T rekpaar dendag in Goes COMMISSARIS OPENDE NIEUWE SCHOOL TE PHILIPPINE Oostburg krijgt nieuw raadhuis KLAAS ZACHARIASSE GING NAAR YOLKEL Per „De mooiste van Oost Z.-Vlaanderen"! KW wil verder springen dan stok lang is Eeest te Schoondijke Is er 'n schikking mogelijk inzake grondonteigening? Zuid-Beveland is fortuinlijk geweest met zijn hengsten Jong bloed Geen ,plechtige plechtigheid" "Simplex-fiets Goedkeuring van Ged. Staten eindelijk binnengekomen Bondsconcours in Hulst DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JUNI 195b Hele dorp toonde interesse Fraai gebouw Nieuwe dijkgraaf G. Yael benoemd Walcheren MIDDELBURG Begin van brand VLISSINGEN Hoge bouwkosten Zuid-Bcreland GOH Brs ,,Yzendijke-grens" kwam in de raad Per helikopter uit Goes opgehaald Kruiningen bouwt twaalf woningen Faillissementen ZEEUWSCH- VLAANDEREN Tevens opening van het stadhuis Sluise gemeenteraad vergaderde Hoogwaterstanden Jubilerende Harmonie organiseert het AGENDA Heden Morgen Kalver dc b Bosjcsi Dameskc Jeugdi Gisteren, woensdag, heeft de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de nieuwe katholieke lagere school te Philippine geopend, een gebeurtenis die opnieuw toonde dat het dorp aan de voormalige Braak man een hechte gemeenschap is: praktisch het gehele dorp was n.l. by de opening aanwezig en de opening werd daar geen „plechtigheid", maar een feestelijkheid voor de hele gemeente. Wat nergens anders zou kunnen gebeu ren, gebeurde hier: tydens de officiële toespraken (zo erg officieel waren ze overigens niet, stonden alle belangstellende dorpelingen, waaronder moeders met de kleine op de arm, in de hal van het schoolgebouw, vrijmoedig zy aan zü met de genodigden. een eigen stijl"! Hoeveel scholen zou den er reeds bestaan waar de mo derne, verantwoorde kleurentechmek is toegepast als hier' Hoeveel ook waar moderne vloer bedekking overal verschillend en volkomen harmoniërend met wanden en plafonds, en vervolmaakt door mo derne gordijnstoffen? Allerlei handig heden zijn toegepast: zo staan de ha ken van de kapstokken naar binnen gekeerd: geen gevaar voor verwon dingen voor de kinderen. Geven de fraai gevormde raampar- tyen in lichte kleur reeds een vro- 's Morgens had pastoor R. de Bi# een plechtige H. Mis opgedragen on om 11 uur verrichtte hij de inzege ning van het nieuwe gebouw, verre zen op de plaats waar eens de mos selschepen hun kostbare ladingen losten. Daarna Jieette hij de gasten welkom men. waaronder behalve de Commis saris der Koningin ook waren de In specteur van het l.o., mr. L. G. Wolf, de architecten, de heren van Zant- beek en Schoonis uit Sas van Gent. aannemers en onderaannemers, ge meentebestuurders en schoolbestuur. Daarbij vertelde de pastoor dat de inspecteur als zijn mening te kennen had gegeven dat de nieuwe school van Philippine de mooiste lagere school van oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren is, welk compliment voor de ar chitecten met instemmend applaus werd begroet. Nadat de pastoor herinneringen had opgehaald aan de onderwijstoestan den van toen hij zelf een schooljongen was (hij had voor straf in het kolen hok of bij de geit gezeten) nam de commissaris het woord om de school officieel te openen. In plaats van of ficieel te worden beantwoordde hij des pastoors „memoires" met de zijne, waaruit kwam vast te staan dat hij nimmer ter tuchtiging in het gezel schap van enige geit noch bok ver keerd had, doch dat hij wel de eer had genoten onderwezen te worden in een destijds afgekeurde school... die thans nog bestaat. Hij onderschreef wat pastoor de Bie gezegd had t.a.v. zijn bijzondere waardering voor Phi lippine, waaraan hij nu eenmaal zijn hart verloren heeft. Naar hij als zjjn eerlijke mening verklaarde is het gezelligste en mooi ste feest dat hjj tot nog toe in enige Zeeuwse gemeente heeft meegemaakt, dat van vorig jaar in Philippine ge weest, toen de gemeente 50 Jaar be stond. Hjj wees op de gevaren van de tra verse, waar de schooljeugd nu vier maal daags moet passeren, en hjj oor deelde dat dit nadeel in voordeel om te vormen was, indien men het aan grijpt als argument temeer om de