Verbetering afwatering van rond Sas-van-Gent de polderf N.V. Grontmij zal plan uitvoeren Een extra-zorg Bromfietsen als kometen door de straten SCHOONDIJKE MAAKT ZICH OP VOOR HET OOGSTFEEST Aspirin WALCHEREN Diamantcn huwelijksfeest van Ule en Fons in Zuiddorpe Aardbeienpluk in volle gang DE MELKAFZETORGANISATIE VAN BEVELAND FLOREERT Landbouwwerktuigenbedrijf te Schoondijke geopend reeds drommen gimplex „bfo Kilo's slanker BonKorets DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 12 JULI 1956 Een oplossing De uitvoering Bovenbemaling Middelburgs kantonrechter trok van leer Rond de opening van het raadhuis MIDDELBURG Burgemeester Purlaert hield een toespraak Tachtig jaar .,Zilveren troffel" naar Amsterdam Geen tekort aan arbeidskrachten Prijs behoort tot de beste in ons land Melkbehandeling verbeterd Belgische grens dicht op 21 juli Hoogwaterstanden Ook prijsstop in Zeeland Zuid- Bevelund GOES er zijn die op een ZEEUW Si //- VLAANDEREN TERNEUZEN Elfjarige jongen verdronken HULST AGENDA Heden Morgen Naast de vele andere vormen van bedrijvigheid in de gemeente Sas van Gent neemt de activiteit van het gemeentebestuur zeker niet de laatste plaats in. In menig opzicht staat men daarmede gelijk aan de besturen der andere gemeenten die immers allen gekweld worden met de grote zorg zo spoedig mogelijk een oplossing tot stand te brengen voor de heersende woningnood. Het bouwen van huizen zal daarom nog wel enige tijd de eerste en voor naamste plaats innemen in het be stuur van de huishouding der ge meenten. Ook andere onderwerpen van openbaar en algemeen belang komen op tijd de magistraten kwel len en zij dienen er maar voor te zorgen dat ook de Zeeuwsch-Vlaam- se gewesten niet ten achter komen bij det aanleggen en onderhouden van speelterreinen, sportvelden, zwembaden en al wat verder het hartje begeert van de soms wel eens iets te veel eisende mensen van deze tijd. Sas van Gent werd echter gekweld met een extra-zorg, nl. de aanleg van een betere afwatering van de onmid dellijk aan de bebouwde kom der ge meente grenzende polders en in ver band daarmede staande riolering. Dit probleem lag hier anders dan in an dere gemeenten omdat voor de ont watering en riolering gebruik werd gemaakt van te kleine en slechte af- wateringssloten en de restanten van de eeuwenoude vestingwerken. Ieder, die de gemeente heeft bezocht, zal er zich wel eens over verbaasd hebben plotseling geconfronteerd te worden met een vieze open sloot midden in de bebouwde kom, waarvan het over tollige water noordwaarts stroomt om via veel kronkels en omwegen te be landen in de, we kunnen wel zeggen, beruchte westelijke waterleiding die tot taak heeft niet alleen het overtol lige polder- en fabriekswater, maar ook al hetgeen in een riool terecht pleegt te komen, langs het kanaal, door Sluiskil, naar de Wester-Schelde te voeren. Sluiskil heeft begrijpelijker wijze een broertje dood aan deze lei ding en vooral in het najaar als de suikerfabrieken in Sas van Gent draaien en het water in de leiding zo heerlijk grijs-bruin gekleurd is en een akelige stank verspreid, kan men zelfs op de westsluis in Terneuzen al •genieten van de onaangenaamheden die deze afwatering veroorzaakt. De oplossing van de west-waterlei ding kan men moeilijk een probleem noemen, door het gemeentebestuur van Sas van Gent op te lossen. Hier in kunnen slechts hogere instanties een veiibetiering brengen. Als men weet dat dit kankergezwel nu al 35 jaren geleden voor het eerst werd bewerkt, dan kan men zich toch wel met enige verbazing afvragen hoe het mogelijk is dat in deze tijd van „vooruitgang" hierin nog geen verbe tering werd gebracht. Voor Sas van Gent zelf is na eindeloos vergaderen en onder handelen eindelijk een oplossing tot stand gekomen, die als het werk geheel zal zijn uitgevoerd, de gemeente voor geruime tijd van veel narigheid zal vrijwa ren. Het oorspronkelijke plan daarvoor werd al in 1921 opgesteld door de toenmalige opzichter van Rijks Wa terstaat, de heer van Aken. Ofschoon de uitvoering daarvan in 1926 werd (Advertentie) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedra gen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. Bon