E ORANJETRUIEN HEBBEN OPMARS MET SUCCES VOORTGEZET jenprijs voor Nederland Ploeg* TQ£fi£lA/tmrJ£S Herenkostnum Fa. L. Holthuizen SINTELBAANTJE VERRASTE LANGE DAAN DE GROOT Streekrijder Morvan wist van wanten Netj DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 10 JULI 1956 Vijf Tour-etappes liggen reeds achter ons Voorting, de Groot en v.d. Pluym in toonaangevende kopgroep Gooi naar landen- klassement Tour de France-Prijsvraag DAGBLAD DE STEM Etappe-resultaten Met zh elven naar St.-Malo Bord Naam Dieven Mysterieuzen es Radio en tv in de Tour Puik ploegwerk in Oranje-gelederen To Go (Goes) blijft ongenaakbaar Twee Zeeuwse atleten naar Duitsland Eerste voetbalronde in Mr. Dr. Mes toernooi SPORTudt KORT EXAMENS een Bontstola Tour de France-Prijsvraag DAGBLAD DE STEM KEES VAN DE VEN MARKTEN WATERSTANDEN zaten, (Van onze speciale verslaggever) ST. MALO, maandagavond. Hoog van de toren blazen zullen we niet doen, maar reden tot juichen is er ongetwij feld, en niet zo zuinig ook, in dit aan historie rijke visserstadje aan de 1' ranse zeekust. Met drie landgenoten onder de eerste tien: de Groot, Stolker en Nolten (ook hij! legde Nederland beslag op het dagklassement voor plqegen. En al was Gerrit Voorting er jammer genoeg niet bij, toen de leidende groep hier binnenviel, hij werd 17e, omdat de Roosendaler dan wellicht gele truidrager zou zijn geweest! Het peleton liet het wel ver komen, doch niet zóver, dat dit gebeuren kon. Niettemin bleef Gerrit de tweede plaats bezetten in het algemeen klassement achter de Fransman Darrigade! Leo van der Pluym daalde van de 5e naar de zesde plaats, doch een formidabele sprong maakte Daan de Groot, door van de twaalfde naar de vijfde op te klimmen. Kort en goed: tvij nemen nu precies de helft in van de eerste zes plaatsen in de algemene rangschikking. Het geen niet kinderachtig is en heel wat anders dan bij de aanvang, toen oranje er niet zo best bij stond. En dan spraken we nog niet eens over de situatie in algemeen ploegen- klassement. Daarin zijn onze jongens vandaag België voorbijgestevend èn de equipe der Franse tricolores tot op een goede zes minuten genaderd. Dit betekende, dat het peleton vooral door de zeven oranjetruien op tijd en stond afgeremd, geen kans kreeg om de vluchtelingen tot de or de te roepen. Ook aan de krachten en het tempo van Tourrijders zelfs van de allergrootste is een limiet gesteld en he^ zijn de drie Nederlanders in het peleton der vluchtelingen niet in de laatste plaats geweest, d'ie aan het op peil houden van dat gruwelijk harde tempo hun aandeel hebben geleverd; met het beoogde prachtige resultaat! Hun zeven makkers hebben in de grote groep vanzelfsprekend hard mee moeten fietsen. Maar in een pe leton kost dat heel wat minder krachtsinspanning en zeker als je het tegendeel van achtervolgen be hoeft te doen. Een volledig geslaagde etappe der- En nog altijd hebben wij onze tien man homogeen bij elkaar. Jawel, er resten nog 17 etappes en de zware karweien moeten nog komen, straks, na de tiende rit, als de bergen op het pro gramma staan, maar hoe dan ook, vandaag spreekt Nederland opnieuw een woordje mee, hetgeen er aanvankelijk niet naar uit heeft gezien. Eén uit het tienmanschap, Wout Wagtmans rijdt tot vandaag niet spectaculair, natuurlijk niet zonder re den. Woutjes dagen komen nog. Straks, als het om definitieve bezetting der eervolle plaatsen gaat, zien we hem naar de voorgrond fietsen. Tenslotte heeft Goddet niet voor niets in zijn blad doen publiceren, dat Wout tot de kanshebbers in deze Tour kan worden beschouwd Niettemin neemt Wagtmans onder de concurrenten voor de eindover winning, waartoe naar men weet o.a ook Stan Ockers behoort en Charly Gaul en Mahé en nog enige