ZOMER ONTFERMT ZICH OVER NEDERLAND Na een maand lang zielig kleumen.... Huidige Sovjet-leiders steunden steeds Stalin Twee doden bij botsing Voorting werd tweede in Caen Spanning rond Peter Weinberger neemt toe ENORME EXPLOSIE IN LABORATORIUM OFFICIER VAN JUSTITIE ROLDE PORTEFEUILLE VAN EEN KELNER DE DOOD OP DE WEG S 8 RAVAGE IN RADIO-HUIS Vanmiddag uiteenzetting motieven AARDIG KIEKJE Gisteren 25 graden en vandaag nog warmer mm- DAGBLAD VOOR ZEELAND Warm en zonnig Strand was niet langer verlaten ITALIAANSE LANDEIGENAARS WILLEN PRATEN Dorstdorst Mevrouw Trotsky verklaart: Vier personen gewond Ontslagaanvrage van mr. Schokking Treinrijtuig door draadbreuk in brand ONTVOERDER WIL 5000 DOLLAR Geheimzinnige telefoontjes Stuwstof voor kunstmaan ontbrandde Geleerde uit V.S. omgekomen Een complot, een listigheidje en. Tijdens het congres van goochelaars in Den Bosch Eoka vermoordt Brits echtpaar \NAC heeft het niet gehaald Luchtschip ging aan de ketting Kinderwagen reed het water in 96e JAARGANG No. 22195 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Kedactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Redactieraad: J M. A CX v. Dongen, C J v. Huotegem Mi. Dr A. J J. M Mes, Mr H M L. de Rechter, L. J v t Westende, P V M Ver- cauteien Abonn.prus dij vooruitbet t 5.85 p. kwartaal p post t 5.3b, p, week luitsl bi] met postbesteiL) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse oumm 13 ct Postrek 378841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 9JULI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi le Zeeuwse Eilanden: GOES Westsingel 08, Telefoon 3230 - Bureau vooi Zeeuwsch Vlaanderen: HU LSI. Dubbele Poort 7. Tele oor. 102 - (Bijbureaus: TKRNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze redacteur.) Schreven we zaterdag niet, dat er geen reden was om te wanhopen? De zomer in Nederland is niet zo kwaaci tent niet. We kunnen dan maandenlang kankeren en klagen en kniezen op een gegeven moment wijken de golven vaneen, de zon komt erdoor en we zitten met een hittegolfje, waar de Riviera jaloers om kan worden. Vijfentwintig graden, we deden het niet minder. En vandaag, zegt (ie Bilt, gaat het nog warnier worden. De bad pakken dus uit de motballen gehaald, de kinderen in een grote teil op het gazon en de limonadeflessen opengetrokken. We kan keren niet meer. Het leed van de onguurste junimaand sinds mensenheugenis is weer geleden. Nederlanders zijn niet pessimistisch van nature. U hebt dat gis teren wel gemerkt. Nauwelijks brak de zon door de wolken of alle wegen en wandelpaden waren gepavoiseerd met friskleurige zomerjurkjes en jubelende vakantie-overhemden. Van die dingen met bloemetjes, zoals Truman ze draagt. Om even zakelijk te zijn: ons land is onder de invloed gekomen van een gebied van hoge luchtdruk en omdat dit gebied zich naar Scan dinavië verplaatst, blijven we er lekker middenin. Best mogelijk dat we vandaag dertig graden halen. MAASTRICHT: De 37-jarige mo torrijder J. Knols uit Schimmert kwam bij Meerssen in botsing met een personenauto. De man werd ernstig gewond en overleed ter plaatse. ROTTERDAM: De 50-jarige M. van der Horst uit Rotterdam botste met zijn motor tegen een stilstaande vrachtauto. Zijn schoonzoon, die achterop zat, werd tegen de laadklep van de auto geslingerd en was op slag dood. H. liep een gebroken arm en een ribfractuur op. ROTTERDAM: Op de Rotterdam- seweg botsten twee personenau to's in volle vaart tegen elkaar. Twee personen wérden hierbij ge- doo' en vier gewond. (Zie ook el ders op deze pagina). IN FRANKRIJK worden de hotels nog duurder dan ze al waren. De regering zal toestemming geven voor prijsverhogingen die variëren van 5 tot 20 procent. OP EEN motorzeiljacht in de haven van Schoonhoven heeft zich een ern stige ontploffing voorgedaan. De eigenaar en zijn schoonzuster