Is Stalin vermoord? Prinsreiktezlverenan,ersuit Krant uit Y.S. verwacht bekendmaking Slagveld der zonnebaders Piloten na ontploffing aan de dood ontsnapt TSJOU WIL KWESTIE FORMOSA BESPREKEN Ambonese gezinnen kunnen repatriëren Minister Staf bij Dr. Drees KYP akkoord voorste! P. v.d. A. SOMMIGE KOFFIESOORTEN IN PRIJS VERHOOGD NOODLANDINGEN OP DE VLIEGBASIS GILZE-RIJEN Yliegtuig boven Bonn ontploft Destalinisatie wordt overal intensief voortgezet Met Nederlandse straaljagersS-14 Ook Canada vraagt opheldering Onbestendig Moordenaars Smithson voor de rechter Onderzoek incidenten verkiezingsstrijd Kansen op vreedzame regeling nemen toezegt hij Straffeloosheid voor nationalisten Oorzaakduurdere grondstoffen VVf jeugd'ëe joy-riders Ongeregeldheden in Poolse stad Publikaties Kon. Huis Ned. journalisten protesteren in buitenland Indonesië vraagt loyaliteit Brokstukken tegen ander vliegtuig De bezettingskosten in West-Duitsland Alleen de Britten nog niet akkoord Hervormde Synode wekt opschudding op Nieuw-Guinea DRIJVENDE WER 96e JAARGANG No. 22187 Uitgave W. V. Uitgevers MIJ. Weeilancüa. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Kelgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. HL A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegera Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H-M-L.de Rechter. L. J. v. t Westende, P. v M Ver- cauteren. Abonn.pnjs tuj voorultbet. t 6.85 p. kwartaal, p. post t 6.55, p. week lultsi. bil niet postbestelL) 1 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Voor God. Koninffin en Vaderjand - Bureau voo. Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Tele oor. 102 - (B«bureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat i. i r i - V R IJ DAG 29 JUNI 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.33 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.83 per m/m). Voor advertentie» van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend ln de Zeeuws» editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 41, Tel. no. 35) Volgens de „New York Herald Tribunehoudt men in Washington rekening met de mogelijkheiddut de Sowjet- leiders de huidige kritiek op hun houding tijdens Stalins leven toelaten, als voorbereiding voor de bekendmaking, dat Stalin indertijd vermoord werd. Rakosi, de eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, dat hij persoonlijk medeverantwoordelijk is voor het Stalinisme in Hongarije. Ook de vice-premier van de Duitse democratische republiek, Walter U1- bricht, die tevens leider is van de communisten in Oost-Duitsland, is plotseling vanuit Oost-Berlijn naar Moskou vertrokken. Dit is een der gevolgtrekkin gen, die men in Washington maakt, naar aanleiding van de publicatie in de Prawda, van het artikel in de Amerikaanse com munistische „Daily Worker" waarin gevraagd werd wat de huidige Sovjet-leiders indertijd gedaan hebben om Stalins ter reur tegen te gaan. Overigens heeft ook de Canadese progressieve Labourpartij (communis tisch gezind) gisteren in een verkla ring de Sovjet-leiders gevraagd om een nadere verklaring van hun hou ding op dit punt. Verhouding Hongarije met Zuid'Slavi'è Volgens in Wenen ontvangen be richten, die niet officieel bevestigd zijn, zijn hoge Hongaarse leiders naar Moskou gereisd, vermoedelijk om nieuwe instructies te halen, in het bijzonder met het oog op het recente bezoek van Tito aan Moskou. Maarschalk Tito heeft bij zijn terug- DE BELGISCHE Christelijke Volks partij heeft haar leden aangewezen voor de parlementaire Beneluxraad. Het zijn: Van Cauwelaert, Heger, Du Bus de Warnaffe, Dupont en Verbist. DE OPRICHTING van een NAVO- universiteit wordt beoogd voor de op leiding van technici, aldus een mede deling van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Martino. Dit met het oog op de pogingen, die de Sov jet-Unie op dit gebied onderneemt. DE VAKVERENIGING van Zuid- australische zeelieden heeft besloten geert schepen met Australische be manning uit de haven van Adelaide te zullen laten vertrekken, zo lang daar ter plaatse ingenomen voedsel en water niet op radio-actieve be smetting is onderzocht. BIJ EEN bombardementsoefening in zuid-Sumatra is een bommenwerper van de Indonesische luchtmacht neer gestort. De vijf bemanningsleden kwamen hierbij om het leven. HET LYBERIAANSE tankschip Spy- ros Niarchos is met 41.022 ton ruwe olie aan boord in Pernis binnengelo pen. Het is de grootste lading, die ooit in de Rotterdamse haven is aange voerd. IN DE KOLENMIJN te Eisden in Bel gisch Limburg is een staking uitgebro ken, waarbij driehonderd bovengron- ders betrokken zijn. Zij eisen onmid dellijke stopzetting van een controle- Systeem op het werk. TITO IS bij zijn terugkeer in de Zuid- slavische hoofdstad verwelkomd door een menigte van 200.000 man. MET MAN EN MACHT wordt ge werkt aan een „Luchthaven Rotter dam", die in de polder Zestienhoven tien minuten rijden van het cen trum van Rotterdam aan het verrij zen is. Twee Engelse maatschappijen starten in september met een geregel de dienst. EEN DER crediteuren van de Lin- naeushof te Bennebroek heeft bij de Haarlemse rechtbank het faillissement van deze bloementuin aangevraagd. OUD-MINISTER Karamat Ali van Su riname is tot acht maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens verduis tering en meineed. Hij is echter on middellijk in vrijheid gesteld, in af wachting van de behandeling van de ze zaak in hoger beroep: Weersverwachting van het K.N. M.I. geldig tot vanavond, opge maakt donderdagavond 23.15 uur. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, sommige met onweer. Matige af en toe vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Aanhoudend koud. Verwachting van het Belgische weerkundig instituut: Matige tot krachtige wind uit het westen. ■Plaatselijk neerslagvlagen met hier en daar kans op onweer. Vandaag: zon onder 21.06 uur. Maan onder 11.05 uur. Morgen: zon op 4.25 uur. Maan op 23.44 u. keer in Belgrado kritiek op „sommige Oosteuropese landen" geuit, waar de leiders aarzelen om hun fouten te er kennen. In Wenen gelooft men, dat Hongarije gedwongen zal zijn een nieuwe politiek ten aanzien van Zuid- Slavië te voeren. Er wordt in Hongarije veel kritiek geleverd op de recente erkenning van De drie moordenaars van Thomas Smith/on, eigenaar van speelhuizen in het Londense district Soho, zijn gis teren voor een Londense rechter ver schenen. De hoofdbeklaagde Philip Aloysius Ellul, bekende Smithson te hebben neergeschoten, waarbij hij was gehol pen door zijn twee medebeklaagden. Volgens Éllul had Smithson hem de avond tevoren met de dood bedreigd. De zaak werd daarop verdaagd tot acht juli a.s. De kabinetsformateur, dr. Drces heeft gistermiddag een onderhoud van vyf kwartier gehad met de minister van oorlog, ir. Staf. Vermoed wordt dat hier de post 1350 miljoen en hon derd miljoen voor stijgende perso neelslasten van de begroting van oor log in het geding is geweest. De moeilijkheden ontstaan, dat nu reeds bestellingen voor materialen moeten worden gedaan met lange le vertijd voor 1958 en latere jaren. Drees zal nu dus een plan