Lof en kritiek van een Brabantse emigrant PAPIER ONZE PUZZEL HH LANGER NAKAARTEN HEEFT GEEN ZIN MARKANTE BRIEF UIT AUSTRALIë Vakantie-reis? FLITS er'eis! PHILIPS w.tm V ii E 4 t met melk meer mans Vergelijking met voetballers en belangrijke uitslagen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 JULI 1956 k'nil ,,l\» u'J Mi' Mi 0 Het onmisbare zonlicht Kamp Bonegilla OPLOSSING Dikken Bruines Dui Titel halve fond Nog enkele brieven over Tourconflictmaar..., Uit België Wij hopen dat U deze brief wil opnemen in ons vertrouwde dagblad „De Stem", in het belang van alle toekomstige emigranten, die volgens ons en verschillende anderen een ver keerde voorlichting hebben ontvangen in Ne derland. Deze voorlichting wordt zeer verschillend gehouden. Er worden films en andere voor lichtingsmogelijkheden te baat genomen om de toekomstige emigrant enige indruk te ge ven van zijn nieuwe vaderland. De waarheid is echter geheel anders. Het be gint al op de boot als deze nauwelijks het anker heeft gelicht. Verschillende mensen hoor je vertellen, dat hun bedje in Australië reeds voor hen is gespreid. Om ons echter op de boot nog voorlichting te geven is er ook nog een voorlichter aan boord. Het is echter voor iedere emigrant een volkomen raadsel waarom deze man meegaat. De emigranten vragen zich dan ook af, of hij aan boord is om nieuwe fantasieën op te doen, om nieuwe emigranten te winnen. Hij houdt zitting aan boord en ieder wordt uitgenodigd om eens bij hem te komen praten. Ook ik kreeg een uitnodiging en ging dus naar hut 14 op het C.-dek. Ik had al mijn papieren medegenomen en de mijnheer keek ze eens in en het gesprek geef ik U hierbij; ,,Zo U bent mijnheer H. C. Jansen, geboren in Nieuw-Ginne- ken. U hebt 6 kinderen? U gaat als landbouwer? „Ja", „Heeft U al een farmer?" Nee, mijnheer, ik ga vol gens het Pater Maas-schema" „O, heeft U al iets gehoord?" „Nee mijnheer." „Als U in Frementel niets gehoord hebt komt U even terug." Zo ging dus de een na de ander door de ambtelijke molen, waarna we niets wijzer de hut weer verlieten. In Frementel kwam er een ambtenaar van de Austra lische regering aan boord, welke met ons meeging naar Melbourne. Bij hem herhaalde zich het zelfde spelletje Maar hoe? Om de beurt moest je bij hem komen, maar je werd bij hem als mens behandeld. Deze ambtenaar was zeer gemoedelijk en vroeg naar onze moeilijkheden. Voordat ik bij hem moest komen had ik eerst mijn licht opgestoken bij de aalmoezenier welke aan boord was. Deze gaf mij te verstaan, dat als je onder het Pater Maas-schema uit Holland bent vertrokken, je nergens over behoed in te zitten. Dus schoof ik een stukje voor stukje naar de gemoedelijke regeringsambtenaar en toen ik dan tenslotte oog in oog met hem zat vroeg hij: „How are you?" „Verry good', zei ik en toonde hem mijn papieren. Hij keek deze in en zei toon dat met mij alles oké was. Daarna gaf hij zijn instructies aan de Nederlandse regerings-ambtenaar. die de goede ge woonte al van z'n collega had overgenomen. Hij zei: „O, U gaat volgens het Pater Maas-schema, nu die komt in Melbourne aan boord en dan is alles waar schijnlijk al voor U geregeld. In Melbourne begon de ontscheping. Pater Maas kwam aan boord en al diege nen die onder zijn schema vielen werden afgeroepen. Het waren maar drie families, maar er stond wel 1000 man. Mijn vrouw en ik waren het eerst aan de beurt en inderdaad was alles al voor ons geregeld. Het bleek zelfs dat de farmer en zijn vrouw waren meegekomen om kennis met ons te maken en om eens te horen of mijn kennis voor het gemengde bedrijf voldoende was. Het