Drees houdt stevig vast aan defensiebesnoeiïng Twee Drie Bedriegers trachtten losgeld te krijgen OPENBAAR PROGES IN OOST-BERLIJN Hogerhuis is tegen afschaffing EISENHOWER STELT ZICH HERKIESBAAR BEETJE TANKEN Staf en Moorman bij kabinetsformateur Dwingende taal van de cijfers Directeur van busbedrijf veroordeeld Onverwachte onthullingen OP STRAAT GEZET. REQUISITOIR OP 30 IULI Kind uit angst overleden Ondanks recente ziekte Naar nationale organisatie voor de ziekenfondsen Eden in 1957 naar Moskou DE DOOD OP DE WEG Twee dodelijke ongevallen Ereveld in Frankfort 4 DAGBLAD VOOR ZEELAND Ook chauffeurs kregen een boete Nog geen spoor van Peter Weinberger Tegen provocateurs van Posen Beter weer Doodstraf in Engeland Voorlopige balans van aardbeving Reeds meer dan vijftig doden Zaak Schmidt Twining verklaart Krocstjev was onbeschoft Door het onweer Verheugend herstel Binnenkort beraad in Utrecht Overheidswerken in Benelux Gelijke rechten voor aannemers Sovjet-protest i VS-vliegtuigen hoven Rusland Te Gemert en te Helmond Voor bijna duizend Nederlanders 96e JAARGANG No. 22197 (Jitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Belgerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 335L Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. hL A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M L. de Rechter. L. J. v.'t Westende, P. V M Ver- cauteren. Abonn.pnjs bij vooruitbet t 6.86 p. kwartaal, p. post 1 6.S5, p. week (ultaL bi) niet postbesteLL) t 0.45. Incasso wordt berekend Losse numm. 13 ct Postrek 278841. Voor God, Koningin en Vaderland aWaïi WOENSDAG 11 JULI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. ju,.,, d. Zs.uws, ai,.,.,,: GUES 98. 223. - B-.,„ «UI.ST. U.bM. P,.„ 7. TM. O». m - TERNEUZEN, Nocd.T,,. 56. T.I. 2.01 - OOSTBURG. Nl.uw.lr,,, ,1. T.L no. 3» Met sprekend gemak en jeugdig vuur zijn Daan de Groot en Leo van der Plym hup twee drie naar de tweede en derde plaats in het alge meen klassement van de Tour de France opgerukt. Zij kwamen zo hoog doordat ze zich in een kopgroep van negentien konden Tijden en tot aan de streep in Loriënt volhielden. Daar was de ritzege voor de Belg de Bruyne. De Groot werd ook drager van de groene trui. Voor uitvoerige verslagen en foto's mogen wij U verwijzen naar onze Tour-pagina. (Van onze Haagse correspondent.) Na opnieuw enige dagen in de studeerkamersfeer te hebben vertoefd gaat de kabinetsformatie weer de allures aannemen van het weermannetje, dat of zijn vrouw naar buiten stuurt of zelf met de parapluie te voorschijn komt. De zonneschijn die onlangs even doorbrak, met overeenstem ming inzake de huurverhoging, heeft weer plaats moeten maken voor de lage barometerstanden van de defensie. Ir. Staf is door de formateur dr. Drees maandagavond ontvangen en dinsdag is ook de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal Moorman, op Plein 1813 op bezoek geweest- Men kan veilig aannemen, dat dr. Drees met hem nieuwe mogelijkheden heeft besproken voor een beperkte defensiebegroting. Naar verluidt zou een bedrag van 80 miljoen genoemd zijn als mogelijke bezuiniging voor het gehele defensie apparaat. In de kringen van de C.H.U. is door dit alles enige onrust ontstaan. De fractieleider van deze partij, de oud-militair Tilanus, is met minister Staf van mening dat de verplichtin gen tegenover de N.A.T.O. ruimere financiële armslag verlangen dan dr. Drees van plan is het nieuwe kabinet te geven. Een deel van zijn partij zou hem daarbij echter niet willen volgen. Op deze „afvallige" C.H.