KABINETSOVERLEG HING AAN ZIJDEN DRAAD i Maandag ontwerp-program bij fracties Tweede Kamer stelt zich achter minister KRIJGEN WE OOIT ZOMER? Ontvoerde Nederlander gedood Grote brand in warenhuis op de Antwerpse Meir Helft van de huurverhoging wordt „geblokkeerd voor vernieuwing en verbetering Kanaalraces Baby ontvoerd in New-York..... „ADIEU, WIJ MOETEN. Zaak Schokking afgedaan Vraag tijdens Europe moesson": ZIJN VROUW WAS JARIG DAGBLAD VOOR ZEELAND PRIJSSTOP VOOR MELK DE DOOD OP DE WEG EVEN KEIP OM DE HEEN Enige regen Luchtvaartoverleg met de V.S. Minister: Zeer teleurstellend Help de Polen Raad voor de Kunst gcïnslalleerd Op verkeer in Delft strenge controle P.v.d.A.-moties verworpen Op Sumatra Wc hoeven niet te wanhopen Woensdag a.s.: Zeppelin boven Noord-Brabant Twee verdiepingen gingen verloren Duitse dienstplicht Adenauer: „Geen einde aan de koude oorlog 96e JAARGANG No. 22194 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Meerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Belgerstraat 16. TeL: Directie, Kedactle en Administratie 335L Verantwoordelijk Hooid- redacteur: J. J. ti A Bruna. Redactieraad i. M. A C. v. Dongen, C. J, v. tiootegem Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr fcL M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.pnjs bi) vooruitbet. t 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (ultsi bi) niet postbestelL) 1 Ü.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841. Voor Cod. Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Tele oor 102 - (Bi,ibureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBUEG. Nieuwstraat 41, Tel. ZATERDAG 7 JULI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.35 per -m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. no. 35) Nu Maria Meesters toestem ming heeft gekregen van de Butlin-organisatie, ojn in augus tus deel te nemen aan de mas sale zwemtocht over het Ka naal, zullen wij in enkele ar tikelen die tocht beschrijven. Er zullen dit jaar ongeveer der tig deelnemers zijn; de enige uit ons land is Maria. Het eerste artikel publiceren wij vandaag. Het is van mr. Alex Bakkerdie zelf in 1928 een mislukte poging deed om het Kanaal over te zwem men. De regering heeft een prijsstop af gekondigd voor melk. Deze prijsstop houdt in, dat de maximale verkoops prijzen voor losse melk en melk in flessen, karnemelk, yoghurt, vla, pap pen en chocolademelk worden be paald op die van 30 juni 1956. De ministers hebben deze maatregel getroffen, nadat de Algemene Vereni ging voor Melkvoorziening te 's-Gra- venhage heeft geadviseerd met ingang van 8 juli 1956 voor West-Nederland de prijzen van consumptiemelk met één cent per liter te verhogen, ten einde de slijtersmarge te verruimen. De A.v.M. had geen overleg met het ministerie gepleegd en weigerde ge volg te geven aan het verzoek alsnog dit overleg te doen plaats hebben. Vandaar de maatregel van de minis ter. BUSSUM: Een 63-jarige incas seerder bij de posterijen, de heer L. Verhoeven, wilde per fiets een kruispunt oversteken, doch ver leende hierbij geen voorrang aan een bestelauto. Hij kreeg een duw van de wagen en kwam zo onge lukkig op het wegdek terecht, dat hij een schedelbasisfractuur op liep. In de loop van de avond is hij overleden. (Van onze Haagse correspondent) Voor de vierde keer hebben de fractie-leiders gisteren niet dr. Drees de mogelijkheden onderzocht 0111 tol een Kabinet te komen, waaraan alle partijen die in het parle ment vertegenwoordigd zijn, met uitzondering van de communisten en de Staatkundig Gereformeerden, zouden deelnemen. Wederom vormde bij dit gesprek, dal vijf kwartier heeft geduurd, het vasthouden van dr. Drees aan uitgaven voor de defensie tot hoogstens f 1500.000.000 het moeilijke punt. De kabinetsformateur heeft zelfs in de aanvang van het ge sprek te kennen gegeven dat het in zijn bedoeling lag om de Ko ningin mee te delen, dat hij de opdracht terug wilde geven. Deze mededeling van