Zaken zijn zaken pe£fcm DE PRINS WORDT 45 JAAR Weer een geruchtmakend schandaal in Italië AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Meningen en Commentaren 3 tWèeöe blad DONDERDAG 28 JUNI 1956 OORLOG MET CIJFERS GEEN KATHOLIEK! OPVOEDERS Nobelprijswinnaars Denkbeelden van Einstein niet toereikend meer Complot in Brazilië Olifanttaxi in Valkenburg Amerika pakt het groots aan Congres akkoord met gigantisch wegenplan Handel in verdovende middelen Zuster Raphael lid van gemeenteraad Slaat van beleg in Guatemala door Percy King j GELIJK TELEVISIEPROGRAMMA'» Luchtmacht V. S. Grootste trefkracht ter wereld A B OöOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^OOOOOOOOOOO^O £)E PvdA heeft haar cijferkundige Drs den Uyl in het strijdperk ge stuurd tegen de heren Delfgaauw en Massizo, die hadden berekend, dat in Limburg eigenlijk van doorbraak geen sprake was geweest. Genoem de heren wezen op het aantal „im migranten" in Limburg en namen daarvan aan, dat hun kerkelijke ge zindte correspondeerde met de ver houdingen in de provincies, waaruit zij afkomstig waren. Zo kwam men tot de conclusie, dat 55 procent van degenen, die zich in Limburg ves tigen, niet-katholiek is. De heer den Uyl vindt dat onzin. Verhui zingen naar en van Limburg zijn volgens hem overwegend een aan gelegenheid van katholieken. Tus sen 1930 en 1947, de periode tussen twee volkstellingen, vestigden zich 130.000 a 140.000 personen van el ders in Limburg, maar het aantal niet-katholieken bleef constant. Nu geloven we. dat men uit de cijfers voor 1930-1947 ook niet automa tisch mag afleiden, dat het dan in 1948-1956 wel net zo zal zijn ge weest. De enorme vlucht van de mijnbe drijven en de uitbreiding van in dustriële werkgelegenheid op ander gebied, heeft ongetwijfeld aan de „immigratie" in de provincie een wel wat andere kleur gegeven dan in de periode 1930-1947, waarin dan ook nog de statistisch ondoorgron delijke oorlogsjaren vallen. We wachten overigens ook weer het antwoord van de heren Delf gaauw en Massizo af. We zouden er intussen nog eens voor willen waarschuwen, zich door berekeningen en polemieken als deze te laten afleiden van bezin ning op de ernstige vraag: Hoe maken en houden we het katholie ke volk van het zuiden weerbaar tegen invloeden, die zijn kostbaar ste waarden aantasten? Waarbij we dan niet op de eerste plaats aan de politiek denken. We geloven nog al tijd, dat de politieke keuze voor een belangrijk deel achteraf regi streert wat er op andere wijze aan geloofsinhoud verloren is gegaan. Waarbij we nadrukkelijk een uit zondering maken voor de betrek kelijk kleine groep, die de PvdA meende te mogen kiezen vanuit de katholieke levensbeschouwing. Aan de ernst van hun overtuiging en hun subjectieve goede trouw twij felen we niet, al blijft het pijnlijk dat ze de grote schare in publieke aktie trachtten over te halen, bis schoppelijke vermaningen in de wind te slaan. F)E Nederlandse ambassadeur te Brussel, mr. B. baron van Ha- rinxma thoe Sloten, heeft ontslag uit zijn functie gevraagd. Hiermee is dan een belangrijke vacature in onze diplomatie ont staan, welke uiteraard aanleiding geeft tot speculaties over de op volging. Het departement van Bui tenlandse Zaken laat zich hierover echter niet uit, omdat het een pre rogatief van de Kroon betreft. Nochtans weet „De Telegraaf", althans negatief, al enig uitsluitsel te geven. Wie er ook voor de post in aanmerking mag komen, heel waarschijnlijk niet de demissionaire minister Beyen of Luns. Deze laat ste zelfs in geen geval, „want de functie in Brussel is niet bestemd voor een r.