Zaken zijn zaken DE SPOKENJACERS OUDE GEN EVER m Valstrik voor mevr. Bouman AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD Pagblad Pejittm DINSDAG 10 JULI 1956 Meningen en Commentaren SCHOKKING LES IN DEMOCRATIE DE TAAK DER DRIE VRUCHTENLIMONADE gezonde koele dronk IO jaar Golden Fiction -Namens alle Golden Fiction-rokers Virginia, bedankt!" 10 jaar Golden Fiction - 10 jaar gulden genieting Rebellen in Algerië doodgeschoten Onze vrienden-avonturiers in Beweerd contact met de illegaliteit Foto Niets bewezen Papini overleden Gratieverzoek van Ba Cut verworpen TELEVISIEPROGRAMMA'. door Percy King OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' 0COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO- LIET debat over de zaak-Schok- king heeft op zich niet veel nieuws opgeleverd. De katholieke minister Beel en de socialistische minister van Oven stonden een drachtig naast elkaar in het betoog, dat voor Regering en Kamer geen taak was weggelegd inzake deze affaire. Gerechtelijke instanties en een speciaal aangezocht college van wijze mannen hadden hun uitspraak gedaan. Dan kan de politiek niet nog eens op de rechterstoel gaan zitten, om de hele zaak opnieuw uit te pluizen. Waar zou het heen moe ten, als alle zuiveringsgevallen nu, zo veel jaren later, nog eens over hoop gehaald kunnen worden? Dat was de redenering, welke ook door de emotionele heer Scheps in we zen niet aangetast kon worden. Evenmin als hij een steekhoudende verklaring kon geven voor het feit, dat het Haags Dagblad pas in het jaar 1956 zijn aanval lanceerde en nog wel met de motivering, dat het te doen was om het wegwerken van een anderszins onbekwaam geachte burgemeester. Het blijft een bescha mend feit, dat een grote minder heid in het parlement op de stoel van de rechter wilde gaan zitten en aldus een gevaarlijke vermen ging van bevoegdheden voorstond. Het besluit van de Haagse burge meester om nu toch ontslag te ver zoeken kan in het licht van het voorgaande niet zonder spijt worden vernomen, omdat nu de heren van de onzuivere agitatie zich gesterkt voelen in hun opvattingen. Toch kunnen we het besluit wel begrij pen. De ondervonden moeilijkheden waren hem persoonlijk te veel ge worden. Hij voelde zich niet meer opgewassen tegen zijn taak. Hij moge intussen voor zich de troost behouden, dat alle gerechtelijke instanties en ook twee hoogstaande bewindslieden van verschillende politieke kleur niet geschokt zijn in hun geloof aan zijn objectieve goede trouw en aan zijn vaderlandse gezindheid. MAIEVE kapitalistische kranten hadden gehoord, dat er in Rus land een democratiseringsproces aan de gang was. Ze spraken toen de verwachting uit, dat er dan in het Sovjet-rijk zo zoetjes aan ook weer plaats zou komen voor een of meer andere partijen naast de Commu nistische Partij. Dan immers zou de Sovjet-burger inderdaad op demo cratische wijze invloed kunnen uit oefenen op het bestuur van zijn land. De Pravda heeft deze naieve kapitalistische kranten terecht ge wezen. In de Sovjet-Unie zijn de burgers zodanig opgevoed, dat ze politiek allemaal gelijk denken. Ze zouden gewoon niet weten, wat ze met een andere partij dan de com munistische moeten doen. Dit is de hogere vorm van democratie, waar aan de kapitalistische landen ge woon niet kunnen tippen. Maar waar men aan deze hogere (uni forme) wijze van politiek denken nog niet gewoon is, mogen er voor lopig wel meer partijen bestaan. Zó drukt de Pravda dat uit: „Het Rus sische volk legt zijn sociale orde aan niemand op, maar het is ook niet van plan om buitenlandse systemen te aanvaarden. Dit betekent echter niet, dat in andere