Korets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter' Begin een nieuw leven-begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES geraamd op f 33.000,— kon men niet tot overeenstemming komen en begon men opnieuw te corresponderen en te vergaderen. De Nederlandse Heidemaatschappij kwam toen aan de beurt om een plan te ontwerpen en diende dit in met een begroting van kosten ad f 55000,- Ook dit plan heeft geen uitvoering kunnen vinden en de lijdensweg be gon opnieuw. Het ingenieursbureau van Hasselt en de Koning werd later uitgenodigd dit probleem eens te willen bestude ren en een rapport met plan samen te stellen, welke uitnodiging vanzelf sprekend werd aanvaard en uitge voerd. Het resultaat kwam daarop neer dat dit bureau meende voor f 157,000,de moeilijkheden uit de weg te kunnen ruimen. Blijkbaar lie pen de kosten nog niet hoog genoeg op. zodat van uitvoering der gedach ten niets terecht kwam. In de na-oorlogse periode, waarin zoveel tot stand kwam wat vroeger ondoenlijk leek, heeft men het zo ver weten te krijgen dat het college van gedeputeerde staten de belangheb benden weer rond de vergadertafel riep, met het merkwaardige resultaat dat in betrekkelijke korte tijd over alle moeilijkheden overeenstemming werd bereikt. Nu was het de N V. „Grontmij" te Zwolle die opdracht kreeg het lijvige dossier eens te be studeren en zich ter plaatse van de toestand op de hoogte te komen stel len. Deze dienst heeft met voortva rendheid de verleende opdracht uit gevoerd. IJverig voort werkende op hetgeen anderen reeds gepresteerd hadden, kwam er een plan uit de bus dat ieder kon bevredigen en waarvan de uitvoering slechts drie ton zou vergen. Gebruik makende van de omstan digheid dat ieder het wachten schijn baar moe was en er gaarne het zijne toe wilde bijdragen om aan de zo langzamerhand onhoudbare toestand een einde te maken, werd tot uitvoe ring van het plan besloten. De directie werd opgedragen aan de ontwerpster van het plan, de N V Grontmij voornoemd. De gehouden openbare aanbesteding viel niet tegen zodat de uitvoering kon worden op gedragen aan de laagste inschrijfster, een jonge Zeeuwse firma, Verstelle en Verhagen te Vlissingen. Het grond werk wordt uitgevoerd door de firma Duinhouwer uit Goes, In de jongste raadsvergadering kon de burgemeester mededelen dat de uitvoering van het werk tn alle «tilte begonnen was, ofschoon zulks eigen lijk voor Sas van Gent een historisch moment mocht worden genoemd. Geen wonder dan dat uit dc raad een woord van dank werd gericht aan 't college van B. en W„ dat kans had gezien het gehele geval tot oplossing te brengen. De uitvoering der werken, bestaan de uit het graven en verruimen van waterlopen, het maken van een gewa pend beton-stamriool en het leggen van betonbuizen, Is thans al een flink stuk gevorderd. Als men daarmede gereed zal zijn zullen de achtergele gen gebieden een flinke en goede af watering hebben, zal het afvalwater der fabrieken gemakkelijker en min der last voor de inwoners van de ge meente kunnen worden afgevoerd, zal ook de uit België komende zgn. Zwarte Watering een belangrijke verbetering hebben ondergaan en zal de gemeente het rioolwater heel wat beter kwijt kunnen. Latere uitbreidin gen van de gemeente zullen geen moeilijkheden behoeven te ondervin den daar door middel van betonbuizen gemakkelijk nieuwe aansluitingen tot stand zullen kunnen worden gebracht daar het hoofd-stamriool wel iets zai kunnen verwerken. Inwendig krijgt deze nl. een afmeting van 155 x 140 cm. In de aanvang heeft de uitvoering der werken enige stagnatie ondervon den door de hoge grondwaterstand en vooral door de ondergrondse klei en veenlagen. De bronbemaling werd daardoor zeer bemoeilijkt zodat men moest overgaan tot zgn. bovenbema ling, waarmede gunstige resultaten werden bereikt. De uitvoering van de gewapend be tonwerken vereist grote nauwkeurig heid in verband met de waterdicht heid. Men maakt dan ook gebruik var trilapparaten die een trilling opwek ken met een frequentie van 8000 Hertz en met een centrifugaalkracht van minstens 5000 kg. Een en ander stelt hoge eisen aan de bekistingen e.d. waardoor extra