-k." Eerder zou de Hoge Commissaris in Djakarta, mr. graaf Van Bylandt, die in Nederland ver toeft, de vacature te vervullen krij gen. Dit laatste wint inderdaad aan waarschijnlijkheid, nu bekend werd dat graaf Van Bylandt niet naar Djakarta zal terugkeren. Maar hoe komt men tot de bewering, dat de ambassadeursfunctie niet voor een katholiek is bestemd? Zijn niet al le Nederlanders, onverschillig van welke religie, benoembaar in open bare ambten? En als men bij de benoeming nochtans enigszins re kening houdt met de geschiktheid van een kandidaat voor een be paald milieu, is er dan juist niet eerder reden te Brussel een katho liek ambassadeur te benoemen? De opmerking in „De Telegraaf" doet veronderstellen, dat men bij Buitenlandse Zaken de katholieken nog wil achteruitzetten. Reeds in verband met de benoembaarheid van alle Nederlanders in openbare ambten is dit onduldbaar en men zal zich ook bij Buitenlandse Za ken daarvan bewust moeten tonen. _|ET stuk, dat het partijbestuur van de CPN heeft geproduceerd ten aanzien van de kwestie-Stalin, is ongemeen kronkelig van inhoud. De heren kunnen het altijd nog niet over zich verkrijgen, ernstig kritiek uit te oefenen op de huidige Russische machthebbers, die hand langers van Stalin waren en hem nu om het hardst verguizen. Ze durven het voorbeeld van een Tpg- liatti en een Thorez, van de Engelse en Amerikaanse communisten niet na te volgen, die ronduit toegeven, dat ze met hun Stalin-verheerlij- king de massa bedot hebben. Een zweem van kritiek vinden we slechts in de passage: „Laat de Sovjet-Unie haar vuile was in eigen kring beredderen, de misbruiken waarover Kroestjev gesproken heeft zijn tientallen jaren voor de open baarheid verborgen gehouden. Wij kunnen er ook nu niet over oor delen". Dan komt de verzekering, dat de communisten ieder machtsmisbruik verwerpen, ook hier in Nederland. „Wij moeten onze partij en de volksmassa zo opvoeden, dat der gelijk machtsmisbruik in ons land nooit zal kunnen plaatsvinden".... Het zijn me de opvoeders wel, die misdaden geen „misdaden" durven noemen, die geen woord van spijt uiten over het volksbedrog, waar aan ze jarenlang hebben meege werkt, die door dik en dun Stalins brutale machtspolitiek en koude oorlog hebben verdedigd. Zal er op het buitengewoon con gres in september nu eens niemand opstaan, die zulke bestuurderen de waarheid de echte waarheid in het gezicht slingert? Op het zesde congres van Nobel prijswinnaars te Lindau, waaraan be halve 22 winnaars van deze. prijs nog ruim 700 geleerden uit Duitsland en andere landen deelnemen, hebben twee van de bekendste deskundigen op het gebied van de kernfysica ver klaard, dat Einsteins relativiteits theorie „niet meer volledig toerei kend" is voor het verklaren van de verschijnselen van de elementaire deeltjes van het atoom. De Duitse prof Heisenberg, die ge steund werd door de Japanner prof. Hideki Joekawa. zei, dat deze kritiek ook de Kwantentheorie gold. Voor werk in verband met deze theorie heeft prof. Heisenberg in 1932 de Nobelprijs gekregen. Op het ogenblik werkt hij in het Max-Planck-instituut te Goettingen met een groep Duitse geleerden aan een nieuwe formule ring van deze theorie. Prof. Joekawa noemde het neutron, het proton, het anti-proton, het anti neutron en twee zogenaamde vreem de deeltjes van het atoom „werke lijk elementaire deeltjes". In geheel Brazilië zijn strenge vei ligheidsmaatregelen genomen na de ontdekking van een grootscheeps complot om president Kubitschek te vermoorden en de bevolking op te zetten tegen de regering. Een 35-jarige buitenlander is ge vangen genomen en zal naar Bolivia worden gedeporteerd. De politie ver klaart, dat men 300 kaarten in zijn hotelkamer, tegenover het bureau van Kubitschek, had gevonden. Hier op waren de plaatsen aangegeven waar in Brazilië uranium, thorium en monaziet worden