landen, waar het socialisme op komst is, onder bijzondere historische omstandighe den geen andere arbeiderspartijen aan de regering kunnen deelnemen, mits de revolutionaire marxistische partij van de leiding verzekerd is". Dit is dus de democratie van de koekoek. Het Russische „volk" staat bij anderen wel meer eieren en jongen in het parlementaire nest toe. Het uitgebroede koekoeksei moet echter domineren, de lekker ste hapjes hebben en als zijn tijd gekomen is ook gebruik mogen ma ken van het recht om de andere partijen uit het nest te kieperen. Het is maar een weet. Ook voor al de brave onnozelen, die ons ver tellen, dat we nu maar moeten ge loven in geweldige veranderingen in het Sovjet-systeem. \JU de Koningin en Prins Bernhard drie vooraanstaande Nederlan ders hebben uitgenodigd om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, die tot de publi caties buitenslands over het ko ninklijke gezin hebben geleid, is dit aanleiding geworden tot beschou wingen over de taak van deze ko ninklijke adviseurs. De „Haagse Post" meent, dat de mededeling over hun aanstelling aan duidelijkheid te wensen over laat, zodat hierdoor de buitenlandse pers opnieuw gelegenheid kreeg tot onvriendelijke speculaties. Voor de juiste interpretatie van de taak der adviseurs zoekt men nu houvast in het feit, dat zij alle drie politieke persoonlijkheden zijn en b.v. geen recherche deskundigen, journalistieke experts of psycho logen. In de keuze van juist deze advi seurs ziet men dan een politiek mo tief naar voren komen. Is dit wel licht ook de reden, waarom de drie heren zich los maakten van hun po litieke bindingen? Volgens de „Haagse Post" staat vast, dat een aantal gewichtige me dedelingen rechtstreeks afkomstig zijn geweest van een Nederlands minister. Het is een ernstige be schuldiging, welke het demissionai re ministerie, naar ons dunkt, niet zo maar op zich mag laten zitten. We willen hopen, dat ze in het on derzoek door de „drie wijze man nen" ook betrokken wordt. Het is van groot belang, dat de hele aan gelegenheid met alles wat eraan vast zit, nu definitief uit de wereld geholpen kan worden. (Advertentie) (Advertentie) De buit i9 binnen! Na de inkoop tournee begint Laurens' inkoper de thuisvlucht. Na tientallen be sprekingen met bandelaren en farmers, na het bezoek aan hon derd veilingen, na het inspecteren van „uizenden monsters zijn de leveringscontracten geboekt. Voor Golden Fiction het puikje van de Virginia-oogst, de gouden tabak ken die Golden Fiction hebben gemaakt tot de fijnste sigaret in Nederland. Onveranderlijk de zachtste sinds 1946. Veiligheidstroepen in Algerië heb ben tijdens een gevecht in de ber gen van Kabylië 12 rebellen gedood. Acht opstandelingen werden bij ge vechten in oost-Algerië doodgescho ten Opstandelingen hebben een bus aan., gehouden tussen Bedau en el Gor. Zij doodden twee Mohamedaanse passa giers en staken de bus in brand. Wie in de aanvang van het verhaal van „De Brullende Berg" gedacht mocht hebben, dat Bhebhe een spook was, die heeft zich, zoals gebleken is, deerlijk vergist. Nee, de spoken hebben we voor ons nieuwe verhaal bewaard, dat dan ook terecht „De Spokenjagors" heet. Wat gaat er in dit verhaal allemaal gebeuren? Ho, ho, niet zo haastig! We kunnen dat moeilijk vooruit gaan vertellen. Laten we volstaan met te vermelden, dat de griezelige historie zich afspeelt in het kasteel van Rodeldal. Op bijgaand waardevol document uit het familie-album van tante Sidonia kunnen we al wel zo'n beetje zien hoe de sfeer zal zijn. Nog één dagje geduld! Mor gen gaat het doek open voor ons nieuwe vervolgverhaal in woord en beeld: „De