Kies uit de 3 beste shagsoorten in 3 smaken paefcifaP ?3c§ï<MtJ Sportlieden hebben in Pius XII een groot promotor Roomboter BELANGRIJKER DAN DE TECHNIEK IS DE MENS ZELF n GESPROKEN BOEKEN" VOOR BLINDEN Schoolreisjes in „doodkisten i nietmaar toch I het nodig De Nederlandse huisvrouw wekt bewondering! Kerkebouw in de randstad Holland geeft zorgen Vrije tijdsbesteding vraagt meer dan ooit aandacht KM Ml QN Moordenaars gearresteerd Tegenover inspanning moet ontspanning staan j Spel is het leven j Eet lekker met Overstromingen in India H.H. Diensten in schuur en café Schadevergoeding aan Yaticaan Prins Bernhard reikte silver er anjers uit „Uildaging aan onze generatie'' Hoogleraar en docent te Tilburg benoemd Door gasverstikking omgekomen Lijk van Nederlander gevonden Brillantine Braille-bibliotheek sterk uitgebreid Hier past slechts één woord: misdadig! De gangsteroortog in Londen IN rw»ni •ug»W.9W „Papa degli sportivi"... de Paus van de sport. Die eretitel gaven Ita liaanse sportjournalisten aan de H. Vader. Inderdaad zou er een boeiend verhaal te schrijven zijn over de betrekkingen tussen de huidige Op perherder en de moderne sportwereld Misschien zou dat verhaal moeten beginnen in het schilderachtige Ita liaanse stadje Onano. Daar bracht de knapste leerling van het Romeinse lyceum Visconti zijn zomervakantie door. Hij kon er zwemmen, kanoën, paardrijden en wandeltochten onder nemen door het heuvelland. Zijn zwakke gezondheid verplichtte hem ertoe, volop van deze ontspannings gelegenheden gebruik te maken. Wanneer de huidige Paus de tien duizenden toespreekt over de heil zame werking van de sport, spreekt er altijd wel iets uit zijn eigen erva ringen mee. En dat verklaart dan wellicht die toon van wederzijdse genegenheid tussen de sportbeoefenaars en de Va der der Christenen. Dat verklaart misschien ook het onvernietigbaar optimisme, waarmee deze Paus alle sportuitingen weet te beschrijven en naar een ideaal te richten. Hij spoort er toe aan de sport met geestdrift te beoefenen, gebruik makend van een gestage training. Voorwaarde is slechts, dat de sport niet onze be roepsplichten belemmert, maar ver gemakkelijkt. Dat zij niet in conflict komt met de plichten die we hebben. (Advertentie) Het verhaal van 's Pausen gene genheid voor de sportmensen zou moeten spreken uit zijn vriendschap met Gino Bartali, uit de basketbal wedstrijd op het St. Pietersplein en uit zo'n zelfde match, die op ver zoek van de H.Vader gehouden werd in een van de marmeren zalen van het Vaticaanse paleis. Heilzaam Als het Apostolaat des Gebeds voor de maand juli de intentie stelt, dat bij sport en lichamelijke opvoeding de Christelijke beginselen in ere blij ven, dan mag dat bewijzen dat de H.Vader niet alleen staat met zijn genegenheid voor de sport, ledereen die slachtoffer is van de vaart van de tijd, zal de grote waarde van de sport moeten erkennen voor de he dendaagse mens. Ze doet hem niet al leen de zorgen van drukke en jach tige dagen vergeten, maar ze zorgt er bovendien voor, dat het lichaam krijgt wat het toekomt. Sport en arbeid zijn eigenlijk niet los van elkaar te denken. Wie de inspanning van de arbeid moet on dergaan, heeft weldoende ontspanning nodig. Spel staat tegenover ernst. Tegen over de gebondenheid van het leven. Het spel heeft geen doel buiten zich zelf. Het kent niet de druk van de verantwoordelijkheid van het leven. Spel is het leven niet, maar toch is het nodig eerst zichzelf als mens te beleven in het vrije en blije spel, om ook in het harde leven en in het arbeidsproces mens te blijven. Pauselijke maandintenties van het Apostolaat des Gebeds voor i de maand juli 1956 S J 1. Sport 2. Materialisme in Afrika S i 8S Dikwijls moet men grote bewondering hebben voor de verstandige wijze, waarop de Nederlandse huisvrouw zorgt voor haar gezin. Met overleg besteedt zij haar huishoudgeld, opdat ieder gezinslid het zijne krijgt en kan genieten van smakelijke, gezonde maaltijden. Steeds meer Nederlandse huisvrouwen komen bij de bereiding van die maaltijden weer tot de ontdekking, dat zij roomboter nodig hebben. Zij willen profijt trekken van de natuur-vitaminen voor een goede gezondheid en van de fijne smaak voor een betere eetlust. Zij weten hun huishoudgeld zodanig te verdelen, dat er plaats is voor roomboter. V.