Tito in Roemenië Van naar EstIk wil de Tour de nog steeds France mee Uspreekt met luilekkerland... Twee missiehuizen voor de zusters Franciscanessen KING'S CROSS NOG STEEDS BESLISSENDE VOETBALDUELS Europese voetbalbeker Kurt Nielsen verslagen op Wimbledon Ta Sclieveningen-Luxemburg v.v. met slecht weer gestart Voor fouten 11 Kruisboogschutters streden in Landshut KAARTEN OP TAFEL TE ST.-WILLEBRORD Geen knieval voor Pellenaars In Tanganjika en Oeganda: Mgr. Koenraadt gaat se inzegenen Lustrum-rit óók voor beginners Westerse opinie in hwestia Rotterdam-Parij s nog dit jaar? Ontslag arbeiders bij Westduitse fabrieken Faillissementen Nederlandse renners in België Verhouding van Pel en de renners WATERSTANDEN Als van Est tóch sou starten Wouljc en Nolten dan niet van de partij MARKTEN Zomer, zon, wind, water... heerlijk! mijn kruidenier geeft gratis geldzegels t0% korting! telefonisch neven DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 29 JUNI 1956 11 J Nederlandse kruisboogschutters hebben ver over de grenzen deelge nomen aan het dicht bezette, interna tionale toernooi om de Europese kam pioenschappen. Een dominerende rol konden de va derlandse schutters in Landshut niet spelen, want op de eerste plaats mis te men de befaamde gebroeders Gommers, terwijl voorts de nieuwe wapens een handicap vormden. Toch werd vastgesteld, dat in de toekomst als de schutters aan het nieuwe ma teriaal zijn gewend, aanzienlijk be ter prestaties zijn te boeken. - Dit. jaar bracht de Nederlandse ploeg van de heer Geerts het tot de 5e plaats. In het persoonlijk kam pioenschap zegevierde de Zwitser Leh ner, die dus titelhouder werd. De eerste Nederlander was Christ. Both. Van Gils en van Kreeft werden resp. 47 en 48e. B. Musters 50ste en Kops 54ste. Het landenklassement luidt als volgt: 1. Zwitserland 1095 pnt.2. Duits- I land, 1094 pnt. 3. Oostenrijk 1030 5 pnt.; 4. België 979 pnt.; 5. Neder land, 940 pnt.; 6. Frankrijk, 905 pnt.; 7, Italië, 831 pnt. 75 55 Op de grootste persconferentie, die ooit in Roosendaal werd gehouden (vijfentwintig journalisten van landelijke en regio nale bladen namen er aan deel!) hebben 't bestuur van Wil- lebrord Wil Vooruit en Wim van Est nog eens precies, maar nu nog scherper dan ooit tevoren de kaarten op tafel gegooid inzake het conflict tussen Pellenaars en van Est. Op het einde van de conferentie, die anderhalf uur duurde, verklaarde van Est zich nog altijd bereid mee te gaan naar de Tour, maar hij weigert ook maar één woord terug te nemen van al hetgeen hij in de laatste weken over Kees Pellenaars heeft gezegd. Sterker nog, Neerlands beste coureur gaf nog méér détails over het regiem-Pellenaars in de wielerwerehl bloot. Volgens hem zou Pellenaars niet oprecht zijn tegenover de Nederlandse renners, een onoprechtheid, die van Est niet langer neemt. Op weg van Rusland naar Joego slavië heeft president Tito met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan Roemenië, waar hij door de Roe meense communistische partij werd _ÉU J ontvangen. W 'ien de president hier op het ion te Boekarest, samen met t 'rste secretaris van de Roemeense communistische par tij, Gheorghiu-De j. Door de Orde van de Zusters Franciscanessen „Alles voor al len" .worden in Afrika twee nieuwe missiehuizen gevestigd. Een komt in Rubya in Tanganyika, en een in Mutolere, Oeganda. t Huis in Kubya is reeds gebouw- zal volgende maand wordr