gevonden. (Advertentie) t» Valkenburg krijgt binnen- kort wellicht een attractie, die haars gelijke in de wereld niet i heeft. Indien de onderhandelin- gen, die thans tussen de autori- J teiten en de heer Klant van het t dierenpark worden gevoerd, i slagen, krijgt het Geulstadje i een olifanttaxi. Met dit ver- voermiddel zullen de bezoekers J dan op het Grendelplein wor- den afgehaald en naar het die- renpark op de Cauberg worden gebracht. Morgen viert Prins Bernhard zijn 45ste verjaardag. Hierboven een recente opname van Zijne Koninklijke Hoogheid. (Foto M. C. Meyboom) Eén Anjer maakt nog geen Anjerfonds De beide huizen van het Ameri kaanse congres hebben het wetsont werp goedgekeurd betreffende de aanleg van een net van verkeerswe gen voor snelverkeer van in totaal 41.000 mijl lengte. Dit net zal de At lantische Oceaan met de Stille Oce aan verbinden en de Canadese met de Mexicaanse grens. De kosten be dragen 33 miljard dollar. Het is het omvangrijkste programma voor de uitvoering van openbare werken in de geschiedenis van het land. Als dit wegennet voltooid zal zijn zullen er naar en van vele steden wegen met zes verkeersbanen leiden en bij on geveer 50 van de grootste steden het verkeer buiten de stad om gaan. Het wetsontwerp is naar president Eisenhower ter ondertekening gezon den. Naar aanleiding van de ontdekking van een omvangrijke handel in ver dovende middelen heeft de Italiaan se politie dinsdag honderd personen ondervraagd. Acht van hen zijn in hechtenis genomen, onder wie drie leden van de Romeinse adel: prins In de 30 leden tellende gemeente raad van Kumbakonam (India) is de Franse zuster Raphael gekozen, die in de verkiezingsstrijd haar tegen stander, een Hindoe, met beslissende cijfers versloeg. De gemeenteraad, waartoe zuster Raphael behoort, be staat voornamelijk uit Hindoes. De Franse zuster, die sinds 1931 in de missie van India werkt, is lid van een Parijse congregatie.- De regering van Guatemala heeft voor de duur van dertig dagen de staat van beleg afgekondigd en een uitgaansverbod tussen 21 en zes uur ingesteld. Het kabinet onder leiding van pre sident Castillo Armas nam deze be sluiten naar aanleiding van studen tenbetogingen op maandagavond, die aan drie personen, onder wie een politieman, het leven kostten en waar bij verscheidene personen verwondin gen opliepen. De regering maakte bekend, dat zij alle wettelijke middelen, welke haar ter beschikking staan, zal ge bruiken om „onmiddellijk een abso luut einde te maken aan de subver sieve acties en misdadige bedoelin gen van de vijanden van het Gua- t"malaanse volk". De schuldigen zou den onder de communisten moeten worden gezocht. (Advertenties) 6) Alleen: wij maken nooit 't morele dienstbaar aan 't materiële be grijp dat wél. Wij hadden in de strijd, die hier dreigt uit te breken, ons geen partij gesteld, als wij niet overtuigd waren, dat't van de zijde der arbeiders een rechtvaardige strijd was. 'k Heb opdracht jullie te ver zekeren, dat de bond onvoorwaarde lijke morele en financiële steun zal verlenen. Indien de Soroeërs zich hun plicht bewust zijn, kunnen zij niet aarzelen een afdeling op te richten. Komt het daar toe en wordt een voorlopig bestuur aangewezen, dan zullen wij dit volledig op de hoogte brengen, 't Spreekt van zelf, dat alles in een kort bestek niet kan worden behandeld. De Wereldbond.." Ring brak zijn toespraak af en tuur de strak naar één punt in de zaal. ,,'k Geloof, dat 'k iemand hoorde interrumperen" zei hij strijdlustig. „Geef je opinie gerust hardop!" Een man kwam overeind, ,,'k Be doelde te zeggen, dat 'k betwijfel, of de Wereldbond zich met de strijd hier inlaat, 't Gaat maar om een paar honderd man." „Ken je 't lei dend beginsel van de bond?" „Dat ken ik, ja." „Dan