FRANSE ASSEMBLEE AKKOORD MET EURATOM Na bezwerend pleidooi van Mollet: Korps Luchtwachtdienst wordt op zijn paraatheid getest GROTE KANS OP SLAGEN DE DOOD OP DE WEG Royale meerderheid vóór uitbreiding der Kamer Niemand kan het alléén.... zelfs Engeland niet Kind in bedje gestikt Duitse socialisten willen los-van-Navo-politiek Breda belangrijke schakel luchtverdediging Pensioen voor 60-jarigen „PLOTTEN"EEN BELANGRIJK EN GEZELLIG WERK Als aanvulling op radar ANTI-FRANS KOMPLOT Toon nü uw goede wil! Hé, hé....wat doe jij daar PECH VOOR KELDER EN ZOLDERSPECIALIST EREVELD IN FRANKFORT WAAR ZELFS DE TOUR MOET WACHTEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Prinses Gracia in blijde verwachting NEDERLANDSE AUTO IN BELGIE VERONGELUKT VVD was tegen Rusland zit op vinketouw Noordelijke wind Ollenhauer schenkt klare wijn Laatste eer aan mr. van Heuven Goedhart Zitting Opperste Sovjet begonnen Code Heel rustig In Zwitserland j Kabinetsformatie Dulles tot Moskou Kleine oorzaak.... droevig gevolg 96e JAARGANG No. 22198 Uitgave N. V. Uitgevers MIJ. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 335L Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M- Mes, Mr. H. ML L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M Ver- cauteren. Abonn.pnjs bij voorultbet t 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (ultsi. bij niet postbestelL) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 12 JULI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.38 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit« gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oor. 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) In tegenwoordigheid van ongeveer 400 nabestaanden is dinsdag op de begraafplaats Waldfriedhof-Oberrat bij Frankfort aan de Main een Ne derlands ere-veld geopend, waarop de stoffelijke resten bijeen zijn ge bracht van 775 Nederlanders, die tussen 1940 en 1945 tengevolge van de oorlog in zuid-Duitsland om het leven kwamen. De bovenste foto toont de autoriteiten met de familie leden van de slachtoffers rond het bronzen gedenkteken voor in con centratiekampen gestorven Nederlanders. RIJSWIJK. Een 25-jarige brom fietsberijder uit Rotterdam werd door een personenauto aangereden en gedood. Hij wilde links afslaan doch lette niet op het verkeer van rechts. Pater Tucker, hofkapelaan van prins Rainier III van Monaco, heeft in Rome bevestigd, dat binnenkort de officiële aankondiging kan worden verwacht van een blijde gebeurtenis in het jonge prinselijke gezin. De heer W. Vreede uit Amsterdam is te Waarloos, in België, met zijn auto geslipt en tegen een betonnen paal van het elektriciteitsnet gebotst. Een der inzittenden, de heer K. Lee, een Indonesisch staatsburger, werd uit de wagen geslingerd. Hij werd met zware verwondingen naar het zieken huis overgebracht, waar hij bij zijn aankomst overleed. De broer van de bestuurder en mevr. Lee werden in het ziekenhuis te Duffel opgenomen. De bestuurder zelf is ongedeerd ge bleven. De Franse Nationale Vergadering heeft woensdagavond de regering, met 342 tegen 183 stemmen, gemachtigd toe te treden tot de Euratom, de voorgestelde Europese Gemeenschap voor Atoomenergie. Daarmee is de totstandkoming van dit Europese orgaan zo goed als veilig gesteld. Aanvankelijk verwachtte men van de Nationale Vergadering dezelfde recalcitrante houding als bij het debat over de E.D.G., twee jaar geleden. Het pleidooi van de socialistische premier Mollet, ten gunste van Frankrijks toetreden, blijkt op de Assem- blée echter indruk te hebben gemaakt. eniger tijd naar de stem van Moskou luistert als het