GOES WACHT EEN GEHEEL NIEUW VEILINGCOMPLEX In tien jaar een bouwfonds Andries Minderhout weer in Zeeland Bulletineer-adressen in ons verspreidingsgebied Twee stallen domineerden op premiekeuring Ijzendijke Vier doen méér dan één! Chefariae.4 Historische dag voor „Zuid-Beveland" Kilo's slanker BonKorets DOPSPOEDER Vragen in de raad van Yzendijke N' a avontuur, omzwervingen en vijf jaar Frankrijk GERING VERLIES BIJ PZEM 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 4 JULI 1956 MAAG BEZWAREN? Ook de speeltuin kwam weer eens ter sprake Opgenomen in Zeeuwse Kunstenaarskring Menig avontuur Tip Walcheren en Zuid-Beveland GOES, Bijkantoor Dagblad De Stem, Westsingel 98, Tel. K 1100-2236 Rayon Hulst Bijkantoor Dagblad De Stem Hulst, Tel. 102 Vrije Academ e Tentoonstelling De uitbreiding van bisdom Breda Nieuw diasporagebied De K.A.J. op bedevaart Elektriciteitsgebruik kan nog omhoog Hoogwaterstanden Tomatenexport naar België weer stop Walcheren MIDDELBURG GEMEENTE MIDDELBURG. Z.-Vlaanderen HUWELIJKSWEEK <dHfc on Zuid-Beveland GOES Eindeloze debatten in de raad ACENDA Heden Morgen Toch van Voor de veilingsvereniging „Zuid Beveland" te Goes was het gisteren een historische dag. Want dank zij het feit, dat de algemene vergadering in het Goese Schuttershof gehouden, met grote meerderheid zich uit sprak vóór de voorstellen van het bestuur is eerlang te ver wachten de bouw van een ge heel nieuw veilingcomplex met een nieuw sorteer- en paksta- tion, moderne veilinghallen, grotere neerzetruimte, enz. Ondanks de aan een algehele ver plaatsing naar de zuidzijde van de spoorweg verbonden bezwaren wer den er reeds jaren geleden plannen gemaakt voor een nieuwbouw in „de Poel". Tengevolge van de stormramp zijn deze plannen tijdelijk terzijde ge legd, doch het bestuur ziet in. dat het bedrijf, tenzij er iets wordt gedaan op de duur steeds minder goed zal gaan voldoen en steeds meer zal gaan ver ouderen. Om dit alles te kunnen realiseren zijn naast plannen nog verschil lende andere dingen nodig, nl. grond, geld en bouwvolume. Op het ogenblik beschikt de veiling in de Poel reeds over ongeveer 5 ha. eigendomsgrond. waarop staan de zgn. stroopfabriek, de emballage- loodsen en het nieuwe koelhuis. De rest is in tijdelijke pacht voor weide uitgegeven. Met de gemeente Goes wordt onderhandeld om door aankoop en ruiling te komen tot een behoor lijk afgerond geheel. Naar het zich laat aanzien kunnen in de loop van dit jaar de onderhandelingen hierover tot gen goed einde worden gebracht. De aansprakelijkheid Do algemene vergadering stemde toe in een voorlopig crediet van f 25.000 voor de eerste kosten. Om het grote bouwplan te financieren zijn er enorme sommen nodig en die zijn te lenen mits de financiële basis der ver eniging sterker wordt. Daarvoor is nodig, dat de aansprakelijkheid der leden aanmerkelijk wordt verhoogd. Tot nu toe bedraagt deze f 300 per lid en omdat er duizend leden zijn, bete kent dit een dekking van drie ton. De banken kunnen hierop niet de thans nodige credieten verstrekken en daar om stelde het bestuur voor in over leg met de Raffeissenbank de aan sprakelijkheid per lid te brengen op 30 procent, van de gemiddelde om zet der laatste drie jaren met een mi nimum van f 300 en een maximum van f 30.000. Bij wijze van compensatie zou dan een meervoudig stemrecht worden in gevoerd, met een maximum van vijf stemmen per lid. Voorts wilde het bestuur de invoe ring van een bouwfonds, dat zal wor den gevormd door gedurende tien jaar van ieder lid een procent van het bru to geveilde bedrag boven de provisie af te houden. Dit geld blijft eigendom van het lid en wordt bij de beëindi ging van het lidmaatschap terugbe taald. Statutenwijziging Voor een en ander was een wijziging der statuten nodig en hierover werd langdurig gedebatteerd, waarbij de door sommige aangevoerde bezwaren. (Advertentie) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedra gen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. Bon