liepen zware branwonden op. Twee andere opvarenden werden lichter gewond. NIET SCHRIKKEN als op 10, 11 en 12 juli militaire vliegtuigen laag over razen! Dan wordt namelijk een luchtmachtsoefening gehouden, waar bij hoogten van 300 meter geen zeld zaamheid zullen zijn. FIT PROTEST tegen een regerings plan om de grenzen tussen ettelijke Indische staten te wijzigen, is in Cal cutta een algemene staking uitgebro ken. BOELGANIN en Kroestjev hebben prins Nordom Sihanoek in Moskou be loofd, dat ze zo gauw mogelijk eens naar Cambodja zullen komen voor een goodwill-visite. DE HERTOG van Edinburgh is door de Britse vereniging „Protes tant Alliance' gekritiseerd omdat hij op zondag polo en cricket pleegt te spelen. Aan de andere kant krijgt hij een pluim omdat hij trouw naar de kerk gaat. ARBEIDERS op het havenhoofd te Zeebrugge hebben zaterdagavond het lijk gevonden van de Nederlandse loods Wiesma uit Groningen, die on langs spoorloos verdween van een schip dat bij de pier was geland. RICHARD NIXON, de vice-president van de Verenigde Staten, heeft op Formosa verklaard, niet te geloven, dat er ooit een ontmoeting tussen Foster Dulles en Tsou En Lai, de premier van communistisch-China zal woeien gehouden. BIJ Ootmarsum viel een 62-jarige landbouwer van een hooizolder. De man liep een schedelbasisfractuur op en overleed enkele uren later. oc>ooo<xx>ooo<x>ooooo<xx><x>o Verwachting van het K.N.M.I. totY vanavond, opgemaakt zondagavond X 23.15 uur: X Warm, zonnig en droog weer. 9 Weinig wind. maar aan de kust 9 tijdelijk zeewind en hier en daar X j mistbanken. Over het algemeen hogere temperaturen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind en weinig bewolking. Zon- nig en warm. Vandaag: zon onder 21.02 uur; 9 1 maan onder 21.28 uur. 9 Morgen: zon op 4.34 uur; maan X op 7.49 uur. X X>c<xx>0c'0000c<>000000000<x De eigenaars van strandcafé's en de verhuurders van strandstoelen, die men de laatste maand, zonder een zweem van overdrijving, de ongeluk kigste mensen mocht noemen van het Europese continent wisten gisteren - ochtend niet hoe gauw ze de zaak gereed moesten maken voor de ont vangst van de eerste badgasten. Ze hadden er niet meer op gerekend, de arme jongens. We draaien ineens de winter in, dachten ze, en nu, plotse ling moesten ze moeite doen om ieder een te kunnen gerieven. De Italiaanse landeigenaars hebben zich bereid verklaard, met de vakor ganisaties de grieven te bespreken van de vier miljoen landarbeiders, die eind vorige week in staking wa ren gegaan. Voor de vakbonden was deze toezegging aanleiding de staking af te gelasten. Armen en benen, die melkwit wa ren geworden omdat ze de zon had den moeten ontberen, werden op slag weer bedekt met sportief, zomers bruin en we zouden niet graag de onvoorziehtigen tellen, die vandaag rauwelijks de schouders durven be wegen, omdat ze vergeten hebben de naar zo'n hunkerende huid te oliën alvorens ze bloot te stellen aan het geweld van de zonnestralen. In Scheveningen, Zandvoort en Katwijk, maar ook in Vlissingen en de andere Walcherse badplaatsen was het een stranddrukte van belang. De zakenmensen, die in juni een strop hebben gehaald, kregen het licht van de hoop weer in hun ogen. Bier, limo nade en ijsze werden in een verblijdend tempo naar de terrassen gesleept. „De overgang is ook zo groot", zei den de Nederlanders die het kan keren nooit helemaal kunnen laten en dat maakte natuurlijk nog dorsti- ger. Wat voor het strand gold, was ook van toepassing op de bossen en de belommerde speeltuinen. En, niet in de laatste plaats, op de openbare zwembaden. Het nieuwe bosbad Hoeven trok niet minder dan 10.000 bezoekers. De „Warande" boekte er 20.000. Maar ook de andere badinrichtingen werden ter dege gefrequenteerd. In de kikker baden moest de ploetergrage jeugd het voorzichtigjes aan doen om