Onderzoek i.v.m. publicaties Koninklijk Huis Tanks en mitrailleurs herstelden orde in oproerig Posen Anjeractie moet een miljoen opbrengen PELLENAARS MOTIVEERT HUIDIGE KEUZE DE DE DOOD OP DE WEG Even geduld oefenen Op versoek van Koningin Juliana en Prins in Poolse jaar- brengt regering verlegenheid Woedende beursstad massa-betoging Ln de oude, vertrouwde stijl Schoolreisbus werd in beslag genomen Attracties hij de vleet Verjongingvoorbereiding en goede ploeggeest Tour is pijnlijk kraambed" DAGBLAD VOOR Steun van V.S. voor Nederlandse kernreactor „Sabre"-nachtjager verongelukt Vlieger ongedeerd 55 Warmer! Regeringsbureaus bestormd Ook daar.. Leedvermaak Kabinetsformatie Voor Prins Bernhardfonds: Ministers Zaak Sc hok king afgedaan „De Tour is verpestzonder van Est Wagtmans en Nolten 96e JAARGANG No. 22188 Uitgave JN. V. Uitgevers Mij. Meerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 335L Verantwoordelijk tiooid- redacteur: J. J. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. tlootegem, Mr. Dr. A- J. J. M. Mes, Mr H. M_ L. de Rechter. L. J. v. 't Westende, P. V iVL Ver- cauteren. Abonn.pnjs et) vooruitbet 1 6.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week (ultsl. bit niet postbesteli.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek. 278841. Voor God, Komnffin en Vaderland Mnd ZATERDAG 30 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.3S per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge- •nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tele oor. 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG Nieuwstiaat 41, Tel. no. 35) Als in Nederland een staking uit breekt, wordt die niet bloedig on derdrukt. Anders is het in de lan denwaar de arbeiders een paradijs wordt beloofd. De foto hieronder mag dat bewijzen. Zij werd geno men op het moment dat de eerste mitrailleurkogels over het plein flo-1 ten'waar een aantal betogers zich hadden verzameld. Ontevreden Poolse arbeiders staakten maar één dag, want... Vanwege H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden wordt de volgende mededeling verstrekt: „De wijze waarop men in den vreemde hel loelaalbaar heeft geoordeeld in het openhaar ons gezinsleven en de verhoudingen in onze naaste omgeving te belichten, heeft ons beiden teleurgesteld en gegriefd. Wij aeliten een onderzoek naar de omstandigheden, die hiertoe hebben kunnen leiden, gewenst. Het is ons een voldoening prof. dr. L. J. M. Beel, prof. inr. P. S. Gerbrandy en Jhr. mr. A, W, L. Tjarda van Starken- liorgh Stachouwer bereid te hebben gevonden dit onder zoek in te stellen en ons van raad te dienen JULIANA Lewis L. Strauss, voorzitter van de commissie voor atoomenergie van de Verenigde Staten, heeft meege deeld, dat de regering van de V.S. 350.000 dollar (meer dan een mil joen gulden dus) zal bijdragen in de kosten van een in Nederland op te richten experimentele kernreactor. Bij het reactor-centrum Nederland bestaan plannen voor de bouw van een dergelijke reactor. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is, vermoedelijk tengevolge van een motorstoring, een ,,Sabre"-nachtja- ger van de Koninklijke Luchtmacht tijdens de landing op de vliegbasis Soesterberg verongelukt. De vlieger majoor - vlieger - waarnemer L. van den Akker, kon het wrak ongedeerd verlaten. KAATSHEUVEL: Een zeventien jarige jongeman kwam met zijn fiets te vallen op het moment dat er een B.B.A.-bus passeerde. Hij werd aangereden en overleed ter plaatse. DE LANDEN, aangesloten bij de Westeuropese XJnie, hebben tot op heffing besloten van een aantal sa nitaire formaliteiten die het verkeer lussen de zeven landen bemoeilijkten. liet betreft hier voorschriften voor liet verkeer ter zee en door de lucht. OP 17 AUGUSTUS zal de Indonesi sche Grondwetgevende Vergadering nog niet worden geinstalleerd. De uit slagen van de tn december gehouden verkiezingen zijn namelijk nog niet allemaal binnen. ACHT MAANDEN gevangenis, waarvan drie voorwaardelijk, heeft de 20-jarige Amsterdammer gekre gen. die indertijd huis gehouden had in een warenhuis in de hoofdstad en door zijn moeder naar 't politie bureau was gebracht. NOG ALTIJD is