouwen. anders dan terzake yan strafbare feiten vallende onder het gewone strafrecht. Onder strafbare feiten worden niet verstaan zodanige welke kennelijk zijn begaan met, het doel daarmede de bezetter afbreuk te doen. 2. Zij, die ten aanzien van de duur van internering of aanhouding niet aan het vereiste onder 1. voldoen, doch die ten gevolge van mishan delingen door of op last van de Ja panners gepleegd, blijvend in hun gezondheid werden geschaad, 3. De gezamenlijke erfger.ame(n) en rechtverkrijgende(n) van de onder in Japanse internering c.q. aanhou ding zijn overleden. 4. De gezamenlijke erfgename (n) en rechtverkrijgend (n) van de onder 1 en 2 bedoelde personen. Voor de beoordeling wie in aanmer king komt voor deze uitkering, zijn afzonderlijke vragenlijsten samen gesteld voor A. Personen, die bij de aanvang der Internering meerderjarig waren en tijdens de Internering geen kinde ren te hunnen laste hadden; B. Personen, die tijdens de internering wettige, gewettigde of wettelijk er kende natuurlijke kinderen, pleeg kinderen en/of stiefkinderen te hunnen laste hadden; C. Personen, die bij de aanvang der internering minderjarig waren, doch geboren zijn voor 1 juni 1935. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken verzoekt alle belanghebbenden zich per briefkaart te melden bij de Directie Overgangszaken Indonesië (Bureau Japanse Uitkeringen aan ex-geïnterneerden), Hooftskade 1. 's-Gravenhage. Door of voor iedere ex-geïnterneer de die voor 1 juni 1935 geboren is dient een afzonderlijke briefkaart te worden Ingezonden, Dringend wordt verzocht op de achterzijde van de briefkaart uitslui tend,te vermelden (in blokletters) Naam en voornaam van de ex-ge ïnterneerde; i Geboortedatum en -plaats. Huidig adres (volledig). Een der letters A. B. of C. als bo venvermeld. (Om vertraging te voorkomen wordt verzocht nauwkeurig na te gaan tot welke der groepen A, B of C men meent te behoren). Ingeval de briefkaart wordt inge zonden door een nabestaande, dient te worden vermeld to. welke groep de overledene heeft behoord en aan de adreszijde bovendien te worden ver meld: naam, voornamen en adres van de afzender. Na ontvangst van de briefkaart zal aan belanghebbende, een op zijn/haar groep betrekking hebbende vragen lijst worden toegezonden. Met aanmeldingen, welke Ingezon den werden voor het verschijnen van deze publikatie, kan om adminstra- tieve redenen geen rekening worden gehouden. 631-oo die gemaakt worden in opgegeven advertenties kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid aanvaarden. DIRECTIE „DAGBLAD DE STEM" ALLEEN GELDIG VRIJDAG 13 JULI BUSTEHOUDER met korte moagbond, pracht kwaliteit broché, primo pos- vorm, versterkte ondercup, achtersluiting, 185 diverse maten NYLON DAMESONDERJURK in zolm, bleu en wit, met kont en gepliseerde strook afgewerkt. "J98 Alle maten BREDA S STUKKEN TOILETZEEP in luxe doos verpakt. (3 stuks Finest Olive soop, 3 stukken flin geparfumeerd) QQ orimo horde kwaliteit Semen met buigzaam plastic xevpdooi 110 in diverse tinten PRIMA STEVIG GEVULD MATRASDEK, Jute overtrek eenperseons 80 x 190 cm tweepersoon» 120 x 190 cm 495 050 COUPONS dubbclgeweven graslinnan, onze be kende kwaliteit 150 cm breed. Juist genoeg voor 2 slopen of 1 flinke huishoud- O 58 schort AARDBEIEN CARRC'S een bijzonder heer lijk koekje. 48 250 gram per blik PIR 2 BLIKKEN Schriftelijke bestellingen welke ZATERDAG in ons bezit zijn worden SNEL EN ZORGVULDIG tegen deze PRIJZEN uitgevoerd'I GECONDENSEERDE VOLLE MELK groot blik, Inh. 454 gr. vetgoholto 9% WEVEN IT DAMES- DEUX-PIÈCES prima wollen cotolé met los jasje en de rok met plooi achter; uitstekend geschikt voor een koele vakantiedog. Maten 38-50 in zwart, don ker grijs, licht grijs, lever en andere kleuren, voor de bijzonder lage QQ75 prijs von BONT GEKLEURD DEKSERVET ook te gebruiken voor keu kenkleedje en voor Uw tuin tafel, absoluut wasecht 150 90 x 90 cm SAJET SOKKEN in zwart, grijs en drab; teen en hiel met nylon ver- "j 50 sterkt, alle maten LIGSTOEL LOPER in prima linnen kwaliteit en fleurige streepdessins 40 cm breed, per meter BERGEN OP ZOOM

de Stem | 1956 | | pagina 3