DE TOUR: DAT IS 'N EPIDEMIE, DIE HEEL W.-EUROPA AANTAST COLS Pe llenaars équipe De Franse Ronde wordt verloren of gewonnenAAN TAFEL 43ste Ronde? SfagRad ^ejiTetn In Reims drinkt men even geen champagne «ie Ook dit jaar opwinding TOUR-UITSLAGEN WORDEN SNEL GEBULLETINEERD Groten wachten GODDETS SPECIALISTEN ONTWIERPEN WEER TOUR-ROUTE MET NODIGE Goddet zit lang genoeg in t vak om te weten hoe het moet DERDE BLAD WOENSDAG 4 JULI 1956 mm. D Radio en TV in de Tour De koorts slaat telkens over..... Cabaret der onbekenden in eerste 10 ritten ..Man ar Verf onging T our-ploeg 248 jaar van totaal 10 jaar Alleen vloeistof Geen wijn Voeten in de soep Aankomst in Luik Eerste drie trajecten Tour-citaten Maar klimmers-alléén komen niet aan bod dH|Wn-- *S?3 (Van onze speciale verslaggever) In Reims stopt men donderdag even met champagne gisten en opdrinken. Dan is er iets anders, dat parelt en lok kend glanst: Dat is de Tour, die in deze stad op springen staat en morgen knal lend als de kurk van een fles ware cham pagne (en waarschijnlijk zelfs harder) „los" komt voor een emotionele rondrit van 22 etappes. De geweldige karavaan, die tijdens de Tour door Frankrijk gaat jagen en alles zins in staat is hele landstreken in onrust te brengen, is in Reims overigens nauwe lijks te zien. Dat is altijd zo. Het schijnt, dat men het hele spul stilletjes achterbaks houdt in loodsen en permanences, in onopvallen de hotels en gesloten garages. Een stuk vuurwerk, dat nog niet is aangesto ken en dat netjes ingepakt klaar ligt En toch is er iets vreemds tussen de statige gebouwen van het l\oordfranse Reims, iets van ternauwernood ingehouden spanning. Men hoeft geen gediplomeerd dokter te zijn, om de diagnose te stellen: Reims is het slachtoffer van de Tour koorts. Er is geen gevtmr voor de patiënt. A'a donderdag is het over i S WAGTMANS NOLTEN HINSEN v. d. PLUYM VOORTING LAIIAYE m> i 4 i v. d. BREKEL v. DONGEN DE GROOT STOLKER Cottaar zal ook dit keer dagelijks reportages verzorgen van de Tour de France voor A.V.R.O., K.R.O., V.A. R..V. ert Wereldomroep. In het avond- Programma volgt telkens een nabe schouwing. Ook de televisie zal aandacht be steden aan de Ronde. Maar dan is de koorts over geslagen naar Luik en vervolgens naar Lille, twee-en twintig dagen lang, de twee rustdagen niet eens meegerekend. Een epidemie van opwinding, die niet al leen de étappe-plaatsen aantast maar heel west-Europa, waar het vergaat van de wielervrienden. Die opwinding zit er ook dit jaar weer in. De grote Goddet, die baast over alles wat Tour is, werkt al lang genoeg als meester - organisator om te weten, wat er moet gebeuren om iets interessant te maken. Hij heeft al die jaren één ervaring opge daan. die hij als een kostelijke we tenschap bewaart. Het is een simpel weetje, een eenvoudig principe, zoals vele belangrijke dingen op iets een voudigs steunen. Het is dit. Een wed strijd zonder favorieten, een koers zonder mannen, die de gele trui grij pen en daarin onafgebroken blijvenj verder fietsen tot en met Parijs. ..kaliber" steekt als er maar profe ten waren, die precies konden ver tellen, waar Geen mens, die zichzelf gek genoeg laat maken om vooraf, zonder enig houvast te vertellen, wie met de bes te papieren naar Reims is gegaan. Gen mens die iets durft te verwed den in de redelijke verwachting, dat er niets mis kan lopen. Er loopt altijd iets mis of anders. Vooral in de Tour. Hoe de kansen van de Nederlandse ploeg zijn in het gemeleerde gezelschap, waarin zich de Tour-winnaar verbergt, is een even open vraag. Wat dit betreft bestaat er maar één zekerheid, Wim van Est is er niet bij en dat betekent onbetwist