ar.dere. Fred de Bruyne niet te ver geten bijvoorbeeld, onder dat favo rietenveldje dan neemt Wout een goede 18e plaats in, met een totaal achterstand van ruim tien minuten op leider Darrigade, die ook hier nog gele truidrager kon blijven, maar slechts anderhalve minuut op (Ockers! Die grote mannen doen da gelijks weinig anders dan elkaar ang stig nauwkeurig bewaken en maar rekenen èn constateren als de etappe achter de rug is, hoe of in hoeverre de gedachte tactiek gerea liseerd is geworden. Wat dit laatste betreft, is er door d« Nederlandse ploeg héél goed werk verricht; zo wil het ons althans voor komen. In de loop van de middag werden tal van schijnbewegingen uitgevoerd, «nderszijds probeersels om een opzienbarende oranje-presta tie tot stand te brengen. Keer op keer zijn ontvluchtingspogingen on dernomen. Door landgenoten er. an deren. Een keer of vier waren het mislukte ondernemingen, maar de laatste een meesterlijk uitge voerde strategische zet slaagde. Elders op deze pagina is te lezen, hoe dat allemaal in zijn werk is ge gaan. Maar op deze plaats dienen de drie vermeld, die het plan in een succesvolle daad hebben omgezet. Het waren Nolten, Stolker en de Groot en daarvan was het Nolten, die meehielp de grondslag te leggen, in die 75ste kilometer na Caer., toen Mario Bertolo van de N.O.C.-ploeg de pezen strekte en het peleton zijn hielen vertoonde. De lange Limburger, die aanvan kelijk lichamelijk niet zo best ir. orde was, maar vanavond in St.-Malo vreugdevol ter kennis bracht, dat hij nu over de diverse inzinkingen heen is. Jar. Nolten poetste mét Ber tolo de plaat. Daan de Groot en Mies Stolker hebben zich, toen de kans schoon bleek zich daarbij gevoegd, tezamen met nog een zevental van allerlei pluimage, en in hoog opge voerd tempo pedalerend hebben die elf, waarvar. de winnaar Morvan, in eigen streek vertoefde, dat volgehou den tot aan de finish toe. (Advertentie) Een prima KAMGAREN ter waarde van 100— gaat naar één van de winnaars in de grote van het 't Werd beschikbaar gesteld door MARKT 48 ROOSENDAAL halve voor onze ploeg. Ook en voor al voor de jongeren, die er ernstig aan beginnen te geloven dat zij Pa rijs met goede klasseringen zullen halen. Met zo'n instelling kan een mens veel bereiken. Oók als de op gaven strakjes moeilijker worden. Hoe dan ook: morgen gaan we het eerste halve dozijn afsluiten in Lorient, waar de kust var. de Atlan tische Oceaan wordt bereikt. Het ligt voor de hand, dat het „veld" er niet zonder meer in berusten zal, dat die drie Nederlanders: Voorting, de Groot en van der Pluym, het drietal prachtige plaatsen aar. de kop in neemt. Voor het behoud zal dan ook ge ducht moeten worden gevochten. Maar in het hotel beluisterden we slechts één- opvatting: rijden wat kan en alles in het werk stellen om óók die fraaie positie in het landen- klassement te consolideren. De me nigte in de volgerskaravaan brandt van nieuwsgierigheid hoe het in die zesde etappe weer af gaat lopen. Want vergeet vooral niet, dat deze 43e Tour er een van zeer eigenaar dig maaksel is. Rit-uitslag Vijfde etappe: Caen-St.-Malo (189 m): 1 Morvan (West) 4.51.49. 2 Fan- ini (It.), 3 de Groot. 4 Hoorelbeke lie de France), 5 Stolker, 6 Bertolo 'NOC) 7 Mirando (ZO) 8 Walkowiak NOC) 9 Forestier (Fr.). 10 Nolteif. I Mallejac (Fr.) allen in dezelfde ijd als de winnaar. 12 Padovan (It.) .55.16, 13 Ockers (B) zt, 14 Chupin NOC) zt. 15 Bauvin (Fr.) zt, 17 oorting: zt, 18 Lauredi ZO) zt, 19 ex quo het grote peleton, waarin onze andgenoten Hinsen, Lahaye, van de rekel, van der Pluym, van Dongen èn Wagtmans zich bevonden, allen in dezelfde tijd als Padovan: 4.55.16. Algemeen klassement 1 Darrigade (Fr.) 27.01.32. 