jeugd de verkeersregels bij te bren gen. Grote waardering had de commis saris voor de ontwerpers vah de school, wier originaliteit hii zei te bewonderen. Nadat de school dus geopend ver klaard was, voerde nog mr. Wolf het woord, zijn vreugde erover uitspre kend dat er nu in de plaats van een „miserabel en somber opberghok" 'n lichte, moderne en zonnige school was verrezen. Hij zei het te betreuren dat nog niet overal het inzicht is doorge drongen dat dergelijke scholen van zeer groot belang zijn. Zijn toespraak, waarin hij de woorden van Jan Ligt- hart aanhaalde en de „Ballade van de Zeeuwse schoolmeester" voor droeg, besloot mr. Wolf met de wens dat in de nieuwe school de geest moge harmoniëren met het uiterlijk ervan. Nadat burgemeester P. J. L. van Hoek de gelukwensen van de ge meente had overgebracht (ze geiden de gemeente uiteraard even zeer) en gewezen had op de moeilijkheden bij de stichting van de school en de uiteindelijke, ver heugende oplossing bezichtigden de genodigden, onmiddellijk gevolgd door de grote schare Philippiense belang stellenden, het nieuwe gebouw. Mr. Wolf's compliment is stellig niet overdreven: behalve een fraaie lijn, zowel in exterieur als in interieur, bezit het gebouw een lichte, moderne toets die evenwel een zekere voor naamheid niet teniet doet, integen deel: accentueert. Het kenmerk van lljke toon aan het gebouw, de scha kering in kleur der gebruikte stci n, evenals de nuance-verschillen van de dakpannen laten het hele schoolge bouw leven, als het ware „ademen". Een fleurige uitbouw breekt de voor gevel; het is een deel van de kamer voor het schoolhoofd, een kamer die geheel voldoet aan alle eisen welke bij het geneeskundig onderzoek in de school gesteld worden. Kortom, wie een verantwoord ontworpen en kundig gemaakt schoolgebouw ziet als dit, zo licht en vertrouwenwekkend, zou er naar verlangen zelf op nieuw naar school te gaan. Want vorige generaties zijn in de „op- berghokken" heel wat tekort ge komen (Advertentie) u rildt lichter door minder wrijving I" trepo» en neven: SIMPLEX-Cydo'd»- Wegens het bereiken van de 70- jarige leeftijd kon de heer Cam- Plasschaert uit St. Jansteen niet mee herkozen worden als dijkgraal. In zyn plaats werd nu benoemd de heer George Vael, een bekend land bouwer uit St. Jansteen. Als gezwo rene werd herkozen de heer L. Pau wels uit St. Jansteen, terwijl in de plaats van de heer G. Vael, die voor heen gezworene was. werd gekozen de heer L. Borm uit St. Jansteen. Het gantal gezworene werd tevens uitgebreid tot drie. Als derde werd gekozen de heer G. Dierickx Bur gemeester van Koewacht. De ver gadering, waarop deze benoemingen plaats vonden, was belegd in de „Koning van Engeland". Doordat het oudste kind van de fam. M.. een 4-jarig jongetje, met lu cifers in de slaapkamer van zijn zusje speelde, ontstond brand in het perceel Zuidsingel 5. een stenen nood woning. Het bedje, waarin het meisje lag te sluimeren, vatte vlam. Het knaapje was gelukkig zo pienter zijn moeder wakker te maken, die uiter aard het meisje onmiddellijk uit haar ledikantje haalde. De heer M. was de klok wees tien voor half acht reeds vertrokken doch een ijlings toe geschoten buurman, de heer S„ trad kordaat op. Hij gooide het bed, waar mee tevens de hele brand, door het laam naar buiten. Niemand liep enig letsel op. De schade, naar schatting dertig gulden, zal door de verzekering worden vergoed. De brandweer ver scheen nog ter plaatse, maar behoefde niet meer op te treden. Burgemeester Hoekzema kon in de te Oostburg gehouden raadsvergadering de verheugende mededeling doen, dat G. S. nu goedkeuring had verleend aa nde plannen voor de bouw van het raadhuis, zoals die in oorspronkelijke vorm waren ingediend. Als de uitvoering niet al te veel tegenloopt, kan het raadhuis ever twee jaar gereed zijn. De heer Dekker merkte op nu niet bepaald zo verheugd te kunnen zijn, omdat het lange uitblijven, ge zien de begrotingscijfers de gemeente veel geld zal kosten. De voorzitter wees er op dat niet alleen de sedert het indienen der plannen ontstane prijsstijgingen en loonsverhogingen de bouwkosten hebben verhoogd maar dat nu ook het politiebureau aar. de bouw is toegevoegd. Niet de gehele verhoging van de bouwsom komt ten laste van de gemeente oaar ook de rijksbijdrage groter wordt, al blijft het verschil onbelangrijk. RIOLERING HENNEQUJNSTRAAT Nu op een na alle bewoners van de Hennequlnstraat akkoord gaan m. de plannen zal de ongewenste toe stand van de afwatering in deze straat binnen afzienbare tijd van de baan zijn. Verschillende raadsleden konden zich niet verenigen met de verplichting van de bewoners om f. 55.