geen afzetgebied in de vrye wereld kan krijgen. „De Sovjets hebben West-Duitsland alles te bieden: nationale eenheid, teruggave van het thans door Polen bezette Duitse gebied en enorme mark ten in het oosten, China inbegrepen. Daarom is Kroestjev tegen Europese integratie. Als Euratom verworpen wordt, heeft Duitsland maar één keus, namelijk een bilaterale overeenkomst met de Verenigde Staten voor de ont wikkeling der atoomenergie. De Amerikaanse regering zou zulk een akkoord niet kunnen weigeren. De leiders van de Duitse chemische industrie zien Euratom graag misluk ken, omdat zij rechtstreeks met Ame rika te doen willen hebben", aldus Mollet. Mollet noemde Euratom een grote stap op de weg naar noodzakelijke Europese eenheid. „Geen enkel land", zei hij, „is sterk genoeg om zijn denk beelden alleen te verwezenlijken, zelfs Engeland niet". Dit laatste mocht dan gelden als een nogal bittere ironie aan het adres van de Britten, die bij alle plannen tot Europese eenmaking nog al hautain aan de kant zijn blijven staan en de West-Europese regeringen altijd met voorwaardelijke toezeggin gen hebben afgescheept. Dp houding van de Engelsen was voor veel Fran se politici een reden om sceptisch te staan tegenover organen met een bo vennationale leiding. De kwestie Duitsland kon volgens Mollet alleen worden opgelost door opneming van de Bondsrepubliek in een Europese gemeenschap. Rusland, zei hij, streeft naar een nieuwe en tente met Duitsland, die een gevaar voor vrede en vrijheid zou betekenen. Het zou volgens de premier wel eens kunnen gebeuren, dat Duitsland te Het elf maanden oude zoontje van schipper C. Oosterom uit Amsterdam is in zijn bedje gestikt. De moeder had een elastieken band over het bedje gespannen, om te voorkomen dat het kind er uit zou vallen. Het jongetje is met het hoofdje tussen de band en het houtwerk bekneld ge raakt. EEN AMERIKAANSE ingenieur had een vliegtuigje met piloot ge huurd, om de hoogspanningsleiding van een elektrische centrale te con troleren. Plotseling werd de piloot onwel. De ingenieur slaagde er in het toestel behouden aan de grond te krijgen. Bij aankomst bleek de piloot te zijn overleden. EEN ONDERZOEK door een commis sie van het Indonesische ministerie van gezondheid heeft aangetoond, dat de Indonesiër in Palembang, die aan een vreemde huidinfectie lijdt, niet het slachtoffer is van radio-activiteit, zo als werd verondersteld. DE FRANSE ministerraad heeft gis teren besloten de inkomstenbelasting dit jaar te verhogen met 10 procent, teneinde meer middelen te krijgen voor de financiering van de strijd in Algerië. NATIONALISTISCH Chinese troepen zijn gistermorgen geland op de Sprat- ley-eilanden, waarop zowel nationalis tisch- en communistisch China, als Zuid-Vietman en Frankrijk aanspraak maken. IN DEN HAAG is weer een bus „op gebracht". Deze keer van een Haagse maatschappij, die met passagiers op weg naar Lelystad was. De remmen deugden niet. De passagiers werden in een andere bus naar de plaats van bestemming gebracht. EEN PANAMEES vrachtschip is gis terochtend op de Atlantische Oceaan, 450 mijl ten oosten van Boston, ge zonken. De bemanning kon worden gered. EEN 39-JARIGE stutter uit Geleen raakte in de staatsmijn Maurits onder vallend gesteente. Toen men hem had bevrijd, bleken de levensgeesten al geweken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 4 kinderen. DE VIETNAMESE „generaal" Ba Koet, leider van de opstandige Hoa Hao-sekte, zal door middel van de guillotine in het openbaar worden te rechtgesteld. IN NIEUW-ZUID-WALES (Australië) zijn door overstromingen tientallen provinciesteden van de