was een geluk dat m'n vrouw vloeiend Engels sprak, waardoor het gesprek op behoorlijk peil kon worden gevoerd. We werden door de farmer aangeno- men en kregen de beschikking over een nieuw huis vrij rpelk en groente plus 13 ponds per week. Wij namen dit njtelk en groente plus 13 pounds per week. Wij namen dit regelen wanneer ik zou beginnen, dat was 1 juli. Tot die datum moest ik naar Bonegilla om te wachten dat het huis leeg was. Ook werd mij op het hart gedrukt mijn kennis van de Engelse taal wat meer bij te scha ven. De farmer ging hier ook mee akkoord. Uit het ge sprek met de farmer bleek dat hij reeds twee maal Advertentie» Van een streekgenoot die naar Austra lië emigreerde ontvingen wij bijgaande brief. De schrijver ervan is een man die het zelf goed heeft getroffen en de emi gratie dus niet door een zwarte bril be kijkt. Vandaar dat wij zijn opmerkin gen, al hebben die natuurlijk slechts de waarde van een persoonlijk oordeel, in teressant genoeg vinden om ze hier af te drukken. De lof van de familie Jansen voor het Pater Maas-schema mag de aandacht hebben van alle katholieke emigranten. zeer teleurgesteld was door Hollanders, die na enige tijd waren gaan lopen. Waarom...? Die twee hadden zich ten onrechte uitgegeven voor landbouwers terwijl ze nooit eerder in het boerenbedrijf hadden gewerkt. (Advertentie) Er zit méér in uw vakantie. Want er zit méér in uw fototoestel. En een flits haalt het er uit! Tien - tegen - een heeft uw camera een aansluiting voor zo'n handig modern Hits-apparaat. Om binnen en buiten, 's avonds en overdag de „foto's van uw leven" te maken! Vraag ernaar bij uw fotohandelaar. En ga flitsen - met Philips „Photoflux" lampjes: klein, veel licht en... maar 25 Ct! Waarom bier niet geflitst? PHILIPS HULSLOZE Met Philips Photo flux" altijd rake foto's. Tenslotte gingen wij dus naar het Camp „Bonegilla" met enige schrik vanwege de verhalen die de ronde deden dat het er zo slecht was. Op de boot kregen we een lunch-pakket voor de lange reis die we voor de boeg hadden. Dit was echter niet nodig geweest, want na on geveer di ie uui sporen, stopte de trein die ons ver- voeide, in Seijmour waar de tafels in een grote wacht kamer gedekt stonden, met warme worstjes, aardappe len, groenten en fruit en melk voor de kinderen. Het was in een woord „prima", 's Avonds om tien uur kwamen we tenslotte aan in het kamp waar we vier kamertjes toegewezen kregen, 't Bleek dat de bedden al opgemaakt waren. Ook konden we daar weer eten. De eerste dagen was het eten in het kamp slecht, maar na hierover met de vertegenwoordiger van de Ned. re gering te heoben gesproken werd het beter. Wij, die onder het schema van Pater Maas vertrokken waren hadden Jus toch nog niet te klagen. Dit werd be vestigd door de belevenissen van de anderen die niet onder het schema waren geëmigreerd. Er waren onder hen, die onder de Christelijke emi- gratiedienst waren ingeschreven, met als gevolg geen vertegenwoordiger in Melbourne. Wat hun beloofd was werd niet volbracht. Zij dwaalden tevergeefs in het kamp rond, want als je niets hebt in Melbourne, ben je aangewezen op de arbeidsbeurs van het kamp. Dit heeft de taak, de nieuw aangekomen mensen zo spoedig mogelijk uit het kamp te helpen en aan werk. Hierbij komt het veelvuldig voor dat mensen in een ge heel vreemd beroep komen en ook in een ander kamp waar het niet zo goed is als in Bonegilla. Ook kan hij zelf werk gaan zoeken. Diegenen die werk krijgen toegewezen van de beurs in Bonegilla doen er echter goed aan een verlofpas te nemen en eerst eens te gaan kijken, want de Australiër