- aansluitkosten te betalen. Naar hun mening dienden de bewoners gelijkgeschakeld te worden met de bewoners van de andere oude per celen die vroeger gratis werden aan gesloten. Hieraan is volgens de voor zitter niets te doen, omdat ze onder de huidige verordeningen vallen. Bo vendien zijn deze koster, slechts het kleinste deel van de totale kosten, zodat de gemeente wel flink moet bijspringen. ONTSLAGAANVRAGEN De heer I. D'Hont is benoemd tot hoofd der school in Waarde en de heer C. Scheen tot leaar aan de H. B.S. te Zwolle. Op hun verzoeken werd hun eervol ontslag verleend met dank voor de bewezen diensten voor de heer D'Hont per 1 septem ber 1956 en voor de heer Scheen per 1 oktober 1956 of zoveel vroeger als diens vacature zal worden vervuld. BOUW VAN TWEE WONINGEN Ter besteding van toegewezen vo- luma zullen voor de gemeente twee middenstandswoningen met garage worden gebouwd aan do Vesting straat. Naar aanleiding van een des- betreffenBe opmerking antwoordde de burgemeester dat het inderdaad beter is dat d. gemeente niet tot bouw en exploitatie van gemeentewoningen moet overgaan. Doch de bij de toe- wijzing gestelde voorwaarde dat de woningen uitsluitend voor leerkrach ten aan Scholen in Oostburg zullen worden verhuurd, maakt de bouw voor aannemers of particulieren weinig interessant. De getaxeerde huurprijs van f. 80.- per maand werd door verschillende leden erg hoog genoemd. Gezien de betere aard van deze woningen met garage en er re kening mee houdend dat deze huur prijs niet onder de eerstvolgende huurverhoging zal vallen achtte de voorzitter de huurprijs niet abnor maal. Bij de binnengekomen stukken was onder meer een verzoek van de caféhouders inzake het verzetten van de kermis. Om hierover nadere be sprekingen mogelijk te maken werd I voorgesteld deze kwestie tot' de vol gende raadsvergadering aan te hou- I den. HET OUDE LEDEL-THEATER i Het gaat er op lijken dat het oude I Ledel-theater nu een definitieve be- stemming gaat krijgen. In verschil- van Zweminrichtingen, en andere in stanties gevoerd. Het gaat hier echter over zeer grote bedragen. De uitvoe ring zal van een en ander niet mo gelijk zijn zonder grote subsidies van Rijk en Provincie. Voorlopig heeft de gemeente de handen vol aan de bouw van het raadhuis en 't uitbreidingsplan maar niettemin heeft alles de volle aandaent van het gemeentebestuur. NATURALISATIE. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van o.a. John Riedijk, geboren te Temanggoeng (Indonesië) 7 juni 1919, korporaal-machinist bij de Kon. Marine, wonende alhier. Oosten West-Souburg NATURALISATIE. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van o.a. Anton Ferdi- nandus. geboren te Soerabaja (Indo nesië) 19 maart 1929, soldaat-chauf feur, wonende alhier. Tijdens werkzaamheden werd de heer P. gisteren plotseling onwel en stierf na enkele ogenblikken onver wachts. De ijlings geroepen pastoor kon de man nog het H. Oliesel toe dienen. Het gebeurde op het moment dat de Commissaris van de Koningin jereed stond om de nieuwe r.-k. schooi te openen. Het gehete dorp was van het tragische gebeuren diep onder de indruk. Zuiddorpe GESLAAGD. Aan het Instituut voor Muziek-exa- mens te Gent, slaagde Carlos Moer dijk met de grootste onderscheiding voor het 2e piano-examen van de mid delbare graad. St.