Zaken zijn zaken Jongenskorendag in 's-Heerenhoek BORGWARD Muziekfestival Terneuzen werd een succes Een der Hoofdprijzen Geslaagde demonstratie van kerkelijke muziek Soc. charitatief centrum RADIO Pastoor P. Preyers overleden Hij was 27 jaar herder van de parochie Prinsenbeek Zeeuwse Textiel Combinatie N.V. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 9 JULI 1956 Tot oprichting te Goes besloten kuiter LJfl NYLONS passend en verrassend elegant O.K.K. uit Schoondijkc klasse apart Ontvangst TELEVISIEPROGRAMMA'. Concerten GEBR. ESSELBRUGGE - „GARAGE CITO" - AXEL Gouden priester Prof. Dr. J. J. J. Dalniulder Rector-Magnificus Hoogwaterstanden Walcheren voor de grote „Tour de France-prijsvraag' van het DAGBLAD DE STEM: EEN DROOM VAN EEN LINNENUITZET TER WAARDE VAN 500.- geschonken door: door Percy King MIDDELBURG Propaganda-avond Stichting Vorming Bedrijfsjeugd Concert Zuid-Beveland GOES De Weense avond in openlucht Z-Vlaanderen AXEL HULST Nieuw laboratorium te Goes De Goese joy-rider AGENDA Heden Morgen De Jongenskorenbond in het dekenaat Middelburg organi seerde voor de eerste maal een jongenskorendag en wel te 's- Heerenhoek, dat de oudste papieren heeft wat een jongenskerk koor betreft. De zeven jongenskoren, welke mo menteel het dekenaat rijk is, vonden elkaar zondagmorgen in de 's-Heeren- hoekse parochiekerk, waar zij de plechtige hoogmis opluisterden, welke Op een bijeenkomst van charitatie ve verentgingen in Goes, heeft drs. F. de Bont, directeur van het dioce saan soc. charitatief centrum in '..et bisdom Breda, een boeiend betoog ge houden over dit centrum en over de wenselijkheid te komen tot een der gelijk parochieel instituut te Goes. Spreker zette uitvoerig uiteen hoe het tegenwoordig maatschappelijk bestel de charitas in de knel brengt, wat de noodzaak om de krachten te bun delen urgent maakt, ook al om ver snippering te voorkomen. De bisschoppen prijzen deze samen werking ten zeerste aan evenals zij de charitas zo ruim mogelijk toegepast willen zien, daar de naastenliefde 'n algemene plicht is- Het soc. charitatiefcentrum moet daarom ook leden tot zich trekken buiten de eigenlijke charitatieve ver enigingen om en met oprichting van het centrum beoogt men ook een be ter contact en de vorming en scholing tot een zekere deskundigheid. Met de oprichting van zo'n cen trum is men er natuurlijk niet, zei spr.; wil een en ander aanslaan dan zullen er allerlei initiatieven nodig zijn. Het hangt van een parochie zelf af of de mogelijkheden realiteit wor den. Uit zijn praktijk haalde drs. de Bont vele voorbeelden aan van daad werkelijke naastenliefde, gestimu leerd door het centrum zoals hulp voor huisgezinnen, die tijdelijk in de knel komen; het bijstaan in bedrij ven, waarvan de leider ziek is; een parochie-kleermakerij; naaikri'ngen, ziekenbezoek; autodienst voor gees telijken, enz. De liefde is eenmaal vmdingrjjk en springt eenmaal de vonk over, dan kan een heilig vuur oplaaien. Bij uitbreiding van de cha ritatieve hulp is het nodig de dis cretie te bewaren door zwijgplicht en beroepsgeheim. Nooit mag de hulp ambtelijk worden, voor alles moet ze menselijk blijven. De discussie, welke volgde, was zeer leerzaam en met instemming van onze Deken, die uit de vergadering werd weggeroepen, is in principe be- besloten tot oprichting van zo'n pa rochieel centrum. De voorzitter, de heer A. Hopmans, was dankbaar dat men tot zo'n be sluit kwam en half september na de vakanties, zal men proberen tot definitieve vormgeving te komen. pastoor C. Holtkamp om half elf cele breerde. De wisselende gezangen werden zuiver en gemoduleerd gezongen door het gedisciplineerde Goese jongens koor en de vaste gezangen gezamen lijk met de zes andere koren; alles onder de beproefde leiding van Evert Heyblok. De Goese jongens, in hun decoratieve habijtjes, stonden in het