is al zo dikwijls beetgenomen dat hij je eerst eens wil zien en eens met oigen ogen wil vaststellen wat je kunt. Velen nemen dan ook zo'n verlofpas en gaan er op uit maar ze stralen allemaal, veelal door de slechte kennis van de Engelse taal. Dus zijn ze verplicht in de fabriek te gaan werken. De cursussen die daar gegeven worden zijn zeer goed, maar de opkomst is zeer slecht. Van de 100 mannen zijn er maar 10 die iedere dag de cursus volgen, 't is een schandaal. Leer goed Engels in Hol land want 't is hier veel waard. Wie goed Engels spreekt, slaagt direct bij een particuliere baas en heeft direct werk. Neem dit van ons a.an katholieke emigranten, ga onder het pater Maas-schema, dat is het beste. Alles is voor je in orde gemaakt en je hebt hier geen zorgen. Alles wordt geregeld door Pater Maas en mevr. Segers. Hoogachtend, H. C. Jansen - Drent C.I.C. Bonegilla Block 14 Victoria Australië ZANDVOORT Zondag vond dan de zogenaamde se lectiewedstrijd voor de Tour de France in Zandvoort plaats> terwijl de hele ploeg reeds drie of vier dagen van te voren bekend was. De 4 renners werden dus in de waan gelaten nog 'n kans te hebben en ze werden dus gewoonweg voor de gek gehouden. Waarom de betrokken ren ners echter boven Thijs Roks werden verkozen is me een raadsel, want Thijs bewees in de Ronde van Zwitserland wel overduidelijk dat hij sterker was dan v. Dongen. Of heeft men hem nog niet vergeven, dat hij vorig jaar kam pioen werd? WERNHOUT J. D. BREDA, DODE STAD II Op een mistroostige dag, komt- men in Breda tot de ontdekking: geen drukte in de zaken, geen vertier buiten op straat, geen verdiensten. Wat is hier de oorzaak? Men is direct geneigd het weer hier van de schuld te geven, natuurlijk speelt dit een zeer grote rol. maar zou het van doorslaggevende aard zijn dat onze stad thans zo'n slapend beeld geeft ik voor mij geloof het niet, dit is het samenvallen met allerlei andere factoren, en wel de volgende: Onze stad heeft te weinig Je bied^gi, er is niets georgarfteé^rd dat def Vreemde ling doet besluiten een dagje in onze stad te vertoeven, niets is er, dat groepen vakantiegangers doet besluiten naar on ze stad toe te gaan en er 'n gezellige dag door te brengen, en dat het ongunstige weer hier de schuldige van is, meen ik met bewijzen te kunnen ontkennen. Men kijkt terug naar de zo zeer ge slaagde Mento-feesten te Oosterhout, een feest van 17 dagen, met daarvan 16 dagen regen en nog eens regen. Desondanks, zijn deze feesten voor Oosterhout een enorm succes geworden, en duizenden en nog eens duizenden vreemdelingen naar Oosterhout getrokken, ondanks de regen, ondanks de koude. Conclusie, dat een stad niet dood behoeft te zijn, on danks de tegenwerking van Pluvius. Zeer juist heeft de stadsredacteur in zijn beschrijving over Breda dode stad, De Mentofeesten als voorbeeld gesteld voor Breda. Niet dat Breda het niet kan maar waarom het niet gedaan? Vooral bevreemdt mij dit, daar het be kend is dat 2 Bredanaars hier aan een groot gedeelte van het succes hebben ge leverd, enigzins pijnlijk is het te moeten constateren, dat Breda van deze mensen geen profijten heeft getrokken. BREDA EEN HANDELSMAN GEPENSIONEERDEN Wij leven in een tijd van hoogconjunc tuur. Of en hoelang deze zich zal be stendigen ol voortzetten hangt van vele factoren af. Maar wat wij vrezen dat is dat de welvaart van ons volk zolang deze duurtf het gehele volk ten goede moet komen. En nu zien we overal, dat in bedrijven en bij de de overheid over 1955 in 1956 een inhaalloonronde, e.g. uit kering ineens van 3%, plaats vindt. Maar over het gepensioneerde