gend door mgr. dr. W. 11 raadt, vicaris-generaal Breda, die op 10 juli met een KLM-Dakc chartervlucht van de R.r Huis in Mutolere wordt i blik gebouwd. Zr zijn al enkele Zusters land in Afrika aangekomen. ters Franciscanessen werken daar sa men met de Witte Paters van Lavige- rie. Er blijkt voor-het missiewerk, in deze bisdommen grote behoefte aan Zusters te bestaan. Daarom werd het vorig jaar een oriëntatiereis onder - nomen door Zusters van de Orde dei Franciscanessen. Deze reis heeft ge leid tot een spoedige vestiging van twee missiehuizen. Onder bijzonder slechte weersom standigheden startte donderdagavond de eerste deelnemer aan de lustrum rit Scheveningen-Luxemburg-Scheve- ningen van het parkeerterrein op de Boulevard te Scheveningen. Ondanks de weersomstandigheden waren nog tal van toeschouwers getuige van een klassementsproef, die direct na de start moest worden afgelegd. Deze proef was vrij simpel. Er moest om een tweetal tonnen gedraaid en achteruit gereden worden en slechts een enkele deelnemer maakte een foutje, zodat vrijwel alle deelnemers met een blanco strafregister aan de verre tocht (er moet circa 1000 km. worden gereden) konden beginnen. Vrijwel alle bekende merken staan voor deze rit ingeschreven en ver- Advertentiei 'JÊ ff In Izwestia, het officiële orgaan v^n de Sovjet-regering, is gisteren een ar tikel gepubliceerd van Leo Hamon, die voor de R.-K. Republikeinse volks beweging (M.R.P.) zitting heeft in de raad van de republiek, de Franse se naat. Hamon zegt in dit artikel, dat de Sovjet-Unie gediend zal zijn met een parlement waar de afgevaardigden vrijelijk voor hun mening kunnen uit komen. Westelijke waarnemers leggen ver band tusen de publicatie van het arti kel en de berichten, welke te Moskou de ronde doen, dat de Russen zouden trachten een zekere „vrijheid van spreken" in te voeren teneinde op deze manier de beschuldigingen te ontzenu wen dat de Opperste Sovjet slechts de regeringsbesluiten heeft te be krachtigen. Nieuwe helikopterlijn De Belgische luchtvaartmaatschap pij „Sabena", die in Westeuropa o.m. verscheide helikopterluchtlijnen ex ploiteert, zal waarschijnlijk nog dit jaar een directe verbinding openen tussen Rotterdam en Parijs en terug. Men zal hiervoor toestellen gaan ge bruiken, die plaats bieden aan twaalf passagiers, dus grotere dan de tot nu toe. Het landingsterrein te Parijs komt in de nabijheid van de Eiffelto- ren. In Rotterdam kan, ondanks de grotere toestellen, het tegenwoordige helikoptervliegveld aan de Katshoek gehandhaafd blijven. Wel wordt over wogen aan dit veld in de toekomst uitbreiding te geven. In verband met verkoopmoeilijkhe den zullen bij een tweetal grote West duits e fabrieken van tractors binnen kort ongeveer 1200 arbeiders worden ontslagen, n.l. 600 bij Hanomag en 600 bij Lanz. Beide fabrieken tellen elk ongeveer 10.000 arbeiders. De daling van de afzet wordt over het algemeen toegeschreven aan de hogere rentetarieven. De landbouwers moeten thans 11 12 pet. rente beta len op de kredieten voor de aankoop van tractors. Eerste rode bessen in Kapelle Op de veiling in Kapelle-Biezelin- ge heeft donderdag de heer J. Hoog- strate uit Hansweert de eerste rode bessen van het nieuwe seizoen aan gevoerd. Het was het ras Jonkheer van Tets. Hiervoor werd 65 ct. per doos van 2 ons betaald, dat is dus f 3,25 per kg. Ze werden gekocht door de heer L. J. van Langevelde uit