weet je, hoe misplaatst je twijfel is. Al gaat het om tien ont- rechten, om èèn desnoods de bond verzaakt zijn beginsel nimmer." Een ander stond op. ,,'k Ben tijde lijk bij Horn, net als de kameraad, die zo juist wat in t midden bracht. Ja, als de Wereldbond zich er voor spant, is 't in orde. Dan kan 'k alleen maar zeggen, dat 't me ge weldig spijt, niet tot de vaste ar beiders te behoren." Jensen, de bedrijfsleider, had er genoeg van. De atmosfeer daarbin nen was verpest, in meer dan èèn opzicht. Grote genade wat een bombast, wat een rhetoriek, wat een misleiding! En 't had er alle schijn van, dat de arbeiders er met open ogen inliepen! De mise en scène was dan oo verdienstelijk, daar niet van. De twee mannen, die hadden geim- terrumpeerd, waren natuurlijk er op afgericht om over de door Ring opge diende schotel een extra sausje te gieten. Zij behoorden tot de tijde lijk te werk gestelden. Jensen be treurde het diep in zijn hart, dat Niels Horn zo kortzichtig on eigen zinnig was inzake organisatia. Hij be Giuseppe Pignatelli, de hertog Lu- dovico Lante Delia Rovere en baron Emmanuele de Seta. In het schandaal zijn industriëlen, handelaars, vier artsen en een film acteur betrokken. Verscheidene per sonen zijn voorlopig op vrije voeten gesteld, onder wie de hertog Augusto Torlonia, de voormalige echtgenoot van de actrice Maria Michi. De politie onderzoekt of de zaak vertakkingen naar het buitenland heeft. Hiervoor werkt zij samen met „Interpol". De zaak is aan het rol len gekomen door de arrestatie van een vertegenwoordiger in likeuren, een voormalige fascistische leider die sinds het bewind van Mussolini als handelaar in verdovende middelen bekend stond en die er ook aan ver slaafd was. Een bar, waar de be trokkenen in dit schandaal elkaar plachten te ontmoeten, is door de autoriteiten gesloten. treurde het dat Horn hulpkrachten uit Kopenhagen had laten komen Goede werkers, dat kon niet worden ontkend. Maar de geest, die zij had den meegebracht, deugde voor Soroe niet. Even voorbij de uitgang hield iemand hem staande Aksel Lom- holt— Randrup, met wie hij 's mid dags kennis had gemaakt, toen hem tevens een Hr. Erik Larsen werd voorgesteld als „waarnemend secre taris. bidons de afwezighe'd van Hr. Lime". Jensen had even beduusd op gekeken; van Lime's afwezigheid hoorde hij op dat ogenblik voor 't eerst. ,,'k Zou maar niet naar binnen gaan, meneer LomholtRandrup. zei hij. „Afgezien van de vraag of ze u toelatener valt niets meer te verdienen. De meerderheid is be werkt; er wordt een afdeling Soroe opgericht van de Wereldbond voor Arbeiders Verbroedering. Noo;t van gehoord. U?" „Toevallig wel,' knik- te Randrup. „Een bond, gesticht door dames en heren met veel vrije lijd, nog meer geld en een maximum soci aal gevoel of wat ze er tenmin ste voor aanzien. Zij speechen het honderd uit over 't beginsel van saam horigheid, dat de wereld moet ver overen, laten dozijnen drukkers lief verdienen aan brochures, die ze bij bosjes uitgeven en die weinig aftrek vinden, terwijl ondertussen de arme wereld vergeefs op daden wacht. Een van de vele liefhebberijtjes, die komen en gaan zonder dat iemand er wat van merkt. Zo, gaan ze ook in Deense weiden grazen en hun Het Frans geïllustreerde weekblad ..Radar" werd ver- oordeeld tot het betalen van 50.000 Franse fr. (f 5000) scha- J devergoeding en de kosten J van 2000 gld. aan de gewezen Egyptische koning Faroek wegens het publiceren van ar- tikelen. die eerrovend werden bevonden. S De rechtbank veroordeelde i ..Rader" tevens tot het publi- ceren van herroepingen in drie bladen, die Faroek zelf zal kiezen. Grapje Boycot Britse militairen uit een kamp in de buurt van het Engelse stadje Banbury mogen zes maanden lang geen