buitenwereld afgesneden. Honderden gezinnen heb ben hun huizen moeten verlaten. C<>000<XX>0<>00<>C><X>0<>0<X><XX>< Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt» woensdagavond te 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog1 weer met verspreide opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Dezelfde temperaturen, of iets' hogere. Vandaag: zon onder 20.58 uur; maan onder 22.41 uur. Morgen: zon op 4.37 uur; maan op 11.53 uur. Erich Ollenhauer, voorzitter van de West-Duitse sociaal-democratische (op positie) partij, heeft gisteren in een rede van twee uur op het partijcon gres in Muenchen o.m. verklaard, dat zijn partij de „starre politiek van aan sluiting van West-Duitsland bij het militaire bondgenootschap van het westen" zal wijzigen, als zy volgend jaar na de bondsdagverkiezingen aan de macht zou komen. De socialisten zouden dan de dienst plichtwet, die vermoedelijk de vol gende week door de Bondsraad defi nitief goedgekeurd zal worden, in trekken. Ollenhauer diende een aantal reso luties in, die een uiteenzetting geven van het program waarmee de socia listen hopen de verkiezingen van vol gend jaar te winnen. Men verwacht, dat de resoluties woensdag of donder dag goedgekeurd zullen worden. De resoluties vragen om onderhan delingen van West-Duitsland met de grote mogendheden om te komen tot vervanging van de „politiek van blok ken" door een collectief veiligheids stelsel. West- en Oost-Duitsland zouden ver lost moeten worden van hun militaire verplichtingen ten aanzien van de N.A.V.O. en het pact van Warschau. Voorts moet onderhandeld worden over een vier-mogendhedenakkoord inzake de militaire status van een herenigd Duitsland en over verdere pogingen om tot ontwapening in de wereld te komen. Het socialistische program vraagt voorts om normalisering van de be trekkingen met communistische lan den, doch het verwerpt onderhande lingen over hereniging van Duitsland met de Oostduitse regering. Ollenhauer waarschuwde voor de illusie, dat de nieuwe houding van de Sovjet-leiders een „wijziging van de aard der Russische communistische partij" zou zijn. (Van onze parlementaire verslaggever) De Tweede Kamer heeft in tweede lezing de grondwetswij zigingen aangenomen, die mede de inzet van de verkiezingen zijn geweest. Het gaat daarbij op de eerste plaats om de uitbreiding van het aantal leden van de beide Kamers der Staten-Gene- raal. Verder over het „schrappen" van Indonesië en het vermelden van Nw.- Guinea in de omschrijving van het Koninkrijk, om het uitbreiden van de bevoegdheden van de provinciale besturen en nog enige bepalingen meer. Niet over alles was de Tweede Ka mer het eenstemmig eens. De libe ralen verzetten zich met name tegen de uitbreiding van het aantal Kamer leden. De communisten waren tegen het vermelden van Nieuw-Guinea en brachten bij dat ontwerp hun stem tégen uit. De vereiste meerderheid van twee-derde van het aantal uit-^ gebrachte stemmen werd echter ruim gehaald. Daarna heeft de Kamer zich nog afzonderlijk bezig gehouden met het probleem, dat een land in bepaalde omstandigheden wel eens zonder par lement kan komen te zitten, zoals on der de laatste oorlog het geval is ge weest. Prof. Oud had reeds eerder een initiatiefvoorstel tot wijziging van de Grondwet ingediend, om het voortaan zo te regelen, dat de beide. Kamers wat er ook gebeurt, aanblij ven totdat een nieuwe Staten-Gene- raal hun taak zullen overnemen. Opvallend was de eigenaardige houding die de demissionaire minis ter-president dr. Drees bij dit wets ontwerp aannam. Daar het thans in tweede lezing werd ingediend, was het een regeringsontwerp