er geen overeen stemming bereikt over de loonrege ling voor kappersbedienden. Maan dag worden de besprekingen hierover voortgezet. BIJ OPERATIES op Celebes zijn door het Indonesische leger 143 ben deleden gedood en 437 gevangen ge nomen. Dit heeft het hoofdkwartier van het leger meegedeeld. TWEE „westelijke spionnen" zijn in Hongarije gearresteerd nadat zij zich gewapenderhand tegen de politie had den verzet. Dit volgens radio Boe dapest. IN DE weddeschalen van het mili taire personeel van land- en lucht macht met een lagere rang dan die van tweede luitenant, zijn een aantal verbeteringen aangebracht. DE Amerikaanse staalindustrie heeft meer aandeelhouders dan employees Wat dan bewijzen mag dat het goed gaat in de bedrijven en dat de kleine man ook in staat is zijn aandeeltje te kopen. MEER DAN honderd Peronisten zijn gisteren weer in Buenos Aires aange houden. Dit altijd nog als een uit vloeisel van de mislukte opstand van enkele weken terug. EEN 35 Japanse oorlogsmisdadigers zijn met toestemming van de Ne derlandse regering uit gevangenissen in Japan vrijgelaten. 28 zitten er nu nog gevangen. Verwachting van het K.N.M.I. tot -hedenavond: Af en toe zonne schijn, maar in het noorden van het land aanvankelijk nog wat regen. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Temperatu ren hoger dan gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Bewolkt met nier en daar neerslag, maar ook opklaringen. Stijgende tem peraturen. Wind uit richtingen tussen west en zuid. Vandaag: zon onder 21.05 uur, maan onder 12.13 uur. Morgen: zon op 4.26 uur, zon onder 21.05 uur, maan onder 13.23 uur. Maan dag: zon op 4.27 uur, maan op 0.06 uur. In de Poolse stad Posen, halverwege War schau en de Oostduitse grens, is de „rust" hersteld. Een ring van ijzer is rond de stad gelegd en in alle straten patrouilleren zwaarbewapende groepen van leger en vei ligheidsdienst. Bij de opstand die donder dag de oude stad aan de Weichsel in rep en roer zette en de regering in Warschau in grote verlegenheid bracht, ziju volgens >fficiële mededelingen van Poolse zijde 38 doden gevallen. Ruim 270 mensen lie pen verwondingen op. De opstand brak uit op hel moment dat er een grote inter nationale jaarbeurs in Posen werd gehou den. Volgens het relaas van ooggetuigen uit het Westen, die in allerijl de stad ont vluchtten, zou het aantal slachtoffers nog groer moeten zijn. De opstand, waaraan duizenden deelnamen, werd neergeslagen in stalinistische stijl. Met tanks en mitrailleurs. Een communiqué sprak in vertrouwde termen van „imperialistische en reactionaire spionage- agenten" die het oproer ontketend zouden hebben. De feiten zijn duide lijk anders. De arbeiders van Posen hebben gedemonstreerd tegen de \eel te lage lonen, het jaagsysteem in de fabrieken en in het algemeen tegen het communistische bewind dat hun een paradijs heeft beloofd, maar armoe heeft geschonken. In de ochtenduren besloten meer dan 15000 arbeiders van de enorme Stalin-f abrieken waar locomotieven en spoorwagons worden vervaardigd, in staking te gaan. Zij trokken de stad in en riepen om „vrijheid en brood". Andere arbeiders sloten zich bij hen aan. Toen voor het stadhuis enkele pantserwagens op de demon stranten inreden, raakten de gemoe deren verhit. De stakers gooiden trams en bussen omver, teneinde bar ricaden te vormen en even later werd er op verschillende plaatsen gescho ten. Een groep arbeiders droeg een vlag mee, die in het bloed van de slachtoffers was gedrenkt en zon gen demonstratief ,,Nog is Polen niet verloren". heeft meegedeetd, dat er bij de op stand in Polen geen buitenlanders gedood of gewond zijn. De Eerste Minister van Polen zei gisteravond in een radio-rede: ,,Laat iedereen die zijn hand tegen de volks republiek Polen opheft. gewaar schuwd zijn, dat wij die hand zullen afhouwen". De technische dienst van de Am sterdamse politie heeft vandaag bij de Hartveldsebrug te Duivendrecht een schoolreisbus in beslag genomen en tegen de eigenaar, een autobus ondernemer uit Egmond a.d. Hoef proces-verbaal opgemaakt. In de bus bevonden zich 33 Alk- maarse schoolkinderen en twee on derwijzeressen, die op weg waren