een verzwakking van wat de oranje équipe had kunnen zijn: een ploeg met verschillende groten en jonge enthousiaste helpers. Een van de groten ontbreekt „Thuisfront" kan weer van onze uitslagendienst profiteren Ook dit jaar zal Dagblad De Stem het „thuisfront" van de Nederlandse renners in de Tour terwille zijn met een bulleti neerdienst, die zo snel mogelijk uitslagen bekend maakt. Onmiddellijk na het einde van iedere rit zal via een speciale, op snelheid getrainde staf het etappe-resultaat worden doorgegeven naar een groot aan tal adressen, waar wordt gebulletineerd. Het is langzamerhand traditie geworden, dat deze dienst er een wedstrijd van maakt, de uitslagen in het hoogste tempo voor te brengen. Onze lezers (en lezeressen) kunnen dus weer rekenen op vlot gegeven nieuws van de Tour en speciaal van de Nederlanders in de Tour. Elders in dit blad zijn de namen en adressen afgedrukt, alsmede de plaatsen, die bij onze bulletineerdienst zijn aangesloten. ,,Maar", heelt Goddet eens fijntjes gezegd, „dit wil niet zeggen, dat het een veld is zonder geweldigen. Het is een veld van alleen maar gewel digen. Daarin zit een nuance, die de Tour zijn faam heeft bezorgd" En zo is dat. In de lijst van deel nemers, die dit jaar met traditioneel krakeel in alle betrokken landen werd samengesteld, kunnen tien, vijftien mannetjes worden aangestipt als kanshebber voor de eindzege. Dit is nog overtuigender nu Louison Bo- bet, die zo'n beetje „eeuwig win naar" leek te worden, discreet en na veel omwegen van deelname heeft afgezien. Tot de mannen, die het eerst als opvolgers van ..zijn" zege worden getipt behoort als naar ge woonte de Belg Stan Ockers. Overi gens sukkelt de listige Belg met een ploeg, die trilt van de onderlinge spanningen en het zal niemand ver bazen, dat heel de knechtenschaar vechtend en wel de kleine meester in de steek laat als het een beetje ver keerd wil uitpakken. Andere gega digden zijn Gaul (al heeft hij mis schien te zeer de bergen nodig om vooruit te komen), Poblet, de Spaan se Ockers, Gilbert Bauvin, die het hele Franse knechtenleger achter zich weet als hij het een beetje han dig aanpakt, de Italiaan Bruno Monti en wie allemaal nog meer. Er Is steeds een „maar". Steeds moet er een beperking worden ge maakt, omdat om de een of andere reden de zaak voor bepaalde renners totaal spaak kan lopen. Daarom, en daarom alleen, is Goddets veld er een van onbestemde kracht, waarin Het met veel tamtam gebruikte argument van „verjonging van de Tour-ploeg bestaat uit precies tien jaar verschil. De équipe, die vorig jaar vertrok was gezamen lijk 258 jaar oud. In 1956 tellen de coureurs samen 248 levensjaren. In 1954 was de gezamenlijke leef tijd 262 en het jaar daarvoor £52. De senior in het Nederlandse gezelschap is Gerrit Voorting, die 33 jaar is (evenals van Est....) Benjamin is debutant Stolker (22 jaar). De leeftijden zijn: Gerrit Voor ting 33 jaar. Wout Wagtmans 26 jaar, Jan Nolten 26 jaar. Jef Hin- sen 25 jaar, Wies van Dongen 24 jaar, v. d. Brekel 23 jaar, de Groot 23 jaar, Leo v. d. Pluym 23 jaar, Jef Lahaye 23 jaar en Mies Stolker 22 jaar. Dit gebeurde enkele jaren geleden: De voorlaatste etappe van de Tour de France was geëindigd De lange karavaan zette Dyon op stelten en de kampioen Fausto Coppi, uitgenodigd het avondmaal te gebruiken bij de burgemeester van de stad, liet tot grote spijt van de huisvrouw vijf ischotels passeren. Toen de gastheer zag, dat hij heel nauwkeurig ook nog de anderhalve evv~-~ gram chocolade van het gebakje ver wijderde, waarmee het diner zou worden gesloten, zei hij: „Kom, kom, monsieur Coppi, dat .grammetje chocolade zal