Spokenjagers". In Djakarta heeft de zaak Schmidt weer eens een onver kwikkelijke wending genomen. Nu schijnt namelijk de moedige verdedigster mevrouw Bouman aan de beurt te zijn om te wor den geslachtofferd. Openlijk al thans vroeg de chef van de Vei ligheidsdienst te Soekaboemi om een verhoor van mevr. Bouman, „omdat zij de verdenking op zich heeft geladen in verbin ding te staan met illegale groe pen". Bewijzen zijn er evenwel niet. Als men tenminste een listig en met op zet in het bezit van mevrouw Bou man gestele foto van de reeds lang gezochte Nederlander van Kleef niet als zodanig wil beschouwen. En daar toe is alle reden. Mevrouw Bouman had namelijk die foto dolgraag gehad om er een be paalde bewijsvoering in de zaak Schmidt mee rond te krijgen. De vei ligheidschef majoor Rivai heeft daar van handig gebruik gemaakt. Hij zorg de ervoor, dat mevrouw Bouman die foto opzettelijk op een document plaatste, dat mevrouw Bouman nodig had. Toen zij echter dat document ge bruikte, werd juist de aanwezigheid van de foto aangegrepen om haar te beschuldigen. Een valstrik dus. Maar een nogal doorzichtige en dus niet bijzonder handig De bewuste foto zou namelijk, aldus de „beschuldiging" aan me vrouw Bouman alleen maar kun nen zijn gegeven of gestuurd door de illegalen, waarmee de „dus" in verbinding zou staan. Feit is ech ter, dat de bewuste foto op een pamflet stonddat aan vele open bare gebouwen stond aangeplakt. Nu zegt de heer Rivai wel min zaam, dat er een strikt bevel was, dat die foto Soekaboemi niet mocht verlaten en dat dus "Uitgezocht moet worden, of en in hoeverre me vrouw Bouman met de illegalen in contact staat, maar hij vergeet ge makshalve, dat letterlijk iedereen zo'n foto aan mevrouw Bouman had kunnen sturen. Zelfs de majoor Rivai heeft dat kunnen doen De beroemde Italiaanse scdrijver Giovanni Papini is zondag te Florence overleden. Hij werd 75 jaar oud. Reeds vanaf 1953 leed Papini aan een rug- gemergziekte en was hij totaal blind. Zijn geest bleef echter helder, zodat hij door het dicteren van artikelen nog altijd een grote invloed kon be houden op het Italiaanse letterkun dige leven. Hij schreef vele beroemd geworden boeken, waarvan ..Het leven van Christus" wel het meest verspreid werd. Tot 1920 ongeveer was Papini overtuigd godloochenaar. Daarna werd hij katholiek. President Ngo Dinh Diem van Zuid- Vietnam heeft een gratieverzoek van de rebellenleider Ba Cut, die onlangs wegens verraad ter dood veroordeeld is, verworpen. Boerenopstand in Zuid- China Volgens de „Daily Mail" heeft zich de vorige maand in het gebied van Houfoeng (Zuid-China) een opstand van boeren voorgedaan, die door mi litairen is onderdrukt. Tien opstande lingenleiders zouden zijn terechtge steld. Er zouden honderden arrestaties zijn verricht. EXTRA beroep had t t J Eert man die aangetekend tegen een cel- straf van veertien jaar die hij moest uitzitten, Victor Han- J sen uit Vancouver (Brits Co- lumbië), kreeg er nog een jaar bij, toen hij uit boosheid we- i gens bevestiging van het von- nis, de rechters uitschold en i de openbare aanklager een stomp gaf. postbode wreef zich pijnlijk over enkele schaafwonden en zei: „Een stuk metaal van zeker een meter lang flitste op me toe en scheurde het zitvlak uit mijn broek. Het was gebeurd voordat ik het wist" Conflict De Oostenrijkse regering is in conflict gekomen met het gemeen tebestuur van Wenen over het aantal gasten, dat een door de re gering aangeboden receptie mocht bijwonen. De receptie vond plaats in het historische paleis te Schön- brunn. De regering ging uit van de gedachte: „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd", maar