overheidsperso neel hebben wij nog niet bij geruchte maar iets vernomen. Het mag algemeen bekend geacht worden, dat de over- neidsgepensioneerden in de naoorlogse jaren gebukt zijn gegaan onder hun achterblijven in financieel opzicht, in ver gelijking met de verbeteringen, die in salarissen van de actief dienende ambte naren zijn aangebracht. Indien het inderdaad de bedoeling van re regering is het gehele volk in de welvaart te doen delen, dan verwachten wij, dat zij de achterstelling van de ge pensioneerden niet zal vergroten en daarom vragen wij gepensioneerden in het lopende kalenderjaar een uitkering ineens op korte termijn van 3% over 1955. BREDA A. T. HUURBELASTING Waar bij de poging tot Kabinetsformatie wederom de kwestie „huurbelasting" aan de orde is. achten wij het niet over bodig eens te wijzen op het navolgende .lwaaru.it kan blijken met wglke^ opper vlakkigheid die kwestie bij de 'vroeger •daarover gehouden discussies is behan deld geworden. Wij laten thans in het midden of er een redelijk motief kan bestaan op grond waarvan te rechtvaardigen zou zijn de eigenaren van vooroorlogse huizen die hetzij vrijwillig hetzij gedwongen als verhuurders optreden^ boven de reeds door hen gedragen lasten en eigendoms beperkingen nogmaals extra lasten op te leggen. Maar wel staat vast dat het een grote onrechtvaardigheid zou zijn bij een zoge naamde „huurafroming" de huiseigena ren-verhuurders allen over dezelfde ka- scherén. Er bevindt zich onder die eigenaren een groep die tengevolge van oorlogs handelingen blijvende, niet door het Rijk vergoede maar vaak zeer aanzienlijke schaden aan hun huisbezit hebben gele den, zulks in tegenstelling tot de overigen welke dergelijke schaden niet hebbn ge leden. Ingevolge de regeling der vergoeding door het Rijk van de materiele oorlogs- HORIZONTAAL: 1 muziekinstru ment; 6 muziekinstrument; 11 Eng. telwoord; 12 krantenjongen; 13 hond; 14 meisjesnaam; 17 communicatiemid del; 20 gewicht lafk.); 22 roofvogel; 24 uitroep; 25 rangtelwoord; 28 slot; 31 aanw. vnw.32 familielid; 33 in dien; 34 ontkenning; 37 min; 39 Eur. hoofdstad; 40 wandeldreef; 41 wapen; 42 god dei liefde; 44 kleur; 46 Bijb. naam; 48 etenbereider; 49 kleding stuk; 51 sas; 54 muziekinstrument; 56 muziekterm (afk 58 elk; 61 kiaar; 63 verdriet; 65 Ind. dorp; 68 voorzet sel; 70 eerste vrouw; 71 kippeneigen schap; 73 muziekinstrument; 74 mu ziekinstrument. VERTICAAL: 1 muziekinstrument; 2 Fr. lidwoord; 3 dun; 4 aanhaling; 5 vreemd; 6 losse naad; 7 bejaard; 8 voor; 9 watei in Friesland; 10 mu ziekinstrument; 15 aanzien; 16 aanw vnw.; 18 groet; 19 zijrivier van de Donau; 21 koor; 23 pi. in de N. O- polder; 24 schel; 26 eens; 27 Duits pers. vnw.; 29 berg op Kreta; 30 agenda; 35 watei in Utrecht: 36 dwaas. 37 jongensnaam; 38 groet; 43 schaap; 45 visnet; 47 boom; 50 op de wijze van; 52 pi, in Duitsland; 53 Eng. titel; 54 vr. munt; 55 ijle stof; 56 muziek instrument; 59 gast; 60 pl. in N.-Hol- land; 62 muziekinstrument; 63 bevel' 64 oosterse jongensnaam; 66 treiter 67 bergweide; 69 Fr. pers. vnw 72 getij. HORIZONTAAL: 1 eek, 4 sekte, 8 oslo, 11 stroop, 13 lemoen, 15 an,' 16 gravin, 18 enz., 20 lade, 22 ton, 23 ako- lei, 25 alle, 27 kro, 29 el, 30 non, 32 olm, 34 krijsen, 36 imker, 38 moot, 40 trek, 42 km, 43 ido, 45 ave, 47 te, 48 iele, 50 part, 53 erker, 55 narwal, 56 the, 58 als, 60 ne, 61 nat, 63 elan. 65 gesnik, 68 aar, 70 asem, 72 aai, 73 dromei, 75 ei, 76 eender, 79 anders, 81 lark, 82 ulaan, 83 est. VERTICAAL: 1 etna, 2 er, 3 kogel, 4 spatel, 5 klink, 6 ten, 7 em, 8 oe, 9 sneller, 10 onzin, 11 saloniki, 12 or, 14 ook, 17 v.o., 19 ne, 21 dank, 23 aor ta. 24 oester, 26 lord, 28 r.k.o., 31 om men, 33 mm, 35 netel, 37 eieren, 39 oor, 41 kerstmis, 44 opank, 46 veel, 94 lansier, 51 ala, 52 t.t., 54 kans, 57 lierman. 