-I In het buitenland heeft men vonden, dat dit mogelijk en gebruikt men zelfs 2 to roomboter als in Nederland. De moe ders, die dit voor beeld navolgen, ver dienen zeer zeker bewondering voor hun goede zorg! ook reeds onder- nodig is. Daar 4 maal zoveel*) Spaar da Rijksboter- msrken. In ruil daar voor krijgt u circus plaatjes voor het prechtige roomboter- album. Vraag uw leve rancier inlichtingen. De nauwkeurige cijfer» zijn: in Zweden3,64 x zoveel Belgid. 3,63 x Duitsland2,3 x Frankrijk 2,43 x H Zwitserland 2.13 x all Ie Nederland per hoofd per jear Publikarie: Het Nederland* Zuivelbureaa,'s-Oremhige En sport is het spel bjj uitstek. Het onderscheidt zich van andere vormen van spel hierdoor, dat er steeds een drang om te overtreffen in aanwezig is, een krachtmeting met zichzelf of met anderen. Reeds als lichaamsbeweging en gezonde li chaamsontwikkeling is de sport van groot belang voor de volksgezondheid De beleving van het lichamelijke, de vreugde in het gebruik van het li chaam betekenen een verrijking voor ons menszijn, zei de H.Vader enkele jaren geleden in een toespraak tot sportlieden. Bovendien is de sport een oefen school voor tal van maatschappelijke deugden: loyaliteit, gezeglijkheid en gehoorzaamheid aan de leider, geest van zelfverloochening, trouw aan verplichtingen, bescheidenheid en grootmoedigheid. Niet altijd weet het publiek zijn zelfbeheersing te bewaren. Het siert de sportman dat hij op reacties van de tribune niet reageert, maar zich - in tegenstelling met die stuurlui aan de wal - wèl weet te beheersen. Geen cultus In Nederland zijn momenteel een miljoen actieve sportbeoefenaars. De sportwedstrijden worden door meer dan 20 miljoen mensen bezocht. Niet ten onrechte dus staat ook bij de vertegenwoordigers van de Kerk de sport mede in het middelpunt van de aandacht. Het is te begrijpen dat het Apostolaat des Gebeds een der maandintenties in het teken stelt van de sport en gebed vraagt voor een gezonde ontwikkeling van het sport leven hier en elders. Niet zoals in de communistische landen mag de sport in een cultus ontaarden, die bijna de betekenis van een religie wordt toegekend. Lichaamscultuur blijve als middel op een hoger doel gericht. Wie echter de sport in haar juiste waarde ziet, zal geen moment aarzelen om haar naar vermogen te bevorderen, het zij door actieve beoefening van een der vele sporten, hetzij door een goedgerichte belangstelling. In de Indische staat Bihar hebben de „rivier van het leed" en 21 an dere rivieren tengevolge van een vroe ge moesson een gebied van ongeveer 2,500 vierkante km. overstroomd, waardoor de oogst vrijwel zeker ver loren zal gaan. In de staat Assam hebben de Brahmapoetra en tiental len andere rivieren eveneens ernstige schade toegebracht aan de oogst. Het vee wordt bedreigd door ge brek aan voedsel en ziekten Overal in de randstad Hol land, waar 50 pet der Neder landse bevolking en 25 pet. der Nederlandse katholieken woont, rijst het spookbeeld van de noodkerken op, zowel in de ste den Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden als op het snel verminderende platteland. De randstad Holland bevatte tot 't begin van dit jaar alleen het bisdom Haarlem, doch thans de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Hier wordt zo snel gebouwd, dat de katholieken niet in staat zijn met de beschikbare middelen het benodigd aantal defi nitieve kerken op te richten. Vandaar dat in toenemende mate noodkerken moeten worden gebouwd en zelfs een café, schuur of een vergaderlokaal moet worden gebruikt om de godsdienstplechtigheden op zondag te kunnen houden. In Haar lem staan 12 en in Rotterdam 19 nood kerken op plaatsen waar nu reeds een definitieve kerk had moeten staan. In totaal zijn 40.000 katholieken op het gebruik van noodkerken aangewezen. Mgr. J. P. Huibers (Haarlem) en mgr. M. A. Jansen (Rotterdam) tonen zich zeer bezorgd over de stijging der