Modelvliegtuigen voorlopers van de echte U doet toch ook mee 1 DAGBLAD DE STEM MACLEANS AANGENOMEN Tour de France-prijsvraag Perfectie is eerste eis Witmeter bewijst: maakt tanden wel Duitse dienstplicht DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 9 JULI 1956 Nederlands zeeman in Engeland veroordeeld TECHNIEK EN OPVOEDING CEPICKA WEER IN HET OPENBAAR EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTEN Officiële publikatie prachtige prijzen f. 10.000.- Midden-Oosten Weer vredesmissie van Hammarskjoeld De drie procent goed besteed De Kerk in China Vervolging is erger dan ooit Tour de France prijsvraagreglement van het DAGBLAD DE STEM Eind 1957s VERKIEZINGEN IN ARGENTINIË WINKELHUIS MET BAKKERIJ Uniek in de geschiedenis van tandpasta! Uw tonden 18°/o witter en.... gezonder! Did you Maclean your teeth today? 5_ De Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft zater dagmorgen de wet op de dienstplicht aangenomen. Er waren 270 stemmen voor, 166 tegen en 20 onthoudingen. Volgens dit wetsvoorstel zal de diensltpliicht dienen om een west duits leger van 500.000 man in Navo- verband op te bouwen. Het debat over het wetsvoorstel heeft 16 uur geduurd, waarbij voor 't eerst se dert 1953 des nachts werd verga derd,. Men verwacht dat de Eerste Ka mer het wetsvoorstel op 20 juli zal aannemen. Eenstemmig is besloten de zgn. plaatste zonen" van dienstplicht vrij Jongemannen die al hun zusters te stellen. verloren hebben, hetzij door oorlogs handelingen, hetzij door nazivervol ging, zullen niet opgeroepen worden. De 27-jarige Nederlandse zeeman B van der M. uit Maastricht, opvarende van het Zweedse schip „Bonita", is in Manchester veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens een vecht partij aan boord van de „Bonita" toen dit schip in Liverpool lag. Bij de vechtpartij liep de derde ma chinist van het Zweedse schip, een Duitser, een messteek op. Studiedagen van de KPV De Katholieke Pedagogische Ver eniging organiseert op 20, 21 en 22 augustus in het instituut ,,St. Louis" te Oudenbosch enige studiedagen, welke tot onderwerp hebben: ,,De op voeding en de moderne techniek". In leidingen worden gehouden door prof. dr. ir. F. Ph. A. Tellegen, dr. J. Lin- schoten, prof. dr. A. Kriekemans en dr. J. M. L. Peters. De liefhebbers van de modelluchtvaart zijn er zo stilaan aan gewoon geraakt, dat de oningewijden hen hoofdschuddend en bijna meewarig nakijken, wanneer ze zich met hun miniatuurvliegtuig onder de arm naar een of ander terrein begeven, waar ze de resultaten van hun minutieuse be rekeningen aan een grondige praktische test gaan onderwerpen. Velen menen im mers, dat het hier gaat om een soort speel goed, dat oorspronkelijk bedoeld was voor zoonlief, die in werkelijkheid slechts nau welijks het vliegtuigje mag vasthouden bij het opstijgen om dan verder met een ze kere bewondering en een tikje afgunst na te gaan hoe heerlijk pa zich „amuseert Er is echter meer dan dat. Evenals men voor net ontwerpen van nieuwe automodellen gebruik maakt van modellen op zeer beperkte schaal ,m de weerstand van de lucht tot een minimum te herleiden en de stabüiteit op de baan, samen met het rendement te helpen verhogen zo ook leemt de grote luchtvaart haar toevlucht tot ie modeüuchtvaart voor het vervaardigen van steeds snellere, meer beweeglijke en doeltreffen de vliegtuigen. In deze zin zijn de modelbouwers dus voorlopers van de echte' vliegtuigbouwers m beperken ze zich niet steeds 'ot het eenvoudig üabootsen van reeds bestaande toestellen. Het ligt trouwens voor de hand dat hun materi aal zich beter leent tot het experimenteren, ap de eerste plaats dan omwille van de financi ële voorwaarden, waarin deze testen kunnen ge- aouden