naar de speeltuin „Oud-Valkenveen" bij Bussum. De bus vertoonde ernsti ge technische gebreken. De handrem werkte niet meer, het brandblusap- paraat was defect, de remmen wa ren ongelijk afgesteld en de stuur- kolom zat los. Bovendien constateer de de politie een veel te grote spe ling van de wiellagers en de fusees. Voor de schoolkinderen zag het er verdrietig uit. Zij hadden een jaar lang voor dit uitstapje gespaard, dat nu door de nalatigheid van een auto busondernemer in het water dreigde te vallen. De Amsterdamse politie heeft zich echter onmiddellijk over de jeugdi ge Alkmaardertjes ontfermd en ze na een gastvrij onhaal op het hoofd bureau van politie overgedaan aan Artis en Cineac. Verder charterde de Amsterdamse politie een nieuwe gcbrekenloze autobus, waarmee de kinderen de thuisreis hebben aanvaard. De gevangenis werd bestormd cn in brand gestoken en een aantal stakers drong de regeringsbureaux binnen, waar zij de archieven van de veilig heidsdienst verbrandden. Ambtena ren. bekend om hun communistische „inslag" werden naar buiten gedre ven en belachelijk gemaakt. Intussen waren de poorten van de grote jaarbeurs dichtgegaan. Zaken lieden uit de westerse landen tracht ten zo spoedig mogelijk de stad te verlaten. Sommigen slaagden daarin. Zij hebben uitvoerig van hun ervarin gen verteld. Algemeen is men van oordeel, dat de arbeiders in Posen voor hun de monstratie het geschiktste tijdstip hebben uitgekozen. De jaarbeurs heette immers een manifestatie te zijn voor de zegeningen van het rode bewind. Honderden buitenlanders wa ren ervoor naar Posen gekomen. Laat in de middag heerste er een onwezenlijke rust in de straten van de stad. Niemand durfde meer bui ten te komen. De winkels waren ge sloten en hier en daar zag men nog stechts een enkele auto, die met bui tenlandse gasten de stad verliet. Gisterochtend was de jaarbeurs weer geopend. De buitenlanders die toen nog in Posen waren, kregen de waarschuwing dat zij beter konden blijven omdat de spoorlijn mogelijk niet geheel veilig was. Langzamer hand werd het drukker in de stad. De mensen zagen er niet geïntimi deerd of zenuwachtig uit. Sommigen keken met leedvermaak naar de ver nielde ruiten van het hoofdkwartier der veiligheidspolitie en maakten grappen, zonder zich om de norse gezichten der patrouillerende agenten te bekommeren. Radio Warschau heeft een huilerig protest laten horen, tegen de „onver standige betogingen, juist op een mo ment dat de Poolse regering aanstal ten maakte tot een grote democrati- seringsactie". De Zweedse legatie in Warschau Molenaars vergaderden Protest tegen hoge kunstmestprijzen De voorzitter van de katholieke molcnaarsbond heeft gisteren, in het bondscongres te Nijmegen geprotes teerd tegen de hoge kunstmestprijzen die volgens hem een gevolg zijn van de prijsvaststelling door de in een kartel verenigde groothandelaren. Bedrijven onder de rook van de Staatsmijnen zei hij, zijn gedwongen hun kunstmest bij de groothandel te bestellen, die het grootste deel van de winstmarge voor zich opeist. Pogin gen om tot een bevredigende oplos sing van de moeilijkheden te geraken hebben niets uitgehaald. Drie personen zijn vrijdag in Gera (Oost-Duitsland) veroordeeld tot in totaal 14 jaar dwangarbeid wegens het aanzetten tot een „onwettige sta king" in de gezamenlijke Oostduits- Russische uraniummijnen in Thurin- gen, aldus is in Berlijn vernomen. Zij stonden terecht onder de be schuldiging te hebben gepoogd te pro voceren tot ongeregeldheden en on wettige staking en het gezag te heb ben genegeerd. In politieke kringen is men ervan overtuigd, dat bij het onderhond tus sen de demissionaire minister van oorlog, ir. Staf en de kabinetsforma teur dr. Drees, de laatste op zijn standpunt is blijven staan. Dit bete kent dus dat dr. Drees zich momen teel niet wil binden aan een hoger bedrag voor defensiekosten dan 1450 miljoen gulden per jaar. Wat de defensie betreft is de for mateur thans met zijn conclusies ge reed. Hetzelfde kan niet worden ge zegd van het huurprobleem. Mini ster Witte heeft nog geen kans ge zien alle documentatie over te leg gen, die nodig is om voldoende dui delijk te maken wat de consequen ties zijn van de alternatieven van een huurbelasting, zoals die van so cialistische zijde wordt voorgestaan. De besprekingen van de fractielei ders zullen waarschijnlijk niet voor de volgende week weer aanvangen. Heemraadssingel 303, Rotterdam, werkt weer op volle toeren! Dat wil zeggen, dat de heer* A. M. Bergers, bekend door zijn S.U.S.