2 Voor ting 27.03.02, 3 Lauredi (ZO) 27.04.25, 4 Robinson (Gem. Lux.) 27.04.47, 5 de Groot 27.07.45, 6 van der Pluym 27.06.59, 7 de Smet (B) 27.08.12, 8 Vlayen (B) '27.08.16, 9 Walkowiak (NOC) 27.08.50, 10 Mahé (Fr.) 27.08.59 II Barbotin (Fr.) 27.09.14, 12 Ockers (B) 27.99.41, 13 Bauvin (Fr.) 27.09 56, 14 Picot (West) 27.10.18. 16 Close (B) 27.10.55, 17 Huyghe (NOC) 27.11.10, 18 Wagtmans 27.11.42, 19 Scodeller (NOC) 27.11.43. 20 Privat (Fr.) 27.11.46. 56 Stolker 27.28.22; 67 Nolten 27.31. 49; 71 Lahaye 27.32.47; 77 van de Bre- kel 27.36.26; 83 van Dongen 27.43.24; 87 Hinsen 27.44.29. Puntenklassement le en 2e ex equo Hassenforder (Fr.) en de Groot, beiden 47 p.; 3 Picot Frans enthousiasme Het is gisteren raak geweest in het land van Bretagne, waar streekrijder Joseph Morvan zegevierend langs zijn vele ge westgenoten fietste. Hoe groot het enthousiasme, dat soms tot een volkomen onbe heerstheid onder de toeschou wers aanleiding geeft kan wor den, zagen we weer eens, toen een moeder haar kind van een jaar of twee eenvoudig uit de handen liet vallen, buiten de rand van het trottoir, waar de Tour passeerde. Gelukkig liep het geval, dank zij de oplet tendheid van de volgers nog goed af. (West) 76 p.; 4 Rolland (Fr.) 77 p.; 5 Ockers 79 p.; 6 Voorting 83 p.; 7 Lauredi (Z.O.) 84 p.; 8 Desmet (B.) 93 p.; 9 Darrigade (Fr.) 94 p.; 5.0 Bauvin (Fr.) 95 p. Hassenforder zal ondanks het feit, dat hij samen met onze landgenoot de Groot de eerste plaats in het pun tenklassement deelt, de groene trui behouden, omdat hij een etappezege op zijn naam heeft staan. Ploegenklassement 1 Nederland (de Groot, Stolker en Nolten) 14.35.37; 2 ex equo Frankrijk en N.O.C. 14.38.54.; 4 West 14.41.21; 5 Italië 14.41.51; 6-7 ex equo Zuid-Oost en lie de France 14.42.21; 8-12 ex equo België, Zuid-West, Gem. Lux. ploeg, Spanje en Zwitserland, allen 14.45.48 Algemeen ploegenklassement 1 Frankrijk 80.52.47; 2 Nederland 80.58.27; 3 West 81.04.13; 4 België 81. 04,31; 5 N.O.C. 81.20.20; 6 Italië 81.23 12; 7 Gem. Lux. ploeg 81.27.14; 8 Zuid Oost 81.28.16; 9 Spanje 81.58.33; 10 Zwitserland 81.58.59; 11 Zuid-West 81 59.49; 12 lie de France 82.09.58. Vier Zeeuwse kampioenen handboogschieten C. Geus van „Juliana" uit Kwaden- damme heeft ook de tweede wed strijd om het kampioenschap van Zeeland handboogschieten gewon nen, waarmede hij voor de derde maal kampioen van Zeeland werd. Hij verhoogde in deze wedstrijd over 40 pijlen zijn voorsprong op M. Steen bakker van 6 tot 14 punten. In de B-klasse ging de titel naar L. Geus van „Juliana" uit Kwadendam- me en in de C-klasse werd W. Geys van ..Soranus II" uit Heinkenszand titelhouder. Zeeuws jeugdkampioen werd C. Steenbakker, eveneens van „Juliana", zodat het voor deze socie teit een succesvol jaar is geworden. De vier kampioenen zullen op 5 augustus Zeeland vertegenwoordigen in de strijd om het kampioenschap van Nederland. C. D. Raas van „Soranus II" uit Heinkenszand verbeterde het Zeeuws record handboogschieten over 20 pij len en bracht dit op 156 punten. JOURNALISTEN van een groot Frans blad, die de Tour zijn ingestuurd voor vlammende verhalen, hebben een op lossing gevonden voor de moeilijkhe den van de huisvesting. Zij wensten niet avond na avond ruzie te maken met allerlei hotelhouders, die niets van reservering of zo weten en hin gen dus een luxe caravan achter hun auto. Collega's van de vindingrijke jour nalisten hebben echter al enige dagen voor andere moeilijkheden gezorgd: Wanneer ze 's avonds na de aankomst een plaatsje gaan zoeken voor hun aanhangwagen, rijden de geachte col lega's hen stiekum vooruit om overal borden weg te zetten met „Verboden voor woonwagens". Nu dit is ontdekt trappen de kam perende journalisten er niet meer in. worden zij geweldig actièf. Dat is te verklaren, want