u toch geen kwaad doen. Morgenavond is de ron de voorbij. Ge hebt nog slechts 300 km voor de boeg...." „Meneer de burgemeester, wellicht is het u onbekend. Ook mijn eigen huisgenoten vinden me wat voeding betreft vaak zielig kinderachtig. Maar zelfs tijdens de laatste tien kilome ter kan de maag „roet in het eten gooien" en een overwinning die men al in de zak meende te hebben on mogelijk maken...." „Op uw gezag neem ik het gaarne aan, monsieur Coppi." „Mag ik u het voorbeeld vertellen van uw grange? Hij zei eens heel typerend: wonnen of verloren aan... tafel." De voorbeeldlen uit de praktijk tonen een en ander duidelijk aan. De Belg Vervalcke, destijds één der sterkste renners, had tal van over winningen voor het grijpen, maar zijn ongedisciplineerdheid aan de dis ver oorzaakte, dat hij keer op keer mis greep. Vervalcke was een smuller, •die op het kritieke moment de ver leiding niet kon weerstaan en een halve kilo biefstuk op te eten en twee kg noten weg te werken. Louison Bobet past beter op. Hei is bekend, dat Bobet tijdens de hele Tour vrijwel nimmer AT. Hij volstond met vloeistof in te ne men. Dagenlang gebruikte hij geen vlees of groenten en in zijn Tour 1955 heeft hij de elf étappes gere den zonder één normale maaltijd te gebruiken Drank is overigens aansprakelijk voor negen van de tien tegenslagen. Coppi dronk zelfs onder de ergste verleiding nog geen onbekend water uit een onbekende fles. Bartali wierp in 1952 een fles water weg, omdat het „zijn" merk niet was. Maar de Noord-Afrikaan Abd-el-Kadar was niet zo voorzichtig. Op één van die smoorhete dagen was hij er onmiddellijk na de start helemaal alleen vandoor gegaan en omdat het peleton in slaap was ge sukkeld en de Noord-Afrikaan overi gens deze etappe Toulouse - Mont- pellier ook wel gunde, kon hij dertig minuten voorsprong halen. Toen hij 34 minuten was uitgelopen meende FAUSTO COPPI ....„Nee, dank U" grote landgenoot, Henri Des- „De ronde van Frankrijk wordt ge was geen druppel drinken ter be schikking. Tenslotte gaf een behulpzame toe schouwer langs de weg hem een fles in de hand en zonder te kijken dronk de Noord-Afrikaan er wat gulzige slokken uit, zonder te bemerken, dat het rode wijn was. Nauwelijks twee km verder zigzagde hij over de weg en tenslotte viel hij tegen een boom in slaap. Er is één man, die de magen van alle renners kent: Charles Lagouche, een ontdekking van Desgrange en thans chef-kok in de karavaan. Aanvankelijk maakte men namelijk alles gereed wat de renners wens ten, doch dit bleek onbegonnen werk te zijn, daar hun verlangens te ver uit elkaar liepen. Desgrange besloot toen een standaardmenu vast te stel len, bestaande uit drie belegde brood jes, (ham, jam en kaas) een vierde deel van een piepkuiken, een flinke schijf reebief, twee fruittaartjes, een handvol suikerklontjes, gedroogde abrikozen en vers fruit. Ook de be kende rijstkoeken ontbraken nimmer. De fles kunnen de renners gevuld krijgen met soep, koffie, thee, bier, limonade, jus de fruit of... chocolade melk. Speciale zakjes met groene rand zijn bestemd voor Mohamme daanse renners. Maar... met Lagouche is te praten. Enige jaren geleden was het tijdens één der bergetappes zo bitter koud, dat hij opdracht kreeg met grote spoed een enorme pan soep te berei den. Terwijl hij op zoek was naar een tweede ketel arriveerden de vier uitlopers, die er eerst van dronken en in de rest hun blote voeten sta ken, om die ook wat te laten beko men. Voor de Nederlanders, die graag een reisje over hebben voor een „vleugje van de Tour" is de eerste aankomst meteen de interessantste. Dan is de Ronde-karavaan namelijk het dichtst bij