worden. Snuffelneus Aangezien ook op dit terrein velen geroepen zijn, doch slechts weinigen uitverkoren, wordt sr ook hier gewerkt langs de „wegen der gelei delijkheid". De beginnelingen krijgen een voor af berekend plan. dat ze zo getrouw mogelijk moeten trachten na te bouwen, terwijl men er steeds voor zorgt, dat deze eerste zelfgebouwde vliegtuigen in alle geval zullen kunnen .vliegen', dit om de kandidaat zeker niet te ontmoedigen. Stilaan zal de leerling zich dan ook eigen kunnen maken met de knepen van het vak om zich dan eindelijk te wagen aan het berekenen van sen eigen ontwerp. Uitzondering gemaakt voor de ontploffings motoren, wordt elk onderdeel van het model vliegtuig immers door de liefhebber zelf ont worpen, berekend en uitgewerkt, en het is dan ook duidelijk dat hij zich door eigen studie en ervaring zal op te werken hebben tot een soort ingenieur van de luchtvaart. De vleugelbelasting, de minimum en maximum snelheid, het draag vermogen, ontstaan door het juist gekozen vleu gelprofiel, de luchtweerstand en de sterkte van de constructie, het zijn allemaal punten van vi taal belang, tenminste indien men bij gelegen heid van wedstrijden dezelfde resultaten wil be reiden als de binnen- en buitenlandse concur renten. De nauwkeurigheid van de berekeningen en de uitvoering is taierbq een eerste vereiste. Voor de grote vliegtuigen is het practisch on mogelijk de autostabiliteit (de hoedanigheid, die het toestel in staat stelt op eigen kracht in even wicht te herstellen bij onvoorziene windladen) te bereiken, en dit tekort wordt dan ook aan gevuld door de aanwezigheid van de piloot, die een oogje in het zeil kan houden. De vlieg tuigen zijn echter voorbestemd de lucht in te gaan zonder dit menselijke brein, en hier steekt het da nook niet enkel op één millimetere, doch zelfs op tienden van een millimeter. Het toestel kan echter ook over-stabiel worden gebouwd; het -al dan zijn evenwicht weten te bewaren in gelijk welke luchtstroming zonder evenwei gebruik te maken van de meest voorde lige luchtlagen, die het langer in de lucht zouden kunnen houden. Het ideaal wordt slechts bereikt bij, wat wij noemen, een vliegtuig met een.... snuffelneus. Hiermee wordt bedoeld dat he' zo danig nauwkeurig werd gebouwd dat het uit eigen oeweging de thermiek-lagen (hoeveelheden warme opstijgende lucht) gaat opzoeken, hierin blijft rondvliegen en soms op verrassend korte tijd zijn hoogte weet te verdubbelen, en dus ook langer in de lucht zal blijven. Sigarettenpapier en grassprietjes. Dat men bij het vervaardigen van dergelijke toestellen, over een grote vingervaardigheid moet beschikken, een oordeelkundig gebruik moet we ten te maken van allerhande werktuigen en met een stevige dosis geduld moet behept zijn, be hoeft wel geen betoog. Nadat het toestel volledig werd afgewerkt, wacht de modelbouwer een wellicht nog zwaar dere taak het afstellen. Een van de meest vooraanstaande modelbouwers heeft eens, ver klaard dat bij een ideaa' miniatuurvliegtuig 25 procent va nde inspanningen naar het ontwerpen zeil gaan, terwijl men 75 procent van zijn aandacht moet besteden aan het op-punt-stellen. Hier komt het dus op aan de eventuele fouten in de con- struktie te herstellen om aldus het grootste ren dement te bekomen. Dit rendement is verschil lend voor de onderscheidene soorten van toe stellen, awraop we op een andere plaats met meer bijzonderheden zullen terugkomen. Hier speelt de evenwichtstoestand een grote rol. en wel m de drie -ichtingen langs, dwars, en de richtingsstabiliteit. Ook de richting van de motoraslijn en het richtingsroer mogen niet uit het oog verloren worden, evenmin als de in valshoek van de vleugels en de staart, d.i. de stand