alleen voor deze renner reizen de twee mee. Het zijn de reporters van een Brits wieler blad. Het laat hen koud, dat Hassen forder en al die mannen étappes winnen, maar als Brian niet goed geslapen heeft schrijven en fotogra feren zij zich wild. EN DIEVEN heeft de Tour óók. De wagen van de heer Bidot, ploegleider van de Franse nationalen, is 's nachts ten minste grondig leeg geroofd Zelfs de koplampen en het radiotoestel wer den buit. Sylvere Maes, zijn confrater bij de Belgen, vond het niet zo gek. „Je kunt ten slotte niet alles hebben", zei hij. „Niet èn de gele trui èn een auto, die helemaal intact is." Bidot heeft bij wijze van antwoord al laten weten, dat hij Maes als een der ernstigste verdachten zal voor dragen bij de Süreté... IN DE VOLGERSKARAVAAN rijdt 'n mysterieuze journalist mee, ver gezeld van een even mysterieuze fotograaf. Beide mannen voeren de héle dag niets uit. Alleen, wanneer de Engelsman Brian Robinson (on dergebracht in de gemengd Luxem burgsploeg) aan het spoken Haat, DOOR EEN TOEVAL is aan het lioht gekomen, dat Frederico Bahamontes niet bestaat... ...P® fameuze Spanjaard blijkt name lijk heel anders te heten. Veel gewo- ner- Ih het boek van de burgerlijke stuud staat simpeltjes Alexander Mar tin Martin vond dit niet mooi genoeg en koos zich de schuilnaam Bahamon tes. Ook zijn voornaam Alexander kon beter. Daar maakte hij Frederico van. De Tour-administratie zit nu te kij ken met de vraag, welke naam ze eigenlijk aan de Spanjaard moet ge- DE BELG ALEX CLOSE zeult de hele tqd een etui met toiletbenodigd heden mee. Dat doet hij niet omdat h(j een keurige jongen is, die steeds netjes voor de dag wil komen. Het vrachtje vervoert hij op hoog bevel: Als een van zijn kopmannen een ere- ronde mag rijden, moeten er spullen b(j de hand zijn om hem op te knap pen. En Close, de knecht, mag die spullen dragen ST.-MALO, Maandagavond. Boven de landtongen en de kleine eilandjes in het Kanaal aan de kust van St.-Malo pakten zich donkere wolken samen, die regen voorspelden, maar duizenden, die in het fraaie sportpark van de oude havenstad de aankomst van de vijfde etappe van Caen naar Sint-Malo over 189 kilometers af wachtten, hadden daar geen oog voor. Want er was een groep van twaalf, later elf koplopers aangekondigd, waarbij zich twee regionalen uit Bretagne bevonden: Joseph Morvan van de west- ploeg en Jean Mallejac van de Franse nationale equipe. Er was trouwens ook voor de Nederlandse volgers in de karavaan alle re den de finish van deze rit met grote spanning af te wachten. Want de oranjetruien waren met niet minder dan drie man vertegenwoordigd: Jan Nol ten, Daan de Groot en Mies Stolker. En zowel de Bretonse toeschouwers als de leden van de kleine Nederlandse kolonie kwamen aan hun trek b(j het verdelen van de glorie. een valpartij, al dan niet vanwege de schuld van een fotograaf, waarvan de Spanjaard Poblet hej slachtoffer werd, evenals zijn landgenoten Serra en Bover en de Italiaan Monti. Ker mend van de pijn strompelde Poblet naar het middenveld, waar hij door hulpvaardige handen werd opgevan gen. Een nader onderzoek zal moeten uitwijzen of de verwondingen van de Spaanse sprinter van lichte dan wel van ernstige aard zijn. Tussen 16 en 17 uur kan men woensdag de directe reportage ver wachten van de Tour-aankomst in Angers. De herhaling hiervan komt om 18,35 uur. In de pauze van de uitzending, die men vanaf 20.15 uur wijdt aan het Holland Festival is de nabeschouwing gepland. Dit is allemaal te doen op Hilver sum I (402 m.) De Nederlandse televisie geeft om 22.15 uur de filmreportage vaa de Kt De 32-jarige Joseph Morvan, de trots van de wielerclub Lorient, kwam als eerste van de kleine tros op de sintelbaan aan en handhaafde