Korets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg. geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter' Begin een nieuw leven-begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES zowel van bestuurszijde als uit de zaai, werden weerlegd. Tenslotte werden de wijzigingen met 82 tegen 12 stemmen aanvaard, zodat het bestuur nu de plannen verder kan uitwerken. Tevens werd vastgesteld het nieuwe huishoudelijk reglement. Verlies De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer J. Lenshoek, die allereerst het verscheiden memoreer de van het bestuurslid, de heer A. v. d. Poest Clement en even stilstond bij de benoeming van de nieuwe direc teur de heer S. Nooteboom. Daarna wees spreker op het feit dat 1955 guns tiger was geweest voor de telers dan voor de veiling. De opbrengst in kilo's van het harde fruit was nl. veel ge ringer dan anders en daardoor bleef er een massa-emballage ongebruikt terwijl de koelhuizen ook niet geheel bezet waren. Gelukkig dat de fruit- prijzen goed waren, zodat de provi sies niet tegenvielen en het verlies beperkt bleef tot f 26.000. Met de nieuwe boekhoudmachines is eerst zeer gesukkeld, maar thans heeft men de zaak onder de knie. zodat men in het komend seizoen minder personeel nodig zal hebben. Nadat de jaarver slagen waren uitgebracht, gaf de fi nanciële commissie haar visie op de uitkomsten. Zij adviseerde o.m. reor ganisatie der eierveiling, welke nog steeds tekorten oplevert en hoopte dat men ook de tekorten ou paksta- tions en koelhuizen zal kunnen op vangen in 1956-'57. De veilingprovisies zullen in het komend seizoen ongewijzigd blijven; die voor het koelen en sorteren wor den verhoogd. Het bestuur kreeg machtiging om 60.000 kisten aan te kopen voor emballage. De aftredende bestuursleden, de he ren J. Kakebeeke: J. Lenshoek. J. Mol. C. Nijsse en J. Pikkaart, werden her kozen en in de vacature v. d. Poest Clement benoemde men ir. J. Minder- houd uit Wilhelminadorp met 53 van de 102 stemmen. Het voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot f 350.000. om de kortlopende leningen af te lossen werd aanvaard. De lening wordt gesloten bij de boerenleenbank te Nisse tegen 4 procent. De rondvraag bracht wei nig nieuws, waarna de voorzitter de hoop uitspak dat de genomen beslis singen volop ten goede zouden kamen aan de vereniging. 'Advertentie» Jjren^g^veHichtirTC^ Bij de rondvraag van de gehouden raadsvergadering werden er door de raadsleden nog verschillende vragen gesteld. De heer van Cadsant vroeg voor de wasserij van Provoost, wel ke enige tijd geleden afbrandde plaatsruimte om de. strijkinrichting in onder te brengen. Voorzitter stel de voor, dat de eigenaar van de was serij zich in verbinding zou stellen met B. en W. zodat een oplossing zou kunnen gevonden worden. Het raadslid Dellaert had een he le lijst vragen. Voor de heer Neijssen, die een pand heeft gekocht in de Oranjestraat, en daar een zuivelwin- kel van wil maken, vroeg hij om een uitweg achter dit huis. Daar deze kwestie reeds in een B, en W. verga dering besproken was zou het spoe dig in orde komen. Een andere vraag betrof de bestrating van de Prinsessestraat, waar de nieuwge bouwde huizen reeds een poos be woond worden maar waar de straat nog gelegd moet worden. Voorzitter zei dat alles gereed was om te kun nen beginnen aan de bestrating, be halve de goedkeuring Ook de speel tuin kwam weer ter sprake. Van de zandbak wordt er reeds door veel kinderen een dankbaar gebruik ge maakt, maar de heer Dellaert zag nu toch wel graag dat er nu ook wat speelwerktuigen bij zouden komen. Burgemeester stelde hierop voor, dat de taad begin juli een tocht zou ma ken langs diverse speeltuinen, ter wijl men dan tevens op die dag een bezoek zou kunnen brengen aan het voor gemeenteraden zeer interessan te Bouwcentrum" te Rotterdam. Men zou dan op die trip een keus kunnen maken uit de verschillende speelwerktuigen. Met het nieuwe sportveld met zwembad wilde dc heer Dellaert ook graag wat opschieten. De schilder Andries Minderhout is teruggekeerd in zijn geboorte streek. Ruim vijf jaar heeft hij met zijn