priesterkoor opgesteld; de anderen zaten in het schip der kerk. Na de communie zongen de Goese- naartjes een subliem motet van Pa- lestrina en na de Mis gaven zij nog een welluidend „Ave Maria" ten bes te. Pastoor HoIrkanCp richtte zich na het Evangelie in een toespraak tot Advertentie) de jongens en wees hen op de verhe ven strekking van de kerkzang als die gebracht wordt zo het behoort. Hartelijk wekte de pastoor hen op zich met animo en eerbied te wijden aan hun mooie taak. CONCERT IN DE JEUGD- HOEVE. Des middags gaven de koren van 's-Heerenhoek, Middelburg, Kwaden- damme, Ovezande, Heinkenszand en Goes in de Jeugdhoeve een concert van gewijde muziek, dat ingeleid werd door pastoor Holtkamp, die o.m. ook Deken Nieveen van Dijkum begroette. Ieder koor zong twee num mers en natuurlijk excelleerden die van 's-Heerenhoek en Goes, welke al goed gefundeerd en geoefend zijn. Overigens maakte Ovezar.de ook een goede beurt en het meerstemmige „O salutaris hostia" van Heinkens zand kwam er eveneens fleurig uit. Voor beloning kregen de jongens een kostelijk uurtje dat verzorgd werd door Mystic Marco uit Middelburg en daarna mochten ze gaan kijken naar de vermaarde Kindsheidoptocht te 's-Heerenhoek, welke weer even uit gebreid en verzorgd als altijd door het dorp trok. Met een plechtig Lof werd de ge slaagde dag besloten. v "V (Advertentie) de wagen, waar u om benijd zult worden Kent u de voortreffelijke rij-kwaliteiten? Overtuigt u ervan tijdens een gratis proefrit. f 8250,- IMP. Fa. ROSIER - ALEXANDERLAAN 23 - RIJSWIJK (Z.H.) TEL. 771990-115455 r7,-t De betrekkelijke stilte van Terneuzen op de plotselinge zomermid dag werd verstoord door zes muziekgezelschappen, die met het schet terend koper der trompetten en slaande trom door de binnenstad trok ken ter opening van het muziekfestival 1956, en om in strakke pas en (soms) uitbundig uniform zich voor te stellen aan die honderden be langstellenden die bij dergelijke gelegenheden men weet nooit vandaan komen. De „Harmonie Terneuzen" had voor de eerste dag van dit festival ..Oefening kweekt kunst" uit Schoon- dijke uitgenodigd. „Scheldegalmen" uit Hansweert en de Harmonie uit Biervliet die het predicaat Konink lijke mag voeren, „Sint Franciscus" uit Sluiskil en „Ons Genoegen" van Retranchement. Jammer dat de bla zers uit Philippine die „Sinte Ceci lia" vereren, verstek moesten laten gaan. Toen al deze gezelschappen feeste lijk door Terneuzen trokken werden de besturen ontvangen in de koele raadszaal van het gemeentehuis door burgemeester mr. Tellegen, Wethou der de Vos en het bestuur van de „Harmonie Terneuzen". Burgemeester Teilegen begroette de zijn vreugde over uit, dat de ver- DINSDAG 10 JULI 1956 HILVERSUM I 402 m. - AVRO: 7,00 Nws 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws 8,15 Gram. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst, 9.40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Twee piano's 11,30 Pianorecital 12,00 Gram. 12,15 Regeringsuitz.Landb. ru briek schade door late nachtvorst 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Gram. 13,00 Nws 13,15 Meded. en gram. 13,25 The- aterork. en soliste 13.55 Koersen 14,00 Jeugdkoor en orkest 14,50 Gram. 15,00 V. d. vrouw 15,45 Gram. 16,30 V. d. jeugd 17,30 Lichte muz. 18,00 Nws 18,15 Piano spel 18,30 R.V.U.: Dr. H. Feriz: Oude kunst in Middel-Amerika 19,00 Paris vous parle 19.05 V. d. jeugd 19,20 Lichte muz. 19,45 Filmpraatje 20.00 Nws 20,05 Gram. 20,55 Radiojourn. 21,05 Omr. ork. en soL 22,10 Klaver Vier, hoorsp. 22,45 Amus. muz. 23,00 Nws 23,15 Koersen en New York Calling 23,20 Act of gram. 23,30- 24,00 Gram. HILVERSUM n 298 m. - KRO: 7,00 Nws 7.10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. vrouw 9,40 lichtbaken 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 11,00 V. d. vrouw 11,30 Gram. 11,50 Als de ziele luistert, caus. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Instr. octet 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws en kath. nws 13,20 Dansmuz. 13,45 Gram. 14,00 Me- tropole ork. (Tussen 15,00 en 18,00 Rep. V. d. Ronde v. Frankrijk) 14,40 Limburgs symf.-ork. en soliste 15,40 Gram. 16,0o V. d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V. d. kleu- tesr 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Frater M. Arnoldo: Plan tengroei op de ABC-eilanden 18.00 V. d. jeugd 18,20 Rep. v. d. Ronde v. Frankriik 18,35 Dansmuz. 19,00 Nws 19,10 Gram. 19,5 Uit het boek der boeken 19,30 Gram. 20,10 Rep. v. d. Ronde v. Frankrijk 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Kamer koor 21,15 Gram. 21,50 Kamerork. en so liste 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23,00- Nws 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Walsmuz. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws 13,15 en 14,00 Gram. 14,30 Kamermuz. 15,00 en 15,30 Gram. 16.00 Koersen 16,02 Lichte muz. 16,30 Gram. (Om 17,00 Rep. v. d. Ronde v. Frankrijk) 17,00 Nws 17,10 Vrol. muz. 17,45 Boekbespr. 18,00 Jeugd en muz. 18,30 V. d. sold, 19,00 Nws 19,30 Gram. 19,40 Idem. 19,50 Beroepsbelangen v. d. Middenstand 20,00 V. d. vrouw 21,00 Ork. conc. 22,00 Nws 22.15 Zang en piano 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws 13,15 Gram. 14,00 Ork. conc. 14,40 Gram. 15,00 Idem. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws 18,30 Gram. 19.15 Idem. 19,30 Nws 20,00 Gram. 21,45 Idem. 22,00 Nws 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws NTS: 20,30 Journ. en weerber. 20,45 Filmprogr. 22.15-22,30 Eurovisie: Filxn»- overz. v. d. Ronde v. Frankrijk. FRANS BELG. 15,45 Testbeeld 16,00- 19,00 Eurovisie: Rep. v. d. wereldkam pioenschappen springen te Aix-la-Chapelle 19.15 Testbeeld 19,30 De club v. d. uit vinders 20,00 Act 20,15 Nws 20,40 Gevar. muz. 21,40 Filmprogr. 22,15 Eurovisie: Rep. v. d. Ronde v. Frankrijk (relais v. Parijs) 22,30 .Litterair progr. Daarna; Wereldnws. VLAAMS BELG. 17,30-19,00 Eurovi sie: Internat, ruiterspelen te Aken 19,15 Testbeeld 19,25 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Nws 20,00 Schaduwen in het Gra vensteen 22.15 Eurovisie: Ronde van Frankrijk 22,30 Journ. gasten aller hartelijkst en sprak er schillende plaatsen uit Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen en van de „overkant" een bliik van samenwer king gaven. „Ik weet zeker, dat wat de muziek betreft dit wel in orde zal zijn en ik verheug mii er zeer over dat het weer nu eindelijk 'ns beter is, aldus de burgemeester. Ik wil U hier in de raadszaal ontvangen omdat ik met dit festival van harte instem en hoop dat U hetzij gezamenlijk, hetzij afzonderlijk nog vaak naar Terneu zen zult komen De voorzitter van de ..Harmonie Terneuzen", de heer C. L. de Smidt dankte de burgemeester voor de of ficiële ontvangst en hoopte op een prettige samenwerking. De ere-wijn werd daarna gepresen teerd en voorzitter Hallegraeff uit Sluiskil, bracht een toast uit op Ter- neuzens gemeentebestuur. Tijdens dit samenzijn ontvingen de gasten van de „Harmonie Terneuzen" een herinne ringspenning. De „Harmonie Terneuzen" opende om 5 uur op de kiosk op de Markt en oogstte met dit korte uitstekende concert een grote bijval van de tal rijke belangstellenden. Om 6 uur volgde „Scheldegalmen" uit Hansweert, keurig geüniformeerd met de drumband aan de voet van de kiosk, met een kort en uitsluitend populair programma. Tenslotte concerteerde om 7 uur de Koninklijke Harmonie uit Biervliet. Een bijzonder gaaf openingscon cert gaf „Oefening kweekt kunst" uit Schoondijke. Niet voor niets met het hoogste aantal punten en de lof der jury geklasseerd in de ere-afdeling harmonie. Dit korte concert (om 8 uur trad dit gezelschap opnieuw op) werd geopend met een zeer gave