59 egaal, 62 tarra, 64 aarde. 66 c.a., 67 inn, 69 ao, 71 eert, 73 del, 74 en, 77 e.k., 78 du, 80 es. Terwijl N.A.C. de ene tegenstander na de andere bevrijdt van kampioen- schapszorgen Verlegh past de voor treffelijke tactiek toe van de „slijta geslag" en daar moet je natuurlijk niet aan beginnen met versleten men sen beleeft ook de duivensport hoogtijdagen. Wij duivenmelkers kun nen de stryd om 's lands hoogste voetbaleer daarom met een deskun dig oog bekijken, omdat wij meetaf aan hebben ondervonden dat „consti tutie" veel meer waard is dan „con ditie". Duiven van yzeren constitutie vertonen eei veel constanter „forme" Het zijn deze waar wy, door nooit aflatende oefening, kampioenen van kunnen maken. De Jantje van Hel- den's en Louiske Overbeeke's van het luchtruim. De duurste profs, a la Cor van der Hart, zijn altijd de (technisch begaaf de) jongens met het grootste uithou dingsvermogen Op het los zand van de „lichaamsconditie" is nog zelden 'n ploeg van kampioenen opgebouwd. Als er gezweten moet worden geven ze de pijp aan Maarten. Prachtvoet- ballers, in een elftal van junioren of van ouden van dagen. Prachtduiven, als ze de wind op de staart hebben... En nu zult U vermoedelijk van mij willen vernemen hoe het gegaan is van St. Vincent. Om u geen seconde langer in het onzekere te laten, geef ik U maar seffens een overzichtje van de vroegste meldingen in onze gewesten: Kemperman te Steenber gen (3.57), Stoffelen te Steenbergen (4.40), van Oosterbosch te Hoens- broek (oud Bredanaar) (4.58), Ris- seeuw te Breskens (5.20, 6.18, 7.26), Gebr. van Dessel te Halsteren (5.30), L Smeekens te Breda (5.45), Dorus I ecters te Steenbergen (5.45), A de Smet te IJzcndijke (6.02), K. Braun te Breda (6.15), L. Hamers te Kaats- /fon? ^roP te Hoogerheide (6.30), W. Klaaysen te Breskens (6.38) F. Scheerders te Vogelwaarde (7.03), A. Braat te Roosendaal (7.15) Chr Jonkers te Halsteren (7.25), G. Pee- ters te Etten (7.30), B. Hopmans te Bergen op Zoom (7.40 en 8.05), B. v. Riel te Waalwijk (7.50), B. Hoppen brouwers te Sprundel (7.55) enz. enz. Een prachtprestatie werd geleverd door de duiven van veteraan J.M. Schipper te Alkmaar (7.50) en van F.A. Timmerman te Doetinchem (7.30). Deze vogels hebben bijna tweehonderd km verder moeten vlie gen dan die van Risseeuw Wat de gemaakte snelheden be treft, zijn alle records gesneuveld. Langer dan zaterdagmiddag 12 uur zal het in het zuiden wel niet open staan. En dan hebben we hier de uitslag in de Bredase Bond, deelname 317 duiven: 1 en 6 L. Smeekens, 2 K. Braun, 3 P. Buynsters, 4 en 5 Gebr. Oomens, 6 Jac. van Raak, 8 B. Ver munt, 9 A. van Sluys, 10. Jac. van Dongen, 11 A. Marijnissen, 12 Stopke le Grance, de grootste fondkampioen van heel west-Europa, 13 J.A. Dek kers, 14 M. den Braber en 15 Alfons Jansen enz. De beste uitslag wordt gemaakt door Louiske Smeekens, die slechts twee duiven mee had. Had hij ze gezet voor het televisie-appa raat, dan had ik hem geen slechte kans gegeven. De dag daarop werd in Breda van St. Denis uit gevlogen: 1 A. van Sluys (met zijn vermaarde '53), 2 M. Gijzen, 3 A. Frijters, 4 H.J. Oomens, 5 Gebr. Schuurmans, 6 A.J. Roovers, 7 A. Derks, 8 P. Corssmit, 9 en 15 M. van der Straaten, 10 M. van Uden 11 Ant van der Linden, 12 F. Scho tanus, 13 M. van den Akker, 14 en 19 Gebr. Oomens, 16 M. Remie jr., 17 W. Pullen (vliegt ook met geen prul len), 18 A. Spronk, 