Engelse echtgenote in Frank rijk, aan de zuidkust, gewoond en gewerkt. Hij heeft er het blauw van de Middellandse Zee op zijn doeken gezet en druiven geplukt in de wijn gaarden, in het felle zonlicht van Zuid-Frankrijk. Andries Minder hout was in de vicieuze cirkel ver blijfsvergunning -werkvergunning terechtgekomen. Hij bezat geen van beide. En als men geen verblijfs vergunning heeft, krijgt men geen werkvergunning en anderom is het precies eender Enkele maanden geleden heeft de ze kunstschilder, die in zijn nog jonge leven menig avontuur tot een goed einde bracht, de Franse zon voor de grauwte van ons huidige Nederland se klimaat verwisseld. Hij heeft zich met zijn echtgenote te Middelburg gevestigd, is hier aan de slag ge gaan hij vervaardigde reeds en kele zeer geslaagde mozaieken en is korte tijd geleden opgenomen in de Zeeuwse kunstenaarskring. Wanneer men het levensverhaal van Minderhout te horen krijgt, be seft men, dat hij, terug in zijn ge boortestreek, ook hier ongetwijfeld een bestaan zal weten op te bouwen. Andries Minderhout werd in 1920 te Souburg geboren. Zijn ouders vestig den zich kort na zijn geboorte te Middelburg, waar hij zich na het be zoeken van de H.B.S. op reclame- werk ging toeleggen. In de oorlogs jaren, toen hij op het bureau van de provinciale voedselcommissaris te Goes werkte, begon zijn avontuur. Toen kreeg hij de tip, wellicht de tip van zijn leven. „Duik onder, de Gestapo zit er achter". Het iiep toen tegen het einde van '43. Minderhout dook onder, eerst in Utrecht, later weer in Goes. Hij deed enig illegaal werk, totdat hij in 1944, I toen de Geallieerden reeds in België Het is traditie geworden, dat het Dagblad De Stem ten dienste van de ontelbare sportliefhebbers in onze verspreidings gebieden een bulletin-dienst organiseert. Morgen gaan wij hier mee van start. Onmiddellijk na het einde van de étappes wor den de uitslagen in tal van plaatsen in onze verspreidingsge bieden bekend gemaakt. Wij maken de resultaten achtereenvolgens bekend aan de kantoren van het „Dagblad De Stem" te Breda, Waalwijk, Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes en Hulst, aan de bjj-bureaus te Ternebzen en Oostburg, zomede aan de bulletineeradressen in de vele gebieden waar ons blad wordt verspreid. Van deze volgt hieronder rayonsgewijs een opsomming. Goes: Frits Gerritsen, Herenmodes, Lange Kerkstraat 35 tel. K 1100-2538 Vlissingen: Ter Meulen, Sigarenma gazijn, Walstraat 34, tel. K 1184-2341 Vlissingen: De Witte Ballons, Café Kusse, Bellamypark 7 tel. K 1184-2475 Vlissingen: Steenbakker, Sigarenma gazijn, Bellamypark 10, geen telefoon eigen opname. Middelburg: A. Imanse, Sporthandel, Lange Delft 8 D tel. K 1180-2591 Middelburg: Hotel Poelman, Stations straat 17 tel. K 1180-2424 's Heerenhoek: L. Menheerse, Molen dijk 1 tel. K 1105-236 's-Heerenhoek: Verhoeven, De Koren beurs, Dorpsstraat 17 tel. K 1105-239 Ovezande: A. Boonman, Auto verh. inr., Hoofdstraat 41 tel, K 1195-264 Kwadendamme: M. G. de Baar, Café de Kroon, Kerkstraat B 49 tel. K 1194-202 Lewedorp: J. Menheere, Café, Dijk- straat 2 tel. K 1196-204 Hansweert: P.Simons, Kapper, Lange Geer 23 tel. K 1130-216 F. de Boy, Hulsterweg 113, Kuitaart, Telf. 133, Lamswaarde. P. Compiet, Rapenburg 47, Stoppel dijk, Telf. 24. B. Plasschacrt, Dorpstraat D 12, Graauw, Telf. 7. Fa. BolMorres, Gravenstraat 165, Clinge, Telf. 803. Lambert Lockefeer, Hoofdstraat 15, St. Jansteen, Telf. 501, Hulst. A. van Poucke, Nieuwstraat 113, Koewacht. Telf. 63. Lunchroom de Jonge, Markt 11 Axel, Telf. 553. Hotel Rotterdam, Westkade 69, Sas van Gent, Telf. 590. Hotel de Krijger, Kanaalweg, Sluis kil, Telf. 425. Bijbureau Dagblad ,,De Stem", Ter- neuzen", Telf. 2601. C. Marclé W 84, Ede, Telf. 26. P. Wolffelaer, Markt 16, Aarden burg, Telf. 35. J. Smorenburg, J. C. Bakx, Anna- straat (gele) Sluis, Telf. 142. Hilair de Windt, Zuidz.str.weg 7, Oostburg. Telf. 169. Bijbureau Dagblad „De Stem", Oostburg. Telf. 35. Provoost, Markt, Ijzendijke, Telf, 8 J. Carels, Spuiplein 9, Bresken. Telf. 79. stonden, op een