geworden. Dr. Drees wilde er echter kennelijk niet aan. Hij had er eigenlijk geen behoefte aan en liep weg toen het op stemmen aankwam. Toch zal hij het ontwerp nu in de Eerste Kamer de laatste sluis waar alle voorstellen tot grondwetswijzi gingen nog doorheen moeten moe ten verdedigen. Hoge autoriteiten van de Verenigde Naties hebben woensdag in lange rijen een laatste groet gebracht aan het stoffelijk overschot van mr. G. J. van Heuven Goedhart, de Hoge Commis saris van de V.N. voor de vluchte lingen, dat op een katafalk in de hal van het Europese hoofdkwartier te Genève lag opgebaard. De kist was geflankeerd door onder directeur Georges Palthey van het Europese V.N.-kantoor, die directeur dr. A. Pelt wegens diens ziekte ver ving, en jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wijk, de Nederlandse afgevaar digde bij de Verenigde Naties. Op de baar lagen onder meer kransen van de Verenigde Naties, het bureau van de HogevCommissaris voor de vluch telingen en van de Zwitserse rege ring. Woensdagnacht zal het stoffelijk overschot naar Nederland worden ge vlogen. Overwegbomen zijn de grote ver-1 langzaam weer omhoog gaan. Als schrikkingen voor de renners van het dan ook eenmaal zover is, dan de Tour, die bij een gesloten over- volgt er een ware stormloop om de weg trappelend van ongeduld staan verloren tijd weer in te halen, te wachten tot de bomen (tergend) In de vjjfde zitting van de Opper ste Sovjet, die gisteren in het Krem lin te Moskou is begonnen, heeft pre mier Boelganin het ontwerp inge diend voor een nieuwe pensioenwet in de Sovjet-Unie. Volgens dit voorstel krijgen man nen met minstens 25 dienstjaren op 60-jarige leeftijd pensioen. Vrouwen worden op 55-jarige leeftijd pensioen gerechtigd. Mensen met lage salarissen zouden een pensioen krijgen dat honderd pro cent bedraagt van hun laatstverdien de loon. met een minimum van 300 roebel per maand. Er is een maximum van 1200 roebel voorgesteld, „om een einde te maken aan de bevoordeling van mensen met grote salarissen". In zijn rede, die zeventig minuten duurde, deelde Boelganin nog mee dat de produktie van landbouw en industrie de in het vijfjarenplan ge stelde doelen belooft te overtreffen. De openingszitting van de Opperste Sovjet werd o.a. bijgewoond door de Sjah van Perzië en koningin Soroja, dit op bezoek in Moskou zijn. (Van onze speciale verslaggever) Het Korps Luchtwachtdienst is op het ogenblik in een oefe ning gedompeld, die officieel „Rat Trap" genoemd wordt. Let terlijk vertaald „Rattenval" dus. De bedoeling van deze oefening is de paraatheid van de Luchtwachtdienst op de proef te stellen. Daartoe hebben gister avond tussen halfzeven en half negen straaljagers van de Engelse en Nederlandse luchtmacht aanvallen boven geheel Nederland uitgevoerd. Deze aanvallen zullen vanmorgen en vanavond wor den voortgezet. nemingen doorgeven aan een centraal- post. Er zijn acht van die centraal- posten n.l. Groningen, Leeuwarden, Alkmaar, Rotterdam, Amersfoort, De venter, Eindhoven en Breda. Groep Breda omvat de gebieden Zeeland en west-Brabant. Deze gebie den zijn onderverdeeld in 11 kringen. Elke kring bestaat nit 3 luehtwacht- p os ten. en koers vast. Zo zijn er in Breda twee plottafels. Eén voor uitsluitend de gebieden Zeeland en west-Brabant en één waar ook de aangrenzende groepen (zoals Eindhoven en Rotter dam) op zijn getekend. Verlaat dan een aantal vliegtuigen het eigen ge bied, dan zorgen verslaggeefsters er voor, dat het aangrenzend gebied ge waarschuwd wordt. Het leidend personeel zorgt voor melding aan navigatiestations e.d. De taak van de Luchtwachtdienst moet