kosten, die met de bouw van nieuwe kerken gemoeid zijn. In vergelijking tot 1939, welk jaar men de kosten op 100 pet stelt, is de prijs der kerken in 1954 gestegen tot 405, in 1956 tot 442 en het ligt in de verwachting dat deze prijs per 1 ja nuari 1957 zal zijn opgelopen tot 460. In het zich snel tiitbreidende gebied der staal- en ijzerindustrie Beverwijk moeten 1500 gelovigen naar andere gemeenten gaan om er zondags de H. Mis te horen. In Rotterdam kan men de toestand met die van Duitsland vergelijken; de ring van stadsuitbrei ding schept noodzaak vele nieuwe kerken te bouwen. In Vlaardingen heeft men de parochiekerk wegens in stortingsgevaar moeten afbreken, zo dat de gelovigen thans op het kerk hof de H. Mis moeten bijwonen. De bisschoppen van Haarlem en Rotterdam beschouwen deze toestand als zeer zorgwekkend, te meer daar in een tijd van hoogconjunctuur geen voorziening kan worden getroffen. Zij menen, dat het handhaven van 't christelijk karakter in hoge mate er van afhankelijk is of deze generatie de noodtoestand weet op te lossen. Op 1 juli zal derhalve een kerke- bouwdag worden gehouden, op welke de gelovigen bijzonder op de moeilijke situatie gewezen zal worden. De Amerikaanse senaat heeft een wetsvoorstel goedgekeurd om een be drag van bijna 10.000 dollar aan het Vaticaan te betalen als vergoeding voor schade door Amerikaanse bom men veroorzaakt. 155 -y F i f R' Aan drie Nederlanders én een Belgische Ko'ogllraar heeft Prins Bernhard gisteren de zilveren anjer uitgereikt, die hun wer den toegekend voor bijzondere verdiensten op cultureel gebied. De uitreiking vond plaats tijdens een bijeenkomst in Amsterdam. De eerste die de zilveren anjer in ontvangst mocht nemen, was mevrouw J. E. Westendorp-Osieck, die een uitgebreide collectie Azia tische kunst voor openbaar bezit heeft bestemd. Prof. E. Blanquaert uit Gent kreeg de onderscheiding voor het aandeel dat hij geleverd heeft in de versterking van de culturele relaties tussen Vlaanderen en Neder land. Dokter Broekema uit Diever verwierf de zilveren anjer voor zijn belangrijke prestatie, een hele dorpsgemeenschap tot culturele zelfwerk zaamheid te brengen en de heer Frits Iw"t uit Den Haag werd onder scheiden voor zijn werk op het gebied van de kunstverzameling. In een belangrijke rede wees prins Bernhard op de grote betekenis die de vrije tijdsbesteding gaat krijgen, nu door de revolutionaire ontwikkeling van de techniek het werk der arbei ders steeds meer door machines wordt overgenomen en de „robots" zelfs 't geesteswerk gaan verrichten, dat tot voor enkele jaren alleen aan de mens kon worden toevertrouwd. Hier ligt een uitdaging aan onze ge neratie, aldus de prins, om het pro bleem op te lossen, dat tot voor kort nooit werd gesteld: de geestelijke ont plooiing van alle leden der samenle ving ten volle mogelijk te maken. Hier ligt de taak een „kernweten schap" te ontwikkelen van oneindig groter waarde, dan de gebruikelijke. Het gaat daarbij om de kern van de schepping zelf, om de mens, gescha pen naar Gods evenbeeld. Alleen in zoverre de toepassing van de elektronica en de kernfysica daar aan dienstbaar gemaakt zullen wor den, in zoverre zal zij waardevol zijn. TEKEN AAN DE WAND Wij zijn door de gevolgen van de eerste industriële revolutie waarlijk genoeg gewaarschuwd, zei de prins. De tweede zal ons veel minder tijd laten tot aanpassing en goed gebruik. Het curatorium van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg heeft aan prof. dr. C. F. Scheffer de doctorale colleges over de theo rie van de financiering van de onder neming opgedragen. Deze colleges werden gedurende het afgelopen jaar door prof. M. Smeets waargenomen. Deze blijft nu belast met de leer van de openbare financiën en het belastingrecht, ter wijl bovendien door prof. Smeets be handeld blijft het onderwerp: de in vloed van de belastingen op het fi nancieren van de onderneming. Tot assistent van prof. dr. J. Dal mulder werd voorts benoemd drs. W. Bogers, statistisch medewerker van de staatsmijnen te Heerlen. In een woning aan de Bontekoe straat in Amsterdam werd de 82-ja- rige