fiets zonder banden van Wolfaartsdijk, dwars door de li nies naar Antwerpen peddelde, waar hij zich aansloot bij 't Canadese be vrijdingsleger. riet moet een groots moment voor hem zijn geweest, toen hij bij de tien eerste bevrijders was. die Goes bin nenrukten. Minderhout trok verder mee, Duitsland binnen, in het voor jaar van 1945. Na de capitulatie van het dei de rijk verliet hij het leger. Hij ging terug naar Gces, waar hij de artistieke reclame-technische lei ding op zich nam van de campagne van de 100-jarige Zeeuwse Landbouw- Mij. Daarna werkte hij tot september '48 op 't hoofdkantoor Landbouwher- stel in Den Haag. Daar spaarde hij voldoende geld over om een oplei ding te volgen aan de vrije Acade mie, eveneens in Den Haag. Tot april '50 studeerde hij; toen trok hij hij was toen inmiddels gehuwd met zijn echtgenote naar Frankrijk. Lyon, Genève, St. Remy en Carqueiranne aan de Middelland se Zeekust zijn de plaatsen waar hij woonde en werkte. Met name in Car queiranne, dat nog niet is vertroe beld door snobistische elementen, werkte hij lange tijd. Wie p hij zich voordien meer op het illustratieve, hier begon hij gou aches, pentekeningen en linosneden te vervaardigen. Het werk van Andries Min derhout zal op de komende zomertentoonstelling van de Zeeuwse Kunstenaarskring te zien zijn. Wil men zijn werk geheel begrijpen, dan zal men zich geheel moeten inleven, dan zal men de gedachte moe ten zoeken, die Minderhout in ieder werk wil leggen. Zijn stijlopvatting is „mo dern", de kubistische invloe den vragen geen verstandelij ke reactie; Minderhout deelt in zijn werken iets mee, dat aan het gevoel, de emotie ap pelleert. Minderhout exposeerde ook in Frankrijk. De recensenten van de Franse bladen reageerden zeer vrien; delijk. Op zijn vraag echter hoever het er nu mee stond antwoordde de bur gemeester dat men nu eerst zou pro beren een sportveld te krijgen, om daarna pas door te gaan met het zwembad. Verder zag de heer Dellaert de bushalte op de Markt graag ver plaatst naar de andere kant, zodat de bussen zouden komen te staan voor de café's, wat een verbetering zou zijn voor de wachtende reizigers en voor de caféhouders. Vooral ook om dat de bushalte nu juist voor de nieuwgebouwde Boerenleenbank is, zodat daarvoor geen enkele auto kan parkeren zonder met de wet in con flict te komen. (Advertentie) De afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging ,,Het Nederlandsche Trek paard" heeft dinsdag te Ijzendijke haar premiekeuring van fokmerriën van 210 jaar gehouden, terwijl de vereniging van paardenfokkers in West-Zeeuwsch-Vlaandcren „Rust Roest" tegelijkertijd een veulenkeu ring hield. De premiekeuring stond wel vooral het teken van twee stallen: de Dob- belaere en A. J. E. Temmerman, resp. te Ijzendijke en te Hoofdplaat, die resp. zeven (drie eerste, drie tweede en één derde) premies en vijf (drie eerste, en twee tweede premies ver overden. Slechts in twee gevallen stond een merrie uit een andere stal op de eer ste plaats. De tweejarigen van de grote maat werden aangevoerd door de goed machtige, goed correcte, vlotte brui ne Zaza d'Amice", v. Luc. van Al- stein, van Temmerman, welke mer rie mogelijk nog iets dieper kan zijn (één tweede, twee derde en één vier de premie); de kleine maat telde als eerste de bruinschimmel Hersa, van Certain, v. Certain v. Hersa van A. en J. Haverbeke te Biervliet. Num mer twee van de grote maat, de bruinschimmel Udine, d. Quarré uit Hirondelle van Stallen de Dobbelaere is qua type r.og wel zo goed als Zaza, doch ze is niet helemaal zo correct. Bij de driejarigen was in de grote maat de bruinschimmel Karolina d'Ahea, v. David v. d. Louisa, van Temmerman gedecideerd eerste; op vallende goede machtige vlotte en goed correcte jonge fokmerrie. De bruinsch. Tonia, v. Nico van Annie, eveneens van Temmerman, was een goedsoortige tweede. In de kleine maat betrekkelijk gewone klasse zegevierde de bruin schimmel Mia v. d. Comme, v El- fridus van Melo, van C. Wijffels te Ijzendijke, vnl. op haar goede onder danen. Bij de