TWEE VLIEGTUIGEN STORTTEN IN DE GRAND CANYON - 128 DODEN Beatrix in Amsterdam Grootste ramp die luchtvaart ooit heeft getroffen Lenin noemde Stalin grof en nukkig man ZATERDAGAVOND WERD ER IN POSEN NOG GEVOCHTEN Luitenant J. Beuckhuijsen uit Waalwijk gedood ANWB streeft naar rode reflecterende stroken STAALINDUSTRIE IN VS WERD LAMGELEGD Protest tegen synodale verklaring GROTE VIJF VANAVOND WEER BIJEEN RUMOER IN HONGARIJE Wrakstukken liggen in vrijwel ontoegankelijk gebied Op weg naar de zege Nederlandse ooggetuige vertelt: ZILVERSCHAT DAGBLAD VOOR ZEELAND Enkele buien GEEN TEKEN VAN LEVEN „St-Vincent" was voor Steenbergen Bij neerstorten Thunder streak" Motor sloeg tlf bovetl motor van het toestel af. Dit gebeur- munitiedepót Inplaats van wit spatbord: Waar blijven „zebra's voor voetgangers UIT TESTAMENT BLIJKT: 650.000 werkers in Nieuw-Guinea staking Kabinetsformatie Door jonge verzetsstrijders de weg gewezen uit de stad GESPREK WERD AFGEBROKEN.... Bonn protesteert in Moskou Ambassade wordt gehinderd 96e JAARGANG No. 22189 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A C v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M Mes, Ui E M L de Rechtei, U J. v. t Westende, P. V M. Ver- cauteren Abonn.prijs bij vooruitbet. t 5.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (ultsi. bij niet postbestelL) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse oumm 13 ct Postrek 378841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 2 JULI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per nrVm) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- •nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit« gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsinge) 98, Telefoon 2236 Bureau vooi Zeeuwscb 1'laanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oor 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) FERHAT ABBAS, de leider van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront, die een bezoek aan België bracht, is uit dit land gewezen. Hij had een persconferentie gehouden, die schade lijk voor de openbare orde werd ge acht. NEDERLANDSE bezitters van televi sietoestellen hebben zich volgens een „Nipo"-onderzoek, voor het overgrote deel uitgesproken vóór commerciële uitzendingen. JOHN ROJAS, een arbeidersleider uit Trinidad, is niet in Suriname toege laten. Hij trok onlangs in een verga dering zijn revolver, toen het debat wat fel werd. BONDSKANSELIER Adenauer van West-Duitsland is voor een officiëel bezoek naar Italië vertrokken. Minis ter von Brentano vergezelt hem. EEN MINUUT lang bleef het dood stil in een Berlijnse bioscoopzaal, toen de lichten weer aanknipten na de vertoning van een film over de Nazi - concentratiekampenVelen hadden tranen in de ogen PRESIDENT Soekarno is met een spe ciaal vliegtuig uit Genève naar Dja karta vertrokken. In Indonesië wil men hem een overweldigende ont vangst bereiden. ZEVENTIEN Albanezen zijn door een rechtbanr in Zuid-Slavië veroordeeld tot dwangarbeid, variërend van een tot twaalf jaar. Zij zouden getracht hebben de regering van Tito omver te werpen. LIEFST 260 kilometer ging dezer da gen een raket van de Amerikaanse luchtmacht de hoogte in. Daarmee is een nieuw hoogterecord gevestigd. TWINTIG millioen dollar heeft de Amerikaanse Senaat bestemd voor een nieuw speciaal fonds „ter aan moediging van het vrijheidsstreven achter het ijzeren gordijn". WEGENS „pogingen tot een samen zwering zijn in Bolivia meer dan 25 politici gearresteerd, onder wie de leider van de „Socialistische Pha lanx." Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt zondag- avond 23.15 uur: veranderlijke bewolking met 2 enkele buien. Matige, nu en dan 2 Krachtige zuidwestelijke wind. 2 Over het algemeen lagere tempe- 2 raturen. J Verwachting van het Belgisch 2 weerkundig instituut: 2 Bewolkt en hier en daar neer slag. Vrij sterke wind uit richtin gen van zuid tot west. Minder warm. 2 Vandaag: zon onder 21.05 u., 2 hiaan onder 14.36 uur. 2 Morgen: zon op 4.28 u., maan 2 op 0.31 uur. Zaterdag heeft H.K.H. Prinses Bea trix haar eerste officieel bezoek ge bracht aan Amsterdam. In de och- tenduren werd zij daarbij verge zeld door Koningin en Prins. Ook Prinses Wilhelmina toonde belang stelling voor de manier ivaarop de hoofdstad haar kleindochter ont ving. Bovenste foto: In de tuin van de ambtswoning van de burge meester at de Prinses kersen met enkele jongelui, waarmee zij tevo ren het Amsterdamse jongerenle- ven had besproken. De onderste fo to: Tijdens het défilé van leden van sportbonden, dat H.K.H. de Prinses vanaf een podium voor het paleis op de Dam gade sloegdeed zich een aardig incident voor. Een van de jonge deelnemers, gekleed in een rood trainingspaksprong van zijn fietsje en bood H.K.H. een bosje bloemen aan. In de Grand Canyon in het Amerikaanse Noord-Ari- zona heeft zich de grootste vliegramp in de geschie denis van de burgerluchtvaart voorgedaan. Twee grote passagiersvliegtuigen zijn neergestort, vermoedelijk na met elkaar in botsing te zijn geweest. Men vreest dat alle 128 inzittenden om het leven zijn gekomen. De wrakken van de vliegtuigen zijn op nog geen 300 meter van elkaar waargenomen op twee ontoegankelijke pieken in het oostelijk deel van de Grand Canyon, een van de mooiste Ame rikaanse natuurmonumenten. Een befschroefvliegtuig van het Amerikaanse leger is er zondag, ondanks het slechte weer, in geslaagd in de buurt van de wrakken te landen. De radiover binding met de reddingsploeg, die de helicopter aanvoerde, is echter verbroken. Zodra de weersomstandigheden het toelaten zullen andere hefschroefvliegtuigen van het leger naar de plaats van de ramp vliegen. De beide vliegtuigen, een supercon- stellation van de Trans-World Air lines, en een DC-7 van de United-Air lines, waren vrijdag kort na elkaar opgestegen van het vliegveld van Los Angeles. De Superconstellation was met 64 passagiers en een bemanning van zes op weg naar Kansas City. De DC-7 zou met 53 passagiers, onder wie 15 kinderen, en vijf bemannings leden naar Chicago vliegen. Op de route die de toestellen volgden, was het weer slecht. Er hingen zware on weersbuien. Door de zware bewolking heb ben de vliegtuigen vermoedelijk beide op 7.000 meter hoogte ge vlogen bij het passeren van De sert Point nabij de Grand Ca nyon. De DC-7 had deze hoogte aangewezen gekregen, doch de Superconstellation moest lager vliegen. Op de lagere hoogte hingen echter de onweersbuien, zo verklaarde zondag kapitein Byrd Ryland, die de reddings operaties leidt. De laatste radioboodschap die van de DC-7 werd opgevangen was: „Wij gaan... Deze woorden werden op dringende toon uitgesproken en de verbinding werd verbroken voor de zin kon worden afgemaakt. De Steenbergse duivenliefheb- bers mogen de borst vooruit ste ken. Twee van hun plaatsgeno ten hebben gisteren beslag ge legd op de eerste en tweede prijs van de vermaarde St. Vincent- vlucht. Elders in ons blad schrijft De Dikken Bruine uit voerig over de triomf van de Steenbergenaren en over de manier waarop zij hun duiven ontvingen. r I ri recht voor de landingsbaan, sloeg de Tijdens de voorbereiding voor de landing op de vliegbasis Volkel is za terdagmiddag om 15.20 uur, een mijl ten noordwesten van Mill, een F 84 Thunderstreak van de Kon. Lucht macht neergestort. De bestuurder, de 25-jarige reser ve tweede luitenant-vlieger J. H. Benckhuysen uit W a a 1 w ij k, kwam om het leven. Het vliegtuig, dat in het vrije veld terechtkwam, werd geheel vernield. Benckhuyzen, zo deelt één onzer re dacteuren nog mee, had een vlucht gemaakt in een formatie van 12 toe stellen, die alle reeds waren geland. Hij kwam als laatste het circuit op om te landen. In de laatste bocht, In de Algemene vergadering van de A.N.W.B., die zaterdag in Den Haag is gehouden, werd meegedeeld dat de A.N.W.B. doende is, om het bij de wet voorgeschreven witte spatbord van fietsen te doen vervallen en zo mogelijk te doen vervangen door ro de, reflecterende stroken op het ach terspatbord. Het testament van Lenin, waarin beschreven als „grof" en „nukkig" deze aandringt om het ontslag van Stalin als secretaris van de commu nistische partij, is zaterdag na 33 jaar te zijn