-Janstpen PLOTSELING STERFGEVAL. Toen de 39-jarige G.K., een bekend duivenliefhebber, op de Breigoederen- fabriek van E L. zijn werkzaamheden verrichtte werd hij plotseling onwel en overleed enige ogenblikken later. DRUKKE KERMISDAGEN. Zien wij de laatste jaren dat vele kermissen niet meer de belangstelling trekken van voorheen, dan is hier toch wel een uitzondering gemaakt. Ondanks het koude weer is er veel volk op de 4-daagse kermis geweest en de kermisattracties en de mid denstanders hebben dan ook goede za ken gedaan. HET JUBILé DER ZUSTERSCHOOL Zaterdagmorgen 7 uur zal ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan der zusterschool in de parochiekerk een gezongen H. Mis worden gecelebreerd uit dankbaarheid voor het zegenrijke, werk der eerw. Zusters. Zondagmiddag is er gelegenheid om de zusters te complimenteren. Het raadsbesluit van 27 april tot wyzigin;r van dc verordening op de heffing van een vermakelijkheidsbe lasting in de gemeente IJzendijke werd in dc raadsvergadering inge trokken en een nieuw besluit tot wyziging van genoemde verordening werd vastgesteld. Met algemene stemmen werden met ingang van 1 april 1956 tot ge meentelijke lijkschouwers aangewe zen dc beide gemeentegeneesheren A. C. Brouwer en H. C. Rozemeijer. Aan de heer A. Geluk te IJzen dijke werd voor zijn twee kinderen een afstandsvergoeding toegekend van f 50,per kind en per jaar. Op verzoek van IVfej. van der Weij- lende voorgaande vergaderingen zijn 1 werd haar ontslag van erfpacht voorsteilen tot aan» en ^verknop be- Op de vliegbasis Volkel zijn de 16-jarlge Klaas Zachariasse uit Goes, leerling van het christelijk lyceum, aldaar, en de rector-classicus dr. Daniël Barends van dat lyceum de gasten geweest van het 313de jacht- vliegersesquadron. De reden hiervan was dat Klaas in februari bij de vliegtuigherken- ningswedstrijden, uitgeschreven door het officiële orgaan van de lucht macht, beslag heeft weten te leggen op de eerste prijs. De vliegers van het 313-de squadron dachten deze prestatie niet beter te kunnen waar deren dan door hem een dag rond te leiden op de vliegbasis terwijl de ze in bedrijf is. Rector Barends werd uitgenodigd omdat hij in de jaren 1925-1930 luitenant vlieger is geweest op Soesterberg. Om kwart over elf landde op Vol kel de helikopter waarmee de twee gasten uit Goes waren opgehaald. Zij werden verwelkomd door de com mandant van de vliegbasis, de kolo nel - vlieger - waarnemer D. Berlijn, door de commandant van de jacht- groep Volkel, de majoor-vlieger-waar nemer P. Benjamins en door de com mandant 313-de squadron, de kapi tein J. Holtz. Terwijl de normale gang van za ken op de basis geen moment onder broken werd, en regelmatig vliegtui gen daalden en opstegen is achter eenvolgens een bezoek gebracht aan de hangars, waar verschillende typen straaljagers opgesteld stonden, aan de linktrainer, de weerinlichtingen- dienst, de verkeerstoren, de brand weer en de parachutepakkerij. Offi- theoretische en praktische opleiding die de aspirant operationele vliegers gedurende de acht maanden op de ba sis Volkel moeten doorlopen. Deze excursie, voor de basis Vol kel de eerste in haar soort, is even eens bijgewoond door Ir. P. Casten dijk van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, hoofd van de afdeling jeugdluchtvaartpro- ganda en voorlichting. Kruiningen heeft toestemming ge kregen om twaalf nieuwe woningen te gaan bouwen. De gemeenteraad heeft besloten binnenkort hiermede te beginnen. Als lid van het bestuur van maatschappelijke zorg werd aan gesteld J. de Clercq te Hansweert. Drie leden van het bestuur van de stichting „Ons Dorpshuis" worden ge kozen door de gemeenteraad. Dit on derwerp bracht een langdurige dis cussie met zich mede. De heer Witte, die hierover het eerst het woord kreeg, wilde het ge meentebestuur door minstens vijf le den laten vertegenwoordigen terwijl de afgevaardigde van de P. v.d. A., de heer Westrate, gemeentebestuur, kerk en verenigingen in het bestuur zitting wou laten nemen. Bij de stemming, die volgde, stem- cieren van de basis gaven telkens Iden slechts twee leden voor, zodat uitvoerige uitleg en toelichting. Er 1de benoeming van de verschillende is ook een overiioM gegeven ven de IbesMereieden niet doorging. handeld en goedgekeurd en weer ge wijzigd, dikwijls met geanimeerde discussies omtrent het naar de me ring van veel leden niet meer in de omgeving passende gebouw, B. en W. brachten nu het