nie£ zien als een aanvulling op de radar-luchtverdediging. Radar is niet in staat vliegtuigen op te sporen, cue de tactiek van huisje-boompje beestje-vliegen toepassen (dat is een heel gezellige aanduiding voor vlieg tuigen, die hun aanvallen laag over de grond uitvoeren). Deze toestellen moeten zintuiglijk waargenomen wor den en via een perfect werkend ver bindingssysteem doorgegeven aan de Commandant Luchtverdediging, om deze in staat te stellen tegenacties te ondernemen. De zintuiglijke waarneming ge schiedt door mannelijke luchtwachters die op 276 luchtwachtposten (over ge heel Nederland verspreid) hun waar- De waarnemingen van deze 33 lucht wachtposten worden doorgemeld aan Korte Raamstraat 4 te Breda, waar 25 luchtwachters rond de piot-tafels ge zeten zijn. Zij zitten er allemaal met koptelefoon en dito microfoon. Zij luisteren naar meldingen en schuiven dan codeletters en cijfers over de grote tafel. Zó. dat ingewijden precies we ten waar de gierende en laagvliegende toestellen zich bevinden. De code stelt positie, type vliegtuig, «antal, hoogte Er wordt in de piotkamer heel rus tig en zelfverzekerd gewerkt. Hoewel dikwijls vele plotsters en verslaggeef sters tegelijk een verbinding onder houden, hoort men dit nauwelijks. En als men van een kleine ver hoging op de plottafels neerkijkt, ontkomt men niet aan de gedachte, dat het wel een gezellige boel is rond al die code-aanduidingen en die rustige gesprekken met mannen, die ver weg op een hoge uitkijk toren naar de zwarte figuurtjes van snelvluchtige en lawaaimakende straaljagers staan te turen. De iuohtwaehtsters zelf houden van hun belangrijke werk. Hoofdplotster en korporaal Nel Mabelis loopt be drijvig rond de tafel: „Prettig werk, vooral als het een beetje druk is." Kapitein van Banning, die de lei ding over groep Breda heeft, zal haar binnenkort moeten missen. Evenals Els Weitering, die in een ziekenhuis te Tilburg werkt. „Als er oorlog komt hebben ze me daar het hardst nodig." Tonny van Ede, al twee jaar bij de „plotterij": „Het bevalt me best." Kapitein van Banning heeft in Bre da 170 luchtwachtsters nodig. Hij heeft er op het ogenblik zestig. „De verstandhouding is prima," zegt hij. De Zwitserse politie heeft meege deeld, dat zij een komplot van Alge rijnen, gesteund door enkele Zwitser se burgers, onschadelijk heeft ge maakt. De samenzweerders waren van plan aanslagen te plegen op de Fran se ambassade in Bern en Franse con sulaten in andere Zwitserse plaatsen. (Va?i onze Haagse correspondent) Er is goede hoop, dat de ka binetsformateur dr. Drees tot overeenstemming zal komen met ir. Staf over de defensie uitgaven. Er zou nog slechts een afsluitend gesprek nodig zijn. Dit werd gisterenavond van be voegde zijde verklaard na de bijeenkomst van dr. Drees met de leiders van de vijf grote frac ties. Het gesprek duurde tot kwart voor elf. Vanmiddag om twee uur worden de besprekin gen voortgezet. Tevens werd gisterenavond mee gedeeld. dat de berichten, volgens welke de formateur vergeefs zou hebben gezocht naar een nieuwe minister van defensie, naar aanlei ding van een verschil van mening met de demissionaire minister van oorlog, ir. Staf, over de grootte van de defensie-uitgaven, op een mis verstand berusten. Het is niet onmogelijk dat de bij eenkomst van vandaag de fracties zover tot overeenstemming zal bren gen over het regeringsbeleid, dat dr. Drees kan overgaan tot het zoe ken van gegadigden voor de por tefeuilles. Men meent dat het compromis inzake de defensieuitgaven hierop neerkomt, dat een bedrag van 1500 miljoen het uitgangspunt zou vormen voor het definitieve beraad