-leden begint de financiële toestand van het land „die pe indruk" te maken. Uit de finan- cieel-economische sector komen de laatste tijd steeds somberder berich ten. Verwacht wordt dat de Rijksbe groting die over twee maanden wordt gepresenteerd en waarover dr. Drees ieeds voorlopige berichten aan de fractieleiders heeft toegezonden met een flink tekort zal sluiten. Dr. Drees zou op die manier nog wel eens in het geluk kunnen worden gesteld, zo redeneert men thans in parlementaire kringen. De socialistische pers begint inmid dels op spoed aan te dringen. „Het Vrije Volk" geeft de „confessionele fracties" de schuld van de vertraging. „Zij draaien om de kwestie der defen sieuitgaven als katten om de hete brij en proberen in uitstel wijsheid te vinden", aldus het blad, dat verder constateert, dat de formatie al vier weken in een voorlopig stadium ver keert. Gesproken wordt over een be dreiging van de sociale en culturele overheidsverplichtingen, indien de defensieuitgaven niet beteugeld zou den worden. Vanavond zal zoals gemeld de vijfde bijeenkomst worden gehouden tussen de formateur en de leiders van de vijf grote Tweede Kamerfracties, de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R., de V.V.D. en de C.H.U. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft de directeur van een busbedrijf veroordeeld tot 1500 boete en een maand hechtenis voorwaardelijk. Twee van zijn chauffeurs kregen ieder 50 boete en 3 dagen hechtenis voorwaar delijk. Op 28 juni j.l. zouden school kinderen met twee bussen van het bewuste bedrijf een uitstapje maken. Bij keuring bleek echter dat de tank van de ene bus lekte, terwijl er bo vendien een poetslap in zat. Van de andere autobus waren de banden on deugdelijk. Een New Yorkse rechter heeft dins dag geweigerd de zaak tegen twee mannen, die ervan worden verdacht de moeder van de geroofde Peter Weinberger voor de gek te hebben ge houden, te behandelen. „Ik zou geen sympathie, barmhartigheid of iets anders kunnen tonen", zo motiveerde hij zijn weigering. De rechter, James le Picolo, heeft bepaald dat de beide mannen, Robert Giebler en Gordon Rowell, in hech tenis blijven tot maandag. Een andere rechter zal dan de zaak behandelen. De 27-jarige Giebler en de 24-jarige Rowell, beiden werkloos, worden be schuldigd van een poging om van mevrouw Weinberger 5.000 dollar los te krijgen, ofschoon zij van de ver blijfplaats van haar kind niets afwis ten. De beklaagden kunnen, als zij schuldig worden bevonden, tot 25 jaar worden veroordeeld. Maandagavond heeft de politie een kerk te Stanford (Connecticut) door zocht, nadat iemand haar telefonisch had meegedeeld, dat de baby zich daar gezond en wel bevond. Dit bleek ech ter ook een „grap" te zijn. De politie zoekt nog steeds naar de man, die vrijdag in een drogisterij in UIT LEDEN van de Nederlands Her vormde Kerk is een „Landelijk co mité van bezwaarden oproep Synode" gevormd, dat een bijeenkomst in Am sterdam wil beleggen naar aanleiding van de synodale verklaring over Nieuw-Guinea. EEN 33-JARIGE havenarbeider te Amsterdam is in het ruim gevallen van een schip dat aan de Javakade gemeerd lag. De man is overleden aan de gevolgen van die val. IN RIJSWIJK zijn de scholen gesloten in verband met vier gevallen van kinderverlamming, die zich daar heb ben voorgedaan. EEN HEVIGE BRAND heeft gisteren gewoed in een opslagplaats van ca- mouflagenetten van de firma J. van Beelen in IJmuiden. De schade loopt in de tienduizenden. IN SEOEL (Zuid-Korea) zou de poli tie een wijdvertakt communistisch spionagenet op het spoor zijn geko men. SPANJE wil zich kandidaat stellen voor de niet-permanente zetel in de Veiligheidsraad die thans door België wordt ingenomen. DOOR SLUITING van het laatste dijk- gat tussen Kampen en Harderwijk is gisteren de haven van Elburg afge goten van het open water. De vissers moeten ander emplooi gaan zoeken. EEN 56-JARIGE Hagenaar, die een kind wilde helpen dat onder een omgevallen bromfiets was geraakt, sprong zo haastig uit een raam naar buiten dat hij prompt een been brak. OP HET BEDRIJF van een kippen houder in Voorthuizen is een kuiken met vier pootjes uit het ei gekropen. Het beestje maakt van drie poten gebruik, het vierde is louter luxe. OP SICILIë zijn een groot aantal al basten graftomben blootgelegd uit de voor-Romeinse tijd. Alles wat men gevonden heeft draagt een typisch Grieks stempel. TWEE HONGAARSE jockeys en een stalknecht zijn na paardenraces in Wenen niet naar hun land terugge keerd. Zij willen de Oostenrijkse autoriteiten politiek asiel