Krabbendijke voor de Haarlemse markt. Geëindigd is het faillissement van J. Hesseling te IJzendijke öcor het ver- lijst worden der enige uitdelings- ,n het 20-stuks doosje is King's Cross in 2x10 stuks apart in zilverpapier verpakt. Daardoor loopt King's Cross nooit leeg en blijft altijd vers. Verschillende voetbalploegen staan ondanks het feit, dat de competi tie tot het verleden behoort nog steeds voor beslissende duels. Daartoe behoren de kandidaten, die vechten om de landstitel betaald voet bal. Voor zondag hebben de tegen standers geruild. De Sparta-mensen die woensdag in Breda te gast wa ren, krijgen nu NAC thuis en Elink- wijk is thans gastheer voor Rapid. Als de verhoudingen blijven zoals ze woensdag waren laat Rapid zich niet inlopen. Daarvoor rekende het te gemakkelijk af met de Elinkwijkers. Ook NAC won gedecideerd, maar de Rotterdammers hebben nu het voor deel van de eigen grond en wellicht Kan dat nog voor verrassingen zor gen. De beste kansen blijven echter zonder twijfel voor de Bredanaars. In de promotiecompetitie voor twee plaatsen in de ere-divisie is NOAD langzamerhand wel zeker van zijn plaats. Het ontvangt zondag Hermes DVS en zal geen moeite hebben om weer twee punten te vergaren. Het zelfde kan gezegd worden van GVAV, dat KFC op bezoek krijgt. Voor de landstitel der amateurs be zoekt RFC Vlissingen. De Zeeuwen zullen zeker niet puntloos in deze competitie willen eindigen, zodat RFC best voor verrassingen geplaatst kan worden. MOC, dat rechtstreeks opstoomt naar het eerste klasserschap zal in Eindhoven de laatste punten moeten verzamelen. Dan kan, al zullen de Bergenaren er voor moeten vechten. scheidene bekende wedstrijdrijders, o.m. W.J.J. Tak, A.W.A. Hilarius, W. Hilarius, K. Ton, Th.J. Koks en mevr. Koks, G. Langestraat en K. Barendregt gaven acte de presence. De SLS-rit heeft ook dit jaar weer o.m. tot doel de minder ervaren railyerijders en ook de beginnelin gen een attractieve wedstrijd te bieden, waarbij de kansen op een redelijk resultaat voor iedere deel nemer aanwezig zijn. In de rit naar Luxemburg zijn 3 speciale etappen verwerkt, terwijl de deelnemers in 2 klassen: een sportklasse voor de minder ervarenen en een superklas se voor de geroutineerde rijders, zijn ingedeeld. Bij de 22 deelnemers be vinden zich niet minder dan 84 de butanten-equipes, terwijl van Luxem burgse zijde, evenals voorgaande ja ren enige malen het geval was, een aantal equipes ditmaal zijn het er 15 alleen de route Luxemburg- Schevengingen wordt gereden. De deelnemers arriveren heden avond weer te Scheveningen, de eerst aankomende om half acht, waarna een voorlopig klassement wordt op gesteld. Zaterdagmorgen om 10 uur zal een slotproef, wederom op het parkeerterrein op de Boulevard te Scheveningen, de winnaars in de ver schillende categorieën aanwijzen. Tot nu toe hebben twintig nationale voetbalbonden ingeschreven voor het toernooi om de Europese voetbalbe ker. De laatste inschrijving kwam van de kampioen van Duitsland, Borussia uit Dortmund. Onder de twintig teams is de (toe komstige) kampioen van Nederland, die, voor wat de eerste ronde betreft vrijgeloot is en meteen uitkomt in de achtste finales, waarvoor de loting in september zal plaats vinden. Onder de „Wimbledonreuzen" is ook in de derde ronde een slachtoffer ge vallen. Deze keer was de beurt aan Kurt Nielsen om geëlimineerd te worden, de Deen die in de laatste