maatregelen ga- nomen moeten worden. Tot heden verlou-m dc werken naar wens en door een goede samcnwei king van "enrmentobestunr mat direc tie, aannemers en werklieden, hooot men vóór de aanstaande biet-n-cam pagne met de werkzaamheden gereed te zijn. De zo zeer gewenste verbete ring in deze gemeente zal daarmede tot stand zijn gebracht waardoor aller belangen zullen zijn gediend. Alleen de west-waterleiding blijft... (hoelang nog?) De bromfiets is op wegen en in stra ten een alleszins bizarre verschijning geworden, waarvan alleen de nade ring reeds velen tot denken en haas tig handelen stemt. De snelheidsbe perking tot 40 km per uur moge de berijder of berijdster enigermate in de primaire brom-drift hebben be knot, de vehikels met hun sterk opge voerde 49,9 cc motortjes blijven hun zonderlinge, beminde en verguisde plaats aan het verkeersfirmament innemen. Hoewel het niet te ontkennen valt, dat sommige van de motortjes que lawaai dit vermogen schijnen te be zitten, doorbreken zij nimmer de ge luidsbarrière. Dit ter vertroosting. Toch vertonen zij, indien men de woorden van de kantonrechter te Middelburg, mr. A.C. van Epenhuij- sen beluistert, een neiging daartoe. Deze zei tijdens de zitting van woensdagmorgen: „Bromfietsen zijn tegenwoordig halve vliegtuigen gewor den, die als kometen door de straat schieten." Mr. van Epenhuijsen richtte zich met deze volzin tot mevr. M.C. de B.-W. uit Vlissingen, die op 28 april j.l. op de bon ging, toen zij twee kin deren op een bromfiets vervoerde één voorop, één achterop. Uit de boete, 10.subs 2 d. conform de eis van de ambtenaar van het O.M. mr. T. Lebret moge blijken, dat dit ver boden is. Als gemachtigde van W.F. uit Grijpskerke trad zijn werkgever I. de B. op. F. had over de Seisweg van zijn woonplaats met een traktor ge reden, terwijl de aanhangwagen niet van een deugdelijke reminrichting was voorzien. Tevens was zijn snelheid te groot. Dit laatste werd vruchteloos door de gemachtigde ontkend. De eis van de ambtenaar was 25.— subs. 5 d., de boete bedroeg, met enige ningin, Jhr Mr. A. F. C. de Casem- broot. De commissaris wordt aan de rand van de gemeente ontvangen en zal in een open landauer plaats ne men. Na de officiële opening zullen talrijke kinderen ballonnen oplaten, terwijl honderden duiven het lucht ruim zullen kiezen. Om 5 uur begint de braderie weer en om half zes zullen volksdansen worden gepresenteerd door de leer lingen van de Landbouwhuishoud- school. De volksspelen vangen aan om ongeveer 6 uur. Vanaf 6.30-7.30 wordt in Hotel de Zwaan aan de genodigden bij de offi ciële opening van het gemeentehuis een maaltijd aangeboden. Om 7.30 uur vangen behendigheids wedstrijden voor tractoren aan. Om 9 uur concerteert OKK en maakt een mars door de gemeente. Het programma voor zaterdag ver meldt een grote optocht waaraan wordt deelgenomen door ongeveer 30 stuks landbouwmachines. De optocht zal worden voorafgegaan door herau ten te paard. Na afloop volgt opstel ling op het Dorpsplein waarna prij- zenuitreiking. Het is het Comité festiviteiten Oogst feest 1956 te Schoondijke werkelijk ernst met de plannen. Dit Is ons ge bleken uit het programma. Schoondijke feest drie dagen. De start wordt gegeven op donderdag 19 juli en wel door de aanvang van een braderie die wordt gehouden op het Dorpsplein. Het is voor de eerste maal dat Schoondijke een braderie houdt, zo dat hiervoor de nodige belangstelling mag worden verwacht. De winkeliers op het Dorpsplein zullen hun waren uitstallen voor de etalages terwijl de winkeliers die aan de rand van het dorp wonen tentjes zullen opslaan op het ruime plein Van 7 tot 8 uur wordt er op het gemeentelijk sportveld een voetbal wedstrijd gehouden tussen Schoon dijkeSasput. Om 8.30 geeft Schoondijkes Ge mengd Koor een zanguitvoering op de muziektent Het koor staat onder leiding van A. J. de Klerok. Van 9-9.30 uur concerteert het leer lingen jeugdkorps van OKK. Het is de bedoeling deze jeugdige spelers en speelsters in boerenkostuum te steken. Na afloop van dit concert zal er vermoedelijk nog een openluchtfilm vertoond worden. OPENING RAADHUIS Vrijdag 20 juli vindt om drie uur de officiële opening van het herbouwde raadhuis plaats. De opening wordt verricht door de Commiasam dor Sa- Om 7 uur treedt Medioburgum, een volksdansgroep uit Middelburg op en om 8 uur trekt de optocht opnieuw uit maar dan verlicht. De schooljeugd zal voorzien wor den van lampions. Het feest wordt besloten met een concert door de OeEiburgM Harmonie waarna taptoe. de gang subs 4 d. consideratie voor Middelburg, 20.