van het hoogteroer ten opzichte van de vleugels. Dat het hier wel degelijk om bijna onbenul lige gewichtsverschillen gaat. werd meermaals aangetoond door grote kampioenen, die het na enkele proefvluchten voor de aanvang van een wedstrijd nodi gachtten het richtingsroer of één van de vleugels te „verzwaren" door het aan brengen van een sigarettenblaadje of een gras sprietje.... Eerst na al deze moeizame in spanningen, kan men zich in eer en geweten startklaar aan de vertreklijn melden. Wat niet wegneemt, dat men op enkele ogenblikken tijd de vruch ten van zijn inspanningen aan splin ters kan zien vliegen bij een al te ruwe landing of een ongelukkige ma noeuvre van een der tegenstrevers. Zelden zal een rasecht modelbouwer er door een dei gelijke tegenslag de brui aan geven: zijn technische vaardigheid, handigheid en ondervin ding, zullen hem in staat stellen veel vlugger een nieuw model klaar te hebben. Door het be oefenen van deze gezonde openluchtsport, wordt het praktische verstand op een uitzonder- 1 ij k e wijze aangescherpt terwijl ook de kamer raadschap, de offervaardigheid en de ploeggeêst worden aangewakkerd omdat net niet zeiden zal gebeuren dat men elkaar een handje moet toe steken ot dat het eigenbelang achteruit dient gesteld ten voordele van het clubbelang. Dr. Alexej Copicka, die twee-en- een-halve maand geleden werd ont slagen als minister van defensie van Tsjecho-SIowakije wegens het aan moedigen van de „persoonsverheer lijking" in het leger, is vrijdag voor het eerst sedert zijn ontslag in et openbaar verschenen. Hij was het zijn echtgenote .aan wezig op een receptie die president Zapotocky gaf. Hij hield zich apart van de andere Tsjecho - Slowaakse leiders, doch president Zapotocky kwam naar hem toe en sprak enige minuten met hem. Westelijke waarnemers geloven, dat Cepicka, die gehuwd is met een dochter van wijlen president Gott- wald, een functie heeft gekregen als directeur van het bureau voor pa tenten. MULO TE GOES Te Goe sslaagden 39 kandidaten voor het Mulo-examen. Het diploma B werd uitgereikt aan de dames L. Buyze, Zaam- slag (x). M. Kraaymes Cadzand (x). C. Bierma, Middelburg. M. Los, Oost-Sou burg. En de heren W. Dieleman Hoek (x). K. v. d. Berge, Middelburg. M. Ta- tipikalawan, Kruiningen. J. de Witte, 's Gravenpolder. J. Cijsouw, Oost-Sou burg. J. Joboen. Wemeldinge. H. Zwee- mer, Yerseke. P. Meijaard, Wemeldinge. J. Zuijdweg, Yerseke. J. Bom, Nieuwer- kerk (Z.). J. v. d. Doel, Brouwershaven. Het diploma A werd uitgereikt aan de dames C. Polderman. Terneuzen (x). J. Luteyn, C. Faes (x). J. Behage, Groede. C. Jacobse, Middelburg (x). J. v. d. Vel de (x), W. v. Woerkom (x), M. Geschie- re fx), Vlissingen. E. du Fosse, Sluis. W. Pessireron, Groede. J. Vermeulen, Oost burg (x). H. Smit, 's Heer Arendskerke. F. de Ronde, N. de Ronde, Goes. J. Corré. Sas van Gent. En de heren C. de Lozan- ne, Oostburg (x). A. Koppe, Yerseke (x). A. de Putter, Hoek (x). P. de Regt, Zaamslag (x)e G. van Wijck, Terneuzen (x). C. Janse, Middelburg (x). W. de Korte, Oostkapelle (x). P. de Baare, Breskens fx). C. van Sprang, Goes, (x) Tevens geslaagd voor middenstands diploma. WIJK- EN BADGEBOUW TE GRAAUW In het gemeentehuis te Graauw had de aanbesteding plaats van het ge combineerde wijk- en badgebouw in het midden van het dorp. De uitslag was als volgt: J. v. Troost Gr. 66.995. Lansu, Clinge 69.500. A. Rens, Graauw 71.500. A. de Potter, Hulst 66.790. P. Voet, Kloosterzande 65.100. C. Polspoel, St. Jansteen 66.630. Gebr. de Theye, Terhole 67.450. P. Mangnus, Boschkapelle 67.800. C. Freyser, St. Jansteen. 