dr. Drees is te zien als een logisch gevolg van wat hij tijdens de huldiging, temidden van zijn partijleden in Den Haag, de avond tevoren had verteld. Daarbij had hij gezinspeeld op de mogelijkheid dat de socialisten van deelneming in de rege ring zouden afzien. Dr. Drees zei dat hij daarover met zorg ver vuld was. NOG VóóR het einde van dit jaar hoopt de regering te beginnen met het uitkeren van het smartegeld, dat Ja pan aan Nederland betaalt voor de genen die tijdens de oorlog in Japanse kampen hebben gezeten. DE BRITSE regering heeft nu te ken nen gegeven, dat zij instemt met „passende maatregelen" voor het overdragen van de Engelse militaire bases op Ceylon aan de regering van dit eiland. ZEVEN LEDEN van een communis tische mantelorganisatie zijn vrijdag te Frankfort veroordeeld tot vrijheids straffen omdat zij lid zijn geweest van de vereniging voor Duits-Rus sische vriendschap, die in de staat Hessen verboden is. DE OLIE in het Midden-Oosten heeft vorig jaar meer dan een mil jard dollar opgebracht. Dit blijkt uit een overzicht dat de "Verevinrie Naties hebben gepubliceerd. EEN ZWEEDSE houtboot, die giste ren voor de Nederlandse kust in moei lijkheden geraakte, heeft op het nip pertje de haven van Den Helder kunnen bereiken. MEER DAN 18 miljoen arbeiders in communistisch-China krijgen een loonsverhoging. Vooral vakarbeiders zullen ervan kunnen profiteren, zegt Peking. TWINTIG PASSAGIERS van een autobus zijn in dc buurt van Karatsji verdronken, toen die bus werd mee gesleept door het water van een ri vier die door moessonregens sterk was gezwollen. HET PRESIDIUM van de communis tische partij in Frankrijk heeft de Sovjet-leiders geprezen „wegens de wijze, waarop zij de fouten, veroor zaakt door de persoonsverheerlijking; hebben gecorrigeerd". MENZIES, DE Australische premier, zal in augustus a.s. een bezoek aan Indonesië gaan brengen. Dit op uit' nodiging van de regering in Djakarta. Weersverwachting van het K.N. M.I., tot zaterdagavond, opge- maakt vrijdagavond 23.15 uur. Verder toenemende bewolking 2 met later van het westen uit enige 2 regen. Matige zuidwestelijke of 2 zuidelijke wind. Iets hogere mid- 2 dagtemperaturen. I Vandaag: zon onder 21.02 uur; maan onder 20.14 uur. Morgen: zon op 4.32 uur. zon onder 21.02 uur, maan op 4.59 en maan onder 20.55 uur. Maandag: zon op 4.33 uur; maan op 6.24 uur. Die zorg hebben de vijf fractielei ders hem wellicht enigszins ontnomen. Zij hebben voorgesteld om verder te gaan met de formatie en de lastige defensieklip tijdelijk te omzeilen. Men kan er dan later op terugkomen, wan neer inmiddels verder is gewerkt aan de opzet van een regeringsprogram, dat immers nog heel wat meer zal dienen te omvatten. De loon- en prijs politiek, de nieuwe indeling van de regeringstaken over de departementen en de vermindering van hun aantal, het de laatste tijd weer veel bespro ken standpunt dat ten aanzien van N. Guinea zal moeten worden ingeno men, de positie van het overneids- personeel, zijn slechts enkele van de problemen waaraan nog aandacht zal moeten worden geschonken. Dr. Drees heeft toegestemd en zal nu een ontwerp samenstellen van een regeringsprogram dat maandag ter kennis van de fractieleiders zal wor den gebracht. Inmiddels werkt hij ook doe-, aan het zooken van een oplos sing voor de defensie en daarbij zal hij allereerst uitzien naar een gega digde voor de portefeuille van Oorlog die bereid is de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het beperkt budget waaraan dr. Drees wil va: houden. AKKOORD OVER HUUR- VRAAGSTUK. Inmiddels zijn de partijen het principe wel eens geworden over het liuurprobleem. Het plan van minister Witte om een gedeelte van de verho ging van de huuropbrengst te blok keren, is daarbij als uitgangspunt aanvaard. Dit houdt in dat de onteigening buiten de liuurregeling is gehouden. Er zal geen huurbelasting komen Wel wordt de helft van de 25% ver hoging geblokkeerd totdat tot ver nieuwing