bouw en woningtoezicht, beducht voor de vloer van het paleis, zei: „Niet meer dan 1500 gasten". De rege ring moest zich hierbij neerleg gen, maar de vloer bleef dan ook behouden. Vraag De ontdekking van een grote spe lonk, waar een ondergrondse stroom doorheen loopt, in de Pyreneeën vormt het onderwerp van bespre kingen op internationaal niveau. De grot bevindt zich namelijk aan de grens van Frankrijk en Spanje op een plaats, waar geen enkele afpa ling van Frans en Spaans grondge bied bestaat. De spelonk is daarom van zo groot belang, omdat de stroom elektrische energie kan opwekken. Als de beide landen er niet uit kun nen komen, zal het probleem wor den voorgelegd aan het Internatio nale Hof van Justitie te Den Haag. Beer Arbeiders, die bezig zijn met de aanleg van een geheim radarstation in Canada, staan al wekenlang bloot aan de plagerijen van een bruine beer. Ze hadden bet dier zeker dood geschoten, indien hij en het andere wild niet onder bescherming van de staat stonden. De arbeiders hebben getracht hem op een meer vreedzame manier kwijt te raken. Eerst zetten ze een volle vuilnisbak midden in een meer in de nabijheid. Het dier liep in de val en zakte prompt door het ijs. De arbeiders waren nog niet bekomen van de vreugde over zijn verdwij ning, of bruintje stapte kletsnat aan wal. Hij was onder bet ijs van het meer door naar de oever gezwom men Een poging om de beer door mid del van een helikopter aan het schrikken te maken liep dood. Hij ging er rustig bij zitten en genoot zichtbaar van de vreemde manoeu vres van het vliegtuig. SI aap ui an del aar De 34-jarige heer Percival Out- teridge uit Sydney, die in een hotel logeerde, maakte 's nachts een slaap wandeling met fatale gevolgen. Hij stapte namelijk al slapend uit het raam van zijn kamer, viel twaalf meter diep. schoot dwars door een markies boven de ingang van het hotel en kwam terecht op de mo torkap van een auto. Hij stond op en liep nog een kilometer voordat men hem vond. Zijn verwondingen zijn niet ernstig. Postbode Een Amerikaanse Thunder-streak jachtbommenwerper is dezer dagen met een daverende slag bij het dorp je Levington in Suffolk neergestort, waar vooral schade berokkend werd aan het zitvlak van des postbodes broek. Deze postbode, Arthur Ralph, maaide het gazon van een buurman toen het vliegtuig neerkwam. Bran dende wrakstukken vlogen door de lucht en veroorzaakten een brandje in het gemeentehuis. De dakpannen Hoe kcfn JOU ooit gelijk ge vielen van de huizen en bomen en ven, als je het telkens niet met telefoonpalen werden gekloofd. De me eens bent? WOENSDAG, 11 JULI 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9.35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10,00 Boekbespr. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 Gram. 12,00 Promenade ork. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Orgelsp. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellings agenda 13,18 Lichte muz. 13,45 De wereld werd ontdekt, caus. 14.00 Gram. 14,30 V.d. jeugd (Tussen 16,00 en 17,00 Ronde v. Frankrijk) 16,00 V.d. zieken 16,30 Gram. 17,00 Pianoduo 17,15 Gram. 17,25 Dans- muz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: A. Pengel: De pers in Suriname 18,00 Nws, en comm. 18.2o Hammondor gelspel 18.35 Ronde v. Frankrijk 18,45 Accord.ork. 19.10 Joods progr VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door, caus. 20,15 Holl. Festival 1956: Falstaff opera (In de pauze: Sport) plm. 22,30 'Gram. 22.50 Medische kron. 23,Oo Nws. 23.15 Gram. 23,50-24,00 Socialistisch nws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. huisvr. 