voorstel het pand in stand te houden totdat het door de eigenaar zou zijn ver bouwd. Het ligt in de bedoeling dat de ge meente het pand na verbouwing voor een tijdvak van 15 jaar zal huren, met uitzondering van de kelders die verhuurd zullen worden aan de yer- eniging „Ceres' voor het plaatsen van diepvries installaties. Hierdoor krijgt de gemeente beschikking over de hoognodige opslagruimte terwijl de werkplaats voor minder validen hier van eveneens kan profiteren. Tegen de opmerkingen over de huurprijs van f 520,per jaar stelde de voorzitter dat de gemeente op het ogenblik veel kleinere bergruimte heeft die ook f 10,per week kost en die daardoor kan vervallen. Toch bleken veel raadslieden het gebouw liever te zien verdwijnen. De gevraagde stemming bracht tenslotte met 6 voor en 5 tegen de aanneming van het voorstel. WENSEN VAN SPORTVERENIGINGEN Bij de rondvraag vroeg de heer Ba- rendrecht, nu de bouw van het raad huis in zicht komt, voortaan extra aandacht te schenken aan de wensen van diverse sportverenigingen, die een desbetreffend schrijven aan het gemeentebestuur hadden gericht. Vol gens de voorzitter wordt hier reeds lang aandacht aan besteed. Er zijn besprekingen met de Heide Mij. Ver. vérïóehd Voor een perceel grond, terwijl deze grond als tuingrond uit gegeven werd aan de heer A. Pijcke. Aan de Coöp. Zuivelfabriek „Eens gezindheid" te IJzendijke werd het verzoek om uitgifte in erfpacht van grond voor drie woningen aan de Prinsessenstraat, ingewilligd onder de gebruikelijke voorwaarden van 11 cent per ca. per jaar. Eenzelfde verzoek werd ingewil ligd van vier particulieren die aan dezelfde straat een huis willen bou wen met de nieuwe premieregeling. Op advies van de stedebouwkun- dige Ir, P. J. van 't Hooft werden de bebouwingsvoorschriften van het uitbreidingsplan gewijzigd. In principe werd op voorstel van burgemeester en wethouders beslo ten toe te treden tot de Stichting „Zeeuwse Muziekschool. De openbare lagere school zal een handenarbeidlokaal krijgen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten een niet gebruikt lokaal als zodanig in te richten. De kosten wer den geraamd op pl.m. f 700.—. Na dit besluit volgde de bespreking van de busverbinding IJzendijkeBelgi sche grens. De Belgische busonderneming bleek bij nadere informatie weinig inte resse te hebben de onrendabele lijn IJzendijkeBelgische grens te her openen. Met een taxi Meer succes zou men hebben meen de de voorzitter als men een taxi naar de Belgische grens zou laten rijden aansluitend op de daar vertrekkende bussen. Tenslotte werd er gestemd over het al of niet proberen van het experi ment in de tijd van 15 juli tot 1 sept. Bij nadere beschouwing bleek echter dc tijd tot 15 juli te kort te zijn om de vereiste goedkeuringen te hebben, zodat er dit jaar wel niet meer veel van zou kunnen komen. Garantie van f 500.- Een ander punt dat veel stof tot be prekingen oplevex-de was de aan vrage van een garantie tot f 500. door de V.V.V. van IJzendijke aan gevraagd voor de uitvoering van de operette „De Vogelhandelaar" door de Avereester Kunstkring. Voorzitter meende dat het bestuur van de V.V-V. wel eens verder prol- beerde te springen dan de stok lang was. Tot slot van de besprekingen werd toch de f 500.garantie toegekend hoewel met een gebaar van: Pas op dat het niet weer gebeurd. Op voorstel van B. en W. werd in de buurt van de Huishoudschool aan de Staat der Nederlanden een per ceel grond verkocht voor de bouw van 2 politiewoningen met kantoor. Aan H. H. A. Horstman, aannemer van straatwerken. Bermweg 1. Oost en West Souburg, is voorlopig sur seance van betaling verleend. Bewind voerder is mr. W. Kurtz, Middelburg. Philippine PLOTSELING STERFGEVAL (Advertentie) Geknipt voor de modieuze vrouw en... de goedgeklede man! Lamsicaarde OP DE FILM. Zondag 8 juli zal heel Lamswaarde op de film gezet worden. Allerlei za ken en bedrijven zullen op de gevoe lige band worden vastgelegd Ook hebben zich al verschillende vereni gingen aangemeld, die met demonstra tics op het doek zullen komen. Het ligt in de bedoeling in de loop van de a.s. winter de rolprent in het pa tronaat te vertonen. IJzendijke SERENADE VAN „FLANDRIA Tijdens de drukbezochte receptie ter gelegenheid van het huwelijk van C. Salomé van Groede en J. Dees, bracht de Philharmpnieclub „Flandria" een serenade aan het bruidspaar. De bruidegom is een gewaardeerde speler van „Flandria". SCHOLIER AANGEREDEN. Zonder eerst goed uit te kijken liep Ch. Duisserinck, een leerling uit de 2e klas der r.