vei» tolking van Verdi's triomfmars uit Aida. Om 8 uur herhaalde „Oefening kweekt kunst" zijn optreden met een uitgebreid programma, waarvoor zeer veel en aandachtige belangstelling was. In het eerste „klassieke" deel vielen in de Slavische dansen 1-6-8 van Dvorak, de Othello ouverture van Rossini en de tweede Slavische Rhap- sodie van Friedemann uitstekende fragmenten te bewonderen. In het meer populaire tweede deel was „Orpheus in de Onderwereld" de graag gehoorde pittige muziek van Jacques Offenbach zeer aantrekkelijk. Sluiskilse fanfare ..Sint-Franciscus" gaf na „Oefening kweekt kunst" om half zes een concert in de Nieuw- straat. Ook dit gezelschap kreeg een hartelijk aplaus. „Ons genoegen" uit Retranchement sloot met een popu lair programma deze concerten af. Al met al waren de vele bezoekers zeer tevreden over de muzikale pres taties. Nog tot laat in de avond was het erg druk in Terneuzen. Zaterdagavond is de oud-pastoor van Prinsenbeek, de zeer- eerw. heer P. J. H. Preyers, na een langdurige ziekte in het St.- Ignatiusziekenhuis te Breda overleden. Hij bereikte de leeftijd van 73 jaar. Pastoor Preyers, die op 31 decem ber 1882 geboren is, werd op 9 juni 1906 priester gewijd. Hij behoorde dus tot de jubilarissen, die enkele weken geleden hun gouden feest vierden. Als kapelaan heeft hij ge staan te Hoogerheide, Zundert en Breda (St.-Josephkerk en kathedraal), waarna hij benoemd werd tot pastoor te Groede. Kort daarop werd hij deken en pastoor te Oostburg. In juni 1930 kwam pastoor Preyers naar Beek, het huidige Prinsenbeek. Hier heeft hij dus bijna 27 jaar zijn priesterlij ke arbeid verricht, waarvoor de pa rochie hem zeer dankbaar is. Het be- Oo voordracht van de Academische Senaat heeft het Curatorium van de Katholieke Econ. Hogeschool beslo ten voor het collegejaar 1956/57 tot rector-magnificus tot benoemen prof. dr. J. J. J. Dalmulder en tot secreta ris van de Senaat prof dr M. G Pattel P.P. (Advertentie) richt van zijn sterven maakte dan ook diepe indruk. De nieuwe herder, pastoor A. Wol- ters, heeft zondagmorgen in zijn pre ken de overledene herdacht. Dezer dagen zullen alle H. Missen worden opgedragen voor het zieleheil van de oud-pastoor, terwijl iedere avond om acht uur in de parochiekerk de rozen krans zal worden gebeden. DE BEGRAFENIS. Volgens zijn eigen wilsbeschikking zal het stoffelijk overschot van pas toor Preyers in Prinsenbeek ter aar de worden besteld. Dinsdagavond om zes uur zal het in de parochiekerk arriveren, zodat alle parochianen in de gelegenheid zullen zijn afscheid te nemen. Woensdagmorgen om half elf zal eveneens in de kerk van Maria He melvaart de plechtige uitvaartdienst plaats hebben. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 10 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans weert om 4.34 en 16.51 uur; te Ter neuzen om 3.44 en 16.03 uur en te Vlissingen om 3.12 en 15.29 uur. POSTBUS 8 HULST (Z) TELEF. 316 15) „Daar herinner je me aan iets! de politie wil duvels graag weten waar Lime gebleven is. Ze verdenkt jou ervan, dat je hem hebt weggemof feld. Jij belakte hem om je op zijn plaats te kunnen nestelen. Om op jouw beurt 't profijtelijk spelletje voor de Verenigde tie spelen," „Houd op!" riep Horn driftig uit. „Blijf bij de zaak!" „Dat- zullen we meneer Horn. Fru Runge vernam van u 't een en an der over moeilijkheden met de arbei ders. Met 't oog op Larsen's aanwe zigheid meende zij de machten te ken nen, die tegen u aan 't werk waren. Toen u haar bovendien vertelde, dat u Larsen op zijn verzoek tot secreta ris had aangesteld, begreep zij, dat 't tijd werd om in te grijpen." Horn trok de wenkbrauwen op. „Daar heeft ze mij niets van ge zegd. 