ge drang te vermijden. Ook veel buitenlanders bezochten strand en bossen. In Breda, Roosen daal, Bergen op Zoom en de Zeeuwse steden was het weer heel wat drukker dan de afgelopen weekends. Boven dien had Vlissingen het extra-voor deel van de „Flandria"-boten die sinds kort weer varen en honderden Belgen naar Walcheren brachten. Nu maar hopen dat we het een maand of drie zo houden „De mannen die thans de Sovjet- Unie regeren, zijn dezelfde die Stalin bij ai zijn bloedige mooi dpartijen ge steund hebben...." Dat zei de weduwe van de indertijd uit Rusland verban nen en daarna in Mexico vermoorde communistische leider Trotsky in een radiotoespraak, die door radio ,,Vrij Europa" voor de Sovjet-Unie werd uitgezonden. Mevrouw Trotsky verklaarde, dat Kroestjev, Boelganin en Mikoyan de dictatuur van Stalin hebben geërfd en dat geen beloften of erkenningen de val van de huidige Sovjet-oligar chie" lang zullen kunnen tegenhou den. Onder de burgers in de Sovjet-Unie, zo is door de regering in Moskou be loofd. zal over enkele dagen een pamflet worden verspreid over de ..uitschakeling der persoonsverheer lijking". Het orgaan van de communistische partij in Polen, ..Trybuna Ludu", heeft de gebeurtenissen in Posen een „bittere les voor partij en vakbon den" genoemd. De gevoelens van de arbeidersklasse, zegt het blad, mag men nu eenmaal niet te licht tellen. Intussen zijn twee Poolse ministers, die voor de machine-industrie en de motorindustrie, ontslagen Na de Italiaanse en Franse com munistische leiders zijn nu ook drie Belgische communisten naar Moskou gereisd. Waarschijnlijk zullen ze daar vernemen hoe de communis- Twee beelden, die een goede indruk geven van de ravage in het pas aan de Westduitsers overgedragen „ra diohuis" in Berlijn, dat sinds de ca pitulatie in 1945 door de Sovjets bezet is geweest. Links een der controlekamers met de totaal ver nielde apparatuur, die sinds de ge vechten van 1945 nog nooit gere pareerd werd en rechts de keuken onder in het gebouw, waar temid den van het vuil en puin een grote stapel emballage van de staats „Ho" winkel lag. Zondagavond omstreeks kwart voor tien zijn op de Rotterdamse weg twee personenauto's in volle vaart op el kaar gebotst, met het noodlottige ge volg, dat twee personen om het leven kwamen en vier anderen werden ge wond van wie een ernstig. De oorzaak van de botsing is nog niet opgehelderd. Naar beweerd wordt zou een derde auto, die is doorgere den, een snijbeweging hebben ge maakt, waardoor een van de twee getroffen auto's plotseling moest uit wijken. De uit de richting Rotterdam ko mende auto, met twee inzittenden, vermoedelijk een echtpaar, werd to taal vernield. De bestuurder en zijn passagier kwamen om het leven. Zij waren vannacht nog niet geïdentifi ceerd. In de andere auto zaten vier per sonen, de familie Kriek uit Sliedrecht. De moeder kreeg verscheidene frac turen en moest naar een ziekenhuis te Rotterdam worden vervoerd. De an deren hebben vermoedelijk allen een hersenschudding. ten in het buitenland een politiek moeten voeren, onafhankelijk van het Kremlin.... In Hongarije rommelt het nog al tijd. De groep die het met premier Rakosi oneens is, blijkt veel groter dan men aanvankelijk durfde ver moeden. Intussen heeft Boedapest 11.398 per sonen uit Hongaarse gevangenissen vrijgelaten. In een officiële bijdrage tot de ge schiedenis van de Tweede Wereld oorlog, die in Londen is uitgegeven, wordt gesproken over de verontwaar diging van de Britse leiders met be trekking tot het verraad van de Sov jets tegenover de partisanen in War schau. De Brits-Sovjetische betrekkin gen, zo wordt gezegd, zijn de schok van die gebeurtenis nooit te boven gekomen. In het boek wordt ook onthuld dat er indertijd een ernstig meningsver schil is geweest tussen Roosevelt en Churchill. De voormalige Amerikaan