zich, ook in de nog af te leggen ronde van de baan, aan het hoofd. Hij duwde met forse pedaalslagen zijn racema chientje zelfs nog iets eerder over de streep dan de gerenomeerde Italiaanij se sprinter Fantlni, aan wiens wiel de Amsterdammer Daan de Groot ge kleefd zat en die aldus voor onze ploeg beslag legde op de eervolle der de plaats. Na de Groot finishten vlak achter elkaar. Hoorelbeke, Stolker als vijfde nog enkele regionalen, Bertolo, Mirando en Walkowiak en tussen de beide Franse nationalen Forestier en Mallejac eindigde Jan Nolten al tiende van het groepje. Rul sintelbaantje De drie Nederlanders wisten blijk baar niet, dat de aankomst in het badplaatsje in het nieuwe sportpark was vastgesteld op een rul sintel baantje. Daan de Groot liet zich na de sprint, waarin hij derde was gewor den, ontvallen, dat hij bij de aan- komst op zo'n baantje van te voren gezorgd zou hebben op kop te rijden vooral in verband met de bochten van de sintelbaan. Een van die bochten werd bij de aankomst van het peloton enkele ren ners noodlottig. Toen het ,,veld" in razende vaart de baan kwam opstor men, ontstond «r in de eerste bocht „Gangmakers' De etappe van deze maandag maak te geen uitzondering op die van de vorige dagen. Er zat onmiddellijk vaart in en het moet worden ge zegd, dat Morvan, die tenslotte de zege greep, al in de aanvang van zich deed spreken door felle, overigens mislukte aanvallen, die niettemin de aandacht gespannen hielden. Gaul, de Luxemburger, Morvan in gezelschap van Jan Nolten en ver volgens de Fransman Bergaud, die Jos. Hinsen meekreeg, waren de gangmakers, toen de karavaan nog door Normar.dië trok. Tot de vestingstad saint-Lo, nadat 67 km waren afgelegd, konden de Belgische en Franse „generaals", Ockers en Brankart en verder Dar rigade en Mahé, de rebellen nog in toom houden. Maar nabij Le Quesnot forceerde Bertolo van de NOC-ploeg en Jan Nolten de doorbraak, die verdere scheuringen in het peloton teweeg zou brengen,. De twee namen op een kor te snelle afdaling 59 seconden. Zij werden door ee» twintigtal ach tervolgd en daar waren grote mannen van de Belgische en Franse ploegen bij, maar óók Wagtmans, Hinsen en Stolker! In de heuvels rond Percy, na onge veer 90 km, werd het peloton als een reusachtig stuk elastiek uit elkaar getrokken en enkele kilometers ver der lagen Nolten en Bertolo een mi nuut voor op het zestal Fantini, Wal kowiak, Morvan, Hoorelbeke en de oranjetruidragers dus acht man aan de leiding, even la ter nog aangevuld loor de Fr. bewaker Jean Forestier, die eveneens door het peloton was vrij gelaten. Bij negen man bleet het voorlo- de Groot en Stol ker. Deze over- macht was te groot t voor Jan Nolten en J zijn metgezel en i zij besloten, met de DAAN DE GROOT 6 anderen, de or.t- opgeklommensnapping voort te zetten. Zo lagen er pig en er was nu eens geen Belg bij, ondanks het feit, dat het peloton op slechts dertig seconden volgde! Na 110 km bedroeg het verschil 1 minuut 40 seconden, vijf kilometer verder 2 minuut 45 sec. en in de ra- vittaileringsplaats Avranches, bleken de negen avonturiers die voorsprong te hebben gehandhaafd. In de achterhoede waren inmiddels wederom drie renners aan de bewa king ontsnapt: de Franse nationaal Mallejac en regionalen Gay en Miran- do.In een drieste achtervolging be reikten zij de aanvoerders, wier aan tal daardoor tot twaalf steeg. Zij slechts voor korte tijd, want Gay, die zich teveel had ingespannen, viel vrij wel onmiddellijk weer af. in de laatste tientallen kilometers over de uitstekende wegen van het licht golvend Bretagne wisten de elf leiders hun voorsprong van 3 min. 25 sec. te hAndhaven. Ockers geklopt! Na de finish van de elf snelste rij ders, toen Morvan al lang en breed