geheim gehouden, in de pers gepubliceerd. Het testament, waarin Stalin wordt De zending op Nieuw-Guinea heeft in een officiële verklaring protest doen horen tegen de oproep van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk over Nieuw-Guinea. Het verbaast haar, zo wordt ge zegd, dat door de synode geen overleg is gepleegd met de contactgroep van zendingsarbeiders of met de Evange lisch Christelijke Kerk, waarin Ne derlanders en Papoea's samen geor ganiseerd zijn. Als dit overleg was gepleegd, aldus de verklaring, zou de oproep waarschijnlijk achterwege zijn gebleven. In de protestantse kerken van Hol- landia is een afkondiging voorgelezen van de kerkeraad der Evangelisch Christelijke Gemeente in die stad. Daarin wordt gezegd dat de synode zich op politiek terrein begeeft en dat het merkwaardig mag worden ge noemd, dat zij de Papoea's wel in staat acht tot zelfstandige kerkforma- tie, doch niet tot eigen meningsvor ming over de kwestie der souvereini- teit. De Amerikaanse staalindus trie ligt vrijwel lam door een staking van 650.000 arbeiders, die zaterdagavond is uitgebro ken. De arbeiders legden het werk neer, nadat besprekingen over een nieuwe arbeidsover eenkomst waren mislukt. Het Verenigd Vakverbond van de arbeiders in de staalindustrie had een aanzienlijke loonsverhoging ge- eist, alsmede verbetering van andere arbeidsvoorwaarden. De voorstellen van de industrie gingen de vakbonds leiders niet ver genoeg. Zelfs een spoedig einde van de sta king zou nog een geweldig produktie- verlies van honderdduizenden tonnen staal, ter waarde van miljoenen dol lar, betekenen. Een lange staking zou een ernstige invloed op de werkgele genheid in andere industrieën hebben en de nationale economie grote schade berokkenen. werd gepubliceerd in het orgaan van de communistische partij „Kommu- nist". De brief, waarin het is vervat, draagt een onderschrift aat is geda teerd 4 januari 1923, waarin Lenin aan het congres de aanbeveling doet Stalin te vervangen door „iemand die geduldiger, loyaler en beleefder is en meer attent is voor zijn kameraden." De brief bevat tevens een aantal gunstige maar ook kritiserende be merkingen met betrekking tot Trotz- ky. Dit is voor het eerst dat in Rus land over Trotzky prijzende woorden zijn gepubliceerd sinds hij in 1927 door Stalin werd verbannen. Over Stalin's karakter zei Lenin: „Kameraad Stalin, die nu algemeen secretaris is geworden, heeft in zijn handen een onmenselijke macht ge concentreerd en ik ben er niet ze ker van dat hij altijd in staat zal zijn deze macht met de nodige voorzich tigheid te gebruiken." Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft op de publi- katie te Moskou van Lenins kritiek op Stalin gereageerd door een volle diger versie bekend te maken. Deze zal naar de Sovjet-Unie worden uit gezonden door „De Stem van Ame rika." Deze maatregel, eventueel verge zeld van in het donker flonkerende reflectoren in fietstrappers, zou, naar inzicht der verkeerstechnici, de situa tie op de wegen voor de rijders aan zienlijk beveiligen. De heer Ritmeester heeft aange drongen op snelle maatregelen ter be veiliging van de voetgangers. Hij achtte het een hoogst ongewenste toe stand, dat hoewel nu plannen voor de zebra-oversteekplaatsen zijn gepubli ceerd, er nog niet bekend is wanneer deze maatregel van kracht zal wor den. Ter vergadering werd verder een besluit genomen om het lidmaatschap van de bond ingaande 1 januari 1957 iets te verhogen. Men besloot het lid maatschap op 7.50 te stellen en de contributie van de wegenwacht van 10.- tot 12.