vierjarigen van de grote maat waren de twee bruinschlmmels Sylvia en Sadie, dochters van Nico van 't Zwartewater, uit resp Hilda en Freule, beide uit stal de Dobbe laere, eerste en tweede. Sylvia ja zo gezonken en wel zo vlot; Sadie haast iets korter in haar gang. Ook in de kleine maat stond een vierjarige van Stallen de Dobbe laere aan de spits; de bruine Sabine, v, Nico van 't Zwartewater, heel goed type, vlot gaande. Eér. derde premie, geen tweede. De 510-jarige merriën van de grote maat opmerkelijk; alle drie vossen, terwijl toch hier ook de bruinschimmel-kleur sterk gaat over heersen werden aangevoerd door de beste zware en grove fokmerrie Robine, v. Karei van Certain, var. A. J. E. Temmerman. Van de kleine maat zegevierde de mooie, vlotte en zeer goede typische bruine Polly, v. Alban van Veldzicht, van Stallen de Dobbelaere. Bij de groten één tweede en één vierde premie: van de kleine maat twee tweede, één werde en één vierde premie. De hengst- en merrieveulentjes maakten als geheel wel een goede indruk, doch ze kunnen nog zo on gelijk opgroeien Van de 28 geprimeer- den waren er 16 van Quarré, (in drie van de vier gevallen stor.d een Quar- ré-telg aan de spits), 6 van Succes- seur en zes van verschillende andere vaders; van welke laatste r.ogal op viel no. 1 der oudere merrieveulens, een bruinschimmel dochter van Herseur vap Dijkzicht, van A. J. Termote te Ijzendijke, Aan het hoofd der geprimeerde grote maat merriën van 510 jaar, verscheen Paula van Stallen de Dob belaere, die twee jaar aaneen eerste was en nu een herlnneringsmedalje kreeg. Beste merrie 4 middelen tezamen werken sneller krachtiger en langduriger In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Cbelarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. VefjT - ff»ertop.Geich)ki*oor de gevo«!ir«'e want di«wordtba»ch#rmd doorhatbeiunddaalChafarn- Het nieuwe gebied, dat volgens de jongste grenswijziging bij het bisdom Breda wordt gevoegd, omvat kerke lijk de parochie Woudrichem en drie kleinere gedeelten ten zuiden daar van, vroeger behorend tot Besoyen, Waalwijk (St. Jan) en Heusden, die nu bij de parochie Dussen worden gevoegd. Het gebied is vrij uitgestrekt in oppervlakte cn omvat de gemeenten Werkendam, Woudrichem, Rijswijk, Almkerk, Giessen, Andel c.a., Veen, Wijk en Aalburg cn Eethen. Bij de volkstelling van 1947 hadden zij een totaal-aantal van "23.203 in woners. met slechts 241 of 1 procent katholieken. Voor de zielzorg bete kent dc grenswijziging dus de toe voeging van een nieuw diasporage bied met uiterst weinig katholieken aan het Bisdom Breda. Het belang ligt in het leit, dat nu geheel de B'esbosch en geheel het Land van Altena tot één bisdom en tot één dekenaat - Geertruidenberg - gaan behoren. De parochie Woudrichem heeft een kerk. toegewijd aan de H. Joannes Nepomucenus te Woudrichem en een hulpkerkje te Werkendam, toe gewijd aan de H.Antonius van Padua, waar des zondags de H.Mis gelezen wordt. De zielzorg wordt er uitge oefend door de Paters-Minderbroe- ders, die in het aangrenzend Go- rinchem van ouds een groter steun punt hebben. Hiermee doen de pa ters Franciscanen hun intrede in het bisdom Breda. Mgr. Baeten beeft in oea-spcciaal. schrijven zijn nieuwe diocesanen wel kom geheten en hun zijn ^herderlijke toewijding toegezegd; Naar O. L. Vr. v. tl. Polder Het district Zeeland van de Kajot- ters maakte van Lewedorp uit een bedevaart naar O.L.Vrouw van de polder. De groep bestond uit leden der afdelingen Lewedorp, Goes en Hein- kenszand. Ondanks het minder gunstige weer vertrok de flinke groep welgemoed en ging eerst naar Domburg om de H.Mis bij te wonen, die tot intentie van de K.A.J. werd opgedragen. Na het ontbijt pelgrimeerde men naar Vrouwenpolder. De bedevaart werd geleid door aalmoezenier, kape laan Kempers uit Middelburg, die dit op voortreffelijke wijze deed. Tot 's middags 3 uur bleef men te Vrouwenpolder, om daarna te ver trekken naar Middelburg, waar in de parochiekerk een kort Lof werd gecelebreerd. Deze eerste zelfstandige bedevaart der K.A.J. verliep