drie jaren tweemaal tot in de finale was doorgedrongen. De 24-jarige Chileense kampioen, Luis Ayala was de man die voor deze verrassing zorgde. Hij versloeg Nielsen met 57 64 64 57 6—4. Bij de dames startte Althéa Gibson, als nummer drie geplaatst, moeilijk tegen de Britse Ann Shilcock. Ann Shilcock won de eerste set dan ook met 6—4, maar daarna nam Al théa Gibson het initiatief over. Zij toonde toen haar werkelijke kracht en beide volgende sets waren voor haar. De voornaamste uitslagen waren: Heren enkelspel, derde ronde; Hoad (Austr.) versl. Fleitz (Ver. St.) 63 62 60; Rosewall (Austr.) versl. Slrola (It.) 75 64 97 Seixas (Ver, St. versl. Flam Ver. St.) 46 61 61 108; Anderson (Austr.) versl. Krishnan (India) 64 64 61; Ayala (Chili) verslaat Niel sen (Denemarken) 57 64 64 57 64; Ftiased (Austr. voor Wilson (G.B.) 8—6 7—5 6—3. Dames enkelspel derde ronde; Al théa Gib9on (V.S.) verslaat Ann Shil cock (G.B.) 4—6 6—2 6—1; Angela Mortimer (G.B.) verslaat Darlene Hand (V.S.) 63 75: Louise Brough V.S. versl. me.i. J. Middleton G.B.) 60 84; Shirley Fry (V.S.) verslaat mevr. H. Brewer (Bermuda) 63 6—4. De Belg André Rosseel heeft te Ruddervoorde een wegwedstrijd over over 184 km gewonnen in 4 uur 55 min. Hij werd gevolgd door zijn land genoten Borremans (op 20 meter) en van Kerckhove (op 30 meter). De Nederlander Wim van Est eindigde op de 18de plaats, met een achter stand van 30 sec. op de winnaar. In Heusden won de Belg Derboven een race over 184 km in 4 uur 41 min. 24 sec. Anthonis (België) werd tweede op een lengte en Sterckx der de, eveneens op een lengte. Er namen ook enkele Nederlandse renners aan deze wedstrijd deel. Van der Pluym legde beslag op de 12de plaats, Hin- sen werd 14de en Borgma-ns 17de. De heer Jan Rengenhart, secretaris van van Est zette de motieven uit een, die hebben geleid tot een verbre king van de vriendschap tussen van Est en Pellenaars. Van Est tekende zoals dhr. Jan Rengenhart verklaar,t een contract met een Nederlandse rijwielfabriek: een contract, waarin te lezen staat, dat Wim voor die fa briek alle wedstrijden in Nederland zal betwisten plus de Tour de France. Van Est tekende echter ook, prak tisch buiten Pellenaars om, een con tract met een Brusselse fabriek. Om dat Pellenaars aan dit contracht geen cent verdiende, aldus deze lezing, ontstond er verwijdering en strooide Pellenaars rond, dat van Est mee" mocht naar de Tour de France. Het toeval wilde nu, dat van Est in het buitenland zeer vele successen behaalde en geprezen werd door de directie van de Belgische fabriek. De renners, die voor de Nederlandse fa briek in het buitenland reden, haal den geen daverende successen en dat zat Pellenaars niet lekker. Van Est verklaarde letterlijk: „Bij de renners staat Pellenaars niet sterk. Hij speelt ze wel tegen elkaar uit en denkt, dat de renners over dit uitspelen onder elkaar niets durven te zeggen, maar de renners praten er onder elkaar wel degelijk over". Wim van Est meende te mogen vaststellen, dat geen renner weet, waar hij financieel precies aan toe is. Terwijl van Est dit verhaal vertel de, kwam er iemand de conferentie zaal binnen met de mededeling, dat Pellenaars zo juist tijdens een tele visie-interview verklaarde van Est niet te hebben meegenomen, omdat die toch niets anders doet dan vallen en opstaan. Mannheim 383 (-7), Kaub 276 (-11), Trier 156 (-1), Koblenz 286 (-7), Keu len 276 (-12), Ruhrort 