-, Rheuma- en andere acties, weer met een prij- zenbombardement is begonnen voor BERNHARD" Naar wij van de meest be voegde zijde vernemen heeft prof. dr. L. J. M- Beel in ver band met bovenstaand tot hem gericht verzoek aan H.M. de Koningin verzocht het door hem reeds aangeboden ontslag op 7 juli te willen aanvaarden. Prof. mr. P. S. Gerbrandy deelt een of ander belangrijk doel en daar- voor het hele land in een prettige mGuG, dat hij Zijn Kamerlid- spanning brengt. Vijf huizen ter maatcf-Vjan A^^fA^ ^^a waarde van f 20.000,per stuk, te maatschap op dezelfde grond bouwen naar smaak en plaatskeuze niet zal aanvaarden. Ook mr. A. )'an de Krukkige winnaar, staan op liet spel en zijn, naast duizenden an- W. L. Tjarda van Starkenborgh dere prijzen, voor 'n gulden te win- Stachouwer heeft ontslag ge- ne"' 00 Een miljoen gulden voor het Prins vraagd Uit zijn functie van per- Bernhard fonds is de winst, die het •w,j j. Nederlandse volk zichzelf met deze manent vertegenwoordiger bij j gezamenlijke krachtsinspanning be- de Raad van het'Noord-Atlan- z?r&- di,e. onder^ de n?aIP Nationale Anjer-ac,tie vandaag start. Een mil joen gulden om het Prins Bernhard fonds en de veertien regionale Anjer fondsen in staat te stellen in de toê- koms'. de culturele werkzaamheden in ons volksleven te kunnen steunen en activeren. - Vijf maanden heeft de voorberei ding van de Nationale Anjer-actie in beslag genomen, maar nu kan het bombardement dan ook losbarsten en tot 21 augustus duren, wanneer het ogenblik is gekomen dat via de ra dio de uitslag bekend zal worden ge maakt van deze loterij van 3 series van 500.000 loten. Naar buiten is het Anja, die op raambiljetten, in kranten en op auto vensters onvermoeibaar de actie zal ondersteunen. Zij draagt een rood- wit-blauw mutsje en een witte anjer achter het oor. Maar daarnaast zullen talrijke „Anja's" van vlees en bloed in de zelfde tooi en met oranje rokjes op willekeurige dagen op de bermen van de buitenwegen aan te treffen zijn om chauffeurs, die een biljet in of op hun auto hebben geplakt, te ver rassen met een gratis lot. De prijs op tisch Pact in Parijs. Bovenstaande officiële medede ling, juist op Prinseverjaardag ver schenen, maakt voor de buitenwe reld nog eens duidelijk, dat er van enig constitutioneel conflict geen sprake was en ook nu niet is. Het driemanschap, dat zich tot het in stegen van een onderzoek bereid heeft verklaard, maakt iedere bin ding met enige politieke functie los, om als volstrekt onafhankelijke mannen de delicate taak te vervul len. Er zullen in het buitenland wellicht weer allerlei speculaties over de aard van het onderzoek opgeld doen. Dat hebben wij niet in de hand, al kunnen we er wel een oordeel over geven, gelijk de Federatie van Nederlandse Journa listen ook over het jongste verle den deed. We willen echter wel hopen en bidden, dat het onderzoek uiteindelijk moge leiden tot het herstel van een sfeer van rust rondom het koninklijk gezin, dat door het Nederlandse volk in het hart gedragen wordt. deze loten zal een 11-daagse vakantie zjjn met het hele gezin, door te bren gen in Nederland. VOOR DE JEUGD In de vakantie zal de jeugd aan de beurt komen met 'n stunt in elf plaatsen van ons land. Luchtballons zullen in totaal 500.000 papieren an jers laten vallen, waarvan er enkele recht geven op aardige prijzen, van een autoped tot een schooletui. Het ligt in de bedoeling, de zaak Schokking, waarover thans de parle mentaire stukken zijn verschenen, volgende week nog in het parlement te behandelen. Dit staat in verband met aftreden van prof. Beel, die deze zaak nog graag zelf wil verdedigen. De regering blijft, ook na alles wat sinds het verschijnen van het rap port van de commissie van advies in de zaak Schokking is aangevoerd, ervan overtuigd dat de vraag