uitstekend. einig mogelijk verblindend dient te De N.V. Prov. Zeeuwse Elektrici- teitsMij, heeft vorig jaar een verlies geleden van f 161.860.88, aanmerke lijk minder dan werd verwacht. In 1954 bedroeg het verlies ruim 1 mil joen. Dit onverwacht gunstige resul- staat is in hoofdzaak te danken aan de krachtige steiging van het debiet met niet minder dan 24.4 procent. In totaal werd aan elektrische ener gie opgewekt en ingekocht 135.951.084 kwh. De directie schrijft de stijging van het debiet toe aan de gestegen welvaart, zowel in de particuliere sector als op het terrein van handel en nijverheid. Niettemin ligt in Zee land het huishoudelijk verbruik per hoofd der bevolking nog steeds on der het landsgemiddelde. Ook in de industriële sector is nog alle ruimte voor verdere expansie. Mededeling wordt gedaan van het opstellen der luidsprekersinstallatie (met licht-brulboei) in de van Cit- terspolder onder Borssele aan de oever van de Westerschelde, die bij mist door de roeierswacht van het Ned. Loodswezen te Vlissingen wordt ingeschakeld om de scheepvaart at tent te maken op de aanwezigheid van de waterkabels. Deze maatregel heeft geholpen, want vorig jaar kwa men slechts twee beschadigingen voor. Op suggestie van het loodswezen wordt nu in samenwerking met 's rijks kustverlichting het vraagstuk bestudeerd, of het mogelijk en uit voerbaar is aan de oever een spe ciale lamp op te stellen met een smalle bundel, die zich voor de scheepvaart als een verlichte drem pel voordoet, maar die verder zo zijn. Voor de eventuele legging van een derde 50 KV-kabel naar Westdorpe werd de mogelijkheid nagegaan de Scheldekruisingskabel in de bodem van de rivier te spuiten, althans in het gedeelte voor de scheepvaart. Grondboringen werden verricht cn het pobleem van inspuiten wordt door twee aannemersfirma's grondig be studeerd. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 5 juli, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 12.14 uur; te Terneuzen om 11.46 uur en te Vlissingen om 11.16 en 23.44 uur. Het blijft een ware lijdensgeschie denis met onze tomatenexport naar België. Nog maar enkele dagen is deze export weer mogelijk of er kwam weer een nieuw verbod. Met ingang van 4 juli heeft dit land na melijk de invoer van tomaten uit Nederland weer verboden. Deze onverkwikkelijke gang van zaken verwekt ln Nederlandse tuin derskringen zeer veel ongenoegen. Ktvadendamme Kermis stelde de jeugd teleur Het jaarlijkse kermisfestijr. is weer voorbij. Helaas is de jeugd teleurge steld. De schommelhouder had ook ingeschreven voor een kindermalle molen. Toen hij de molen niet zette, zou de eigenaar van de schiettent zijn molen laten komen uit Sluiskil. Omdat echter de eerste tot zondag voormiddag volhield dat zij" molen tje kwam, kreeg de tweede geen kans. Door het mooie weer aangelokt kwamen drommen vreemdelingen op de kermis af. Daardoor was het erg gezellig en dus voor de groteren een mooie "dag. De maandag, volgens tra ditie vooral voor de gehuwden ver liep ook zeer rustig. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 53, le lid der Kleuteronderwijswet ter open bare kennis, dat de Raad in zijn ver gadering van 26 juni 1956 besloten heeft medewerking te verlenen voor de aanschaffing van 40-stel kleuter- meubilair ten behoeve van de kleu terschool, uitgaande van de Vereni ging Christelijke School aan het Zand Middelburg, 27 juni 1956. Burgemeester en Wethouders 350-O voornoemd, N. BOLKESTEIN, Burgemeester J. PH. KOENE Secretaris Oprichting van stichting tot Vorming Bedrijfs jeugd Hier ter stede hebben een aantal personen het initiatief genomen een stichting in het leven te roepen met het doel: de bevordering van de geestelijke, zedelijke, lichamelijke en maatschappelijke vorming van de in ondernemingen en bedrijven werk zaam zijnde jeugd. Met eerbiediging van ieders gods dienstige en politieke overtuiging tracht men te bereiken de jeugd be reid te maken tot het dragen van verantwoordelijkheid in werk, gezin en maatschappij. De hier ter stede in oprichting zijn de