9,35 Lichte muz. 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,15 Het stille duin, hoorsp. 21,10 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Meis jeskoor 12.55 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Metropole ork. 13,50 Gram. 14,45 Kamerork. en solist 15,40 Jeugdordk. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Orgelspel 18,15 Instr.trio en hobo 18,45 Spectrum van het Christelijk orga nisatie- en verenigingsleven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Vocaal ens. 19,30 Bui- tenl. overz. 19.50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Lichte muz. 21,20 Muz. luisterwedstr. 21,45 Orgelconcours 22,45 Avondoverd*. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Orgelconc. (verv.) BRUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,15 Ork.conc. 14.00 Gram, 15,Oo Klokke Roeland, cantate 15,30 Ork. conc. 16,00 Koersen 16,02 Gram. (Om 17,00 Rep. v.d. Ronde v. Frankrijk) 17,00 Nws. 17,io Gram. 17,50 Boekbespr. 18,00 Hout- blazerstrio 18,20 Gram. 18.30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Beiaardrec. 20,00 Gul densporen-avond 22,30 Nws. 23,45 Gram. 23,05-23,15 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram, 13,00 Nws. 13,15 Ork.conc. 13,55 Gram. 14,00 Verz.progr. 15,00 Gram. 15,45 Koorzang 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Ork. conc. 17,50 Gram. 18,30 Gram. 19,15 Idem 19,30 Nws. 20,00 Kamermuz. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. NCRV: 17,00-17,40 V.d. kind. KRO: 20,00-22,00 De zaak Wavers, detectivesp. NTS: 22,15-22,30 Eurovisie: Filmoverz. v.d. Ronde v. Frankrijk. FRANS BELG.: 19.15 Testbeeld 19,30 V. d. jeugd 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Film- progr. 22,15 Eurovisie: Rep. v.d. Ronde v. Frankrijk (relais v. Parijs) 22,3o We- reldnws, VLAAMS BELG.: 19,15 Testbeeld 19,25 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Nws. 20,00 Film 20,15 Joegoslavische volksgroep 20,45 Film 22,15 Eurovisie: Ronde van Frankrijk 22.30 Journ. (Advertentie) WENNEKER „OUDE PROEVER" f 7.55 „OUDE WENNEKER" f 7.10 „Allicht." „Ik ben er niet zo zeker van. Met- te en Aage vormde niet direct een ideaal span. Heeft hij geen testament gemaakt of verzuimd, het in 't na deel van zijn vrouw te wijzigen, ja, dan komen de vierhonderd aandelen aan haar. Maar met mijn dertig er bij blijven we nog altijd in de min derheid." „Verondersteld althans, dat ze één lijn met jou wii trekken en 't niet met Rasmussen doet. Je zult toege ven. dat 't laatste veel profijtelijker voor haar is." Lomholt-Randrup lachte zachtjes. „Ik ken Mette. Ze is mijn bondgeno te, al ging 'l niet van een leien dak je om haar zover te krijgen. Heb je mette echter eenmaal, dan kun je huizen op haar bouwen. Wij zijn nog in de verte familie en igenlijk van hummels ai dik bevriend met elkaar geweest. Helaas behoorde ik tot de verarmde tak van de Lomholt-Ran- drupen en toen een oom, van wie ik niemendal verwachtte, me bij vergis sing een scheepslading kronen na liet, was de haastige Mette al in Poul- sen's huwelijksbootje gestapt en de haven uit." „Als ik 't bij 't rechte eind heb, dan komt weldra jouw bootje langs- z j en je inviteert Mette, niet langer alleen te dobberen, maar met jou mee te varen. Meerestille und gluck- liche Fahrt. Wel, mijn overgrootva der was landbouwer en van hem is zeker bij ons thuis 't spreekwoord blijven hangen, dat late haver ook op komt'" „Schaam je Larsen! Late haver' Mette is acht en twintig, ik vijf en dertig!" Lomholt-Randrup grinnikte. „We sluiten de oren voor verleide lijke toekomstmuziek en houden ons bij 't prozaische heden. De zaak is dus