se president dreef de landing in zuid- Frankrijk door tegen de zin van de Britse premier. De burgemeester van 's-Gravenha- ge, daarnaar gevraagd, heeft gewei gerd nader commentaar te geven op zijn voornemen om aan II.M. de Koningin op korte termijn ontslag te vragen. De burgemeester verklaarde van oordeel te zijn, dat de gemeenteraad van 's-Grayenhage, die vanmiddag bijeenkomt, de eerste instantie is, aan wélke de motieven die hem tot zijn besluit hebben geleid, behoort te wor den bekend gemaakt. Zoals we in een deel van onze op lage van zaterdag nog konden mel den, heeft mr. Schokking zijn voor nemen vrijdagavond aan minister Beel en aan de commissaris der ko ningin in Zuid-Holland medegedeeld. De Tour draait nu. op volle toeren en de hoop op goede Nederlandse prestaties ivordt groter. Gerrit Voorting zorgde gisteren voor een prachtig succesje door als tweede over de finish te gaan in de étappe Rouen-Caen. Bovenstaande foto werd gemaakt toen de renners de eindstreep gingen naderen. Van voor naar achter: Audere, Voorting, Hassenforder, Privat, Barbosa, Close en Picot. het treinverkeer tussen Utrecht en Amsterdam is zaterdag enkele uren lang ernstig gestagneerd door een draadbreuk in de bovenleiding van het spoor bij Abcoude. Tengevolge van de breuk was bovendien brand ontstaan in het dak van een der rij tuigen van een sneltrein. 't Vuur verraste de reizigers zodanig dat enige bagage al was verbrand voor men de vlammen opmerkte. Het vuur was met enkele schuimblussers spoedig bedwongen. Een 40-jarige dame uit Amsterdam raakte door het gebeuren zo van streek dat zij met een shock in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Bij Rodenrijs ontspoorde zaterdag morgen een treinstel van de lijn Den Haag - Rotterdam. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De dienst kon gewoon doorgaan. In een telefoongesprek met de va der van de ontvoerde Peter Weinber ger, een baby van vier weken, heeft iemand die zich de ontvoerder noem de, een losprijs van 5000 dollar ge- eist. (Aanvankelijk was 2000 dollar gevraagd). De heer Weinberger heeft gezegd dit bedrag te zullen betalen. Hij verklaarde later dat de ont voerder, naar zijn stem te oordelen een man was, en dat deze hem had gezegd dat de baby zich in goede welstand bevond. Ook zei de ontvoer der dat hij nog eens zou opbellen en dat intussen een televisie-omroeper John McCaffery, moest worden ge waarschuwd. Omroeper McCaffery heeft in zijn uitzending de ontvoerder gevraagd het kind terug te brengen. Hij zou na de uitzending gedurende een half uur alléén in 'n openbare telefooncel aanwezig zijn om eventueel van de ontvoerder te vernemen of deze hem als tussenpersoon zou willen gebrui ken. McCaffery verklaarde later, dat hij in de cel wel 25 maal was opge- Een geleerde, bezig met het pro ject voor de toekomstige kunst maan", is zaterdag in de fabriek te Redlands (Californië)waar de brandstof voor de raket wordt ge maakt, bij een ontploffing om het le ven gekomen. De politie heeft verklaard, dat de geleerde, de 51-jarige Benjamin Kim- brig, klaarblijkelijk „uit elkaar is ge- sprongen bij het ontploffen 'van de krachtige brandstof in de fabriek van de „Grote Centrale Ra ketmaatschappij" in Mentone (acht kilometer van Redlands). Men vond een van zijn schoenen op het dak van een dichtbij liggend gebouw en flar den van zijn kleren terug in de ruine die overbleef van het laboratorium. Namens de maatschappij verklaarde men, dat Kimbrig een brouwsel van de brandstof onderzocht in een droog oven, waarbij het op onverklaarbare manier heeft vlam gevat. De brandstof zou bij ontbranding een hitte van 40.000 graden Fahren heit ontwikkelen en was bestemd om de laatste stoot te geven, nodig om de snelheid van de kunstmaan op te voeren tot 18.000 mijl per uur, waar mee men de aantrekkingskracht van de aarde