vragen. DE HEER A. J. ZOETMULDER, voor malig hoofdredacteur van het Eind- hovens Dagblad en schrijver van een aantal romans en toneelstukken is gisteren 75 jaar geworden. In Oost-Berlijn zal binnenkort een openbaar proces beginnen tegen agenten van de westelijke geheime diensten, die „geholpen hebben bij het organiseren van de onlusten in Posen." Dit heeft het Oostduitse ministerie van Staatsveiligheid bekend ge maakt. Westelijke journalisten zouden het proces mogen bij wonen. Tegelijk met het bovenstaande deel de de Oostduitse regering mee, dat een Amerikaans agent, een zekere Horst Hesse, zich ter beschikking van de autoriteiten in Oost-Duitsland had gesteld. Hij was in mei over de grens gekomen en zou „twee kluizen vol documenten" hebben meegebracht, waardoor 137 andere Amerikaanse agenten gearresteerd konden worden. Hesse zou niet gestraft worden. Hij had een betrekking in Oost-Duitsland gekregen. De Oostduitse woordvoerder, kolo- Weersverwachting van het K.N. M.I., geldig tot vanavond, opge- maakt te 23.15 uur: Perioden met zonneschijn en slechts enkele verspreid voorko mende buien. Overwegend matige wind tussen noord en noord- J west. Over het algemeen hogere t middagtemperaturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 20.59 uur; maan onder 20.19 uur. J Morgen: zon op 4.36 uur; maan J op 10.35 uui. I Het Engelse Hogerhuis heeft dinsdagavond het wetsvoorstel tot afschaffing van de doodstraf dat door het Lagerhuis was aangenomen, met 238 tegen 95 stemmen verworpen. De voornaamste spreker tijdens het debat was de president van het Brit se Hoge Gerechtshof, Lord Goddard. Hij verklaarde de tijd rijp voor het overwegen van wijzigingen in de wet op de doodstraf. Hij was echter van mening, dat iemand, die moedwillig een ander vermoord had, voor zijn misdaad moest boeten met de dood straf. Burggraaf Samuel, de voorma lige liberale minister van Binnen landse Zaken, stelde, als alternatief voor de afschaffing, het verlenen van meer gratie voor, waarbij meer reke ning moest worden gehouden met de persoonlijkheid van de moordenaar en de omstandigheden. nel Boormann, verklaarde, dat er ook verscheidene mensen zijn gearresteerd wegens het smokkelen van „Ameri kaanse agenten" via Oost-Duitsland naar Polen. Onder de betrokkenen be vonden zich twee Duitse schippers, die door de Amerikanen opgeleide agen ten via de rivier de Oder naar Polen hadden vervoerd en radiozenders en „dergelijk spionagemateriaal" en de Poolse oever van de rivier had den gebracht, waar deze werden op gehaald door andere agenten, die in Polen opereerden. De woordvoerder deelde voorts mee dat onlangs een Pool, een zekere Jan Zalweski, terecht had gestaan, die bij zijn arrestatie in het bezit was van valse papieren, spionagemateriaal en grote sommen Oostduits en Pools geld. De man zou op weg zijn geweest naar Polen. Volgens de Oostduitse wet staat op spionage, sabotage en „tweedracht- zaaiende activiteit" de doodstraf. Stamford heeft gevraagd naar een zelden gebruikt vitaminepreparaat, dat deel uitmaakt van het diëet van de baby. Rechter Roehjani heeft op de 54e zitting in de zaak-Schmidt aangekon digd, dat de officier van justitie op 30 juli zijn requisitoir zal houden. Op de zitting van gisteren werden negen getuigen gehoord. Acht van hen waren -werkzaam bij de 'Garuda Indonesian Airways. Zij verklaarden beklaagde elke dag te hebben gezien, toen hij messbeheerder was van de maatschappij in Djakarta in 1950 en 1951. Hij had Djakarta slechts één keer verlaten voor een bezoek van drie dagen aan Bandung. Naar de correspondent van A.N.P. in Djakarta van welingelichte zijde verneemt kan het nog twaalf weken duren voordat rechter Roehjani uit spraak zal doen in de zaak-Schmidt, Inmiddels heeft de officier van jus titie, Sunarjo, verklaard het niet waarschijnlijk te achten, dat mevrouw Bouman vervolgd zal worden voor het in bezit hebben van het „verbo den" pamflet, dat in de omgeving van Sukabumi is verspreid. „Wij maakten de winsten, al wat we eisen, is het recht nu te mogen