vertier meer in de plaats zoe ken, omdat zij er meermalen slaags zijn geraakt met Amerikaanse sol daten. De Amerikanen hebben uit saam horigheid besloten eveneens uit het stadje weg te blijven. De winkeliers klagen steen en been over deze Amerikaanse boycot, want het scheelt enorm in hun in komsten. Succes De cricketer John Doland uit Goathland (E.) was zondag ge weldig in vorm. Hij sloeg zes zes sen. maakte vier ballen zoek die hem 13 dollar in totaal kosten en verbrijzelde een glazen dak van Hel' is niet 7,0'n wonder, dat in de een garage wat hem 8.40 dollar Sovjet-zone wel eens een bitter grap- kos^ je wordt verteld. Dit is er een: Een eommiinistische propagandist vertelt van de zegeningen, die „de opbouw UOCUtHCIllcn van het socialisme" zal brengen. Op De dagorder van Adolf Hitler, een goede dag zal iedere arbeider in waarbij hij- in juni 1942 Ervvin staat zijn een vliegtuig te kopen. mej bevorderde tot veldmaarschalk, Vraagt een eenvoudig arbeider: js Qp een veiling in Londerl v00r 530 „Maar waarvoor zou ik een vlieg- gulden verkocht aan een Engelse tuig moeten hebbenverzamelaar. Twee andere door Hit- „Nou, wanneer bijvoorbeeld luer ler ondertekende papieren gingen in Leningrad eens geen lucifers te van de hand VQOr m gulden De krijgen zijn en je boort, dat ze in belangstelling ervoor was gering. Bakoe in de Kaukasus in overvloed zijn, din stap ,ie gewoon in je vlieg- tuig en je vliegt naar Bakoe. En oporctl als je dan voortmaakt ben je mis- De Australische bergbeklimmer schien wel de eerste van een lange Peter Byrne heeft bericht, dat hij rjj in Bakoe!" in de bergen op de grens van Nepal en Skikkim voetsporen heeft gevon den, die volgens hem afkomstig zijn van de afschuwelijke sneeuw man. De voetstappen waren 26 centimeter lang en elf centimeter breed. Ex-koning Ex-koning Michael van Roemenië is in dienst getreden van 'n Ameri kaanse vliegtuigfabriek te Santo Monica. Het zal zijn taak zijn zaken. -,7 j t i tt liedcn op te leiden in „Nee, dot opwekkende middel mag ik U niet het viieffcn op instru- voorschrijven, maar zo knapt U ook wel op....! menten. (Advertentie) VRIJDAG, 29 JUNI 1956 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Hoog mis 9,30 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio 10,05 Pianoduo 10,30 Gram. 11,00 V.d. zieken 11,40 Instr.octet 12,00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.d. plattelandsvrou wen 12,40 Instr.trio 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Metropole ork. en solist 14,40 Omr.ork. en solist 15,25 Gram. 15,30 Lichte muz. 16,00 V.d. zieken 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17,45 Pianorec. en klarinet 18,05 Lichte muz. 18,30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 19,50 Int. tenniskamp. te Wimbledon 19,00 Nws. 19,10 Regeringsuitz.: Rubr. Verkla ring en toelichting: Opleiding voor soci ale beroepen, door Mr. H. M. L. M. Sark. Hoofd van het Bureau sociaal-pedagogisch onderwijs van het ministerie van O.K. en W. 19,20 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,30 Verz.progr. v.d. mil. Nat. progr. 20,00 Nws. 20,05 Feestappèl 21,30 Toespr. 21.45 Dansmuz. 22,15 Taptoe 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Dagsluiting. HILVERSUM II. 208 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym, 7,23 Gram. 7,55 Wie weet hoe?, caus. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Thuis. caus. 10.05 Morgenwijding VA RA: 10,20 V.d. kleuters 10,40' Gram. 11,35 Tenor, violada, gamba en clavecimbel AVRO: 12,00 Amus.muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Dansmuz. 13,55 Koersen 14,00 Piano duo 14,35 De onbekende Kipling, caus. 14,55 Viool en harp. Daarna: Alt en piano 15,20 Gevar.progr. VARA: 16,00 Or gelspel 16.30 V.d. jeugd 17,00 Muz. caus. 17,40 Lichte muz. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,50 Vakverenigings- nws. 19,00 V.d. jeugd 19,10 Harmonie-ork. VPRO: 19,30 V.d. jeugd 19,40 Op be zoek bij anderen, caus. 19.50 De Nederl. vereniging van Vrijzinnige zondagsscho len, caus. 19,55 Ber. Nat. progr.: 20,00 zie Hilversum I. BRUSSEL 324 m. 12,00 Ork.conc. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 12,50 Koersen 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00, 14,15, 14,45, 15,00, 15,30 en 15,45 Idem 16,00 Koersen 16,02 Operamuz. 16,30 Gram. 17,00 Nws. 17,30 Lichte muz. 17,45 Gram. 18,00 Zang en piano 18,10 Voordr. 18,20 Zang en piano 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Idem 20,15 Ork.conc. 21,00 Kunst- kaleidoscoop 21,15 Ork.conc. (verv.) 22,00 Nws. 22,15 Int. Radio-Universiteit 22,30 Zang en piano 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Ork.conc. 14,00 Gram. 15,00 Ork.conc. 15,50 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Zang en piano 17,50 Gram. 18,38 en 19,05 Idem 19,30 Nws. 20,00 Gram. 21,30 Idem 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22.55 nws. VLAAMS BELG.: 17,00 Filmprogr. 17,30 Varia-uitz. 19,15 Testbeeld 19,25 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 TV-strip 19,36 Nws. 20,00 Schipper naast Mathilde 20,30 TV-circus. Daarna: journ. De Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Donald Quarles, heeft verklaard, dat de ruim duizend straalbommenwerpers van het type B-47 van de V.S. de strijdmacht met de grootste trefkracht ter wereld vormen. Deze luchtvloot „met steun van tankvliegtuigen" zal drie jaar de grootste strijdmacht van interconti nentale bommenwerpers in actieve dienst blijven, zo voorspelde de mi nister. Quarles, die voor een subcommis sie uit de Senaat aanvaarding van de begroting van de luchtmacht be pleitte, voegde hieraan toe, dat de operatiemogelijkheden van de B-47 boven het doel „slechts enigszins ge ringer zijn dan die van de bommen werpers van het type Beer of Bison. Met deze namen worden nieuwe Rus sische lange-afstands bommenwer pers aangeduid. ethiek uitstrooien waar arbeidscon flicten dreigen?" „Van ethiek was in 't Verenigingsgebouw geen sprake, antwoordde de bedrijfsleider grim mig. „Wat ze ook in 't schild voe ren veel soeps kan 't niet wezen met twee hoofdbestuursleden zoals 'k daareven heb gezien en gehoord. De muziek, die werd uitgevoerd, leek soms verdacht op 't repertoire van een ouderwets humanistisch genoot schap allen bliezen deze schavui ten blikskaters vals. 'k Snap niet, wat met de Soroeërs gebeurd is. Ze gingen met handen en voeten te keer, alsof ze op iets bijzonders werden getracteerd." „Ze verkeren in een roes. Hr. Jen sen. Laten we hopen, dat moeder de vrouw niet in gebreke blijft hun de lodderige ogen uit te wrijven." ,,'k Hoop het met u, meneer. Maar als 't anders loopt en ze komen tot inzicht als 't te laat is hou ze dan vast. Ze zouden de eerste lam meren niet wezen, die in wolven ver anderen! LomholtRandrup wandelde met Jensen tot aan 't Palace Hotel mee. Hij had zich goed en wel in zijn kamer geinstalleerd, toen de tele foon hem waarschuwde voor een ge sprek met Kopenhagen. Even later kwam Mette Poulsen's stem over de lijn. „Ben jij daar, Aksel?" „In le vende lijve, beste kind." ,,'k Bel uit een publieke telefooncel. Vanmiddag zei Aage, dat ze een extra surprise voor Horn in petto hebben in de vorm van een Fru Ingër Runge. Ze komt naar Soroe. Ken je haar bij geval?" „Niet de eer. Misschien is Larsen gelukkiger; 'k zal hem pol sen. Inmiddels bedankt voor de tip. Mette" Larsen verkeerde eveneens in on wetendheid tot de volgende dag. Terwijl hij het Palace Hotel uitstap te passeerde hem rakelings een da me, die 't hotel verliet. Een poosje stond hij in gedachten, wie zij was en waar hij haar eerder had gezien. Toen schoot hem een voorval te bin nen tijdens een repetitie in het Al- hambra, enige jaren geleden een koriste werd tussen twee mannen van de recherche weggeleid. De knap pe Jetty Hjort. Larsen wist positief dat een vergissing was uitgesloten. 