bewoonster dood in de keuken aangetroffen. Aangenomen wordt dat de oude dame heeft geprobeerd een lekke gasslang te repareren, doch daarbij verzuimde de gastoevoer ai te sluiten. Wanneer wij zien, dat zelfs de Kerk haar gebouwen niet meer uit eigen middelen kan financieren, dan moet dit toch een teken aan de wand zijn en dan moeten toch eigenlijk alle krachten ingezet worden om geza menlijk de middelen bijeen te bren gen om de instituten van cultuur zich volop te laten ontwikkelen. Het stemt dan ook tot grote verheu genis, dat ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van het Prins Bernhardfónds, dat wij einde van dit jaar hopen te vieren, het Nederlandse bedrijfsleven zelf een actie is begon nen om een behoorlijk bedrag bijeen te brengen, waarbij de vakbeweging eveneens haar deel zal bijdragen en dat ook voor het grote publiek een bijzondere actie is ontworpen. Ik hoop en vertrouw zo besloot de prins dat deze middelen zo ruim zullen zijn, dat voorshands het fonds zijn deel aan de grote taak van deze tijd in de vorm van actieve fi nanciële hulp aan culturele arbeid en aan zijn wetenschappelijke onderzoe kingen op dit terrein ten volle zal kunnen vervullen." Op strand te Dieppe Het lijk van de Nederlandse maga zijnmeester Auguste de Haan, die se dert 15 juni was verdwenen, is woens dag gevonden op het strand tussen Belleville en Bracquemont, ongeveer tien km ten oosten van Dieppe. De Haan was vijftien juni in gezel schap van een chauffeur in een vrachtauto te Dieppe aangekomen voor het afleveren van goederen, die moesten worden verscheept. Dezelfde avond vertrok de chauffeur alleen naar Rotterdam. Van de Haan, die in Rotterdam woonde, had men sinds dien niets meer vernomen. Volgens de politie zijn er twee mo gelijkheden: de magazijnmeester is in de haven van Dieppe gevallen of hij is aangevallen. De 1600 gulden, die hij bij zich had, zijn namelijk verdwe nen. (Advertenties) Het beste voor uw haar Het merk KREMLON alléén is uw waar borg voor de EGHTE Brillantine Russe VRIJDAG 29 JUNI 1956 (AdvertentiéT IBISEXP0RT Alle goede dingen bestaan uit drieën. Geen wonder dat steeds meer rokers over stappen op t van de 3 sma ken IBIS uit de bekende rood-wit-blauwe dozen. Cellofaan- venpakking garandeert constante kwaliteit In de te Utrecht gehouden vergade ring van de vereniging „Le Sage ten Broek' 'tot verschaffing van lectuur aan blinden, deed de voorzitter, de heer J. A. Duynstee, enige belang wekkende mededelingen over de vor deringen, die gemaakt zijn inzake het „gesproken boek". De situatie is thans zo, dat men op 1 januari kan beginnen met de regel- We hebben vrijmoedig de Rijksverkeersinspectie opge beld. Het gaat namelijk hele maal niet best met de bussen, waarmee schoolreisjes wor den ondernomen. We lazen daarover het een en ander in het „Algemeen Dagblad". Dat ging over „aan de ketting ge legde" volkomen ondeugde lijke bussen met kinderen uit Terborg. Het was waarachtig niet de eerste keer ook! Van daar dat ons vrijmoedige telefoontje beantwoord werd door een geestdriftige con trole-chef: „Schrijf er gerust over, daar doet u een enorm goed werk mee", was zijn commentaar. Wij natuurlijk aan het vragen. „Is er inderdaad sprake van een verscherpte controle?" Het ant woord was typerend voor de men taliteit, die heerst onder de man nen van de Verkeersinspectie: „Eigenlijk niet, want de controle kan niet scherper". Nu moeten we voorop stellen, dat deze afkeuringen slechts een gering percentage betreffen van het aan tal bussen met schoolkinderen, dat in deze dagen de weg op gaat. Het gebeurt echter, naar men ons uit legde, dat er ondernemers zijn, die niet schromen ondeugdelijk mate rieel voor te rijden. Waar zit 'm dat in? In de moordende concur rentie. Voor schoolreisjes kan nu eenmaal niet het hoog ste bedrag worden betaald. De onderwijzers doen wat ze kun nen. Als er een bedrag hijeen is, dan gaan de ondernemers tegen elkaar opbieden, in de scherp con currerende prijs moet „er dan weer uitkomen" door het gebrui ken van materiaal, dat deugdelijk niet nagezien is. „Maar dat is toch misdadig", merkten