— Balancerende artiest Een landbouwer-loonwerker uit Kou- dekerke, L.G. overtrad de voorschrif ten van het landbouwveiligheidsbe- sluit door twee schoolgaande kinde ren op zijn traktor te laten meerij den. De ambtenaar zei nog, dat hij ie dere morgen de traktor ziet langsko men voorzien van een artiest, die ba lanceert op de koppeling... 25. subs 5 d. conform). (Advertentie) het beproefde ■i Hay Clpreparaat DOKTER TAZELAAR NAAR ARNHEM Mej. J.C.P.Tazelaar, schoolarts bij de schoolartsendienst te Middelburg, is benoemd tot schoolarts te Arn hem. SUBSIDIEVERZOEK TAM BOER EN PIJPERKORPS. Het tamboer- en pijperkorps „Ju liana" heeft bij de gemeente een ver zoek ingediend om subsidie. Mede naar aanleiding van derge lijke andere verzoeken hebben B. en W. een enquete ingesteld bij een zes tal andere gemeenten, waarbij bleek, dat in geen enkele van deze gemeen ten een vast subsidie werd gege ven. In een enkele gemeente gaf men wel een (blijkbaar wisselend) be drag uit de post voor culturele deel- einden. Bij nadere overweging zijn B. en W. van oordeel, dat een gering sub sidie hier toch wel verantwoord is. Het korps verleent toch vele malen medewerking bij diverse feestelijkhe den. Hoewel de mogelijkheid bestaat, dat nog een enkele aanvrage van soort gelijke aard zal worden ontvangen, stellen zij de raad voor op het on derhavige verzoek gunstig te beschik ken en het korps voor 1956 en vol- Zestig jaar geleden stapte het echtpaar de Moor te Zuiddorpe In het hu welijksbootje. Dit heuglijk feit werd herdacht met een feestdag, die klonk als een klok. 's Morgens woonde het diamanten paar een plechtige h. Mis van dankbaarheid bij, waarna hen op het stadhuis een bloemenhulde te beurt viel, waarbij burgemeester Puylaert een toespraak hield. Van ver schillende huizen wapperde de vlag, terwijl vele bewoners blijk gaven van hun belangstelling en medeleven. Jonkheim, waar het diamanten paar bij de vrolijke muziek van een wals nog eens ferm „de beentjes van de vloer lichtte". Nee, oud kan men ze nog niet noe men deze mensen en het ziet er naar uit, dat te zijner tijd de hele gemeente zal moeten meehelpen om hun platina-huwelijksfeest te vieren. Fons en Ule zijn beiden tachtig jaar. Hun dochter Anna zorgt voor het huishouden, nog dikwijls bijge staan door haar moeder. Op de schaarse mooie dagen maken de oudjes vaak lange wandelingen. Zij schrikken er niet voor terug om naar Axel of Koewacht te gaan. Ule is van mening, dat de tegenwoordige tijd veel beter is, dan de tijd waarin zij opgroeide. Moeder Ule is het grootste gedeelte van dc dag in de j keuken tc vinden, terwijl haar man zich in de tuin bezig houdt. Iedere morgen gaat het jubilerende paar naar de H. Mis. I Fons heeft zijn laatste verjaardag op bed moeten doorbrengen, maar de dokter heeft hem verzekerd, zo zegt hij, dat zijn „rikketik", waarmee hij dan blijkbaar zijn hart bedoeld, nog prima in orde is. Na de officiële plechtigheden werd er de hele dag feest gevierd in café ,.De Zilveren Troffel", de wissel- prijs, die bij de jaarlijkse nationale wedstrijd in het metselen met bak steen in het bouwcentrum te Rotter dam wordt uitgereikt aan de school waarvan de leerlingen de beste pres taties hebben geleverd, is deze keer voorgoed in handen gekomen van de technische school „Concordia inter nos" te Amsterdam. Deze school heeft de zilveren troffel namelijk nu drie maal achter elkaar gewonnen. In de Zeeuwse kleinfruitcentra is op het ogenblik de aardbeienpluk in volle gang en heeft thars haar hoog tepunt bereikt. Verwacht wordt dat de aanvoeren, nog enkele dagen op recordhoogte zullen liggen om in de laatste dagen van deze week en de volgende week snel af te nemen. Het belangrijkste aardbeiencentrum van Zeeland is Kapelle-Biezelir.ge en op de veiling