kan overwinnen. De kracht van de ontploffing rukte een stalen dak van het gebouw en sloeg een krater van bijna twee me ter diep. doch zodra ik mijn hand dichtkneep zat er een waardeloze koperen munt in. Het leek wel toveren". GEHEIM VAN DE KOK Dat heel deze magische kunst geen toveren is, doch slechts een weerga loze vingervlugheid, weet iedereen, die de dagelijkse dealershows tijdens dit congres heeft mogen bezoeken. Dit zijn alleen maar de congres sisten geweest en de persmensen, maar die hebben een heilige eed moe ten zweren, dat zij het geheim van de kok niet zullen verklappen. Het geen we dan ook niet doen. We heb ben er al het materiaal gezien waar mede de heren en dames gooche laars hun verbluffende staaltjes uit halen. Evenals de officier van justi- Enige ogenblikken later werd de *ie hebben ook wij er de ..Handlei- ober ontboden. De officier hield hem dlnB v0?.r zakkenrollers gekocht een briefje van tien gulden voor en P1331- w" betwijfelen het of wij het vropp dp man of hii dit knn wi^plpn binnen een jaar zo ver zullen bren- de kelner blijkbaar b,j het kopje kof- stak T (Van onze redacteur) Een rijzig heer, die ergens in het noorden van het land de zeer ach tenswaardige functie uitoefent van officier van justitie, zat zondagmor gen aan een tafeltje in een druk res taurant te 's-Hertogenbosch te smoe zen met een type, in wie je zo de gentleman-inbreker kon zien. Samen praten kon je dit onderhoud niet noemen, daarvoor hadden zij de koppen te dicht bij elkaar gestoken en loerden zij te misdadig de zaal rond. Plotseling stond de officier van justitie op, ging naar het buffet en vroeg daar een glaasje water, dat zei dat dit ongelukje niet de moeite waard was. De onnozelaar!! De officier ging terug naar zijn ta feltje, waar zijn makker hem de hand drukte, kennelijk om hem geluk te wensen. Zijn gezicht straalde. DE ONTKNOPING fie had vergeten. „Hou nou die fraaie officier van justitie eens nauwkeurig in de gaten" spoorde onze begeleider ons aan. o „Kijk, nu heeft hij zijn glaasje water door tot "het brein zijn linkerbinnenzak.... en verstijfde. mjn.eeurSJL demonstratie in het cafe. De wanhopige gebaren van de man Tocb hebben we door een vak waren kostelijk en de twee schurken man emge practische lessen laten zaten zich te verkneukelen van pie- Seven en deze ze, dat er nog heel zier. Plotseling drong de situatie maar hij blijft nog even een praatje maken met de buffetchef. Zie hem eens de zaal in loeren, de schurk! Aha, nu Heeft hij zijn slachtoffer ont dekt. Wedden dat hij het op de ober gemunt heeft, die daar met twee lege glazen aankomt?" van de kelner. iedere dag een paar uurtjes vlijtig oefenden. Dit congres van de Nederlandse Magische Unie is het plezantste con gres geweest, dat ooit in de stad van het lieve zoete Gerritje heeft plaats gehad. En al mocht het Bossche pu bliek ook niet bij de dealershows en tt r de concoursen aanwezig zijn, het is Wat toen gebeurde ging sneller m scheidene kelners de laatste drie da- toch aan zijn trek gekomen Er was beschrbven npWriT-7itri «S '-«ertogenboseh meegemaakt bazing in de andere viel en zondag avond vond een grote feestvoorstel- Hij floot eens tussen zijn tanden en keek het tweetal aan. ,,Dat hedde schoon gelapt", zei hij, „geef me nu m'n portefeuille maar terug!" Dergelijke voorvallen hebben ver- beschrijven. De rijzige heer botste tegen de kelner aan en morste water op de revers van zijn jas. Druk ver ontschuldigingen stamelend haalde hij zijn zakdoek voor de dag en begon hiermede over de revers van de ober te wrijven. Deze weerde echter af en tijdens het nationale congres voor de goochelkunst. „Gisteren", zo vertelde ons een van hen, „betaalde een heer mij tot drie maal toe met een zilveren gulden, ling plaats, waarop de beste gooche laars van heel Europa, de prijswin naars van dit