deze: erft Mette de aandelen, dan hebben we er samen vierhonderd der tig. Niet voldoende om Rasmussen boven op de eerbiedwaardige, hoewel kale knikker te zitten. Derhalve dien ik de honderdtwintig van Petersen op pacifistische wijze in te lijven." „Hetgeen je niet zal meevallen. Je hebt zelf gezegd, dat hij al heel wat keren geweigerd heeft te verkopen." „Ik beschik voor deze gelegen heid over de allernieuwste artillerie. Ze wordt verdekt opgesteld, om pas in werking te treden als Petersen met alle geweld dwars wil. Ik heb een voorgevoel, dat reeds de eerste waar schuwingsschoten hem rijp voor het aankopen van vredesonderhandelinge maken, 't Zal alleen blikskaters gauw moeten gebeuren, voor Earon Vlees- in-Blik er de lucht vankrijgt." „Mijn beste heilwensen vergezellen je. Lomholt-Randrup. 't Kan Horn's redding betekenen, anders weet ik waarachtig niet hoe hij 't rooit. Smidt is een aalgladde schoelje en alsof dit nog niet erg genoeg is, heeft zich bovendien Amor aan zijn zijde geschaard. De vrouw in 't spel ouwe jongen, dan weet je zo onge veer hoe laat we leven!" Des avonds begaf Larsen zich naar Horn's woning, 't Was een kille, don kere avond en 't motregende. De kort ste weg voerde door 't stadspark, in de regel een dorado voor minneko zende paartjes, doch de weersgesteld heid animeerde thans al zeer slecht tot een verblijf in de open lucht. Lar- kwam geen sterveling tegen u. een kocht plotseling iemand achter een boom vandaan stapte en zich voor hem plaatste. „Kunt u mij ook zeggen, hoe laat het is? Op enige afstand brandde een straatlantaarn, 't Licht drong slechts flauw door tot de plek, waar Larsen stond, en zodoende was hij niet in staat de vrager, die de rand van zijn slappe hoed diep over 't hoofd had getrokken, behoorlijk te onderschei den. Hij had gesproken met een on miskenbaar Kopenhaags achterbuurt accent. Larsen kreeg vaag de indruk van een goor, smoezelig gezicht waarop voor 't mes van de barbier eer viel te behalen. „Acht uur," antwo. rdde hij en meteen raakte zijn rechtervuist met volle kracht de voorgevel van de kerel, die als een blok tegen de grond sloeg. De ra zend snelle uitval bleek Larsen's ge luk te zijn geweest nu miste 't stuk loden buis, dat een tweede in dividu op zijn achterhoofd wilde doen neerkomen, glorieus 't doel. Als een wervelwind draaide hij zich om en weer schoot zijn vuist uit. De slag trof de geniepige schavuit tegen 't linker oor, hij verloor 't evenwicht, doch was onmiddellijk weer in ge vechtspositie en hief met een vloek zijn wapen omhoog. Larsen liet hem geen tijd zijn voornemen uit te voe ren. Met gebogen hoofd ramde hij de kerel, greep hem om 't middel en kwakte hem ter aarde. Vervolgens wrong hij hem het stuk loden buis uit de hand en timmerde de boef met diens eigen wapen buiten wes ten. De andere aanrander was inmid dels overhemd gekrabbeld en haalde een revolver te voorschijn. Larsen wilde hem op een even solide afstraf fing tracteren als zijn bondgenoot had geincasseerd. maar hij kliefde slechts door de lucht doordat de belaagde snel opzij was gesprongen, 't Hac er lelijk voor hem uitgezien, ware de schavuit bij 't springen niet op de drassige bodem uitgegleden. Nu zat Larsen hem op de nek voor hij zich had kunnen herstellen en zijn revolver afvuren. Onbarmharig speel de de loden buis knuppel - uit - de- zak op de schedel van de bandiet, die weldra niet minder standvastig dutte dan zijn even onfortuinlijke ka meraad. Larsen liet de twee boeven waar zij waren. Zonder verder incident be reikte hij Horn's woning. Een dienst bode deed open. „Hr. Horn thuis?" „Jawel meneer." „Zeg hem, dat hr. Larsen