onder daverende toejuichingen van zijn streekgenoten de ereronde had voltooid, arriveerde het grote peloton in gesloten gelederen. De Italiaan Pa dovan won de sprint om de twaalfde plaats, waarbij hij Stan Ockers met een half wie] klopte. Alle overige Nederlanders volbrach ten de rit in de grote groep, op de volgende plaatsen; 17e Voorting, 23e van der Pluym, 38e Hinsen, 50e van Dongen, 66e Lahaye, 91e van den Bre- kel en 101e Wagtmans,a lien in de zelfde tijd als Padovan. Rest nog te vermelden, dat Schar op medisch advies niet aan de start te Caen verschenen is, waardoor Zwit serland van de overgebleven zeven zijn beste man verloor en de Tour de France met nog zes renners moet voortzetten. (Zeeuwse korfbalcompetitie). Togo staat nog steeds ongeslagen en zonder een enkel verliespuntje aan de kop van de eerste klasse in de Zeeuwse korfbalcompetitie. Dit maal behaalden de Goessenaren een ruime 28 overwinning op Zeelan- dia in Hansweert, dat hierdoor weer wat steviger op de onderste plaats kwam. Scampolo dat voor de aanvang van de competitie als een der ge gadigden voor de titel werd be schouwd, heeft het tot nu toe niet al te best gedaan. De ploeg moest ditmaal zelfs Ir. de Swift-reserves en dat nog wel op eigen veld de meerderen erkennen (46). Het was een goede week voor de Mid delburgers, want zij haalden ook nog de volle buit weg bij Volharding, zij het dan op het nippertje (56), waardoor zij een plaatsje op de ranglijst klommen. In de tweede klasse A werd slechts één wedstrijd gespeeld. Vitesse had weinig moeite met 'le' bezoekende Vios 2 (90 en handhaafde zich dus in de kopgroep. Vios 2 moest door deze nederlaag en door haar slechte doelgemiddelde de rode lantaarn overnemer, van Eendracht. Luctor ging in Zaamslag bij Scam polo 2 om de beide punten (37) en bleef dus aan de kop van de tweede klasse B. TOP zorgde er voor, niet verder op de leiders achter te raken en bezorgde De Poel op eigen veld een 25 nederlaag. Elto echter moest tegen het bezoekende Zuidwesters met een 22 gelijk spel genoegen nemen en raakte dus een puntje op de leiders achter. In de zuidnederlandse atletiek- ploeg, die op 15 juli te Kempe in Duitsland zal uitkomen tegen Rijn land. zijn twee Zeeuwen gekozen. Het zijn Willy Cijsouw van Mara thon uit Vlissingen. die zal uitkomen op de 80 meter horden dames en ver springen dames en Hein Cujé van EMM uit Middelburg die zal starten op een van de volgende nummers: 800 meter. 1500 meter, 300Q meter steeple chase of 5000 meter. Bruinvis polote zwak Het heren-polozevental van Bruin vis uit Sas van Gent blijkt te zwak voor de tweede klasse van de lande lijke competitie. Thans werd ook in eigen bad verloren van Surea uit Breda (08). De overige uitslagen in de tweede klasse F waren: DVZ-ZP3 41; Surea-RZ&PC 50. Schoolatletiek in west Zeeuwsch Vlaanderen In Schoondijke werden atletiekwed* strijden gehouden voor de lagere scholen in west Zeeuwsch Vlaande ren. De eerste prijs ging ditmaal naar de lagere school van Oostburg met 57 punten, gevolgd door Cadzand (53). Breskens (5) en Groede 5). De eerste ronde van het door de voetbalvereniging Luctor georgani seerde mr. dr. Mes-toernooi is in de A. poule een overtuigende zege ge worden voor Yerseke, dat met 61 van Lewedorpse Boys won. Yerseke plaatste zich hiermede in de finale. In de B.-poule maakte het herboren elftal van de Patrijzen uit 's-Heeren- hoek, korte metten met Luctor 2. Uitslag 9—3. De beide j'eugdelftallen van Yerse ke en Kwadendamme ontmoetten elkaar tenslotte in de C.