't Had toch op haar weg gele gen dunkt me." „Fru Runge was van mening, dat u al zorg genoeg had en wilde 't u niet nog moeilijker maken door over dingen te spreken waarvan ze niet absoluut zeker was. Maar zij bleef niet werkeloos. Zij deed zondag wat u ook reeds gedaan had „S.O.S." opbellen en ons belasten met een onderzoek naar do gegrondheid van haar vermoedens. U mag er haar geen verwijt van maken, meneer Hom, zij liet zich uitsluitend leiden door uw belangen." ,,'k Apprecieer het ten zeerste," antwoordde Horn met een blos. „En 't resultaat?" „Commentaar laat ik aan u over, meneer. Larsen is sinds jaren zeer bevriend met Hr Lomholt-Randrup, één van de vier aandeelhouders in de Verenigde Fabrieken. Hr. Randrup kwam de vorige week naar Soroe, na een paa, dagen gevolgd door Lar sen." „Vervloekt! Wat heb je daarop te zeggen? Horn zag Larsen n.et don kere blik aan. „Dat Smidt een verdienste bezit waarvoor ik hem alle hulde wil bren gen de fantast die hem overtroefd moet nog geboren worden." „Geen uitvluchten! Feiten! Ontken je soms, dat Lomholt-Randrup je pad bij mij moest effenen?" ..Ik ontken nooit een waarheid. Lom holt-Randrup deed het en u weet, waarop. Mocht u 't vergeten zijn, vraag 't hem nog eens. Ik heb er niets aan toe te voegen." „Maar ik wel!" Smidt lachte kort, honend. „Ik, zei je, dat de aanwezig heid van Fru Runge in Soroe en voor al de omstandigheid, dat zij met Hr. Horn op goede voet stond, een lelij ke streep door je rekening was. En wat deed je? Je nam je toevlucht tot I een brutaliteit, die haar weerga niet Ikent!" Smidt plaatste zich vlak voor Larsen. „Durf je te loochenen, dat je zaterdagavond op 't sociëteitsbai Fru Runge sommeerde, binnen drie dagen Soroe te verlaten?" Larsen beet zich op de lippen. Smidt was sluw; die sluwheid maakte hem tot een geducht tegenstander. Als hij niet oppaste zou de schurk er in sla gen, hem bij Hom in discretie te brengen; de eerste symptomen van ontwakend wantrouwen waren reeds in de ogen van de fabrikanten merk baar. Smidt had een bijzonder tere snaar aangeroerd. Fru Rurage. Dezelf- snaar, die hij Larsen, had willen aanroeren toen hij met Horn onder vier ogen was. Om niet verder ter rein te verliezen moest hij onver wijld met de waarheid voor de dag komen, hoe rauw zij ook Horn op 't .ijf zou vallen. Hij zag geen andere weg. ..Ja, ik heb Jytte Hjort of Fru Run ge zoals zij zich nu noemt, bevolen binnen drie dagen Soroe te verlaten. En met reden. Jytte Hjort, die even infaam is als mooi heeft de hand in alles wat op uw fabriek gebeurt, me neer Horn." Horn was zo driftig opgesprongen, dat zün bureaustoel dreunend tegen de grond sloeg. „Bij alle goden! Even infaam als mooi! Hoe hoe durf Je!" Smidt legde hem kalmerend een hand op de arm. Hij keek Larsen aan en tikte met een vinger tegen 't voor hoofd. „Wat daas je over een Jyt te Hjort, kerel? We hebben 't over Fru Runge!" „Alsof jij niet weet dat de dame die onder de vlag van Fru Runge vaart, Jytte Hjort is! Jytte Hjort, ge wezen koriste van 't Alhambra thea ter, die voor een reeks diefstallen uit kleedkamers vier maanden moest brommen! Die na haar invrijheids- stelling de gehaaide helpster werd van Poul Lynge! Ga met je fabel tjes elders leuren, zeg!" „Hoor eens hier Larsen!" Smidt grinnikte beledigend. „Je hoeft alle koristen en balletdametjes, die jij in je toneelschrijversloopbaan hebt le ren kennen, niet de revue te laten passeren! Tot de onveranderlijke ge woonten van 't bureau „S.O.S." be hoort, dat een onderzoek wordt inge steld naar de antecedenten van de genen, die onze bemiddeling inroe pen. Voor Fru Runge maakten we geen uitzondering. Welnu, de meis jesnaam van de dame is niet Jytte Hjort, maar Agnes Petersen. Ze heeft nooit een voet op de planken gezet niet als koriste, niet als lid van 't ballet, evenmin als ster. Ik vraag geen geloof op mijn eerlijke gezicht Hr. Sorn kan bij haarzelf infor meren. Inger Petersen trouwde Kai Runge, een door en door respecta bel man. Hij stierf na een kort, in «11e opzichten gelukkig huwelijk." „Welk geluk haar niet belette, goe de maatjes met een schobbejak als Lynge te blijven!" „Je zoveelste insinuatie," antwoord de Smidt voor Horn had kunnen uit vallen. „Die twee hebben elkaar nooit gekend". Hij besloot t ijzer te sme den nu 't goed heet was en wendde zich tot de fabrikant. „Ik zal finaal met dat lasterend heerschap afreke nen, meneer Horn! Gisteravond drong Larsen uw huis binnen. Hij bedreig de Fru Runge voor 't geval dat zij niet deed wat hij voorschreef, n.l. met hem gemene zaak maken, u verraden en in de kaart van de Ver enigde Fabrieken spelen!" Horn was een dolleman gelijk, schuim stond hem op de mond. Schmidt had de grootste moeite de fabrikant in bedwang te houden. „Deed jij dat? Bedreigde jij haar? Er uit, voor ik me aan jou vergrijp!" „Beheers u, meneer." Larsen was niet in 't minst geïntimideerd. „Ik maak mt sterk, dat, als u vijf minu ten rustig hebt geluisterd, u een zui vere kijk op de toestand krijgt en dan Schmidt van uw kantoor schopt. Zeker ik gebruikte zondagavond for se termen. Deze vrouw moet Soroe uit, beter nog vandaag dan morgen 't Is in uw welbegrepen bedang." „In mijn welbegrepen belang!" De fabrikant stikte haast van woede. „Wat matig jij je aan kerel? Er uit!" „Hr. Horn.." Er uit! Gauw! Of ik smijt je dwars door 't raam!" Met gebalde vuisten In de bovenzaal van het Nederlands Koffiehuis werd de aangekondigde propaganda-avond van de in oprich ting zijnde Stichting Vorming Be- drijfsjeugd gehouden, waarvoor aan de in de bedrijven te dezer stede werkende, vrouwelijke jeugd een uit nodiging was gezonden. De heer J. Fukken. bedrijfsorganisator, zette in enkele aenvoudige woorden het doel van de stichting uiteen. Na dit openingswoord volgde een uitgebreid optreden van de Middel burgse amateur-goochelaar Mystic- Marco, die er op de van hem beken de wijze in slaagde de aanwezigen zeer prettig bezig te houden en hen met zijn handige trucs in verbazing te brengen. Voor zijn optreden mocht hij dan ook een dankbaar applaus in ontvangst nemen. In de pauze sprak me.i Stolk nog enkele toelichtende woorden, terwijl tevens inschrijvings- biljetten werden uitgereikt. Ook werd de kleine ingerichte tentoonstel ling van werk, dat op cursussen e'dt-rs in den lande was gemaakt, in ogenschouw genomen. Het slotwoord sprak de presidente der stichting, mevr. Michielsen-Alma, die de aan wezige jeugd opwekte zich voor deel neming aan te melden. Zondagmiddag gaf het Middelburgs Mannenkoor, onder leiding van Jan Kuiler een concert in de Graanbeurs op de Dam. Het programma bestond geheel uit gewijde muziek, die on een uitste kende wijze ten gehore werd ge bracht. We hebben dan ook met aan dacht en genoegen geluisterd en twij felen niet of de aanwezigen zullen van hun komen naar de Dam stellig geen spijt hebben gehad. Het Middenstandscomité had zater dagavond het weer dan toch mee! En daarvoor kon de Weense avond in de mooie en fi.in verlichte Schut- tershoftuin worden gegeven, waar door alles prima tot zijn recht kwam. Ruim vijfhonderd aanwezigen heb ben genoten van het goede en zeer afwisselende program, dat geboden werd. De Goese operettevereniging bracht de beste fragmenten uit de operette ,,Het witte paard", welke handig werden samengeregen door de explicateur Berrevoets. De zang van de koren kwam goed door; de solisten hadden gebruik moeten ma ken van een geluidsinstallatie. Van de gasten voldeden ons het beste het Marjo ballet, dat op zeer hoog peil staat; Gerrie de Groot en Hans Grünhut; Olga Lowina kon ons, kei hard als ze zong, minder bekoren. Het orkest was heel de avond uit stekend op dreef en 'n extra com pliment voor decor en kostumering. Het is te hopen dat de Oostenrijkse avonden, welke deze week volgen, een evep groot succes hebben. Ovezande BEJAARDEN BEZOCHTEN AVIFAUNA De bejaarden uit onzd