20. A Derks enz. De serie van honderd is voor M. van der Straaten voornoemd met zijn twee k-duiven, die van vijftig voor de grote kampioen H.J. Oomens te Ulvenhout. Wat de harde voorwer pen aangaat, deze zijn voor A. van Sluys met 1 en 93 en voor J.J. Snel- ders met 52 en 99. Onze gelukwensen. De vooruitzichten voor Limoges zijn dat er weer een geweldige staart- wind staat. Jammer voor de liefheb bers met duiven voor berop! Hier de stand van het halve fond- va mpioenschap in de Bredase Bond: 1 A. van Nunen jr. 2228 p., 2. Ant. wtxl> 1AOiV Delheij 2124 p., 3 A. van der Lindepakt is, 5 A. Bernaards, 6 C. 2112 p., 4 de nooit versagende vete raan M. Pellenaars 2038 p„ 5 A. Ble- wanus 1935 p„ 6 Gebr. Oomens 1879 p„ 7 H.J. Lammerse 1798 p., 8 Jan Sloekers 1759 p„ 9 Jac. van Gils 1714 p., 10. A.J. Roovers 1618 p„ 11 W. Hens 1600 p., 12 1'. van Althuis 1592 p„ 13 Chr. van den Berk 1568 p., 14. C. Bastiaansen 1484 p., 15 L. Verheyden 1481 p., 16 J. van Bakel 1457 p„ 17 P. Boerjan 1463 p., 18 A. Horward 1451 p., 19 Joh. Dane 1437 p., 20 P. Jansen 1432 p. Op het kampioenschap van de serie van tien aangewezen vluchten, kom ik nader terug als de vluchten met de jonge duiven achter de rug zijn. St. Vincent in Kaatsheuvel: 1 5 en 9 L. Hamers, 2 Jac. Vloemans, 3 J. Voogd, 4 A. Snoeren, 6 G. van der Linden, 7 L. van Geel, 8 Jos Schrau- wers, 10 D. Mateysen enz. Idem St. Denis; combinatievlucht in de Kring: 1 A. Koremans te Don gen, 2 L. Grootswagers te Loon op Zand. 3 B. van Riel te Waalwijk, 4 M. Ververs te Kaatsheuvel, 5 en 8 C. de Bondt te Kaatsheuvel, 6 9 10 enz. A. Trommelen te Dongen enz. De C.C. Nieuw Ginneken moet je ook niet uitvlakken. St. Vincent: 1 en 2 Van Eil (en Ko), 3 en 7 de grote kampioen Jan Antonissen, 4 Janus Martens, 5 en 8 L. Paulussen, 6 Jan Frijters, 9 P. de Brouwer en 10. Ma- rijn Martens enz. Idem St. Denis: 1 H. Bogers, 2 Jaan Timmers, 3 en 8 Van Eil (en Ko), 4 Marijn Martens, 6 J. Roovers, 7 Pietje van Gils, de jongste liefheb ber van heel de maatschappij, bijge naamd de beul van de berg!, 9 W. van Oosterbosch, 10 A. van Dorst enz. Te Ulvenhout werd tevens het kring concours van St. Denis gegeven: 1 A. van Sluys te Breda, 2 B. Raassen te Dongen, 3 A. van Dorst te Rijen, 4 Driek Bogers te Ulvenhout, 5 F. Hangeraaf te Hank, 6 P. Machielsen te Rijen, 7 Marijn Martens te Ulven hout, 8 Gebr. Oomens te Breda, 10 Gebr. Stabel te Alphen enz. Hier de uitslag op St. Vincent in West Zeeuwsch Vlaanderen: 13 5 7 13 26 31 en 39 (13 mee): Jacob I. Ris seeuw te Breskens, met de soort van zijn gevreesde „Ibrahim", die heeft hem dus wel even een jaap gegeven die met geen zeven krammen te hechten is, 2 A. de Smet te IJzen- dijke, 4 W. Klaaysen te Breskens, 6 14 21 23 25 en 29 Staf Dusarduyn, die een andere wind had moeten heb ben, 8 27 30 en 32 Bram van Gijs, 9 G. de Wever të Schoondijke, 10 A. Dupuy te Biervliet, 11 J. Quaars te Breskens. 12 P. Boekhout te Bier vliet, 15 H Steenhart te IJzendijke enz. C.C. Bergen op Zoom St. Vincent: 1 Gebr. van Dessel, 2 Chr. Jonkers, 3 4 en 13 B. Hopmans, wat hard ge- van schade toegebracht aan onroerend goed werden a. Niet vergoed de schaden geleden door tijdelijke huurderving zoals die het gevolg was van gehele vernietiging of van tijdelijke onbewoonbaarheid van het pand. b. Werd alleen in geval van zeer ge ringe draagkracht de volle, doch anders slechts ten hoogste van 75 procent van de toegebrachte reparatiekosten vergoed. c. Moest ingeval van zodanige ver nieling dat het pand moest worden her bouwd, de eigenaar zelf een gedeelte der herbouwkosten dragen. d. Goid de regel dat