stichting heeft een algemeen be stuur, dat bestaat uit personen van uiteenlopende richtingen, die bereid zijn zich aan dit bij uitstek sociale werk te geven. Men stelt zich voor zich voorlopig bezig te houden met de in Middelburg in ondernemingen en bedrijven werkzame meisjes van 17 tot 25 jaar Men wil het gestelde doel bereiken door het organiseren van cursussen op het gebied van; naaien, knippen en modepraatjes: ko ken, bakken, braden; huiselijke sfeer, levensvragen; kinderverzorging en - opvoeding; voorlichting en ziekenver zorging; woninginrichting; handenar beid, enz. Verder zuilen ontspanningsavonden excursies en week -ends worden ge organiseerd. Aan de stichting zal een leidster worden verbonden, die geheel met het jeugdwerk vertrouwd is, terwijl de cursussen zelf, die op twee avon den per week in de Huishoudschool zullen plaats vinden, zullen worden gegeven door bevoegde leerkrachten. Bij voldoende belangstelling zal reeds in september a.s. worden aangevan gen. Teneinde aan het werk meer be kendheid te geven zal op vrijdag avond 6 juli a.s. in dc bovenzaal van het Nederlands Koffiehuis, op de Markt alhier, een propaganda-avond worden gehouden. HERBENOEMD. Bij k.b. van 19 juni 1956 is mr. dr. N. Bolkestein met ingang van 1 juli 1956 opnieuw benoemd tot burgemees ter van Middelburg. Westdorpe Nieuwe petfln Vorige week wer den alle leden van de muziekvereni ging voorzien van een nieuwe pet. De nieuwe petten zijn van groene kleur, terwijl de oude blauw waren. Stoppeldijk In de afgelopen week werd In onze kerk een huwelijksweek gegeven door pater H. Breukers, Oblaat te Cuyk. Pater Breukers wist in zijn conferen ties de toehoorders van het begin tot het einde te boeien. Tegenover de vele wanbegrippen, die in deze tijd heersen heeft de spreker het huwe lijk in duidelijke woorden van ver schillende zijden belicht. Op de eerste plaats behandelde hij hieromtrent Gods eigen instelling dus de heiligheid. Wij mogen dit niet beschouwen als een louter menselijke conventie. Als wij de grondwaarheid goed voor ogen houden, dan zullen wij begrijpen, dat hieruit volgt de dienstbaarheid van man en vrouw aan de Schepper volgens Gods eigen bedoeling en instelling. De opvoeding der kinderen nam een hele conferentie in beslag, waarin de gewichtige plicht werd benadrukt, die de ouders op dit gebied te ver vullen hebben, alsook de moeilijk heden eigen aan deze tijd. Tenslotte werden op dij gebied enige practi- sche raadgevingen gegeven. In één van de conferenties gaf pa ter Breukers een interessante karak terstudie van het dagelijks huwelijks leven. Op de laatste avond werd ge sproken over de voorlichting der kin deren en als sluitsteen werd het hu welijk als Sacrament behandeld. In de loop van de week is een algemene H. Communie gehouden door alle kinderen voor alle vaders en moeders uit onze parochie. Deze zo goed geslaagde week werd bekroond op zondag l juli met een algemene H. Communie voor alle ge huwden. Onder de twee H. Commu niemissen richte pater Breukers zich een laatste maal tot de gehuwden, dankte hen voor de stichtende en voorbeeldige wijze, waarop zij de hu welijksweek hadden gevolgd en wees hen op de middelen, die zij moeten aanwenden om hun goede voornemens te kunnen verwezenlijken, n.l. de H. Mis en de veelvuldige H. Communie. KERMIS VOOR DE DEUR De jaarlijkse kermisdagen staan weer voor de deur. Zaterdag, zondag cn maandag, a.s. kunnen de bloeme tjes weer buiten worden gezet Ver schillende kermisexploitanten zullen ook dit jaar weer met hun attracties aanwezig zijn. Verder zal gelegen- heid tot dansen worden gegeven, ter wijl ook nog schietingen op het pro gramma staat, 't Is te hopen, dat er dit jaar ook een kindermolen komt opdagen, want voor de kleinen was er vorig jaar niet veel te beleven. Ijzendijke GLAD WEGDEK SPEELDE AUTOBUS PARTEN. In de buurt van de Verlaatbrug tussen Ijzendijke en Philippine had een aanrijding plaats. Toen de heer R. te Ijzendijke de Heer V. uit Bier vliet wilde passeren, geraakte hij door de gladheid van de weg aan het slippen