werken." Dat was de tekst van een van de borden, die werden mee gedragen door de fabrieksmeisjes van de motoronderdelenfabriek van Smith te Cricklewood in noord- west-Londen. Met een grote me nigte arbeiders uit de Engelse auto- industrie hielden ze een protest bijeenkomst bij de parlementsge bouwen in verband met het massale ontslag van arbeiders in de auto- fabrieken. Op het Griekse eiland Santorini, dat maandag door een aardbeving werd geteisterd, zijn dinsdag de eerste red dingsploegen en noodvoorraden aan land gebracht. Volgens de laatste berichten zijn 53 mensen om het leven gekomen. Een twintigtal mensen wordt vermist. Het aantal gewonden wordt op 90 geschat. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. De mannelijke bevolking was veelal reeds op de akkers aan het werk, toen de aardbeving zich voordeed. De eilanden Karpathos en Kassos in de Dodecanesos zijn dinsdagochtend vroeg opnieuw getroffen door een lichte aardbeving en een vloedgolf. Een zevenjarig zoontje van de fa milie Schipper uit Huizen is maandag middag tijdens het hevige onweer, dat zich 'ook boven Het Gooi ont lastte, zo angstig geworden, dat het, na hard lopend naar huis te zijn ge gaan, onwel is geworden en enige ogenblikken later is overleden. De familie heeft enige jaren geleden eveneens een kind moeten missen ten gevolge van een ongeval. Dit kind viel in een teil met kokend water. De stafchef van de Amerikaanse .uchtmacht, generaal Twining, heeft dinsdag verklaard, dat de secretaris generaal van de Russische ccmmunis- tische partij, Nikita Kroestjev, de V.S. en Engeland heeft beschimpt op een door hem bijgewoonde receptie, die op 24 juni te Moskou werd gegeven. Na afloop van een bijeenkomst van een congrescommissie, waaraan hij verslag uitbracht over zijn bezoek aan de Sovjet-Unie, zei de generaal, dat bij genoemde ontvangst, die was President Eisenhower heeft dinsdag definitief medegedeeld, zich opnieuw kandidaat voor het presidentschap der Ver enigde Staten te zullen stellen. De mededeling werd, namens de president, op een persconferentie te Gettysburg gedaan door de leider der Amerikaanse republikeinse senaats fractie, William Knowland, die begon met te zeggen, „dat de republikeinse partij onder leiding van president Eisenhower uitziet naar een zeer krachtige en actieve verkiezingscam pagne". In antwoord op een vraag van een journalist bevestigde hij, dat dit in- aangeboden door de Sovjet-minister hield dat de president „zich thans van defensie, maarschalk Zjoekof, beter gevoelt dan op 29 februari j.l., Kroestjev „tamelijk onbeschoft" was toen hij ook reeds mededeelde zich geweest. herkiesbaar (na het herstel van zijn hartaanval) te zullen stellen". Eisenhower zelf verscheen, voor en na de bespreking van 67 minuten, di* hij te Gettysburg met eongresleiders had gehouden, voor de verslaggevers en fotografen. Hij was een beetje bleek en het was duidelijk dat hij was afgevallen, sinds hij het Walter Reed-ziekenhuis had verlaten, doch zijn gezichtskleur was beter en zijn stap krachtiger dan bij het vertrek uit het ziekenhuis. De Britse premier Eden heeft dins- dag te Londen medegedeeld dat hij en zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd in mei 13—1 een bezoek van tien dagen aan Moskou zullen brengen. De Verenigde Maatschappij Zieken fondsen heeft alle in Nederland werk zame organisaties van algemene zie kenfondsen uitgenodigd tot een be spreking omtrent de mogelijkheden om tot grotere eenheid in de organisatie van het ziekenfondswezen te geraken. Als grondslag voor deze bespreking die op 21 juli te Utrecht wordt ge houden, heeft de federatie een nota gepubliceerd, waarin suggesties zijn opgenomen omtrent de bestuurssa menstelling, zowel van een eventueel op te richten nationale organisatie, als van de daarbij aangesloten zieken fondsen. Opgemerkt wordt ook, dat de eigen exploitatie van apotheken, tandheel kundige poliklinieken e.d. niet tot de taken moet worden gerekend, waar voor het ziekenfonds in het leven is geroepen. Met betrekking tot de structuur