-poule. Uit slag 10 voor de junioren van Kwa dendamme. HET wielersportcomité „De Sport vrienden" te Kwadendamme hield na de koers voor nieuwelingen een vergadering, waarop het wel en wee der ronde werd besproken. In deze vergadering bedankte J. Vroonland als voorzitter. In zijn plaats werd benoemd de huidige secretaris P. Zuidhof. Als secreta ris zal nu C. Geus functioneren. TIJDENS de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen heeft Shelley Mann de 200 m vlinderslag gezwommen in 2 min. 44.4 sec. Dit betekent een wereldrecord. Voor dit nummer bestond nog geen wereldrecord. DE Indonesische nationale voetbal ploeg zal in augustus een toernee maken door Rusland en Zuidslavië. De EERSTE zeilwedstrijden, die op de Braakman bij wijze van proef werden gehouden, zijn uitstekend geslaagd en trokken zeer veel be langstelling. DE SURAEPLOEG waterpolo heren maakte de verre reis naar Sas van Gent niet tevergeefs. Zij keerde met een grote (08) overwinning naar Breda terug. (Advertentie) PIANO. Op het te Antwerpen gehouden exa men voor piano van het Belgisch Muziek College, zijn de leerlingen van de pianocursus van P. van Delft te Hulst geslaagd, o.a. voor 1ste deel Emmeke Lockefeer van Hulst, Yvet- te Marckx van Kapellebrug en voor 2de deel Lidy de Koning van Graauw allen met onderscheding. LERARES NAALDVAKKEN. Voor het tweede deel van het exa men lerares in de naaldvakken (Na) slaagden te Rotterdam de dames: N. Kasse te Middelburg; C. de Wilde te Zonnemaire; A. Westerterp te Middelburg; D. Wilschut te Schoon dijke; C. Glerum te Biezelinge; B. Blok te Ellewoutsdijk; C. Vermue te 's-Heerenhoek; B. van Muiswinkel te Goes. Voor het Pedagogisch getuigschrift (art. 38 N.O.wet) behorende bij de Nijverheidsakte slaagden te Arnhem de dames: J. Langedijk te Wemeldinge; N. Kasse te Middelburg; C. de Wilde te Zonnemaire. Allen leerlingen van de Vakschool voor meisjes te Goes. MULO-DIPLOMA. Te Goes slaagden zesentwintig kandidaten voor het M.UX.O.-examen Het diploma B ontvingen mejuf frouw W Theune, Vlissingen en de heren J. Mondeel, Middelburg, M. H. Ribbens kapelle (Z.) A. van Ieperen, Wemeldinge, J A. Schippers, Kam perland, J. J. Verpoorte, Zaamslag. J. Klink, Oosterland. Het diploma A werd aitgereikj aan SIS ter waarde van f 65— is de waardevolle prijs in de van het aangeboden door Bontwerker Nieuwlandstr. 3. Tel. 26617 Tilburg de dames J. F. Lucleer, Retranche- ment (x), J. J. Bentschap Knock, Groede (x), A. C. Karelse, Goes (x). E A. v an Hoere, Zaamslag (x); H. C. M. Risseeuw, Groede (x), M. J. Bliek, Terneuzen (x), A. B, A Bode, Sas van Gent (x), W. de Bruyn, Sluiskil (x), C. P. Wijkhuis, Grijpskerke; C. J. Quist, 's Heer Arendskerke, C. L. Germing, Middel burg (x), en de heren S. C. L. Cats- man, Oostburg (r) B. de Jager, Ka pelle (x), J. Joosse, Kapelle (x), F. P. de Feijter, Breskens (x), J. J. Ris seeuw, Zuidzande (x), A. L Salomé, Groede (x), N. K. Kramer, Kapelle en P. A. v. Sorgen, Veneere Zij, die met een (x) getekend zijn, behaalden tevens het middenstands diploma. R.K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN. Aan de r.-k. Universiteit te Nijme gen slaagde voor 't doctoraal examen geneeskunde eerste gedeelte A. A. M. Blomjous Uit Breda. Voor het kandidaatsexamen in de geneeskunde eerste gedeelte slaagden: M. A. G. Holscher uit Breda; J. J. M. Leenders en J. B. Luiken uit den Bosch, J. B. H. van Drongelen uit Kloosterzande, A. H. F. van Olphen uit Tilburg, c F. van Riet uit Goes en A. J. G. M. M. Nollen uit Raams- donksveer. AMBACHTSSCHOOL TE GOES. Bij de in de Ambachtsschool te Goes gehouden examens voor het praktijkgedeelte van het diploma ge zel brood-banketbakken slaagden de volgende kandidaten: M. Contant te Colijnsplaat, H. Goudswaard te 's-Gravenpolder, J. Kik te Goes, L. Koeman te Ierseke; P. Langeveld te Goes, D. Mol, te Ou- delande, P. Oele te Zaamslag. P. Pie- ters te Lewedorp, D. de Regt te 's-Heer Arendskerke, A. Sommeijer te