in deze plaats liggen de dagaanvoeren voor aardbeien thans In de algemene vergadering van de coop. Melkafzetorganisatle Zuid Beveland, die te Goes werd gehou den, deelde de voorzitter, Ir. Bru(j- ning mede. dat de coöperatie een gunstig jaar achter de rug heeft. Het ledental nam toei er werd meer melk aangevoerd en de prijs ging weer omhoog. De financiële positie der coöperatie is zeer behoorlijk en de bedongen prijs behoort tot de beste in ons land. Aan de melkfabriek te Wemeldinge werd 3300.000 kg melk afgeleverd te gen 3050.000 in 1954. Het vetgehalte bedroeg 3.68 pet. tegen 3.65 pet. en uitbetaald kon worden 23 cent per kg. tegen 22.18 cent in 1954 en 21.53 cent in 1953. De garantieprijs van de regering werd door de coöperatie met 1 cent overschreden. De adviseur, de heer Zee, deelde nog mee, dat uit het zuivelfonds een voorschot van bijna één cent per kg. geleverde melk zal worden uitbe taald over de periode november 1955 - mei 1958. De exploitatierekening 1955 sloot op een bedrag van 842.000 en een voordelig saldo van 2140,-. Hier van zal 1739,- als een tegoed voor de leden, tot reserve-ledenkapitaal worden bestemd. De secretaris, de heer J Lindenbergh, constateerde, dat tengevolge der uitbetaling naar Voor handelsverkeer Op 21 juli - de dag waarop in Bel gië de „Onafhankelijkheidsdag" wordt gevierd zijn alle Belgische douanekantoren voor handelsverkeer gesloten. Goederenvervoer naar en door België zal op deze feestdag dus niet mogelijk zijn. Daar een aantal kleinere grenskan- toren die dag ook voor reizigersver keer gesloten zijn, kunnen diegenen die op zaterdag 21 juli een bezoek aan België willen brengen reizen via de grote douanekantoren. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 13 juli, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.50 en 19.00 uur: te Ter- neuzen om 6.08 en 18.29 uur en te Vlissingen om 5.38 en 17.56 uur. kwaliteit, de zorg voor en de behan deling van de melk beter is gewor den. Het ledenaantal, zo zei hij nog, kwam van 348 op 355.. De aftredende bestuursleden, de heren ir. Bruijning, A. Zandee en L. Verdurmen, werden herkozen, evenals de commissarissen M. Steijn en H. Wolfers. Bij de rondvraag werd nog gewe zen op de prijsstop. De heer Zee zei, dat als gevolg van het door de A.V.M. in Holland, z.i. met verstan dig gevoerd beleid, thans ook Zee land onder deze prijsstop is komen te vallen. Ir. Harmsen, de zuivelconsulent, vertelde nog een fen ander over het door de studie-commissie van de Zeeuwse melkfederatie uitgebrachte rapport inzake het plan over de hele linie te komen tot uitbetaling naar kwaliteit. Van Zeeland is de moei lijkheid, dat er ongeveer 20-miljoen liter z.g. boerenmelk aan de markt komt. Deze melk passeert de fabrieken niet en zal toch onder de kwaliteitsrege ling dienen te vallen." rond 60 ton. Een groot kwantum dat echter ook elke dag vlot afgezet kan worden want er is grote vraag r.aar aardbeien. De conservenfabrieken ir. ons land en in West-Düitslaiid kunnen grote kwar.tums gebruiken en daar naast gaat er ook, zij het een klein deel van de aanvoer, naar de binnen landse markt voor verse consumptie. Een klein deel wordt verder geëxpor teerd naar België. Voor de industrie aardbeien ligt thans de prijs tussen f 1,45 en f 1.50 per kg terwijl voor de aardbeien voor verse consumptie bo ven f 2,per kg wordt betaald en maandag zelfs tot f 3.— per kg. De pluk van al deze aardbeien vraagt heel wat arbeidskrachten maar toch is er nergens sprake van een te kort aar. arbeidskrachten in Kapelle en omgeving. Uit alle delen van Zuid- Beveland komen de plukkers en pluk- sters en zelfs uit Walcheren. In het begin van het seizoen komer. er ook steeds heel wat werkkrachten uit Yerseke naar Kapelle maar nu daar het mosselseizoen weer is begonnen komen deze werkkrachten niet meer. Wel zijn er op het ogenblik heel wat scholieren bij de aardbeienpluk ingeschakeld. Van een ernstig tekort aan arbeidskrachten is echter nergens sprake. Het is wel druk, maar men komt klaar. Frambozen Behalve de aardbeien beginnen thar.s ook de frambozen flink te rijpen. Zo wel maandag als dinsdag werd er in Kapelle een kwantum van 5 ton vat- frambozen, bestemd voor de pulperijen verkocht. De prijs hiervan liep van f 1,43 tot f f 1,47 per k.g. Voor de frambozen voor verse consumptie wordt tot f 2. —per kg betaald. De rode bessen welke thans ook steeds meer worden geplukt, worden thans nog enkel verkocht voor verse consumptie. De prijs ligt tussen f 1.