de deur. Na 223 km finishen de renners op de Quai des Grosses Battes in het Belgische Luik. In afwachting van de Tour organi seert men er voorwedstrijden, waar aan ook Wim van Est zal deelnemen, als hij ten minste op het laatste mo ment nog niet in de gemengd Luxem burgse ploeg wordt opgenomen De aankomst in Luik is begroot op dik twintig minuten na vier. Brussel doet men de volgende dag .vrijdag) aan om ongeveer 11 uur in de morgen. I Breda was vertrekpunt van ver schillende Nederlandse Tour-ren ners. Bij Wies van Dongen in Breda was het verzamelen geblazen. Van daar uit vertrokken drie coureurs met de auto van Gerrit Voorting naar startplaats Reims. Onze foto toont van links naar rechts de Roo- sendaalse coureur Piet de Bruyn die het gezelschap van drie naar Reims reed), Leo v.d. Pluym uit Dussen (die zijn fietsje bovenop nog eens aan een laatste inspectie onderwierp), Wies van Dongen en zijn broer, Stern-redacteur Ver aart en Gerrit Voorting. (Van een speciale verslaggever) Niemand weet wat deze Ronde van Frankrijk ons zal brengen. Misschien ook juist daarom belooft de 43ste Tour zo interessant te worden. De jongeren, zy die met talent begaafd zijn, zullen nu hun kans krijgen. De traditie wil dat de „groten" in de beginetappes zich rustig houden. De nieuwelingen krijgen dan hun kans om zich te onderscheiden, om door een overwinning uit het onbe kende naar voren te springen. Dat ui altijd zo geweest en zonder twijfel zal dat in de tien etappes, van Reims naar Bayonne over merendeels vlakke wegen, ook nu geschieden. Strijd zal er van Reims af aan wor» den gevoerd, al kwam het alleen maa* van de zijde van de rouleurs, die willen proberen tot aan Bayonne een tijdwinst te veroveren op de klim mers. Na de eerste tien vlakkG etappes tot Bayonne volgen tien trajecten door de bergen, door de Pyreneeën en daar» na weer door de Alpen met de har* de Isoard als hoogste punt, historisch terrein van de Ronde van Frankrijk, waarop menige favoriet de strijd heeft moeten staken en ook vele onbeken den hun naam in de annalen van grootse wielerdaden lieten schrijven. Onrust Er heerst onrust in de karavaan, omdat het in verscheidene ploegen, ook in de Franse regionale teams, niet botert. Succes hangt veelal af van een goede teamspirit, of de ploeg, leider erin slaagt eenheid tussen gijn pupillen met zulke uiteenlopende ka rakters te scheppen en of een deel van het tiental zich vrijwillig be» reid verklaart tot het aanvaarden van het knechtschap, ten einde de team genoten met de beste kansen te steu nen. Zo staan we dus aan de vooravond -jaisuoui uaa '3Duc.i j ap Jnoj, ap tica. wedstrijd, maar ook een kermisge- beurtenis van Europese vermaardheid. Frankrijk, Italië. België, Luxemburg (gemengd), Nederland, Zwitserland en Spanje verschijnen met hun nationale ploegen en daarnaast warrelen de renners van de vijf Franse regionale teams door de champagnestad. van lie de Francee van zuid-west Frank rijk, van noord-oost centraal Frank rijk. van zuid-oost Frankrijk en van west Frankrijk. De dokter is al bezig om de ren ners te keuren. Het zal niet lang meer duren of Jacques Goddet kan zijn startvlag laten vallen. Dit kaartje geejt de eerste drie étappes van de 22 in totaaldie de Tour-karavaan krijgt te verteren alvorens de poorten van het Pare des Princes in Parijs weer opdoe men. Er is literatuur ontstaan rond de Tour, die al tientallen jaren fascineert. En in de loop van de tqd hebben spitse journalisten, fi losofische volgers en coureurs het zware wielerkarwei omschreven in citaten, die het bewaren waard zijn gebleken. Dit zijn er enkele: Men wint de Tour op de dag, dat men niet