Vlissingen, J. Uitterhoeve te Ovezan- de en A. Vermaak te Veere. Voor het praktijkgedeelte van het diploma patroon broodbakken slaag den de kandidaten; P. v. Anrooy te Goes, H. Bisschop te Goes, A. Hazen te 's-Heerenhoek, J. de Jonge te Oostdijk, J. Meulblok te Kwadendamme, J. Priem te Hein kenszand, M. Raas te 's-Heeren hoek, L. Slabbekoorn te Kloetinga en H. Koenedrink te Hoedekenskerke. GOES, 9 juli. Jucunda exp. 144.90- 148.30, 2 138.30, afw. 45, M. Moutot exp. 134.80-143.10, 2 129.90, afw 45. Climax exp. 130.10, 2 61, afw. 45, aard beien per doos 1 35-48, 2 34-42, id. per kg 1 145-168, 2 132-147, rode bessen per doos 1 30-32, per kg 1 86-111, 2 64-105, 3 39-66, frambozen per doos 1 26-35, 2 24-26, Early Rivers per kg 2 100-113, meikersen 2 65-70, Hollanders 2 85-119, Br. Bruine 2 87, Markiezen 2 89, Groenten: kropsla Al 12-16, A2 7-8, bloemkool Al 44, BI 41, afw. 13-29, komkommers AI 17-23, A2 17- 20, BI 12-18, Cl 8-12, doperwten 2 20- 31, tuinbonen 11-15, dubb. pr, bonen 130-160, peulen 75-90, gr sav. kool 7, spitskool 4, eerstelingen' 11-13, drie lingen 8, kriel 2-5, postelein 16-18, tomaten 100, andijvie 30-34, wortelen 10-14, kroten 3-4. KAPELLE, 9 juli. Export- en in- dustrieveiling: aardbeien zonder dop Jucunda exp. 144.30-148.60 2 141.70, Mad. Moutot exp. 139.70-142.10, 2 134.90-138.20, Climax exp. 142.20-154.20 2 144, diverse rassen 2 136, afwijkende aardbeien zonder dop 102.90, frambo zen, in tubs 143.10, frambozen in krat ten exp 33 per doos, id. 2 174.10, aard- appelveiling grote 10.20-11.70, 2 6.40- 6.60, kersen: Early Rivers 1 103-132, 2 110, Hollanders 1 124, 2 103, Vroege van Werden 2 97, frambozen per dioos exp. 30-45, 2 30-34, rode bessen per doos exp. 36-42, 2 22-31, aardbeien per doos Climax exp. 42-61, 2 36-42, Le- febre exp. 29, 2 27, Regina exp. 33-43, 2 32, Bowa exp. 53, YdOin 1 31-33, Solt- wedel 1 34, 2 28, aardbeien per kg 89- 141, rode bessen per kg 70-126. Groen- tenveiling: kropsla 6. doperwten 38, bloemkool 10-33, komkommers 10-20, boskroten 5-6, bosuien 14-15, dubb. princessebonen 130, bospeen 11, tuin bonen 28, rabarber 11-12, aardappelen bommen 14-16, 1 10-11, drielingen 3-7, kriel 2. ROÏTERDAJM, 9 juli. Binnen landse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam: haver, naar kleur en droogte 26.75-27.50, ex tra 'blanke 28.00, peulvruchten: groene erwten tot 39.-, schokkers tot 41.75, bruine bonen tot 42.50. ROTTERDAM, Veemarkt, 9 juli. Aanvoer in totaal 1910, vette koeien en ossen 981, varkens 929, Vette koeien le kw. 3.10-3.40, 2e kw. 2.60-2.90, 3e kw. 2.50-2.60, Varkens (lev. gew.) 1.90 1.88, 1.86 Vette koeien aanvoer klei ner, handel levendiger, prijs als vo rige week, dinsdag enkele prima's bo- ven notering. Varkens (lev. gew.) aan voer iets meer, handel vlot, prijzen hoger, enkele prima's boven notering, zware varkens 168-170. TERNEUZEN, 9 juli. Sla 300-670, bloemkool A2 18-38, B2 13-26, C afw. 10-20, groene komkommers A 28, B 35, C 18, witte komkommers A 23, B 22- 23, C 15-23, peen 10-27, kroten 5-9, uien 4-8, sjalotten 5-9, eerstelingen bonken 13.40-17, 1 9.60-14, 2 2-6, kriel 2-3, kassnijbonen 113-117, tuinbonen 13-19, doperwten 24-27, rode kool 6-14, sav. kool 20-25, rabarber 15, tomaten A 64-69, B 61-62, C 56-57, postelein 34-38, zilveruien 24, aardbeien per doosje 1 35-42, 2 24-37, per kg afw. 51- 83, rode bessen per doosje 30-34, per kg 58-96. Mannheim 829 (-6), Kaub 245 (-9), Trier 125 (-7), Koblenz 245 (-10), Keu len 228 (-16), Ruhrort 442 (-21), Lo- bith 1076 (-14), Nijmegen 852 (-15), Arnhem 861 (-12), Eefde 379 (-7), De venter 277 (-6), Namen la Plante 153 (+2). Maastricht hoofdsluis 4385 (-4), Borgharen 3845 (-50), Belfeld 1094 (+13), Grava 458 (-15).

de Stem | 1956 | | pagina 3