- te verhogen. Mr. A. M. de Jager, oud-kanton rechter te Utrecht, die tot zijn 70ste jaar bestuurslid van de bond is ge weest, werd tot lid van verdienste be noemd. de juist boven een munitiedepot en een aantal woningen. Benckhuyzen heeft volgens ooggetuigen getracht de motor opnieuw te starten, hetgeen niet is gelukt. Hij heeft alles in het werk gesteld om het toestel over het munitiedepot en de woningen heen te brengen, hetgeen hem ook is gelukt. Het toestel kwam enige tientallen me ters van het munitiedepot verwijdert in het bos neer en explodeerde na eerst nog een keer met de neus de grond te hebben geraakt. Benckhuy sen verliet het toestel op het aller laatste moment met de schietstoel maar helaas was de hoogte te gering. De parachute opende zich juist toen de vlieger de grond raakte. Woensdag zal de begrafenis van het slachtoffer plaats hebben met mili taire eer vanuit ue Ned. Herv. Kerk aan de Haven te Waalwijk. Benckhuyzen ging in december 1952 naar Amerika, waar hij zijn vlieger opleiding voltooide. In september 1954 keerde hij naar Nederland terug als sergeant-vlieger, werd bevorderd tot vaandrig en was nu reserve-tweede luitenant-vlieger. Hij was ingedeeld bij het 311de squadron van de tacti sche luchtmacht Volkel. 55 55 DE FRANSE socialistische partij heeft na een vierdaags congres in Lille haar volledig vertrouwen uitgesproken in het beleid van premier Mollet. Vanavond zal de derde ontmoeting worden gehouden tussen de kabinets formateur, dr. Drees, en de leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer. Dit heeft de woord voerder van de formateur meege deeld. Het rapport over de huurkwestie, over welk vraagstuk dr. Drees deze week advies heeft gevraagd aan mi nister Witte, heeft de formateur vrij dagavond laat bereikt en dit is voor hem mede aanleiding geweest de fractieleiders bijeen te roepen. Deze hebben zaterdag een afschrift ontvan gen van dit rapport, dat blijkens de mededelingen daarover van de laat ste dagen zo'n belangrijke rol speelt bij de verdere pogingen van dr. Drees. De vergadering van vanavond zal om acht uur beginnen. PROF. DR. BEEL heeft zaterdagmid dag in een vergadering van beide Kamers de afgelopen zitting van de Sta ten-Generaal gesloten. De verga dering werd in het gebouw van de Eerste Kamer gehouden. (Van een onzer redacteuren.) Uit een gesprek dat we mochten hebben met een Neder lander, die zaterdagavond de stad Posen heeft verlaten, blijkt dat de gevechten op dat moment nog gaande waren en dat er geen sprake was van een algehele rust, zoals de Poolse radio het heeft doen voorkomen. De Nederlander in kwestie stelde zich na zijn terugkeer in Nederland met onze redactie in ver binding en deed uitvoerig relaas van zijn bevindingen. Vrijdagmiddag: ,zei hij, stond ik op het punt om met mijn auto vanuit Kattowice naar Posen, 400 kilometer In Hongarije is grote beroering ontstaan door de vrijmoe digheid, waarmee een groot aantal intellecuelen, tijdens een politieke bijeenkomst in Boedapest, op grotere vrijheid in het land hebben aangedrongen. De mensen die tijdens de bijeen komst het woord voerden en luidruchtig werden toegejuicht, eis- tften persvrijheid en rehabilitatie van de voormalige premier Nagy, die in 1955 werd afgezet. De weduwe van de indertijd terechtgestelde Laszlo Rajk hekelde fel en onverbloemd het gevangenisstelsel in Hongarije en de terreur van de politie. De partij heeft onmiddellijk een waarschuwing doen horen tegen „de invloed van demagogische opvattingen en een verkeerd aanwenden van de resultaten van het partijcongres in Moskou". verder, te rijden, toen ik uit mijn hotel in Posen werd opgebeld. Nau welijks waren er enkele woorden ge sproken of het gesprek brak af en het gelukte mij niet meer verbinding met Posen te krijgen. Achteraf bleek, dat een zakenrela tie, met wie ik een afspraak had gemaakt, mij had willen waarschuwen dat het uiterst gevaarlijk was naar de Jaarbeurs te komen. Omdat hij mij niet meer kon bereiken, reed ik in alle gemoedsrust weg. De nacht bracht ik door in Wroclaw, het vroegere Breslau, en de andere morgen vervolgde ik mijn reis naar Posen. Onderweg merkte ik al dat er iets aan de hand was, want ongeveer elke dertig kilometer werd ik door Russische soldaten aangehouden en gefouilleerd, zogenaamd om te contro leren of ik een fototoestel bij mij had. Ook passeerde ik geweldige mi litaire colonnes en op een afstand van 28 kilometer van Posen was een tank dwars over de weg gezet. Men verbood mij verder door te rijden. Ik keerde om en sloeg een landweg in, om op die manier te trachten de stad te bereiken. Het lukte. Bij de eerste