65.000. Gebr. Mattheyssen, Graauw 69.500. Freyser, Notendijk 63.150. A. v. Driessen, Lams- waarde 68.700. F. Lambert, Stoppel dijk 62.500. Gebr. Durinek, Graauw 67.110. L. Herrewegh, Lamswaarde 67.495. L. de Bruyn, Hulst 62.888. Er waren 16 biljetten ingeleverd. Het werk werd gegund aan L. de Bruyn te Hulst, omdat de inschrijving van de laagste inschrijver niet com pleet was. Bepaald is, dat het werk in 120 werkdagen moet worden opge leverd. KAPELLE, 7 juli. Aardbeien voor de industrie: Jucunda exp. 150.15- 150.90, 2 139.60, Mad. Moutot exp. 144.20, 2 137.90, Climax exp. 154, 2 149, Mach. Fruhernte 2 135.20, Regina 2 112.80, afwijkende aardbeien 99.90, Kersen: Early Rivers 1 106-114, 2 17- 96, meikersen 2 24, Hollanders 1 113- 116, 2 101, Markiezen 1 103, Frambo zen per doos: Mailing Promise exp. 35-45, 2 26-28, rode bessen per doos Jonkheer van Tets exp. 23-31, 2 9-17, Prolific exp. 24-28, rode bessen per kg 2 49-64, aardbeien per kg 1 98-139, aardbeien per doos Climax 1 46-57, 2 24-47. Regina 1 26-38, 2 20, Mach. Fruhernte 1 29, Mad. Lefebre 1 30, 2 29. Ministerie van Buitenlandse Zaken,, afdeling rehabilitatie Indische oor logsslachtoffers, Nobelstraat 10, 's-Gravenhage. RECTIFICATIE OFFICIËLE PUBLI KATIE „BEKENDMAKING MINIS TERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN". In de publikatie van zaterdag J.L inzake uitkering aan burgerpersonen Nederlanders, die tijdens de oorlog door de Japanners geïnterneerd, wer den, gelieve men te lezen na punt drie: de gezamenlijke erfgename(n) en rechtverkrijgende(n) van allen die in Japanse internering c.q. aan houding zijn overleden. Punt 4; de gezamenlijke erfgena- me(n) en rechtverkrijgende(n) van de onder 1 en 2 bedoelde personen. Voor de beoordeling wie in aan merking komt voor deze uitkering zijn afzonderlijke vragenlijsten sa mengesteld. Verder blijft het bericht van zater dag ongewijzigd. 356—00 O^OO^O<><x><><><><>O^<>OO<>OO<><><XX>OOO<X><>O<>O<><X><>O<X><>ÖOO<>OC>< aan de van het DAGBLAD DE STEM Tal van tot een totale waarde van ruim Dit biljet uiterlijk op dinsdag 24 juli 1956 inleveren bij de agent van het Dagblad De Stem of bij een der kantoren van het Dagblad De Stem te Breda (Reigerstraat 16), Roosendaal (Molenstraat 45) Bergen op Zoom (Zuivelstraat 26), Waalwijk (Grotestraat 189), Goes (Westsingel 98), Hulst (Dubbele Poort 7), Terneuzen (Noord- straat 56) of Oostburg Nieuwstraat 41). WIE WINT DE TOUR DE FRANCE 1956 IN WELKE TIJD wordt de laatste etappe (Montlufon-Parijs, 328 km) door de win naar ran die etappe afgelegd uurmin.sec. Naam i„ Straat Plaats Duidelijk inruilen (Niet duidelijk ingevulde formulieren moeten terzijde worden gelegd). Wanneer U Uw biljet inlevert, gebruikt U dan a.u.b. geen enveloppe. Zendt U het per post, vergeet dan vooral niet om vóór op de enveloppe te vermelden: Tour de France prijsvraag. Leest ook dagelijks het etappe-verslag in het (U kunt er gewoon niet buiten Dag: Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, wordt de laatste week van juli in Cai ro verwacht op een nieuwe reis langs de hoofdsteden van de landen in het middenoosten. De Egyptische regering heeft met V.N.-vertegenwoordigers contact op genomen over de vaststelling van de juiste datum van het bezoek. Over het algemeen is de welvaarts uitkering van drie procent niet slecht besteed. Dit mag blijken uit een over zicht van het Economisch Instituut voor de middenstand over de omzet van het midden- en kleinbedrüf in de maand mei. Het geld blijkt vooral besteed te zijn aan de aanschaf van duurzame goederen, want het verschil in omzet van de winkeliers, in vergelijking met het vorige jaar, was het grootst bij de handel in textielwaren, schoei sel en huishoudelijke artikelen. Ook de kantoorboekhandel verkocht veel meer dan anders. Er werd vorige maand ook meer gesnoept dan anders en kennelijk