495 (-11), Lo- bith 1122 (42), Arnhem 897 (+3), Eefde 400 (+9l, Deventer 295 (+7), Namen ia Plante 1.59 1), Maastricht hootdsluis 4395 (-1), Borgharen 3910 (+9), Belfeld 1108 (+4), Grave 475 (-7) „Als van Est, toch mee zou gaan naar de Tour, dan hoef-de op mij niet te rekene". Dat is, volgens Kees Pellenaars, de verzekering van Wout Wagtmans, die niet van vandaag of gisteren dateert, maar die Wagt mans, aldus de Nederlandse ploegleider, hem reeds in de Ronde van Italië gegeven zou hebben. Ook Jan Nolten, de bergspecialist uit Geleen, zou zich in soort gelijke bewoordingen tegenover Pellenaars hebben uitgelaten. De voorzitter van een vooraanstaande wielerclub in Limburg deelde ons desgevraagd echter mede, dat Nolten een dergelijke uitlating niet gebezigd had. Pellenaars was evenwel uitermate positief in deze mededelingen. Hij voegde hieraan toe, dat, evenals hij en Piet van Ierlant, ook deze beide genoemde renners de mening waren toegedaan, dat Wim van Est zich te zeer op Bordeaux-Parijs had geconcentreerd om zich nu plotseling in het avontuur van de Tour de France te kunnen storten, Mogelijk, dat na de persconferentie, die van Est gisteravond heeft belegd waarover elders meer de persconferentie, die vandaag in Breda door Pellenaars belegd is, klaarheid omtrent deze uitlatingen zal verschaffen. Van Est reageerde niet op deze mededeling van buitenaf, maar be stuursleden van WWV constateeer- den, dat Pellenaars voor het uiten van dergelijke, voor een renner be ledigende taal, wel is te vinden. Het interview Door een van de aanwezige journa listen werd vervolgens het interview in het geding gebracht, gepubliceerd in het Dagblad De Stem: het inter view, waarin van Est enkele feiten inzake Pellenaars aan het licht bracht. „Het interview", aldus van Est, „is niet zo belangrijk. Pellenaars moest motieven hebben om mij te slaan en dat interview was er een. Hij heeft nog mee motieven". De motieven werden opgesomd. Van Est zou te veel hebben gereden, maar reden de jongens, die nu deel uitma ken van de Tourploeg niet evenveel? Uit de vergadering kwam daarop de vraag naar voren of de KNWU haar taak wel verstaat en waarom dit lichaam niet optreedt als een verzoenend element. Het ant woord hierop bleef men schuldig. Van Est zei geen contact met de KNWU te hebben gehad. Alleen zor.d de wielervereniging waarvan hij lid is, een telegram van protest. Er werd door van Est het een en ander verteld over het feit, dat er zoveel renners door belastinginspec teurs opgeroepen werden, omdat zij volgens de officiële papieren meer zouden hebben verdiend dan zij op gaven. De renners verdienden echter niet meer. Van Est, een tikje zenuwachtig vanavond door de aanwezigheid van zoveel journalisten, verklaarde ten slotte op een vraag, dat hü nog altijd mee wil gaan naar de Tour, maar weigert een knieval te maken voor Pellenaars. GOES, 28 juni. Kruisbessen ex port 49.80, F 28-33.80, Jucunda 160.10, Mad. Moutot 116.10, Early Rivers 2 110-130, 3 60-85. aardbeien per doos 1 36-47, 2 15-34, id. per kg 1 140-160, 2 140-160, rode bessen per doos 54. KAPELLE, 28 juni. Export en in dustrieveiling: kruisbessen exp. 48.50, Jucunda 1 166.10, 2 143.50, Mad. Mou tot 1-2 133.60, afw. aardbeien 90.05, kersen: Early Rivers 1 135-145, 2 103- 131, p. doos 21, Vroege v. Spitshoven, 2 100, rode bessen p. doos Jonk. v. Tets 2 65, aardbeien per doos; Deutsch Evern 1 38-51, 2 