-k. jongensschool de drukke Koninginnestraat over, met het gevolg dat een juist passerende fietser hem niet meer kon ontwijken. Met een flinke hoofdwonde en een lichte hersenschudding moest hij na verbonden te zijn bij de dokter naar huis vervoerd worden. Breskens AANRIJDING Bij het oversteken van de Dorps straat is de 18-jarige mej. A. v. V., rijwiel aangereden, door een motorrijwiel aangereden. Mej. v. V., die aan de van Zuijen- straat met haar rijwiel de Dorpsstraat wilde oversteken, liet eerst enkele haar achterop komende auto's passe ren, maar zij had geen erg in dq van de andere zijde komende motorrijder A. L. uit Serooskerke, door wie mej. v. V. werd aangereden. Zij liep flinke vleeswonden op. Na eerste hulp door dokter Ossewaarde, werd zij naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. BEDRIJFSONGEVAL De heer J. B. uit Groede, die re paratiewerkzaamheden verrichtte aan een wals bij gebr. Cruson alhier, ge raakte met drie vingers bekneld tus sen een V-snaar van de machine. Eerste hulp verleende dokter Osse waarde. Daarna werd J. B. in het zie kenhuis te Oostburg opgenomen. Sluis VERKEERSEXAMEN. In totaal 75 leerlingen van de la gere scholen alhier namen deze week deel aan het praktische verkeersexa- men, dat op de fiets moest worden afgelegd. Vooraf werden de fietsen van de deelnemende kinderen door het personeel van de rijkspolitie ge keurd. waarbij vooral aandacht werd geschonken aan goed functionerende bellen, remmen en een wit spatbord. De leerlingen moesten een route af leggen, welk door spciaal geplaat ste verkeersborden was aangegeven. De plaatselijke commissie voor vei lig verkeer zal de uitslag van het examen, waarvan het theoretische deel al enige tijd gelden werd afge nomen, binnen kort bekend maken op een speciale verkeersmiddag. Al geruime tijd geleden hebbei wij in een kort bericht melding ge geven van de plannen, die men te Schoondijke koesterde om tot in stelling van een jaarlijks terugke rend feest over te gaan. Men heeft het plan opgeuat om ieder jaar een z.g. oogstfeest te or ganiseren, een feest, dat gezien de naam zal moeten terugwijzen op het voor de gemeente Schoondijke voornaamste middel van bestaan: de landbouw. De eerste keer, dat men deze da- gen hoopt te vieren, 19, 20 en 21 juli, De Sluise gemeenteraad kwam bij- naren van de betrokken percelen, wei een om nader te beslissen over de onteigening van gronden nodig voor doortrekking van de Ridderstr. naar de Nieuwstraat voor de verkrijging van bouwterrein aldaar. In de vori ge raadsvergadering was hiertoe reeds in principe besloten met aan neming van het voorstel van de heer v. Hal om alvorens een definitieve beslissing te nemen, eerst nog een bespreking van de raad met de eige- Op de fokpaardendag te Goes, woensdag gehouden vanwege de bond van Zuid-Bevelandse paardenfokkers, bleek duidelijk dat de fokkerij van het zware trekpaard zich in het laatste decennium op Zuid-Beveland zeer gun stig ontwikkeld heeft. De motorische trekkerij heeft hier de fokkerij blijk baar eerder ten goede dan ten kwade beinvloed. Een zeer voorname factor in de fokkerij is het gebruik van de goede hengst(en). In dit opzicht is Zuid- Beveland blijkbaar zeer fortuinlijk ge weest: eerst heeft Nico van Smakt hier goed werk geleverd dat door Nico van Ella nog weer flink verbe terd is. En momenteel zijn het twee jongere hengsten die de voetsporen van hun illustere voorgangers willen drukken: Guido uit de Kluis, zoon van Churchill v. d. Schaapshoeve en Unicum van Monnikenhof. een zoon van Nico v. Ella: beide evenals N. v. Ella, van de fa. D. A. Timmerman en Zn. te Kattendijke, Unicum ook door haar gefokt door Frans Renne te Prinsenbeek, dus niet op de zware kleigrond. Guido's telgen van 