en verbetering kan wor den overgegaan. Het staat nog niet vast hoe lang precies de blokkade zal duren, omdat de minister wil voorkomen dat et gebrek aan bouw vakarbeiders in de nieuwbouw, door al te veel activiteit op het ge bied van vernieuwing, nog in de hand zou worden gewerkt. Van groot belang is dat de rente op de geblokkeerde saldi wordt bij geschreven. Deze rente blijft dan ook geblokkeerd, maar wordt in ieder ge val toch toegekend, zodat het „ont- eigeningsspook". waarmede van socia listische zijde gedreigd werd, ook hier buiten de deur wordt gehouden. Men is in politieke kringen alge meen van oordeel, dat de formatie wel over een dood punt heen is gekomen, maar dat wij toch zeker nog niet mogen juichen. Men blijft nog zeer gereserveerd ten aanzien van het uit eindelijk slagen. (Van onze parlementaire verslaggever.) Zowel het Tweede Kamerlid Blaisse (K.V.P.) als de heer Posthumus (P.v. d.A.) hebben in vragen aan minister Algera hun ontstemming uitgesproken over het afbreken van de besprekin gen over een luchtvaartovereenkomst door de Verenigde Staten. In ant woord hierop deelt de minister van Verkeer en V,.iterstaat mee, dat Ne derland als enig Westeuropees land nog g°en luohtovereenkomst met Amerika heeft. Het valt naar het oordeel van de minister moeilijk, een verklaring te geven van de bijzonder teleurstellende houding van de Amerikaanse rege ring. De Nederlandse regering is van oordeel, dat het niet aan Nederland ligt dat er geen evenwicht is in de economische verhoudingen, waarop de Amerikanen zo zijn gesteld. Dat de regering van de machtigste luchtvaartmogendheid ter wereld zo bang is voor concurrentie van de K.L.M., dat zij blijvend volhardt in deze negatieve houding, kan de minis ter nauwelijks aannemen. Hij zou dit zien als een ernstige discriminatie. Beroep op vrije wereld: De Christendemocratische Partijen van Centraal-Europa, waaronder ook die van de onderdrukte communisti sche landen, hebben er bij de vrije wereld op aangedrongen, met elk ver antwoordelijk middel de Polen te hel pen bij hun strijd voor de vrijheid, ,.nu de omstandigheden daarvoor gun stig zijn". In West-Berlijn heeft men een brief ontvangen van Oostduitse politieke gevangenen, waarin deze zich bekla gen over de erbarmelijke toestanden in de gevangenissen. De brief was op dun papier cn met bijna microsco pisch kleine letters geschreven, om het oversmokkelen te vergemakkelij ken. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. Cals, heeft gisteren in de Rolzaal te Den Haag de Raad voor de Kunst geïnstal leerd. Deze uit 80 leden bestaande Raad, welke gesplitst is in zes afdelingen, heeft tot taak de minister advies te verstrekken bij de vervulling van de taak, die de overheid heeft met be trekking tot de muziek, de muziek dramatische kunst, de danskunst, het toneel, de letteren en de moderne beeldende kunsten. In verband met het toenemende aantal ongevallen op de weg is de politie te Delft een zeer strenge con trole op auto's en motorfietsen be gonnen. Blijkt, dat de bestuurder geen gel dig rijbewijs bezit of dat de auto of motor niet aan de te stellen eisen van deugdelijkheid voldoet, dan wordt het voertuig in beslag genomen. De in beslag genomen wagens wor den naar Den Haag (Inspectie der Domeinen) overgebracht en blijven daar tot de kantonrechter de zaak heeft behandeld en een beslissing omtrent het voertuig heeft genomen. De politie neemt ook bromfietsen in beslag, welke door personen jon ger dan 16 jaar worden bestuurd. (Van onze parlementaire verslaggever.) De behandeling van de regerings nota in de kwestie van de Haagse burgemeester, mr. Schokking, is gis teren in de Tweede Kamer afgesloten met het verwerpen van een tweetal moties van PVDA-zyde, waarna de Kamer de nota zelf zonder hoofde lijke stemming voor kennisgeving aan nam. In een motie van de heer Scheps (P.v.d.A.), werd voorgesteld, dat de regering haar standpunt in de kwes tie Schokking in nadere