op lange termijn over meer jaren moeten op maken en na 1957 ook grotere verho gingen moeten toestaan. Een woordvoerder van de kabinets formateur heeft meegedeeld, dat het „spit- en graafwerk" van dr. Drees nog voortduurt en nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Hij bevestigde dat Drees dezer dagen aan minister Witte heeft verzocht advies uit te brengen over de praktische uitwerking en de alternatieven van de denkbeelden, die bestaan ten aanzien van de huurkwes- tie. Het bcstur van de Katholieke Volks partij is bereid in te gaan op het op 7 juni door de Partij van de Ar beid gedane voorstel tot instelling van een onpartijdige commissie tot onderzoek van incidenten uit de verkiezingsstrijd. Het bestuur van de KVP heeft dit een in brief aan het bestuur van de P. v.d. A. doen weten en aan dit bestuur verzocht zijn inzichten ter zake van de sa menstelling, de taakbepaling en de werkwijze van een dergelijke commissie mee te delen. ln Amsterdam heeft Prins Bern- hard voor de zevende maal zilveren anjers uitgereikt. De foto laat zien hoe de prins als stichter en regent van het Prins Bernhardfonds mevr. J. E. Westendorp-Osieck uit Am sterdam de zilveren anjer opspeldt. Links op de voorgrond jhr. D. C. Roell. hoofddirecteur van het Rijks museum te Amsterdam, geheel rechts mr. O. J. Th. N. Domela. Nieuwenhuis, voorzitter van de vereniging van vrienden van de Aziatische kunst. Ts.jou en Lai, premier van commu nistisch China, heeft verklaard, dat zijn regering: bereid is met dc Chinese Nationalisten te onderhandelen over „de vreedzame bevrijding: van Formo sa". Hij zei: „Het Chinese volk is vast besloten Taiwan (Formosa) te bevrij den. Dit is de wil van de 600 miljoen Chinezen". Hij meende dat de kans op een vreedzame regeling toeneemt. De bepaling van plaats en tijd van onderhandelingen laat Tsjou aan de Nationalisten over. Tsjou deed zijn verklaringen in een overzicht van de wereldtoestand. Hij beloofde de Nationalisten, die voor de zaak van de Chinese Volksrepubliek zouden gaan werken, vrijheid van be straffing voor begane daden en nodig de Nationalistische beambten en mili tairen tot bezoeken aan het vasteland uit. Hij zei te hopen dat verantwoor delijke militaire en politieke functio narissen van de Nationalisten een be langrijke rol zouden spelen bij de „vreedzame bevrijding van Taiwan". Hun toekomstige positie zou dan ver zekerd zijn. STRUISVOGELPOLITIEK Tsjou gaf uitdrukking aan de steun van Communistisch China voor de Naar wij uit vakkringen vernemen, zullen de prijzen van som mige soorten koffie met ingang van heden verhoogd worden, ten gevolge van de stijging der grondstoffen. Het pakje van 2.38 zal 20 cent in prijs stijgen en dat van 2.08 met 10 cent. Het pakje van 1.72 zal echter niet in prijs worden verhoogd. Hoewel aanvankelijk de koffie-over- schotten in de producerende landen de verwachting rechtvaardigen, dat er geen prijsstijging in zicht was, is de kwaliteit der ovei'schotten van dien aard, dat het geringe kwantum goede koffie de prijzen juist deed stijgen. Tenslotte heeft de kleine oogst, wel ke voor 1956 en 1957 verwacht wordt, ook invloed uitgeoefend op de stijging der koffieprijzen op de wereldmarkt. Terwijl de kofficbranders aanvan kelijk het geleidelijk stijgen van de grondstoffenmarkt aangezien hebben 2 De politie heeft 5 jongens (een 2 van 15 en vier van 16 jaar) aan- 2 gehouden, die in de afgelopen 2 tien dagen 14 bromfietsen hadden 2 gestolen om er mee te gaan toe- J ren. Twaalf van deze voertuigen werden in Den Haag gestolen, de andere in Rotterdam en Delft. Wilde een bromfiets niet meer rij- den, dan werd deze ergens aan de 2 kant gezet en de knapen zochten 2 eenvoudig een andere. 