heeft men, om de uitkering te „vie ren", ook een extra-borreltje gedron ken. Het percentage van deze omzet- verschillen ligt echter veel lager dan dat voor bovengenoemde artike len. Twee Amerikaanse geestelijken, die na een gevangenschap van drie jaar in China te Hongkong zijn aan gekomen, hebben verklaard dat de vervolging van de katholieken in Chi na erger is dan ooit. De communis ten hadden het denkbeeld van oprich ting van een afgescheiden „Hervorm de Kerk' 'laten varen en moedigden thans een beweging van „vaderlands lievende katholieken" aan. Deze katholieken, aldus de twee Amerikaanse geestelijken, houden zich slaafs aan de partijvoorschriften. 1. De prijsvraag staat voor iedereen open; 2. Alleen personeelsleden en agenten van het Dagblad De Stem zijn van deelname uitgesloten, evenals hun gezinsleden; 3. Van iedere deelnemer wordt slechts één inzending in aan merking genomen; 4. Indien blijkt, dat geen of niet voldoende inzenders vraag 2 op de juiste wijze hebben beantwoord, worden de prijzen toe gewezen aan degenen, die vraag 1 op de juiste wijze hebben beantwoord en het juiste antwoord op vraag 2 zoveel mogelijk benaderen; 5. Bij meerdere inzendingen met de juiste antwoorden, en/of bi' meerdere inzendingen, die de juiste antwoorden op dezelfdi wijze het meest beantwoorden, beslist het lot; 6. In onvoorziene omstandigheden beslist de directie van hei Dagblad De Stem naar redelijkheid en billijkheid; 7. Alle beslissingen van de directie van het Dagblad De Stem zijn bindend; 8. Correspondentie over de uitslag, kan niet worden gevoerd; 9. Alle uizendingen moeten uiterlijk op dinsdag 24 juli om 24.00 u in ons bezit zijn. De Algerijnse regering is van plan eind 1957 verkiezingen te laten houden Het zullen de eerste zijn na de val van Peron in september 1955. President Aramburu heeft verder aangekondigd, dat het staatstoezicht op de vakverenigingen spoedig zal worden afgeschaft. De gevallen van werknemers die hun betrekking ver loren wegens Peronistische activiteit, zouden opnieuw worden bezien. FRANS POSTMA, een 6-jarig jonge tje uit Amsterdam, raakte al spelend in het water van de Nieuwe Achter gracht. Het kind kon vrij spoedig op het droge worden gebracht, maar de levensgeesten waren niettemin al geweken. TE KOOP TE BREDA Brieven onder no. 29315. Honderden wetenschappelijke proeren met U en wij geloven wat on2e eigen ogen zien. Maar wetenschapsmensen willen méér. Zij vragen wetenschappelijke bewijzen, zelfs als de resultaten zo overduidelijk zichtbaar zijn als bij Macleans - in de vorm van sprankelend witte, kerngezonde tanden. Welnu, ook dit wetenschappelijke bewijs is er. Honderden proeven met de „witmeter" - een ingenieus laboratorium test-apparaat - geven een verbetering te zien van wel 18% na éénmaal poetsen met Macleans Peroxide Tooth Paste. 9 Witheid alleen is niet genoeg. Tandvlees en tanden moeten ook door-en-door gezond zijn. Macleans werkt sterk desinfecterend, doodt bacteriën en bestrijdt bet gevaar van nieuw bederf. U proeft de veilige zuiverheid, de gezonde frisheid in de verkwikkend-pittige smaak, die u alleen vindt bij deze wereldberoemde Engelse tandpasta. Dit a de „wttmeter"ge bruikt om de witheid van tanden te meten. Ah maat staf, waarop de meter wordt afgesteld, geldt het zuivert wit van een massief blok magnesium oxyde. Op een schaalverdeling ts in graden de witheid van de tanden af te lezen. Ahsprankelend-wHtt, kern gezonde tanden n oen paar stuivers meer waard zijn, neem dan van nu af geen gewone tandpasta meer. Neem Macleans Peroxide Tooth Paste. grote tube 0.90 fomitietube (extra voordelig) I.40 met Chlorophyll 1.15 (Nederland) N.V. - Voor Engros: Jacq. Mot N.V. - Amsterdam

de Stem | 1956 | | pagina 3