overweging zou nemen. Deze motie werd ver worpen met 47-28 stemmen. Tegen waren de KVP, de AR, de CHU en de VVD. Een tweede motie, die werd toege licht door de heer Burger (P.v.d.A.), beoogde om waarborgen te scheppen, dat in het vervolg de minister altijd de volledige beschikking heeft over alle gegevens van de gegadigde. Deze motie, die door minister Beel onno dig werd genoemd, omdat reeds zo veel mogelijk waarborgen zijn gesteld, bleek bij de stemming slechts te wor den gesteund door de P.v.d.A., de AR en de CPN. Zij werd verworpen met 41 tegen 33 stemmen. Minister Beel had tevoren zijn be leid in deze zaak op krachtige wijze verdedigd en scherp geprotesteerd te gen de wijze, waarop met name de heer Scheps mr. Schokking had aan gevallen. Hij sprak van een hard en onverdiend oordeel. Onverdiend, om dat noch de Bijzondere Rechtspleging noch de Zuiveringscommissie, noch de rechterlijke autoriteiten, die de kwestie onlangs voorgelegd kregen, aanleiding hebben gezien tot het ne men van maatregelen. Dat de publicatie in het socialisti sche Haags Dagblad zou zyn ingege ven door overwegingen van algemeen belang, trok de minister in twijfel. De verantwoording van de redactie, waarin werd gewezen op ernstige be leidsfouten van mr. Schokking als burgemeester van Den Haag, wijst op iets anders. Als de feiten dan al zo Dit is het vier weken oude zoontje Petervan de New Yorkse -familie Weinberger, dat werd ontvoerd uit zijn kinderwagen in de achtertuin bij het huis van zijn ouders, toen zijn moeder even niet in de buurt wasIn de lege kinderwagen van Peter werd een briefje gevonden, waarin een losgeld van 2000 dollar werd geëist. Het geld moest voor een bepaald tijdstip in een garage worden achtergelaten anders zou de baby worden vermoord. Vader Weinberger, die gisteren de uitvoer der aan de telefoon kreeg, heeft be loofd dat hij het geld zal betalen. (Zie ook elders in dit blad). Naar uit welingelichte kringen in Djakarta is vernomen, is de Neder landse aannemer J. Steenbeek, die veertien dagen geleden nabij Medan door een bende terroristen werd ont voerd, door deze bende gedood. Zijn stoffelijk overschot is donderdag door een politiepatrouille gevonden en de zelfde dag begraven. De heer Steenbeek werd door een bende van zes man ontvoerd, toen hij met een jeep in de omgeving van Medan reed. Aan een andere Neder lander, die hem vergezelde, zei de bende, dat zij haar gevangene tegen betaling van een losprijs van 30.000 rupiah zouden vrijlaten. (Van een weerkundige medewerker). Ofschoon we in het algemeen in juni op wat zomerweer mogen reke nen, is slecht weer, vooral in de eer ste helft van de maand, toch geen zeldzaamheid. Men heeft zelfs voor dit slecht weer in de voorzomer een aparte naam, n.l. „de Europese moes son." Niet altijd doet de Europese moesson, welke met noorden- en noordwesten winden kond en guur weer brengt, zich zo gevoelen als dit jaar, maar toch wel zo dikwijls, dat de normale juni-temperatuur duide lijk lager is, dan men op grond van de hoge stand van de zon in deze maand zou verwachten. Dit jaar was juni wel een bijzon der koude maand. De gemiddelde temperatuur was ongeveer drie gra den onder normaal en juni 1956 komt hierdoor bij de allerkoudste junimaan den van de laatste honderd jaar. De gemiddelde temperatuur was gelijk aan, of iets hoger dan die van mei. Daarbij was juni echter veel minder zonnig. Er viel in Limburg, speciaal in Zuid-Limburg, waar de noordwesten wind tegen het heuvelland waait, veel regen. In Maastricht 95 mm tegen 60 mm normaal. Ter aanvulling van het de vorige maand gepubliceerde overzicht over mei kan nog worden vermeld, dat de gemiddelde tempeatuur over mei '56 bedroeg 14.6 graden. Dat is 0.5 graden boven de normale temperatuur voor mei. De grootste hoeveelheid regen, 101 mm, wed in Epen afgetapt. En welk weer zal juli ons brengen? Krijgen we nog ooit zomer, vragen velen zich af. Deze somber gestemde lieden en wie zou niet? beschou