2 Zomer 1956..." Met een verzuch ting hebben we tot dusver deze uit roep geslaakt. Hier een opname van het Bloemendaalse strand op 28 juni, hartje zomer... Van 1956 wel te verstaan... Te Posen, in west-Polen, heb ben zich donderdag ongeregeld heden voorgedaan, waarbij werd geschoten, aldus te Warschau ontvangen berichten. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, deed een menigte, die zich om" acht uur 's morgens op het voor naamste plein had verzameld, aanval len op het hoofdkwartier van de Pool se (communistische) verenigde arbei derspartij en andere gebouwen. Een gevangenis werd in brand gestoken, trams werden omgeworpen en een Russische vlag werd afgerukt. In de middag werden schoten afge vuurd toen de betogers zich voor het hoofdbureau van politie bevonden. Om half drie verschenen er tanks op het centrale plein. In de stad bevinden zich duizenden buitenlandse bezoekers ter gelegen heid van de Jaarbeurs, die na die van Leipzig de grootste is in Oost-Europa. Arbeiders waren in opstand gekomen tegen de lonen en de levensomstan digheden. Reizigers uit de Poolse stad meld den, dat stakende arbeiders commu nistische vlaggen hadden afgerukt en hadden geroepen: „Geef ons brood". In een officiële verklaring van de Poolse regering rvordt gezegd, dat er levens verloren zijn gegaan, maar dat de orde thans is hersteld. Er waren straatongeregeldheden ge weest en er waren aanvallen gedaan op gebouwen. zonder tot prijsverhoging over te gaan is dit thans niet langer mogelijk geble ken. Een matige stijging der detail prijzen is noodzakelijk geworden, al dus deze vakkringen. strijd van het Algerijnse volk en d» voorstellen van Nehroe voor regeling van deze kwestie. De Verenigde Staten steken als eelt struisvogel de kop in het zand, om dat zij het feit niet onder ogen durven te zien dat de Chinese Volksrepubliek bestaat, zo zei de premier. Tsjou werd hartelijk toegejuicht, toen hij verklaarde, dat de grote me ningsverschillen tussen China en de Ver. Staten vriendschappelijke betrek kingen tussen de twee volken niet in de weg mogen staan. De dag zal ko men, zei hij, dat het Chinese en Ame rikaanse volk hun traditionele vriend schap hernieuwen. Het bestuur van de federatie VM» Nederlandse journalisten heeft een brief geschreven aan de besturen van de buitenlandse jnurnalistenorganisa* ties, aangesloten bij de international# federatie van journalisten, naar aan» leiding van de publicaties over het ko ninklijk buis. In de brief wordt onder meer ge zegd: „Ons bestuur stelt voorop, dat het, krachtens de statuten van de fe deratie, staande op de grondslag vaij de in Nederland gewaarborgde grond wettelijke persvrijheid, geen enkel» journalist of persorgaan het reoht god willen betwisten, een onderwerp ali het bovenstaande, van hoe delieata aard dit op zich zelf ook is, in pubJi» caties te behandelen. Wel meent het te mogen verwachten dat deze behan deling zal beantwoorden aan interna tionaal erkende journalistieke stan daards van betrouwbaarheid en pu blic decency. Naar de mening van de Federatie van Nederlandse journalisten is dit laat ste bij een aantal bladen beslist niet altijd het geval geweest. Luitenant kolonel vlieger G.J.H. Vullers, chef vliegdienst van de vliegbasis Twente en majoor-vlieger Hoogvliet eveneens van de vliegbasis Twente, zijn op wonderbaarlijke wijze aan de dood ont snapt. Zij vlogen tezamen met hun Fokker S 