we op. „Dat is het enig juiste woord, meneer. Wie het aandurft om ter- wille van enkele guldens mogelijke winst de levens van honderden kinderen in de waagschaal te stel len, kan men moeilijk anders dan met „misdadiger" betitelen. In derdaad, er zijn en er worden nog dagelijks bussen aan de ketting gelegd. Maar ze moesten eigen lijk in beslag genomen worden en voor de ondernemer moest eigen lijk een behoorlijke gevangenis straf in het verschiet liggen. Dan zouden die lieden wel voorzich tiger worden, al is het uit eigen belang". We hebben daar allemaal nog eens over nagedacht. De gevolg trekking ligt eigenlijk voor de hand. Gelukkig wordt ook in het zuiden een uitermate scherpe con trole uitgeoefend. De verkeersbri- gades zoeken uur na uur naar gladde banden of versleten rem men. De inspectie overziet de bussen „als geheel". Er is een ware drijfjacht ontketend op on deugdelijk materiaal, op de bus sen die we niet anders kunnen noemen dan „rijdende doodkis ten". TenDille van de Nederlandse kinderen zouden we willen zeg gen: Ouders, als uw kinderen in de vroege morgenuren op reis gaan voor één of twee dagen, volsta dan niet met een „veel plezier", maar ga u persoonlijk overtuigen, of de bus aan nor male eisen voldoet. Als u ge gronde redeh meent te hebben om daaraan te twijfelen, aarzel dan niet en weiger uw kind (al is dat op zo'n ogenblik nog zo pijnlijk) mee te geven. Hier is sprake van een kwaad, dat in de kiem moet worden gesmoord. De bonafide ondernemers zullen u dankbaar zijn. We zouden hieraan nog willen toevoegen, dat men van de onder nemers niet de uiterste prijs moet vergen. Ook deze mensen hebben recht op een behoorlijke beloning. Terwijl het tevens van betekenis is, dat men de bussen voor school reisjes tijdig bestelt. Het drukke seizoen begint nu. Als men op het laatste nippertje komt, dan brengt men een ondernemer, wiens mate riaal allemaal al besproken is, wel eens in de verleiding reservema teriaal in te zetten, al is het niet grondig gecontroleerd. Een klant stelt men niet graag teleur. Neen, neen, we praten niets goed. Het blijft „misdadig". Maar ook de klanten moeten verstandig zijn. matige verstrekking van gesproken boeken aan daarvoor in aanmerking komende blinden, die om een of ande re reden niet met de totdusverre ge bruikelijke braille-boeken geholpen zijn. Voorlopig is de voorraad ge sproken literatuur, opgenomen op de dictafoon en overgebracht door spe ciale luisterapparaten, nog beperkt Op het ogenblik zijn acht van die go- sproken boeken gereed met een geza menlijke leesduur van 76 uren. Een voorlezerscorps van 20 personen staat gereed om dit aantal in de eerstko mende maanden op te voeren, terwijl een speciale studio in aanbouw is om aan de nogal hooggestelde gehoor- eisen te voldoen. Dank zij een be schikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken en van de minister van maatschappelijk werk, is het mo gelijk, dat iedere gemeente voor een groep van daarvoor in aanmerking komende blinden een luisterapparaat beschikbaar stelt. Inmiddels blijft de verschaffing van braille-drukken regelmatig voortgang vinden. Blijkens mededelingen van broeder Etien medewerker aan de braille-bibliotheek te Grave, werden in het afgelopen jaar 1843 nieuwe boekwerken aan de bestaande collec tie toegevoegd, zodat men thans over niet minder dan 22198 braille-boeken beschikt. Aan 720 kinderen op ver schillende plaatsen des lands werden in het afgelopen jaar ruim 22.000 boa ken verstrekt. Scotland Yard heeft drie leden ge arresteerd van de Londense gangster bende, die het bendelid Tom Smith- som hadden doodgeschoten. Twee van de daders kwamen zichzelf aanmel den, waarschijnlijk beducht voor re presailles van hun collega's, de derde werd aangehouden na een van de grootste klopjachten der laatste jaren door Londens straten. Alle drie de gearresteerden bleken Maltezers te zijn. Zij zijn reeds in staat van beschuldiging gesteld we gens moord op Smithsom. die van de benden van Billy Hill en Jack Spot naar de hunne was overgelopen en tenslotte van verraad werd verdeel*

de Stem | 1956 | | pagina 5