waardoor beide wagens met eikaar in botsing kwamen. Vooral de wagen van de heer V. was zeer zwaar besechadigd. De inzittenden kwamen er wonder boven wonder met slechts enkele lichte verwondin gen af. Dokter Rozemeijer van Ijzendijke was zeer spoedig ter plaatse. HR. ROBIJN HOOFD VAN SCHOOL IN BRESKENS. Onze plaatsgenoot de heer Robijn welke eerst Hoofd der Openbare La gere School te Ijzendijke was, en daarna dezelfde functie bekleedde te Vlissingen, is per 1 september be noemd tot Hoofd van de Openbare Lagere school te Breskens. Koewacht Pastoor de Wetter overleden Te Koewacht (B.l is na een lang durig lijden, op 69-jarige leeftijd overleden de parochieherder van St. Philippus en Jacobus pastoor Henri de Wetter. De overledene is 22 jaar lang pastoor van Koewacht (B.) ge weest en heeft steeds niet volle ijver en liefde zijn parochie bestuurd. Hij zal op eigen verzoek te Koewacht worden begraven. Geslaagd. Aan de r.-k, meisjes school St. Clara slaagde onze dorps- gen ote Ria de Schepper voor Lin gerie. Advertentie) 5jry». Geknipt voor de modieuze vrouw en... de goedgeklede man! Na eindeloze debatten nam gister avond de raad met 8 tegen 6 stem men het voorstel aan om toe te tre den tot de N.V. Bouwkas Nederland se Gemeenten. Ook het voorstel om de vier amateurtoneelverenigingen, die in landelijk verband georgani seerd zijn, met 25 gulden per jaar te subsidiëren, ontlokte veel discussie. Met 10 tegen 3 stemmen werd het tenslotte aanvaard. Alle andere voorstellen gingen er zonder hoofdelijke stemming door en bij de rondvraag besloop men, op aan dringen van de heer H. Verhoek, de minister te verzoeken voor diegenen, die werken in de werkplaats voor min der validen, over 1953 de extra toe slag van 3 pet. te mogen uitkeren. OUDEN VAN DAGEN OP STAP. Gisteren werd met ongeveer 300 ouden van dagen een uitstapje ge maakt naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoewel het weer niet bijzonder-mee werkte, hebben de bejaarden een allergezelligste dag gehad, dank zij ook het onthaal te Hulst en Cadzar.d. Door de twee plaatselijke muziek corpsen werd het grote gezelschap, dat een zevental bussen vulde, aan de grens der gemeente opgewacht en geleid naar de Grote Markt, waar men om half tien arriveerde en waar ook de tocht eindigde. De belang stelling van het publiek was zeer groot. NIEUWE SPORTVELDEN De nieuwe en grote sportvelden aan de Heernisseweg kunnen begin september door het Chr.Lyceum voor Zeeland in gebruik worden genomen. Het bestuur heeft de oud-secretaris van de school, de heer J.Pouwer, thans woonachtig te Apeldoorn, ver zocht de sportvelden officieel te ope nen. Het ligt in de bedoeling om ter gelegenheid van de ingebruikname sportwedstrijden te organiseren. Ovezande HERBENOEMD. Bij k.b. van 16 juli is gemeente secretaris Th. J. Andriessen met in gang van 16 juli 1956 opnieuw be noemd tot burgemeester van Ovezan de. Rilland FANCY FAIR IS GOED GESLAAGD De fancy-fair, die in het St.Jozef gebouw gehouden werd, ten bate van de r-.k. Missie, is afgelopen. De fanfare„Rillandia", verleende de laatste dag haar muzikale mede werking, hetgeen de drukte, waar over toch al niet te klagen was, nog aanmerkelijk verhoogde. GOES Grand: De graaf van Bragelonne MIDDELBURG Electro: The Colditz story. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: De regen kwam. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: On sterfelijke Mozart. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De pels jagers van de Berenrivier. VLISSINGEN Luxor: De tyran van Californië. Alhambra: De scharlaken mantel. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen van P. P. Rubens. •n ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen van P. p. Rubens, I let op het I z 11) Om de a: doetje be om de sc enigde hulp var lijk nog komt on wie wee hoge Ion naam v; binnen je niets, er op te Fru Ri mer hee nuut ver de zij ee stond in en hervi klaps sla blijdschaj met „hu „S.O.S." .,'t Is i je?" „Ja. h schouder. „Dat i me; ever ken of komt." „Doe

de Stem | 1956 | | pagina 2