't Verwonderde hem niet van de portier te vernemen, dat de bewuste dame zich als Fru Inger Runge had ingeschreven. Wat niet verhinderde dat hij verlegen zat met 't ant woord op de vraag, hoe de heren van de Verenigde Fabrieken haar in hun spel dachten te gebruiken. Niels Horn trad Soroe's voornaam ste hotel binnen. Hij was een vijfti ger, maar niemand zag hem aan, dat hij de vijf kruisjes achter de rug had. Een prettige, joviale ver schijning, groot, fors, blozend, met helder grijze, doordringende ogen. Nu was 't wit er van ietwat troebel; de loop, die 't geschil met zijn ar beiders dreigde te nemen, verontrust te hem. Hij begaf zich naar een loket van de administratie en tikte aan. „Goede dag, Hr. Horn," zei de klerk overbeleefd. „We hebben niet dikwijls 't genoegen, u in 't Palace Hotel te zien." „Een zakelijke aangelegenheid. Wees zo goed Fru Runge te laten weten, dat ik er ben." „Suite 46, tweede etage, meneer. U wordt verwacht. ,,'k Zei duidelijk, dat 't een zake lijke aangelegenheid betreft," herin nerde Horn hem scherp. „Fru Runge kan mij in de hal-vinden." Toen de dame in kwestie enige minuten later verscheen betreurde Horn zijn stugge houding. Fru Runge bleek een verrassend knappe vrouw te zijn, even in de dertig, met de mooiste diepblauwe ogen, waarin hij ooit meende te hebben gekeken, en een weelde van kastanjebruin haar, naar de laatste mode gekapt. Zij toonde niet de minste ontstemming over het feit, dat Horn haar bij zich had ontboden, in plaats van dat hij tot haar was gekomen, want ze glim lachte minzaam, waarbij ze haar kleine, onberispelijke tanden liet zien. „Hr. Horn!" begroette zij hem. „U weet niet hoe blij ik ben, dat u aan mijn verzoek gehoor wilde geven en nog wel zo gauw!" Horn had met tegenzin voldaan aan de uitnodiging van een Fru Runge haar in 't Palace Hotel te komen bezoeken, daar zij hem in een zaak van groot gewicht wenste te raad plegen. Slechts de toevoeging, dat zij introducties van enige zijner Ko- penhaagse relaties bezat, had ten slotte de doorslag gegeven en hij besloot toen maar ineens door de zure appel heen te bijten. In haar bijzijn verdween echter alle .tegen zin met één slag. Geen moment was 't in hem opgekomen, dat 't een zo charmante jonge vrouw zou zijn, die raad kwam inwinnen. Deze „za kelijke aangelegenheid" beloofde een zeer aantrekkelijke zijde te zullen hebben. „Hr. Juhl heeft me veel over u verteld," vervolgde zij met melodi euze stem, „maar nu zie 'k in, dat de voorstelling, die 'k me van u maakte, naar niets lijkt. U bent véél jonger dan 'k had gedacht. Is geen beleefdheids-frase, heus niet 1 Ik meen het." Hij lachte, ,,'t Zou ongepermitteerd zijn te geloven, dat een mond als de uwe kon jokken!" Een minuut of tien verliep 't ge sprek vlot en aangenaam, doch zon der veel inhoud. Horn voelde zich steeds sterker geboeid door Fru Run ge, die de eerste de beste gelegen heid had benut om hem in te lich ten, dat zij weduwe was. Indien El len, Horn's dochter, haar anders zo stemmige vader op dit ogenblik had kunnen gadeslaan, zou ze misprijzend de neus hebben opgetrokken. „Als u een poosje in Soroe kunt blijven, Fru Runge - 'k verzeker u. dat ons stadje er mag zijn - hoop 'k u in kennis te brengen met mijn dochter. Zij zal u graag alles laten zien, wat de moeite loont om gezien te worden." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5