wen het koude regenachtige weer van de afgelopen maand als een voor teken van een totaal bedorven zo mer. Wij zijn daarom eens in de weerkundige archieven gedoken om te zien, of er uit het slechte juniweer iets valt af te leiden voor de rest van de zomer en speciaal de maand juli. We verbeelden ons niet een nauw keurige en betrouwbare weersver wachting te kunnen geven, zoals koffiedikkijkers, slakkenkwekers en uitgevers van bepaalde zakagenda's dit doen met meer en vooral min der succes. De koudste junimaand den van de laatste honderd jaar vie len in 1923, 1916 en 1871. Het blijkt nu, dat de zeer koude juni 1923 gevolgd werd door een zeer warme julimaand. Het dus ver keren en we behoeven de moed niet te verliezen. Al te vast moet men echter niet op warm weer rekenen, want in 1916 volgde op de koude junimaand geen warme, maar een koude juli. De op twee na koudste junimaand van de afgelopen honderd jaar die van 1871, werd weer door warme tot zeer wame juli gevolgd. Geven de achieven dus geen defi nitief uitsluitsel, er blijkt toch in ieder geval uit, dat een beetje opti misme ten aanzien van het weer in de zeer nabije toekomst gerechtvaar digd is. Indien we de deugd in het midden laten en rekenen op 'n vrij normale julmaand, noeh te koud noch te warm, welk weer kunnen we dan verwachten? De statistiek geeft het volgende antwoord. De temperatuur zal gemiddeld ongeveer 19 graden bedragen, d.w.z. de temperatuur schommelt tussen 13 graden in de vroege ochtend en 23 in de namiddag. Op ongeveer 9 dagen van de 31 mo gen we zomerse temperaturen ver wachten van boven de 25 graden, Het kwik kan ook enkele dagen bo ven de 30 graden komen. De kans op warme dagen is meestal op de helft van de maand het grootst Dikwijls komen er een paar dagen achter elkaar voor, soms een week met warm weer, dan koelt het na onweer en regen vrij plotseling af. Echt kond weer met de gehele dag onafgebroken regen komt in juli zel den voor. Wel kunnen er flinke buien vallen. De gemiddelde regenhoeveelheid voor een normale julimaand is 70 mm. Dit is vrij veel. Deze regen valt dan in hoofdzaak op circa 10 dagen van de 31. Heel dikwijls gaat deze regen met onweer gepaard. Op 21 dagen, dus 2 van de 3 dagen, valt er geen, of minder dan 1 mm r«*en en behoe ven vakantiegangers dus niet hele maal t« wanhopen. lang tal van mensen een doorn in het oog zijn geweest, zoals de heer Scheps zegt, waarom is men dan niet daar mee bij de betrokken bewindsman gekomen, zo vroeg prof. Beel zich af. De heer Scheps zei ervan overtuigd te zijn dat als minister Beel in 1949 de benoeming in handen had gehad (prof .Beel was toen nog geen minis ter van Binnenlandse Zaken) en als de minister van de feiten op de hoog te was geweest, hij mr. Schokking niet in deze fynetie had benoemd. De bewindsman sprak zich in zijn antwoord over deze vraag niet ver der uit. Voor hem was alleen de kwestie van een herbenoeming aan de orde. In feite betekent niet-herbe- noemen een ontslag, dat alleen mag worden gegeven indien ernstige be leidsfouten zijn gemaakt. Daarvan was volgens de minister niets gebleken. Na afloop van het debat kwamen vele Kamerleden de minister, die i.v.m. zijn benoeming in de Konink lijke Commissie, de laatste dag in functie was, de hand drukken ten afscheid. Sir Cuthbert Ackroyd, de Lord-Ma- yor van honden met ambtskettin) maakt hier deel uit van de kring gevormd door leden van het muzi kale ensemble van het Russische leger, die na een bezoek aan Man sion House „Auld Lang Syne", het befaamde Engelse afscheidslied zongen. Het enige luchtschip, dat momen teel in Europa aanwezig is, wordt vandaag rond zes uur verwacht op het vliegveld Iepenburg hij den Haag en zal daar landen met behulp van een speciaal uit Duitsland aangeko men landingsmast. Vanuit Iepenburg zal het 55 meter lange en 17 meter hoge, met water stofgas gevulde gevaarte reclame- vluchten maken voor een bekend merk maagbitter. Komende woensdag vliegt