congres, hun haast on gelofelijke staaltjes vertoonden. Een Britse inwoner van Cyprus en zijn echtgenote zijn zondag 35 kilometer ten noord-westen van Fa- magusta door Cyprische terroristen doodgeschoten. Het Britse echtpaar reed in een auto. Plotseling verscheen er in een nauw en bochtig weggedeelte in berg achtig gebied een jonge man, die een stopteken gaf. Toen de auto tot stilstand was ge komen, doken vanachter pijnbomen Cyprische terroristen op, die man en vrouw met automatische vuurwa pens beschoten. De vrouw werd onmiddellijk ge dood. Haar man stierf kort daarna. Dit is de eerste maal dat een Britse vrouw het slachtoffer werd van het optreden der „Eoka". beid. Vele der telefoontjes waren van iemand, die hij wel zwaar hoor de ademhalen, maar die niet wildé spreken en telkens weer zonder iets gezegd te hebben, afbelde. Mevrouw Weinberger heeft zater dagavond in een radio-oproep de ont voerders van haar baby gevraagd, door bemiddeling van een kerk of synagoge met haar in verbinding te willen treden: „Ik smeek u zich via, een kerk met mij in verbinding te stellen.... stop een briefje in een of- ferbus.... priesters en rabbijnen heb ben me beloofd de politie niet te waarschuwen Een krant op Long Island heeft een beloning van 5.000 dollar uitge loofd voor inlichtingen die ertoe lei den dat Peter Weinberger ongedeerd bij zijn ouders terugkeert. 0<KX>0<X>00<>C><>00<X>0<><X>0<><><> Het is N.A.C. vooralsnog niet gelukt beslag op het landskampi- 1 oenschap te leggen. Ongetwijfeld zéér tegen de verwachting in wer- ^den de Bredanaars gisteren met - 5-1 door Rapid naar huis terugge stuurd. Het gevolg van deze uitslag is. dat nu een beslissingswedstrijd noodzakelijk is geworden; beide clubs hebben thans immers een - gelijk aantal punten behaald. Deze beslissingswedstrijd zal wor- Yden gespeeld in het stadion „De XVliert" te Den Bosch, a.s. zater- X dagavond om zeven uur. »<><><x>ooo<><x><><x><><>o<>c><>ooo<>c Het luchtschip dat reclamevluchten boven Nederland gaat maken voor een Duitse elixerfabriek, werd zater dagavond aan de ketting gelegd, om dat er een meningsverschil was ont staan tussen de fabriek in kwestie en een publiciteitsbureau in Den Haag. Het gii»g over de vraag, wie er nu eigenlijk recht had op reclame-vaar ten met 't luchtschip. Bovendien was het niet helemaal duidelijk wie nu eigenlijk de eigenaar was van de zep pelin Inmiddels zijn de moeilijkheden, al thans voorlopig, opgelost. De twee on dernemingen kwamen in zoverre tot overeenstemming, dat de aangekon digde reclamevaarten boven ons land in elk geval kunnen doorgaan. Nederlandse kleuter in Zweden verdronken Het anderhalfjarige dochtertje Ire ne van de Nederlander W. Uytenbo- gaardt, docent filosofie aan de Stock- holmse hogeschool voor technologie, is zaterdag verdronken. De kinderwa gen, waarin zij zat, reed van een aan legsteiger op het eiland Vaermdeo bij Stockholm. De wagen glipte het kin dermeisje uit de handen en verdween in het water, dat ter plaatse acht me ter diep is. Na een uur speuren ont dekten politie en kikvorsmannen het lijkje. Een groep Amerikaanse toeris ten was er te Marseille getuige van hoe gemaskerde bandieten een overval pleegden op een geldtransport. De Amerikanen dachten dat zij toeschouwers waren bij de bui tenopnamen van een gangster film en zij sloegen ijverig aan het fotograferen. De vier overvallers hielden een wagen aan die van een bank kwam en loonzakjes naar een grote fabriek vervoerde. Zij be dreigden de chauffeur en de begeleiders met machinepistolen en revolvers en maakten zich met 23.000.000 francs uit de voeten. Zij zagen echter een bedrag van 1.700.000 francs over het hoofd en lieten dit in de auto achter. De politie zoekt thans de Ame rikanen, omdat de genomen fo to's waardevol zullen zijn bij het onderzoek.

de Stem | 1956 | | pagina 1