over het defensie-budget. Het was de vijfde maal, dat de frac tieleiders een bespreking hadden met dr. Drees. Ditmaal is de algemene opzet van het regeringsprogramma besproken, waarbij ook de problemen, die buiten de defensie en de huur- kwestie liggen, in grote lijnen zijn aangegeven. Als uitgangspunt diende daarbij het overzicht van de finan ciële toestand van het land, waarvan de cijfers aan de fractieleiders waren toegezonden. Die cijfers hadden dr. Drees tot de conclusie gebracht dat een algemene beperking van de uit gaven onder de huidige omstandig heden onvermijdelijk is. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft woensdag een beroep op de Russische regering gedaan de van Moskou afhan kelijke landen hun vrijheid te her geven. Dit in het kader van haar stre ven om de verkeerde daden, die onder Stalins bewind werden gepleegd recht te zetten. Hij verklaarde voorts dat er thang „in de Sovjet-Unie krachten aan het werk zijn, die op de duur onweer staanbaar zullen blijken". Hij wees er echter op dat dit niet inhield dat er „van vandaag op mor gen" ingrijpende wijzigingen in de Sovjet-staat waren te verwachten, doch hij was wel van mening dat men mocht hopen op een geleidelijke verandering in het internationale beeld. Dulles zei niets te weten van Ame rikaanse vluchter) boven de Sovjet- Unie, waartegen Moskou had gepro testeerd. Een Zuidafrikaanse boer schoot dinsdag bij Durban op een. vogel, die op een hoogspanningskabel was neer gestreken. De man miste het dier maar raakte twee kabels, die braken en kortsluiting maakten, waardoor het gras in brand vloog. Zijn vrouw schoot te hulp en wilde het vuur met water blussen, maar werd, evenals zijn 14-jarige zoon, die ook wilde helpen, geëlektrokuteerd. Toen een 37-jarige Rotterdamse op een morgen op de zolder van haar woning kwam, trof zij daar een onbe kende man aan. Op haar vraag wat hij daar uitvoerde, gaf hij ten ant woord, dat hü het licht kwam na kijken. Zijn aandacht was echter ge trokken door een gong die op de zol der stond en hij had van de gelegen heid gebruik gemaakt om dit instru ment eens nader te bezichtigen. De vrouw vond het echter wel vreemd, dat daartoe de deur gefor ceerd was en zij nodigde hem uit mee te gaan naar beneden om een nadere uitleg te vernemen. Plotseling nam de man toen de benen, met achter lating van een duimstok. De vrouw ging naar het politie bureau om hiervan verslag uit te arbeider C. L. G. te zijn, die de vol gende dag reeds kon worden aange houden. Omdat er de laatste tijd in de stad nogal wat diefstallen op zolders en in kelders waren gepleegd, voelde men hem eens flink aan de tand, maar hij toonde zich niet bijster spraakzaam. Wel moest hij toegeven, dat hij op de Gordelweg en in de Nobelstraat in kelders was geweest, waar hij sleutels had weggenomen. Ook wees een politiehond hem aan als de eigenaar van een bandafnemer en een breekijzer, die na een inbraak in een kelder op de Schiedamse Vest waren gevonden. Er waren toen 24.000 pakjes sigarettenpapier ontvreemd. Verder vond men bij huiszoeking in zijn woning een boortol, die uit een kelder op de Goudsewagenstraat ge stolen bleek te zijn. Toen de vrouw van G hem tijdens zijn verblijf op brengen. Men liet haar daar enige P^jtiebureau ^wam bezoeken, foto's zien van bekende insluipers en Vlele!1 haar oorhangers een van de al gauw herkende zij een van hen als haar vreemde gast van die mor gen. Het bleek de 27-jarige haven- rechercheurs op. Hij dook in de ad ministratie en zag, dat deze sieraden in de Witte de Withstraat waren ont vreemd, evenals de ring die zij droeg.

de Stem | 1956 | | pagina 1