gemeente hebben een uitstapje gemaakt naar Alphen aan de Rijn met een bezoek aan Avifauna. Het bestaande gezel schap heeft een prettige reis gehad en ofschoon de weersomstandigheden wel eens spelbreker waren is het ge heel zeer tot tevredenheid verlopen. Des avonds bij aankomst werd het gezelschap door de plaatselijke fan fare met vrolijke klanken ontvangen. De burgemeester als voorzitter van het organiserend comité dankte allen, die aan het welslagen van deze dag hebben meegewerkt. Nieutvdorp I. W. BAKKER ZILVEREN ONDERWIJZER De heer I. W. Bakker, hoofd van de openbare lagere school vierde zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer. In 't verenigingsgebouw te Nieuw- dorp belegde de Oudercommissie van de school een bijenkomst voor ouders en oud-leerlingen, waarbij de heer Bakker in tegenwoordigheid van het voltallige college van Burgemeester en Wethouders werd gehuldigd. De voorzitter van de oudercommis sie de heer C. Goedegebure, richtte (Advertentie) Voorkom on bins die znnrbrand op de maag. Mot Bennies. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met -tennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen; klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en praktisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. zich in waarderende woorden tot da heer Bakker en dankte voor t vele werk, dat deze in het belang van de school heeft verricht. Burgemeester Vermet sprak namens het gemeente bestuur en wees op de zeer goede naam, die de heer Bakker in ander- wijskringen heeft. Verschillende geschenken werden aangeboden, waaronder een aktetas, welke „meester Bakker" van zijn leerlingen ontving. Tenslotte werd het woord nog ge voerd door de heer de Vlieger, ter wijl voorts een kleurenfilmpje werd vertoond met opnamen van een door de leerlingen van de school enige tijd Èeleden opgevoerd toneelstukje. MATER AMABILIBSCHOOL OPGERICHT In het Gezellenhuis had een geani meerde vergadering plaats, teneinde te trachten een afdeling van de Ma ter Amabilisschool te stichten. Nadat de pastoor in de plaats van de voorzitter die door ziekte verhin derd was, de vergadering geopend had, zette mej. Zonderland uit Sas van Gent het wezen en het doel van deze school aan de aanwezige ouders en meisjes uiteen. Ook de heer van Soest, bestuurslid der Mater Amabi- lisscholen in de Kanaalzone, gaf een, korte uiteenzetting waarna vele meis jes van de geboden gelegenheid ge bruik maakten, om zich voor deze cursus op te geven. Gezien het ani mo waarmee dit gebeurde, mag wel verwacht worden, dat ook in Axel een bloeiende cursus tot stand zal ko men. De avond werd besloten met een gezellig toneelstukje, dat met veel élan door de meisjes van de Mater Amabilisschool van Sluiskil werd op gevoerd. Hoofd fröbelschool In de plaats van zuster Xaverienne, die door 't moederhuis is teruggeroe pen, is tot hoofd var. de r.-k. fröbel school alhier aangesteld, mejuffrouw Rosa van Waes, uit Zuiddorpe. Geslaagd. Te Polygoon (B.) slaagde aan de Prov. School voor Confiseur-chocolade onze stadgenoot R, Buijsrogge. Goedkeuring is ontvangen voor de bouw van een bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Goes. Reeds in de tweede helft van 1954 werden stappen ondernomen tot de bouw van een dergelijk laboratorium over te gaan, doch de vergevorderde plannen moesten destijds wegens de bouwstop terzijde worden gelegd. Het nieuwe laboratorium zal in het westelijk deel van de stad verrijzen, nabij de plaats die is uitgekozen voor het nieuwe consulentenhuis, waar voor ook- reeds sinds twee jaar plan nen bestaan. De 17-jarige W. v. d. W„ die met een te Amersfoort gestolen auto naar Goes was gerend en daar na 'n ste vige worsteling door de politie werd ingerekend, is zaterdag aan de Amersfoortse politie uitgeleverd. Het jongmens, Goesenaar van afkomst, verblijft in een rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort, maar werkte in een garage-bedrijf. Onlangs was hij ook al er vandoor gegaan en. door de Goese politie teruggebracht. Heel veel lering putte hij hieruit niet en toen hij vrijdag een mooie „slee" onder handen kreeg, stapte hij erin en reed met een waanzinnige vaart naar Goes. Dat hij geen onge lukken heeft gemaakt mag wel een. wonder heten. AXEL Het Centrum 8 uur: Eskader 8 keert terug. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur* Op de Kaaien. GOES Schuttershof 8 uur: Oostenrijk se avond. Grand: Avontuur in Hong kong. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Me4 dieven vangt men dieven. KOEWACHT R. v. Gremberghen 5 uur* schieting. MIDDELBURGElectro: Geboren ta gevangenschap. Schouwburg: Helena Troje. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: On derbroken melodie. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ge kweld geweten. STOPPELDIJK J. Vernimmen 4 uur: schieting. VLISSINGEN Alhambra: Ik was een Amerikaanse spionne. Luxor: Met een kwartje de wereld rond. HULST Bioscoopgebouw 8 u.: Typhoon SAS VAN GENT Olympia 8 uur: A en C en de mummie. kwam Horn op Larsen af. „Jou jou smerige intrigant! Schokschouderend begaf Larsen zich naar de deur. In de opening bleef hij staan. „U zult er wel an ders over gaan denken, meneer Horn. Dan maakt u excuses voor uw onbehouwen gedrag en smeekt me, u uit de put te trekken." Hom hoorde de laatste woorden niet meer. Smidt had onverwachts Larsen een stomp voor de borst ge geven, waardoor deze tegen de gang muur tuimelde. Toen werd de deur in 't slot gesmeten. XIV. Indien Larsen aan zijn eerste nij dige opwelling gevolg had gegeven, zou hij Horn in diens sop gaar heb ben laten koken en naar Kopenhagen zijn teruggekeerd. Maar van hem de handen aftrekken betekende, dat hij 't tevens van Ellen deed. en van 't eerste ogenblik af was zijn belang stelling voor 't pittige meisje van meer dan oppervlakkige aard ge weest. Zijn rebelse stemming week alras. Smidt had verbluffend handig met valse kaarten gemanoevreerd. De schurk was ongelooflijk sluw Larsen erkende 't volmondig en 't zat hem buitengewoon mee, dat Horn het tot over de oren te pakken had van een mooie duivelin. Larsen troostte zich: een volgende maal zou gelukken wat hem nu mislukt was. Als hij de fabrikant maar onder vier ogen te spreken kreeg, hem bereid vond een onpartijdig onderzoek naar de antecedenten van de dame te doen instellen. De zekerste weg, om dit te bereiken, was Ellen in de arm te ne men. Hij wist, dat 't meisje on voorwaardelijk aan zijn kant stond. En Ellen had invloed op haar vader, meer dan iemand anders. Larsen klemde de lippen samen. Opgeven nooit! Alles in hem verzette zich er tegen schurken als Schmidt en JLyn- ge vrij spel te laten. Er was nog een reden om de strijd uit te vechten, al legde die reden veel minder gewicht in de schaal dan de belangen van Horn en diens doch ter deden hij had Aksel Lomhult- Randrup zijn woord verpand. Larsen wandelde naar 't Palace Hotel om met zijn vriend de situatie te bespre ken. Hij kwam net op tijd. In de hal ontmoette hij Lamholt-Randrup, ge reed om op reis te gaan, een valies je in de hand. „Loop mee naar 't station, Lar sen," inviteerde Aksel. „Een uur ge leden kreeg ik de belangrijke, haast had ik gezegd heuglijke tijding, dat een hoogst onverkwikkelijk heerschap van dit ondermaanse afscheid heeft genomen Aage Poulsen is gister avond in een beroerte gebleven. Zoals je weet, behoren de Verenigde Fa brieken feitelijk aan Baron Thor- vald Rasmussen en hem. Successie velijk hebben die twee van de duizend aandelen er achthonderdvijftig inge palmd. Hans Petersen heeft er hon derd twintig en mijn nederigheid der tig. Nu is de vraag: erft Poulsen's vrouw de aandelen?" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 2