het met een snelheid van tussen de 40 en 60 km. over Noordbrabant. Deze hernieuwde kennismaking met de zep pelin sinds 33 jaar heeft ons land te danken aan een Duits reclame-initia tief. Eigenlijk is het onjuist van een zeppelin te spreken, want het lucht schip werd in de Verenigde Staten gemaakt, tegenwoordig nog de enig overgebleven producent. In het grote warenhuis „Grands Magasins de la Bourse", op de Meir te Antwerpen, heeft gisterenmiddag een felle brand gewoed, die de eerste en tweede verdieping van het gebouw vrijwel geheel heeft verwoest. Om twaalf uur sloegen plotseling de vlammen uit de tweede verdieping en dikke rookwolken zochten zich een weg. In allerijl werd het warenhuis ontruimd en de brandweer begon met het blussingswerk. Gemakkelijk was dit niet. De elektrische geleidingen van de tram hingen namelijk de grote brandladders in de weg, waarmee men van buitenaf het vuur trachtte te na deren. Een aantal brandweerlieden begaf zich ook naar binnen en het heeft weinig gescheeld of hun door tastendheid had tragische gevolgen gehad. Twee brandweerlieden en een win kelbediende namelijk, die zich in het gebouw bevonden, zagen zich plotse ling aan alle kanten door het vuur omringd. De brandweermensen slaag den erin langs de muur naar beneden te komen een levensgevaarlijke klimpartij de bediende echter wil de, toen hij geen andere uitkomst meer zag, uit het raam springen. Nog juist op tijd wist men een ladder zo te plaatsen, dat hij op een veiliger manier de begane grond kon berei ken. Enkele uren heeft het blussingswerk geduurd. Toen het vuur bedwongen was, constateerde men dat er van de tweede verdieping, die inmiddels was ingestort, weinig was overgebleven. Ook het grootste gedeelte van da eerste verdieping was aan de vlam men ten prooi gevallen. Men ver moedt dat de ffrand is ontstaan door een kleine explosie. De schade was gisteren nog niet vast te stellen, maar zij moet zeer groot zijn. Bij de behandeling in derde lezing van de Duitse dienstplichtwet, in de Bondsdag, heeft Adenauer te kennen gegeven dat er, in tegenstelling met de opvatting van de socialisten, geen einde is gekomen aan de koude oor log, maar dat „we ons bevinden in een der opwindendste fasen daarvan". Ook nu weer ging het er tijdens de debatten nogal heet toe. De socia list Fritz Erler zei: „Deze wet zal geen stand houden". Men maakt hieruit op, dat de socialisten van plan zijn da wet te herroepen, gesteld dat zij bij de komende algemene verkiezingen de meerderheid zouden behalen. Het Westduitse ministerie van De fensie heeft de Bondsdag inmiddels een aanschaffingsprogram voorgelegd, waarmee meer dan 11 miljard Mark is gemoeid. Een hotelier te Epe had op een dag in mei, omdat zijn echtgenote jarig was, feestelijk de Nederlandse vlag uitgesto ken, die hij flankeerde met het Zwitserse dundoek, omdat hij juist Zwitserse gasten had. Het gevolg was, dat hij op de bon ging, omdat het in Epe, krach tens een verordening, verboden is om te vlaggen anders dan op nationale feestdagen, herden kingsdagen of bij „bijzondere gebeurtenissen". De hotelier had zich nu in verband met deze overtreding te verantwoorden voor de kan tonrechter te Apeldoorn. De ambtenaar O.M. merkte op, dat men in Epe van mening is, dat de vlag niet mag dienen als re clame-object of als blikvanger en dat de hotelier zeker gevlagd had, om een zekere mate van goodwill te kweken. Hij eiste een boete van twee maal elf gulden. De verdediger van de ho telier meende, dat het doel van de verordening is dat de vlag op waardige wijze wordt gebruikt en dat was hier naar zijn ge voel zeker het geval. Boven dien kan deze verordening vreemde consequenties hebben, want een minister, die met zijn wagen door Epe rijdt, zou ge noodzaakt zijn de vlag van zijn auto te halen. Hij vestigde voorts de aandacht op de be paling „bij bijzondere gebeur tenissen!" Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging.

de Stem | 1956 | | pagina 1