— en f 1,60 per kg, al naar gelang de kwaliteit. Vooral de Amsterdamse markt koopt elke dag opnieuw heel wat bessen in Kapelle. Verwacht wordt dat deze week ook de pluk van zwarte bessen zal begin nen, hoewel de aanvoer nog niej groot zal zijn. Onder zeer grote belangstelling dhr. J. van Espen, gekleed in keurig vond de officiële opening plaats van het Landbouwwerktuigenbedrijf opge richt door het Centraal Bureau G. A. te Rotterdam. De heer H. van Iwaarden, lid van de Raad van Toezicht, heette in ho tel „De Zwaan" de talloze belang stellenden hartelijk welkom en gaf in zijn openingswoord een gedetail leerde opsomming in procenten uit gedrukt van de mechanisatie in de landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen waaruit duidelijk naar voren kwam dat de meeste bezitters van land- bouwtractoren nog niet gespeciali seerd zijn op het gebied van de mo derne landbouwwerktuigen. Spreker bracht dank uit aan het gemeente- Bestuur voor de ondervonden mede werking bij de vestiging van dit be drijf te Schoondijke. Na de openingsrede van de heer van Iwaarden begaf het gezelschap zich naar het bedrijf waar de ope ning op wel zeer originele manier plaats vond. De schaar voor het doorknippen van het lint dat de bei de grote deuren nog vasthield werd n.l. aan Mt. A .C. F. Hendrikse, directeur van het Centraal Bureau, gepresenteerd door middel van een tractor. De jeugdige leerling-monteur wit overall, reed n.l. een tractor voor waarop aan de voorzijde een gereed schapskist was gemonteerd waarvan op het opengeslagen deksel de schaar kon worden afgenomen. keurig gebouw Het bedrijfsgebouw mag terecht een aanwinst voor de gemeente en de landbouwbevolking worden ge noemd. In de grote showroom ston den kapitale landbouwwerktuigen op gesteld, terwijl achter de showroom een ruime goed geoutilleerd^ werk plaats is ingericht. Na terugkeer in het hotel richtte Mr. Hendrikse zich tot de aanwezi gen. Na hem voerden nog verschil lende sprekers het woord, waaronder wij opmerkten burgemeester van Ro- sevelt, van Schoondijke, die er zijn vreugde over uitsprak dat Schoon dijke de vestiging van dit bedrijf binnen zijn grenzen heeft mogen be leven. Aan het slot van de middag reikte de heer van iwaarden aan de dames van de Landbouwnuishoudschool Prin ses Marijke, die in het hotel hadden geserveerd, als dank voor hun dien- aten, een kleine verrassing uit. gende jaren een jaarlijks subsidie van 100.te verlenen met als voor waarde, dat het minstens éénmaal per jaar medewerking verleent aan een feestelijkheid, wanneer B. en W. dit verzoekt. BOUWRIJP MAKEN VAN GROND OP 't ZAND B. en W. schrijven de raad: In verband met de voorgenomen bouw van een groot aantal arbeiders woningen op 't Zand nabij de vei ling, dient hiervoor een terrein bouw rijp te worden gemaakt. In verband met de aanhangig zijn de wijziging van het uitbreidingsplan, levert de situering van deze wonin gen moeilijkheden op, omdat het stratenplan nog niet vaststaat. Niettemin kan hierop met het in dienen van een aanvrage voor het bouwen van een aantal woningwet woningen in verband met de gewij zigde omstandigheden ten opzichte van de verdeling van bouwvolume (benutting van aanwezige bouwcapi- citeit) niet worden gewacht. Van het toekomstige stratenplan, ligt het beloop van een straat even wijdig aan het terrein van de vei ling vast. Dit beloop is bovendien in overeenstemming met het thans van kracht zijnde uitbreidingsplan. Het is aan deze Straat, dat de eer ste woningen van het gevraagde aan tal zullen worden gebouwd. In verband hiermede wordt alleen voor deze straat met verder bouw- rijpmaken van het aanliggende ter rein, een krediet gevraagd van 110.000.