van het al dan niet aanblijven van de heer Schokking met dit oordeel als afgedaan moet worden beschouwd. Juist in een zaak als deze, zegt zij, waarin voor verschillende apprecia ties zeker plaats is, is de enige juiste oplossing de inachtneming van een uitpraak. geveld door personen op wier oordeel met vertrouwen kan worden afgegaan. Anders blijft men vervallen in eindeloze beschouwin gen, waarbij het laatste woord nim mer wordt gezegd. Hiermee wijzen dan de ministers Beel en van Oven de beantwoording af van een groot aantal vragen, door leden van de Tweede Kamer n.a.v. een regeringsnota gedaan. De ministers zeggen te hopen, dat de Kamer het eindoordeel van de regering, dat mr. Schokking in zijn ambt dient te worden gehandhaafd, zal onderschrijven. (Van onze redacteur). Terwijl stoere muzikanten op de Grote Markt te Breda zich de wangen bol bliezen, honderden schoolkinderen dapper met vlaggetje zwaaiden, torsten elders op die markt jonge supporters van Wim van Est levensgrote borden om Kees Pellenaars met zijn mannen voor de Tour en een groot gezelschap journalisten bijeen in Het Wapen van Breda duidelijk te maken, dat de stoere Willebrorder recht had op een plaats in de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk. „De Tour is verpest, zonder van Est", stond er op die plakkaten te lezen. En elders heette het: „Willem moet in de Tour.-, anders is 't geen moer". lant, vertrouwensman van de KNWU betoogde allereerst, dat men niet moet uitgaan van het standpunt, dat de Pel a priori van Est thuis zou laten. „Dit is een vergissing", zei hij. „Van Est had alle troeven gezet op Bordeaux - Parijs en toonde bitter weinig belangstelling voor het avon tuur van de Tour". En hij vroeg zich evenals Pellenaars dit later deed af, of een ploegleider na alles wat er was voorgevallen, waarbij hij onder meer het aan onze lezers wel bekende stuk uit D# Stem citeerde, waarover hij zeer ontstemd was vier weken op stap kon gaan met een ploeg van renners, wanneer al in het prille begin de verstandhou ding niet goed zou zijn. Die muziek en fleurige vlaggetjes, de roffelende trommels en schette rende trompetten vormden ongewild de entourage van de „protestmars - van Est". Want het klaterende feest betoon was ter ere van de verjaar dag van prins Bernhard.... Overigens een treffende illustratie van het ru moer dat ontstaan is door de niet verkiezing van de erkende crack van Est was het wel....'. V oorbereiding Ook ter persconferentie werden en kele harde noten gekraakt, onder meer betreffende de sportcommissie van de KNWU... die schitterde door afwezigheid. De heer Piet van Ier- Verjonging en ploeggeest „Het artikel in de krant achtte de heer van Ierlant van dien aard, dat ale* Pellenwo, maar hij, de vertrou wensman zelf, van Est uit de ploeg zou hebben gelaten.... "als dit in derdaad van van Est zelf afkomstig is" voegde de heer van Ierlant hier aan toe. Met verwijzing naar renners als Impanis en Debruyne betoogde hij, dat ook bij van Est een verslapping zou moeten intreden, terwijl de ove rige gekozenen zich terdege op de Ronde van Frankrijk hadden voorbe reid. (VevoL? op pag 13). "Neen, een vaste kopman heb ik niet aangewezen. Dat is dus net als ieder jaar," verklaarde Kees Pellenaars. Onmiddellijk voegde hij hieraan toe, dat Nolten en Wagtmans echter zijn favorie ten waren. „Als ik Nolten ten minste tot aan de Pyreneeën in bedwang kan houden," ver zuchtte hij. „Nolten is feller, vinniger dan andere jaren. Zijn mentaliteit is stukken beter. En let op Stolker en van der Pluym. Daar verwacht ik ook het een en ander van." Kees Pellenaars had in Breda de reeds definitief aangewezen ren ners voor de Nederlandse ploeg voor de Tour de France verzameld, alsmede die mannen, die nog voor een candidatuur in aanmerking zou den kunnen komen, zo van Don gen en Hinsen zouden vallen. Op perbest was de stemming. We zien hier, zittend v.l.n.r.: Gerrit VoortingWies van Dongen. Kees PellenaarsJan NoltenWout Wagt mans, Jef Lahaye, Thijs Roks en het zoontje van de Pel. Staande v.l.n.r.: Leo v. d. Pluym, Jos Hin sen, Piet van de Brekel, Mies Stolker en Daan de Groot.

de Stem | 1956 | | pagina 1