28-36, Regina 1 38-52, 2 29-38, Mach. Fruhernte 1 38-50, 2 28-37, Climax 1 45-56, 2 30-45, Mad. Lefebre 1 37-43, 2 32-39, Mad. Moutot 1 38-45, 2 32-37, Jucunda 1 34-49, Sen- ga 1 43, Bowa 1 40-52, 2 33, Ydun. 1 45, 2 39, Soltwedel 1 33-44, aardbeien, per kg 1 140-164, 2 114-150, afw. 77-119 Hal-lo! Deze week haal je een half pond snoep bij VéGé en betaalt maar 2 ons! En 10% korting in gratis geldzegels. Keuze uit: VéGé Mixed Fruit/ per 100 gr. 30 ct. met 6 gratis geldzegels VéGé Gevuld Fruit, per 100 gr. 30 ct. met 6 gratis geldzegels VéGé Gevulde abrikoosjes, 100 gr. 32 ct. met 6 gratis geldzegels VéGé Ananas Cream, per 100 gr. 32 ct. met 6 gratis geldzegels Keurig verpakt, kleeft niet aan elkaar, verrukkelijke smaken! Maar... extra verzorging is geboden! VéGé Palmoliezeep: een balsem voor Uw huid, per 2 stukken 53 ct. met 11 gratis geld zegels. Voor de kleintjes en voor groten met eeD overgevoelige huid' VéGé overvette Babyzeep met 4o/0 lanoline, per stuk 45 ct. met 9 gratis geld zegels. VéGé Shampoo ver wijdert alleen'overtol- lig'vet uit Uw haar en maakt het prachtig glanzend. Per pakje 25 ct. met .5 gratis geld zegels. Laat de wind gerust door Uw haren waaien. VéGé Vloeibara Shampoo,opoliebasls bereid, houdt ze soepel, gezond en sterk! Per flesje toereikend voor 15 wassingen, 75 ct. met 15 gratis geldze gels. die gemaakt worden in opgegeven advertenties kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid aanvaarden. DIRECTIE „DAGBLAD DE STEM" Alléén bij vooruitbetaling Uitsluitend voor de Zeeuwse oplage: 4 regels of minder f 0.80; iedere regei meer 15 ct. Bij 4 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen hall 25 Letters, cijfers of lees tekens Gelden voor 1 regei PERSONKEL GEVR. Jonge deftige meid gevraagd. - Goed loon, kost en inwoning. Te bevr. Lentehof 94, Hoogboom - steenweg, Hoogboom bij Kapel len. 8482 TE KOOB AANGEB. 2e hands dames- en herenrijwie len, Bij aankoop van een nieuw rijwiel ruilen wij uw oud rijwiel in voor een goede prijs. Gemak van betaling. Moffelen vanaf 15 gld. C.L, Vonck, Oude Drydijck 5, St.-Jansteen, tel. 644. 745 Lederen jassen, mantels vesten, vanaf f 2 p.w., 5 j. schrift, ga rantie. Vraagt inl. of bezoek aan huis. Zaal'* Lederkleding depot: Laan v. Mertersem 100, Breda. 27775 Depurativum Nattermann bloed- zuiverings. en ontvettingsthee. Ideaal plantaardig middel tegen verstopping en vet vorming. Voert mild en zonder krampen af. Verkrijgbaar bij uw drogist. Nervinum Nattermann. plant aardig geneesmiddel, dat over spannen zenuwen tot rust brengt angsttoestanden en nachtelijke tobberijen verjaagt, waardoor verbeterde nachtrust. Verkrijg baar bij uw drogist. Wollen AaBe-dekens en AaBe- plaids zijn in alle kleuren en. maten verkrijgbaar bij Esdewe, Tilburg. Bezoekt onze verkoop showroom. Besterdplein 3, Reis kosten worden terugbetaald tel. 04250-26584. 4483 Twee-persoons opklapbed met ombouw te koop. Delpratsingel 12, Breda. TE HUUR GEVR. Door leraar gevr. gem. kamer m. of z. pens. in Roosendaal, per 1 sept. a.s. Brieven onder no. 9432 v. d. blad te Roosen daal. TE HUUR AANGEB. Vakantie Zoutelande! Gem. ka mers v. 10 pers. v .28 juli-4 aug. en huisje v. 6 pers. na 18 aug. Sept. zeer voordelig, c. Jonker, Zonnebloemstr. 17, Goes, telef. 3104- b.g.g. 3166. REIZEN Zondag 8 juli bedevaart naar Oostakker, Kortrijk, Kopkapel opg. bij Jos v. Hecke. Hulst.

de Stem | 1956 | | pagina 11