van een nationale organisatie wordt gesteld, dat een regionale opbouw wenselijk is, waarbij aan de regionaal verbonden ziekenfondsen ruime mo gelijkheden tot zelfwerkzaamheid die nen te worden gelaten. Dit laatste zou mede tot uiting die nen te komen in een regionale afvaar diging voor zover mogelijk in de colleges waarin de nationale orga nisatie vertegenwoordigd zal zijn. De drie regeringen van de Bcnelux- landen hebben op 6 juli j.l. het pro tocol betreffende de aanbesteding van werken en de aankoop van goederen ondertekend. Met deze ondertekening wordt de eerste stap gezet op de weg naar de verwezenlijking van het beginsel, dat op het gebied van de aanbestedingen door overheidsinstellingen geen en kele discriminatie in welke vorm ook, mag worden toegepast ten gunste van de onderdanen of produkten van het eigen land en ten nadele van de on derdanen of produkten van de beide andere landen. Dit beginsel houdt o.m. in, dat bij de aanbesteding van werken in elk der drie Beneluxlanden de aannemings maatschappijen uit de partnerlanden op voet van gelijkheid zullen worden behandeld met de aannemers van het eigen land. Hetzelfde principe geldt bij het aankopen van goederen. Hr. Ms. De Zeven Provinciën heeft in de afgelopen week in de Noorse wateren deelgenomen aan de grootscheepse Navo-oefening „Fair 'Wind". Een belangrijk onderdeel van deze oefening was het olie laden, dikwijls onder zeer ongun stige weersomstandigheden, in volle zee, terwijl de schepen met een snelheid van circa 20 mijl per uur voeren. Het overbrengen van de dikke rubberleidingen stelt hoge eisen aan de geoefendheid van de bemanningen, vooral wanneer, zo als op deze foto te zien is, meer schepen tegelijkertijd van olie worden voorzien. Namens de Sovjetregering heeft ambassadeur Georgi Za- burin aan de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, een protest over handigd tegen beweerde Ame rikaanse vluchten boven Sovjet gebied op 4, 5 en 9 juli. Zaburin verklaarde tegenover jour nalisten, dat enige toestellen wel 320 km. diep het Sovjetgebied waren bin nengedrongen. Zij hebben volgens Zaburin gevlogen boven Minsk en Pinsk in het westelijke deel van de Sovjet-Unie, Kalingrad (Litauen) en verscheidene andere steden, waaron der Brest aan de Russisch-Poolse grens. ROTTERDAM: De dertienjarig® M. L. Schuurman werd, toen rij op de fiets over de Kievitilaan reed, door een truck met oplegger tegen de grond geworpen. Een van de wielen verbrijzelde het hoofd van het meisje. Zij was op slag dood. De 28-jarige J. Vervoort uit Boekei is op zijn bromfiets te Gemert door een vrachauto aangereden en gedood. De vrachtauto was door de harde wind bij het nemen van een boeht gaan slippen en slingerde de juist passerende bromfietser tegen een huis, waardoor deze onmiddellijk overleed. Te Helmond is de 43-jarige brom- fietser A.J. Verrijt, die zonder op te letten een weg overstak, door een per sonenauto, afkomstig uit Helmond, gegrepen, waarbij hij ernstig werd gewond. Een uur later is hij in het zieken, huis te Helmond aan zijn verwondin. gen bezweken. Het is een prachtig stukje Neder, landse grond, het ereveld, dat giste ren op het Waldfriedhof te Frankfort a.d. Main is geopend. Het is helaas groot; 755 Nederlandse oorlogsslacht offers, omgekomen in de jaren 1940- 1945 in Zuid-Duitsland liggen er be graven, en dan staan er nog op een grote gedenksteen 200 Nederlandse namen van die slachtoffers, die in massagraven rusten of wier graf niet kon worden teruggevonden. Een bronzen figuur van een ter aarde vallende man is in het midden van het ereveld geplaatst ter herden king van diegenen, die hun leven lie ten in zuid-Duitse concentratiekam pen en wier stoffelijk omhulsel ver loren is gegaan. In het voetstuk van dit beeld, aan de achterzijde, is een kleine kast aangebracht. Daarin zal het gedenkboek worden gelegd, waar in al de namen van deze gevallenen worden gecaligrafeerd. Het ereveld is dank zij de Nederlandse Oorlogsgra venstichting tot stand gekomen. -•fbiAwY

de Stem | 1956 | | pagina 1