1956 stonden in de meeste gevallen aan de kop in hun rubrieken en met zijn groep zeer goede veulens veroverde hij dan ook terecht de eerste prijs. Men heeft van deze hengst goede verwachtingen. Unicum en Karei v. Keilen van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge kregen ieder een tweede prijs met hun groep toch ook goede telgen. In de verschillende (jongere) mer rie-klassen waren 't praktisch steeds dochters van Nico v. Ella die boven aan stonden; de driejarigen van de grote maat telden zelfs als hun eer ste vier van deze dochters. Slechtts in één klasse stond een jonge Nico v. Smakt bovenaan. Een heel goede groep van twaalf hoogstgeplaatste merriën kwam op voor de kampioenschapskeuring: vier dochters van Nico v. Ella, vier voor Nico v. Smakt en vier ouderen van andere vaders. Tenslotte werdep twee dochters van N. v. Ella teruggeroe pen plus de oudere bruine Erna, V5. Clairon v. Hoek. van Jan de Roo te 's-Heer-Abtskerke. Alle drie waard om kampioen te zijn, werd Erna toch heenge zonden en ging de eindstrijd voornamelijk tussen de bruine Daisy van Wed. A. C. Noteboom te Kloetinge en de bruinschim- mel vierjarige Ursula v. Monni kenhof eerste in de grote maat f.e. fa. D.A. Timmer man. Deze laatste, beste typi sche, gespierde merrie met vol doend vlotte gangen, ging met de titel strijken. Met deze haar kampioen-dochter plus no. 1 der grote maats tweejari gen, de bruinsch. Wallona v. Monni kenhof, beide dochters van Nico van Ella, werd Roselien v. Monnikenhof van fa. Timmerman terecht eerste der stammoeders met afstammelin gen. Draga van Keilen, van Lenshoek en Tosca v. Monnikenhof. weer van fa. Timmerman, waren heel goede tweeden. Stal Timmerman was ook eerste der stalgroepen met een opvallend mooi. goed en uniform drietal bruin- schimmel merriën. gevolge als 2 A door de beide genoemde hengsten Guido en Unicum plus Wallona bo vengenoemd ook zeer goed en als 2 B door drie heel goede bruin- schimmel-merriën van stal Lenshoek, dieeen mooi, goed en uniform geheel vormden. De stallen Timmerman en Lenshoek kwamen ook met zeer goede en mooie viertallen uit terwijl van meerdere eigenaren ook heel aardige loten ge vormd werden. ke allen bezwaarschriften tegen de ze onteigening hadden ingediend, te hebben om alsnog een minnelijke schikking mogelijk te maken. Deze bespreking had inmiddels plaats ge had, waarbij werd overeengekomen, dat betrokkenen voor 15 augustus a.s. tegen-voorstellen zullen doen, daar zij het akkoord kunnen gaan met de voorstellen voor vergoeding van de gemeente. De behandeling van het voorstel om tot onteigening over te gaan, werd daarom uitgesteld. Ook was in de laatste vergadering besloten om de precariorechten in het algemeen te verhogen met 200 pet., om de invoering van een elektrische verlichting te Sluis financieel voor de gemeente mogelijk te maken. Ver der vonden Burgemeester en Wethou ders het niet consequent de vergoe ding voor gebruik van gemeente grond, voor het opslaan van materia len en het hebben van terrassen enz. niet te verhogen. Na enkele opmer kingen van de heer Dusarduijn ging de raad ermee akkoord om ook de ze rechten met 200 pet. te verhogen. Wel had de heer van Hal nog be zwaar tegen de verhoging van de ver goeding van de ijsco-wagens, weike van 10.op 30.per kwartaal was gebracht. Hij meende, dat rond rijdende ijscokarren vergeleken kun nen worden met groenten- en vishan delaren, welke ook hun waren op straat verkopen en hiervoor geen rechten moeten betalen. De heer Dusarduijn meende echter, dat het grote voordeel van ijsco-wa gens is, dat zij zich kunnen verplaat sen naar drukke punten in tegenstel ling tot vaste zaken, welke aan een bepaalde plaats zijn gebonden en bo vendien nog voor hogere lasten zit ten. De voorzitter lichtte toe, dat ook juist daarom de bepaling in de ver ordening is opgenomen en er was z.i. geen reden om deze te laten verval len. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 29 juni, de vol gende hoogwaterstanden: te Hansweert om 6 37 en 18.46 uur: te Terneuzen om 6.01 en 18.16 uur en te Vlissingen om 5.35 en 17.47 uur. heeft men hierin opgenomen de offi ciële opening van het herbouwde stadhuis. Het feestcomité heeft in middels twee circulaires de gemeen te ingestuurd, die echter enigszins verwarrend hebben gewerkt, omdat men hierin de opening van het stad huis primair heeft gesteld en de vie ring van het oogstfeest secundair naar voren komt. Hetzelfde geldt voor de gehouden collecte ten behoeve van de feestelijkheden. Naar wij vernemen is ook deze col lecte door velen verkeerd begrepen. Men was de mening toegedaan, dat de geldinzameling werd georgani seerd ten behoeve van de feestelijk heden bij de opening van het gemeen tehuis, wat ook uit het opschrift van de lijsten bleek. Aangezien al eerder was gecollecteerd voor dit doel ont hielden velen hun bijdrage. Het is jammer, dat de inleiding van dit gro te feest met zo weinig zorgvuldig heid is ingezet. Het zullen toch voornamelijk de contanten moeten zijn, die het feest kunnen doen slagen. Schoondijke en hopelijk velen daarbuiten zullen op 19, 20 en 21 juli feesten. Op 19 juli aal er te Schoondijke voor het eerst een braderie worden gehouden. Op het ruime dorpsplein zal een winkelweek worden gehou den opgeluisterd met muziek en zang. Op 20 juli opent de commissaris der koningin het herbouwde raadhuis. De dag zal worden gevuld met muziek, volksdansen en volkspelen. De school kinderen zullen balonnen oplaten en honderden duiven zullen het lucht ruim kiezen. Zaterdagmiddag 21 ju li trekt een grote optocht met mu ziekkorpsen langs straten en wegen. Ook aan de versiering en verlichting zal de nodige aandacht worden be steed. Ter gelegenheid van het 155-jarig bestaan van de Koninklijke Stedelij ke Harmonie te Hulst wordt in de wallenstad een bondsconcours gehou den. onder auspiciën van de r.-k. Bond van Harmonie- en FanfaTe- gezelschappen. Dit concours vindt plaats op zondag 8 juli a.s. en het wordt georganiseerd door de gast- vrouwe, de jubilerende Harmonie van Hulst. Om half een worden die dag de deelnemers op het stadhuis ontvan gen, waarna om half twee het con cours zal aanvangen. Het wordt ge houden in het St.-Josephspatronaat. De jury bestaat uit de heren ir. H. Badings, Bilthoven. Jos. de Klerk, Haarlem en G. Nieuwland, Rotter dam. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Iris. Rubenshuis: Tekeningen van P. P. Rubens. ANTWERPEN Rubenshuis: Tekeningen van P. P. Ruibens. Onder de slage kalveren-smokkel J.A.M. de S. uit bedrijf door de k) aangetroffen, een Dat de kalveren het feit, dat «U den, de kalveren zakken aangetrof één doende was, tatie met de eer vrijheid tegemoet Op de vraag v*| tec, mr. P. van de S. moest verse' kalveren op zijn wóordde hij: ,,'k gekocht- en die v ,.U dacht, 't is zijn" reconstrueer de gedachtegang Van Empel verwc over de „fopspene in de bek hadden ,.M'n kinderen zei de vlasser.,, „Wat deden di schuur?" informec vervolgens. Verda van te weten. Wi veren verkochtt de"... „Vreemd" ïei n] kalveren en 12 ju' fin, U was daar De officier, mr in zijn requisitoii vlasser is, gunst grensstrook, die n ren houdt. Hij ach wijs van zijn me< smokkelpoging dt een boete van f verbeurdverklarini de jute zakken <9 Verdachte von plaats, waarop dt hem conform de De 30-j. veelhan] Hulst was op 15 zgn. „bellenwager kalfvaarzen warei weg naar de veem Hij deed dit in de op maandag, zo or echter om met de overkantse te kunn nog een kleine oir De 18-jarlge mej seke is door de ei rechter te Middelbr pel, een boete var hechtenis) opgelet voorwaardelijke g twee weken, met twee jaar. Mej. H hiervoor reeds eer ter de rug in strijd met de vo vestigingswet het kapster uitgeoefer officier van Justi areae, was een bi 50 d„ benevens c gevangenisstraf. Mej. H. in kwam de overtredi het licht voerdi ging aan, dat zij hoopt te doen; te zgn. ministeriële vraagd. De econ. pc dit door haar er bedoeld examen er kwaamheid voor i het bezit van het werven diploma ge het dameskappers te gaan uitoefenen Mej. H. maakt genoemde verklari zulks in verband leeftijd. De econ. pol.red daarom'haar gavel van de vrouwelijk) leiding van een ge dienstelijk te mak, Eige: Verdachte verwi ,,lk heb m'n kla: de econ. pol.rec bracht, dat deze

de Stem | 1956 | | pagina 2