huizen van de stad zag ik echter twee zware tanks dwars over de weg staan. Tot mijn verwondering bleken die met burgers bemand. Ze zeiden me dat er in de stad een op stand was uitgebroken en dat zij de tanks hadden buitgemaakt. We geven ons niet over Toen ik me als Nederlander had gelegimiteerd, maakte men de weg voor mij vrij en liet mij de stad bin nen. Zij begrepen zelf niet, hoe ik door de „ijzeren gordel" had kunnen heenbreken. Het centrum van de stad, aldus onze zegsman, en vooral het gebied van de Jaarbeurs, met daartegenover het station, maakte een eigenaardige indruk. De buitenlandse bezoekers gingen rustig hun gang, terwijl veel Polen, nerveus en nogal opgewonden, voor het gebouw samengroepten. Iedereen staarde mij aan en een bejaarde Poolse vrouw, die mij als buitenlander herkende, omarmde mij, terwijl de tranen haar over de wan gen liepen. Om zes uur zaterdagmiddag reed ik de stad weer uit. Aan de rand werd ik door een groep burgers aan gehouden. Een twintigjarige jonge man, naar later bleek een student, bezwoor mij dat ik de stad nooit al leen uit zou komen. Hij bood aan mij een eindweegs te vergezellen. Er ontspon zich een gesprek over de opstand. De jongeman bekleedde thans de rang van kapitein in het leger der verzetsstrijders. Hij kende de weg op zjjn duimpje en wist me langs een colonne van wel 150 tanks te brengen. Zij waren bemand door Poolse soldaten, onder leiding van Russische officieren. Voor de rest leek het, alsof de Russen zich niet met de opstand be moeiden. Zaterdagmiddag was de opstand, na tweemaal te zijn gesmoord, opnieuw opgelaaid. De jongeman was zeer re soluut. „We zullen ons nooit over geven", zei hij. Onze zegsman verklaarde tijdens zijn reis door Polen gemerkt te hebben, dat de Polen een grote afkeer hebben van het communisme. Alles vinden zij beter dan de huidige toestand. Daarin moet ook de verklaring van het moedige oproer in Posen worden gezocht. Veel slachtoffers Intussen heeft men nog geen juiste indruk gekregen van het aantal slachtoffers in'Posen. Radio-Warschau heeft officieel een getal van 48 ge noemd, maar volgens berichten uit onpartijdiger bron zouden er tot vrij dagavond zeker meer dan 70 doden zijn. In Amerikaanse kringen werd gesproken van meer dan 1000 slacht offers. In elk geval hebben ook commu nistische bladen nu toegegeven dat er vrijdag nog gevochten werd in Posen en dat een zwaargewapende groep het stadhuis bezet hield. Zaleski, „president van de repu bliek der Poolse uitgewekenen", die in Londen domicilie heeft, maande de opstandelingen tot voorzichtigheid. Op het circuit van Assen zijn za terdag de TT-races gehouden. De winnaar in de 350 c.c. klasse, de Engelsman Bill Lomas op Guzzi'u in actie. De Westduitse ambassadeur in Mos- ko dr. Wilhelm Haas, heeft bij het Russische ministerie van Buitenland se Zaken geprotesteerd tegen de be perkende maatregelen die door de Russische politie worden toegepast met betrekking tot de Westduitse am bassade waardoor deze niet in staat is normaal te functioneren. Verscheidene gevallen worden opge somd van personen, die of bij pogin gen om de Westduitse ambassade te bezoeken zijn gearresteerd of op an dere wijze hierin gehinderd zijn. Namens de Russische regering zou inmiddels beterschap zijn beloofd. "N „Nu zijn we rijk, pa", riep de achtjarige zoon van de heer W. Bovenschen te Rhenen, toen hij thuis kwam met de broekzak ken vol zilveren rijksdaalders, auldens, halve guldens, kwar- 'jes en dubbeltjes. De heer Bovenschen onder vroeg zijn zoon en toen bleek, dat die een oude blauwe etens pan had gevonden vol zilver geld. Vader en zoon gingen de pan samen ophalen. Thuis gekomen telde de heer Bovenschen de reeds half geplunderde inhoud van de zilverpanHij kwam nog tot ruim f 700. Het geld is naar de politie gebracht. Intussen staat al vast, dat het puin, waarin zich deze „dure'' pan bevond, afkomstig is van een gesloopte schuur in de onder de gemeente Rhenen behorende buurtschap Achter berg, welke moest worden af gebroken om ruim baan te ma ken voor de nieuwe verkeers weg.

de Stem | 1956 | | pagina 1