14 van Woensdrecht naar Twente. Een ontploffing in de neus van een der toestellen scheen het begin van een catastrofe in te leiden. Door koelbloedig handelen zijn beide vliegers er echter in geslaagd de vliegbasis Gilze-Rijen te bereiken, waar zij een noodlanding hebben gemaakt. Beide vliegers kwamen er zonder enig letsel af. Maar vooral het toestel van luitenant kolonel Vullers werd zwaar beschadigd en het mag een wonder heten, dat hij levend uit de vernielde kist is kunnen stappen- ploffing voorgedaan. De luchtmacht voorlichtingsdienst heeft ons desge vraagd medegedeeld dat de zich vlak vóór de cockpit bevindende luchtfles (air-bottle) uit elkaar geslagen is, waardoor een flink gat in de neus van het topstel ontstond. IN FORMATIE Uit doorgaans welingelichte bron vernamen wij voorts, dat de beide vliegtuigen zich tijdens de ontploffing boven het gebied Oosterhout - Geer- truidenberg bevonden en dat zij in formatie vlogen. De ontploffing bracht een scheiding teweeg tussen de beide straaljagers. Majoor Hoogvliet geraak te het toestel van lt.-kolonel Vullers uit het oog en hij dacht dat deze neer gestort was. Daar zijn vliegtuig door de brokstuk ken vap de ontploffing ernstig bescha- Om negen minuten over twaalf wa ren de beide Nederlandse straaltrai- ners (de L-10 en de L-ll) van de nieu we straaljagerbasis Woensdrecht ver trokken. De toestellen waren tijdelijk op de vliegbasis Woensdrecht gesta tioneerd en zij zouden nu door luite nant-kolonel Vullers en majoor Hoog vliet teruggevlogen worden naar Twente, waar deze vliegtuigen thuis horen. Reeds enkele minuten na de start heeft zich in de neus van het toestel van luitenant-kolonel Vullers een ont- digd leek, riep hij de verkeersleiding van de vliegbasis Gilze-Rijen op en verzocht om een .emergency" een noodlanding. De verkeersleiding gaf hem vrij baan en toen majoor Hoog vliet reeds aanstalten wilde maken zijn noodlanding uit te voeren, ont dekte hij ineens het zwaar gehavende toestel van lt.-kolonel Vullers, die hij voorrang gaf met landen. RADIO UITGEVALLEN De radio van luitenant-kolonel Vullers was tijdens de ontploffing uitgevallen, zodat hij niet om een noodlanding kon verzoeken. Het toestel leek zeer moeilijk bestuur baar, doch door zeer kundig en koelbloedig vliegen wist It.-kol. Vullers de vliegbasis te bereiken. Toen hij (iets achterover hangend) landde, brak één wiel en het toe stel sloeg haaks van de startbaan in de zachte berm. De vlieger wist ongedeerd de zwaar beschadigde S-14 te verlaten. Eerst na deze hachelijke landing zette majoor Hoogvliet zijn straal- trainer aan de grond. Zoals wfj voort» tveer van de lucht macht voorlichtingsdienst vernamen, is een ontploffing van de luchtfles bij de S-14 nog niet eerder voorgekomen. Men heeft nog geen melding ont vangen van gevonden brokstukken in de omgeving Oosterhout - Gcertrui- denberg. zodat men vermoedt dat deze in het vrije veld terecht zijn geko men. Een luchtmachtcommissie zet bet onderzoek voort. De Indonesische regering is bereid de verzoeken van Ambo nese gezinnen, die de wens ken baar hebben gemaakt naar In donesië terug te keren en die bereid zijn hun loyaliteit aan de Indonesische regering te ver klaren, in overweging te ne men. De repatriëring van een klein aan tal Ambonese gezinnen is, bij wijze van proef, op het ogenblik in overwe ging, aldus heeft de woordvoerder van de Indonesische vertegenwoordi ging in Den Haag medegedeeld. Hij verklaarde voorts, dat een aan tal vertegenwoordigers van Ambone zen-organisaties in ons land in het ge bouw van