verliest". (Henri Desgrange). Het belangrijkste In de Tour is om sterker te zijn dan de ontmoe diging. (Louison Bobet). De ronde is een krachtmeting van 140 uur lang. Een inzinking van één half uur lang is echter net genoeg om de wedstrijd t« ver liezen. (Jacques Goddet). Frankrijk te vinden. In de gro te kantoren van l'Equipe te Parijs, waar de Ronde op pa pier gereed ligt, lopen die spe- Als de specialisten de hele route nisatoren het liefst. Veel vuurwerk hadden volgezet met bergen, zouden en veel verschuivingen, desnoods op mannen als Gaul hartelijk lachen, in de allerlaatste kilometers voor het vier dagen het hele veld in puin fiet- Pare des Princes, sen en verder tot aan Parijs gerief- Niettemin is in het verleden her- lijk met hun klimmers-capaciteiten haaldelijk gebleken, dat in de bergen pronke^i. Omgekeerd zoud^n^de^spek- duideijjke beslissingen werden gefor- aln""" ceerd. „De cols zijn steeds ideaal strijd' (Van onze speciale verslaggever) De specialisten van Goddets Tour-staf hebben zich ook dit jaar weer het vuur uit de slof- hij van dorst te zullen sterven en er fen moeten lopen om een uit gebalanceerde route door cialisten thans met fiere ge- takel-figuren Gaul en Bahamontes zichten rond. Ze zeggen weer kleurloos worden, indien de vlakte- o-PdlnnoH to viin renners alleen hun kans kregen. terrein geweejt> die de Tour „reltef> get>id.d,Bu cc zuju. Ejk jaar weer juidt de opdracht: gaven. Maar ze kunnen het beeld Als het waar is (en geen mens durft Een evenwichtig parcours samenstel- van de strijd grondig in de war aan de deskundigheid van de Tour- len, waarin de all-round coureurs, de gooien als ze slecht in de route zijn staf te twijfelen) wil het zeggen, dat mannen die alles kennen ,een koers geplaatst." zij een ideaal compromis tussen vlak- kunnen rijden en naar de eerste Dat js de menjng van Jacques Mar- ke trajecten en cols hebben gevon- plaats kunnen dingen. chand, een van de meest geliefde Allrrumtl cmironrt Dat is uiteraard niet gedaan omdat schrijvers aan Goddets „hof' die wel Alirouna-coureurs c111 riet de all-round-jongens nu toe- het een en ander van fietsen weet. Zo moet dat altijd. De Tour is nu vallig zo sympathiek vindt. Een goed Deze Jacques heeft ook gezegd, dat eenmaal geen terrein voor renners, gekozen combinatie van vlak en hoog het in feite een fout in de opzet was die door toeval of training goed zijn is langzamerhand de beste formule dat Charlie Gaul in de laatst verre- op één onderdeel. Het is geen zaak gebleken. den Ronde van Italië in één dag da van klimmers alleen en ook niet van Daarmee blijft de strijd levendig overwinning kon grijpen, terwijl er specifieke hardrijders op de vlakke en de overwinning zo lang mogelijk vcelanger voor was gevochten, weg. een gesloten boek. Dat zien de orga- „Die monster-étappe door de Do lomieten was niet logisch", meent hij. „Het werd een rit, waarin het stijlvechten werd vergooid en da zege een gemakkelijk presentje werd voor de ene man, die toevallig van klimmen zijn brood heeft gemaakt". Beetje anders Als het aan Marchand ligt, gaat het in deze Tour wel een beetje an ders. Dat ook nu de bergen weer een aardig woordje zullen meespre ken, wil échter zelfs Marchand niet verhelen. In deze Tour-editie werden vier etappes ingelast met van die hele hoge bergen (twee in de Pyre neeën 11e en 12e etappe en twee in de Alpen 17e en 18e etap pe drie ritten met bergen die een beetje minder hoog reiken, maar toch ook behoorlijk steil gaan en dan nog eens twee ritten over geacciden teerd terrein. U kunt er de dwarsdoorsnede hier naast op nakijken. 21cETAPPE LVQN-MOHTLUCOh]

de Stem | 1956 | | pagina 9