de vergoeding door het Rijk zich beperkte tot de uit gaven wegens reparaties nodig om het ge troffen pand weder (veilig) bewoonbaar te maken. Dit had tot gevolg dat in zeer vele gevallen de reparatie van de zwaar ste schaden achterwege bleef. Het grootste waardeverlies dat zijn huis geleden had werd in het geheel niet, ook niet gedeeltelijk, vergoed Wij vestigen er ten overvloede de aan dacht op dat, om de maat vol te meten, de toegestane huren wel zodanig laag zijn gesteld, dat er geen sprake van kan zijn dat de door gemelde verliezen getroffen huiseigenaren die verliezen uit de huren ook maar enigzins zouden kunnen goed maken. GEVAARLIJKE HOND In de Columbusstraat No. 32 wonen mensen met een heel gevaarlijke hond Na gewaarschuwd te zijn, zijn de eige naren er toch nog niet in geslaagd dit gevaarlijk beest het biiten af te leren. Inzender is er al tweemaal door gebeten wat ook weer maandag j.l. gebeurde toen hij naar z'n werk ging. Wat doet de eigenares als er een klein kind in het gezichtje gebeten wordt? Die gevaarlijk* honden dienen vastgehouden te worden. BREDA BUURTBEWONER GEEF DE JONGENS EEN SPEELVELD VIII Gaarne stem ik in met de actie, onder nomen door de heer Akkermans, te komen tot oprichting van voetbal- en speelvelden voor de jeugd op de lagere scholen. De kleintjes immers, hebben hier en daar al zandbakken, wippen en klimrekken waar zij zich kunnen ver maken, ook is er hier en daar een glij baan. Wat echter te beginnen met d« oudere jongens? Al een paar maal ben ik een bal kwijtgeraakt aan de politie, omdat zij op straat, plein of grasveld voetbalden. Ook een enkele maal kost het een ruit. Daar ik vijf jongens heb, zou ik het v. harte toejuichen indien men ig het van harte toejuichen, indien men inderdaad zou komen tot oprichting van voetbalvelden (speelvelden), waar ook onze oudste kinderen terecht kunnen. BREDA C. L. BREDA, H. KEERMANSLAAN 41. BEENAKKERS „Tour brobleem" De zomer die kwam in het land Groot en klein zette zorgen aan de kant. Maar de rust werd gauw verstoord, Hiedereen heeft het al gehoord. Want of jee, o jee, Wim van Est die mocht niet mee, Waarom niet hieders vraag? ('k weet het nietmaar ik denk dat het zou doen, en graag. Een sportliefhebber uit Bergen op Zoom spreekt verder als zijn mening uit dat de N.W.U. nu eindelijk maar eens maatregelen moet nemen tegen de „koppige Pellenaars" Een inzender uit Westdorpe kiest daarentegen d« zijde van de Nederlandse ploegleider. Hij is van oordeel dat van Est de laat ste tijd niet al te goed heeft gereden en dat Pellenaars een van de besta ploegleiders van het ogenblik is. Ten- De kwestie „van Est" heeft ook de slotte is er dan „een vurige vrouwelij- afgelopen week nog heel wat pennen üjke supporter" uit Standdaarbuiten, ■- beroering gebracht. Daaruit mag die erg verdrietig gestemd is. Zij blijken dat het Zuiden meeleeft met alles wat er in en rond de Tour ge beurt. Het heeft echter geen zin al te lang na te kaarten over gedane zaken, die nu eenmaal geen keer nemen. Van Est is niet in de Tourploeg opgeno men en Pellenaars is met de jongens naar Frankrijk vertrokken Voor plei dooien als „Van Est moet mee" kun nen we dus geen plaats meer inrui men. Wel is het dienstig een algemene indruk te geven van wat inzenders nog over de kwestie als zodanig schre ven. Niet alleen de volwassenen heb ben zich uitgesproken. Getuige boven staand plaatje, getekend door Mieke van Es, Roosbergseweg 11, Bavel, met als bijschrift „Van Est moet mee in de Tour" (voor jou deze uitzondering, Mieke) en getuige het' versje van een J. Smits uit Breda, die 12 jaar is: schrijft: „Dat ijzeren Willem nu zo maar ineens tot roest moet overgaan, vind ik pijnlijk, al ben ik maar een huismoeder. Nu kunnen mij de be richten niets meer schelen. Ik kijk gewoon niet meer in de courant en ik luister niet meer naar de radio. Voor mijn part komt er geen Tour prijsvraag vanwege rouwbeklag voor onze goede Willem. Ik doe ook alle jaren mee, maar nu interesseert het me niet. Ja, lachen zal ik, hoe meer er uitvallen, hoe liever. Dan heeft die lieve Pel zijn verdiende straf..." Kom, kom, moeder, zouden we wil len zeggen, kop op Oevelen, 7 C. van der Zande, 8 C. Govers, 9 Gebr. Denijs, 10. Jo Vide- Ier. Voor negen uur vallen er vijftien duiven. Idem St. Denis; 1 A. Bom, 2 P. de Waal, 3 M. P. Buuron, 4 A. Alleman 5 A. van der Wegen, 6 A. van Elzak- kers, 7 en 8 P. van Tilburg, 9 P. de Mooy en 10 F. Goossens enz. Ook de mannen van de V.B.P. za ten met hun traktement op St. Denis en de uitslag was als volgt: 1 J. Wei- schot, 2 J. Sebregts, 3 J.C. Nuyten, 4 en 5 A.M. Buuron, 6 en 9 J. Gijzen, 7 B. van den Berg, 8 Ph. Machielsen 10 C. Stoop. In Terheijden vliegen ze ook altijd gruwelijk hard. St. Vincent: 1 M. Lo- dewikus, 2 C. Janssens, 3 B. Dijkers 4 B. van Oers en 5 Ant. van Leent. En dan heb ik hier de uitslag van St. Denis te Chaam in de „Gevleu gelde Vrienden": 1 en 5 de watervlug- ge Pietje Verheijen, 2 J. Oomen, 3 en 9 Ch. Koks, 4 P. van Loon, 6 A. van der Put, 7 J Ansems, 8 G. Pau lussen, 10 P. van Opstal enz. De uitslag van het Kringconcours van Pont. St. Maxence in de Kring Midden Brabant gegeven te Chaam is eveneens bekend: 1 L. Rijnen te Tilburg, 2 J Noyen te Tilburg, 3 B. Schuurmans te Tilburg, 4 Adr. Kore mans te Dongen, 5 Adr. van Tilburg te Baarle-Nassau, 6 A. Trommelen te Dongen, 7 J. Zoontjes te Tilburg, 8 Gebr. Stabel te Alphen, 9 Gebr. Oomens te Breda en 10 Adr. Trom melen te Dongen. Poitiers provinciaal te Antwerpen: 1 Gebr. Claessens te Melsele, 2 Adr. Stuyts te Essen, 3 Frans Declercq te I De Klinge, 4 Stan Jacobs te Zand vliet, 5 Tegenbos-Bergmans te He rentals, 6 Jos. Cuypers te Gierle, 7 L. de Cock te St. Niklaas, 8 H. de Wolf te Haasdonk, 9 Gebr. Descheemae- cker te Antwerpen, 10 Fr. Stevens ta Merksem. Er vlogen 2235 duiven. Geen enkele favoriet blonk uit. Om het eerlijk te zeggen zijn er geen favorieten meer. Cahors nationaal in de Eentente Beige: 1 O. Devinquiere te Blan- dain (24.025 fr.), 2 O. Devriendt te Moere (14.425 fr), 3 R. Dubois te Lau we (12.725 fr.), 4 en 7 H. Desmet te Geraardsbergen (resp. 1025 en 13.425 fr.), 6 L. Dath te Quevaucamps (2305 fr), 8 A. Steenlandt te Eernegem <1445 fr.), 9 Willem Verschelde te Kortrijk (1045 fr.), en 10 R. Desseyn te Doornik (1805 fr.) enz. De poule van duizend wordt ge wonnen door Maurice Delbar te Ron- se aan de 17e prijs (24.525 fr.) Hier de stand van het fondkam pioenschap van de „Belgische Dui vensport" (Vlaamssprekend gedeelte de Walen kernen er overigens niet aan te pas) eerste publicatie: 1 Van- denbroucke-De Weerd te Wielsbeke 2790 p., 2 Remi Dubois te Kortrijk 2070 p., 3 Alfons Steenlandt te Eer negem 1350 p., 4 Jos. Portois te Ron- se 1095 p., 5 André Vanbruaene te Lauwe 1080 p., 6 Albert Haeck te Kortrijk 1065 p., 7 Willem Verschel de te Kortrijk 885 p„ 8 Arthur Gunst te Houthulst 825 p., 9 Hector Desmet te Geraardsbergen 825 p. en 10 dr. A. Ide te Gistel. Dit is een spel met aangewezen duiven. Wegens het on regelmatig verloop der vluchten, krij gen diverse grote kampioenen die met veel duiven spelen, herhaaldelijk „verkeerden" voorop Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE

de Stem | 1956 | | pagina 7