de Indonesische vertegen woordiging formulieren in ontvangst heeft genomen, die door de Ambone zen, die voor repatriëring in aanmer king wensen te komen, moeten wor den ingevuld. Aan de hand van deze gegevens zal worden onderzocht, wie van hen eventueel toestemming zal worden verleend naar Indonesië terug te keren. De woordvoerder legde er Als gevolg van de Britse vasthou dendheid is nog steeds geen overeen komst bereikt over Westduitse beta lingen in geld voor onderhoud van de geallieerde troepen In West - Duits land, zo verluidt in goedingeiichte kringen in Bonn. Woordvoerders van de Amerikaan se en Franse ambassade hebben bevestigd, dat, wat hun landen be treft, de zaak in orde is. De Ver. Staten krijgen 650 miljoen mark en Frankrijk 278 miljoen. Volgens de „Frankfurter AUgemeine Zeitung" willen de Duitsers 400 mil joen mark betalen voor de Britse troepen, doch dat zou 200 miljoen min der zijn dan wat de Britten verwacht ten. voorts nog de nadruk op, dat niet kan worden gesproken van besprekingen tussen vertegenwoordigers van de dip» lomatieke vertegenwoordiging in Ne« derland en van Ambonezen - organi» saties. Bij het in ontvangst nemen van de formulieren is de Ambonese ver» tegenwoordigers een toelichting gege» ven door een daarmee belaste Indone» sische ambtenaar op de invulling daas» van, aldus de woordvoerder. Na publicatie van de oproep van d» Generale Synode der Nederlands» Hervormde Kerk over de kwesti» Guinea, is door vooraanstaande sutoclj tonen inderhaast een vergadering be» legd. Op de vergadering verborzaakte dg oproep grote opschudding, zich uitend in heftige verontwaardiging en diep» verslagenheid. Unaniem was men diep geschokt door het feit, dat de Neder» landse Hervormde Kerk over het lot van haar adepten buiten hen om be«' schikt. De ernstige situatie, die than» ontstaan is, wil men goed overwegen, alvorens een besluit te nemen. Than» worden vergaderingen gehouden onj te komen tot het opstellen van een vaste gedragslijn. Inmiddels heeft de kerkeraad van de vijfde wijk der Hervormde gemeen» te te Groningen in een telegram zijn diepe verontwaardiging over 't stand» punt van de Synode uitgesproken. Een Britse Gloster-Meteor straalja» ger is gistermiddag op geringe hoog» te boven de Westduitse hoofdstad Bonn, ongeveer 800 meter van het parlementsgebouw ontploft. De drie bemanningsleden konden met hun valschermen het toestel verlaten. Twes van hen hebben bij het neerkomen verwondingen opgelopen. Door de in het rond vliegende wrak stukken zijn verscheidene gebouwen- waaronder de Britse ambassade, licht beschadigd. Een burger liep lichte ven wondingen op. Een vleugel van de Me» teoor trof een vrachtauto, doch d» chauffeur bleef ongedeerd. De Britse professor Blackett heeft op de internationale con ferentie van Nobel-prijswin- naars verklaard, dat de wereld delen met 'n gemiddelde „snel heid" van drie meter per eeuw van elkander drijven. De con tinenten drijven in het alge meen in noordelijke richting Engeland drijft „bijzonder snel", bijna zes meter per eeuw. Bovendien draait het eiland langzaam rechtsom. Naar de Britse professor voorts mee deelde, is uit een onderzoek van het magnetisme in gesteente gebleken, dat de magnetische noordpool 200 miljoen jaar ge leden in het noorden van da Stille Oceaan, ten oosten van Siberië en ten noorden van Ja pan, lag. Het Afrikaanse continent is in de afgelopen 300 miljoen jaar via de zuidpool naar zijn hui dige plaats gedreven. India, lag 70 miljoen jaar geleden ten zui den van de evenaar.

de Stem | 1956 | | pagina 1