hem dringend spreken moet." ,,'t Spijt me, meneer. Hr. Horn heeft order gegeven mee te delen, dat hij voor u niet te spreken is, nu niet en nooit." „Dan niet." Larsen schokschouder de. „Kan 'k een onderhoud hebben met Froken Ellen?" ,,'t Zelfde geldt voor haar, me neer." „Wel.'k heb steeds gehoord, dat alle goede dingen in drieën bestaan. Waarschijnlijk valt Fru Runge bui ten de oekaze. Dien me bij haar aan." „Fru Runge is met zware hoofdpijn naar bed gegaan, meneer." „Bedankt voor de inlichtingen." Larsen voelde er niemendal voor, zijn weg wederom door 't park te nemen en volgde de langere route naar zijn kamers, dwars door Soroe. De staking op Horn's fabriek bracht althans een kleine categorie burgers voordeel: de café's zaten tjokvol. Hier en daar ging 't rumoerig toe. Larsen ontmoette verscheidene groep jes stakers; sommigen van de man nen waren hem bekend, maar hij liep ze voorbij, daar de lust hem ontbrak, te debatteren over 't al of niet gerechtvaardigde van hun actie. Hij was met zijn gedachten bij Horn. De dwaas wilde dus ziende blind zijn en had een schoelje als Smidt onvoorwaardelijk vertrouwen ge schonken! 't Zou nooit zover met hem zijn gekomen, indien niet een be koorlijke duivelin aan de touwtjes trok. Daarom moest zij verdwijnen; eerder was Horn niet voor rede vat baar. Nu Larsen de toegang tot 't huis van de fabrikant werd ontzegd zat er slechts èèn ding op: Fru Run ge zijn bevel schriftelijk te herhalen. Zij zou wég uit Soroe, al moest hij de onderste steen er voor boven ha len. XV De dag, die was aangebroken, zou een der bewogenste worden, door So roe beleefd, en weinig bevroedde de bevolking, dat zij pas aan 't begin van de misère stond. Reeds de avond tevoren had zij de ervaring opge daan, dat de staking een allesbe halve rustig verloop dreigde te ne men: in 't centrum hadden tal van winkelruiten 't moeten ontgelden en ook waren er schoten gelost, geluk kig zonder iemand te treffen. Voor de Fabriek van Verduurzaam de Vleeswaren waren wagons met varkens ter slachting gearriveerd. Jensen, die ernstige moeilijkheden voorzag als 't lossen en transport op klaarlichte dag gebeurde, bezwoer Horn er mee te wachten tot Soroe sliep; een kort uitstel betekende in de gegeven omstandigheden niet de minste stagnatie. Indien 't nu werd Wordt vervolgd gedaan en de posters zagen de vracht auto's uitrijden, dan leidde het on herroepelijk tot botsingen. Smidt ver zette zich zeer beslist tegen 't denk beeld. De stakers wisten drommels goed, dat de zending was aangeko men .wanneer niet direct met lossen een begm werd gemaakt, zouden zij t als een bewijs van zwakheid van Horn's kant uitleggen. 't Stijfde hen slechts in 't verzet. Als zij daarentegen tot inzicht kwa men, dat de fabriek ook zonder hen gaande kon worden gehouden en zij dus voor een verloren zaak vochten, dan kozen de stakers wel gauw eie ren voor hun geld. •\Vk Heb werven van werk willigen niets over 't hoofd gezien. Er zijn lui onder, die met een vracht auto kunnen omgaan als de besten. Jensen's angst is overdreven 't Spreekt vanzelf, dat 'k de mannen een sterk escorte meegeet. Zijn de stakers op een knokpartij gebrand wel dan zullen ze een aframmeling hebben, die hen naar geen tweede vragen doet." „Toch zit er wel iets in Jensen's idee bracht Hom aarzelend in 't midden. „Kijk eens hier, meneer Horn. Een staking is nog altijd wat anders dan een bal-champetre. Als de éne par tij t recht van staken voor zich op- eist, dan heeft de andere ook 't recht om te werken. Van onze kant zal de heibel niet komen. U wilt de fa briek laten draaien. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5