—. Ambachtsscholier onder motor Gisteravond half zes is de 13-jarige ambachtsscholier J. Paardekoper uit Borssele toen hij, bij het verlaten der school de rijksweg per fiets over stak, door een motorrijder, die hem onmogelijk ontwijken kon. aangere den en tegen de grond gesmakt. De jongen bleef versuft met een hoofd wond liggen en bleek een zware her senschudding te hebben opgelopen. Twee doktoren brachten hem ons bu reau binnen en verleenden de eerste hulp. Later is de jongen, per ziekenauto, overgebracht naar de ouderlijke wo ning. Kasporgo en Polygoon Van de heer Vervest, de voorzitter van Karporgo, vernamen wij, dat hij bericht van Polygoon had gekregen, dat van het internationale volksdans en gymnastiekfeest, dat door Kaspor go op 20 en 21 juli a.s. hier wordt ge houden, film-opnamen zullen worden gemaakt. Deze zullen in het gewone bioscoop-journaal worden verwerkt. Een prachtige propaganda voor Kas porgo en voor Goes. s-Heer Arendskerke ARENDSKERKE FILMSTAD Vrijdag zal onder 't motto ..'s-Heer Arendskerke Filmstad" een film over het dorpsleven worden vervaardigd. Reeds in de morgenuren wordt be gonnen met het maken van de op namen, terwijl 's avonds speciaal de verenigingen aan de beurt komen. Het initiatief voor het vervaardigen van de film werd genomen door de plaatselijke Hervormde Jeugdraad. VICTORIE VOOR „DE AREND" Aan de wandeltochten, georgani seerd door de Wandelsportvereniging „Vlug" te Bergen op Zoom werd deel genomen door enkele groepen van de gymnastiekvereniging „De Arend" te 's-Heer Arendskerke. De leden van „De Arend" keerden met twee le prijzen huiswaarts; zo wel in de 25 als 15 km-afdeling werd nl. de beschikbaar gestelde beker in de wacht gesleept. Rilland RAAD KOMT VRIJDAG BIJEEN Op de agenda van de raadsver gadering van vrijdag staan o.a. de volgende punten: beëdiging van de heer P.v.Wouwe tot waarnemend se cretaris en ontvanger. Een voorstel tot het verlenen van voorschotten aan kleuterscholen in onze gemeente. De benoeming van een onderwijzer voor de O.L.Vrouwe school en een voorstel tot het aanstellen van lijkschouwer». (Advertentie) Simplex - bromfiets met Sachs-motor: Een winnend mm Na ruim twee dagen intensief op sporingswerk is gistermorgen om on geveer 11 uur door de rijkspolitie te water in de Braakman ten zuiden van de Middenweg (nabij de Braak- manbrug) het stoffelijk overschot op gehaald van het elf-jarig zoontje van de fam. E. V. Het water, waaruit het lijk werd opgehaald, kan. op de meeste plaatsen door een volwassen persoon worden doorwaad. Voor de kinderen Is even wel een gedeelte met draad en palen afgezet. Hoewel het jongetje buiten dit gedeelte werd gevonden kan niet gezegd worden waar hij het water is ingegaan. BEIS NAAR FRANKRIJK Een veertigtal Terneuzense dames maakte onder leiding van mevrouw Verlinde, maandag een uitstapje naar Frankrijk (Boulogne en omstreken). De reis begon 's morgens om 5 u. en de gehele dag genoten de dames van de prachtige natuur in België en Noord-Frankrijk. Behalve een korte hevige onweersbui te Boulogne, trof fen de reizigsters goed weer. Toen het gezelschap op het midder nachtelijk uur weer in Terneuzen aan kwam, dankte mevrouw Dees na mens allen mevrouw Verlinde-Maan dag voor de uitstekende wijze waarop zij deze reis had geleid. OVERGEPLAATST. De heer A. Verhoeven, onderwijzer aan de r.-k. Uloschool te Terneuzen, is met ingang van 1 september a.s. benoemd aan de r.-k. meisjes-Ulo school der Zusters van Liefde te Til burg. AUTOMOBILIST „RAMT" GEPARKEERDE AUTO. In de Axelsestraat nabij „Het Zwaantje" stond de personenauto van de heer A.M.M. te Terneuzen gepar keerd, toen de heer B. v.d. B. in de richting Terneuzen reed. Deze laatste lette niet voldoende op, zag de geparkeerde auto te laat en kon niet naar links uitwijken om dat er juist een tegenligger kwam. Hoewel hij krachtig remde botste de heer v.d. B. tegen de geparkeer de auto op zodat deze ongeveer 25 m werd vooruitgeduwd. Beide auto's waren flink beschadigd. AXEL- Klooslerzande Geslaagd Aan de faculteit der ge neeskunde van de r.-k. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het kan didaatsexamen I onze dorpsgenoot J. B.S. v. Drongelen. Koewacht DE VLASSERS MAKEN ZICH KLAAR VOOR DE OOGST. Het is thans weer zover dat de vlasoogst voor de deur staat en de tijd van het slijten zal gaan begin nen. In vergelijking met vorige ja ren zal het dit jaar een vrij late oogst zijn gezien de afrijping- varf het vlas niet snel vordert. Ook het gewas valt veel tegen en is over het alge meen min van kwaliteit en '-deel te kort van lengte. Op alle vlasbedrij- ven is men thans bezig met het in orde stellen van de vlasplukmachi- nes, welke weer dag en nacht zullen gaan ratelen. Gezien de vele pluk- ma chines welke er reeds zijn, zal bij goede weersgesteldheden de hele Ne derlandse vlasoogst op circa 15 a 20 dagen aan de kant zijn. IJzendijke jaarvergadering MUZIEK EN TONEELVERENIGING Onder zeer grote belangstelling had in het Gezellenhuis de jaarverga dering plaats van de Muziek- en To neelvereniging Thalia - Tremola. De voorzitter C.Vael kon in zijn openingswoord een zeer optimistisch geluid laten horen aangaande de bloei van de vereniging, evenals de secretaris en de penningmeester in hun jaarverslag en financieel over zicht. In het bestuur werden herkozen de heren V. Brandt en Eug. Maes. Tij dens de vergadering ontspon zich een korte discussie over de keuze van een toneelstuk voor het komende to neelseizoen. Besloten werd, om deze winter „En waar de ster bleef stille staan" van Felix Timmermans in te studeren. Regisseur de Rijcke meen de voor dit stuk de nodige geschikte krachten te bezitten. Na de vergadering was er een korte muziekwedstrijd, waarbij het duo Marleida Mercelis en Ineke Moort- hamer de eerste prijs in de wacht sleepten. HERBESTRATING NOORDSTRAAT Nu de Kerkdreef opnieuw is be straat, is men eindelijk begonnen met het herbestraten van de Noordstraat. Tegelijkertijd zal de uitweg Szyd- lowskyplein - Noordstraat worden verbreed. Hiermede zal dan de ont sluiting van het nieuwe parkeerter rein voltooid zijn. OPPERWACHTMEESTER GEEFT VISLES De toekomst van de visclub „Lukt het vandaag niet, dan lukt het mor gen" bestaat uit een 20-tal nog school gaande jongens. Voor deze is het na tuurlijk wel moeilijk om ook stil naast de hengel te blijven zitten als de vis niet wil bijten. Opperwacht meester Vennix riep de jeugdige vis sers bij elkaar, om er eens op t» wijzen, hie men zich als visser moet gedragen tegenover andere vissers en ook tegenover de natuur. Ook de verschillende soorten vis tuig en de maten van de gevangen vis werden door de Opperwachtmees ter uitgelegd. VERKEERSEXAMEN. In tegenwoordigheid van de Hoof den der Lagere Scholen en de Op- perwachtmeester Vennix, die het exa men voorbereidde en leidde, werd op het stadhuis aan de 28 leerlingen van de drie scholen het diploma voor veilig verkeer uitgereikt door de bur gemeester, die vooraf in een toe spraak het belang van veilig verkeer speciaal voor de jeugd in het licht stelde. Met de gebruikelijke felicitatie stel de hij aan ieder het diploma ter hand, met als geschenk namens de gemeente het fietsvlaggetje van het veilig verkeer. Aardenburg CREDO PUGNO CLUB. Onder leiding van kapelaan Jos. Sweere maakte de Aardenburgse Cre do Pugno club een uitstapje naar Brugge. Het speciale doel was de be zichtiging van de abdij van Sint An- dries. Daar werd ook het middagmaal gebruikt en werden de plechtige ves pers bijgewoond. BALDADIGHEID. Een tweetal jongens had het voor zien op de gaaipers voor de staande wip die op de gaaipersweide staat op gesteld. Zij waren er in geklommen en hadden kans gezien het draaibare hoogste stuk los te maken. Met een smak kwam dit dan ook rond zijn scharnier draaiend, naar beneden en werd nogal beschadigd. Spoedig ech ter waren leden van de Schuttersver eniging St. Sebastiaan ter plaatse en zij hebben de gaaipers nog dezelfde avond weten te herstellen, zodat hun schietingen toch weer normaal kun nen doorgaan. GESLAAGD. Te Bergen op Zoom slaagde voor het diploma typen onze stadgenoot Johan de Bruijn, leerling van het Pen sionaat Sint Marie te Huijbergen. GOES Grand 8 u.: Oostenrijkse avond MIDDELBURG^ Electro: De Vogelvrijen VLISSINGEN Ariënsgebouw 8 uur: Vergaderig KAB. Alhambra: Vrouwen wereld. Luxor: Charly Chaplin festival. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen van P. P. Rubens. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen van P. P. Euben*.

de Stem | 1956 | | pagina 2